ZATERDAG 18 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 GEMENGDE BERICHTEN DOOR TRAM AANGEREDEN EN GEDOOD. Ernstig ongeluk te 's Gravenhage. Gistermiddag is op den Ouden Scheve- ningscheweg tegenover de Adriaan Goed kooplaan te Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan één persoon het leven heeft gekost. Komende van den Hoogen Weg wilden twee mannen, de 65-jarige P. S. Postema, wonende Weimarstraat 341, en de 56-jarige J. P. A. L. uit de Barentzstraat, daar ter plaatse de tramrails oversteken, doch wer den ongelukkigerwijze door een aankomen den wagen van lijn 8 gegrepen. De heer Postema raakte met zijn hoofd onder den wagen en was op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Zijn metgezel L. kwam er beter af. Deze kreeg een hoofdwond, terwijl.hij voorts klaagde over pijn in den rechterschouder. Via het Roode Kruis Ziekenhuis kon hij naar zijn woning worden gebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. NOODLOTTIG AUTO-ONGEVAL IN DUITSCHLAND. Nederlandsch echtpaar zwaar gewond. Donderdagavond is jhr. mr. L. von Bön- ninghausen en zijn echtgenoote mevr. v. Bönninghausenjkvr. van Nispen tot Se- venaer, beiden woonachtig te Arnhem, een ernstig auto-ongeluk overkomen. De heer en mevrouw van Bönninghau sen reden met hun auto op den weg van Münster naar Wesel. Nabij laatstgenoemde stad wilden zij uitwijken voor een wielrij der, doch door onopgehelderde oorzaak kwam hun auto daarbij tegen een booih te recht. Beiden werden ernstig gewond in het Stadtische Krankenhaus te Wesel opgeno men. Mr. von B. had een sleutelbeen ge broken, een pols en een been, terwijl me vrouw een lichte hersenschudding en een bekkenfractuur had bekomen. MARECHAUSSE VERONGELUKT. Op vacantietoer in Duitschland. De 30-jarige T. J. A. Dam, marechaussee van de brigade Venlo is met zijn motorrij wiel in Geldern in de Rijnprovincie door êen vrachtauto aangereden en aan de gevolgen bezweken. Dam, die in de Duitsche grensplaats zijn verlof doorbracht, wilde uit een zijweg den hoofdweg oprijden. Op het kruispunt werd hij door een Duitsche vrachtauto ge grepen en over den weg geslingerd. In zorgwekkenden toestand met een dub bele schedelfractuur werd hij naar het St. Antonius hospitaal te Geldern overgebracht, waar hij enkele uren na aankomst aan zijn verwondingen bezweek. Het motorrijwiel is totaal vernield. KIND OVERREDEN. Gistermiddag is te Wageningen het zes jarig meisje B. M. Vos uit een woonwagen, dat plotseling van achter een kar den weg overstak, door een benzine-auto van de Shell aangereden. Hoewel de chauffeur on middellijk remde, kon hij het ongeluk niet meer voorkomen. Het kind kreeg een schedelbreuk en is in hoogst zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis vervoerd. ZWARE VRACHTAUTO VAN BRUG GESTORT. Donderdag had op den weg Roermond Horn op een der bruggen een auto-ongeluk plaats, waarbij gelukkig geen menschen- levens het slachtoffer zijn geworden. Uit de richting Roermond kwam een luxe-auto aanrijden, bestuurd door den Amsterdam- schen handelsreiziger den heer de Vries. Midden op de brug moest de bestuurder de V. remmen voor een fietsrijder, tengevolge waarvan de auto begon te slippen. Op dat zelfde oogenblik naderde uit de richting Horn een groote vrachtwagen met aanhang wagen van de fa. Lamberts, transportonder neming uit Eindhoven. Bij het passeeren van de brug reed de luxe-auto tegen de zware vrachtauto, waardoor de bestuurder van den vrachtwagen de beheersching over het stuur verloor en door de brugleuning reed. Met donderend geweld stortte de vrachtauto met aanhangwagen in de diepte. De motor kwam met de cabine op den kop terecht, met daarnaast en gedeeltelijk er tegen de aanhangwagen. De cabine werd in elkaar gedrukt. De drie inzittenden kwa men er wonder boven wonder met-een paar onbeteekenende schrammetjes van af. „Msb." FIETSER DOOR AUTO AANGEREDEN. Op den Middenweg in Watergraafsmeer is hedenmorgen een ernstig ongeluk ge beurd. Een 15-jarige jongen, die op de fiets naar de stad ging is door een auto aange reden. Hij liep daarbij zware verwondingen op aan hals hoofd. In het O. L. Vrouwe gasthuis is hij opgenomen. Gistermiddag had op den rijksbetonweg te Amerongen een ernstig ongeluk plaats. De 44-jarige heer de J., die met zijn rij wiel juist van zijn woning kwam rijden, en den weg wilde oversteken, werd door een luxe auto gegrepen en tegen den grond ge smakt. De ongelukkige, die bij de botsing tegen de ruit van dt auto werd geslingerd, werd opgenomen met een gebroken arm en ernstige hoofdwonden. Naar zijn woning overgebracht, bleek hij bij nader onderzoek ook inwendige kneuzingen te hebben beko men. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Bij het africhten van een paard. Terwijl de 22-jarige J. van de Munck- hoff Donderdagavond te Venray bezig was met het africhten van een paard werd hij in volle vaart door het dier afgeworpen, waarbij hij tegen een boom tereent kwam. De onfortuinlijke ruiter werd met een ernstige hersenschudding opgenomen. In den afgeloopen nacht is hij aan de bekomen verwondingen overleden. KIND DOOR STORMVLAAG OPGENOMEN. In polderwater verdronken. De heer A. B. was in de polder te Vin- keveen bezig gras te maaien, waarbij zijn driejarig dochtertje hem gezelschap hield. Terwijl de vader aan het werk was, nam een sterke stormvlaag plotseling het kindje op en wierp haar van de akker in het die pe polderwater. Toen de vader zijn doch tertje miste en ging zoeken, zag hij slechts de- klompjes op het water drijven. Direct werd de politie gewaarschuwd, die spoedig het slachtoffertje met dreggen op de wal bracht. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten, de levensgeesten waren reeds geweken. JONGETJE VERDRONKEN. Gisteren keerde de 9-jarige C. van Gaans te Rotterdam niet in de ouderlijke woning in de Nassaustraat terug. Het bleek, dat het kind aan den waterkant bij de Koningsha ven gespeeld had. Toen de rivierpolitie daar ging -dreggen, heeft zij het lijkje van het knaapje boven gebracht. TACHTIGJARIGE REDT JONGETJE UIT HET WATER. Uit Heerenveen, Friescht Palen (Opster- land) wordt aan de „Tel." gemeld: De koe ne daad van een krassen ouden heer heeft een jeugdig menschenleven aan den dood doen ontsnappen. Het zoontje van den heer B. reed op de fiets en had daarbij zijn tasch over het stuur gehangen. Plotseling geraakte deze tusschen het stuur bekneld met het gevolg, dat de knaap pardoes het water inreed. De tachtigjarige heer De V., die het ongeluk .zag gebeuren, aarzelde geen oogenblik en sprong den knaap na. Hij mocht het genoe gen smaken den onfortuinlijken wielrijder veilig en wel op het droge te brengen. BRAND TE PUTTERSHOEK. Bewoners met moeite gered. Gistermorgen is brand uitgebroken in de woning van den korenmolenaar J. Leeu wenberg te Puttershoek. De brand, welke in de keuken was ontstaan, vermoedelijk door het in brand geraken van een petro leumstel, had direct zoo'n omvang, dat Leeuwenburg met veel moeite, waarbij hij zijn wenkbrauwen schroeide, den zolder kon bereiken waar zijn kind sliep. Door uit het zolderraam te springen wist hij het kind en zichzelf in veiligheid te brengen, meldt het „Vad.". Door anderen werd de vrouw, die nog in nachtgewaad was, uit het bran dende gebouw gered. De motorbrandspuit, die zeer spoedig ter plaatse was, bestreed den brand met twee stralen en het gelukte haar den brand binnen een uur te lokali- seeren. De woning, waarin ook de oud molenaar Korporaal woonde, brandde ge heel uit. Van den inboedel van Leeuwen burg kon niets worden gered. Zelfs geld en boeken gingen verloren. Van den inboedel van Korporaal kon veel worden gered. Verzekering dekt ge deeltelijk de schade. „Msb." Bruin, óók zander zon, door de snelle huid bruinende werking van AMILDA-zonnebruincrême, welke ook zonder zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 4659 en E. M. beriepen zich erbij hun verhoor op, dat de zaken goed gingen en dat er dus geen enkele reden bestond om zich aan het misdrijf, waarvan zij worden verdacht, schuldig te maken. De eigenaar J. M. deelde mede, dat hij in Maart van dit jaar de bedrijfsverzekering zelfs had verlaagd. Als een bezwarende omstandigheid tegen den jongste der twee directeuren, den 26- jarigen I. M., wordt aangemerkt, dat hij verleden ja^r ook al een verdacht brandje in het gebouw had. De politie heeft toen een onderzoek ingesteld, maar dat leverde geen resultaat op. De belangen van deze vier directieleden worden behartigd door mr. D. Schuur. Tenslotte herinneren wij eraan, dat de directie door bemiddeling van de assuran tiemakelaars Gebr. Chabot en Co. was ver zekerd voor bijna 400.000, namelijk het complex gebouwen tegen brandschade voor 120.000, de inventaris voor 65.000 en aan bedrijfsverzekering voor byna twee ton. DE MALVERSATIES BIJ HET CRISIS- COMITé TE VLISSINGEN. De secretaris gearresteerd. Naar wij vernemen is gisterochtend de heer L., secretaris van het plaatselijke crisis-comité te Vlissingen, gearresteerd in verband met de reeds gesignaleerde onre gelmatigheden bij dat comité. Na een uit voerig verhoor is hij voor den officier van justitie te Middelburg geleid. De gearres teerde moet ten eigen behoeve gebruik hebben gemaakt van goederen uit het ma gazijn van het plaatselijk crisis-comité, ter wijl hij verder zou hebben toegestaan, dat aan een ander persoon goederen uit het magazijn zijn verstrekt, hoewel deze per soon niet te Vlissingen woonachtig is. AFPERSER DOOR POLITIE GEARRESTEERD. Een bewoner van de Pieter Aertszstraat te Amsterdam, die reeds geruimen tijd geld moest hebben van een zakenrelatie, die goe deren van hem in consignatie had gehad, doch deze in plaats van verkocht had be leend, ontving Donderdagavond laat bezoek van den man, dien hij herhaaldelijk om het nog resteerende bedrag had gevraagd. De bezoeker greep een flesch en dreigde zijn schuldeischer te zullen doodslaan, wanneer deze niet een kwitantie teekende voor het resteerende bedrag, dat hij nog moest ont vangen. Doodelijk verschrikt teekende de schuldeischer het kwitantie, waarmee de afperser verdween, in de illusie, dat hij nu van zijn schuld en van verdere moeilijk heden af zou zijn. Begrijpelijkerwijze begonnen de moeilijk heden nu echter eerst goed, want de bewo ner van de Pietér Aertszstraat deed aangifte van de afpersing, met het gevolg, dat de dader, die in de van Ostadestraat woon achtig was, gistermorgen is gearresteerd. NEDERLANDSCHE KERKDIEF GEARRESTEERD. Te Raevels, nabij Weelde, is door de gen darmerie een zekere R. uit Tilburg gear resteerd. De man is gevankelijk naar Turn hout overgebracht. Hij was in het bezit van geld en ju weeden, die gestolen waren uit kapellen te Weelde, Raevels en Turnhout. NA DEN BRAND IN HET GEBOUW VOOR K. EN W. TE ROTTERDAM. De vier directieleden ter beschikking van de justitie gesteld. De vier directieleden van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te R'dam, die Woensdagmiddag in arrest zijn gesteld, omdat de politie zoodanige aanwijzingen tegen hen meende te hebben in verband met den grooten brand, die in den nacht van Vrijdag 10 op Zaterdag 11 Juli het gebouw vernielde, en wier inbewaringstel ling gisteren met tweemaal 24 uur werd verlengd, zyn hedenmorgen ter beschik king van de justitie gesteld en overge bracht naar het Huis van Bewaring. Van deze vier mannen worden de 26-ja- rige directeur I. M. en de 53-jarige manager Van E. verdacht van brandstichting, meldt de „Vooruit". Zij zouden de mannen zijn geweest, die per auto naar de Schiedam- schesingel kwamen, in het gebouw vertoef den en kort daarop terugkeerden, terwijl een hunner toen het hek, dat toegang ver schaft, afsloot. Zij werden door den ge tuige, die in het begin van deze week is komen opdagen, herkend. Deze getuige, die aan slapeloosheid leed, had zich de vorige week Vrijdagnacht op straat begeven en hij kan een zeer nauwkeurige beschrijving van de twee mannen, die in het gebouw waren, aan de politie verschaffen. De 63-jarige eigenaar J. M. en diens 30- jarige zoon E. M. worden verdacht van me dedaderschap of medeplichtigheid, welke dan hierin zou bestaan, dat zy de sleutel van het gebouw aan I. M. ter hand zouden hebben gesteld. Opgemerkt dient evenwel te worden, dat ook de manager Van E. over een sleutel beschikte. Verdachten ontkennen. Alle vier directieleden blijven tot nu toe hardnekkig ontkennen iets met de brand uitstaande te hebben. De directeuren I. M. KERKNIEUWS Missionarii, patria vesta est ecclesia Christi. ."Missionarissen, Uw vaderland is de Kerk van Christus. Zoo kan men lezen op den muur van ons Missiehuis te Roosendaal. Verleden Zondag werden 26 studenten te Mill Hill priester gewijd. Een glorie-dag na zooveel jaren van voorbereiden. Velen hun ner heb ik 12 jaren geleden voor het eerst ontmoet. Zelf stond ik als leeraar voor 't eerst voor de klas. Zij zaten daar als jon gens, pas van huis, voor 't eerst in de ban ken. 't Ging nog wat stuntelig, 't Valt moeilijk een uur vol te praten als niemand iets zegt of vraagt. „Father, kunnen we nu niet naar buiten gaan?" vroeg er één na drie kwartier, 't Had hem blijkbaar reeds lang genoeg geduurd. De wetenschap had nog geen vat op hem. Vaak heb ik toen ge dacht: wie van hen zal het groote doel be reiken? Nu gaan zij naar dé missie. Zy hebben 12 jaar lang lief en leed samen gedeeld. Van jongen tot jongeman gingen zij sa men op naar het ideaal. Nu worden zij verspreid. Uganda of Borneo, Nieuw-Zee- land, Congo of Indië wordt hun nieuwe vaderland. Maar toch blijven zij één in hun werk voor denzelfden Meester Missionarissen, uw vaderland is de Kerk van Christus. Onze jongens gaan weer op vacantie. Weer is een jaar voorbij. Weer een jaar dichter bij hun ideaal. En Vaders en Moe ders rekenen reeds en tellen af en den ken en hopen en bidden: nog zooveel jaren. Dan hoop ik en bid met hen, dat zij eens het geluk mogen hebben: Vader en Moe der van een modern Apostel te zijn. FATH. J. VAN HEININGEN. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn. Posterek. 120937. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Als kantonrechter fungeerde de wnd. kantonrechter de heer P. A. Colijn. Aller eerst kwam aan de orde de zaak tegen den heer A. wien overtreding der drankwet was ten laste gelegd. By genoemde heer was in zijn winkelpand een hoeveelheid sterke drank in beslag genomen, die hij volgens de dagvaarding ten verkoop in het klein in voorraad had gehouden. Verdachte liet zich vertegenwoordigen door mr. H. P. v. Heijst, advocaat en procureur te Alphen aan den Rijn, die de tenlastelegging be streed speciaal het in voorraad houden ten verkoop in het klein. Uit het verweer bleek, dat genoemde heeren met een drie tal vrienden af en toe 10 liter gedistil leerd bij een grossier betrokken, dit on derling contribueerden en dan gezamen lijk den inkoopprijs betaalden. Volgens verdediger was dus van geen verkoop sprake en was zijn cliënt dus niet straf baar. Als getuigen werd een tweetal der vrienden gehoord die overeenkomstig ver klaarden. De derde vriend die verhinderd was had een dergelijke schriftelijke ver klaring ingezonden die door verdediger in het geding aan den kantonrechter werd overgelegd. De ambtenaar was het echter met dit verweer niet eens en meende, ge let op het winkelpand waarin zulks was aangetroffen, dat hier degelijk sprake was van in voorraad houden ten verkoop. Bo vendien achtte hij de houding der heeren niet juist tegenover de middenstand ter plaatse en vergunninghouders, die op zware lasten zitten. In zijn requisitoir overwoog hij dan ook dat z.i. de overtre ding was bewezen en vorderde een geld boete van 100.— subs. 50 dg. hechtenis. Verdediger hield een uitvoerig pleidooi en bestreed in het bijzonder het element der tenlastelegging, het in voorraad hou den ten verkoop waarvan z.i. zeker geen sprakj» was, hetwelk ook door een getuige a decharge nog was bevestigd. Aan de hand van een arrest van den Hoogen Raad vorderde hij vrijspraak. De wnd. kanton rechter, die zich met het requisitoir van den ambtenaar kon vereenigen blijkens zijn uitlatingen, zal mede op verzoek van verdediger over 8 dagen schriftelijk von nis wijzen. D. C. V., landbouwer te Hazers- w o u d e had zich voor een 4-tal delecten der vleeschkeuringswetovertreding te ver antwoorden. Het slachten van een varken zonder vergunning; het aan de keuring onttrekken daarvan en het niet aangeven van een tweetal gestorven varkens. Ver dachte, zelf verschenen, bekende zijn fou ten direct en gaf te kennen dat hij graag had gehad dat zulks niet was geschied en verzekerde zich nooit meer aan een derge lijk vergrijp te zullen schuldig maken; bo vendien beriep hij zich op clementie, gelet op zijn financieele toestand. De ambtenaar die met een en ander rekening hield, ver minderde de aanvankelijke eisch, waarna verdachte werd veroordeeld tot f 10. subs. 5 dg. 40.— subs. 20 dg. en 1 maand vóorw. hechtenis met een proeftijd van 2 jaar. J. Gr. uit Koüdeke rk, die het var ken van voorgaande verdachte had ge slacht, werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot f 8.subs. 8 dg. Mej. V., die een aanrijding had veroor zaakt in de Lindehovenstraat, liet verstek gaan en werd na het hooren van getuige M. veroordeeld tot f 15.subs. 10 dg. J. A. J. Gr., die eveneens een verkeers overtreding had begaan onder de gemeen te Hazerswoude werd veroordeeld tot 15.subs. 10 dg. Een aanrijding bij „Het Zwaantje". B„ die zich aan een dergelijk delict had schuldig gemaakt van veel ernstiger om vang, was niet verschenen doch liet zich vertegenwoordigen door een rechtsk. advi seur uit Amsterdam. Verdachte had op een vroegen morgen in de maand Mei om streeks 5 uur de vrachtauto van V. uit Bleiswijk geladen met niet minder dan 6 paarden nabij het Zwaantje te Hazers woude aangereden, waardoor de wagen met lading en al in de sloot terecht was gekomen. De inzittenden en 5 paarden waren er goed afgekomen, doch het 6e paard moest worden afgemaakt. V. en an dere inzittenden werden als getuigen ge hoord verklaarden, dat verdachte teveel links had gehouden en op hen aan was ge reden. Nadat zij een schok hadden ge voeld, was de wagen over den .kop gesla gen en in de sloot terecht gekomen. De bestuurder had nog krachtig geremd doch dit alles ten spijt was hij in de sloot te recht gekomen. V. had een schade aan de wagen van ruim f 600.benevens het verlies van het paard. Als deskundige werd namens verdachte gehoord een auto mobielexpert uit Soesterberg, die in een uitvoerige uiteenzetting evenals de raads man naar voren bracht, dat geen aanrij ding had plaats gehad terwijl de tegenlig ger met groote snelheid had gereden, ze ker met 50—60 K.M. wat door getuigen 'werd bestreden. Een getuige a décharge, de veldwachter V. had de situatie ook op genomen en verklaarde dat geen sporen van beschadiging door aanrijding der wa gens was te zien geweest. Verdediger ont kende derhalve de tenlaste legging en be streed dat door dringen V. met zijn auto in de sloot zou zijn gereden. Speciaal om trent het begrip dringen hield hij een uit eenzetting waarmede ambtenaar en kan tonrechter het evenwel lang niet eens wa ren. Verdediger bleef echter bij zijn ver weer. De ambtenaar, die de zaak, gelet op het relaas van den deskundige wel even anders bezag, meende niettemin dat de schuld bewezen was van verdachte en vorderde een geldboete van 20.subs. 10 dg. Verdediger bleef bij het verweer en vorderde vrijspraak, doch de ambte naar bleef bij zijn eisch, waarop verdach te conform den eisch werd veroordeeld. INGEZONDEN STUKKEN DE VOEDSELyERNIETIGING. Leiden, 17 Juli 1936. Hooggeachte heer Redacteur, In uw artikel in het nummer van Don derdag 16 Juli 1936, handelende over: „De Voedsel vernietiging" concludeert u o.a.: „Voedselvernietiging, als de voedingstoe stand van velen zoodanig is, dat men niet overgerust kan zijn, is verschrikkelijk". In het algemeen zal ieder weldenkende dit met u eens zijn. Toch zijn uw woorden zeer geschikt om een afschuwelijk misverstand in het leven te houden. De vernietiging van voedselvoorraden, welke in Nederland, ook reeds in veel vroe ger jaren, naar thans meer systematisch plaats vindt, heeft n.l. geen betrekking op voedselvoorraden, die door ons volk be geerd worden. Het betreft hier voorname lijk groenten. Deze wordt alleen dan ver nietigd als deze zoo weinig opbrengt, dat de oogstkosten en de kosten verbonden aan het van het land halen (niet de kosten van het teelen) en het vervoer naar de veiling niet of nauwelijks worden goedgemaakt. (Zie o.a. het Ministerieele Rapport: Land bouwcrisismaatregelen. Hunne werking en uitvoering IV). Zelfs gratis distributie van dergelijke groenten is herhaaldelijk mislukt. Als er gemeentelijke distributie van groenten op de een of andere plaats wordt ingevoerd, dan moet de distributie plaats vinden met behulp van werkloozen, in gratis door de gemeente beschikbaar gestelde lokaliteiten, en dan nog lukt deze distributie niet, tenzij er daarnaast, vaak onder normalen kost prijs, andere groenten, op dezelfde wijze van gratis distributie, worden beschikbaar gesteld. Door deze distributiewijze wordt overigens het economische leven, in casu de detailhandel uiteraard zeer veel schade be rokkend. Het is o.a. officieel geconstateerd, dat in Dordrecht, waar deze groeten-dis tributie werd ingevoerd, daarna vier groen teboeren, die voorheen nooit steun hadden ontvangen, door Maatschappelijk Hulpbe toon moesten worden gesteund. De extra kosten van de levering beneden kostprijs worden uit het Landbouwcrisis fonds bestreden, d.w.z. door ons Neder- landsche volk betaald! Deze feitelijke mislukking van de ge meentelijke groentedistributie heeft haar eenvoudige verklaring hierin, dat er geen voedselvoorraden in Neder land worden vernietigd, waaraanonsvolkop dat mo ment behoefte heeft De groenten, die in ook maar eenigszins beteekenende hoeveelheid wordt vernie tigd, is alsdan trouwens zoo goedkoop in de volks winkels te verkrijgen, dat daar naast gemeentelijke distributie dwaasheid zou zijn. Hoe waar op zichzelf uw bovenaangehaal de zinsnede ook moge zijn, doordat deze niet past op den momenteelen toestand, zou zij betreurenswaardig misverstand kunnen wekken. Gesteld er zou hier en daar bij bepaalde groepen een minder gun stige voedingstoestand kunnen worden ge constateerd, dan heeft deze (ik durf zelfs zeggen: helaas), niets uit te staan met de vernietiging van groenten enz., die op dat moment niet in die hoeveelheden door ons volk worden begeerd. Overigens moge ik wijzen op de gelukkige omstandigheid, dat onlangs in de vergadering van Directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon kon wor den geconstateerd, dat ér van een minder gunstige voedingstoestand bij bepaalde groepen niet kon worden gesproken. Zoo als bekend zal daarnaar thans een offi cieel onderzoek worden ingesteld. Mocht u deze beschouwing in uw blad willen opnemen, dan zal ik zulks zeer waardeeren. Hoogachtend, P. G. KNIBBE. De geachte inzender noemt gemeentelijke distributie van groenten. Wij hebben het daarover niet gehad. Wij hebben betoogd, dat goed voedsel niet vernietigd mag worden. Natuurlijk wel, als het momenteel niet begeerd wordt. Dan schiet er niets anders over. De mislukking van een gemeentelijke groentendistributie kan verschillende oor zaken hebben. Daaruit te concludeeren, dat er in die gemeente geen behoefte was aan dat voedsel, schijnt ons niet logisch, omdat er ook een andere oorzaak kan zijn. Zoolang niet vast staat, dat er geen be hoefte aan en geen begeerte naar een be paalden voedselvoorraad is, zoolang dit niet vaststaat, moet gevolgd blijven die oude regel in Christelijke en alle be hoorlijke gezinnen, waarin den kinderen wordt geleerd eerbied voor het voedsel als gave van Gods Almacht en Goedheid, dat zoo kostbaar werd geacht, dat daarvan geen kruimeltje verloren mocht gaan. De geachte inzender is het met deze op vatting, natuurlijk, volkomen eens. Het verschil tusschen hem en ons ligt in het antwoord op de vraag, of er bestaat be hoefte aan en begeerte naar bepaalde vernietigde voedselvoorraden. Wij meenen vooralsnog, deze vraag bevestigend te moe ten beantwoorden. Red. L. Crt. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 15