S3 RADIO-PRO 's mm DONDERDAG 2 JULI 1936 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN HET VERKEERSONGEVAL TE HAARLO. Een der jongetjes overleden. Het jongste van de knaapjes, die Maan* dagavond te Haarlo door een auto wed den aangereden, de ö^jarige Johan Koeslag, is in het ziekenhuis aan de bekomen ver-* wondingen overleden, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen. Het oudere broertje, dat een gebroken arm en een vleeschwom de kreeg, wordt thuis verpleegd en maakt het vrij goed. JONGETJE DOOR TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag omstreeks drie uur werd het vier-jarig zoontje van de familie P. te Oosterbeek op den Utrechtschenweg nabij den Schelmschenweg bij het spelen door een wagen van de Nederlandsche Buurt- spoorwegmaatschappij overreden en vrij wel op slag gedood. WIEL OVER HET HOOFD GEKREGEN. Toen de landbouwer J. Oliemulder, wo nende te West-Geesteren, gistermiddag per rij'wiel met zijn buurmen naar de veemarkt te Vriezenveen reed, raakte hij, bij het pas- seeren van een wagen, met het stuur van zijn rijwiel in dat van zijn metgezel, met het gevolg, dat hij viel. Hij kwam' terecht tusschen de truck en den oplegger van een juist voorbijkomende, met vee geladen vrachtauto van K. uit Almelo. Een achter wiel ging den landbouwer over het hoofd. Gezien overbrenging naar een ziekenhuis geen uitkomst meer kon brengen, is Olie mulder per ziekenauto naar zijn woning vervoerd, waar hij weldra is overleden. Het slachtoffer was 60 jaar oud. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. KIND VERDRONKEN. In het gezin van den heer J. Bruin Pzn. te Waarland werd Woensdagmorgen het. vierjarig zoontje Jacob vermist. Na een uur zoeken werd het lijkje van het kind gevonden onder een vaartuig in de Ringvaart. Als tragische bijzonderheid vermelden wij nog, dat van dit gezin on langs een vijfjarig kindje bij een brand om het leven kwam. EEN HEVIGE BRAND TE RAAMSDONK. Vier woningen door vuur vernield; schade loopt in de tienduizenden. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is brand uitgebroken in een landbouwschuur van den heer Dongen te Raamsdonk. In een oogenblik stond het geheele gebouw, waar 20.000 K.G. hooi waren geborgen, in vlam men; al spoedig werd ook de in de nabij heid gelegen boerderij door het vuur aan getast. De burgemeester van Raamsdonk riep de hulp in van de brandweer te Waspik en Waalwijk. Toen deze arriveerde, waren in- tusschen de boerderijen van Verschuren en Suylekom in brand gevlogen; ondanks de energieke bestrijding bereikte het vuur tenslotte ook nog een woonhuis, bewoond door A. Blom en J. Damen. Daar alle aangetaste perceelen veel licht ontvlambaar materiaal bevatten, kon de brandweer tenslotte niets anders uitrichten dan de andere bedreigde perceelen bescher men. Alle genoemde gebouwen brandden totaal uit. De schade, die slechts gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt, bedraagt 80 a 90.000 gulden. BRAND NA BLIKSEMSLAG. Gistermiddag ontlastte zich boven Grub- benvorst een vrij zwaar onweer, gepaard gaande met een hevigen slagregen. De blik sem sloeg in de boerderij van J. in 't Zand in de buurtschap Californië. Stallen en schuren werden voor een deel in de asch gelegd, waarbij ook een broed machine verloren ging. De woning kon be houden blijven. Verzekering dekt de schade. NOODWEER TE VENLO EN OMSTREKEN. Gistermiddag heeft boven Venlo een zwaar onweer gewoed. Na enkele zware onderslagen ontlastte zich boven de stad een geweldige regen, waardoor de straten onder water werden gezet. In het lage ge deelte van de stad stonden de beneden vertrekken der woningen spoedig blank. Ook de kelders liepen vol, waardoor veel ongerief aan de bewoners werd veroorzaakt. In de buurt van den Kaldenkerkweg zijn tal van xware boomen ontworteld. Een boom viel op het dak van het klooster der zusters Urtulinen, waardoor schade aan het gebouw werd aangericht. Op den Kalden- kerkerweg kwam 'n zware boom tegen den gevel yen een der woningen terecht, waar bij eveneens slechts materieele schade werd aangericht. Op twee plaatsen is de bliksem in een woning geslagen. Op vele plaatsen werd door den stormwind de pannen van de da ken gelicht. Te Kessel werd de wieken van een alleenstaanden molen afgerukt en vernield. Persoonlijke ongelukken hebben zich echter bij al deze ongelukken niet voor gedaan. Van alle kanten werd de hulp der politie ingeroepen. Het gemeentepersoneel was tot laat in den avond in de weer om de verkeersbelemmeringen, veroorzaakt door omgevallen boomen, op te heffen. Aan de te velde staande gewassen is veel schade aangericht. Uitgestrekte korenvelden in de buurt der stad liggen plat; ook de tuinbouw- gewassen hebben veel geleden. Gistermiddag ontlastte zich boven Grub- benvorst een vrij zwaar onweer, gepaard gaande met een hevigen slagregen. De bliksem sloeg in de boerderij van J. in 't Zand in de buurtschap Californië. Stallen en schuren werden voor een deel in de asch gelegd, waarbij ook een broed machine verloren ging. De woning kon be houden blijven. Verzekering dekt de schade. „N.R.Crt." TERRORISME ROND EEN TRAPPISTENKLOOSTER. Brandstichting en vernieling als wraak. De paters Trappisten van het Trappisten klooster onder Zundert hadden indertijd hunne bosschen gelegen nabij hun kloos ter vrij toegankelijk gesteld voor het pu bliek. Enkele maanden geleden kregen de paters echter overlast van bepaalde be woners uit de omgeving. Het gebeurde meerdere malen, dat ze met een 50 man op etenstijd kwamen bedelen om eten. Dit op zich zelf was nu nog niet zoo erg, maar de wijze, waarop de bezoekers het verstrekte eten meermalen afwezen, en de wijze, waarop de milde gevers soms werden ge hoond nam dergelijke vormen aan, dat de paters zich genoodzaakt zagen zich te wen den tot den burgemeester van Zundert. Te meer was dit noodzakelijk, toen ook vrou wen de mannen kwamen steunen in hun molesteerend werk en zich niet ontzagen, de op het land werkende kloosterlingen door woord en gedrag grof te beleedigen. De burgemeester van Zundert ried der paters aan den toegang tot de terreinen te verbieden en borden te plaatsen met „Verboden toegang". Zulks geschiedde, maar op een goeden morgen bleken alle borden uit den grond gerukt en langs den weg geslingerd, aldus lezen we in de „Msb.". Bovendien kwam een verdacht hei debrand je voor en moest men een paar da gen later een begin van boschbrand be strijden. Eergisteren brandde plotseling een stroomijt, bevattende duizenden bossen stroo, af. De burgemeester van Zundert met alles in kennis gesteld, waarschuwde de ju stitie te Breda, die den politie-inspecteur v. d. Schatte Olivier, opdroeg een uitge breid onderzoek in te stellen. Dit had Dins dag plaats. Opnieuw echter vonden de pa ters Woensdagmorgen bewijzen van ter rorisme. In een kapel bleken n.l. dien mor gen niet minder dan 130 kleine ruitjes ver nield. Weer werd de burgemeester gewaar schuwd en opnieuw werd de heer v. d. Schatte Olivier gezonden voor onderzoek, terwijl de Kon. Marechaussee opdracht ontving voor extra toezicht. Ook werden opnieuw een paar paters gemolesteerd. PSEUDO-ABESSYNIëRS. De vorige week heeft in de Harmonie te Groningen een troep kleurlingen, die werd aangekondigd als: „Groote volkerenshow, Abbesynië",- evenals op verschillende an dere plaatsen van ons land, voorstellin gen gegeven. Daar de troep thans geen verdere contracten had en dus zonder mid del van bestaan was, is de politie tusschen- beide gekomen. Het bleek, dat de troep be stond uit een verzameling Afrikanen, maar dat er onder deze menschen geen enkele Abessyniër was. De troep is gisteren door de politie over de grens gezet. VALSCHE MUNTER IN ARREST. Gistermiddag heeft de politie te Vlaar- dingen aangehouden en in verzekerde be waring gesteld zekeren V., lood- en zink bewerker te Schiedam, die zich toelegde op de fabricage van valsche kwartjes en daar van in verschillende winkels te Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen had uitgegeven. In drie sigarenwinkels te Vlaardingen had hij inkoopen gedaan, toen hij in den siga renwinkel van Van der Z. kwam, waar ont dekt werd, dat hij met valsch geld betaal de. Men heeft den man, die per rijwiel was, gevolgd en aan een agent van politie aangewezen, die hem naar het bureau bracht. Hü bleek daar in het bezit te zijn van dertig valsche kwartjes. In samen werking met de politie van Schiedam is in zijn woning aan de IJsselmondschestraat huiszoeking gedaan, waar het materiaal, waarmede de kwartjes werden vervaar digd, in beslag is genomen. „Vad." ZUIVERING VAN ZWEMWATER OP NATUURLIJKE WIJZE. Nederlandsche vinding in Engeland op groote schaal toegepast. Gistermorgen is uit Engeland terugge keerd de heer D. N. Kuipers, directeur van de zwem- en bad-inrichting aan den Heili- geweg te Amsterdam en uitvinder van een systeem van waterzuivering, dat in ge noemd zwembad reeds acht jaar in gebruik is. Het systeem heeft de aandacht getrok ken van een Engelsche maatschappij, die thans bezig is, het op groote schaal in En geland toepassing te" doen vinden. Zooals bekend verondersteld mag wor den, zuivert men in het algemeen zwem water in binnenbaden door middel van toe voeging van chloor of chloor-amine, het welk schadelijke bacteriën vernietigd. De onreinheden in het water worden door middel van verschillende zand- en grint- filters verwijderd. De toevoeging van chloor of een chloor verbinding heeft echter ook nadeelen. De huid, de oogen en ooren van zwemsters en zwemmers worden er meermalen door aan gedaan, terwijl het ohloör ook de voor het lichaam nuttige bacteriën doodt. De heer Kuipers heeft nu een systeem van waterzuivering uitgedacht, dat geheel het natuurlijke proces nabijkomt en daarom ook de naam „bio-filter-systeem" draagt. In de natuur worden schadelijke bacte riën door andere, dus voor ons nuttige, bacteriën, vernietigd, mits de laatste in de meerderheid zijn. Door het inbrengen van een bepaald protozoo, dat vooral in zuur stofrijk water gedijt, worden de coli-bacte- riën, die vooral water verontreinigen, ver nietigd. Het systeem van den heer Kuipers is nu daar op gebaseerd, dat deze protozoo'en in het zwemwater worden gebracht, terwijl tevens door en speciale wijze van filtree ring het zuurstofgehalte van het water hoog gehouden wordt. Hierdoor kunnen de protozoo'en zich stand houden en hun zui verend werk verrichten. Zijn er geen bac teriën te bestrijden, dan worden de zwakke exemplaren door de sterke vernietigd, wat tot versterking van de soort leidt. Wanneer dus gezorgd wordt, dat steeds het zwemwater voldoende zuurstof bevat, blijven de beschermende protozoo'en in sterkte bestaan, zonder_dat eenige verdere inmenging of controle noodig is. Het gere gelde onderzoek door den geneeskundigen dienst is hier de proef op de som. De voordeelen van. dit „bio-filter"-sys- teem zijn dus, dat het zwemwater op de snelste en meest afdoende wijze gereinigd wordt, terwijl het volkomen helder en zui ver blijft. De heer Kuipers liet als de monstratie een glas water uit het bassin scheppen en zette dit naast een glas drink water. Het onderscheid van :beide soorten water was noch te zien, noch te ruiken, noch te proeven. Een Engelsche onderneming op dit gebied heeft voor dit systeem zeer groote belang stelling getoond. Reeds talrijke bassins zijn in Engeland van dit systeem voorzien, o.m. het zwembad voor het joersoneel van de Rowntree-fabrieken, dat een der grootste van Engeland is. Nu het systeem in het buitenland zooveel succes oogst, is ook het eigen land ont waakt. Reeds in Bilthoven en Alkmaar vindt de zuivering vari het zwemwater op deze wijze plaats. Het ligt echter in de bedoeling om dit seizoen nog zes en het volgend jaar twaalf zwem-inrichtingen van het bio-filter-sys teem te voorzien. Dat de uitvinding tenslotte groote belang stelling vindt bij sport-autoriteiten, be hoeft nauwelijks betoog. Vele doktoren en zwem-officials waren buitengewoon ingenomen met de natuur lijke helderheid van het water, dat de beste prestaties van zwemsters en zwem mers hiogelijk maakte. Mr. Fern, de vice-voorzitter van de F.I. N.A., die altijd geageerd heeft tegen de toevoeging van chloor aan zwemwater, deelde den uitvinder mede, dat het pro bleem thans opgelost was en dat hij niet zou rusten voordat elk zwembad van een dergelijk systeem was voorzien. SPORT LAWNTENNIS DE INT. KAMPIOENSCHAPPEN VAN WIMBLEDON. DE LAATSTE NEDERLANDERS UITGESCHAKELD. Perry en Von Cramm in den eindstrijd. Von Cramm en Perry staan ook dit jaar dus weer tegenover elkaar in de finale. Von Cramm sloeg vrij regelmatig Austin in vier sets en Perry had er evenveel noo dig tegen Budge. De Duitscher en de Engelschman beheer- schen in elk opzicht Wimbledon, beiden vormen een klasse op zichzelf en daarmede is tegelijkertijd verklaard de betrekkelijk zonder spanning verloopen ronden. Het centrecourt was volkomen uitver kocht, toen von Cramm en Austin gister- VRIJDAG Hilversum II 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de N. C. RR. RV. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Zang en piano. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelspel. 1.30 Gram pl. I.45 Ensemble Van der Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00—3.45 Vervolg concert. 4.00 Sopraan, piano en cello, 5.30 Gram.pl. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A. N. P. 8.15 Kon. Militaire Kapel. 9.05 Het leven der Bevolking in Noord- Afrika. 9.35 Vervolg concert. (Om 10.05 Berich ten A. N. P.). 10.30—11.30 Gram.pl. Ililvesrsum I 3Qi'M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO,( 4.00 VPRO, 5.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Gram.pl. en Voordracht. II.00 Gram.pl. 11.30 Vervolg voordracht. Gram.pl. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gram.pl. 2.00 Voordracht. 2.30 Ensemble Jetty Cantor en gram.pl. 4.00 Intern. Doopsgez. Congres, Witmar- sum. 5.00 Gram.pl. 7.00 Causerie over de arbeidersbeweging, in Frankrijk. 7.20 Gram.pl. 7.50 Nieuwsberichten A. N. P. Herh. S.O.S.-berichten. 8.05 Causerie. 8.30 Concert. (9.00 Paedagogische cau serie). 10.00 Filmpraatje. 10.3)0 Grampl. 10.40 Avondwijding. 11.00 Nieuwsberichten A. N. P. Jazz muziek (gr.pl.) 11.35—12.00 Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Het St. Hilda's orkest. 12.50 Dansmuziek. I.35 Piano-recital. 2.20 Toni en het North Pier-orkest. 3.20 Het BBC-Schotsch orkest en solist. 4.20 E. Colombo's orkest. 5.35 Het Serge Krish Septet. 6.50 Orgelspel. 7.55 Het Alfredo Cam po li Trio. 8.20 De BBC-Zangers. 8.55 Komische dialoog. 9.05 Dansmuziek. 10.40 Het BBC-Midland orkest. II.35-12.20 Dansmuziek. R a d i o-P a r i s, 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Kamermuziek. middag den eersten halven eindstrijd aan vingen. De weersomstandigheden warein fraai, de baan in uitstekende conditie. Reeds in de eerste set ontwikkelde zich een scherpe strijd, elke game werd bevoch ten en telkenmale bracht een lange rally een beslissing. Von Cramm leidde eerst met 21, later met 54 en toen met 65. Ten slotte won hij de set met 86. De backhand van von Cramm was niet altijd even sterk, doch ook de smashes van Austin konden wij niet bewonderen. In de tweede set leidde von Cramm met 3—2, later werd het 53 en ook deze set werd door den Duitscher gewonnen. In de derde set kwam er even een reactie bij von Cramm. Hij nam het ook wat ge makkelijker op, terwijl Austin bij het net uitblonk. Met 62 won Austin de derde set. In de vierde set leidde Austin met 10, het werd 11 en toen stond Austin weer even machteloos tegenover de fraaie groundstrokes van den Duitscher. Het werd 31 voor von Cramm, 43, 53 en in de negende game kreeg hij tweemaal set- en matchpoint.' Met een onhoudbare drive maakte von Cramm er ten slotte een eind aan. De Duitscher had vooral in deze laatste set de match volkomen beheerscht door zijn gaaf spel. Perry was aanvankelijk tegen Budge niet op dreef. Hij verloor de eerste set met 75 en menigeen hield zijn hart vast, dat. ook de tweede Engelsche speler de finale niet zou kunnen bereiken, doch in de twee de set bleek al spoedig, dat de Amerikaan geen kans op een overwinning zou krij gen. Perry was steeds beter, sneller, juister in zijn plaatsen dan zijn tegenstander en al mocht het verschil niet zoo heel groot zijn, het was dan toch maar en ruim vol doende om drie sets achtereen te doen winnen. Grootsch was de strijd niet en voor de toeschouwers ongetwijfeld minder aantrek kelijk dan de ontmoeting Austinvon Cramm. In het heeren dubbelspel deed zich een eigenaardig geval voor. Allison en van Rijn speelden tegen von Cramm en Henkei. De stand was 64 810 46 63 54 en 400 ten gunste van de Duitschers, met andere woorden, zij hadden een gewonnen wedstrijd, toen zij besloten zich terug te trekken en de ontmoeting gewonnen te ge ven, Wat is n.l. het geval? Von Cramm speelt Vrijdag den eindstrijd tegen Perry in het heèren enkelspel en in den nacht van Vrijdag op Zaterdag vertrekt hij uit Londen. Zondag of Maandag n.l. gaat de Duitsche Davisbekerploeg gezamenlijk naar JU LI. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang en piano. 9.05 Operette-uitzending. 11,05—1.05 Orkestqonicert. Keulen, 456 M. 12.20 Orkestconcert. I.35 Omroepkleinorkest. 2.35 Omroepkwintet. 4.20 Literair-muzikaal programma. 6.20 Omroep-orkest. 10.45 Concert. II.2012.20 Omroeporkest. Brussel, 322 e n 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.30 Klein-orkest. 1.502.20 GranvpL 5.20 Omroeporkest. 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.20 Trioconcert. 8.20 Salon-orkest. 9.05 Rad'o-tooneel. 9.20 Kamermuziek. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Klein-orkest. 1.30 Salon-orkest. I.502.20 Gram.pl. 5.20 Accordeonmuziek. 5.40 Klein-orkest. 6.35 Gram.pl. 6.50 Piano-recital. 7.35 Zang. 8.20 Omroeporkest en zang. 10.3011.20 Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30 Opera-uitzending (gr.pl.). 10.50 Viool en piano. II.20.—12.20 Concert. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf. 3e Programma. 8.00 Keulen. 8.45 Munchen. 10.05 Keulen. 11.20 Parijs Radio. 13.05 Brussel (VI.). 14.20 Keulen. 15.20 Parijs Radio. 15.50 Londen Reg. 16.20 Parijs R. 17.20 Brussel (Fr.). 18.20 Keulen. 18.50 Parijs R. 19.55 Droitwich. 21.50 Brussel (VI.). Pl.m. 22.15 Brussel (VL). 22.35 Beromunster. 23.05 Berlijn. 4e Programma. 8.00 Brussel (VI.). 10.35 Londen Reg. 11.20 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Droitwich. 19.20 Keulen. 20.05 Gram.muz. G.R.D. 21.50 Londen Reg. (Wijzigingen voorbehouden). Agram voor de ontmoeting tegen Zuid-Sla- vië. Lund en Henkei verlaten verder Don derdag al Wimbledon, 20odat het onmoge lijk voor de Duitschers zou zijn in het dub belspel uit te komen. Ten slotte onze landgenooten. In het ge mengd dubbelspel werden onze vertegen woord ig(st)ers uitgeschakeld. De titelhou ders Perry en Dorothy Round moesten ove rigens in een fraai gevecht tegen Timmer en mej. Rollin Couquerque al hun krachten inspannen om te winnen. In de eerste set ging het steeds gelijk op en eerst op 97 wonnen de Engelschen. Dank zij het uitste kend spel van Timmer ging de tweede set naar de Nederlandsche combinatie met 64. In de final-set echter bleek, dat het uithoudingsvermogen een woordje ging meespreken, onze landgenooten hadden niet zooveel controle meer over hun slagen en met 62 werden zij uitgeschakeld. De Fransche combinatie mevrouw Henro- tin en Martin Legeay was in alle opzichten beter dan het Engelsch-Nederlandsche paar mej. Paterson-van Swol. Met 63 64 ver loor de laatste combinatie in straight sets. De belangrijkste uitslagen luidden: Heeren enkelspel, halve eindstrijden: Von Cramm (Dl.) si. Austin (Eng.) 8—6 63 26 63; Perry (Eng.) si. Budge (V S.) 5—7 6—4 6—3 6—4. Heeren dubbelspel: Hughes en Tuckey (Eng.) sl. Malfroy en Stedman (Nieuw- Zeeland) 61 61 36 60; Allison en van Rijn (V.S.) sl. von Cramm en Henkei (Dl.) 4—6 10—8 6—4 3—6 4—5 ret. Dames dubbelspel: mevr. Fabyan en He len Jacobs (V.S.) sl. mevr. Moss en mej. Mavrogordato (Eng.) 62 62; mevr. An drus en mevr. Henrotin (V.S.-Fr.) sL mevr. Mathieu en mej. Yorke (Fr.-Eng.) 7—5 6—2. Gemengd dubbelspel: Marin Legeay en mevr. Henrotin (Fr.) sl. Van Swol en mej. Paterson (Ned.-Eng.) 63 64; Perry en Dorothy Round (Eng.) sl. Timmer en mej. Rollin Couquerque (Ned.) 97 46 62; Brugnon en mej. Jedrezejofska (Fr.-Polen) sl. Williams en mej. Mowbraygreen (Eng.) 62 64; Kukuljevic en mevr. de la Val- dene (Zuid-Slavië en Fr.) sl. Hunt en mevr. Law (Eng.) 62 26 64; van Rijn en mevr. van Rijn (V.S.) sl. Prenn en mej. Dearman (Eng.) 86 63; Petra en mevT. Mathieu (Fr.) sl. Tuckey en mej. Scrivsn (Eng.) 36 7J 75; Malfroy en mevr. Sperling (Nieuw-Zeeland-Denemarken) sl. mej. Jedrezejofska en Brungnon Polen- Fr.) 63 63; Budge er» ,n*r? ï'abyon (V.S.) sl. Austin en Kay 5 tamme'-3 (Eng 7—9 6—3 6—1.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9