STADS NIEUWS WOENSDAG 1 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Het afscheidscollege van prof. dr. L. van Itallie. Bij het bereiken van zijn 70-jarigen leeftijd. Hedenmiddag te half drie heeft prof. dr. L. van Itallie, die in verband met het be reiken van den 70-jarigen leeftijd zijn hoog- leeraarsambt aan de Leidsche Universiteit moet neerleggen in het Groot Auditorium der Universiteit zijn afscheidscollege ge geven. Voor dit afscheid bestond begrijpelijker wijs een groote belangstelling, niet in het minst van curatoren, professoren, enz. Prof. van Itallie hield in dit afscheids college een voordracht over den Groei der Toxicologie. Hieraan is het volgende ontleend: Indien men den omvang der Toxicologie van een eeuw geleden vergelijkt met den staat dezerwetenschap in onze dagen, dan zullen op elk onderdeel uitbreiding en verdieping worden waargenomen. Hoe kan het ook anders, het aantal bekende giftige natuurproducten is door ontdek kingsreizen en daarop volgende phyto- chemische onderzoekingen binnen het be reik van veler wetenschap gekomen; de geweldige opbloei, die de synthetische chemie en tengevolge daarvan de chemi sche industrie, heeft ondergaan, deed nog in hoogere mate het aantal vergiftige pro ducten stijgen; de vervanging van dier lijke krachten door werktuigen bracht vaak nieuwe mogelijkheden voor het in treden van niet zelden doodelijke vergif tigingen. Zijn dit de hoofdinvloeden, die op de uitzetting der toxicologie hun invloed deden gelden, ze zijn niet de eenige. Spreker gaf hierna een overzicht van de hulpmiddelen, waarover men een eeuw ge leden de beschikking had om een even- tueele vergiftiging op het spoor te komen, waarbij hij zich in hoofdzaak bepaalde tot die van chemischen en physischen aard. Zeer belangrijk was een methode van Ja mes Marsh, een scheikundige bij het ar senaal te Woolwich, juist een eeuw gele den, van een nieuwe wijze om kleine hoe veelheden arsenicum te scheiden van an dere stoffen, waarmede het gemengd was." De volmaking der methode ging in den loop der 20ste eeuw zoover, dat thans met werkwijzen, die op het grondbeginsel van Marsh berusten zelfs nog l/10000ste milli gram arsenicum kan worden opgespoord. Wat dit beteekent ook voor de gerechtelijke toxicologie, kan worden verduidelijkt, dat het, door onderzoek van haar, nagels en huid maanden nadat arsenicum was toege diend, mogelijk is gebleken een vergiftiging vast te stellen en zelfs bij ruwe benade ring het tijdstip of de tijdstippen waarop arsenicum was gegeven te bepalen. De statistiek der moedwillige vergifti gingen onderging na de invoering van het toestel van Marsh een groote verandering. Het aantal vergiftigingen daalde aanmer kelijk, een venificium, althans mét arseni cum, bracht veel meer kans op ontdekking met zich dan voorheen. Een tweede mijlpaal op den weg der ver giftopsporing vond zijn aanleiding in een vergiftiging, die omstreeks het midden der 19de eeuw in België heeft plaats gevonden. Het gold hier een intoxicatie met een alca- lo'ïde, met nicotine. Ook de alcaloiden be- hooren tot de ontdekkingen der 19de eeuw. In 1806 begonnen met die der morphine, nam het aantal der békende alcaloiden na 1820 snel en aanmerkelijk toe. Vele platen, vooral die met sterke werkzaamheid, wer den op de aanwezigheid van alcaloiden on derzocht. Kinine, strychine, veratrine, aco- nitrine, cocaïne mogen als voorbeelden ge noemd worden van deze belangrijke klasse van plantaardige stoffen, waarvan de af scheiding nog geregeld, zij. het ook in min der snel tempo toeneemt. Bij het proces de Bocarmé stond de Bel gische scheikundige Stas voor de moeilijk heid het' vergift, nicotine, af te zonderen en te identificeeren. Hij ontwierp daarvoor een methode, die met geringe wijzigingen alsnog algemeene toepassing vindt en wel ke op bijna alle alcaloïden en vele gluco- siden toepasselijk is. De destructie-methoden geschikt om de te onderzoeken lijkdeelen en andere objec ten in zoodanigen vorm over te brengen, dat de vergiften met zekerheid kunnen worden geïsoleerd en geïdentificeerd zon der dat daarbij noemenswaard vergift ver loren gaat, de methode van Marsh en die van Stas vormen de grondslagen waarop het chemische gedeelte der toxicologie he den ten dage zijn gevestigd. Nieuw opgekomen vergiften, ik noem hier slechts, de synthetisch opgebouwde slaapmiddelen, aldus spr., die tegenwoordig top-cijfers in de statistiek der vergiftingen innemen, eischten nieuwe opsporings-mo- gelijkheden. Hier doet de micro-chemie de mogelijkheid aan de hand om zelfs geringe hoeveelheden met absolute zekerheid te herkennen. De kristalvormen van veronal en verwante verbindingen in vrijen toe stand of wel in den vorm van goed kristal lis eerende verbindingen, zoo mogelijk met de bepaling van hunne smeltpunten, leve ren en stevig houvast voor de identificatie. Als hieraan nog worden toegevoegd de epectrografische methoden, die zoowel voor de herkenning van metaalvergiften als van organische zelfstandigheden kunnen toe passing vinden kan met deze korte schets der chemische, kristallografische en spec- traal-analytische opsporingsmethoden wor den volstaan. De statistieken omtrent vergiftigingen geven een beeld van de vergiften, die in een bepaald tijdperk hun werking hebben uit geoefend. Zij strekken zich uit over vergif ten zonder zich omtrent den aard der ver giftigingen te uiten of wel zij hebben uit sluitend tot onderwerp crimineele, indus- trieele en medicinale vergiftigingen en ook intoxicaties uit anderen hoofde. Zij kun nen veel leeren omtrent de frequentie van de toepassing van een bepaald vergift en dan valt het niet zelden op, dat die fre quentie afhankelijk is van gemakkelijk opspoorbare omstandigheden, die buiten den wil van den aanwender van het vergift zijn gelegen. In 1832 werden de phosphorlucifers in den handel gebracht, waarmede een zeer giftige stof in handen van iedereen was ge bracht. De hoeveelheid phosphorus bij het afschrappen van enkele lucifers te verza melen, was ruim voldoende om den dood van een volwassen mensch te veroorzaken. Ofschoon mede in 1832 de mogelijkheid werd aangetoond phosphor-vrije lucifers te maken en de niet giftige roode phosphorus reeds in 1847 werd gemaakt, duurde het tot omstreeks 1870 alvorens de niet vergiftige Zweedsche lucifers in het groot werden be reid. Het meer en meer in gebruik komen van deze soort ontnam langzamerhand de gelegenheid om zich op niet in het oogval lende wijze van een vergift voor misdadi ge doeleinden te voorzien. Tot vermindering van het aantal crimi neele vergiftigingen door phosphorus heb ben ongetwijfeld ook medegewerkt de voor treffelijke methodes, die tot de opsporing van kleine hoeveelheden vandit vergift zijn uitgewerkt. t Raadpleegt men algemeene statistieken omtrent vergiftigingen, die derhalve niet alleen de crimineele zijde van het vraagstuk beoogen, dan komt men, althans in de ja ren, die niet ver achter ons liggen, tot een geheel andere rangschikking wat de fre quentie der vergiften betreft. De van barbituurzuur afgeleide lichamen, waarvan veronal een der meest bekende is, nemen dan een hooge plaats in. Ook in ons land zijn vele gevallen van vergiftigin gen met deze middelen, waarvan verschil lende met doodelijken afloop vastgesteld. Het gevaar, dat in het gebruik van deze en verwante slaapmiddelen is gelegen, is groot. Het op eigen houtje medicineeren is gevaarlijk. Het wordt in de hand gewerkt door de niet behoorlijke handhaving van de op dit punt bestaande wettelijke bepa lingen. Men neemt het niet nauw met de medi cinale dosis en al moge de minimum-letale dosis b.v. voor veronal op .4 gram worden opgegeven, dan mag niet over het hoofd worden gezien, dat er nog zoo iets van persoonlijke gevoeligheid bestaat en dat dientengevolge de letale dosis ver onder dit minimum kam dalen. Onderzoekingen, die spr. met dr. Steenhauer heeft verricht, hebben hun het bewijs hiervan geleverd. De barbituutzuurverbindingen zijn trou wens niet de eenige geneesmiddelen waar bij dit verschijnsel is waargenomen. Dit geldt zelfs voor middelen, die jarenlang zonder dat hierop de aandacht is gevestigd in de geneeskunde werden gebruikt en die ook een tijdlang door een ijverige reclame als onschuldige huismiddelen werden aan geprezen. In dit verband noemde spr. pyra- midon, verder het vermageringsmiddel di- nitrophenol, dat ook met den naam dinitri wordt bestempeld, cocaïne enz. Men kent wel de op den voorgrond tredende genees krachtige werking dezer middelen, de scha delijke bijwerkingen komen helaas te laat te voorschijn. Van medicinale vergiftiging moet ook gesproken worden als door een te groote dosis, de geneeskrachtige werking in een toxische overgaat. In ons land kunnen de ouders hiervan medespreken, die kinderen verloren hebben door de toediening van phosphor-levertraan, die bereid door onbe voegden en niet deskundigen de 100-voudi- ge hoeveelheid phophorus bevatte, die daarin aanwezig behoorde te zijn. Een en kele lepel levertraan bevatte reeds de do sis, die den dood ten gevolge moest heb ben. In verband met medicinale vergiftingen vermeldde spr. ook de veel gevallen van verlamming, die, ook in ons land vele vrou wen hebben overvallen door het gébruik van het middel apiol om abortus op te wek ken. Ook op het gebied der toilet- en schoon heidsmiddelen zijn vergiftingen voorgeko men. Blanketsel met loodverbindingen, haarkleursel met para-phenyleendiamine, zoogenaamde onbrandbare benzine, kan spr. uit eigen ervaring als oorzaken van intoxi caties aanhalen. Wat de laatstgenoemde vloeistof betreft, die haar mindere ont vlambaarheid aan de bijmenging van een aanzienlijke hoeveelheid tetrachloorkool- stof dankt, kan gewezen worden op onge vallen, ook hier te lande voorgekomen, bij het haarwasschen. De uitgebreide toepassing, die het blauw zuur als ontrattings- en desinfectiemiddel van schepen, fabrieken en huizen en ter bestrijding van plantenbeschadiging heeft gevonden, maakte talrijke slachtoffers. Gif tige arseen-verbindingen vinden toepas sing in den tuinbouw om parasieten te doo- den. Voor hetzelfde doel vinden nicotine- preparaten aanwending en ook hier heeft zoowel de ondeskundige, die met de be handeling van het antiparasitaire middel belast is, alsmede de verbruiker der tuin bouwproducten, gevaar van de toepassing te duchten. Mijn bestek laat niet toe, aldus spr., in te gaan op het menschontierende gebruik van giftige oorlogsgassen, die als men vele ge schriften mag gelooven, ook voor de bur gerbevolking een verschrikkelijke beproe ving hebben weggelegd. Naast pogingen 1 tot bescherming tegen dergelijke rampen moeten toxicologische onderzoekingen te spoediger herkenning dier gassen en ter wering van de schadelijke gevolgen gere geld worden ingesteld. Tenslotte besprak spr. de gevaren, welke uit toxicologisch oogpunt, de uitbreiding der industrie met zich brengt. Een der langst bekende vergiften is het kooloxyde-gas, dat in den vorm van ko lendamp tallooze slachtoffers heeft ge maakt. Het ontstaat overal waar kool, in welken vorm ook, onvolledig verbrandt. Verwant aan doch minder vergiftig dan het kooloxyde is het koolzuur, dat normaal tot ongeveer 0.4 per duizend in de lucht voorkomt, doch dat onder bepaalde omstan digheden in een zoodanige concentratie kan zijn opgehoopt, dat een verstikkings dood kan intreden. Men denke aan de ar beiders in de gist- en spiritusfabrieken en de gasophooping in de gistings-kuipen, aan de concentratie van het koolzuur in put ten, die tot 24 pet. heeft bedragen. Ook heeft men nog niet vergeten het plotseling ontsnappen van koolzuur in een Silezische kolenmijn (1930), waardoor 150 arbeiders het leven hebben verloren. In dit verband besprak spr. ook de ernstige vergiftingen, te zelfder tijd, waargenomen in de Maas vallei tusschen Duik en Hoei, waaronder zestig met doodelijken afloop. Niet minder ernstig is het gevaar voor het leven aan de phosphorwaterstof verbon den. Op zich zelf wordt dit gas niet in de industrie gebruikt. Het ontstaat echter door inwerking van water, ook als dit slechts den vorm eener vochtige atmospheer aanwezig is, op bepaalde phosphor-verbin- dingen. Deze komen o.a. voor in het ferro- silicium, een stof, die in Zweden en Noor wegen in electrische ovens wordt vervaar digd en die in de staalindustrie toepassing vindt. Her vervoer vindt bijna uitsluitend per boot plaats en het gevaar daaraan verbon den is bekend, zoodat ook reeds, dank zij het krachtige optreden der Rotterdamsche Gezondheidheidscommissie in 1910 bepalin gen omtrent het vervoer van ferro-siÜcium worden vastgesteld, die in het Rijnvaart- reglement zijn opgenomen. Dit heeft niet kunnen verhinderen, dat ook in ons land verschillende vergiftingen bij het vervoer van ferro-silicium werden waargenomen. Veel en velerlei zijn trouwens de oorza ken, die onder den invloed van de zich steeds wijzigende techniek, de mogelijkheid van vergiftingen vergrooten. Spr. wees in dit verband ook op het Centraal verslag der arbeidsinspectie Spr. besloot: Een vluchtig doorbladeren van het verslag der arbeidsinspectie toont aan, dat hetgeen ik hier gegeven heb, niet op volledigheid mag bogen. Dit was ook mijn doel niet. Ik beoogde, ook voor den niet-deskundige, het belang van de studie der toxicologie voor de sa menleving te schetsen. Ik heb wel eens hoo- ren beweren, dat toxicologie niet anders zou zijn als toegepaste analytische schei- kimde. Afgezien van het feit, dat het che mische gedeelte der toxicologie zijn eigen methodes van onderzoek heeft, is een der gelijke opvatting een miskenning van het wezen der vergiftleer. Het vergift zelf, het zij dan van mineralen, chemischen, plant- aardigen of dierlijken oorsprong, moet het uitgangspunt zijn voor de studie der ver- giftigings-oorzaken, daarbij optredende ver- achtereenvolgens bezet door De Graaff, Goester, Goddijn Het aantal der pharmaceuten, die aan U hom opleiding danken, is mij niet bekend. Dat het groot moet zijn, is buiten twijfel. Ik leid dat af uit den geregelden stroom van dissertaties, waarbij gij tot in deze dagen als promotor fungeert. Voor dat alles is de Faculteit U hartelijk daiikbaar. Wij wenschen U van harte toe, dat gij nog lange jaren zult genieten van uw wel verdiende rust, waarvan wij intusschen weten, dat zy slechts een betrekkelijke zal zijn. Van Uw persoon wenschen wij echter geen afscheid te nemen. We hopen, dat gij nog vele malen bij academische plechtig heden de Faculteit zult eeren door aan haar hoofd de plechtige vergaderzaal van den Senaat binnen te treden. REDE PROF. GODDIJN. Vervolgens sprak namens het huldi- gingscamité van leerlingen en oud-leerlin gen prof .dr. W. A. Goddijn. Het is moeilijk het ambt van den per- persoon te scheiden, aldus spr. Wat iemand als hoogleeraar beteekent hangt juist in hooge mate van zijn persoonlijkheid af. Leiderschap vraagt naast capaciteit ook een krachtige persoonlijkheid. In geen van deze elschen zijt gij tekort geschoten. Wanneer men aan het einde van een ge slaagde loopbaan gekomen en zooals gij in dit uur, omgeven door uw leerlingen, fa milie en belangstellenden, terugziet op den afgelegden levensweg, zullen velerlei ge waarwordingen u overstelpen. Voldoening kan echter alleen voortkomen uit het be wustzijn niet in de eerste plaats voor zich zelf geleefd te hebben, doch vooral de be langen van anderen te hebben bevorderd. Ik geloof, neen, ik ben overtuigd, dat gij inderdaad met voldoening op een welbe steed leven kunt terugzien. Uw krachtige wil en groote arbeidskracht, gepaard aan capaciteiten van onderzoeker en docent hebben u een plaats doen innemen van bijzondere beteekenis. Uw naam is ver bui ten deze universiteit bekend geworden, ge tuigen daarvan de vele onderscheidingen, 'die u in het binnen- en buitenland voor uw verdiensten zijn toegekend. Ik noem hier alleen de eere-doctoraten van Luik en Pa rijs. Tijdens uw hoogleeraarsambt hebt gij zóó veel tot stand gebracht, dat het mij niet mogelijk zal zijn in een kort tijdsbestek uw verdiensten in voldoende mate te doen uitkomen. Het zij mij vergund in enkele bewoordingen het belangrijkste naar voren te brengen. Meer dan 200 grootere en kleinere pu blicaties zijn van uw hand verschenen. Die talrijke onderzoekingen over grondstoffen en daaruit bereide preparaten met be trekking tot hun werkzame bestanddeelen zijn kenmerkend gebleven voor de geheele periode, waarin gij apothekers hebt opge leid. Juist deze onderzoekingen zijn het, die u aanwezen als dengene, die in de Phar- macopee-commissie een leidende rol moest vervullen. De 5de editie van de Neder- landsche Pharmacopee is nog onder uw voor zitterschap tot stand gekomen. Misschien is er geen kant aan uw werk, waarop meer de aandacht behoort te vallen dan juist op uw phytochemische en Galenische onder zoekingen. Niettegenstaande gij door vele schijncelen, de besteding van de gevolr antee bezigheden in beslag werd genonaen, gen ,de prophylectische. maatregelen daar- u aIl,jd bewust 8ebleven van uw tegen te nemen; opsporing en bepaling sluiten zich hierbij aan. Aan die studie een groot deel van mijn leven te hebben gewijd en ook eenigenmate aan den opbouw der toxicologie te hébben mogen medewerken strekt mij tot groote voldoening. Op deze rede volgde een hartelijk ap plaus, waarna de waarnemend rector-mag- nificus, prof. dr. B. D. Eerdmans, de ge voelens van den senaat vertolkte en daar bij den scheidenden hoogleeraar dank bracht voor het vele en belangrijke, dat hij gedurende zijn hoogleeraarsambt in het be lang der Leidsche Universiteit heeft ver richt. REDE PROF. KEESOM. Vervolgens sprak dr. W. Keesom, als de caan van de Faculteit der Wis- en Natuur kunde. De Faculteit van Wis- en Natuurkunde, aldus spr., wenscht U op dezen dag hier hartelijk dank te zeggen voor al wat gij in Uw bijna dertigjarig ambt als haar lid voor het pharmaceutisch onderwijs hebt Na het aftreden van Wijsman in 1907 be- zettet gij den leerstoel in de pharmacie al hier. Wijsman had zich meer in het bijzon der toegelegd op de voedingsmiddelenche- mie. Gij daarentegen, als meer eigenlijk apotheker, richtet Uw meer bijzondere be langstelling op de toxicologie en de phy- tochemie. Bij de, wellicht niet door onder ling overleg, maar niettemin tot groot voor deel van het geheel van het pharmaceu tisch onderwijs in ons land langzamerhand ontstane verscheidenheid in de richtingen dienaangaande aan de verschillende Uni versiteiten, zijn hier de toxicologie en de phytochemische richtingen onder Uw krach tige leiding meer bijzonder ontwikkeld. Zoo wel op het gebied der vergiften als der artsenijbereidkunde verwierft gij, niet al leen in ons land, maar ook in het buiten land groot gezag. Mede ongetwijfeld in verband daarmede zaagt gij het aantal studenten voortdurend belangrijk toenemen. Bedroeg het aantal candidaten in de pharmacie omstreeks 1907 15 a 20, heden ten dage is het tot ongeveer 75 gestegen. Het pharmaceutisch onderwijs vormt in de Faculteit als het ware een afzonderlijke afdeeling, een faculteit je op zichzelf. Aan Uw bemoeiingen danken we, dat voor de pharmacographie 'en de galenische phar macie eerst een lectoraat, daarna omgezet in een buitengewoon, toen in een gewoon, thans, we hopen tijdelijk, weer in een bui tengewoon professoraat, werd verkregen, Bij korte mouwen en lage halsbehoort een mooie bruihe huid, want een blanke huid verbrandt door de zon. Uw gelaat, hals en armen worden snel natuurlijk bruin, indien U deze bij fiets tochten en bij verblijf in de zon inwrijft met AMILDA-zonnebruincrême. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 4317 11 menlfjke leerlingen daartoe in staat gesteld, heeft gemeend u een huldeblijk te mogen aanbieden uwer waardig en besloot een stemmig een plaquette met uw beeltenis te doen vervaardigen om die te laten aan brengen in het laboratorium aan welks bloei gij uw beste krachten gegeven hebt. Het College van Curatoren dezer univer siteit heeft bij schrijven aan ons comité de plaquette aanvaard en toestemming ver leend tot het aanbrengen daarvan in het Pharmaceutisch Laboratorium. De plaquette werd vervolgens onthuld door een der jongere candidaten, welke plechtigheid vergezeld ging van het aan bieden van een album met de handteeke- ningen der schenkers. Na het college recipieerde prof. van Ital lie in den Hortus Botanicus. taak goede apothekers te vormen, een taak, die gij tot op den dag van heden met de grootste toewijding hebt volbracht. Zelf zijt gij apotheker gebleven om uw studenten van uw kennis en uw ervaring profijt te laten trekken. Steeds hebt gij er naar ge streefd in uw leerlingen een wetenschap pelijke basis te leggen, die hen in staat zou stellen in de maatschappij zelfstandig hun beroep te kunnen uitoefenen. Aan uw initiatief is de oprichting van het Leidsche criminologisch Instiuut en het in uw laboratorium gevestigde Rijks Insti tuut voor Pharmacotherapeutisch Onder zoek te danken. Niet onvermeld mogen blijven uw werk voor de Gezondheidsraad, uw functie als gedelegeerde van de Ne- derlandsche Regeering in 1912 bij de op richting van de Internationale Federatie voor Onderzoek van Specialités, waarvan gij later voorzitter werd. Een zeer belang rijke opdracht van internationalen aard hebt gij vervuld als voorzitter van de Com missie van Experts voor het vaststellen van de Analyse van Opium, een commissie, die toegevoegd was aan de Opium-oommis sie van den Volkenbond. Ik kom nu tot het meest sympathieke deel van mijn opdracht. Ik acht het een bij zonder voorrecht hier te mogen spreken uit naam van uw leerlingen en oud-leer lingen. Welk een voortreffelijk docent gij ge weest zijt, kunnen alleen zij beoordeelen, die het voorrecht hadden uw colleges te volgen. Uw veelzijdige kennis, uw volle beheersching van de veelomvattende phar macie, hebben steeds onze bewondering afgedwongen. Een heldere voordracht in welverzorgde taal was kenmerkend voor al uw colleges. Wetenschappelijke aspiraties hebt gij steeds aangemoedigd. Een reeks van dissertaties onder uw leiding tot stand gekomen zijn even zoo vele bijdragen voor vermeerdering van kennis op pharmaceu tisch gebied. Elk uwer leerlingen draagt na het beëindigen der studie een dankbare herinnering aan u met zich mede. Daar van wordt voor u thans de getuigenis af gelegd. Toen zich een huldigingscomité gevormd had, waarvan ik gaarne het voorzitter schap op mij nam, deed dit een beroep op uw leerlingen en oud-leerlingen. Het mag wel als een zeer bijzondere omstan digheid worden aangemerkt, dat allen, voor zoover zy bereikbaar waren, in Neder land en onze koloniën, aan die oproep ge hoor hebben gegeven! Het Comité, door de gaven uwer geza- RECHTZAKEN INBRAAK IN HET REGISTRATIE KANTOOR TE UTRECHT. Eenigen tijd geleden werd in den nacht van Zaterdag op Zondag inbraak gepleegd in het gebouw der registratie en domeinen de Muntstraat te Utrecht, waarbij voor een groot bedrag aan plakzegels werd ont vreemd. De dader had zich van tevoren la ten insluiten om bij nacht zijn voornemen te kunnen uitvoeren. Het misdrijf werd des Zondags ontdekt, geruimen tijd nadat de inbraak waS gepleegd. Gistermiddag stond in verband met de zen braak een 25-jarige jongeman terecht, stuurman van beroep. Bij dagvaarding was hem deze inbraak ten laste gelegd, terwijl hem bovendien ten laste werd gelegd de wederrechtelijke toeëigening van een ra dio-toestel, dat hij in huurkoop onder zich had en tenslotte wederrechtelijke toeëige ning van atlassen en boeken, die den ver dachte waren^ ter hand gesteld, nadat hij zich onder valschen naam deze boeken had doen bestellen. De jongeman ontkende alles wat hem ten laste was gelegd. Uit de getuigenverhooren bleek, dat men in het kantoor afdrukken van gummihakken had gevonden, die over eenkwamen met schoenen bij verdachte thuis gevonden. Ook bij het personeel werd een onderzoek ingesteld, echter met nega tief resultaat. Er werd in den bewusten nacht voor 17.000 aan plakzegels ontvreemd. In ver schillende winkels had verdachte getracht met plakzegels betaling te doen. De officier van justitie achtte het tenlaste ilegde bewezen en vrog een veroordeeling tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek der preventieve hechtenis. Mr. Hof Stolk betoogde, dat het niet be wezen was, dat de plakzegels, die verdachte aanbood dezelfde waren, als die, welke ont vreemd werden. Geen enkel feit bewijst dat verdachte in het kantoor is geweest. De overige zaken die ten laste zijn gelegd, zijn betrekkelijk kleinigheden, die een straf van een maand of acht wettigen en dan een reclasseeringsmogelijkheid open laten. Plei ter vroeg onmiddellijke invrijheidsstelling, die echter door de rechtbank werd gewei gerd. De uitspraak werd bepaald op 8 Juli a.s. MOORDAANSLAG OP DEN N. S. B.- COLPORTEUR. Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde den translateur, die een aanslag heeft gepleegd op een N. S. B.-colporteur op het plein voor het Centraal Station, waarbij hij drie revolverschoten op hem loste, en hem ernstig verwondde tot een gevangenisstraf van drie jaar en ter be schikking stelling van de regeering. De Rechtbank had den man, rekening houdende met zijn sterk verminderde toe rekeningsvatbaarheid, veroordeeld tot een jaar met aftrek van zes maanden voorar rest en ter beschikking stelling van de re geering. De procureur-generaal had wegens po ging tot doodslag vier jaar en ter beschik kingstelling van de regeering gerequi- reerd. STROOPERS WEGENS POGING TOT DOODSLAG VEROORDELD. Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde vandaag twee Hilversumsche stroo- pers, de gebroeders T. en S. F. wegens po ging tot doodslag en medeplichtigheid hier aan ieder tot drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Utrecht had dezelfde straf fen opgelegd, doch de procureur-generaal had 4 jaar geëischt. Het tweetal had, toen een boschwachter ze bij het stroopen onder Maartensdijk be trapte, op hem geschoten, zonder hem ech ter te raken. De een schoot zijn jachtge weer af, terwijl de ander zijn zaklantaarn op den boschwachter richtte. DE FRAUDE TE AMBT HARDENBERG. Oud-Burgemeester tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het Gerechtshof te Arnhem heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen H. H. W., oud-burgemeester van Ambt Harden- berg, die door de rechtbank te Almelo we gens verduistering en heling veroordeeld was tot een jaar en zes maanden gevange nisstraf. Het Hof heeft heden dit vonnis vernie- tigd en verdachte veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7