De Hertog van Kent in ons land BINNENLAND MAANDAG 6 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Bezoek aan Amsterdam's moderne woningbouw. Opening tentoonstelling Als gast op Het Loo. Na op den doorreis een bezoek gebracht te hebben aan het Frans Hals-museum te Haarlem, arriveerde Zaterdagmiddag te ongeveer 12 uur Z. K. H. Prins George, Hertog van Kent, in Amsterdam. Vanaf de grens der hoofdstad werd de auto, waarin de Engelsche prins gezeten was, begeleid door politie-motorrijders. Bezoek aan woonhuizen in Amsterdam Zuid. De tocht ging door de nieuwe woonwij ken in Amsterdam-Zuid. Hier heeft de Hertog de eerste etage van perceel no. 237, behoorende tot de woningblokken van „Patrimonium" en be woond door de familie Stork, bezichtigd. Z. K. H. had n.l. den wensch te kennen gegeven, tijdens zijn bezoek aan Amster dam in elk geval in de gelegenheid te worden gesteld, kennis te maken met den volkswoningbouw, waarnaar zijn bijzon dere belangstelling uitgaat. Een wensch, welken men hier natuurlijk gaarne in ver vulling heeft doen gaan. en met gerecht- vaardigden trots kon de gemeentesecreta ris een tweetal woningen in het bedoelde genre laten zien. Begonnen werd derhalve met Amstel- veenscheweg 237 I, een bezoek van vijf minuten. De bewoonster sprak enkele woorden Engelsch ter begroeting van den hoogen bezoeker, die overigens zeer „ge woon" had aangebeld (en zelfs.... vrij lang moest wachten vóór er, alweer zeer „gewoon", werd opengedaan) en boven alle kamers met deskundigen blik bekeek. De veranda en de groote gemeenschappe lijke binnentuin hadden de speciale be wondering des hertogs, die op een gege ven moment erg veel plezier had in een fotograaf, die er in den tuin in slaagde Z. K. H. op de veranda te „nemen". Door zijn vlot optreden en vlug bewe gen, maakte ook te Amsterdam de hertog van Kent onmiddellijk een alleraange naamst en indruk en zijn slanke gestalte en fijnbesneden gelaat herkende men on middellijk van de tallooze foto's van krant en film. Van den Amstelveenscheweg werd de tocht voortgezet door Zuid over het Sta dionplein en door de „Stad van Van Tuyll" en via Achillesstraat en Stadionweg naar het Olympiaplein. Daar werd van de Algemeene Woning- bouwvereeniging het benedenhuis van perceel no. 100, bewoond door de fam. Jansen bezichtigd. Een bezoek, dat van 12 uur 7 tot 12 uur 10 duurde. Ook hier ging de hertog door alle vertrekken en de tuin had wederom zijn speciale belang stelling. Door een in dezen tijd al zeer fraai ge deelte van Zuid werd nu de rit naar het Rijksmuseum voortgezet. In het Rijksmuseum. De hertog van Kent werd te kwart over twaalf bij den Oostelijken ingang ontvan gen door den directeur, dr. F. Schmidt Degener, die verder ook steeds Z. K. H. begeleidde bij de rondwandeling door de zalen. Het bezoek droeg geen officieel ka rakter en het publiek had gewoon toegang tot het museum. Z. K. H. de hertog van Kent bleek bij uitstek op de hoogte te zijn van de Ne derlandsche oude kunstgeschiedenis, het geen duidelijk bleek uit zijn vragen en bemerkingen, waarbij Z. K. H. herhaalde lijk ook den directeur mededeeling deed van hetgeen aan oude Nederlandsche schilderstukken in het Engelsch privé Ko ninklijk bezit te vinden is. Door de met vlaggen versierde Nieuwe Spiegelstraat reed de hertog nu naar de Heerengracht, naar het huis van den bur gemeester, dr. W. de Vlugt, waar Z. K. H. een lunch werd aangeboden. Om half vier heeft Z. K. H. de tentoon stelling „Twee eeuwen Engelsche Schil derkunst" in het Stedelijk Museum ge opend. Opening der tentoonstelling van Engelsche schilderkunst. Na een welkomstrede van den Burge meester heeft de Minister-President, dr. H. Colijn, een toespraak gehouden. Minister Colijn verklaarde, dat de Ne derlandsche tentoonstelling, welke eenige jaren geleden in Burlington House te Lon den is gehouden, en de tentoonstelling •thans van Britsche kunst in Nederland een uitwisseling vormen van kunstschatten der beide landen, welke beschouwd mag worden als 'een wederzijdsche betuiging van goede gezindheid tusschen twee vol ken, die in vele opzichten elkander zoo verwant zijn. Ofschoon, vervolgde de Minister, de beide landen somtijds in het verleden niet op den besten voet met elkaar hebben ge staan. toont hun wederzijdsche geschiede nis, dat zij vaker hebben samengewerkt om een gemeenschappelijk doel te berei ken. Bovendien is er sedert vele geslach ten nooit het minste conflict tusschen de twee landen geweest. Deze historische feiten en daarbij ge voegd, onze wederzijdsche gevoelens, onze levenswijze, en onze gelijksoortige waar deering van de dingen, verklaren volko men, waarom wij zoo van ganscher harte de tentoonstelling verwelkomen, welke nu zal worden geopend. Minister Colijn eindigde zijn toespraak met uit naam der Regeering van ons land uitdrukking te geven aan de dankbaarheid jegens Groot-Brittannië en zijn burgers, voor het feit, dat zij deze tentoonstelling mogelijk hebben gemaakt, en hij betuigde den Hertog van Kent zijn oprechte erken telijkheid voor zijn bereidwilligheid, de openingsplechtigheid te verrichten. Rede van den Hertog van Kent. Hierna sprak de Hertog van Kent. De hertog van Kent begon zijn rede met de woorden in het Nederlandsch: „Mijnheer de burgemeester, dames en heeren!" Voortgaande in zijn moedertaal, ver klaarde spr., verheugd te zijn, deze expo sitie te kunnen openen, waarop .de Engel sche kunst zoo representatief mogelijk wordt vertegenwoordigd in het land, waarvan de kunst in Engeland zoo wordt bewonderd. De uitnoodiging, deze opening te verrichten, heeft spreker met veel ge noegen ontvangen. De hertog besloot met de Nederland sche woorden: „Ik heb de eer, deze tentoonstelling geopend te verklaren". Na deze openingsplechtigheid is de Her tog, via het huis van den burgemeester per hofauto naar Het Loo vertrokken, waar Z. K. H. de gast was van H. M. de Koningin. Als gast op Het Loo. Te tien minuten over half zeven arri veerde de Hertog van Kent per auto uit Amsterdam ten paleize Het Loo, waar zich reeds vroegtijdig een talrijk publiek ver zameld had, teneinde van de aankomst ge tuige te zijn. Het publiek juichte den Her tog hartelijk toe, hetgeen deze minzaam groetend beantwoordde. De auto van den Hertog reed tot voor het bordes van het paleis, waar H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met gevolg den Hertog begroetten. De Hertog betrok apparte menten op de eerste étage in het hoofd gebouw van het Koninklijk Paleis, waar door hij thans in dezelfde vertrekken ver toeft, waarin ook stadhouder Willem III tevens Koning van Engeland bij voorkeur vertoefde, wanneer hij ten pa leize Het Loo verbleef. Om half negen vereenigden zich H. M. de Koningin, Prinses Juliana en de hertog van Kent in de kleine eetzaal aan een in tiem diner. Hierbij zaten mede aan de Britsche gezant sir Charles en Lady Mont gomery, Lord Herbert, Jhr. mr. R. de Ma- rees van Swinderen, Nederlandsch gezant te Londen en een tiental leden van de hofhouding. De tafels waren versierd met rose rozen. Zondagmorgen is de Prins om 9 uur naar Amsterdam vertrokken. Het vertrek. Met het privé-vliegtuig van den Koning van Engeland, de rood en blauw geschil derde De Havilland Rapid is de Hertog van Kent kort voor half twaalf Zondag morgen van Schiphol vertrokken om naar Londen terug te keeren. Het fraaie vliegtuig was reeds tijdig tot vóór den uitgang van het terras gereden, waar de Union Jack wapperde, na de Ne derlandsche driekleur en de vlag met het Amsterdamsche wapen. Kort voor elf uur kwam burgemeester De Vlugt op Schiphol aan om, tezamen met den havenmeester van Schiphol, den heer Dellaert den Hertog te ontvangen en uitgeleide te doen. Te ruim elf uur reden de hofauto's het voorplein van Schiphol op. De Prins werd hier verwelkomd door burgemeester dr. De Vlugt, den heer Dellaert, en de overige autoriteiten, die inmiddels waren aange komen om afscheid te nemen. Alvorens te vertrekken, overhandigde de Hertog van Kent den chauffeurs van de hofauto's, die hem gedurende zijn drie- daagsch verblijf in ons land gereden heb ben, ieder een geschenk als aandenken aan zijn bezoek. Naar wij vernamen, had de Hertog van Kent, voor zijn vertrek van Het Loo ook daar de leden van het per soneel ten paleize, die speciaal met de zorg voor den Engelschen gast belast wa ren, met geschenken bedacht. De Hertog van Kent onderhield zich eenigen tijd met den Burgemeester wien hij o.a. zijn groote ingenomenheid over zijn verblijf hier te lande te kennen gaf, en vervolgens sprak hij nog eenigen tijd met den gezant, sir Hubert. Inmiddels had de piloot van het ko ninklijk vliegtuig, Captain Fielden, de beide motoren aan het draaien gebracht. Toen, nadat de Prins op hartelijke wijze van alle aanwezigen met 'n handdruk had afscheid genomen, stapte hij in en taxide het vliegtuig naar den Noordoostelijken hoek van het vliegveld, om in de juiste positie in den wind te komen om op te stijgen. Te ongeveer tien minuten voor half twaalf stoof het roodblauwe vliegtuig over het veld om even later los van den grond te raken en in rechte lijn in Zuidwestelijke richting te verdwijnen. of uw linker-richtingaan- wijzer steekt u natuurlijk altoos tijdig uit, voor u 'n bocht naar links neemt. Weet u, dat zoo'n teeken geen tooverstaf is? En., dat u dus uw beurt moet afwachten De Graal bij den Bisschop MGR. HUIBERS OVER RICHTLIJNEN EN TOEKOMST DER BEWEGING. Eenige duzenden Graalleden waren gis termiddag te Haarlem bijeengekomen om bij een zuiver kerkelijke viering voor het eerst samen te zijn met hun nieuwen Bis schop Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, den op volger van den edelen stichter van „De Graal", den onvergetelijken Mgr. Aenge- nent. Vanuit het groote veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg, waar de deelneem sters reeds vroegtijlig waren bijeengeko men, trokken de Graal-leden om drie uur in den middag in een kleurige stoet naar de Kathedraal waar een pontificaal Lof zou worden gehouden. Het was een bijna onafzienbare rij van fleurige uniformen en feestelijk wapperende vlaggen, die op den zomerschen Zondagmiddag in de rustige straten groote belangstelling trok. Toen Monseigneur om even over vieren de Kathedraal binnentrad, was het kerk gebouw voor een groot deel gevuld met Graal-leden, terwijl een groote menigte van geloovigen tot in de zijpaden een staanplaats hadden gevonden. Bij het pontificale Lof werd de Bis schop geassisteerd door den plebaan, den zeereerw. heer F. Filbry en den directeur van de Graal, den zeereerw. zeergel. heer Aug. Vollaerts. Onder leiding van mej. Bol linger zongen de Graal-leden zelf de ge zangen van het Lof. Onder het Lof hield Monseigneur een predikatie, waarin hij de beteekenis van deze feestelijke bijeenkomst uiteenzette. De Bisschop sprak naar aanleiding van den tekst uit het Officie van O. L. Vrouw, „Sta mij toe u te prijzen, heilige Maagd; schenk mij kracht tegen Uw vijanden". Monseigneur herinnerde er aan, hoe de H. Kerk kort geleden vierde het feest van O. L. Vrouw van Alt ij ddur enden Bijstand, aan Wie hij het geheele bisdom op plechtige wijze heeft willen toewijden. De Moeder Gods zal ons leiden op den rechten weg, die cns zal voeren naar haar Goddelijken Zoon. Om Haar voor deze leiding te danken, al dus sprak Mgr., is het vandaag een heel bijzondere gelegenheid. Allereerst schetste de Bisschop de be langrijke plaats, welke de opvoeding der katholieke meisjes in de moderne zielzorg behoort in te nemen. Voor haar bestaan thans meer dan ooit groote gevaren, die slechts met groote voorzichtigheid en bui tengewone kracht overwonnen kunnen worden. Van de opvoeding van de jonge vrouw hangt <3e toekomst van onze Katho lieke huisgezinnen af. Zij zijn de moeders van de toekomst, die, geheel ingesteld op den nieuwen tijd, de jeugd in deze moei lijke omstandigheden zullen moeten lei den. Met groote dankbaarheid, aldus ging de Bisschop voort, gedenken wij, dat onze onvergetelijke voorganger met zijn scherpen en vèr-zienden blik den nadruk heeft ge legd op het jeugdwerk en daarbij vooral aan het vrouwelijke jeugdwerk een bijzon dere plaats heeft toebedeeld. Zijn groote idaal, de jonge meisjes en vrouwen op te voeden tot christelijke moeders, heeft hij toevertrouwd aan de Vrouwen van Naza reth, die het als htm levenswerk beschou wen hierin de groote Vrouw van Nazareth zoo getrouw mogelijk na te volgen. Zooals bij een jonge beweging altijd ge schiedt, zijn er groote moeilijkheden gere zen. Het werk was nog niet altijd levens vatbaar en er moesten soms zware offfers worden gebracht. Nog voordat deze moei lijkheden allen geheel waren overwonnen, heeft God de ziel van onzen grooten voor ganger opgeroepen, om in de hemelsche heerlijkheid de welverdiende rust te gaan genieten. Toen ik het bestuur van dit bisdom op mij heb genomen, was het mijn eerste zorg de belangen van het Bisdom toe te vertrou wen aan O. L. V. van Alt ij ddur enden Bij stand. Daarbij heb ik op heel bijzondere wijze aan het jeugdwerk gedacht, niet het minst aan het werk onder de vrouwelijke jeugd. Ik ben er zeker van, dat in den korten tijd, dat ik uw arbeid van nabij mocht ga deslaan. Maria u reeds den weg heeft ge wezen, u veel bereidwilligheid en goeden wil heeft geschonken, zoodat gerezen moei lijkheden spoediger, dan we durfden ho pen, konden worden opgelost. En dit geeft mij het vertrouwen, dat wij, voortgaande op denzelfden weg, wat werd opgebouwd zullen kunnen versterken. Gesterkt ook door den zegen van den Paus, die Hij in zijn vaderlijke goedheid aan De Graal en de leidsters heeft willen geven, zien wij met vertrouwen de toe komst tegemoet. Zelfs na de zwarigheden, welke werden overwonnen, zal die niet zonder moeilijkheden zijn. Wij behoeven niet te verwachten, dat deze ooit geheel zullen verdwijnen. Een offer, dat moet worden gebracht, is de dringende bezuiniging, waaraan ook de vrouwelijke jeugdbeweging niet kan ont komen. Maar zal ook in minder mooie en minder talrijke huizen De Graal niet kun nen bloeien? Het uiterlijke is bijkomstig, kan hoogstens een eerste begin zijn om tot het waarlijk innerlijke te komen. Het is als met een struik, die wordt gesnoeid. Een oogenblik lijkt het, alsof het werk van jaren wordt vernield, maar ieder, die voor uitziet, moet erkennen, dat het zoo beter is. Volgens de wenschen van den Paus zal de vrouwelijke jeugdbeweging werken in het groote raam der Katholieke Actie, zal zij onder leiding der geestelijkheid staan, welke de H. Vader uitdrukkelijk bij dezen arbeid veronderstelt, de groote zorgen der kerkelijke Overheid helpen verlichten door op velerlei terrein het beste te presteeren wat leeken-apostelaat presteeeren kan. Ir. dien zin zal De Graal de steun van den Bis- schop zijn, terwijl zij onder leiding van dienzelfden Bisschop tot den hoogsten bloei moge komen. Monseigneur besloot zijn predikatie met den. wensch, dat De Graal moge groeien in getal, maar vooral in innerlijke kracht. Aan het slot van zijn toespraak gaf de Bisschop aan alle aanwezigen den pauselij ken zegen met vollen aflaat. DEFILE VOOR DE KONINGIN. Zaterdagmiddag om 12 uur hebben in verband met de 48ste algemeene vergade ring van den Kon. Ned. Bond van oud onderofficieren te Apeldoorn eenige hon derden dames en heeren van dezen bond voor H.M. de Koningin langs het paleis 't Loo gedefileerd. Zij voerden de vaandels der afdeelingen mee, terwijl ter opluiste ring de stafmuziek van het vijfde Regi- ment-Infanterie uit Amersfoort aan den stoet was toegevoegd. MINISTER DE GRAEFF UIT GENEVE TERUG. De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. de Graeff, is uit Genève terugge keerd en heeft hedenochtend ten departe- mente zijn ambtsbezigheden hervat. PRIJZEN VAN MELK EN MELK. PRODUCTEN. Naar de Nederlandsche Zuivel Centrale meedeelt worden met ingang van 8 Juli a.s. door de N. Z. C. minimumkleinverkoop- prijzen vastgesteld voor de aflevering aan verbruikers van slagroom: 1. per liter: 1.20 voor de gemeenten Boskoop, Oude water en Waddinxveen; per 1/10 Liter: 15 cent voor de gemeenten Boskoop en Wad dinxveen. Voor karnemelkspap: per liter los: 7 cent voor de gemeenten Boskoop, Nieuw koop, Vinkeveen, Waddinxveen en Wilnis. Per Liter per flesch: 8 cent voor de ge meenten Ankeveen, Bodegraven, Boskoop, Nieuwkoop, Waddinxveen, Woerden en Zwammerdam. Voor karnemelk: per Liter los: 5 cent voor de gemeenten Bodegraven, Nieuw koop, Woerden en Zwammerdam. Per Liter per flesch: 6 cent voor de gemeenten Bos koop, Waddinxveen en Wilnis. Dit besluit treedt in werking op 8 Juli as. ROULEERREGELING STUKADOORS- BEDRIJF TE DELFT. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Ned. Stukadoorsbond deelt mede, dat de Delft tusschen alle gevestigde stukadoors patroons en -gezellen een rouleerregeling is aangegaan, waardoor de arbeiders, indien zij voor het te verrichten werk geschikt zijn, via de arbeidsbeurs te werk gesteld moeten worden. Het dienstverband eindigt op het bouw werk, waar de arbeider te werk gesteld is. Indien het dienstverband geen 14 dagen heeft geduurd, behoudt de arbeider het recht op een volgende werkbeurt, totdat hij tenminste twee weken gewerkt heeft. HET VISSCHERIJCONFLICT TE IJMUIDEN. Centrale bond wenscht handhaving oude loonen voor alle groepen. In een Zaterdagmiddag gehouden verga dering van de afdeeling IJmuiden van den Centralen Bond van Transportarbeiders, welke door ongeveer 400 leden-zeevisschers was bezocht, werd met algemeene stemmen besloten, het bestuur op te dragen, aan de reeds ver een iging te berichten, dat de zee lieden bereid zijn het werk te hervatten, wanneer de oude loon- en arbeidsvoorwaar den voor alle groepen in het visscherij- bedrijf gehandhaafd blijven. De christelijke bonden hebben per circu laire hun leden van het nieuwe voorstel der reeds in kennis gesteld, zonder dat daar bij eenig advies werd gegeven. KOOPT ZOMERPOSTZEGELS! In verband met het sluiten van den ver koop der zomerpostzegels op 16 Juli, zal op 11 Juli of naar plaatselijke behoefte en beoordeeling op een vroegeren datum een laatste poging worden gedaan om ieder schrijvend Nederlander er toe te bewegen zijn offer voor deze Hulp-in-Nood-actie te brengen. Al offert men maar 5 ct. per persoon, dus als men voor 15 ct. postzegels koopt, dan zou het doel al geheel bereikt worden: Steun aan noodlijdende kunstenaars en hulpbe hoevende t.b.c.-patiënten. BAKKERS CONGRESSEEREN TE NIJMEGEN. Zaterdag en Zondag werd te Nijmegen in „Unitas" bovengenoemd congres gehouden, dat geopend werd door den Bondsvoorzit ter, den heer Sprokop uit Rotterdam. Het ledental bedroeg eind 1935 3277 le den. Er werd een kleine teruggang gecon stateerd, dat ook zijn oorzaak vindt in het toenemend aantal werkloozen. 700 leden zijn zonder werk, waarvan 40 pet. behoo- ren tot de cacaobewerkers. De cacao- en chocolade-industrie, uitsluitend aangewe zen op de binnenlandsche markt, gaat zich steeds meer rationaliseeren en komt hoe langer hoe meer tot uitvoering van het plan, om jongere krachten en bijgevolg goedkoopere aan het werk te zetten. Ook in het broodbakkersbedrijf en daaraan verwante bedrijven laat zich de mechanisatie en indienststelling der goed koopere krachten hoe langer hoe meer gel den. Volgend jaar zal de Bond veertig jaar bestaan, wat op gepaste wijze zal worden gevierd aldus de Bondsvoorzitter. Vervolgens werden de jaarverslagen goedgekeurd. De penningmeester werd gedechargeerd. De periodiek aftredende hoofdbestuursleden H. Sprokop, J. Evers, S. van Tol, M. Oliemeulen, P. Segers en J. Meulenkamp werden herkozen. In de va cature A. van Noort werd voorzien door de keuze van den heer Leo Levenhorst uit Breda. Zaterdagavond werd een gemeenschap pelijk bezoek gebracht aan de versierde en verlichte stad en 'gistermorgen, na de H. Mis, bezochten de leden de nieuwe Waal brug en maakten een autotocht door de omgeving. In den namiddag werd het congres voort gezet. In den Bondsraad werden herko zen de heeren J. Groen uit Utrecht, J. Jan sen uit Nijmegen, J. Koster uit Bussum, H. Zegers uit Den Haag, J. Gösgens uit Heer len, J. Leliveld uit Rotterdam en C. v. d. Steyn uit Eindhoven. Als redacteur van het blad werd gekozen de heer Sprokop. Aangenomen werd het voorstel van den bondsraad, om nog niet over te gaan tot oprichting van een fonds tot uitkeering aan oude Bondsleden. Voorstellen van ver schillende afdeelingen tot contributieverla ging voor jeugdige leden werden in bej raad gehouden. Een voorstel Nijmegen, om kleine extra bijdrage voor werkloozen op bijzondere feestdagen uit te keeren, werd piet aangenomen, omdat men oordeelde, dat zulks behoort tot den plicht der plaat selijke overheid. De adviseur pastoor W. v. d. Bosch uit Amsterdam sprak een kort woord, waarin hij zijn blijdschap uitsprak over den goe den geest in den Bond. „Maandagmorgen". HET REFERENDUM VAN „DE GROENE". Geweldige meerderheid voor parlementair stelsel en democratie. Het nummer van „De Groene Amster dammer" dat Zondag verschenen is, is grootendeels besteed aan een uiteenzetting van de resultaten van het referendum, dat dit blad naar aanleiding van zijn zestig jarig bestaan onder een representatief deel van het Nederlandsche volk over actueele vraagstukken gehouden heeft. Aan de al gemeene opmerkingen door mr. W. Verka de ontleenen wij in de eerste plaats de vol gende cijfers van den uitslag: i I. Mogelijkheden van maatschappij vorm. i 1. Het „Vrije spel van krachten" 6266; 2. Solidarisme 11497; 3. Democratisch socia- lisme 7820; 4. Communistische klasseover- j winning 263. II. Staatkundig stelsel. 1. Parlementair j 25241; 2. Autoritair 1096; Tusschen vormen I 616. III. Buitenlandsche politiek. 1. Sterk be- j wapend nationalisme 1350; 2. Gewapend i neutraal Volkenbondslid 11468; 3. Eigen le- j ger voor collectieve veiligheid 3737; 4. Vol- I kenbond met politieleger 4779; 5. Volken- I bond met volledige ontwapening 5192. IV. Koloniale politiek. 1. „Rijkseen- heidspolitiek" 9064; 2. „Ethische" opvoe- dingspolitiek 15258; 3. „Indië los van Hol land, nu" 576; Tusschenstandpunten bene den de 1 pet. en blanco's zijn verwaarloosd. De heer Verkade geeft hierbij in een al gemeene beschouwing, een voorloopigen indruk. Uit de beantwoording der vragen blijkt, dat van een representatieve selectie uit ons volk 70 pet. voorstander is van een door de overheid geleide maatschappij die echter ruimte voor zelfstandig initiatief laat. Dit verschijnsel wordt geaccentueerd door wat blijkt uit de beantwoorde vragen: n.l. hoe snel het geloof in het „vrije spel" bij de jongere generaties daalt: in ander halve generatie van 39 pet. tot 14 pet. Een éclatante meerderheid werd behaald door de aanhangers van het parlementaire stelsel, al wenschen velen blijkens de op merkingen een sterk uitvoerend gezag. Zelfs wanneer men voor de N.S.B., die zich grootendeels onthield van stemming, het aantal voorstanders van den autoritairen staatsvorm verdrie- of vervierdubbelt, dan nog is de meerderheid onzer democratische traditie overweldigend! Ook in de koloniale politiek bestaat een uitgesproken meerderheid, zij het geen verbluffende. En wel voor de „ethische" of Leidsche school. BAAS BOVEN BAAS. A.V.R.O.- en V-A.R.A.-zomerfeesten. De V.A.R.A. had gisteren in het Sport park „Birkhoven" te Amersfoort een zo merfeest belegd, waaraan, naar schatting door ruim 100.000 man is deelgenomen. Te Hilversum werd tegelijkertijd een A.V.R.O.-feest gegeven, ter gelegenheid van de opening der nieuwe studio. Het aantal deelnemers aan het défilé wordt geraar-' op 150.000 man.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12