STADS NIEUWS ZATERDAG 18 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT ÉÉRSTE BLAD - PAG. 3 schenspel: 1. Optimist, st. G. J. Annegarn, Dell Haag, 2. Djemma, st. dr. J. Blomberg, Den Haag. 3. Hudson, st. J. Hymans, Rot terdam. Ringsteken: 1. Weetriekep III, st. J. van Dijk Jr., Dordrecht. 2. Holiday II, st. A. Oosthoek, Den Haag, 3. Djemma, st. dr. J. Blomberg, Den Haag. 'n Stevige bries op den tweeden dag. De tweede Kaagdag bracht wind, veel •wind zelfs. Reeds in den ochtend stond er 8 Meter per seconde en de Zuid-Wester bries was af en toe vlagerig, zoodat de golven zoo nu en dan ook hun witte kui ven lieten zien. Prachtig zeilweer dus envoorloopig zonder regen, zoodat de zeilers al hun aandacht aan hun schip moesten wijden. Het was alweer vroeg dag op de Kager- plassen, maar als steeds waren leden van wedstrijdcomité zoowel als de zeilers prompt op tijd. Het was vandaag de eerste dag der na tionale zeilwedstrijden. De teamwedstrij den werden nu nog niet gehóuden, doch vinden de drie laatste dagen plaats. Te kwart voor tien viel het startschot voor de '45 M2. Kruiserklasse, doch het leek wel, of de stevige bries de zeilers bang had ge maakt. Het werd een slechte start, want alle jachten lagen nog 'n stuk van de lijn van afvaart toen het schot viel. En in- plaats dat allen linea recta naar de start lijn keerden, bleven enkelen nog heen en weer varen. Piet Molenaar ging als eerste weg, daafna volgde Fenenga, dan Ver- maat Sieverts, Warners en ten slotte 'n straat achter de Cock. Op het Zweiland bij den eersten boei hadden mevr. Sie verts en Warners van plaats verwisseld, doch deze laatste met Borgerhoff Mul der onder de bemanning vergat den denden boei en toen hij tenslotte overstag ging zat hij zoo dicht erbij, dat hij met het grootzeil de vlag raakte en dus was hij uit den strijd. Op het Norremeer hadden Vermaat en Fenenga moeite hun schip bij het gijpen in hun macht te houden, maar het lukte toch. Mevr. Sieverts was veel te bang of te bescheiden. In ieder geval mengde zij zioh bij het ronden van de boeien te wei nig in den strijd en nam steeds teveel ruimte. Op het Kruisrak, van Dieperpoei naar Norremeer terug, hadden de zeilers de handen vol. Maar alles liep vlot van stapel. Mevr. Sieverts beging echter de fout enkele malen teveel te kruisen, waar door de Coppelstock steeds meer ruimte verloor en tenslotte door de Cantecler van de Cock werd gepasseerd. Toen de 2e ronde werd ingegaan lag Fenenga 'n flink stuk achter bij Vermaat. De volgorde was echter geheel ongewij zigd. Daarna werd Piet Molenaar echter door Vermaat gepasseerd, die op fraaie wijze deze eerste race won. Uitslag: 1. Walter, st. C. A. Vermaat, Warmond, 2. Föhn, st. P. Molenaar, Zaan dam, 3. Den an II, st. B. Fenenga, Heem stede, 4. Cantecler, st. J. de Cock, Am sterdam, 5. Coppelstock, stvr. mevr. Sie verts, Voorburg. In de Vrijbuitersklasse startten slechts vier schepen van de zes ingeschrevenen. Toen we deze mooie klasse in het Mo lengat ontmoetten lag de Geus van v. Wermeskerkeri stukken voor; Jan Brass van Dorsman, terwijl v. d. Berg met zijn Theds achteraan kwam. Bij den boei op het Norremeer was de Vierde deelnemer bij het gijnen volgeloopen en gezonken. Het bleek, dat dit de Marodeur V was van W. Knoppers uit Hilversum. In de tweede ronde lag Dorsman echter met flinken voorsprong aan den kop, maar hij slaagde er niet in dezen te be houden en de uitslag werd* 1. Thedo, st. J. R. v. d. Berg, Weesp, 2. Jan Brass, st. J. Dorsman, Vlaardingen, 3. Geus, st. J. L. V. Wermeskerken, Alphen a. d. Rijn. In de Drakenklasse waren alle deelne mers preserlt. Zij lieten 'n heel goeden start zien met de Noorman Godfried ech ter 'n stuk achteraan. Op het Zweiland kwamen de eerste vijf schepen nog precies gelijk aan.. Daarna kwam er eenige teekening in de volg orde. Deze was: Zilvermeeuw, She, Cava lier, Janmaat, Ran en Noorman Godfried. Voor den wind liep Heinen met de Jan maat 'n stuk uit en bij het ingaan van de tweede ronde had hij 'n mooien voorsprong óp de groep van drie, gevormd door She, Cavalier en Ran. De twee andere kwamen 'n stuk achter, doch Noorman Godfried had de laatste plaats gelaten aan de Zil- Het eindresultaat van deze race kunnen we evenwel nog niet meedeelen. WATERPOLO POELMEER I—D. Z. V. I 6—1. In dezen wedstrijd bleken de gasten, die met 2 invallers verschenen en zich op een groot veld ook niet zoo thuis schijnen te voelen, veel zwakker dan hun tegenstan ders. De combinatie bij Poelmeer vlotte vrij goed, maar toch het ontbrak in dezen wed strijd nog te veel aan dash, wat toch abso luut noodzakelijk is tegenover een sterke tegenpartij. Misschien dat 't niet geheel fit zijn van eenige spelers hieraan schuld had. D. Z. V. wist de score te openen met een schot van Halfveld, welke keeper IJdens met zijn capaciteiten toch zeker had kun nen houden. L. Westen wist spoedig gelijk te maken en eveneens de score op 21 te brengen. Na fraai samenspel bracht J. IJdens de stand op 31, waarmee de rust inging. Ook na de pauze was Poelmeer 't meest in den aanval. Westen bracht de stand ach- eenvolgens op 41 en 51, terwijl Wou ters er voor zorgde dat de score een half [dozijn vol werd. DE LEIDSCHE KERMISWEEK. Iedere Leidenaaïr weet nog, dat de laat ste week van Juli vanouds de Leidsche ker- misweék is. En menigeen zal nog aange name herinneringen bewaard hebben aan deze week van pret en jolijt. Ook zal me nigeen met weemoed telkenj are moeten cohstateeren, dat de Leidsche kermis ver dwenen is en niet is teruggekomen. Maar de echte kermislief hebbers weten ook, dat er elk jaar in de parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph toch kermis gehouden wordt in de laatste week van Juli, een kermis des te sympathieker, om dat de baten der feestavonden ten goede komen aan de katholieke mannelijke jeugd beweging der parochie. Ik geloof niet dat er tegenwoordig nog veel katholieken gevonden worden, die niet overtuigd zijn van hgt groote nut en zelfs van de noodzakelijkheid van een goede ka tholieke jeugdbeweging in de parochie. Iedere katholiek weet, dat er vooral in den tegenwoordig en tijd alles aan gelegen is, dat een jongen op zijn moeilijksten leeftijd van 1317 jaar is opgenomen in de ka tholieke Verkennerij of Kruisvaart. Een groot zielkundige heeft eens gezegd: „We moeten niet denken dat een jongen begint mis te gaan op een leeftijd van achttien tot vijf en twintig jaar, maar op een leeftijd van veertien tot achttien jaar". En^gelijk heeft hij; de ontwikkelingsjaren of de z.g. vlegeljaren, zijn voor den jon gen de moeilijkste ende gevaarlijkste. Laten de ouders zelf getuigen. Maar dan moet het onze goede Roomsche ouders ook alles waard zijn, dat hun jon gens door middel van de katholieke jeugd beweging dóór hun moeilijke jaren worden heen geholpen. En gelukkig zijn tegenwoordig de ouders zelf genoegzaam .doordrongen van de nood zakelijkheid- van onze jeugdbeweging. Dit blijkt wel uit het feit, dat bijna iedere jongen van 1317 jaar lid is van Verken nerij of Kruisvaart; en het eenige motief waarom soms een jongen geen lid is van onze vereeniging moet gezocht worden in de finantieele omstandigheden. Over centen gesproken. U begrijpt wel, dat vooral in den huidigen tijd, de jeugd beweging steeds op den bodem van de kas zit te krabbelen. Ja, de bodem is er zelfs van stuk geraakt en de kas is daardoor schier geworden een bodemloos vat. Dat is de reden, waarom elk jaar een kermesse d'été gehouden wordt; dit is noodig om onze schuldeischers tevreden te stellen. Door omstandigheden kan onze kermis niet meer gehouden worden op het terrein naast de kerk aan den Heerensingel, en is de kermis althans voor dit' jaar ver plaatst naar het speelterrein van de R.K. Jongensschool, Haarlemmerstraat 242. Daar is de plaats waar onze jeugdbeweging fi- nantieel een beetje gevoed moet worden om niet aan bloedarmoede te sterven. Het is wel jammer, dat van de baten van een kermis altijd zooveel onkosten moeten worden afgetrokken, maar in dat opzicht mag wel een woord van hulde ge bracht worden aan onze katholieke mid denstanders, die door hun coulante prijs opgave ons in staat hebben gesteld om de meeste goederen te betrekken van de Leid sche katholieke middenstand. Eli al zijn de prijzen der goederen laag, de kwaliteit is prima. Komt u maar kijken op Haar lemmerstraat 242. Bezichtiging op den avond van Vrijdag 24 Juli. Zaterdag 25 Ju li, Zondag 26 Juli en Maandag 27 Juli. J. LANSBERGEN, Directeur K. J. C. par. O. L. Vr. en St. Joseph. ALMA. AFSCHEID MEJ. D. VOLTMAN. Hedenmiddag, na afloop der examens, neemt de directrice van de kweekschool voor hew a arscho olh ouderese e nMej. D. Voltman, afscheid van de school na daaraan 41 jaar verhonden te zijn geweest. Dit af scheid heeft plaats in intiemen krihg, zoó- dat wij er niet veel van zullen kunnen ver melden, maat wij kunnen toch niet nalaten met enkele woorden te herinneren aan het werk van groote toewijding en liefde, dat door de scheidende directrice gedurende een zoo lange reeks van jaren is verricht. Toen 41 jaai* geleden Dirkje Voltman haar eind diploma aan de Kweekschool behaalde, heeft de bekende pionier voor het Fröbel onderwijs in ons land, de heer Haanstra, haar dadelijk aan dè school verbondeh en van dien tijd af heeft ze er haar beste krach ten aan gegeven als hoofd der bewaar school, als leerares en als directrice der Kweekschool, als directrice van het inter naat. Heel haar leven heeft zij op het. voet spoor van den grooten Haanstra aan 't be waarschool-onderwijs gegeven. Aan haar is hét te danken, dat de Haanstra-school nog heden tendage een reputatie in ons land bezit, zooals aan slechts weinige scholen ten deel valt. De methode van haar onderwijs, die geheel gebaseerd is op de zelfwerkzaam heid der leerlingen, heeft "altijd de schoon ste vruchten afgeworpen. De liefde waar mede Mej. Voltman tegenover haar werk stond heeft haar kracht gegeven de reus achtige dagtaak, die ".zij zich opgelegd had te volbrengen. Bij haar 40-jarig jubileum, dat in hét begin van het vorig jaar is her dacht, is wel zeer duidelijk gebleken, hoe veel liefde haar wederzijds door leerlingen en oud-leerlingen werd toegedragen. Bij dat jubileum ontving zij ook dé wel verdiende hulde van hoogerhand: haar be noeming tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Na een welbesteed leven gaat Mej. Volt man thans rusten. Niemand is die rust meer gegund dan haar. Moge zij er nog lang van genieten. Namens het Comité Pers en Propaganda wordt verzocht aan hen, die nog een photo willen inzenden van een missionaris, ge boortig uit Leiden of omgeving, dit te doen zoo mogelijk voor a.s. Woensdag aan re dactie „Leidsche Courant". De photo's worden opgenomen in het programmaboek van de groote Missieten toonstelling en Missie-actie, welke gehou den wordt te Leiden van 1823 October R.-K. HUISHOUDSCHOOL TE LEIDEN. Het diploma „Huishoudkundige" werd behaald door de dames: J. D. Nieuweh- burg, M. W. E. Wiggers, H. J. van Wijhe en D. B. M. Wijtenburg te Leidêil, M. A. Bots, Voorhout, M. A. C. van Campen, Nij megen; E. E. Grol, Groningen; A. M. F. Leesberg, Alkmaar; M. de Leeuw en A. Westphal, Voorburg; A. M. E. Minke, De- demsvaart; M. M. van Noord, Oegstgeest; M. Samsom en H. J. Schram de Jong, Al phen aan den Rijn; H. Schouten, Leid- schendam; A. C. Vredebregt, Schiedam en H. M. van Zonneveld, Saèsenheim. Nijverheisonderwijs. Voor de Rijkscommissie zijn aan de R. K. Vakschool alhier geslaagd: voor de akte N. VII Mejuffrouw P. Ruyters, Roermond; voor de akte N VIII de Dames A. Mantel Den Haag, W. H. Beekman, "Amsterdam en E. Knottenhedt, Amersfoort. H.B.S. voor Meisjes met 5- en 6-j. cursus. Tot de le klasse zijn alsnog toegelaten: H. Abbinga, E. Bakhuizen v. d. Brink, C. Bleuzée, J. J. Blokhuis, R. Cleveringa, J. Hokkeling, C. Hopman, C. V. Meülemans, D. E. Smit, I. v. d. Vijver. Tot de 2e klasse: C. d-rommê, E. A. M. Olivier. Tot de 3e klasse: G. Doeken Kremer, B. Hokkeling, A. M. Lanz. Voor het MULO-examen diploma A is te Den Haag geslaagd W. Eikerbout; voör di ploma B W. Rotteveel en A. Kraay, allen alhier. ST. VINCENTIUSVEREENIGING. Patroonsfeest. Heeren Vincentianen! Zondag 19 Juli '36 feestdag van St. Vin- centius a Paulo, ten 8 uur H. Mis in de'ka- pel der Eerw. Zusters Pelikaanstraat, op te dragen door een Eerw. Pater Kruisheer, algem. H. Communie, daarna ontbijt en algem. vergadering. Des middags 3 uur bezoek aan het St. Vincentiüshuis te Lisse, speciaal ook om de restauratie te zien, die daar heeft plaats gegrepen. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g 566. Dagelijksche Leid sche Motorpakschuitendienst N. R. J. van der Kwast. (f.). Leiden, Oude Rijn 44. Hoofdz.: Amsterdam, P. H, kade 48. De N.V. Gebroeders Scheuer, te Amsterdam, heeft bovengenoemd bedrijf met ingang van 1 Mei 1936 overgedaan aan de N.V. Dagelijksche Bargedienst Amsterdam Gouda, te Amsterdam. Nieuwe inschrijving. 6791. F. J. W. Raaphorst, Leiden, van 't Hoffstraat 21, koek, banket en broodbakkerij. E.: F. J. W. Raaphorst, Leiden. Voor het examen fraaie handwerken is te Amsterdam geslaagd mej. A. J. Vis, alhier. Zondag en Maandag wordt in de St. Li- dwina-school aan den Zoeterwoudschen Singel, op beide dagen van 25 uur, een tentoonstelling gehouden van werk van de leerlingen der school gedurende het afgeloopen jaar. Te 's Gravenhage is dezer dagen ge slaagd voor de acte Hahdelskennis L. O. de eerw. zuster Antoinette, hoofd van de R. K. Meisjesschool voor ULO aan de Haarlemmerstraat. De eerw. zuster is opgeleid door den heer J. J. M. Bruschke, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool voor ULO alhier. Cohcert „Leidsche Ochestvereenlging Musïca". Onder buitengewoon fraaie weers-om- standighéden concerteerde „Musica" in „Oud-Hortuszicht". Dit invitatie-concert, dat gegeven werd, opdat deze veréenigihg in Leiden meer be kendheid zou verwerven, Is zeer goed ge slaagd en wij kunhen „Musica" in het a^s. winterseizoen dan ook wel aan de Leidsche vereenigingen ter Opluistering van hun uitvoeringen aanbevelen. Deze vereeniging, Waarvan wij nog geen uitvoering meegemaakt hkdden, heeft ons door zijn goede muziek en beschaafde wij ze van uitvoering daarvan, volkomen kun nen bevredigen. De bezetting van dit orchest is, in aan merking genomen, dat dit gezelschap nog in haar begin stadium is, zeer goed te noe men en een stel pauken, dat op het oogen- blik nog ontbreekt, zal wel spoedig de noo- dige aanvulling geven. Begonnen werd met de marsch „King Cotton" van Sousa, die op lofwaardige wij ze werd uitgevoerd. Ouverture „Piqué Da me" van Fr. v. Schubert, werd keurig ten gehoore gebracht, terwijl het hierzij vooral de contra-bassist was, die zijn partij in alle opzichten keurist wist te vertolken, Balletmuziek uit „Rosamunde" van Fr. v. Schubert, werd goed vertolkt, keurig wa ren hier de passage's, waarin de clarinetist en fluitist samenspel hadden, een resultaat dat niet altijd bereikt wordt. Een marsch van Charles Williams „Blue Deville" werd met veel bravoür ten ge hoore gebracht en met een flink applaus beloond. Nog eenige nummers na de pauze, o.a. „Jubelsturm" van H. L. Blankenburg en de potpourri ,Die Lustige "W'itwe" van Frahs Léhar, wei-den keurig uitgevoerd. Lof brengen wij aan den eminenten di recteur, den heer J. Noordanus Jr., die dit orchest zoo keurig weet te leiden en het vermoedelijk dan ook nog wel op een nog hooger peil zal weten te brengen. Een grootere belangstelling van de zijde van het publiek ware o.i. Wel verdiend geweest, doch het schijnt dat het Leidsche publiek niet voldoende belangstelling heeft voor werkelijk goede muziek. Wij hopen, dat bij volgende concerten de belangstelling van het publiek grooter zal zijn, daar er dan ook meer animo bij onze dilettantenvereenigingen zal zijn om goede en betefe muziek ten gehoore te brengen. Het bestuur kan, zij het dan ook voor slechts Weinig publiek, op een welge slaagd concert terug zien. ZIE VERVOLG STADSNIEUWS PAG. 8 UIT DE OMGEVING BANKLOOPER ER VAN DOOR. Bij de politie is aangifte gedaan dat ten nadeelè van een bankinstelling hier ter stede een banklooper een bedrag van 400 heeft verduisterd. Hij had dit bedrag gis teren voor de bang geïnd en is er niet mee op komen dagen. De politie tracht den on eerlijken bediende, die voortvluchtig is, op te sporen. SASSENHEIM. Geboren: Geertruida, d. v. A. van Eg- mond en M. van der Wilden. Wilhelmus Jacobus Maria, z. v. A. van Rijn en Th. M. J. Rode wijk. Cornelia Petronella, d. v. A. R. J. Brebee en A. C. Zwetsloot. Lijn tje, d. v. R. Zoutman en C. van den Boom. Getrouwd: C. van Vliet, oud 29 jaar en G. Molenaar, oud 25 jaar, J. Honders, oud 28 jaar en D. van Maan en, oud 23 jaar. H. Landman, oud 30 jaar en N. M. Her- reür, oud 32 jaar. Ingekomen: Aa. Ma. de Rooij, War mond er weg 27, van Leiden. N. Frijlink en gezin, Wilheiminalaan 4, van Noordwij k. J. W. Snep en gezin, Vaartkade 6, van Schie dam. C. Hoogkamer, Hoofdstraat 33, van Noordwijk. Ca. Ga. Ja. Verdegaal, Hoofd straat 58, van Voorhout. J. M. Zaanen- burg en gezin, Hoofdstraat 280, van Haar lem. Chra. Ja. van der Meij, Hoofdstraat 140, van Oegstgeest. Ma. Ja. Nieüwen- huijsen, Hoofdstraat 53, van den Haag. Vertrokken: C. J.' Nanninga en ge zin, naar Amsterdam. J. C. Vollebregt, naar Leiden. Ma. Aa. Goddijn, naar Lisse Ea. Ca. Ma. van Kesteren, naar den Bosch Ja. Ga. Ma. Nieuwenveen, naar den Bosch M. A. A. Müller, naar Haar lem, G. Molenaar naar Johannesburg (Zuid-Agrika). I. F. Scheuvel en gezin naar Leiden. Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat 2 Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIETEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. LAATSTE BERICHTEN bioscopen. Lux or: Afgekeurd. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. Casino: Goedgekeurd voör volwassenen. Lido: Goedgekeurd. menwerking ïhet elkaar, ten diénste van dit doel, door het collectief maken van films en de beschikbaarstelling daarvan voor derden". Voor aanmelding als aangeslotene kan men zich uitsluitend schriftelijk wenden tot A. J. D. van Oosten, film-criticus van het letterkundig maandblad „De Gemeen schap", Tulpstraat 62, Rijswijk (Z.H.). KINDJE VERDRONKEN. Gisteravond werd het zes-jarig zoontje van deh landbouwer W. Nijhoèr te Dedems- vaart vermist. Toen men tegen etenstijd ging zoeken vond men het lijkje van hét jongetje in het kanaal. Tevens vond men het kinderfietsje, waar mede de jongen spelende te water is ge raakt en verdronken. Politieke vechtpartij aan het Abcouder Meer. Langs den straatweg van Amsterdam naar Utrecht is in verband met een mee ting, die te Maarssen door den N. S. B. wordt gehouden, overai een reclame voor den leider van dezaa bond geplakt. Eén groep léden van de S. D. A. P. is er gisteravond op uitgetrokken om die re clame te niet te doen door er een woord aan toe te voegen, waardoor het tegen deel werd gezegd van hetgeen oorspron kelijk werd bedoeld. Vannacht om één uur hebben groepen van beide partijen elkaar aan het Abcou der Meer ontmoet en heeft een vechtpartij plaats géhad, waarbij énkele leden van dé 'S. D. A. P. Verwondingen opliepen. Eeh van hen werd zelfs in het water gewor pen. Behalve een nat pak had hij verwon dingen aan hét hoofd èn aan een zijner armen. Een juist passeèrende auto nam den 'ge wonde mee naar het Isr. Ziekenhuis te Amsterdam. Ook de vrachtauto waarmede de S. D. A. P.-ers reden kwam in de sloot terecht. Door de marechaussee wordt naar deze vechtpartij een onderzoek ingesteld. TELEGRAMMEN DE TEGENSTAND VAN KANTON INGESTORT. Leider gevlucht. SJANGHAI, 18 Juli (A.N.P.). De pers meldt, dat de tegenstand van Kanton ineen gestort is en dat geheraal Tsjen-Tsji-Tang in den afgeloopen nacht naar Hongkong ge vlucht is. Volgens mededeelingen uit Nan king zou hij zich op een Engelsche kanon neerboot hebben ingescheept. Tsjeng-Tsji- Tang, die Vrijdag een militaire Conferentie had bijeengeroepen, zou hebben medege deeld, dat hij onder den druk der openbarè meening aftrad, nadat zijn onderaanvoer ders verklaard baden, dat op het leger niet meer viel te rekènen. De broer van Tsjèn-Tsji-taüg, Tsjen-Wei- Tsjau, die feitelijk de organisator der be weging zou zijn geweest., is het slachtoffer van een aanslag geworden. KATHOLIEKE FILMPRODUCTIE GROEP Te 's Gravenhage is dezer dagen opge richt de „Katholieke Filmproductie-groep (Kafilgro), voorloopig voor Nederland en Vlaanderen. Haar ideëele doelstelling werd als volgt geformuleerd: „Teneinde te ko men tot aanwending van de film als mid>- del tot verheffing van het menschelijk ge meenschapsleven en persoonlijk bestaan in cultureel opzicht, op den grondslag van de Katholieke levensbeginselen en met in achtneming van de Katholieke zedewet- ten, stellen de aangeslotenen hun creatieve en artistieke vermogens in vrijwillige sa- DE AANSTAANDE VERSTERKING DER DARDANELLEN. ISTANBOEL, 18 Juli (A.N.P.). Onmid dellijk na de onderteekening van de over eenkomst betreffende de zee-engten te Mon- treux zullen de Turksche troepen de zones van Dardanellen en Bosporus binnentrek ken. Met den aanleg der versterkingen zal onverwijld begonnen worden. Aan weers zijden van de Dardanellen zal een strook van 19 kilometer breed als militair gebied niet door vreemdelingen betreden mogen worden. WAPENS IN BESLAG GENOMEN TE LONDONDERRY. LONDEN. 18 Juli (A.N.P.). Bij een poli- tierazzia in de Iersche stad Londonderry zijn groote hoeveelheden ontplofbare middelen, wapens en munitie in beslag genomen. Een aantal personen, waarschijnlijk lid van de verboden republikeinsche partij, is gear resteerd. AARDBEVING IN COLUMBIA. Er zouden talrijke slachtoffers zijn. QUITO, 18 Juli (A.N.P.). Volgens berich ten van de Columhiaansche grens heeft daar een aardbeving plaats gehad, die de stad Tuquerres zou hebbep verwoest. In het district Narino zouden vele slachtoffers zijn gevallen, talrijke personen zouden vermist worden. De Columhiaansche regeering heeft onmiddellijk een hulpactie georganiseerd. De heving werd tot in Tulcan gevoeld. Men vreest, dat de priester Saratola, directeur van het observatorium te Bogota, die zich te Tuquerres bevond, eveneens om het leven is gekomen. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Berlijn 59.21i/2 Londen 7-3fi3/s New York 1.463/4 Parijs 9 Brussel Zwitserland 48.061 L Madrid JJ,2 Oslo37 12 2 Kopenhagen32.97i/2 Stockholm88.10 Milaan Praag 6.10 Weenen Boedapest

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3