Uitdagende houding van Greiser De Abessijnsche kwestie geliquideerd. LUCHTVAART MAANDAG 6 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 De nat. soc. senaatsvoorzitter van Danzig. De Danziger kwestie in den Volkenbondsraad. Sancties opgeheven. Geen financieele steun voor Abessinië. /•ELLE PROTESTEN De nationaal-socialistische voorzitter van den Senaat van Danzig, Greiser, heeft Za terdag voor den Volkenbonddraad een rede gehouden, welke in verband met de heftige aanvallen op den Volkenbondscom missaris te Danzig, die deze bevatte, aan zijn gehoor felle protesten ontlokte. Hij verklaarde, dat de toestand te Dan zig tot de komst-van het Nationaal-Socia- lisme te vergelijken was met een kruitvat, en dat de Volkenbond het door zijn op treden dreigde te doen ontploffen. Hij zei- de niet te spreken uit naam van doode artikelen en paragrafen, doch uit naam van 400.000 Duitschers, die niet steeds van het moederland gescheiden zullen blijven. Hij wenschte, dat een nieuwe hooge com missaris van den Volkenbond naar Danzig zou warden gezonden, die zich van iedere inmenging in de binnenlandsche politiek zou onthouden. Geheel zonder commissa ris, voegde hij er aan toe, zou alles echter beter gaan. Tijdens de rede van Greiser hadden zijn toehoorders meermalen moeite kreten van protest te onderdrukken. Deze braken ech ter los, toen de spreker besloot met den uitroep: „Thans genoeg hiervan", en zijn dossier met kracht op de raadstafel wierp Greiser trekt een „langen neus" De Volkewbondsraaid! heeft daarop met algemeene stemmen een resolutie aangeno men betreffende de Danziger kwestie, waarbij de Poolsche regeering verzocht wordt, deze zaak te behandelen en in de eerstvolgende zitting van den Volken- bondsraad! verslag uit te brengen. Na de aanneming van deze resolutie bracht de voorzitter van den Senaat van Danzig, Greiser, aan Eden, Delbos en Beek den Hitlergroet, hetgeen eeninge hilariteit on der het publiek verwekte. Toen hij de perstribune passeerde, maakte Greiser een „langen neus" hetgeen een storm van ver ontwaardiging ontketende. Een commissie benoemd De Volkenbondsraad heeft Zaterdag avond in geheime zitting besloten, een commissie voor de Danziger kwestie te vormen, bestaande uit de gedelegeerden van Engeland, Frankrijk en Portugal. De Raad heeft voorts besloten, zijn 92e zitting nog niet te beëindigen, doch zich slechts te verdagen. GESPANNEN TOESTAND TE DANZIG In Danzig heerscht groote opgewonden heid' na het debat in den Volkenbondsraad. De bladen verschijnen des Zondags niet. Alleen de „Vorposten" kwam gisteren met een extra-editie uit, waarin de tekst der Zaterdag door Greiser afgelegde verkla ring is opgenomen. Men meldt, dat tal van soldaten en of ficieren van het Duitsche leger, die hun verlof in Dantzig doorbrachten, telegrafisch naar hun garnizoenen zijn teruggeroepen. Hoewel het mogelijk is, dat men hier met een normalen dienstorder te doen heeft, geeft dit bevel toch aanleiding tot gissin gen, welke niet bevorderlijk zijn om de at mosfeer te kalmeeren, daar dit bericht ont vangen werd, nadat vernomen was, dat ook de S.A. en S.S. van Danzig van ver lof was teruggeroepen en het gerucht aan gaande een concentratie in Danzig in om loop bracht. De Poolsche vertegenwoordigers te Ge neve hebben echter verklaard, dat men niet bijzonder verontrust is over de be dreigingen van Greiser, daar Polen de in ternationale verplichtingen van Danzig door eenige divisies te doen bezetten. In geen geval zal 't 'n voldongen feit aanvaar den. Bij wijze van voorzorgsmaatregel zal doen naleven. In minder dan zes uur zou Polen in staat zijn het geheele gebied der Vrije Stad wordt de ambtswoning van den Volken bondscommissaris, den Ier Sean Lester, door een sterke politiemacht bewaakt, doch het eenige teeken van opwinding in de straten viel slechts te bemerken bij den verkoop der speciale edities van het offi- cieele orgaan de nationaal-socialistische „Danziger Verposten", die gretig uit de handen der krantenverkoopers werden ge rukt. De algemeene meening in goed ingelich te kringen te Danzig is, dat in de naaste toekomst geen ingrijpen der nationaal-so- cialisten verwacht behoeft te worden. Een interview met Greiser Tijdens den vliegtocht uit Genève huis waarts, heeft de Danziger senaatspresident, Greiser, een vertegenwoordiger van den „Voelkischen Beobachter" een onderhoud toegestaan betrelfende de belangrijkste problemen, die na de raadszitting in ver band met het optreden van Greiser zijn opgekomen. Daarbij vroeg de persvertegen woordiger o.m. of Greiser een verklaring kon afleggen ten aanzien van het feit, dat een deel van de buitenlandsche pers, be wust het verband van Greiser's rede in Genève over het hoofd ziende, veronder- stelilngen naar voren gebracht heeft, vol gens welke, ten behoeve van een opheffen van het statuut van Danzig een geweldda dige actie voorgenomen was. Greiser antwoordde: Deze stemmingma kerij is mij in Genéve bekend geworden. Ik ben zelfs tot mijn groote verbazing tij dens mijn korte oponthoud aldaar ver scheidene malen door Engelsche bladen uit Londen opgebeld, die van mij de bevesti ging wilden hebben, dat fCCO Rijksduit- sche soldaten in den nacht op Zondag Danzig zouden binnenrukken. Ik heb over dit verzinsel gelachen, omdat ik wist, d'at men in Genève om afleidingsredenen sen saties noodig hed. De tweede vraag van den vertegenwoor diger van den „Voelkischen Beobachter" luidde. „Zult u blijven aandringen op een herziening van de verhouding, zooals die tot dusverre tusschen Danzig en den Vol kenbond bestond?" Het antwoord van Greiser was: „Nu door het optreden van den tegenwoordigen com missaris, die verder niets gedaan heeft dan te trachten zich te mengen in de binnen landsche politiek van een souvereinen staat, een ondragelijke toestand is ont staan, zal ik er naar streven, dat deze niet alleen tijdelijk beperkt,* maar voor goed overwonnen wordt". Daarop vroeg de journalist: Zal-Danzig in den vervolge aan een discussie in den Volkenbond deelnemen en op uitnoodiging verschijnen, wanneer in Genève binnen landsche politieke gebeurtenissen van Dan zig zullen worden behandeld? Greiser antwoordde: Mochten in de toe komst nogmaals zuiver binnenlandsch po litieke geburtenissen voor het forum van den Volkenbond ter sprake gebracht wor den, dan zal de Vrije Stad Danzig weige ren aan een zoodanige bespreking deel te nemen. Bij alle andere aangelegenheden, welke de Vrije Stad interesseeren, zal zij iedere mogelijkheid te baat nemen inge schakeld te worden. De laatste vraag luidde: Gelooft 1, dat een gewijzigde verhouding van Danzig tot den Volkenbond storingsfactoren voor de DuitschPoolsche betrekkingen zouden kunnen meebrengen? Greiser antwoordde hierop: Ik vrees, dat geenszins, maar ben er in tegendeel vast van overtuigd, dat Danzig dan in staat zal zijn een nog grootere bijdrage te leveren tot een verstevigen van de goede DuitschPoolsche betrekkingen. BUITENLAND BELGIE. DE STAKING TE ANTWERPEN. De staking van de zeelieden en het tram personeel duurt nog steeds voort, zonder dat eenige oplossing in het vooruitzicht is. Aan boord van vier Belgische schepen, alle behoorende tot de Compagnie Mari time Beige, waarop nog officieren waren achtergebleven, hebben de havenarbei ders den arbeid neergelegd, verklarende, dat zij deze officieren als „ratten" (sta kingsbrekers) beschouwden. De belang hebbende scheepvaartmaatschappij heeft besloten een klacht in te dienen bij het Nationaal Havencomité tegen deze schen ding van het collectief contract. FRANKRIJK. ONGEREGELDHEDEN TE AIX EN PROVENCE. Zoterdagmiddag heeft te Aix en Proven ce een vechtpartij plaats gehad tusschen politieke tegenstanders. 7 personen wer den door revolverschoten gekwetst. Een aantal auto's met jongelieden, die de driekleur met zich voerden, werden door de menigte aangehouden en een auto werd omgeworpen. De schoten vielen, toen de politie de jongelieden uit de me nigte wilden bevrijden. Ook ongeregeldheden te Parijs. Na een plechtigheid bij het graf van den onbekenden soldaat, drong een groep be- toogers door de afsluiting heen naar een café op de Avenue George 5 en wierpen hier de stoelen en andere voorwerpen naar de politie. De politie ontving versterking en herstelde de orde. Een aantal personen aan beide zijden werd gewond. De poltie verrichtte enkele arrestaties. PALESTINA. DE ONLUSTEN DUREN VOORT. Drie Joden werden te Jerusalem ge wond door het ontploffen van een bom, welke naar hen werd geworpen. Te Hebron is een Arabier gedood en drie anderen gewond door het vuur van Britsche militairen, die schoten, nadat de Arabieren op de kazerne hadden geschoten. De Volkenbondsvergadering heeft Zater dag met 44 stemmen tegen 1 en 4 onthou dingen een resolutie aangenomen, waarin de wensch wordt geuit, dat de raad de re geeringen der aangesloten staten zal uit- noodigen zooveel mogelijk vóór 1 Septem ber de opmerkingen mede te deelen, die zij willen maken betreffende de meest doel matige wijze, waarop de beginselen van het Volkenbondspact in practijk kunnen wor den gebracht. De Raad wordt verder uit- genoodigd, voor de volgende zitting van de Assemblee een verslag over den stand van zaken te doen. In een rapport wordt er aan herinnerd, dat een leeningsaanvraag reeds door Abes- synië tot den Raad is gericht en dat in het door den Raad goedgekeurde verslag van de Commissie van Dertien is geconstateerd, dat er geen mogelijkheid bestaat voor het toekennen van financieelen steun aan Abessynië, daar de conventie betreffende de verleening van financieelen bijstand niet van kracht is geworden. Voorts werd de Coördinatie-commissie uitgenoodigd, de sancties op te heffen. Te gen stemde slechts de Abessijnsche gedele geerde, terwijl de gedelegeerden van Zuid- Afrika, Chili, Panama, en Venezuela zich van stemming onthielden. De Mexicaan- sche gedelegeerde woonde de zitting niet by. De Assemblee verwierp met 23 tegen 1 stem en 25 onthoudingen de Abessijnsche resolutie, waarbij een leening van tien millioen pond sterling werd gevraagd. De tweede Abessijnsche resolutie, waarbij ver zocht wordt, de annexatie van Abessynië niet te erkennen, is niet in stemming ge bracht, daar deze reeds door de eerste re solutie werd gedekt. Na de stemming over de resoluties werd de zitting gesloten. De Abessijnsche kwestie heeft heden in de zitting van den Volkenbond, welke te gen tien uur was bijeengeroepen, nog een naspel gehad. Deze bijeenkomst was belegd, om den da tum vast te stellen, waarop de sancties haar einde zullen moeten nemen, terwijl bovendien gepaste maatregelen moesten worden genomen om te verzekeren, dat het einde der sancties tegenover Italië een her vatting der handelsbetrekkingen met Ita lië zal beteeken en, zonder discrimineer ing of repressailles van de zijde van Italië. DE NEGUS VERTROKKEN. De Negus is gisteravond via Parijs naar Londen vertrokken, vergezeld van ras Kassa en dr. Martin, den Abessijnschen ge zant te Londen. Ras Nassiboe zal vandaag Genève verlaten. Slechts enkele personen woonden het vertrek van den Negus bij. Incidenten deden zich niet voor. CHINA* DE ANTI-JAP AN SC HE AGITATIE. Japanners verlaten Kwangsi. In Japansche regeeringskringen, aldus meldt het agentschap Domei, slaat men met bezorgdheid de toenemende anti-Ja pansche agitatie in Zuid-West China, in het bijzonder in de provincies Kwangtoeng en Kwangsi, gade. Alle in Kwangsi wonen de Japanners zouden deze provincie ver laten, uit vrees te zullen worden aange vallen. AFRIKA. DE ITALIANEN IN ABESSINIë. Naar hooggeplaatste Italianen mededee- len zijn de Abessijnen meer belangstellend in de strooptochten van de stammen, dan dat zij weerstand bieden aan de Italianen, doch de laatste twee maanden verzetten goedgewapende bandietenbenden zich te gen de strafexpedities van de Italianen, naar de correspondent van Reuter mee deelt, die vanuit Addis Abeba te Cairo is aangekomen. Op een nacht zijn op verschillende plaat sen in Addis Abeba de lijken van Italiaan- sche soldaten met doorgesneden keel ge vonden. De Italianen hebben hierop dui zenden arrestaties verricht. Vele arrestan ten zijn intusschen weer vrij gelaten, an deren zijn aan de wegen tewerk gesteld en de overigen worden in de gevangenis vast gehouden. De Italiaansche garnizoenen zijn gebonden aan de steden tengevolge van de moeilijke verbindingen. Naar vernomen wordt bevinden zich in de plaats Aspata- fari eenige honderden Italianen omsingeld door duizenden gewapende Abessijnen. De Italianen zijn evenwel vol vertrouwen, dat zij de situatie meester zijn en de weer- spannigen in toom te houden door hen werk te geven, of door hen als recruten aan te monsteren en hun een uniform, een geweer en 120 lire per maand te geven. „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter, dien balk en uw oog?—.) OPMERKELIJKE ONTHULLINGEN VAN DE „MESSAGERO". Het Italiaansche blad „Messagero" publi ceert een onthulling, die Salvatore Farina gedaan heeft in de „Adito d'Italia", volgens welke de Negus in Februari j.l. een Ita- liaansch protectoraat zou hebben aanvaard. De Negus was toen bereid aan Italië het protectoraat te verleenen over uitgestrekte gebieden van het keizerrijk, met inbegrip van Aksoem. Er zou een verbinding tot stand worden gebracht tusschen Eritrea en Somaliland, terwijl de Negus er voorts me de accoord ging, dat Italiaansche deskundi gen naar Abessynië werden gezonden om de bestuursorganen aldaar te reorganisee- ren. De economische exploitatie van Abessy nië werd geheel voorbehouden aan een Ita- liaansch-Abessijnsche maatschappij, op voorwaarde, dat Italië den keizer persoon lijk een milliard lire zou uitkeeren, en de aandeelen der maatschappij voor de eene helft voor Italië en voor de andere helft voor den Negus zouden worden gereser veerd. BUITENLANDSCHE BERICHTEN Slachtoffers van Independance Day. NIET MINDER DAN 123 DOODEN. De jaarlijksche ongelukkendag in de V. S. Zaterdag is in de Verëenigde Staten op uitbundige wijze, zooals in de laatsten tien jaar niet is voorgekomen, de onafhankelijk heidsdag gevierd en millioenen menschen bevonden zioh op de wegen, in de treinen en booten om uitstapjes te maken. Het aantal doodelüke ongelukken had om 10 uur 's avonds de honderd reeds overschre den en het steeg met het urn. De meeste personen werden gedood bij auto-ongeluk ken; er verdronken 22 personen. In totaal zijn 123 personen om het leven gekomen. Verleden jaar eischte de onafhankelijk heidsviering niet minder dan 214 dooden. NEW-YORK, 6 Juli. (A. N. P.). Toen nog millioenen Amerikanen zich langs de wegen huiswaarts begaven, was Zondag avond het doodencijfer van Independance Day reeds gestegen tof 161. Op dat oogen- blik kwamen nog steeds berichten binnen ovesr verkeersongelukken. Ruim honderd personen hadden het ieven bij auto-onge lukken verloren; 35 personen waren ver dronken; bij vuurwerk waren 4 personen gedood. Het totaal aantal dooden bedroeg ongeveer de helft van dat van normale jaren en het aantal personen, dat behan deld moest worden voor brannwonden ten gevolge van vuurwerkafsteken, bedroeg 20 pet. van het totaal van 1935. Te veel sterke drank heeft drie personen het leven ge kost. In verschillende staten zijn schiet partijen en gevechten met messen voor gekomen. PATER LOUIS PARé BIJ AUTO ONGELUK OMGEKOMEN. Pater Louis Paré, directeur van het Apostolaat des Gebeds en van den Eucha- ristischen kruistocht in het diocees van Angers (Frankrijk) keerde Vrijdag per auto, die hij zelf bestuurde, van een propa- gandareis terug met Pater Louis Brissel, directeur van het Plattelands werk, aldus meldt de „Maasbode". Dicht bij Angers is de auto op de geslo ten boomen van een overweg geloopen en omgeslagen. Toen hulp toesnelde bleek pater Paré reeds overleden te zijn. Pater Brissel werd in hoogst zorg^vekken- den toestand naar een kliniek te Angers overgebracht. Pater Paré was 55 jaren oud. ZESTIG BOEDDHISTISCHE PRIESTERS VERDRONKEN. Bij Tsji Liang, ten Westen van Tsjoeng King in Szetsjoean (China) is een jonk, waarin ruim 100 Boeddhistische priesters gezeten waren, gestrand. Het schip ken terde, tengevolge waarvan 60 opvarenden verdronken. De overigen konden zich in veiligheid brengen. EX-MINISTER DOOD GESCHOTEN. De vroegere minister van financöën van de Kanton-regeering, Ching, is gisteroch tend te Hongkong vermoord, vermoedelijk om politieke redenen. Hij werd in den rug geschoten op het oogenblik, dat hij zijn huis verliet om in zijn auto te stappen. Ching was multimillionair. GROOTE FABRIEKSBRAND IN SHEFFIELD. Sabotage in het spel? De model-afdeeling van de Bessemer staalfabrieken in Sheffield, is Zondag door een groote brand vernield. De fa brieken werken op het oogenblik aan de uitvoering van bestellingen op militair gebied voor de regeering. Volgens een be richt in de „Daily Herald" bestaat verden king, dat de brand door sabotage ver klaard moet worden. RUSSISCH SCHIP IN GROOT GEVAAR. 900 menschen bevinden zich aan boord. Het Russische vrachtschip „Cima", dat 4000 ton meet, is in den mist gestrand bij het eiland Onekaton in de groep der Koe- rillen. De machinekamer heeft ernstige averij. Aan boord bevinden zich niet min der dan 900 menschen, voor het meeren- deel visschers. De toestand is zeer ernstig, daar schepen, die hulp willen bieden, de plaats van het ongeluk nog niet hebben kunnen bereiken wegens den dichten ne vel. Het schip was op weg van Wladiwo- stok naar Petrapowlowsk. De Russische schepen ^Orochon" en „Boerewestindk" hebben van de Japansche autoriteiten ver gunning gekregen om de havenzone van One-Katon, die anders voor buitenland sche schepen verboden gebied is, binnen te varen. Melrose verongelukt. JEUGDIG MAAR REEDS BEROEMD AUSTRALISCHE VLIEGER. De bekende Autralische vlieger Melro se is gisteren bij een vliegongeluk te Mel bourne gedood. Omtrent dit noodlottige ongeval wordt nader gemeld, dat de 23-jarige vlieger met zijn vliegtuig op weg was naar Adelaide. Een vriend, die hem vergezelde, is even eens om het leven gekomen. Jimmy Melrose deed het eerst als vlie ger van zich spreken in het najaar 1934. Toen kwam hij als ingeschrevene voor de Melbourne-race van Australië naar de startplaats in Engeland vliegen en hij deed dit in recordtijd. Voor de overwinning in genoemde race kwam hij met zijn machine echter niet in aanmerking. Hij deed trouwens niet in de snelheids- maar in de handicap-race mee. Met zijn Haviland Puss Moth vliegtuig „My Hildegarde" genaamd naar zijn meisje deed hij als jongste van allen aan de groote luchtrace mee. Hij wist de zevende plaats te veroveren in een tijd van 10 dagen 16 uur en 15 mi nuten. Sindsdien heeft Melrose nog eenige mooie lange afstandvluchten gemaakt, en zich naam weten te verwerven als een bekwaam en stoutmoedig vlieger. Verleden jaar November kreeg Melrose de algemeene sympathie op zijn hand hij een reddingspoging van Kingsford Smith. Beiden poogden toen een recordvlucht te maken tusschen Engeland en Australië. Kingford Smith startte van Engeland, Mel rose van Australië. De twee vliegers pas seerden elkaar boven de Golf van Benga len. De jonge Australiër hoorde, dat King ford Smith vermist werd en direct gaf hij zijn recordpoging op om naar Smith te zoeken, echter tevergeefs. Na een noodlanding aan de kust van Siam moest Melrose zijn pogingen opgeven. Het toestel uit elkaar gesprongen. MELBOURNE, 6 Juli (A.N.P.). Omtrent den vliegramp, die 'het leven heeft gekost van den bekenden piloot Melrose, kan nog het volgende worden gemeld: Melrose was reeds bij slecht weer opge stegen voor een vlucht naar Adelaide. Als passagier had hij in zijn toestel den heer A. C. Campbell, mijningenieur, directeur van North Broken Hill Ltd. Wat zich nu precies boven Melton heeft afgespeeld zal een nader onderzoek moeten trachten uit te maken. Volgens sommigen had Melrose reeds besloten naar Melbourne terug te keeren, daar het weer voor verder vliegen al te slecht was geworden. Anderen meenen te hebben kunnen vaststellen, dat hij nog niet op den terugweg was, maar trachtte een noodlanding te maken en te dien ein de boven Melton cirkelde. Welke van deze beide lezingen juist is, kan op het oogen blik niet worden vastgesteld. In ieder ge val blijft het feit bestaan, dat op een gege ven oogenblik het toestel van Melrose, ge lijk ooggetuigen zeggen „uiteen leek te springen". Brokstukken van de* vlieg machine werden later tot op grooten af stand teruggevonden, evenals de lijken van de beide inzittenden, die naar het schijnt uit het toestel zijn gevallen vóór de exploi- sie plaats had. Zij werden, vreeselijk ver minkt en bijna onherkenbaar gevonden tusschen overblijfselen van het toestel. Het staat wel vast, dat Melrose zoowel als Campbell reeds overleden wa*en, voor zij op den grond neergekomen waren. AVIATRICE OMGEKOMEN. Tijdens een militaire luchtvaart-compe titie in de Ver. Staten, is de aviatrice Ruth Barron om het leven gekomen, ten gevolge van het ontploffen van haar mo tor op het traject Kansas-Nebraska. Een militaire ballon is brandend omlaag gestort doch de officieren die in het schuitje zaten, bleven ongedeerd. VLIEGTUIG NEERGESTORT EN VERBRAND. NORTHFORD (Conn.) 6 Juli. (A. N. P.) Gisteren is het toestel van den 26-jari- gen Noah Schulman, toen hij stunts ver toonde, neergestort en in brand gevlogen. De bestuurder kwam om het leven.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11