27ste Jaargang DONDERDAG 2 JULI 1936 No. 8459 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Lelden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Het optreden van Italiaansche journalisten Wat in Genève is gebeurd en nu weer 'n paar dagen de belangstelling der wereld heeft, om dan plaats te'maken voor een nieuwe sensatie het optreden van Ita liaansche journalisten tegenover den ne gus van Abessynië geeft aanleiding tot vele beschouwingen. Wat die Italiaansche journalisten heb ben bedreven, is heel verkeerd, staat op laag moreel peil, maar.... Wij willen eerst een passage citeeren uit een beschouwing in de „Maasbode" van gisteravond: De rede van den negus was waar en waardig. Dan kan men van meening verschillen over de vraag, of het op portuun was hem te Genève persoon lijk het woord te laten voeren; of het iniet beter geweest ware die stem van een roepende in de woestijn niet in de vergaderzaal te doen weerklinken. Waarschijnlijk is Haile Selassie dat ad vies ook wel gegeven, doch heeft hij zijn volk willen toohen, dat zijn vlucht uit Abessynië bedoeld was om zijn land voor dit wereldforum te kunnen verde digen en heeft hij aldus zijn gescokt prestige bij de Abessyniërs willen her stellen. Maar als hij sprak, had hij het recht der ridderlijkheid om minstens zwijgend aanhoord te worden. Het „vae victis" kan in heidensche tijden opgang doen; sindsdien heeft men steeds een menschelijken eerbied voor den over wonnene getoond. Het werd als een triomf der christelijke beschaving be schouwd, dat de verslagene, die voor zijn land en zijn ideaal gestreden had, onaantastbaar was voor physieke of moreele krenking. Daarom is het incident, dat zich gis teren te Genève heeft afgespeeld, niet alleen pijnlijk, maar onwaardig. Een volk, als het Italiaansche volkomen on waardig. En we hadden ons niet kun nen voorstellen, dat Italiaansche jour nalisten zich tot een dergelijke minder waardige en laffe betooging zouden organiseeren. Indien zij van oordeel waren geweest, na een stilzwijgend aanhooren van de rede van den negus, dat een machitig protest moest weer klinken, dan hadden zij zich tot den Volkenbond kunnen wenden. Dat zou het prestige van Italië verhoogd heb ben. Nu weerklinkt door de geheele in ternationale pers slechts één stem van verontwaardiging en afschuw over het gebeurde. 't Is heel goed, heel juist gezegd. Maar.... laten wij eerlijk erkennen, dat er in het leven dagelijks zulke dingen voor komen. Al geschieden ze dan niet ten aan- schouwe van de geheele wereld, ze zijn daarom niet minder slecht! Die Italiaansche journalisten konden niet verdragen, dat de negus van Abessynië zou gaan veroordeelen, wat door Italië was ge daan en zou gaan verdedigen de rechten van zijn land tegenover Italië, en zij heb ben aan hun meening, aan hun zich verzet tend gevoed op een onhebbelijke, onbehoor lijke wijze uiting gegeven. Zij hadden den Negus kalm en waardig de gelegenheid moeten geven, om te spreken; en dan had Italië daarop natuurlijk vrijelijk kunnen reageeren. Zij hebben heel anders gedaan! Ongeveer hetzelfde als wat een patroon doet, die om de een of andere reden een arbeider heeft ontslagen of hem loonsver laging heeft gegeven, en den betrokkene, als hij bij hem komt om daarover te spre ken, de deur wijst. Ongeveer hetzelfde als wat de mevrouw doet, die de dienstbode heeft afgesnauwd en dan, als de betrok kene op een fatsoenlijke, betamelijke wijze de gelegenheid aangrijpt, om haar op treden te verklaren en te verdedigen, haar van zich afstoot en zegt, dat zij zwijgen moet. Ongeveer hetzelfde als wat doet de heer of dame, die in een armbestuur of vereeniging van liefdadigheid bepaalt de gave, welke aan een arme moet worden gegeven, en dan, als die arme, die zijn eigen nooden het best kent, wil komen zeg- De organisatie van jonge arbeiders BEN OPWEKKING VAN HET NEDERLANDSCH EPISCOPAAT. Op de Heilige Landstichting bij Nijme gen vond gisteren een persconferentie plaats met den voorzitter van het R. K. Verbond „De Jonge Werkman", den zeer- eerw. heer I. H. van den Berg te Utrecht, over het op 15 Augustus a.s. te houden congres van „De Jonge Werkman". Hierin werd gewezen op een belangrijk schrijven door de Bisschoppen van Neder land en gezonden aan den voorzitter van bovengenoemd R. K. Verbond, waarin de aandacht gevestigd werd op de apostel- taak, welke de „Jonge Werkman" op zich genomen heeft door te zijn als de eerste apostelen onder de arbeiders naar het woord van de Quadragesimo Anno. De heele organisatie en de methode van „De Jonge Werkman" zijn opgesteld op de verchristelijking van het arbeidsmidden, waarin de jonge arbeiders leven, wonen, werken en zich ontspannen. Deze organi satie staat daarom open voor alle katho lieke arbeiders, en de methode van hun kernvorming in de massa wil geleidelijk de verchristelijking van het milieu tot stand brengen. Wat hier van „De Jonge Werkman" kan gezegd worden, datzelfde kan betoogd worden van de „St. Josephsgezellen-ver- eeniging" in het bisdom Haarlem. Beide organisaties beoogen de gods dienstige en zedelijke, de maatschappe lijke en cultureele vorming van haar le den te behartigen. De Bisschoppen van Nederland ver klaarden in hun schrijven aan den zeer- eerw. heer I. H. van den Berg te Utrecht, dat het doel van beide organisaties hun volledige instemming heeft, en dat zij van harte wenschen, dat het Congres van Nij megen de broederband tussohen St. Jo- sephsgezellen en de „Jonge Werkman" zal bekrachtigen. De Bisschappen van Nederland hechten dan ook hun volle goedkeuring aan het congres. Het Nederlandsch Episcopaat heeft er zich over verheugd, dat het eer ste lustrum van het R. K. Verbond „De Jonge Werkman" den stoot heeft gegeven tot een krachtige „win er één bij"-actie, welke gevoerd wordt door geschriften, be toogingen, maar vooral door persoonlijk werken der leden. De Bisschoppen van Nederland zegenen deze apostolaatsactie en willen haar steu nen door alle nog niet aangesloten jonge arbeiders krachtig aan te sporen lid te worden van de „Jonge Werkman" en in het Bisdom Haarlem van de St. Josephs- gezellen. De wereld WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN NIET EEN. De Maasbode sohrijft. „De Hooge Raad der Nederlanden telt momenteel 16 leden met rechtspraak belast. Daarvan zijn er 4 katholiek. Op de 4 leden van het parket vindt men 1 katholiek. Van de 3 griffiers is er geen katholiek. Zooeven bereikt ons weer een voordracht van den Hoogen Raad: een lijst van aan beveling van 6 candidaten, door den Hoo gen Raad ingezonden aan de Kamer voor de vervulling van de vacature-Schepel. Bij de 6 namen is er niet een van een katholiek. Wil men ons soms diets maken, dat er onder de katholieken geen enkele jurist is, bekwaam en bereid in den Hoogen Raad te zetelen? Dodh waarom komt zoo'n man dan niet op de voordracht? Laat men toch breken met het samenstellen van voor drachten, die katholieken een ergernis zijn. Behandelen wij andersdenkenden aldus? Wij wenschen evenmin langer zoo behan deld te worden". gen, dat hij of zij echt dankbaar is, maar toch o zoo graag er nog iets by zou wil len hebben, den man of de vrouw de ge legenheid niet eens geeft, om uit te praten, zeggende, dat 't nu welletjes is. Ongeveer hetzelfde.... och we zouden zooveel voor beelden kunnen aanhalen van menschen, die doen als de schreeuwende Italiaansche journalisten, die voor den negus niet erken nen het recht, hem niet willen geven de ge legenheid om zijn meening uiteen te zet ten, zijn zaak te bepleiten. En deze zelfde menschen loopen nu over van verontwaar diging tegenover die Italianen! Overal en dagelijks geldt nog het „recht" van de sterkste! in vogelvlucht De algemeene beschouwingen, welke in de Volkenbondsvergadering worden gehou den, brengen tot nog toe weinig nieuws. Alle sprekers erkennen het échec van de sanctie-politiek en dringen op opheffing aan. Behalve de vertegenwoordiger van Zuid-Afrika, die verklaarde, dat zijn regee ring bereid is de sancties te handhaven. Overigens ziet men algemeen in, dat voort zetting der sanctie-politiek nutteloos is; Abessynië wordt er niet door geholpen en de algemeene toestand wordt er door ver slechterd. Alleen door een oorlog zou Italië gedwongen kunnen worden het eenmaal veroverde bezit weer los te laten en het is duidelijk, dat geen enkel land. zoover zou willen gaan. De Engelsche minister van biutenlandsche zaken Eden heeft zich op hetzelfde standpunt geplaatst, doch hij heeft eraan toegevoegd, dat naar zijn meening de verovering van Abessynië op geen enkele wijze mag worden erkend. Al kan men het onrecht niet keeren, men kan zich althans onthouden van instemming. Voorts is de hervorming van den Volken bond ter sprake gekomen. De overheer- schende meening is wel, dat niet het Hand vest zelf gewijzigd behoort te worden, maar dat strengere regels moeten worden ont worpen voor de toepassing. De gang van zaken zal nu vermoedelijk aldus zijn: Na de slotzitting van de Assemblée zal de coördinatie-commissie bijeenkomen en besluiten tot opheffing der sancties. Over de kwestie van de al of niet-erken- ning van Italië's verovering zal de Volken bond zich niet uitspreken en uit dit zwij gen kan iedereen z'n conclusies trekken. De kwestie der hervorming zal worden uitgesteld tot September, wanneer de Vol kenbond opnieuw bijeenkomt. Sensationeel kan mén dit verloop van een historische bijeenkomst niet noemen. Geloof en i Wetenschap Het Schild. Apologetisch Maandschrift.Uitg. der A.V. Petrus Canisius. Met het Juli-nummer treedt het Schild z'n 18e levensjaar in. Zooals gewoonlijk is de opening van den nieuwen jaargang voor den eminenten hoofdredacteur van het maandblad die onder zijn bezielende lei ding het Schild zag groeien tot den vollen wasdom van den mannelijken leeftijd, aan leiding tot een inleidend woord, dat tevens een blik in het rond is. „De felle tegenstelling: christendom-liei- dendom, waarop wij het vorige jaar wezen, is scherper toegespitst, aldus, schrijft prof. Verhaar. De vloed van goddeloosheid en ontkerstening der volkeren is in Europa onrustbarend gestegen. Het communisme, geleid vanuit de russische centrale, is een wereldgevaar geworden, dat in tal van landen (Spanje, Frankrijk, zelfs België) groepen ontevredenen infecteert en tot mis dadigheid aanhitst. In Duitschland biedt het Nationaal-Socialisme bescherming aan de nieuw-heidensche prediking, onder graaft het Christendom aan alle kanten en voert een satan ischen strijd tegen de Kerk, die ons nog erger lijkt dan in den tijd van Juliaan den Afvallige. Ook in ons vader land trachten deze beide ontkerstenings- groepen (communisten en nationaal-socia- listen) eveneens him rampzalig werk te propageeren: waartegen de Bisschoppen, die de opvolgers der Apostelen zijn, de strengste maatregelen hebben moeten ne men, terwijl desondanks door enkele Ka tholieken helaas de zware zonde van op standigheid en ergernis wordt besten digd.... Ongetwijfeld, de Kerk van Jesus Christus wordt zwaar vervolgd, niet het minst door hen, die eens haar kinderen wa ren! Toch heeft Gods goedheid ook uit dit kwaad, uit dezen „gruwel der (geestelijke) verwoesting" verblijdende vruchten doen rijpen. Meer dan ooit, vooral in ons vader land, is er onder duizenden christenen een geestelijk élan gewekt niet het minst onder de jeugd dat ons doet denken aan den besten tijd der Kerk, den tijd van mar telaren en belijders. Er groeit een élite van daad-Katholieken, die de schoonste belofte voor de toekomst inhoudt. Onder die élite treffen we ontwikkelden en on- ontwikkelden, uit hoogere en lagere stan den, die door hun godsdienstig leven, door hun offervaardige daden, door hun groot en machtig Godsvertrouwen ondanks de economische depressie de aandacht trek ken, ook van vele buitenstaanders, op de groote geestelijke waarden van het Chris tendom, bizonder van het Katholicisme". Onder deze omstandigheden is de taak van het Schild een zware en verantwoor delijke maar ook een zegenrijke. Het is een apostolaat, dat door de uitnemende wijze, waarop het wordt vervuld, rijke vruchten afwerpt. Prof .Verhaar geeft in deze inleiding te vens het program van de volgende jaargang aan. Magister Luyckx zal zijn interessante be schouwingen over „Christus in ons" voort zetten, thans over de plaats van Maria in het mystieke Lichaam van Christus. Prof. Bender zal een klare uiteenzetting geven over huwelijksdispensaties. H. Reijnen, priester-leeraar te Rolduc, zal in dit Eras mus-jaar, belangrijke mededeelingen doen over de verhouding van Erasmus tot Lu ther. De convertiet drs. Jan Taal zal zijn beschouwingen over het Primaat van Pe trus voortzetten. Een andere convertiet zal ons uitvoerig voorlichten over Karl Earth en zijn veel besproken dialectische theolo gie. Prof. Otten blijft op zijn verantwoor delijke post als zeer deskundige Vragen- redacteur; enz. enz. Bovendien wordt ons apostolaat regelmatig voortgezet in nieuwe brochuren in de reeks: „Waarheid en Le ven". In dit eerste nummer wordt het program reeds aangesneden. Het eerste Erasmus-artikel zet de figuren van Erasmus in rake lijnen geschetst mar kant tegenover elkaar en de Serie belooft zeer interessant te worden. De beschouwin gen van magister Luyckx behoeven wij geen aanbeveling meer mee te geven, wie eraan begonnen is, leest ze gretig verder. In de rubriek „Op den Uitkijk" treffen we eenige rake opmerkingen aan uit Duit- s.che geschriften over de beruchte kwestie der deviezen-smokkelarij. Eén daarvan is bijv. wat een der verdedigers zeide: „Door den onbaatzuchtigen en opoffer enden ar beid der katholieke zusters werd de open bare hand jaarlijks een 200 millioen mark bespaard, die anders als toelagen voor staats- en stedelijke instellingen uitgege ven moesten worden". Dat mag ook wel eens in aanmerking genomen worden door hen, die zoo hoog opgeven van de „schade", welke de Staat zou hebben geleden. Daar mede is het feit zelf niet goed gepraat, maar mede in verband met voor iederen onbevooroordeelde apert gebleken goede trouw der delinquenten, was er alle reden geweest om verzachtende omstandigheden ter dege te laten gelden. Het Recht en zijn eigenschap pen, door prof. dr. L. Ben der, O.P. In de brochure-reeks „Waarheid en Le ven" is als jongste brochure versohenen „Het recht en zijn eigenschappen" door prof. dr. L. Bender O.P. Deze brochure staat eigenlijk niet op zichzelf, doch is bedoeld als een inleiding op een volgende brochure over „Het vijfde gebod". De leer der Katholieke Kerk over het gebod „Gij zult niet dooden" vloeit voort uit de algemeene beginselen van zedeleer en recht en daarom heeft de schrijver het noodzakelijk geoordeeld zijn lezers eerst bit-wijs te maken op het gebied van het recht, opdat zij de redelijkheid zouden in zien van het door hem in „Het vijfde ge bod" ontwikkelde standpunt. Natuurlijk kon het niet de bedoeling zijn een volledig rechtsphilosophisch tractaat te geven, dat te uitgebreid en ook te moei lijk zou zijn geworden, maar de brochure geeft in zeer bevattelijken vorm de hoofd lijnen weer. Zoo wordt in het eerste hoofd stuk gezegd, wat recht is in het algemeen, terwijl in het tweede en derde hoofdstuk twee wezenlijke kenmerken van het recht besproken worden ,n.l. zijn onschendbaar heid en zijn afdwingbaarheid. In het vier de hoofdstuk wordt de verdeeling aange geven van het positief recht en het natuur recht, dat de grondslag is van het positie ve recht. Het slot vormt een beschouwing van de verhouding tusschen den enkeling en de maatschappij, waarbij naar voren wordt gebracht, dat de staatsmacht niet on begrensd is. Zooals gezegd, is deze verhandeling klaar en duidelijk geschreven, systematisch op gebouwd en vol verhelderende voorbeel- beelden. De geleerde schrijver weet zeer goed, dat men beter twee voorbeelden te veel kan geven dan één te weinig. Zijn hoofddoel is begrepen te worden en dat heeft hij ongetwijfeld bereikt. Hoewel de brochure zich primair richt tot degenen, die niet wijsgeerig of theolo gisch onderlegd zijn, kan het geen kwaad, als degenen, die van wijsbegeerte en theo logie wel „iets" afweten, door deze be schouwingen hun inzicht in de elementaire beginselen van het recht nog eens opfris- schen. Men ziet door de boomen zoo vaak het bosch niet meer. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Eden verklaart zich tegen erkenning van de verovering van Abessynië. (2de blad). Nieuwe Pauselijke encycliek verwacht. (2de blad). BINNENLAND. Vergaderingen van Tweede Kamer en van Prov. Staten van Zuid-Holland. (1ste blad). DE HEER C. KLEER Damkampioen van de Rijnstreek. DOE MEE EN HEB VERTROUWEN! Sinds de laatste paar jaar zyn op het Bureau van het Apostolaat des Gebeds tientallen van brieven binnen gekomen van personen, die in De Heraut van het H. Hart openlijk dank gebracht wilden zien ?an Pater Roothaan, omdat zij na het houden van een novene te zijner eere in derdaad geholpen waren en werk gevon den hadden. Dus wy mogen gerust concludeeren, dat de voorbede van Pater Roothaan helpt. Bijzonder in de ramp, waaronder velen gedrukt gaan: de werkloosheid. Daarom het besluit: Wij moeten bidden ter bestrijding van de werkloosheid. En bij het bidden de voorspraak van Pater Roothaan inroepen. Nu wordt uw aandacht voor het vol gende gevraagd: Van Donderdag 9 Juli tot en met Vrijdag 17 Juli novene ter eere van Pater Roothaan ter bestrijding van de werkloos heid! Katholieken doet met deze novene mee! En vol vertrouwen! Tot nu toe is er nog geen groote gebedsactie in Nederland ge weest ter bestrijding van de verscnrikke- lijke ramp, waaronder zoovele huisgezin nen te lijden hebben. De novene is niet publiek, maar particulier. Ieder voor zich! Wat moeten wij doen voor de novene? Niet negen dagen drie Weesgegroetjes bidden! Hoe edelmoediger we zijn, des te eerder verhoort God ons. Daarom: N e- gen dagen de H. Mis bijgewoond ter eere van Pater Roothaan! Wie Pater Roothaan was? Amsterdam mer van geboorte, dus Nederlander. Hij was een der grootste mannen der negen tiende eeuw en is vooral bekend gewor den als Generaal der Jesuiten-orde (1829- 1853). Binnen afzienbaren tijd zal waar schijnlijk zijn Zaligverklaring plaats vin den. Nieuwe prentjes met zijn portret zijn tegen 1 cent per stuk verkrijgbaar in het Bestelhuis van het Apostolaat des Gebeds, van Oldenbarneveltstraat 21, Nijmegen. Aan wie niets kunnen missen, wordt het kosteloos verstrekt. Komt, doet allen mee! Vooral gij werkloozen zelf! En hebt v e r t ro u w e n! Willem Kea, S.J.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1