Het tennis-tournooi te Noordwijk MAANDAG 6 JULI 1936 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Het Olympische Hockey- tournooi Vergadering der technische commissie te Parijs. De indeeling der ploegen Gistermorgen heeft te Parijs de techni sche commissie, vergaderd van de Fede ration Internationale du Hockey, ten ein de o. a. de indeeling van het Olympisch hóckeytournooi te bespreken. Met het middagvliegtuig uit Parijs arri veerde de heer Quarles van Ufford te ruim vier uur gistermiddag op Schiphol, en desgevraagd toonde hij zich onmiddellijk bereid, ons eenige bijzonderheden mee te deelen omtrent de voornaamste besluiten, die de T. C. genomen had. In de eerste plaats had men de ranglijst opgesteld, die overeenkomstig de verwach tingen, die men in de kringen der deskun digen daaromtrent had gekoesterd, er als volgt uitziet: 1. Britsch-Indië, 2. Duitschland, 3. Ne derland, 4. Frankrijk, 5. België, 6. Zwit serland, 7. Spanje, 8. Afghanistan, 9. Dene marken, 10. Japan, 11. Hongarije, 12. Ce- choslowakije, 13. Amerika, 14. Joegosla vië. De T. C. heeft besloten, de veertien deel nemende landen in te deelen in drie ploe gen, nl. twee van 5 en één van 4 ploegen. Vallen er voor den aanvang der spelen nog teams af, dan volgt een automatische op schuiving volgens de ranglijst. De indee ling der ploegen is: Groep A: Britsch Indië, Hongarije, Ce- choslowakije, Amerika en Joegoslavië. Groep B: Duitschland, Afghanistan, De nemarken en Japan. Groep C: Nederland, Frankrijk, België, Zwitserland en Spanje. Deze groepeering houdt spannende mo gelijkheden in, want in groep b vormt bijv. Afghanistan een vrijwel onbekend element, dat voor verrassingen zou kun nen zorgen. Toen de Afghanen in Europa kwamen, moesten zij zich nog acclimati- seeren, maar bovendien hadden zij onge veer zes maanden niet gespeeld. Omdat ge durende den winter in hun eigen land alle terreinen dik onder de sneeuw liggen. De resultaten van hun eerste wedstrijden hier kunnen dus niet als een voldoende maat staf beschouwd worden. Voorts weet men eigenlijk hier in Europa van de prestaties der Japanners ook niet bijzonder veel, zoo dat ook dezen nog voor verrassingen zou den kunnen zorgen. Wat ons eigen elftal betreft, zijn de resultaten van de in den laatsten tijd gespeelde wedstrijden tegen buitenlandsche teams, die in dezelfde groep zullen uitkomen, voldoende bekend om een elk te doen inzien, dat corclusies hier moeilijk getrokken kunnen worden, maar dat de wedstrijden, waarin Nederland uit komt, niet van spanning gespeend behoe ven te zijn. Deze wedstrijden zijn voor de eerste ronde vastgesteld op de volgende dagen: Zaterdag 2 Aug.: NederlandZwitser land. Dinsdag 4 Aug.: NederlandSpanje. Donderdag, 6 Aug.: NederlandBelgië. Maandag 10 Aug.: Nederland—Frankrijk. Tot de Olympische hockey-scheidsrecti- ters zullen dne Nederlanders behooren, nl. de heeren Evekink, Van 't Lam en Quarles van Ufford. Nog vóór den aanvang van het Olym pisch hockeytournooi zal de T. C. te Ber lijn vaststellen, hoe de gang van zaken zal zijn, wanneer ploegen gelijk eindigen; zij zal ook beslissen of in een dergelijk geval barragewedstrijden of het doelgemiddelde de beslissing zullen geven, zoodat men niet, zooals bij ds ijshockeywedstrijden tij dens de Olympische winterspelen te Gar- misch-Partenkirchen, terwijl het tournooi nog aan den gang is, nog in het onzekere verkeert omtrent de te volgen procedure. CRICKET NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. De uitslagen. Ie klasse: HCC IHaarlem, gew. door HCC 1 met 4 runs en 6 wickets; R. en W. HCC II, gew. door R. en W. met 8 runs op de 1ste innings; VRAVOC, gew. door VRA met 4 runs op de 1ste innings en nog 5 wickets in handen; WHermes-DVS, gew. door HDVS met 51 runs op de 1ste innings. Overgangsklasse: ExcelsiorCCH, gel. door Excelsior met 74 runs, Excelsior 151, CVH 67; Quick (N)Sparta, gew. door Quick (N) met 6 runs op de 1ste innings, Quick 114, Sparta 108, SCHC—HCC 3, gew. door SCHC met 60 runs, SCHC 159, HCC 99; ACCRCH, gew. door ACC met in nings en 48 rans; PWHBS, gew. door HBS met 79 runs op de 1ste innings. 2de klasse A: UVVKampong, gew. door UW met 20 runs, UVV 142, Kampong 122; Haarlem 2—RW 2, gew. door Haarlem 2 met 98 runs op de 1ste innings; RIOVRA 2, gew. door Rio met 11 runs op de 1ste in nings. 2de klasse B: VOC 2Excelsior 2, gew. door Excelsior 2 met 36 runs op de 1ste innings; HBS 2HCC 4, gew. door HBS 2 met innings en 41 runs, HBS 133, HCC 4 65 en 27; Quick (H.)Ajax (L.)., gew. door Quick met 156 runs; HDVS 2—VCC, gew. door VCC met 17 runs op de 1ste innings. De selectie-wedstrijden in de starklasse Bob Maas gaat naar Berlijn Op het IJselmeer bij Pampus zijn Zater dag de eerste wedstrijden verzeild van de selectiewedstrijden voor de Olympische zeilwedstrijden in de star-klasse. De leiding der wedstrijden was in han den van ir. J. C. van Hoolwerff, wiens jacht Zonnetij als startschip ligplaats koos eenige honderden meters ten Noorden van het Muiderslot. In de eerst serie vertrokken: De Draak (Jhr. P. Bosch van Drakenstein met H. F. Baerselman); Bern (Bob Maas met J. de Vries Lentsch); Goetzee (ir. J. Loeff met F. H. van Marie); Loosdrecht (L. V. A. Arnold met Coops) en M. C. (mej. C. de Visser met Suylekom). Het resultaat der eerste race was: 1. Mej. de Visser 5 punten; 2. ir. Loeff 4 punten; 3. Arnold 3 punten; 4. Baerselman 2 punten en Bob Maas 0 punten. Bob Maas werd in deze tweede race ge makkelijk eerste, gevolgd door ir. Loeff, mej, de Visser, Baerselman en Arnold. Aan het einde van den eersten dag was de volgorde: 1. mej. C. de Visser 8 punten, 2. ir. J. Loeff 8 punten; 3. B. Maas 5 punten; 4. Baerselman en 5. L. v. Arnold ieder 4 punten. Gisteren zijn de selectiewedstrijden voor de zeilers in de internationale star klasse op het IJsselmeer voortgezet en be ëindigd. Na feilen strijd, waarin Bob Maas telkenmale toonde juist in de critieke mo menten dc groote tacticus te zijn, werd de Loosdrechtenaar gistermiddag driemaal eerste, waardoor hij het hoogste aantal punten behaalde en daarmee als Neder- landsch afgevaardigde in deze klasse voor de Olympische spelen te Kiel is aange wezen. Bob Maas had zijn achterstand van Za terdag, veroorzaakt door diskwalificatie, in te halen en heeft dit dan ook op mees terlijke wijze gedaan. De eerste race van gisteren werd reeds door hem gewonnen voor Loeff en mej. de Visser. Beursel- mann werd vierde, terwijl Arnold met de Star van de W. S. V. Loosdrecht opgaf, wegens raken van een boei. In de tweede race start Loeff als eerste, doch komt als vijfde aan. Hoewel hij tot nu toe in puntenaantal bovenaan stond, verspeelde hij hierdoor nagenoeg zijn kan sen voor Kiel. Bob Maas eindigde als eerste en mej. de Visser als tweede, waardoor zij nu ieder 15 punten hebben, Loeff 13, terwijl de an deren zoo goed als uitgesloten zijn. De vijfde race moest dus de beslissing brengen en een fraaiere en meer span nende wedstrijd werd zelden gezien. Bij den start ligt mej. de Visser achter, doch zet de fok te loevert, een manoeuvre, die •met succes bekroond werd. Baerselmann loopt voor den wind mooi uit, daar tengevolge van de zware belas ting van het achtergedeelte van zijn boot, de punt van de Draak 2 goed hoog blijft liggen en hij dus weinig geremd wordt door den golfslag. Hij neemt dan ook als eerste den boei. Op het kruisrak wordt het een vinnige strijd tusschen mej. de Visser met de M. C. en Bob Maas met de „Bern". Mej. de Visser ligt voor en geeft Maas geen kans om hooger op te komen. Waar hij stagt, stagt zij en zoo kan Maas niet onder de M. C. uitkomen. Doch dan plotseling als de „Bern" een slag maakt, gaat mej. de Visser niet mee. Waarom niet? vragen de heeren in de volgboot zich af. En inderdaad, Maas komt nu vrij, kan al zijn vaart ontwikkelen, kleeft met zijn fokkenist Scholz aan het boord en passeert een minuut voor mej. de Visser de finish, waardoor hij een punt meer be haald heeft en dus de Nederlandsche kleu ren te Kiel zal verdedigen. Jammer voor mej. de Visser, die met de overwinning in zicht deze door een takti- sche fout opgaf. Men kan echter met den uitslag tevre den zijn. Mej. de Visser mag een snelle zeilster zijn, in de critieke oogenblikken weet Maas beter vol te houden, ja, men kan haast zeggen, dat hij het van deze mo menten moet hebben. En ware hij in de eerste race niet uitge sloten geweest wegens diskwalificatie, zijn overwicht was nog grooter geweest. Wij kunnen dus niet anders dan den uit slag toejuichen. Wie als reserve-zeiler mee zal gaan is nog niet vastgesteld. Het is nog niet be paald, of Maas deze zelf kan uitkiezen of dat mej. de Visser, als tweede, hiervoor in aanmerking komt. Tenslotte een woord van hulde aan de heeren van Hoolwerff en Maes van de technische commissie, dank zij welker uit stekende organisatie de wedstrijden een zeer vlot verloop hebben gehad. De totaal-uitslag luidt: 1. B. Maas (Bern) 20 pnt.; 2. mej. C. de Visser (M.C.) 19 pnt.; 3. ir. J. Loeff (Goetzee) 15 pnt.; 4. H. F. Baerselmann (Draak 2) 11 pnt.; 5. L. v. Arnold (Loosdrecht) 8 pnt. Nederland-Amerika ter inleiding Mej. Rollin Couquerque en Timmer winnen Het jaarlijksche tournooi der internatio nale kampioenschappen te Noordwijkj dat steeds vooraf gegaan v. ordt door een ex- hibition-Zondag, heeft ditmaal al een bij zonder grandioze inleiding gekregen in de match NederlandAmerika. Zoovele Amerikaansche Wimbledon-spe- lers naar het vasteland «overgestoken, dat het bestuur van den N.L.T.B. er een landenwedstrijd van kon maken, welke twee dagen, vandaag dus bok, duurt. Geen wonder, dat de belangstelling rond het Noordwijksche. Casino gisteren groot was. Niet het prachtige zomerweer alleen lokte ditmaal tot een bezoek aan het prachtigste centrecourt van 't Noordwijk sche Casino uit. Het was er op sommige momenten vrij warm, Timmer klaagde er zelfs over tij dens zijn partij, dat het te warm was. De bezoekers en bezoeksters hebben 'n aardigen tennissportmiddag beleefd. Het begin was al zeer verrassend, want door overwinningen van mej. Rollin Cou querque en Timmer in de eerste twee en kelspelen kreeg Holland een 20-voor- sprong. Deze overwinningen moeten echter niet voor „vol" aangezien worden. Weliswaar blijft een overwinning onzer kampioenen op zulke voortreffelijke Amerikaansche spelers als miss Babcock en Allison altijd een prestatie, doch voor de gasten, die meer aan grasbanen gewend zijn, was het een handicap nu op de gravelbanen te moeten spelen. Die overgang zonder daarbij gelegenheid te hebben gehad om wat te oefenen was te groot en daar door zijn de overwinningen mede ver klaarbaar. Fraaie overwinning van mej. Rollin Couquerque Het tournooi ving aan met de partij mej. Rollin Couquerque tegen miss Babcock, waarin onze Hollandsche kampioene zich uitstekend in vorm toonde. Haar slagen hadden goede lengte. Zoowel aan de base line als aan het net was zij bijna steeds op de goede plaats. In 15 minuten stond mej. Rollin Couquerque op 51 en maakte dan een lovegame, zoodat zij den eersten set 61 won. Af en toe gaf de Amerikaansche een van haar beroemde harde services, die de Nederlandsche tennister echter bijna steeds retourneerde. In den tweeden set verloor mej. Couquerque de eerste game op haar service. In de tweede game ver-' raste zij de Amerikaansche door keurig geplaatste ballen, die over het net scheer den. Het werd 21 voor mej. Rollin Cou querque, en spoedig 31. Dank zij eenige dropshots werd het 41. Mej. Babcock bracht dan den stand op 42, maar in snel tempo scoorde de Nederlandsche speelster de twee volgende games en won hiermede den eersten wedstrijd. Interessante partij Timmer Allison 'n Zeer eigenaardige partij. Begonnen met groot overwicht van Timmer, die den eersten set met 61 won, leverde zij on middellijk daarna een tegenovergesteld beeld, wijl nu Allison zich op zijn best toonde en met 62 won. Dan ontstaat de spanning in de final-set, Timmer heeft zich hersteld, Allison houdt krampachtig vast de spanning ~ET er en blijft tot het einde toe. Allison's spel was vrij eenzijdig. Hij hield zich vrijwel steeds aan de base-line, waagde zich slechts 'n enkele maal naar voren, maar toonde zich ook dan 'n spe ler van internationale klasse. Het begin van den derden set gaat vrij gelijk op Timmer wint de eerste game, Allison maakt gelijk. Tweemaal, driemaal en vier maal herovert Timmer de leiding, doch evénzoovele malen maakt Allison gelijk. Zoo is het 55. Dan dreigt een doorbraak van Timmer's service, want de Amerikaan opent overrompelend met zijn mooiste vol- leeren, maar te forsch is zijn aanval. Hij slaat iets te diep, verliest de game. Aan hem is d'e beurt van de service-winst nu Het tegendeel gebeurt. Uitmuntend zijn de returns van Timmer. Allison kan er twee niet wègvolleeren, zoo laag da len ze. Een netbal helpt Timmer. Eh dan met een prachtigen backhandslag wint hij den wedstrijd, waarvan, het eindresultaat werd 61, 26, 7—5. Het gemengd dubbelspel In plaats van Knottenbelt had mejuf frouw Rollin Couquerque Hughan tot part ner tegen het echtpaar van Rhijn. Zooals te voorzien was, had de Nederlandsche combinatie weinig in te brengen tegen deze Amerikaansche combinatie. De heer mevrouw van- Rhijn wonnen met 60, 6—3. De stand van den wedstrijd Nederland Amerika werd dos nu 21. Van Swol verliest. Vervolgens speèldèn van Swol en Sur face op het centrecourt. Beide spelers had den vele missers en bleven veel achter de base-line, hetgeen aan hèt tempo niet be paald ten goede kwam. Surface won den eersten set met 62 in vrij snel tempo. Van Swol heeft zijn vorm nog niet te pak ken. Zijn harde services hebben weinig succes, zelfs als zij „in" zijn, want de Ame rikaan retourneert ze bijna steeds. In den tweeden set wordt het 33 en dan scoort de Amerikaan 3 games achter elkaar en wint set en match met 62, 6—3 Het heercndubbelspel De laatste partij, die gistermiddag ge speeld is, was het heer en-dubbelspel: van Rhijn en Allison legen Hughan en van Swol. Als er acht minuten gespeeld is, staat het20 voor de Hollandsche combinatie. Maar dan wordt het spoedig 2- -2. De Amerikanen gaan hun taak wat ernstiger opvatten. Beiden staan nu voort durend aan het net en de Hollanders sla gen er niet in hen te passeeren. Na 32. voor Amerika, komt van Swol te servee ren en heeft succes. Het wordt 33 en Allison moet serveeren. Hij komt op 40 30 en dan returnt van Swol tweemaal voortreffelijk en na veel moeite halen de Amerikanen, die zeker niet op zoo'n te genstand gerekend hebben, de game (4 3). Met een smash, waar Allison niet bij kan, brengt van Swol de score op 44. De Hollanders spelen een forceerend spel. Het wordt 55. Dan verliezen de Hollan ders twee love-games en de set (75). De Hollandsche combinatie houdt moedig vol en het wordt in de tweede set weer 22 en na vele malen deuces 32 voor Hughan en van Swol. Dan is het gauw afgeloopen en winnen de Amerikanen het dubbelspel met 75, 63. Een compliment voor de Hollandsche combinatie, die tot het einde toe geen slag cadeau gaf, is hier zeker op zijn plaats. De stand van den wedstrijd, die mej: het heerendubbelspel (het damesdubbèlspel wordt heden gespeeld), gisteren is beslo ten, is 32 voor Amerika. DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN WIMBLEDON. Vier titels voor Engeland. De internationale kampioenschappen van Wimbledon zijn Zaterdag beëindigd. Engeland mag niet ontevreden zijn: vier van de vijf titels zijn in Engelsche handen gekomen. Met uitzondering van het dames enkelspel was het alleen Engeiand, dat over alle linies domineerde. Het werd een drie sets-overwinning voor Helen Jacobs. Me vrouw Sperling leidde in de eerste set met 10 en later met 21, doch daarna beging zij talrijke fouten, zoodat Helen Jacobs ge makkelijk met 62 kon winnen. In de twee ie set werd bet een baseline-duel en dit werd glansrijk door de Deensche speel ster gewonnen. Li de final set steeg de spanning ten top. Het ging gelijk op in elke game werd hard gevochten. Het werd 54 voor Heien Jacobs, daarop miste zij tweemaal een matchpoint, doch won ten slotte nog met 75. De zege van Helen Jacobs werd door de 10.000 toeschouwers luide toegejuicht. Hughes en Tuckey wonnen het heeren dubbelspel in een vijf sets ontmoeting, terwijl de dames Stammers en James zeer gemakkelijk over het Amerikaansche dub bel Fabyan en Jacobs zegevierden. Perry en Dorothy Round kwamen niet gemakkelijk aan hun overwinning. In den halven eindstrijd hadden zij drie sets noo- dig, in de finale werden het er wederom drie, doch om elke game moest fel gestre den worden. Perry behaalde daarmede zijn tweeden titel, terwijl hij en Dorothy Round met succes hun titel van het vorig jaar verdedigden. De uitslagen luiden: Dames enkelspel, finale: mej. Helen Jacobs (V.S.) sl. mevr. Sperling (Dene marken) 62 46 75. Heeren dubbelspel, finale: Hughes en Tuckey (Eng.) sl. Hare en Wilrde (Eng.) 6—4, 3—6, 7—9, 6—1, 6—4. Dames dubbelspel, finale: mej. Stammers en mej. James (Eng.) sl. mevr. Fabyan en mej. Helen Jacobs (V.S.) 62 61. Gemengd dubbelspel, halve eindstrijd: mej. Round en Perry (Eng.) sl. mej. Whit- marsh en Wilde (Eng.) 64 16 63. Finale: mej. Round en Perry (Eng.) sl. mevr. Fabyan en Budge (V.S.) 79, 75 6—4 SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. ,De uitslagen van de zesde ronde waren: Prins verliest van Landau; Van Doesburgh wint van Koomen. Geijser remise met Veerkamp, Cortlever remise met Blok, Schelfhout remise met Van Scheltinga. De int. zwem- en polowed- strijden van de H.DZ. Het Nederlandsch zevental wint met 51 van België Ter gelegenheid van haar vijftig-jarig bestaan organiseerde deHollandsche Da mes zwemclub te Amsterdam in het Ani- stelparkbad internationale zwem- en wa- terpolowedstrijdei. De wedstrijden, die op een 50 meter baan gehouden werden, moch ten zich in een zeer goede belangstelling verheugen en kunnen als bijzonder goed geslaagd gekenmerkt worden. Hoewel een flink programma was samengesteld, waren de wedstrijden prompt op tijd afgeloopen. Er werd ditmaal geheel gewerkt als bij de Olympische Spelen en er werd dan ook niet gestart op het commando „klaar" ge volgd door fluitsignaal, doch met een start pistool. Het programma bestond hoofdzakelijk uit damesnummers waaraan was toege voegd een estafette 4 x 200 m. vrije slag tusschen ploegen van Nederland en Bel gië, een 100 m. rugslag en een polowed- wedstrijd voor heeren. Op de 100 meter rugslag voor dames werd evenals' te Crailo, ook thans Rie mas tenbroek wederom geslagen door de Am- sterdamsche zwemster Nida Senff van de A. D. Z. Van begin tot eind had deze zwemster een kleinen voorsprong op Rie Mastenbroek en zij won in den goeden tijd van 1 min. 17 sec. Het komt ons voor, dat Rie Mastenbroek thans door een of anderen reden wat vermoeid is, waardoor zij zich met geheel en al kan geven, doch naar haar trainster, mevr. Braun, mede deelde, is deze er van overtuigd, dat zij binnenkort weer geheel de oude zal zijn. Bij hetjelfde nummer voor heeren werd ook ditmaal Metman weer winnaar in den van 1.12 4/5 en het was nu niet eens met handslag dat hij van zijn grootsten tegen stander Scheffer won, doch laatstgenoem de kwam in het geheel niet voor plaatsing in aanmerking en eindigde als laatste. Scheffer zal dus, aangezien .hij den laat sten tijd wel eens meer niet geheel en al in vorm is geweest, bij de kampioenschap pen moeten laten zien, wat hij presteert, wil hij zijn evt. afvaardiging naar Berlijn rechtvaardigen. De landenwedstrijd 4 x 200 meter esta fette vrije slag voor heeren tusschen Ne derland en België leverde een overwin ning op voor onze jongens. De Belgen waren absoluut geen tegenstanders voor hen en zij wonnen dan ook met groot ver schil. Stam, die thans wel geacclamati- seerd schijnt te zijn, zwom voor de eerste maal officieel mee in een wedstrijd en stelde niet teleur. De tijd van onze jon- genh was 9 min. 47 1/5 sec. Willen wij in Berlijn op dit nummer dus een redelijke kans van plaatsing hebben, dan zullen er dus nog heel wat seconden af moeten. Dit zal misschien wel mogelijk zijn, daar wij ervan overtuigd zijn, dat, aangezien onze jongens thans totaal geen tegenstand had den, niet het uiterste hebben gegeven. De Nederlandsche ploeg bestond uit de zwemmers Mollenaar, Sipkema, Mooi en Stam. Wat de overige zwemnummers betreft, hierover valt niet veel bijzonders te zeg gen, deze hadden een normaal verloop. De stedenwedstrijd voor de damesnummers werd door Aonsterdam gewonnen met 23 tegen Rotterdam 17 punten. De polowedstrijd Een waardig slot voor dezen middag werd gevormd door den waterpolo-wed- strijd NederlandBelgië, welke door de onzen op fraaie wijze met 51 is gewon nen. Aanvankelijk speelden onze landgenoo- ten eenigszins slap en ontbrak goed sa menspel en weldra zorgde Coppieters er dan ook voor, dat België met 10 leid de. Dit scheen echter het sein voor onze jongens te zijn en het is dan van Aelst die, als hij den bal goed aangegeven krijgt van Mayer, met een krachtig schot gelijk maakt (11). Nu gaat het goed en even later geeft van Oostrom Soede een goed backhand schot, dat door Franken in het doel wordt gedrukt, doch de bal is out geweest. De Belgen, die eenigszins forsch spelen, probeeren het verscheidene malen, doch Veenstra is op zijn post. Beide doe len komen nu dikwijls in gevaar, doch tot

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5