DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ACCOORD TUSSCHEN DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK 27ste Jaargang MAANDAG 13 JULI 1936 No. 8468 Ste OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Het dienen van het algemeen belang In Den Haag is een gewestelijke Kern dag gehouden van de R.-K. Staatspartij in Zuid-Holland. De voorzitter der R.-K. Staatspartij heeft daar een rede uitge sproken, waarin hij enkele opmerkingen maakte, die wij hier even naar voren wil len schuiven. Hij wees er op, dat bij de hoogere stan den vaak verkeerd of lichtvaardig oor deel bestaat spr. wilde daarbij natuur lijk geenszins generaliseeren betreffen de de vraag, waar het bij het werken van de Katholieke Staatsparty om gaat. De groep der Katholieke arbeiders, zoo zeide hij verder, moge als voorbeeld die nen in het zien van het algemeen belang en van de positie der Katholieken in Ne derland. Inderdaad! Vandaar, dat ook relatief onder den arbeidersgroep grooter is het aantal van hen, die de gemeenschap die- nen, zonder eigenbelang te zoeken of te veel naar voren te schuiven, en zelfs met voorbijzien en benadeeling van eigenbe lang. Dezulken zijn er gelukkig ook in de kringen van middenstand en hoogere standen. Harde en nobele werkers voor de goede zaak! Maar ook relatief is het aantal der onbaatzuchtige werkers daar kleiner, dan onder den arbeidersgroep. Wie rond ziet met open oogen en wat verder weet te dringen, dan de oppervlakte van het doen-en-laten der menschen, zal dit ver schijnsel heel gaarne constateeren. En.... hij vergete 't dan later niet; als het er b.v. op aankomt: e e r e te geven, wien eere toekomt! V Beschuldigingen Wij hebben verleden week onze afkeu ring en ergernis uitgesproken over het feit, dat in een pas verschenen weekblad „De Nieuwe Rijnsburger" een artikel was geplaatst, waarin de Schrijver beweert, dat geruchten, „die een smet werpen op het persoonlijk leven van den minister president" hun oorsprong bij de R.K. Staatspartij vinden. De uitgever van genoemd blad deelt nu in het jongste nummer méde, dat bedoeld artikel was geschreven buiten zijn verant woording door den heer B. te Rijnsburg. Dat de uitgever zich aldus verschuilt, pleit niet tegen hem. Maar wij zou den willen vragen: voor wiens verant woordelijkheid is nu weer het nieuwe ar tikel in het jongste nummer? Daarin wordt de beschuldiging aan de R.K. Staatspartij volgehouden en„gefundeerd", met dit ééne bewijs, dat in „De Tijd" van 16 Juni een insinueerend artikel tegen dr. Colijn heeft gestaan. Eerstens, „De Tijd" is niet de R.K. Staatspartij; tweedens, in dat z.g. insinueerend artikel wordt niet één, niet één dier „loopende geruchten" vermeld. Neen, een ridderlijk terugtrekken van de beschuldiging is een eisch, dien wij aan „De Nieuwe Rijnsburger" moeten stellen. Maar het blad of de schrijver van bedoeld artikel is misschien niet in staat, aan dezen eisch te voldoen. Wij willen het dan maar hierbij laten. Een ander ding is, dat in het jongste ar tikel wordt volgehouden de beweerde rela tie tusschen R.K. Pers en Zwart-Front, welke bewering wij een bespottelijkheid hadden genoemd: Dat het bespottelijk zou zijn de R.K. Pers in één adem te noemen met „Zwart Front" is bezijden de waar heid, want iedereen weet dat en Zwart Front menschen en R.K. menschen voortdurend voeling houden met el kaar op de „Witte". Hierop antwoorden wij alleen dit: Wij zullen dankbaar zijn, als men ons die menschen van Zwart Front en die R.K. menschen noemt. Hitier erkent Oostenrijks onafhankelijkheid Kostbare bijdrage voor den vrede in Europa, RIJKSKANSELIER ADOLF HITLER. 2. Elke der twee regeeringen beschouwt den in het andere land bestaanden binnen- landschen politieken staatsvorm met in begrip van de kwestie van het Oostenrijk- sche nationaal-socialisme, als een binnen- landsche aangelegenheid van het andere land waarop zij noch onmiddellijk noch middellijk invloed zullen oefenen. 3. De Oostenrijksche Bondsregeering zal haar politiek in het algemeen, en in het bijzonder tegenover het Duitsche Rijk, baseeren op de beginselen, die in over eenstemming zijn met het feit, dat Oos tenrijk zich zelf beschouwt als Duitsche staat. Hierdoor worden de protocollen van Rome 1934 en hun aanvullingen van 1936, evenals de positie van Oostenrijk tegen over Italië en Hongarije als deelgenooten aan deze protocollen, niet geraakt. In de overweging, dat de door beide partijen gewenschte ontspanning slechts zal zijn te verwezenlijken wanneer door de regeeringen der twee landen bepaalde voorwaarden worden vervuld, zullen de Rijksregeering en de Oostenrijksche Bondsregeering in een reeks afzonderlijke maatregelen de hiertoe noodige grond slagen leggen. De gevolgen voor de internationale politiek. Volgens Italiaansche politieke kringen moet thans d'e wederopbouw van Europa geschieden langs twee wegen: samenwer king tusschen de groote mogendheden en organisatie van het Donaubekken. Italië zou daarbij zeer binnenkort de leiding nemen. Wat het front van Stresa betreft, nu er geen bedreiging voor Oostenrijk meer bestaat, wordt de Stresa-politiek als vervallen beschouwd. Italië zou een en tente willen voorstellen, tusschen de groote mogendheden: Frankrijk, Enge land, Pdlen en Rusland, d.w.z. een uit breiding van het viermogendhedenpact naar het Oosten. Treedt Duitsohland toe tot de protocollen van Rome? Gisteravond werd te Weenen gesproken over de mogelijkheid, dat Duitschland zou toetreden tot de protocollen van Rome van 1934 en 1936. Hoewel nog geen beves tiging van dit bericht is ontvangen, wordt in politieke kringen dit toch beschouwd als een logisch gevolg van de Duitsch- Oostenrijksche overeenkomst. HITLER EN SCHUSCHNIGG WISSELEN TELEGRAMMEN. Tusschen den Oostenrijkschen Bondskan selier, Schuschnigg, en Hitier zijn tele grammen uitgewisseld. Schuschnigg heeft in zijn telegram aan Hitier o.m. geseind, dat hij er van overtuigd was, dat „de uit werking van de overeenkomst Oostenrijk en het Duitsche Rijk ten nutte en daarme de het geheele Duitsche volk ten zegen zou strekken". Voorts zegt Schuschnigg in dit telegram er van overtuigd te zijn, dat met het accoord tusschen beide staten te gelijkertijd een waardevolle dienst is be wezen aan den algemeenen vrede. Hitier heeft hierop geantwoord met een telegram, waarin hij den wensch uit spreekt, dat door het accoord „de oude, j door rasgemeenschap en eeuwenlange ge- I lijke geschiedenis gegroeide traditioneele I betrekkingen hersteld" zouden worden en DE OOSTENRIJKSCHE BONDS KANSELIER DR. SCHUSCHNIGG. dat daarmede een verder gemeenschappe lijk werken wordt ingeleid tot nut van de beide Duitsche staten en ter bevestiging van den vrede in Europa. EEN ONDERHOUD HITLER—SCHUSCHNIGG? Naar uit geloofwaardige bron wordt vernomen, zou een persoonlijke gedachten- wisseling tusschen Hitier en Schuschnigg overwogen worden. Deze zou dan plaats vinden begin Augustus op Duitsch grond gebied, waarschijnlijk te Berchtesgaden. DE INDRUK IN HET BUITENLAND. Het resultaat van besprekingen met Mussolini. De DuitschOostenryksche overeen komst is te Rome zeer gunstig ontvangen. Zooals men weet is de basis van het accoord een maand geleden en te Rocca Delia Caminate gelegd bij de bespreking van Schuschnigg met Mussolini. Te Rome is men van meening, dat de re constructie van Europa slechts op de basis van een ItaliaanscbOostenrijkschHon- gaarsche vriendschap kan worden tot stand gebracht. Gunstig onthaal te Londen. Ook te Londen heeft de tekst der Duitsch Oostenrijksche overeenkomst een gun stig onthaal gevonden. De laatste jaren heeft het probleem van de „Anschluss" zeer veel zorg gebaard, zoodat men er zich over verheugt, dat het thans verdwenen is. Op Whitehall was men geenszins verrast en is men van meening, dat een directe bedreiging van den vrede thans van de baan is, terwijl men de over eenkomst een bijdrage acht tot de ontspan ning van den internationalen toestand. In alle kringen is men van meening, dat de overeenkomst niet zonder voorkennis van Rome is tot stand gekomen. In som mige kringen is men van opvatting, dat de overeenkomst op enkele punten een feitelijk antwoord bevat op de Britsche vragenlijst. De meening van Warschau. De DuitschOostenrijksche overeen komst heeft in Polen diepen indruk ge maakt. Men beschouwt haar te Warschau als een bewijs voor de hechte entente tus schen Berlijn en Rome. In Poolsche poli tieke kringen wordt herinnerd aan het DuitschPoolsche verdrag van 1934, dat volgens de Poolsche opvatting het bewijs was, dat Duitschland zich van het Oosten meer naar het Zuid-Oosten keerde. De overeenkomst met Oostenrijk doet vree zen, dat de Duitsche druk naar het Oos ten weer sterker zal worden, welke vrees I nog wordt bevestigd door het feit, dat Duitschland het Danzig-probleem weer aan de orde heeft gesteld. Voldoening in Hongarije. In Hongarije heeft men met groote vol doening kennis genomen van het Duitsch Oostenrijksche accoord. Men ziet hierin een vooruitgang in de richting van de politieke formule, die Goemboes heeft gegeven ten aanzien van een tot stand brengen van een contract tusschen Berlijn, Rome, Weenen en Boe- Men is van meening, dat de verspreide krachten der autoritaire staten zich aan een zullen kunnen sluiten en de kracht VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Tusschen Duitschland en Oostenrijk is een accoord tot stand gekomen, waarbij Oostenrijks onafhankelijkheid wordt er kend. (1ste blad). De oppositie-pers in Danzig gemuilkorfd. (4de blad). Italië koopt weer in Engeland. (4de blad). Ernstig incident te Valencia. (4de blad). De hittegolf in de V.S. is voorbij. Er zijn meer dan 1000 slachtoffers gemaakt. (Bui ten! Ber. 4de blad). BINNENLAND. Wederom hebben verschillende ernstige verkeersongelukken plaats gehad. (3de blad). Chauffeur van smokkelauto door kom miezen te Maastricht doodgeschoten. (3de blad). Klompenfabriek te Schijndel afgebrand. (3de blad). Geval van ergerlijke mishandeling van een meisje in den Spaarndammerpolder. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Lawntennis. Het einde der Ned. Kampioenschappen te Noord wijk. Duitschland wint voor den Davisbeker van Joego-Slavië. (2de blad). Zeilen: De jaarlijksche zeilwedstrijden der Braassemermeer uitstekend geslaagd. (2de blad). Zwemmen: De nationale kampioen schappen te Gouda gehouden. (2de blad). Motorsport: De TT-races te Assen brachten nieuwe successen voor Norton. (2de blad). Athletiek: De Ned. uitzending naar Berlijn. Vier titels voor de Nederlanders op de Engelsche kampioenschappen. De wedstrijden om den Prinses Julianabeker. (2de blad). Voetbal: D.O.S. wint definitief den Leidsche Courant-beker; de kleine beker voor N.V.C. n. (2de blad). Paardensport: De draverskampioen schappen te Groningen. Geslaagd con cours hippique te Wassenaar. (2de blad). van hun interventie in de buitenlandsche politiek zoodoende versterken. Zekere bla den zien de vorming onder oogen van een blok tusschen Duitschland, Oostenrijk, Italië, Polen en Hongarije. Alleen de libe rale organen laten een zekere ongerustheid doorschemeren ten aanzien van de onaf hankelijkheid van Hongarije in de toe komst, wanneer het zich naast een volk van 70 milioen inwoners zal bevinden. ITALIË, DUITSCHLAND EN DE LOCARNO-CONFERENTIE. De eerste vrucht van het accoord? Naar het agentschap Stefani bericht, heeft de Italiaansche regeering geweigerd deel te nemen aan de besprekingen van Brussel onder verwijzing naar de bestaan de vlootregelingen in de Middellandsche Zee. Bij de officieele mededeeling wordt verklaard, dat de Italiaansche regeering bereid is concreet bij te dragen in de be veiliging van den vrede, doch dat zij re kening moest houden met het bestaan van enkele verplichtingen in de Middelland sche Zee, welke het deelnemen aan de in ternationale samenwerking, waarop zij le vendig hoopt, in den weg staan. Buitendien heeft de Italiaansche regee ring de meening te kennen gegeven, dat het doelmatig zou zijn ook Duitschland uit te noodigen voor de voorbereidende besprekingen voor de a.s. Locarno-bijeen komst. GOEBBELS LEEST COMMUNIQUé VOOR. Rijksminister dr. GÖbbels heeft Zater dagavond voor alle Duitsche zenders de volgende officieele verklaring voorgele zen: In opdracht der Rijksregeering kan ik het volgende communiqué publiceeren omtrent een overeenkomst, welke heden tusschen de Duitsche Rijksregeering en de Oostenrijksche Bondsregeering is ge sloten. Zij vormt een nieuwen practischen stap op den weg van een vreedzame ont spanning en ontwarring der Europeesche toestanden. Ik deel u de tekst van het officieele communiqué mede; het luidt als volgt: In de overtuiging tot de ontwikkeling van den Europeeschen toestand een kost bare bijdrage te leveren ter instandhou ding van den vrede, en in het geloof, daar mede het best de veelvormige, wederkee- rige belangen der twee Duitsche staten te dienen, hebben de regeeringen van het Duitsche Rijk en van den Bondsstaat Oos tenrijk besloten aan hun betrekkingen weder een normalen en vriendschappelij- ken vorm te geven, den Bondsstaat Oos tenrijk. Naar aanleiding daarvan wordt ver klaard: 1. In den geest der verklaringen van den leider en Rijkskanselier van 21 Mei 1935 erkent de Duitsche regeering de volle souvereiniteit van den Bondsstaat Oos tenrijk. RADIOREDEVOERING VAN Dr. SCHUSCHNIGG. In zijn Zaterdagavond gehouden radio redevoering heeft de Oostenrijksche bondskanselier dr. Schuschnigg verklaard, dat de Oostenrijksch-Duitsche overeen komst een kostbare bijdrage levert tot de consolidatie van den vrede in Europa, het geen het voornaamste doel der Oosten rijksche politiek is. De bondskanselier prijst zich gelukkig, dat deze overeen komst ondanks de uiteenloopende opvat tingen en de tegenstellingen is tot stand gekomen. Het zou kinderachtig zijn te ontkennen, dat deze tegenstellingen be staan. De bondskanselier citeerde verschillende verklaringen, waarbij Dollfuss constateer de, dat Oostenrijk een Duitsche staat is. De doelstelling van de Oostenrijksche va derlanders blijft ongewijzigd. Dc bonds kanselier wekte alle Oostenrijkers op hun krachten beschikbaar te stellen voor het vaderlandsche front met het oog op een reconstructie van Oostenrijk. De zorg van de handhaving van den vrede, aldus dr. Schuschnigg, is altijd het fundamenteel principe geweest der Oos tenrijksche politiek. Daarom heeft Oos tenrijk de idee van den Volkenbond steeds tot de zijne gemaakt. In de toekomst zal daarin geen wijziging worden gebracht. De uitwerking van de Duitsch-Oosten rijksche overeenkomst. Op de vraag, welke de concrete maatre gelen zullen zijn, welke voortvloeien uit de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst verklaarde de woordvoerder van de Wil- helmstrasse, dat men een einde wil ma ken aan de perspolemieken aan beide zy- den, de belasting van 1000 Mark voor Duitsche touristen, die naar Oostenrijk willen, zal worden opgeheven en een toe ristenovereenkomst zal worden uitge werkt. Bovendien zullen beide regeerin gen zoo spoedig mogelijk een amnestie uitvaardigen. In Duitschland zelf zal alle anti-Oostenrijksche propaganda worden gestaakt en de organisatie van Oostenrijk sche emigranten zal geleidelijk worden ontbonden als gevolg van de mogelijkheid naar him vaderland terug te keeren voor de leden van de organisatie.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1