BINNENLAND UIT DE OMGEVING DONDERDAG 2 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 DE PAUS EN DE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKEN. Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Paolo Giob- be, internuntius van den Heiligen Stoel te Dén Haag, ontving het volgende schrijven uit Vaticaanstad: Hoogwaardige Excellentie. De bijzonder hartelijke deelname der Nederlandsche Katholieken aan de plech tige kinderlijke hulde, bewezen aan den Heiligen Vader ter gelegenheid van de intrede in Zijn 80ste levensjaar, is een duidelijke weerspiegeling van den gods dienstijver van die geloovigen en van hun groote aanhankelijkheid aan den verhe ven Persoon van Jesus' Christus plaats vervanger. Aanvaard de betuiging van groote dank baarheid van Zijne Heiligheid voor deze verknochtheid der Nederlandsche Katho lieken jegens den Heiligen Stoel, welke bij deze gelegenheid op ondubbelzinnige wijze gebleken is. Terwijl Hij allen met vaderlijke genegenheid Zijn dankbaarheid - betuigt, verzoekt Hij U, om tegenover het Hoogwaardig Episcopaat en verdere auto riteiten de tolk te zijn van Zijn gevoelens; cn Hij schenkt aan allen de troost van Zijn Apostolischen Zegen. Met gevoelens van ware hoogachting van Uwe Hoogwaardige Excellentie de dienaar (w.g.) E. Card. Pacelli. PRINSES JULIANA IN FRIESLAND. H.K.H. Prinses Juliana is gisterenmiddag om half zeven van den boottocht te Leeu warden teruggekeerd en naar de woning van den Commissaris der Koningin gere den, waar zij heeft overnacht. Te Grouw en later aan de Hooidammen werden H.K.H. bloemen aangeboden. Evenals bij het vertrek te Grouw werd haar bij aankomst te Wartena door de schooljeugd een zanghulde gebarcht. Vanochtend te tien uur vertrok de Prin ses via den Afsluitdijk naar Zaandijk om aldaar de naar haar genoemde brug te ope nen. Over de boottocht, welke de Prinses gis termiddag maakte, wordt nog het volgende gemeld: H. K. H. was vergezeld van Prinses vön Erbach, den commissaris der Koningin in de provincie Friesland mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten en een klein gezelschap. H. K. H. genoot zeer "van het schouwspel der Grouwster wateren en er heerschte aan boord een opgewekte stem ming. De Friezen beijverden zich hun Prin ses te wijzen op allerlei plekjes die hun van zoo menig vertoef op het water dier baar geworden waren, vertelden van de moeilijkheden, die er vaak overwonnen moeten worden, bij de vaart langs zoo me- nigen drogen wal of ander obstakel en von den bij haar een belangstellend gehoor. Ook voor de natuur van het omringende land en voor de vogelwereld toonde de Prinses een levendige belangstelling en de oude venen schenen haar, naar zij ver klaarde, een paradijs toe. Het laatste deel van de reis, van de Kruiswaters naar War tena, is een triomftocht geworden. Reeds bij de Kruiswaters klonk van een volge pakte boot, die aan den wal lag, het Wil helmus, onmiddellijk daarna overgenomen door een schare schoolkinderen, die aan den anderen oever stonden en die in draf naar het dorp liepen met het schip mee. In Wartena zelf stond ieder hoekje aan het water volgepakt met menschen. Ook hier weer een schare schoolkinderen, die 'het Wilhelmus aanhieven, terwijl bur gemeester Poppinga aan de kade de Prin ses na haar tocht over de wateren van zijn gemeente Idaderadeel verwelkomde. Na dat de Prinses zich nog eenige oogenblik- ken met den kapitein van de stoomboot onderhouden had en haar ingenomenheid met het tochtje had betuigd, werd per auto de terugrit naar Leeuwarden aanvaard. DE OUDE SPELLING BEHOUDT HET TERREIN. Het dagelij ksch bestuur van de Nationale Vereeniging voor Orde en Eenheid in de schrijftaal voorzitter prof. mr. B. M. Ta verne) schrijft ons: Bij de talrijke in het tijdschrift „Taal en Spelling" vermelde ondernemingen, die zijn teruggekeerd tot de „spelling" volgens De. Vries en Te Winckel, heeft zich on langs gevoegd de N.V. Hollandsche Stoom boot Maatschappij. De impopulariteit van de z.g. spelling- Marchant is bij twee ongezocht gelegen heden op treffende wijze gebleken. Het extra-nummer van de Katholieke Illustra tie dat gewijd is aan de nagedachtenis van Z.Exc. Jhr. Ruys de Beerenbrouck, bevat ongeveer 20 artikelen, welke alle geschre ven zijn in de „oude spelling" behalve de bijdrage van.... oud-minister Marchant. En voorts: in de pers is medegedeeld» dat de Nederlandsche gelukwenschen, die de Utrechtsche Universiteit onlangs ontving, de spelling De Vries en te Winckel ver toonden. Zal onze regeering deze teekenen verstaan? Of zal ze blind blijven voor deze feiten, en aan het Nderlandsche volk door een machtsdaad een spelling opdringen, welke het niet wenscht? In België is on langs een overtuigd tegenstander van de „spelling"-Marchant, de heer J. Hoste, mi nister van Openbaar Onderwijs gewor den. Eenheid en orde in het Nederlandsche taalgebied op den grondslag van den „spel ling"-Marchant moeten ondenkbaar wor den geacht. Men mag hopen, dat onze re geering, die in 1934 blijkbaar een anderen loop van zaken verwachtte, zal wyken voor de feiten en dan thans eenig juisten weg zal inslaan door de Kon. besluiten van 28 Aug. 1934 in te trekken tot voldoening van de groote meerderheid der beschaafde taal gebruikers. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. Bevordering van de mais-cultuur. De heer Louwes heeft tot den Minister van Landbouw en Visscherij de volgende vragen gericht: Is de Minister niet van meening, dat de maiscultuur voor zaadwinning in ons land zoodanige resultaten heeft opgeleverd, dat het geenszins is buitengesloten, dat deze teelt zich cultuur-technisch zal kunnen handhaven? Is ook de Minister niet van mieening dat dit een zeer verheugend feit zou zijn, met name voor de kleinere gemengde bedrij ven, daar de mais veel lichten arbeid vraagt, welke arbeid in een hoogere op brengst zijn belooning kan vinden? Moet niet worden vastgesteld, dat de maiscultuur hier te lande geen volkomen gelijkwaardige kans heeft, omdat de bin- nenlandsche mais ten opzichte van de bui- tenlandsche slechts gesteund wordt door de monopolieheffing van 2.per 1Ö0 K.G., terwijl andere voedergranen als rogge en gerst daarnaast nog een dena- turatietoeslag of teeltpremie krijgen? Is de Minister bereid door een soortge lijke regeling de maiscultuur een redelijke kans te geven haar bestaansrecht te be wijzen? Geen behoorlijke steunregeling. De heer Faber heeft tot den Minister van Sociale Zaken de volgende vragen ge richt: Is het den Minister bekend, dat de ge meente Putten (Veluwe), ondanks her haalden aandrang, nog steeds niet is aan gesloten bij de Rijks-Steunregeling inzake werkloozen-zorg, dat na een eenigszins dragelijke regeling in den winter, deze vrijwel weer werd stopgezet, zoodat sinds dien zoo goed als niets'wordt gedaan, wat ook maar eenigermate aan den bitteren nood der werklooze bevolking tegemoet komt? Is de Minister bereid om nog eens zijn invloed aan te wenden opdat het bestuur der gemeente Putten zich niet langer ont trekt aan een behoorlijke zorg voor de werkloozen? De opheffing van kweekscholen. Het Tweede Kamerlid Thijssen heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen ge steld: 1. Welke maatregelen is de minister be reid te nemen om de overblijvende leer lingen der kweekscholen die moeten ver dwijnen, voortzetting van hun begonnen studie mogelijk te maken, ook wanneer de ouders niet in staat zijn, de hoogere kosten die het bezoeken van een andere kweek school medebrengt, te dragen? 2. Is de minister bereid om, nu door de opheffing van de rijkskweekscholen te Breda en te Oostburg in de geheele pro vincie Noord-Brabant geen enkele niet- katholieke opleidingsgelegenheid meer be staat, en in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen zelfs geen enkele opleidingsgelegenheid, maatregelen te overwegen die kunnen voorkomen dat voortaan voor belangrijke deelen der bevolking van ons land de keuze van het onderwijzersberoep voor een kind is uitgesloten, ook wanneer neiging, aanleg, capaciteiten van een kind die keuze ten volle wettigen? REGEERING WIJST VERHOOGING VAN STEUN AF. De ruimer armslag der particuliere liefdadigheid. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer betreffende de aan- vullingsbegrooting van Sociale Zaken voor 1936 deelt de minister mede, dat op het oogenblik bij de afdeeling werkverschaf fing en steunv er leening in functie zijn: een tijdelijk hoofdcontroleur, 75 tijdelijke con troleurs en 12 controleurs op arbeidsover eenkomst De minister geeft de verzeke ring, dat deze ambtenaren met groote zorg zijn en in de toekomst zullen worden uit gekozen. Er wordt nauwkeurig op toege zien, dat zy hun taak goed verrichten en met tact te werk gaan. De regeering kan tot haar leedwezen aan den aandrang om tot nog verdere ver- hooging van het uitgetrokken bedrag voor kleeding, schoeisel en beddegoed aan onder steunde en te werk gestelde werkloozen over te gaan, gelet op den financieelen toe stand van het rijk, niet voldoen. Evenmin kan zij voldoen aan het verlan gen om een uitkeering in eens van ƒ50 per gezin te verstrekken. Er moge op worden gewezen, dat voor 1935 voor den z.g. B-steun niet een bedrag van ƒ2.000.000, doch van slechts ongeveer 1.7Ó0.000 beschikbaar werd gesteld. Im mers is van 2.000.000 een bedrag van on geveer ƒ300.000 besteed voor verhooging van de Kerstgave 1934. Het is den minister niet bekend, dat de particuliere liefdadigheid nog altijd te veel geremd zou worden. Hij is zelfs van mee ning, dat bij bezwaarlijk kan aannemen, dat, zooals in het verslag is opgemerkt, bijna elk bedrag, dat van die zijde ver strekt wordt, op den steun in mindering zou worden gebracht. De minister geeft de verzekering, dat dit geenszins de bedoeling is, en, Indien er ge meentebesturen zijn, die op de gesigna leerde wijze te werk gaan, zulks derhalve in strijd is met zijn opvattingen. Ook de minister is van meening, dat er naast de ondersteunde en tewerkgestelde werkloozen anderen zijn, die, hoewel niet werkloos, in even grooten nood verkeeren. Het is echter onmogelijk die persenen in de regeling van den z.g. B-steun te betrek ken. Tot verliooging van de sfceunuitkeering in het algemeen kan de regeering, gelet op den financieelen toestand van 's rijkskas, onmogelijk besluiten. Dit neemt echter niet weg, dat als blijkt, dat een bepaalde ge meente in een te laag tarief van steunver- leening is ingedeeld, tot verhooging van de tariefsklasse Voor die gemeente wordt overgegaan. De minister kan geen vrijheid vinden de percentages voor de groote gezinnen ook bij hoogere loonen te verhoogen. Naar zijn meening is ten deze reeds de uiterste grens bereikt. DE HERTOG VAN KENT. Morgenmiddag té ongeveer twee uur zal de Hertog vah Kent met een particulier vliegtuig op Waalhaven arriveeren. Per auto zal de hertog zich van het vlieg veld naar den Haag begeven. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Landdag te Gouda. Gisteren is te Gouda een landdag van den Vrijwilligen Landstorm gehouden. De autoriteiten, onder wie zich bevonden de minister van landbouw en visscherij mr. dr. L. N. Deckers, luit.-generaal L. F. Duy- maer van Twist, generaal-majoor H. de Jongh, inspecteur der infanterie en inspec teur van den vrijwilligen landstorm, reser ve-majoor K. A. van Schelven, mr. W. A. C. van Dam en mr. dr. J. Smit, reserve kapitein der veld-artillerie, G. F. Boulogne, secretaris der nationale landstorm-commis sie, benevens de gehèele westelijke land stormcommissie, zijn officieel namens het gemeentebestuur ten stadhuize door bur gemeester E. G. Gaarlandt ontvangen. Na mens de gasten heeft minister mr. dr. Deckers den burgemeester geantwoord met een toespraak, waarin hij den steun, dien de gemeente Gouda en vele vooraanstaan de figuren, die uit Gouda geboortig zijn, aan Oranje hebben geboden, in herinnering bracht. De landstormers, circa 800 in getal, heb ben voor het stadhuis voor de op het bor des verzamelde autoriteiten gedefileerd. De militaire stoet werd geopend door den mo- tordienst, de trompetters van de rijdende artillerie te Arnhem en de landelijke rui- tervereenigingen van Gouda en Waddinx- veen. Daarna volgden de landstormers, die talrijke banieren met zich meevoerden. De eigenlijke bijeenkomst op het terrein aan den Rotterdamsdien Dijk, waarheen de stoet en autoriteiten zich begeven hadden, werd geopend door den heer J. Dercksen H.Mzn., voorzitter van de Gewestelijke Landstormcommissie Gouda. Hierna werd een korte rede uitgesproken door minister de Wilde, die de beteekenis van den B. V. L. schetste en zijn waardee ring voor dit echt nationale instituut uitte. Het Nederlandsche volk heeft groot ver trouwen gekregen in den Vrijwilligen Landstorm, die elk oogenblik paraat zal zijn om te doen wat de wettige overheid van hem verlangt. De B. V. L. is geen partij- mstituut, doch een echt nationale instelling, steunend en schragend het wettig gezag. De rijdende artillerie en de landelijke ruitervereenigingen gaven vervolgens op het keurig gepavoiseerde terrein demon straties en parades waarmede veel succes werd geoogst. Prof. mr. B. C. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer, heeft een rede ge houden, waarin hij wees op de kansen, die de tegenwoordige tijdsomstandigheden bie den voor visschers in troebel water. Met name vestigde hij de aandacht op het op dringen van de revolutie in West-Europa. In Spanje worden kloosters en kerken ge plunderd. In Frankrijk werden fabrieken, evenals voor de komst van het fascisme in Italië, bezet en werd de roode en de Sov- jetvlag geheschen. Tegen deze revolutie- golf vromt de B.V.L., die optreedt als be schermer van onze heiligste goederen, een stevigen afsluitdijk. De B.V.L., aldus spr., is een machtsinsti tuut in handen van de overheid, al wordt van zekere zijde geheel ten oprechte den volke diets gemaakt, dat hij in dienst staat van bepaalde politieke partijen. Wel heeft de B.V.L.-er partij gekozen, maar alleen voor de partij van het wettige gezag. De landstormman heeft trouw en gehoorzaam heid beloofd aan de overheid en houdt, als deel van de weermacht, het geweer aan den voet, tot zijn geëerbiedigde Souvereine hem beveelt op te treden. Met een interessante demonstratie zorg den de trompetters der rijdende artillerie weer voor gewaardeerde afwisseling en de leden der rijvereenigingen toonden hun kunnen in rijden a la flêche, vrijheids dressuur en handicapspringen. Als laatste spreker betrad dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer, het podium. Heden ten dage, aldus spr., is de Land storm duizend maal meer noodig dan in 1918, toen in blakende geestdrift het insti tuut werd gesticht. Wij leven, betoogde spreker, heden op een vulcaan, overal zijn schokkende gebeurtenissen, er is veel, wat niet deugt en verkeerd is. Revolutionnaire krachten zijn in ons land en elders bezig het gezag te ondermijnen en ondergraven. Doch alles, wat in het buitenland geschiedt, zal niet in Nederland gebeuren, omdat ons land bij Lobith begint. Ondanks het slechte weer werden de auto-en motorwedstrijden toch met volle toewijding afgewerkt. Met de prijsuitrei king der wedstrijden werd de landdag be sloten. „N.R.Crt." OP LOURDES-BEDEVAART OVERLEDEN. Woensdagmiddag te 12 uur is naar de „Msb," meldt, te Lourdes overleden mej. Riet Bakhuis, 17 jaar oud, uit Amsterdam. Mej. Bakhuis was reeds bediend, voor zij met den ziekentrein de reis naar Lourdes ondernam. Zij stierf in het bijzijn van haar moeder, die met haar de reis had meege maakt. Dit sterven verwekte onder de bedevaart gangers groote ontroering. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE BEVERWIJK. Na de samensmelting met Wijk aan Zee en Duin. In verband met de vereeniging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin met ingang van 1 Mei j.l. zijn in de nieuwe gemeente Beverwijk Woensdag verkiezingen voor den gemeenteraad ge houden. De nieuwe raad zal bestaan uit 7 katho lieken, 4 soc.-dem., 2 .vrijz.-dem., 1 prot.- christ., 1 communist, 1 „Gemeentebelang" (fascistische middenstanders) en 1 van de groep-Visser. De kiesdeeler bedroeg 503 bij een aantal geldige stemmen van 8559. Van de R. K. Dem. Partij werd geen enkele candidaat gekozen. Deze partij, die haar oorsprong vond in de afzonderlijke lijst, waarmede de heer J. Eyking sinds 1923 aan de raadsverkiezingen deelnam, heeft een aanzienlijk aantal stemmen ver loren, hetgeen is toe te schrijven aan het overlijden van den heer Eyking. In 1935 werden op deze diss. kath. lijst 419 stemmen Uitgebracht, thans verkreeg zij slechts 260 stemmen. In den nieuwen raad doen voor het eerst hun intrede vertegenwoordigers van de C.P.H. en van „Gemeentebelangen". T.a.v. deze laatste lijst kan nog worden opge merkt, dat daarop 498 stemmen werden uit gebracht, tegen 234 in 1935. Dit groote verschil werd o.a. veroorzaakt, doordat de N.S.B. haar volgelingen had aanbevolen op deze lijst hun stem uit te brengen. De R.K.S.P. kwam van 3267 stemmen in 1935 thans op 3491; voor de S.D.A.Pa waten deze cijfers 1423 en 1671. NEDERLANDERS IN ABESSINIE. Zobals men weet, heeft de Italiaansche bevelvoering de bedoeling, eenheden van de Sabauda-divisie te zenden naar de ge bieden der Aroussis. Uit aan 't departement van Buitenlandsche Zaken ontvangen tele grammen met betrekking tot de Neder landsche onderdanen Jam en Jem Leenaers blijkt, dat deze eenheden nog niet vertrok ken zijn. Toch is er een regelmatige ver binding tot stand gebracht kunnen wor den met de heeren Leenaers. Men is in staat, hen, zoo noodig, hulp te bieden bij het eerste alarm. De heeren Leenaers verkeeren nog steeds in welstand, zijn voornemens op hun plan tage te blijven ten einde plundering daar van te voorkomen en verzekeren zich de bescherming van hun terreinen met de hulp van Inlandsche hoofden, die hun trouw gebleven zijn. NEDERLAND-HONGARIJE. Regeling inzake handelsbetrekkingen geteekend. De tusschen Nederland en Hongarije tot stand gekomen regeling, welke de bedoe ling heeft, de uitbreiding der handelsbe trekkingen tusschen beide landen te be vorderen, is Dinsdag j.l. te Boedapest ge teekend. OPENING DER A.y.R.O.-STUDIO. Vandaag had de officieele opening plaats van de nieuwe A.V.R.O.-studio t.e Hilversum. De feestelijkheden begonnen reeds vroeg in den ochtend. In de burgerzaal van het gemeentehuis had te 10 uur een officieele ontvangst plaats door het ge meentebestuur, waar de burgemeester de heer J. M. J. H. Lambooy de dames en heeren leden van de gewestelijke besturen en de dames van de dagelijksche bestuurs leden welkom heette. De heer De Clercq sprak woorden van dank tot het gemeen tebestuur. Na de bezichtiging van het prachtige raadhuis maakte het gezelschap een auto tocht door het versierde Hilversum, waar op in de Japansche tuin van hotel Ham- dorff te Laren de lunch werd gebruikt. Te twee uur arriveerde de directeur- generaal der P.T.T., de heer ir. M. H. Damme, aan de nieuwe A.V.R.O.-studio, waar hij in de bestuurskamer werd ont vangen door het dagelijksch bestuur en de leden van de bedrijfsdirectie. Het gezelschap, waarbij zich ook de A.V.R.O.-besturen en vele genoodigden hadden gevoegd, begaf zich vervolgens naar de groote zaal, waar zacht orgelspel klonk. Hier heette de heer G. de Clercq, voorzitter van de A.V.R.O., de gasten wel kom, waarna ir. Damme een openings rede hield. FINANCIëN EN ECONOMIE WOEKERPLANTEN IN NEERLANDS FINANCIEELE TUIN. Van deze bekende uitgave van het Fi nancieel Weekblad voor den Fondsenhan del te Amsterdam, waarin op een uitvoe rige en voor een ieder duidelijke wijze aan de kaak worden gesteld de practijken, van welke allerlei „financiers", „bankiers" enz. van min of meer twijfelachtig allooi zich bedienen, ten einde het publiek over te halen, effectenzaken en andere trans acties op financieel gebied met hen te doen, zijn de Deelen II en III verschenen. Het eerste deel is in duizenden exempla ren verkocht en heeft velen voor verdere verliezen behoed, terwijl menige z.g. „bank" ten val is gfekomen. Deze beide nieuwe deeltjes bevatten weer vele inteerssante bijzonderheden, alsmede een lange lijst met namen en verdienen ten zeerste de aandacht van iedereen, die wel eens met geldzaken heeft te maken. Na overmaking van 0.25 per deel of postwissel, of in postzegels, of door over schrijving op de postgirorekening No. 2755 (of girorekening F 1700 der gemeeine Am sterdam) worden de werkjes toegezonden door de administratie van het Financieel Weekblad voor den Fondsenhandel, N.V. Voorburgwal 68, Amsterdam C. KATWIJK AAN DEN RIJN. Te water. De zoon van den melkhande laar P. reed met hit en wagen op den ka naaldijk en op een onbewaakt oogenblik ging paard, wagen en voerman de dijk af en de sloot in. Gelukkig kwam spoedig hulp opdagen en werd het paard van het tuig losgesneden en kon aldus worden gered. De voerman kwam er goed af. Het heeft nog heel wat moeite gekost om de wagen uit de sloot en boven op den dijk te krijgen. Gelukkig bleef het bij materieele schade. NOORDWIJKERHOUT. K.R.O.- Door omstandigheden kon al hier de speldjesdag op Zondag 28 Juni 1.1. niet doorgaan, daarom zijn vanaf 3 Juli deze verkrijgbaar bij verechillende sigarenwin kels in het dorp. Men wordt dus, dank zij de medewerking van de winkeliers, in de gelegenheid gesteld iets te offeren voor de missieuitzendingen van den Katholieke Radio Omroep en zoodoende de kans te krijgen om mede te dingen naar de vele prijzen voor dit doel beschikbaar gesteld. We hopen dat deze speldjesverkoop goede resultaten mag hebben tot heil van de Mis sie en de Katholieke Omroep. NOOTDORP. Opening Landbouwhuishoudcursus. In tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, onder wie de heer H. C. A. M. Schölvinck, Burgemeester van Nootdorp, de Zeereerw. Heer Pastoor, de Weleerw. Heer Kapelaan, Prof. Cleophas, Wethouder J. A. Post en Wethouder A. C. van der Helm, had de opening van den ambulanten landbouwhuishoudcursus in het R. K. Ver een igingsgebouw plaats. De Burgemeester van Stompwijk had bericht van verhinde ring ingezonden. De bijeenkomst werd geopend met den Chr. groet door den heer C. P. van der Valk, voorzitter van de Commissie tot be vordering van R. K. landbouwonderwijs. Spr. heette allen en in 't bijzonder den Bnr- gemeester en den Pastoor hartelijk welkom en dankte de genoodigden voor hun op komst. Spr. releveerde, dat aan de oprich ting van dezen 'cursus tal van moeilijk heden verbonden waren, welke door veler medewerking overwonnen zijn. Reeds 5 jaren worden deze cursussen gegeven en het is spr. een voldoening te kunnen mei den, dat het houden dezer cursussen den stoot heeft gegeven tot oprichting van de eerste R. K. Huishoudschool in het West- land te Poeldijk, waartoe thans definitief besloten is. Vervolgens werden de leeraressen, ver bonden aan dezen cursus, in de gelegenheid gesteld, doel en werkwijze in 't kort uit een te zetten, waarbij er op gewezen werd, dat de bij iedere cursus onvermijdelijke theorie wordt veraangenaamd doordat zij geheel aansluit aan de praktijk. Tot de cur sisten werd een opwekkend woord gespro ken zich geheel te geven en de dan ge trooste opofferingen zullen ongetwijfeld beloond worden. Prof. Cleophas, de geestelijk adviseur van den L.T.B., bracht dank aan den heer van der Valk en zijn staf en het bestuur der plaatselijke afdeeling van den L.T.B., die dank zij hun onvermoeid werken de oprich ting tot een feit weten te maken. De Burgemeester van Nootdorp sprak zijn verheugenis er over uit, dat uiteindelijk deze cursus tot stand is gekomen. Eenige groote moeilijkheden deden zich in het be gin voor, waardoor de gerechtvaardigde vrees ontstond, dat men van oprichtng af zou moeten zien. Dank zij evenwel het ini tiatief en de stuwkracht van het bestuur der plaatselijke afdeeling van den L.T.B.' en inzonderheid van den voorzitter, den heer C. L. de Koning, kan thans de opening geschieden. Dat de gemeentebesturen van Stompwijk en Nootdorp het nut van een dergelijke cursus erkennen blijkt wel uit het feit, dat Stompwijk reeds besloten heeft tot verleening eener subsidie, terwijl een dergelijk voorstel den Raad van Nootdorp een dezer dagen bereikt. Bovendien is bij het gemeentebestuur van laatstgenoemde gemeente in overweging een tijdschriftje te verspreiden, waarin het bestieren van een goedkoope huishouding behandeld wordt. Op uitnoodiging van spr. geeft de bijeen komst door applaus zijn instemming met de aan de plaatselijke afdeeling gebrachte hulde te kennen. De Zeereerw. Heer Pastoor uitte zijn blijdschap over de totstandkoming van de zen cursus, die ten doel heeft de huishou ding op het platteland gezellig, praktisch en goedkoop te maken. De heer C. L. de Koning brengt dank aan den Burgemeester en den Pastoor voor de door hen verleende medewerking. Nadat door den heer C. G. van Dorp als vertegenwoordiger van de Hanze nog een gelukwensch is uitgesproken wordt deze door het drinken van een kopje thee (een voorproefje van wat de leerlingen zullen gaan presteeren) onderbroken bijeenkomst door den heer van der Valk gesloten. I n g e k o m e n: M. C. de Vreede, Veen- weg 1, van Stompwijk; J. van Muilen, Ach terweg 197, van Pijnacker; C. P. de Vette, Hoogeveenscheweg 239, van Ketnel; H. C. Vogelaar, Dwarskade 309, van Leiden; S. H. van der Sam en echtgenoote, Dwarskade 306, van Stompwijk; N. van Tiel, Veenweg 47, van Leiden; M. C. C. de Vreede, Dorps straat 128, van Rijswijk. V e i t r o k k e n: A. P. van Klaveren, naar 's-Gravenhage; Wed. B. Herbert en A. Herbert, naar Delft; W. J. van Dorp naar Stompwijk; A. Post naar 's-Gravenhage; H. J. M. Koot, naar 's-Gravenh»»ge; H. P. Zillig naar Delft; C. Voskamp naar Pijn acker.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7