BINNENLAND UIT DE OMGEVING ZATERDAG 18 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Z. H. EXC. MGR. CANSTANTINI VOOR DE K.R.O. MICROFOON. De secretaris der Propaganda Fide, Z. H. Exc. Mgr. Celso Constantini, die op door reis naar Denemarken tijdelijk in ons land vertoefde, zal bij zijn terugkeer in Ne derland, einde van deze maand, voor de K.R.O.-microfoon spreken over „Neder land en de Missie". DE SOCIALE ORGANISATIES EN DE KATHOLIEKE ACTIE. Radio-voordrachten door prof. Koenraadt. Uit uitnoodiging van den Ned. R. K. Mid denstandsbond zal prof. dr. W. Koenraadt, hoogleeraar aan het Groot Seminarie te Hoeven op de Zondagen 26 Juli en 9 Augus tus a.s., telkens der avonds van 7.508.10 uur, voor de Katholieke Radio Omroep spre ken overhet actueele onderwerp: „De so ciale organisaties en de Katholieke Actie", PRIJSUITDEELING OP HET SEMINARIE HAGEVELD. Een der jaarlijks terugkeerende gebeur tenissen op het seminarie Hagelveld, welke altijd vol verwachting door de belangheb benden wordt tegemoet gezien, is wel de sluiting van het studiejaar, met de daaraan verbonden prijsuitdeeling. Zoo was dan gisterenmorgen omstreeks elf uur de prachtige aula van het seminarie geheel gevuld met leeraren, ouders en stu denten, toen onder het spelen van den marsch Inno Pontificio door de Symphonie, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers de zaal bin nen trad. Onder de vele aanwezigen zagen we ver der o.a. den Regent van het seminarie N. L. A. Ammerlaan, den oud-regent Kanunnik M. W. A. Wijtenburg, Kanunnik J. C. Aal- berse, Kanunnik J. H. Niekel, den regent en enkele leeraren van het Klein-semina- rie Ypelaer en andere geestelijken. Nadat opnieuw de symphonie zich had doen hooren door het spelen van het Adagio Cantabile uit de symphonie „Mit dem Pau- kenschlag" van J. Haydn, las Regent Am merlaan de namen voor van hen, die met meer dan gewoon succes het examen hadden afgelegd, waarna de eigenlijke prijsuitdee ling plaats had. Namens de zesde klassers declameerde hierna een student een door hem zelf ge maakt afscheidsgedicht, dat met veel aan dacht door de aanwezigen werd aangehoord. Een woord van lof verdient zeker dé Sym phonie met haar leider prof. J. Bonman', vooral door het uitvoeren van 't ,,'s Kommt ein vogel geflogen", door H. Ochse gecom poneerd in stijl van verschillende oude en nieuwe meesters. Ook de Schola Cantorum bleef niet achter en zong op vlotte wijze „Was reiten itzt die ungrischen Husaren". Ten slotte kregen de tooneelspelers ge legenheid hun kunnen te laten zien in het uitbeelden van het bekende verhaal van W. Snitker „Hoe St. Antonius de Vasten brak". Het slotnummer was een oud Hageveldsch lied in nieuwen vorm „De Pastoor zijn koe". Het arme beest had het- werkelijk hard te verantwoorden. Hierna hield Mgr. J. P. Huibers een toe spraak tot de ouders en studenten. Mgr. wensehte alle geslaagden geluk met het be haalde succes van het afgeloopen jaar en wees nog eens duidelijk op de beteekenis van het seminarieleven. Het seminarie is niet alleen een inrichting voor wetenschap pelijke opleiding, aldus Mgr., maar ook voor de karaktervorming en voor de beoefening der deugden. Bijzonder hartelijk sprak de Bisschop ook nog tot de ouders van de priesterstudenten, waarna tot slot Mgr. allen een prettige en welbestede vacantia toewenschte. Een gloedvol gezongen „Te Deum" in de kapel was het einde van deze plechtigheid. Hageveld is weer leeggestroomd en Heem stede telt gedurende twee maanden plm. 300 inwoners minder. „Tijd". ARIëNSHERDENKING 9 AUGUSTUS TE MAARSSEN. De Kruisverbonden, Mariavereenigingen, Werkliedenvereenigingen, Jeugd vereen igin- gen, de afdeelingen van de Vrouwenbond, K.J.V., Verkenners, Graal, K.J.C., enz., die van plan zijn op 9 Augustus a.s. deel te ne men aan de Ariënsherdenking te Maars- sen, gelieven zich zoo veel mogelijk bij tijds in groepen te formeeren opdat zij op de meest voordeelige wijze n.l. met gezel schapsbiljetten per spoor naar Utrecht of Maarssen kunnen reizen. Deze gezelschapsbiljetten aan te vragen aan de stationschefs van het station van vertrek. Bij massale deelname zal getracht wor den eenige treinen extra te Maarssen te doen stoppen. Voor de consumptie geve men zich bij tijds op aan de secretaresse van de Rege lingscommissie, Parkweg 22A te Maarssen. De plechtige Hoogmis begint om half 11. De predicatie wordt gehouden door Rector W. v. d. Hengel van de Kweekschool te Zeist. LOURDES. Op Maandag 27 Juli a.s. zal de Neder landsche Nationale Bedevaart, onder de Geestelijke leiding van den Hoogeerw. Heer H. Meyer, President van het Comité V.N.B. naar Lourdes vertrekken. De technische leiding van de Bedevaart berust bij den Directeur der treinen Jhr. Mr. Ruijs de Beerenbrouck. De eerste trein (Oranje) vertrekt om 11.15 uur v.m. van Nijmegen en neemt ver der te Venraij, Venlo, Roermond, Sittard en Maastricht de pelgrims op. Met dezen trein zullen in totaal 412 pelgrims vervoerd wor den. De tweede trein, de Ziekentrein (Wit) vertrekt om 12.20 n.m. met in totaal 380 personen, waaronder 295 zieken van Roo sendaal. Met dezen trein zal ook Z. Hw. Excellentie Mgr. Huibers de reis medema ken. De ziekenverpleging zal wederom staan onder Directie van Jhr. Mr. F. van Nispen tot Sevenaer, terwijl de medische leiding is toevertrouwd aan Dr. Th. Platte te Heer len. Als Aalmoezenier der zieken zal dit jaar voor het eerst optreden de zeereerw. heer L. J. Willenborg, Pastoor te Bloemen- daal. Om respectievelijk 13.27 uur en 14.16 uur n.m. vertrekken van Roosendaal de blauwe en de roode trein met onderscheidelijk 393 en 420 pelgrims, zoodat met de vier treinen (extra)treinen in totaal 1605 pelgrims, waaronder 74 Priesters, naar Lourdes zullen vertrekken. Voor de vier extra treinen welke worden samengesteld uitsluitend uit D trein mate rieel met zijgangen en vouwbalgen zullen in totaal 38 personenrijtuigen en 9 bagage- rijtuigen beschikbaar worden gesteld, ter wijl op de Fransche grens aan elk der pel- grimstreinen nog een restauratierijtuig zal worden toegevoegd. Aangezien de plaatsruimte in de treinen verdere aanname van pelgrims onmogelijk maakt, kunnen geen pelgrims voor deel name meer worden aangenomen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van den K.R.O. om van het vertrek van den ziekentrein een rapportage te doen plaats hebben. FUSTHUUR OP DE FRUITVEILINGEN. Reeds vele jaren geleden zijn van de or ganisatie van groot- en kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit pogingen uitgegaan om te komen tot een verlaging van de bedragen, die de verschillende fruit veilingen (vooral die in Gelderland, Over- ijsel en Limburg) voor het gebruik van de veilingemballage berekenen. Hoewel er geen uniformiteit bestaat ten aanzien van de waarborgsom en de huur voor de emballage wordt op de meeste vei lingen thans berekend: groote fruitkist 50 ct. statiegeld met 10 ct. huur, halve bushel 40 ct. statiegeld met 10 ct. huur en kwart- bushel 30 ct. statiegeld met 5 ct. huur; de huur is rehalve resp. 20%, 25% en 16% van de boven den aanschaffingsprijs liggende waarborgsom; enkele veilingen berekenen zelfs 12 ct. huur voor een halve en 8 ct. voor een kwart-bushel. De moeilijke omstandigheden tengevolge van de crisis hebben de verschillende orga nisaties van groot- en kleinhandelaren in Nederland doen besluiten dit jaar nogmaals met kracht een actie te gaan voeren tegen de onredelijke fusthuurheffingen. De orga nisaties hebben daartoe uit hun midden een Comité benoemd, dat op 14 Juli 1936 we derom bijeengekomen is om de reeds ver richte en nog uit te voeren werkzaamheden te bespreken Het comité heeft verschillende onderhan delingen trachten te voeren, doch zonder succes. Het Comité betreurt, dat de veilingen niet willen medewerken om het den handel mo gelijk te maken langs legalen weg tot een gunstiger regeling te komen, doch het heeft besloten zich door de houding der veilin gen niet te laten weerhouden andere wegen te bewandelen. Het heeft het Centraal Bu reau bericht gezonden, dat dit met zijn aan gesloten veilingen de verantwoordelijkheid draagt voor de maatregelen, waartoe de handel thans moet overgaan. Het Comité heeft in zijn vergadering reeds verschillen de plannen besproken, die de leden nader zullen uitwerken ten einde die toe te kun nen passen als de veilingen weigerachtig blijven om zich inzake fusthuur en embal- lagetaneven met den handel te verstaan. In de vergadering werd er nog op gewe zen, dat in de pers vaak artikelen verschij nen over prijsverschil bij producent en con sument, zooals onlangs nog omtrent aard beien. Een mandje aardbeien uit de Be tuwe, wegende 4 K.G., kost echter alleen al twee ct. per K.G. fusthuur. Bij een vei- lingsprijs van 12 ct. komt dus 2 ct. fust huur, voor omzetbelasting, vracht retour- zenden emballage, bedrijfskosten van den grossier komt daar minstens nog 3 ct. bij; als het publiek dan bij den winkelier, die op inwegen en bederven heeft te rekenen, 20 ct. betaalt, heeft de handelaar nog niets verdiend; het schijnbaar hooge winstper centage is weggegaan aan onkosten, niet in het minst die van de veilingen. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 13 tot 18 Juli 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks rm. 50.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De num mers van deze posten liepen van 89390 89398. Het totale bedrag van de op het Son derkonto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks rm. 11,1 millioen. De Sonderkonto-posten waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelf de periode in totaal een bedrag van onge veer rm. 250.000 met de begunstigden af gerekend. Het hoogste afgerekende volg ordenummer was 26942. Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks rm. 9,5 millioen. De Treuhaender konto-posten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Goedkoope trein. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een goedkoope trein naar Alkmaar en Den Helder. Dr. Colijn met vacantie. De voorzitter van den Raad van Minis- j ters, dr. H. Colijn, vertrekt heden met zo- mervacantie naar Engeland. VACANTIEREIS KONINGIN EN PRINSES NAAR FRANKRIJK. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana zullen voor de gebruikelijke vacantie- reis Maandagavond vertrekken naar Hoh- wald in de Vogezen. KONINKLIJKE BESLUITEN. Met ingang van 1 Augustus 1936 is be noemd tot burgemeester der gemeente Zwartsluis D. de Koning. De nieuw-be- noemde burgemeester is thans secretaris- ontvanger dier gemeente. W. Kramer te Wageningen is tot wederopzeggens toegelaten als privaat docent in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de me thodologie en didactiek van het onderwijs in de Nederlandsche taal. HET KAMERLID A. ENGELS GAAT HEEN. Hij aanvaardt geen nieuwe candidatuur. Naar de „Tijd" verneemt, heeft de heer A. H. J. Engels aan den voorzitter van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in den Kieskring Zwolle, den heer G. J. A. ter Steeg te Almelo medegedeeld, dat hij zich voor een volgende periode voor het lidmaatschap der Tweede Kamer niet meer beschikbaar zal stellen. De heer Engels, die 67 jaar oud is, heeft dit besluit hoofdzakelijk genomen met het oog op zijn leeftijd en zijn gezondheid. Sinds 1916 is de heer Engels lid ge weest van de Kamer. 't Is nu niet de gelegenheid, om de respectabele persoon lijkheid en de vele verdiensten van den heer Engels in den breede te schetsen, verdiensten op verscheiden sociaal ter rein en in de politiek. Dr. Ariëns heeft indertijd in hem een zeer voortreffelijk leerling gevonden. Engels was en is steeds gebleven een Katholiek van eenvoudige degelijkheid. DE VERBRUIKSCOÖPERATIES IN 1935. Ledental gestegen, omzet gedaald. Blijkens het maanschrift van het cen traal bureau voor de statistiek vertoont het ledental gedurende het jaar 1935 een iets grootere stijging dan in de beide voor afgaande jaren, bedroeg deze over de ja ren 1933 en 1934 gemiddeld 1 pet., over 1935 was de toeneming 1,8 pet. Alle pro vinciën, met uitzondering van Zuid-Hol land, droegen tot de toeneming van het ledental over 1935 bij. De totale omzet der verbruikscoöpera ties 64.775.816.vertoonde een daling van 1.775.346, dat i^ 2.7 pet., vergeleken bij den omzet van het voorafgaande jaar. De prijsdaling voor verschillende artikelen en de nog steeds dalende koopkracht van groote groepen der bevolking ten gevolge van werkloosheid en loonsverlaging heb ben in niet geringe mate tot deze daling van den omzet bijgedragen. De drie pro vinciën, waarin de verbruikscoöperaties per 1000 inwoners den geringsten omzet hadden (Friesland, Zeeland en Noord- Brabant) zijn tevens de drie gebieden waar nog eenige stijging in den omzet per 1000 inwoners was te constateeren. BOTERPRIJS 3 CENTEN HOOGER. De boteraccijns is wederom vastgesteld op 80 centen per kilo; tezamen met de Leeuwarder commissie-noteering, welke gisteren werd bepaald op 62 cents, maakt dat dus een groothandelsprijs van 1.42. Vorige week bedroeg de accijns even eens 80 centen, doch de noteering 59 cen ten, zoodat de groothandelsprijs toen 1.39 bedroeg. De week daarvoor bedroeg de groothan delsprijs 1.45 (90 5). Het was de bedoeling van de regeering, om den prijs met 4 centen te verlagen, doch aangezien de noteering in centen, maar de accijns in stuivers wordt vastge steld, bedroeg de verlaging vorige week niet 4, doch 6 centen; thans komen er ech ter weer 3 centen bovenop, zoodat de prijsdaling ten opzichte van den verla- gings-datum nog slechts 3 centen be draagt. Zou het niet mogelijk zijn, om óók de accijns in centen vast te stellen? In dat ge val zou de groothandelsprijs (noteering plus heffing) op een vast niveau kunnen worden gefixeerd, waardoor tevens een einde zou komen aan vele bezwaren, al thans indien de heffing dan gelijk met de noteering zou ingaan. „Hbld." Geïsoleerde kampeerders bij Zandvoort. Het Tweede Kamerlid Kupers heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het den Minister bekend, dat ten ge volge van gerezen moeilijkheden tusschen de besturen van de gemeenten Zandvoort en Bloemendaal, een tentenkamp, gelegen aan het Noordzeestrand ten Noorden van de bebouwd kom der gemeente Zandvoort, verstoken is van rechtstreeksche en behoor lijke begaanbare communicatiemogelijk heden met de in de nabijheid gelegen groo te wegen? Heeft de Minister kennis genomen van het feit, dat ten gevolge van de boven genoemde omstandigheden, niet slechts honderden kampeerders gedupeerd zijn, doch dat ook in geval van nood het tenten kamp voor doktershulp, reddingswerk e.d. slechts zeer bezwaarlijk en met groote vertraging te bereiken valt, hetgeen o.a. op Zondag, 5 Juli 1936 bij twee verdrinkings- gevallen gebleken is? Is de Minister niet van meening, dat aan dezen gevaarlijken en hoogst onge- wenschten toestand zoo spoedig mogelijk een einde dient te komen en zoo ja, wil de Minister dan zijn invloed aanwenden, op dat de desbetreffende gemeentebesturen onverwijld tot het treffen van afdoende maatregelen ter zake overgaan? KATWIJK. OPENING VAN DE OUDHEIDSKAMER. Een kort overzicht van de geschiedenis van Katwijk. Gistermiddag had onder groote belang stelling de officieele opening plaats van de Katwijksche Oudheidskamer. Onder de ve le uitgenoodigden en belangstellenden merkten we op Burgemeester Woldringh v. d. Hoop, Willy Sluiter, kunstschilder, de wethouders der gemeente en de secretaris, Pastoor Buys en Pastoor Houtman», dr. Hueting, ds. Pras, dr. Bouman, de heer mr. J. Schokking, oud-burgemeester van Kat wijk. Burgemeester Woldringh van der Hoop nam als eere-voorzitter het woord en heette allen hartelijk welkom. Spr. her innerde er aan dat sinds jaren naar de Oudheidskamer verlangd was. Echter bleef het by plannen. Op initiatief van mevr. Eerdbeek en met de energieke wil van mevr. v. d. Schrieck is ten slotte tot de oprichting besloten. Het is nog geen museum, doch pas een begin en een mooie gelegenheid om hierop voort te bouwen opdat het nage slacht hierop met trots kan zien. Op vis- scherijgebied is veel door de bommen ver loren gegaan. Thans is er de gelegenheid om wat er nog is, te bewaren. Aan allen die aan de oprichting medegewerkt( werd hartelijk dank gebracht. Spr. spoorde al len aan moreel en financieel dit mooi be gonnen werk te blijven steunen. (Applaus). Vervolgens verkreeg de presidente, mevr. EerdbeekClaassen het woord die onge veer als volgt sgprak: Gaarne zou ik u iets willen vertellen waarom er te Katwijk een oudheidskamer is gesticht. Het is de geschiedenis var Katwijksch verleden die er ons als van zelf toe drijft. Wat zou ik gaarne die ge schiedenis als het ware in vogelvlucht aan u voorbij willen laten gaan. Het zou ech ter alles veel te lang worden en moet ik mij met enkele grepen uit die geschiedenis bepalen. Beginnen wij bij onze christelijke jaartelling, dan weten we dat toen de Ro meinen in ons land kwamen, zij hier een Germaansche bevolking aantroffen. Doel van Romeinsche occupatie was natuurlijk veroveringszucht en als wij dan weten dat zij ook deze streken bezocht hebben, wij denken dan in de eerste plaats aan .het Castellum te Valkenburg dan zal de ri vier de Rijn, die toenmaals met een bree de mond in zee uitliep, wel een van de hoofdmotieven van de Romeinsche bewe ging in deze buurt geweest zijn. Romein sche geschiedschrijvers vertellen er ons nog wel iets van, dodh wij kunnen daar nu niet bij stil staan. Als de Romeinen na eenige eeuwen uit ons land verdwenen zijn zwijgen de geschiedschrijvers. Het jonge duinlandschap gaat zich hier vor men en Katwijksch geschiedenis wordt als het ware met een sluier van zand en zee overdekt. De laatste eeuwen hebben hier en daar wel een tip opgelicht, doch ik kan daar nu niet op ingaan. Ik bepaald mij tot een paar punten uit de latere geschiedenis en dan zóu ik eerst iets willen vertellen van het dorp Kat wijk als visschersplaats. Om zich een goed denkbeeld te vormen moet men zich de be volking van toentet ijduiterst klein in aan tal voorstellen. Volgens prof. Nieuwen- huizen niet meer dan een driehonderd per sonen. Gevischt is er hier wel altijd. Dat kan geconstateerd worden uit de vele stee- nen die gevonden zijn en als verzwaring van netten hebben dienst gedaan. Zal de bevolking in het begin onzer jaartelling zich bij de oevers opgehouden hebben, in later eeuwen treffen we een heel klein vis schersplaats aan op de plaats van het te genwoordige Katwijk aan Zee. Een vis- schersbestaan is een zwaar bestaan en geen rijk bestaan. Vandaar dat door de eeuwen heen ons dorp eigenlijk eenvoudig geble ven is. Van wanneer af we Katwijk aan Zee een visschersdorp mogen noemen, al is het dan ook nog maar o zoo klein, dat hangt volgens den heer Fockema Andreae sa men met het stichten van de kloosters en abdijèn in onze buurt. In 1133 wordt de ab dij te Rijnsburg gesticht. Ieder kan zich zelf dus een voorstelling maken hoe ons visschersdorp zich langzaam heeft ontwik keld. Ook was er al genoeg ondernemings geest om er op uit te trekken. Vinden wij de Katwijkers met bun vis- schersvaartuigjes ver in het Noorden om te visschen, in 1400 treft men de verkoop ook al aan in Luik en Maastricht. Al vroeg schenen zij de kunst van het drogen van visöh te verstaan in dezen vorm zal het wel geweest zijn, dat zij er zoo'n eind mee uit de buurt trokken. Men heeft te Katwijk aan Zee nog lang de droogtuinen gekend en een ooievaarsnest op de oude kerk, een bewijs van vischafval. Oudtijds woon den er te Katwijk a. d. Rijn ook visschen, alwaar ook eeuwen door 'n vischbank ge weest is. Wat 'n zware arbeid om eerst de visch over een zware arbeid om eerst de visch over zoo'n mulle zandweg te vervoeren, een weg die in vroeger eeuwen nog over hoog en laag ging gewoonlijk met manden op de rug. De Katwijkers van Zee waren het loo- pen gewoon, evenals dat zij vanaf de mid deleeuwen te Valkenburg ter kerk moes ten gaan. Kort na 1400 treft het dorp een groote ramp. Een geweldige brand bracht een groote verwoesting aan. De huizen zul len toentertijd nog wel van hout zijn ge weest. De bevolking was daardoor zoo ver armd, dat ze in zeven jaar geen pondgeld van de visch behoefden te betalen. In 1461 krijgt Katwijk aan Zee zijn eigen kerk. Waarschijnlijk al eenige jaren voorafge gaan door een kapel. De oude kerk, waar de Katwijkers nog zoo trotsch op zijn en geen wonder. Ge heel uit eigen middelen in vroeger eeuwen betaald. Doch ook dat bezit werd hun na ongeveer een eeuw gebruikt te zijn ont nomen. Watergeuzen en Spanjaarden be zochten in de troebelen zooals de oude Katwijkers dat noemden hun dorp en de kérk brandde af. Met nieuwen moed bouw den ze het gebouw weer op, grootendeels met het oude materiaal en een nieuwe halve kerk werd gesticht. Werd te dien tijde door kerken nog wel eens om gelde- lijken steun gevraagd aan het geestelijk kantoor te Delft, de Katwijkers vroegen ook een bijdrage van 200 gld. Hun verzoek werd echter van de hand gewezen. Als men de archieven van dien tijd doorbla dert dan bewondert men ondanks den fi- nancieelen toestand hun moed om voort te gaan. Het zou 1709 worden eer de tweede helft aan hun kerk kwam. In 1481 werd ook het gasthuis gesticht. Het gebouw waarin we thans vertoeven. Wellicht is het inmiddels wel eens van gedaante ver andert. In 1481 was het een bestaand huis met 3 bedden, tin en koperwerk. Lutgaard van Zwieten en haar man waren de schen kers. 't Blijkt een instelling te zijn geweest die in een behoefte voorzag. Na het stichten van de kerk in 1461 schijnt de gemeente zich uit te breiden. Er komt bouwgrond te kort. Wel duinen genoeg maar geen gelijken grond. Met voorliefde breidde het dorp zich uit rond om de kerk, dat was elders ook zoo. De heer Zipstra heeft zich verdienstelijk ge maakt een kaart van het dorp Katwijk aan Zee in 1627 te vergrooten, zoodoende krij gen wij van het gebouwde gedeelte een aardig beeld, van het doep toentertijd. Voor rampen is Katwijk niet bewaard geble ven. Behalve groote stormen hadden ze ook van de Engelsche oorlog veel nadeel, doch ze hielden het hoofd boven water. Dat ook nu de collecten in de kerken nog ruim zijn is volgens een Leidsch hooglee raar het gevolg dat ze altijd gewoon zijn geweest voor zichzelf te moeten zorgen. Een Katwijker kan zuinig leven, wordt er gezegd. Een eigenschap die ook tegenwoor dig nog goed te pas kan komen. In 1882 kreeg Katwijk aan Zee zijn Straatweg. Het ging 'n aantal jaren met veel bedenkingen gepaard, doch hij kwam er. Het zal onge twijfeld het dorp Katwijk ten goede zijn gekomen. Met een opwekkend woord om van het oude te bewaren wat bewaard kan worden en dit doel, het in stand houden der oudheidskamer te steunen, eindigde de pre sidente deze toespraak. Vervolgens sprak oud-burgemeester van Maassluis, de heer Dommisse die ook en kele ingekomen telegrammen voorlas, o.m. van prof. dr. G. Overdiep en mevrouw de RuyterZijlker. De heer Nic. van Beelen merkte dan op dat in Katwijk op dit gebied nog veel te doen is en sprak de hoop uit, dat het aan gevangen werk met succes voortgezet zal kunnen worden. Dan sprak de heer mr. J. Schokking, oud burgemeester van Katwijk, lid van den Raad van State. Spr. zeide het tot een eer te rekenen bij de opening der oud heidskamer tegenwoordig te kunnen zijn als oud-burgemeester van Katwijk. Spr. zeide nog ten zeerste aan Katwijk te hech ten en was verheugd te kunnen meewer ken aan dit voor Katwijk belangrijke werk. Na dit officieele gedeelte werd door al len spontaan het Wilhelmus gezongen. Vervolgens werd de thee geserveerd en hiermede was de opening van de Katwijk sche Oudheidskamer een feit geworden. LIS SE. Personalia. Voor het diploma huis houdkundige is aan de Prot. Chr. Nijver heidsschool geslaagd mej. H. E. Segers; voor het diploma hulp in de huishouding mej. M. Karstens. LEIMUIDEN. Kosteloos rijwielplaatje. In het stem pellokaal der gemeente Leimuiden worden op 23, 27 en 30 Juli 1936 des avonds van 7 tot 9 uur (nieuwe tijd) zitting gehouden tot aanvragen voor afgifte van een kosteloos rijwielmerk. OUDE WETERING. Personalia. Voor het Mulo-diploma B. is geslaagd A. W. Nugteren. Liefdadigheidswedstrijd. Gisteravond had op het terrein van de Sportvereeni- ging Majella een voetbalwedstrijd plaats tusschen de eerste elftallen van Majella en Weteringsche Boys. Deze wedstrijd werd gehouden onder auspiciën van de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis, ten einde deze afdeeling in staat te stellen een bijdrage te verleenen in de kosten van uitzending en verpleging van een zwakzinnig kind van een der inwo ners. Dit alleszins sympathieke doel en het vooruitzicht op een spannende voetbal match had zeer velen naar het Majella-ter- rein gevoerd. Onder de bekwame leiding van den heer Verwoerd uit Leiden stelden de beide elftallen zich na een welkomst woord op, waarna de voorzitter van het Groene Kruis den aftrap deed. Het werd een spannende en gelijkopgaande wed strijd, welke ten slotte door Majella met 32 werd gewonnen. Na afloop deelde dokter Van der Bijl aan beide aanvoerders een herinnerings medaille uit. Hij bracht allereerst dank aan de beide elftallen, voor de verleende medewerking en prees de hier betoonde saamhoorigheid. De gezonde voetballers benutten hier hun spel om een minder ge zegende bij te staan. De avond werd verder nog opgeluisterd door de muziekvereeniging „Door Gunst Verkregen" van Nieuwe-Wetering, die dat weer deed op de bekende wijze. Nadat spr. .ten slotte nog dank had betuigd aan allen, die op eenigerlei wijze medewerking had den verleend gingen de talrijke toeschou wers weer huiswaarts. Na afloop der wedstrijd werd de ba lans opgemaakt en mochten we vernemen, dat voor het beoogde doel door het Groene Kruis, met inbegrip dus van kaarten- en speldjesverkoop, alsmede van enkele gif ten, een batig saldo werd geboekt van 182.50, terwijl nog enkele giften zijn toe gezegd. Een prachtig resultaat.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6