DE CRISIS VAN DEN VOLKENBOND DONDERDAG 2 JULI 1936 DE LEiDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De kwestie der hervorming wordt waarschijnlijk tot September uitgesteld. Eden verklaart zich tegen erkenning van de verovering van Abessynlë zuid-afrika bereid de sancties te handhaven. In de gistermiddag gehouden vergade ring van den Volkenbond kwam de gede legeerde der Unie van Zuid-Afrika. de Water, het eerst aan het woord. Hij beves tigde de gehechtheid zijner regeering aan de beginselen van den Volkenbond en verklaarde, dat de Unie van Zuid-Afrika steeds bereid zal zijn de collectieve actie te handhaven. eden aan het woord. Geen erkenning van de verovering van Abessynië'. De Britsche minister van buitenland- sche zaken Eden, die vervolgens _aan het woord komt, verklaart: Wij hebben giste ren geluisterd naar het beroep van den keizer van Abessynië. De waardigheid, waarmede hij zich tot ons richtte, moet bij ieder onzer sympathie hebben gewekt. De omstandigheden waren voor allen pijnlijk. Toch zijn wij er ons allen van bewust, dat de oeconomische maatregelen, welke wij hebben genomen, hun doel hebben gemist. Indien de Britsche regeering eenige reden zou hebben gehad te gelooven, dat het .handhaven der bestaande sancties of de uitbreiding met nieuwe sancties de positie van Abessynië zou hebben hersteld, zou zij een dergelijke politiek hebben bepleit. Maar onder de tegenwoordige omstan digheden zou slechts militaire actie resul taat kunnen hebben en ik kan niet geloo ven dat een dergelijke actie in overwe ging zou kunnen worden genomen. De Britsche regeering gelooft niet. dat de Volkenbond de verovering van Abessynië zal kunnen erkennen. Met groote belangstelling verklaart Eden te hebben geluisterd naar hetgeen Blum heeft gezegd over de pogingen het prestige van den Volkenbond te herstel len. Namens de Britsche regeering kon Eden Blum de verzekering geven, van volledige medewerking. Het ideaal der collectieve veiligheid brengt de idee van militaire maatregelen mede. Indien een dergelijk ideaal thans niet kan worden bereikt, ben ik het eens met Blum, dat in een zwaar bewapende wereld de moeilijk heden om een dergelijk ideaal te berei ken, zullen toenemen. Spr. acht het noo- dig, dat eenige voorbereidende besprekin gen plaats vinden over de toekomst van den Volkenbond en hij stelt derhalve voor, dat deze kwestie pas in de Septem- ber-vergadering ter sprake zal worden gebracht. Eden besluit met zijn trouw te bevestigen aan de Volkenbondsbeginse len. Rusland eveneens voor opheffing der sancties. Lit win off bevestigt, dat de houding van- zijn regeering in het Italiaansch-Abes- sijnsch conflict slechts werd ingegeven door de eerbiediging van de bij het pact aangegane verplichtingen. Het is in dezen geest, dat zijn regeering zal samenwerken bij den arbeid der coördinatiecommissie. Men zou ernstiger maatregelen onder oogen hebben moeten zien, indien zekere staten bereid zouden zijn geweest een mi litaire poging te ondernemen. Aangezien zul'-:- niet het geval is geweest, aldus Lit- winoff, was het nutteloos verder de sanc ties toe te passen. De Volkenbond is dus niet in staat geweest de territoriale inte griteit en politieke onafhankelijkheid van een zijner leden te verzekeren, doch arti kel 16 geeft de bond machtige wapenen, welke zij niet gebruikte. De afwezigheid van zekere mogendheden veroorzaakte de mislukking der toepassing van het pact. Het pact is niet volkomen, het bevat on duidelijkheden en vaagheden. Men moet het niet hervormen, maar het precisee ren, het versterken, met name door een goede definitie van het begrip aanvaller. Men moet niet raken aan artikel 16. De oeconomische sancties moeten verplicht zijn voor alle Volkenbondsleden. In een ideale Volkenbond zouden militaire sanc ties eveneens verplicht moeten zijn. In dien wij dit ideaal van internationale so lidariteit niet kunnen bereiken, moeten wij ieder continent versterken, hetzij door een net van regionale pacten, waarvoor bijzondere groepen staten bepaalde gebie den tegen iederen aanvaller zouden moe ten verdedigen. In dezen geest zou ik, al dus Litwinoff, een versterking ven het pact onder oogen willen zien. Hij juichte het door den eersten gedelegeerde van Frankrijk uiteengezette program toe, dat in zeer ruime mate met zijn eigen waar nemingen in overeenstemming is. Litwinoff vervolgt met te bevestigen, dat de sovjet-regeering geheele ontwape ning nog steeds de beste waarborg voor den vrede acht, maar zoolang deze maat regel niet is aanvaard, kan men niets an ders doen dan den Volkenbond verster ken, hetgeen kan gebeuren zonder het principe der collectieve veiligheid prijs te geven. Den Volkenbond moet nieuw le ven worden gegeven, dit is meer dan ooit noodzakelijk. Na Litwinoff deelde de voorzitter, van Zeeland, mede, dat vandaag twee verga deringen zouden worden gehouden. De Assemblée zal Vrijdag haar zitting kunnen beëindigen. DE NEUTRALE STATEN BIJEEN. Richtlijnen voor de toepassing van het Handvest. De vertegenwoordigers der z.g. neutrale mogendheden zijn gisteren in conferentie bijeengekomen. Aan het einde der besprekingen werd een communiqué uitgegeven. De neutrale mogendheden erkennen de noodzakelijkheid van wijziging van het handvest of van zijn toepassing en leggen er den nadruk op, dat zij bereid zijn, amendementen op het pact te bestudee- ren. Zij zijn echter van meeniingi dat het beste zou zijn, een procedure te 'aanvaar den, waarbij richtlijnen voor de toepas sing van het handvest worden vastgelegd, zoodat de preventieve werkzaamheid van den Volkenbond versterkt zal worden. Zoolang het handvest in zijn geheel slechts op onvolledige en inconsequente wijze wordt toegepast, zijn de neutrale mogendheden verplicht, daarmede reke ning te houden bij de toepassing van ar tikel 16. Op alle gebieden der economische politiek moet de activiteit van den Vol kenbond, die in zekere mate door de laat ste crisis verlamd is, worden hervat. Bovenstaand communiqué wordt aldus uitgelegd, dat de neutrale mogendheden weigeren deel te nemen aan welke andere sancties o.ok, tenzij het Volkenbondshand vest hervormd wordt en de sancties doel matiger worden gemaakt. LOCARNOMOGENDHEDEN MIDDEN JULI BIJEEN? De speciale correspondent van de „Paris Soir" meldt uit Genève, dat het plan be staat op 14, 15 en 16 Juli te Brussel een conferentie te beleggen der aan het Lo- carnopact trouw gebleven landen, met of zonder Italië. HET INCIDENT MET DE ITALIAANSCHE JOURNALISTEN. De delinquenten uit Genève verwijderd. Na een demarche van den Italiaanschen gezant te Bern, die gisteren een onder houd heeft gehad met Motta, den leider van het federale departement voor poli tieke aangelegenheden, zijn de acht eer gisteren als gevolg van een betooging te gen den Negus gearresteerde Italiaansche journalisten gisteravond op vrije voeten gesteld. Zij zullen niet strafrechterlijk worden vervolgd, maar zij werden verzocht het grondgebied van stad en kanton Genève te verlaten. De meeste dezer journalisten zullen zich voorloopig te Coppef vestigen, dat op enkele kilometers afstand van Ge nève in het kanton Waadt (Vaud) is gele gen, teneinde aldaar het verder verloop der gebeurtenissen af te wachten. De uitgewezen journalisten hebben twee advocaten opgedragen, bij den kantonna- len raad van Genève beroep aan te tee kenen tegen de beslissing, te hunnen op zichte genomen. Italië verontwaardigd over Titoelescoe's woorden. Alle bladen, aldus seint het Italiaansche nieuwsbureau Stefani, maken met groote verontwaardiging melding van het gezeg de van Titoelescoe, den Roemeenschen minister van Buitenlandsche Zaken, die de 10 Italiaansche journalisten, die den „slavenhandelaar Tafari" hebben uitge floten, „wilden" heeft genoemd. Dezen meneer Titoelescoe, schrijft de „Giornale d'Italia" zal het Italiaansche volk zich herinneren als den vertegen woordiger van een mentaliteit, die nog be neden het peil van de negermentaliteit staat. „Jaag de wilden weg" schreeuwde gis teren te Genève in zijn haat tegen Italië de Roemeensche minister van Buitenland sche Zaken. Deze woorden zullen in de herinnering en bij de daden der Italianen in de komende maanden en jaren niet verloren gaan. Uit hetgeen de „Lavoro Fascists" schrijft, citeert Stefani: Kiezende tus- schen de Italiaansche wilden en een dief- achtigen en moordlustigen neger, heeft Titoelescoe de voorkeur gegeven aan den Abessyniër, om de eenvoudige reden, dat de Italianen blanken zijn, en Titoelescoe en Tafari kleurlingen, Titoelescoe, een halve Aziaat, een kruising van minder waardige rassen, bij wien een Westersch vernisje de gekleurde afkomst zeer slecht bedekt, heeft zijn bloed laten spreken. .en met zijn èndere been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, In de gevangenis. BUITENLAND VAN HET VATICAAN. NIEUWE ENCYCLIEK TE VERWACHTEN O.a. over de film. De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seint d.d. 1 Juli: Naar verluidt, is eerstdaags de publica tie te, verwachten van een Pauselijke ency cliek, die verschillende practische punten van Katholiek belang in de huidige samen leving behandelt. Het Pauselijk document, dat betrekkelijk kort is en een bij uitstek practisch karakter draagt, houdt zich o.a. bezig met het vraagstuk van de film. BELGIE. DE STAKING TE ANTWERPEN BREIDT ZICH UIT. Thans is ook onder de Belgische zeelie den een staking uitgebroken. Gistermorgen hebben officieren en manschappen gewei gerd aan te monsteren voor Belgische sche pen. Zij eischen loonsverhooging en betere ar beidsvoorwaarden. Ook onder het trampersoneel te Antwer pen kan elk oogenblik staking uitbreken. Er wordt een loonsverhooging van 15 procent en tal van verbeteringen in den dienst geëischt, terwijl de directie van de tramwegmaatschappij verklaart, dat een verhooging der loon en met 5 procent reeds tot een deficit zou leiden. DUITSCHLAND. KATHOLIEK PRIESTER VEROORDEELD De rechtbank te Frankfort heeft dr. Alois Eckert, pastoor van de Sint Bernardus- kerk te Frankfort veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en 1000 mark boete, daar hij op 9 November 1935, de ver jaardag van den Nationaal-Socialistische „Putsch" te München geweigerd had de vlag op de kerk uit te steken. De beklaagde verzekerde, dat hij zijn ge weten bezwaard gevoelde door de kerk met vlaggen te versieren bij gelegenheid van een verjaardag van een feit, dat een recht- streeksche daad van geweld was tegen het wettig gezag. FRANKRIJK. de stakingstoestand. Het aantal stakers in geheel Frankrijk bedraagt volgens mededeelingen nog 154.302. Na langdurige onderhandelingen is in de prefectuur van Metz een accoord bereikt. Er werd besloten, dat de fabrieken van morgen om 6 uur zouden worden ontruimd en dat het werk zoo spoedig mogelijk zou worden hervat. Berichten over nieuwe stakingen en be zetting van werkplaatsen komen uit de vol gende plaatsen in Lotharingen: Burbach, Angevillers, Hayangen, Fontoy en Ron- court. In Rijssel is de staking bij de dagbla den door een scheidsrechterlijke uitspraak van den prefect beëindigd. In Nice is in den afgeloopen nacht een voorloopige over eenstemming in de restaurants bereikt. De hotels aan de Fransche Riviera zullen van daag weer geopend worden. In het Parijsche dagbladbedrijf is door uitgevers en zetters een scheidsrechterlijke uitspraak van den minister van arbeid aan gevraagd. Over aanvaarding of verwerping daarvan zullen door organisaties van werk gevers en werknemers moeten beslissen. stakers beschieten een goederentrein. Naar de „Matin" uit Bone, een haven aan de Noordkust van Algerië, verneemt, hebben een 400-tal inlandsche stakers ge schoten op een met erts geladen goederen trein. De beide gendarmen welke den trein begeleidden, beantwoordden het vuur en vrwondden een der stakers. Een afdeeling mobieel garde is naar de plaats van het incident vertrokken. Een kerk door stakers bezet. De onrust in Frankrijk duurt nog steeds voort. In het dorp Saint Lezaire dicht bij Cannes hebben de stakers een kerk bezet. De arbeiders die bezig waren herstelwer ken uit te voeren in de parochiekerk heb ben het werk neergelegd, daar zij met den aannemer geen overeenkomst konden tref fen voor het afsluiten van een collectief ar beidscontract. Zij hebben de kerk in bezit genomen en zich geïnstalleerd in de biecht stoelen en de sacristie, terwijl zij hun maal tijden gebruiken in de banken, die voor de geloovigen bo»temd lijn. De pastoor heeft tagen deze profanatie een scherp protest aangeteekend, doch te vergeefs. De stakers willen van geen wij ken weten. Alleen hebben ze de verzeke ring gegeven, dat zij op geen enkele wijze de godsdienstoefeningen zullen verstoren. ENGELAND. BALDWIN LIJDENDE AAN BLOED ARMOEDE. Minister-president Baldwin is lijdende aan een vrij ernstige bloedarmoede. Zijn dokters zouden hem voorgeschreven heb- Mooi gebruinde Huid van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon, door AMILDA-zonnebruin crème. 433S Yoorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 et. Tube 60 et. Doos 50 en 25 ct. ben, zich minder dan den laatsten tijd het geval was te vermoeien. Speciaal zouden zij hem hebben aangeraden, zoo weinig en zoo kort mogelijk in het Lagerhuis te ver toeven, In deze omstandigheden zal Baldwin moeilijk de geheele verantwoordelijkheid kunnen blijven dragen, hij zal die verant woordelijkheid dus met een collega moeten deelen of aftreden. Men meent te weten, dat hij de eerste oplossing zal kiezen en dat Neville Chamberlain zoo noodig zijn bij stand zal verleénen. PALESTINA. DE BALANS DER ONLUSTEN. Reeds 35 Joden gedood. Een Jood, die gisteren ten Zuiden van Haifa als gids van een patrouille optrad, is door een schot in het hart getroffen en gedood. Dit is, sedert het begin der onlus ten, de 35ste Jood, die gedood werd. Naar het commissariaat van politie te Haifa is een bom geworpen, welke niet ls ontploft: verscheiden verdachte personen zijn geai'resteerd. Bij Kei'koer is een Brit sche politiepatrouille in een hinderlaag ge vallen, doch geen enkele agent werd ge wond. Daarentegen hebben de Arabische aanvallers wel verliezen geleden. Ondanks deze incidenten vermindert de spanning echter en men meent, dat de toe stand spoedig normaal zal worden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN MUZIEKCORPS VAN HITLERS LIJFGARDE VERONGELUKT. Vier dooden. De muziekkapel van de SS-lijfgarde van Adolf Hitler, welke gistermiddag in twee autobussen van een concert-reis in West- Duitschland terugkeerde, is tusschen Burg en Genthin in botsing gekomen met een vrachtauto met aanhangwagen. De wagen slipte op den door den regen glad gewor den weg en de aanhangwagen sloeg tegen de tweede bus van de muziekkapel. Hierbij werden twee inzittenden op slag gedood, twee stierven op weg naar het ziekenhuis, terwijl bovendien nog 6 inzittenden ernstig werden gekwetst, benevens een aantal licht gewonden. twee dooden bij een treinongeluk in polen. Nabij Wresnia in Poznanie is een perso nentrein ontspoord. De machinist en de beambte in den postwagen werden gedood, een treinbeambte en vier passagiers wer den gewond. U DOODEN TEN GEVOLGE VAN EEN OVERSTROOMING IN TEXAS. In het zuiden van Texas zijn de rivie ren zoodanig gezwollen tengevolge van de hevige regens, dat zij ver buiten de oevers zijn getreden. 12 Personen zijn omgekomen, terwijl nog zes worden vermist. Men vreest dat ook zij zijn omgekomen.. OVERSTROOMINGEN IN RUSLAND. De rivier de Amoetarie is buiten haar oevers getreden en heeft de stad Tartkoel bereikt. De stad is geheel van levensmid delen verstoken. Er zijn tal van slachtoffers te betreuren. aardschokken in duitschland. Gisteravond om 22 uur 32 min. plaatse lijken tijd zijn in de omgeving van Romans hom krachtige aardschokken waargeno men. Op vele plaatsen viel van de plafonds de kalk naar beneden. Ook in Friedrichs- hafen is de aardbeving duidelijk waargeno men. heiligschenner met den dood gestraft. Een Spaansche Communist, die een weg- kruis wilde vernielen, heeft zijn heilig- schennende daad met den dood moeten be- koopen. De arbeider Joan Aguilera had reeds meermalen onder grove godslasterin gen aan zijn kameraden beloofd, dat hij het kruis, staande langs de Carrer Rejal te Ma drid zou verbrijzelen. Zondagnacht voegde •hij de daad bij het woord. Met behulp van een touw, dat hij rond de armen van het kruis had geslagen trok hij het Christus beeld van het hooge voetstuk omlaag. Het zware bronzen beeld kwam evenwel terecht op den ongelukkigen beeldstormer, wiens hoofd totaal werd verbrijzeld. ter dood veroordeeld. De Japansche krijgsraad heeft luitenant kolonel Aizawa die destijds generaal Na- gata heeft, vermoord, ter dood veroordeeld. oud-afgevaardigde vermoord. Gisternacht hebben bandieten den Joego- Slavischen oud-afgevaardigde Uroscevitsj, terwijl deze lag te slapen, gedood om zich vervolgens met een bedrag van by na een millioen dinars, dat zich in de brandkast van het slachtoffer bevond, uit de voeten te maken. AMERIKA'S ONDERWERELD. Een leger van 500.000 goedgewapende bandieten. In een rede voor het militaire college van Pennsylvania verklaarde Edgar Hoover, het hoofd van de „G-men", de federale politie, belast met de bestrijding van de gangsters, dat de onderwereld van de Ver. Staten een goed georganiseerd leger van 500.000 man is, dus twee maal zoo sterk als het bestaan de leger van de Staten. Dit leger is bewa pend met de modernste geweren en rijkelijk voorzien van munitie. Bovendien wordt het geleid door knappe koppen. Verder deelde hij mede, dat jaarlijks 1.500.000 misdaden worden begaan. Hij be- critiseerde verder het gratie-systeem in de V.S. waardoor mogelijk wordt, dat gewoon te-misdadigers op de kalme burgerij worden losgelaten. Alle ambtenaren van het de partement van justitie, die de laatste 4 of 5 jaar werden gedood, werden gedood door misdadigers, die reeds verscheidene malen wegens zware misdaden in de gevangenis hebben gezeten. LUCHTVAART TWEE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK IN BELGIë. Twee officieren van het tweede lucht vaart regiment te Bierset (België), die met een bombardementsvliegtuig waren opge stegen, zijn met hun toestel neergestort en om het leven gekomen. Het toestel bevond zich op een hoogte van 400 meter boven de vlakte van Fooz, dich bij het vliegveld Bierset, toen het plotseling omlaag stortte. Luitenant Delraye, die het vliegtuig be stuurde, was op slag dood, de waarnemer, luitenant Frederick, werd zwaar gewond uit de wrakstukken van de machine gebor gen. -Hij bezweek echter tijdens de over brenging naar het militaire hospitaal. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Tijdens een dienstvlucht is bij Polpaico in Cili door nog onbekende oorzaak een legervliegtuig neergestort. De bestuurder werd zoo zwaar gewond, dat zijn leven ge vaar loopt. RECHTZAKEN ONDERNEMER OF NIET? Was de pastoor van Hoogland in overtreding? Dinsdagmiddag verscheen voor de Meer voudige Kamer der Utrechtsche Rechtbank, de pastoor van Hoogland, die eenigen tijd geleden voor den Amersfoortschen kanton rechter heeft moeten terecht staan, daar hem overtreding van art. 1 lid 1 der Bios coopwet was ten laste gelegd. De pastoor had medegeholpen aan het doen plaats vinden van een filmvoorstel ling in Concordia te Hoogland, waarvoor entree werd geheven met de bedoeling daarvan de onkosten te bestrijden. Indien dan nog geld zou overschieten, zou dit ge bruikt worden voor een liefdadig doel. De ambtenaar van het O.M. huldigde de opinie dat de pastoor hier als ondernemer moest worden beschouwd en eischte f 10 boete. De kantonrechter sprak gedaagde echter vry van welk vonnis de ambtenaar in hoo- ger beroep ging. De officier van Justitie deelde*in dezen de opinie van den ambtenaar. Daar het hier een principieele kwestie gold, eischte hij 1 boete subs. 1 dag hechtenis. In een uitvoerig pleidooi heeft mr. Urk uit Amersfoort gepoogd de onschuld van verdachte aan te toonen. Uitspraak Dinsdag 7 Juli. Haar schoondochter opgesloten. Het Gerechtshof te Leeuwarden veroor deelde heden de 63-jarige vrouw C. H. te Meeden, thans gedetineerd, tot twee jgar gevangenisstraf, wegens het opsluiten en mishandelen van haar schoondochter. De procureur-generaal had vijf jaar ge- eischt. De rechtbank te Groningen had haar eveneens tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Ik ben twee uur aan 't woord geweest, zonder dat m'n vrouw me in de rede viel! Dat is onmogelijk! En tóch is 't zoo, want Jk hL!d een causerie voor de radio, welke z\j thuis volgde(Ric et Rac)

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6