VRIJDAG 17 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. H» BIUE BAND BIJ HET SPELEN VERDRONKEN. Donderdagmiddag om half zes is te Dordrecht een 5-jarige jongen, L. genaamd, bij het spelen in de Nieuwe Haven aldaar geraakt. Na drie uur dreggen is de poli tie erin geslaagd het lijkje op te halen. DE GRILLEN VAN DEN BLIKSEM. Het onderstel uit een bed geslagen. We maakten Dinsdagavond melding van den blikseminslag in de woning van de fa milie A. Talens te Peize, waarbij de ledi kanten, waarin de kinderen sliepen, door 't hemelvuur werden uiteengeslagen. Een verslaggever van het „N. v. h. N." vertelt daarover nog het volgende: De bliksem is boven ingeslagen, waar zich twee kleine slaapkamertjes naast elkaar bevinden. In het eene sliepen de twee zusjes, in het andere de jeugdige zoon des huizes. De meisjes kregen enkele plan ken op haar hoofd, terwijl het onderstel van het bed van den jongen werd wegge slagen. In beide kamertjes was het een ruïne. Vandaar is de bliksem langs de trap naar beneden gegaan, door den wand in de woonkamer geslagen, waar de kozijnen werden ontwricht, alles door elkaar werd gesmeten en o.a. de klok van den wand werd gerukt. Ook in de keuken-kamer tevens het slaapvertrek der ouders is de verwoesting enorm geweest. Groote stuk ken steen werden uit den schoorsteen ge rukt en de meubels lagen met steen en hout bedekt. Hier heeft de bliksem zijn weg door den vloer gevonden via den kelder waar flesschen e.d. waren vernield naar bui ten. Een steen passend in het gat, waar de bliksem waarschijnlijk het huis heeft verlaten, werd op pl.m. 2 meter afstand van het huis gevonden. Overal rond de woning lagen glasscherven, planken en stukken steen; tot zelfs aan den overkant van den weg in het land op zeker een 25 meter afstand werden afgerukte planken gevonden. De voorgevel is geheel ontzet en mede door de verwoestingen binnen is de schade zoo groot, dat het voorhuis vrijzeker zal moeten worden herbouwd. De familie Talens was "natuurlijk nog sterk onder den indruk van het gebeurde en dankbaar, dat zij het levend er had af gebracht. 't Was tegen half 4, vertelde Talens, dat de regen bij stroomen neer goot. Mijn vrouw en ik lagen wakker in bed en juist had mijn vrouw gezegd, dat het wel eens een onweersbui kon zijn, toen op vrijwel hetzelfde moment een vreeselijke slag volgde, tegelijk met een geweldig licht midden in de kamer. Het huis dreunde er van en we hoorden het kraken en scheuren van planken en steenen. Onmiddellijk vlogen we het bed uit naar boven naar de kinderen. De meisjes waren er al uit en deze bracht ik eerst naar bene den. Eerst hoorden we niets van den jon gen, die uit zijn bed is gegooid tegen den schoorsteenmuur en een oogenblik buiten westen is geweest waarschijnlijk. Hij was nog een heelen tijd doof. Hoe de anderen eruit zijn gekomen, is een wonder. Ja, zegt de vrouw van Talens, 't is heele- maal een wonder, dat we nog leven. LUK IN STRUIKGEWAS GEVONDEN. Reeds in verren staat van ontbinding. Op het landgoed van den heer van Haef- ten te Groesbeek in gistermiddag door de beide zoons van den burgemeester van de Poll, die daar met hun hond wandelden, het lijk van een man gevonden, dat niet meer herkenbaar was. De kleeren waren grootendeels reeds ver gaan, alleen de schoenen waren nog g$af. Blijkbaar heeft het lijk, dat onder een boom in dicht struikgewas werd gevonden, reeds lang daar gelegen. Op last van den bur gemeester is het lijk onder bewaking ge steld, in afwachting van het inmiddels ge waarschuwde Parket uit Arnhem. EEN ONTAARDE MOEDER. Weer een ergerlijk geval van kinder mishandeling. De gemeentepolitie te Mill, in samenwer king met de marechaussee te Grave heeft in een ergerlijk geval van kindermishan deling en verwaarloozing ingegrepen. Op de St. Hubertsche Heide aan het begin van het uitgestrekte Peelland, woont onder de gemeente Mill en St. Hubert in een klei- r.e boerderij het gezin van G., bestaande uit man vrouw en 9 kinderen van 1 tot 18 jaar oud. Ofschoon het boerderijtje eenigs- zins afgelegen ligt, gingen er in de buurt schap reeds geruimen tijd geruchten, dat er zich op de hoeve een drama zou afspe len, waarvan een jongetje van 3% jaar het slachtoffer zou zijn. Deze geruehten zijn ook de politie ter oore gekomen en toen een onderzoek werd ingesteld bleken de beweringen allerminst overdreven te zijn, en dat hier sprake was van een geval van kindermishandeling, die elke beschrijving tart. De 39-jarige moeder G. S. schijnt een bijzondere haat te koesteren tegen haar 3 Yz-jarig zoontje Hendrik. Het kind, dat geheel normaal is en zelfs vlug van begrip, was doodsbang voor zijn moeder en is voortdurend door haar geslagen en ge trapt. In de felste koude werd het kind door de moeder op zolder opgesloten, waar het dan den geheelen dag moest blijven. Het kind werd nooit gewasschen en van schoone kleeren voorzien. Bij de warme kachel werd de kleine niet geduld. Soms werd hij in den vfoegen morgen op hard handige wijze het huis uitgezet, waarna hij den geheelen dag in regen en koude in de buurt moest rondzweven. Dit bleef in de buurtschap niet onopgemerkt. Wanneer het kind dorst had en om water vroeg werd ook dit door de moeder geweigerd, terwijl zij zich zelfs niet ontzag haar oudere kin deren tegen het kleine broertje op te zet ten. Meermalen is gezien, dat de kleine jongen om zijn dorst te lesschen, regenwa ter uit de karresporen van den weg dronk. Het knaapje kreeg nagenoeg geen voedsel en was wel gedwongen de rauwe veld vruchten, die hij van den akker wegnam, op te eten. Talrijk zijn de keeren, dat hij op ruwe wijze werd mishandeld. Toen het kind eens ondeugend was geweest heeft de ontaarde moeder zich niet ontzien haar 14-jarigen zoon te dwingen zijn broertje met een gloeiende pook de handjes te bewerken, waardoor het ernstige brandwonden op liep. Het is eigenaardig, dat de vader van deze kwellingen geheel onkundig was. Hij ging des ochtends vroeg naar de werkver schaffing en keerde 's avonds laat terug. De mishandelingen werden alleen ge pleegd als de vader afwezig was en de cudere kinderen waren zoo bevreesd voor hun moeder, dat zij hun vader nooit iets hebben durven zeggen. Daardoor heeft de moeder haar schandelijke practijken gerui men tijd kunnen voortzetten. Thans is hier aan door de politie paal en perk gesteld. Tegen de moeder is proces-verbaal opge maakt. „Vad." DE BRAND IN HET GEBOUW VOOR K. EN W. TE ROTTERDAM. Thans vier arrestaties. Betreffende den brand in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap aan den Schiedamschen Singel te R'dam en de ver richtte arrestaties naar aanleiding daar van, kan nog worden medegedeeld, dat de aangehoudenen zijn de 62-jarige J. M., zijn beide zonen, E. M. 30 jaar, I. M. 26 jaar, alsmede ed 53-jarige M. v. E., allen leden der directie van het gebouw. In den voornacht van Vrijdag op Zater dag is door voorbijgangers geconstateerd, dat twee heeren het gebouw aan den voor kant, dus aan den Schiedamschen Singel verlieten en zich per auto verwijderden. Een hunner had het hek met een sleutel afgesloten. De commissaris van politie van het bu reau aan de Witte de Withstraat verzoekt den chauffeur of eigenaar van de auto, die deze twee herren tusschen één en twee uur heeft vervoerd en vooraf in de omgeving van het gebouw heeft laten uitstappen en ze even later verder vervoerde, zich tot het geven van nadere inlichtingen bij de politie aan te melden. Zijn verklaringen zullen uiteraard op het resultaat van het onderzoek van groote belang zijn. Dit onderzoek is door de politie van den beginne af aan met groote nauwgezetheid gevoerd. De puinhoopen werden systema tisch onderzocht en uit wat men vond con strueerde men de mogelijkheid, dat de oor zaak van den brand niet aan een wegge worpen sigaret of zoo kon worden gewe ten. Bovendien spraken de directeuren elkander in hun verklaringen tegen. Het onderzoek is natuurlijk nog in vol len gang, zoodat binnenkort wel nadere bijzonderheden bekend zullen worden. Aanvankelijk werden de drie heeren M. in verzekerde bewaring gesteld. Later bleek het echter ook gewenscht den heer v. E. te arresteeren. Deze arrestatie is dan ook Woensdagavond geschied. De drie heeren M. waren in den namiddag, omstreeks vijf uur, in verband met hun tijdens de diverse verhooren afgelegde verklaringen gearres teerd. FRAUDULEUZE INVOER VAN STEENKOLEN. Nieuwe sluikhandel, die welig tiert. De frauduleuse invoer van steenkolen uit Duitschland neemt den laatsten tijd gewel dige afmetingen aan en wel zoodanig, dat de kolenhandelaren steen en been klagen door de schade die hun tengevolge van de zen clandestien en handel wordt berokkend, bericht de „Geld.". Duizenden kilo's worden ondanks de verhoogde waakzaamheid der kommiezen langs frauduleusen weg ingevoerd. Naar een der belastingautoriteiten verzekerde tiert de kolensmokkelhandel zeer welig en het is opmerkelijk, dat het juist langs de grensstrook GennepHassum geschiedt. De kolen komen uit Duitschland tot Hassum, vanwaar het maar een kleinigheid is ze naar Nederlandschen bodem te brengen. Er zijn hier langs de grensstreek verschei dene huizen, waarvan de eene helft op Duitschen en de andere helft op Neder- landschen bodem gebouwd is. De grens bewaking komt krachten te kort om dezen steeds toenemenden sluikhandel den kop in te drukken. Uit Groesbeek en Wijchen komt men hierheen om de gesmokkelde Duitsche kolen die tegen veel lagere prij zen verkocht worden dan men hier bij de op zware lasten zittende kolenhandelaren betaalt, te halen. Intusschen hebben de kommiezen de laatste dagen succes gehad. Dezer dagen werden van een zekeren W. uit Heijnen een wagen met 4000 kilo kolen in beslag genomen. Maandagmorgen werd aan de grens on der Ottersum, aan den zgn. Veedijk, een boerenkar met 1400 K.G. briketten aange houden. De eigenaar, de landbouwer J. uit Heijnen, kon zijn paard en kar tegen borg stelling terug krijgen. Ook Maandagmiddag had op ongeveer dezelfde hoogte een aanhouding plaats. De kommiezen zagen van over de grens een paard en kar naderen waarnaast de voer man liep, toen zij echter naderbij kwamen troffen zij even over de grens op Neder landschen bodem het paard en den wagen met 700 kilo briketten geladen, onbeheerd aan. De voerman was verdwenen. Vermoe delijk is deze een Duitscher geweest, die tot taak had de kolen over de grens brengen. Het paard en de kar waren a komstig van een zekeren T. uit Ottersum die reeds eerder door de kommiezen ve rast is bij een van zijn smokkelpogingen Het paard en den wagen zijn onderg bracht bij N. te Gennep. De eigenaar za vermoedelijk uit vrees voor de niet geri ge boete wel niet komen opdagen, zood kar en paard ter beschikking der bela tjngautoriteiten blijven. VAN EEN GESTOLEN MOTORFIETS. Moeilijke achtervolging om den dief te grijpen. Woensdagochtend werd te 's-Gravenhage een motorfiets gestolen, waarvan de hoofd commissaris van politie aldaar per extra- politie-radio-bericht de opsporing liet ver zoeken. Toen 's middags de marechaussee Krou- wel van de brigade Moerdijk de aanleg plaats van de pont naderde, juist toen even tevoren een pont was aangekomen zag hij een motorrijder wegrijden op een motor fiets, die geheel voldeed aan het signalement van den motor, waarvan de opsporing was verzocht. De marechaussee aarzelde geen oogen blik, hield een van de pont komenden Bel gischen vrachtauto aan en gaf den chauf feur opdracht met de grootst mogelijke snelheid de achtervolging in te zetten. Met razende vaart ging het hierop in de richting Breda, waarbij men zienderoogen op den motorrijder won. Bü den Blerumweg was men tot op en kele meters van den motorrijder genaderd, toen deze vaart moest verminderen voor een voor hem rijdenden auto. De chauffeur van den vrachtauto maakte hiervan ge bruik zyn wagen voor den motorrijder dwars over den weg te draaien, waarbij de marechaussee van den wagen sprong om den man op den motor te arresteeren. Deze wist echter op het laatste moment vol gas te geven, reed den marechaussee omver en verdween in de richting Breda. De marechaussee, die lichte kneuzingen aan de beenen opliep, gaf echter niet op, charterde een luxe-auto en i zette opnieuw de achtervolging in. Wederom had hij met pech te kampen, want bij den overweg aan den Terheydenschen weg gingen juist voor den auto de boom en neer, terwijl de mo torrijder nog net den overweg kon passee- ren. De marechaussee bolde toen de kazerne aan de Dr. Batenburglaan te Princenhage op, vanwaar wachtmeester Ceton zich ijlings met den verkeersauto naar den Rijs- bergschen weg begaf, vermoedend, dat de GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN De Raad kwarn gisteren in openbare ver gadering onder voorzitterschap van den burgemeester bijeen, alle leden waren te genwoordig; na opening en lezing van het ambtsgebed worden de notulen der laat ste vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorz. leest een ingekomen mede- deeling van het overlijden van den E,A. Heer Baud, oud-burgemeester, en het door B en W. gezonden rouwbeklag; hij rele veert het goede werk van den heer Baud, en zegt het zich een plicht te achten hier de dank namens allen te brengen voor al het goede, wat in het belang der gemeente is verricht; als vriend, niettegenstaande het groote leeftijdsverschil weet de voorz. zoo veel te beter van nabij, wat de heer Baud is geweest; het is hem bekend, dat hjj ook hier niet aller vriend was, maar dat tee kent zooals door den burgemeester van Nieuwveen aan het graf gezegd den man van karakter; in enkele oogenblikken van stilte wordt de overledene herdacht. Als ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen enkele raadsbeslui ten tot wijziging der gemeente en G. E. B. begrootingen van 1935 en 1936, alsmede de verordening op de hondenbelasting. Algemeen verklaart men zich accoord met de door Ged. Staten voorgestelde wed- den-verlaging met 2 1/2 pet. voor Burge meester, secretaris, ontvanger en wethou ders; dit beteekent een mindere jaaruit gaaf van goed 130. Op een verzoek van R. om het geld voor de brandstoffenbon (dezen winter aan de- werkloozen gegeven) wordt afwijzend be schikt. Inzake de toren deelt de voorzitter mede, dat de opzichter over een maand onge veer een becijfering van kosten zal ge ven, waarna ÉT en W. overleg zullen ple gen met de Kerkvoogdij. De voorz. deelt mede, waarom hij weer is overgegaan tot het doen kroozen van de Ringvaart door werkloozen. De heer van Veen zou gaarne beter materiaal beschik baar gesteld zien; de voorz, zegt, dat zoo dra de keur van polder Nieuwkoop is goed gekeurd, dat kroozen onzerzijds niet meer noodig is; het is weggegooid geld, tenzij die goedkeuring nog lang uitblijft, zoo dat het dit jaar nog weer eens door de gemeente zal gebeuren; besloten wordt naar bevind van zaken te handelen. B. en W. stellen voor aan te gaan bij de Mij. voor Gemeente-crediet een 40-jarige annuiteitsleening op een rentebasis van 41/2 pet, ten behoeve van de uitkeering van 80 pet. der waarde van het R.-K. schoolgebouw, aan welk schoolbestuur op verzoek een bedrag van 4720 moet wor den uitgekeerd ingevolge het nieuwe art. 205ter der L.O.-wet; algemeen besluit de Raad hiertoe. Op de begrooting voor 1937 van den Keu- ringskring-Nieuwveen wordt geen enkele aanmerking gemaakt. De voorz. leest het schrijven Ged. Staten, waarbij de gemeente-begrooting voor 1936 goedgekeurd is teruggezonden, en waarbij tegelijkertijd wordt neergekomen op ons schrijven omtrent de verhooging van de post „steun aan werkloozen"; hieromtrent zeggen G. S., dat geen bezwaar tegen de mede door den Minister van Sociale Za ken goedgekeurde verhooging bestaat, mits.de Rijks (en extra-) Rijksbijdrage niet worden- verhoogd; op deze wijze is het absoluut onmogelijk, dat tot uitkee- motorrijder naar België de wijk wilde ne men. Aanvankelijk was daar niets te zien, doch toen wachtmeester Ceton een ver keersovertreding constateerde en bezig was daarvan proces-verbaal op te maken, na derde een Belgische vrachtauto, waarvan de chauffeur bij den wachtmeester stopte en hem toeriep; Arresteer den man met de lange jas, die heeft een motor gestolen. Tegelijkertijd zag wachtmeester Ceton den man van den laadbak van den auto springen en de vlucht nemen. Na een wilde achtervolging gelukte het den wachtmees ter den man te arresteeren. De chauffeur van den vrachtauto (de zelfde waarmede de marechaussee uit Moerdijk aanvankelijk de achtervolging had ingezet), verklaarde, dat de man bij de Trambrug te Breda op zijn auto ge sprongen was en geëischt had mede te rij den naar Antwerpen. De chauffeur durfde niet weigeren doch had onderweg angstval lig naar een politieman uitgekeken, tot hij eindelijk wachtmeester Ceton zag staan. De arrestant ontkende aanvankelijk iets van den motor te weten, doch legde later een volledige bekentenis af. De motorfiets had hij ergens in de Frederikstraat te Bre da, tegen een huis gezet, waar deze inder daad later teruggevonden is. De man, de 27-jarige W. F. B. uit den Haag, is, nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven, op transport naar Den Haag gesteld. „N. R. Crt." ring van de verhoogde steun wordt over gegaan, daar geen andere dekkingsmidde len kunnen worden aangegeven; verder geeft de voorz. de noodige wijzigingen op dezelfde begrooting, waardoor ook alweer een zeker bedrag, mede met het oog op de nieuwe bevolkingsvoorschriften, van on voorzien moet worden afgeschreven; uit de besprekingen blijkt, dat men zich alge meen houdt aan het eenmaal genomen be sluit tot verhoging van den steun, waarom aan de Ministers van Sociale Zaken, Fi nanciën en Binnel. Zaken een en ander zal worden medegedeeld, en mede ter kennis name aan Ged. Staten. Algemeen wordt de benoeming van den heer ir. Brunings te Utrecht tot adviseur voor de omvorming van het G. E. B. tot een N.V. piet Leiden, alsmede het daartoe toe gestane bedrag, goedgekeurd. Met het oog op den slechten toestand der gemeente-financiën wordt afwijzend beschik op een verzoek van de Chr. H.B.S. te Alphen aan den Rijn, om een bijdrage in bet exploitatie-tekort 1935. j Inzake het werkverschaffingsplan deelt de voorz. mede, dat we momenteel feite lijk nog even ver zijn als vijf weken gele den; de teekeningen zijn vervaardigd, het plan is in de commisie gebracht en in grove trekken is het meegedeeld aan de Rijks commissie, afd. Z.-Holl.; het wachten blijft op een becijfering, en allereerst op een ad vies, of het teehnisch mogelijk is; om ech ter spoed achter de zaak te zetten, achten B. en W. het wel gewenscht nog weer eens te' schrijven, opdat nog voor den a.s. win ter begonnen kan worden; de Raad blijkt algemeen de-trage loop te betreuren; men is het dan ook met B. en W. eens. Aan A. wordt de helft zijner hondenbe lasting gerestitueerd omdat hij het dier weg deed. Aan St. wordt schoolgeld gerestitueerd, omdat hij in een lagere klasse thuisbe- hoort. Aan B. en D. wordt gedurende enkele weken een wekelijksch bedrag toegekend, ofschoon de heeren Kool en v. d. Weyden hier wijzen op den door ons verkeerd in geslagen weg; een leer voor volgende kee ren, en het beteekent hier een weghou den van de openbare kas met een klein bedrag; om echter tegenover den mid denstand niet onbillijk te zijn, worden en kele voorwaarden gesteld. In verband ook met een ingekomen klacht van den exploitant van den auto- busdienst K. te Nieuwveen wordt beslo ten den polder Nieuwkoop te vragen het gedeelte weg van v. d. Weyden tot Kel der te verbeteren, terwijl onzerzijds ook daartoe het noodige zal worden gedaan, allereerst al door de palen van het electr. net te doen verzetten. Bij de rondvraag wijst de heer v. Veen op de onbillijkheid, die er zit in de uit- keering van dubbel-uitgetrokkenen tegen over uitgetrokken ongeorganiseerden; hier is dit slechts een verschil van 50 ct. per week; daarin schuilt het gevaar, dat men uit den Bond gaat, omdat Bondsleden 73 cents per week betalen, dus slechts een voordeel van 27 ct. per week bij uitkee- ring hebben; allen blijken het hiermede eens te zijn. Op een vraag van den voorz. of hij mis schien een bedrag kan voorstellen, dat dan wel zou moeten worden gekort, als de Mi nister het goed vindt, zegt de heer van Veen, dat dit nu naar zijn meening niet goed te doen is, wel als de verhoogde norm van 8.wordt uitgekeerd, en het ver schil dan in de plaats van op ƒ0.50 op ƒ1.te stellen; algemeen aangenomen. De heer Kool vraagt, hoe het komt, dat hier op Zondag toestemming tot het hou den van feest wordt gegeven; de voorz. zegt, niet verplicht te zijn tot antwoor den, dit echter wel te willen doen, het welk hij dan zoo eenvoudig mogelijk kan zeggen, dat hij het n.l. in de toekomst niet meer doet, ook niet op andere dagen. Uw leven zal een voortdurend op- «n neergaan zijn jonge man! Komt uit i>. ben liftboy in het Pal*- cehotel....!!

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10