BERICHT. NIEUWS 27ste Jaargang ZATERDAG 27 JUNI 193S No. 8455 S)e £eid6efi£(B<H4/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 tl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Smadelijke laster. Er wordt op een schandelijke wijze met leugen en laster geageerd tegen de R. K. Staatspartij geageerd naar aanleiding van wat zich dezer dagen afspeelt rondom den persoon den minister-president Co- lijn, die, gedreven door te groote goedheid, ayn milddadigheid heeft bewezen aan Iemand, die hen niet verdiende (hierop ko men de vaststaande feiten, die zijn gepu bliceerd, neer). Er wordt geageerd tegen de R.K. Staats partij, tegen de Katholieken het ver- foeielijke en afschuwelijke anti-papisme werkt en wroet weer! „Volk en Vaderland" vriend of tegen stander van de N.S.B. zal, als hy objec tief kan oordeelen, dit mo eten erkennen! staat in die weerzinwekkende hetze vóóraan. In het jongste nummer van „Volk en Va derland" wordt niet meer of minder be weer, dan dat de Kath. Staatspartij de aan- stichtster en verbreidster is geweest van de geruchten rond den persoon van den mi nister-president En bovendien krijgt zij ook nog op haar zondenregister, dat zij eerst zou hebben ge probeerd de N.S.B. te laten opdraaien voor een campagne tegen dr. Colijn, welke pro vocatie haar echter niet gelukt is. Wij kunnen met de meeste beslistheid verklaren, dat voor deze grove, van gal overloopende insinuatie geen enkele, maar dan ook geen enkele aanleiding bestaat in de werkelijkheid. Volkomen terecht merkt de „Maasbode" op „Het is een niet te kwalificee- r e n „politiek" van het orgaan des heeren Mussert, den katholieken in de schoenen te schuiven dat zij dezen achterklap rond minister Colyn zouden behoevèn en willen benutten om een hun onwelgevalligen be windsman onmogelijk te maken". Mochten wij, katholieken, tegenover deze smadelijke belastering allen als één staan. De wereld in vogelvlucht De Volkenbondsraad is gisteren begonnen met een geheime zitting, welke evenwel niet zóó geheim is, of men weet toch wat er besproken is. De kwestie van het Abes- sijnsche conflict is van de agenda afge voerd; men wil er eerst de Assemblée over laten praten. Italië is niet vertegenwoor digd, minister Ciano heeft een beleefd briefje gestuurd. Uitvoeriger is gepraat over een eventueele reorganisatie van den Vol kenbond, waarover de meeningen nogal uit eenliepen. Sommigen wilden deze netelige kwestie maar afschuiven op de Assem blée, anderen meenden, dat niet het Pact maar de menschen gereorganiseerd moesten worden. Ook de „neutralen", de zeven kleintjes, die nogal eens een nuchteren kyk op den toestand hebben, zijn van meening, dat de fout niet ligt aan het Pact maar aan de toepassing. Wil men regels stellen, men doe dat over de toepassing en late het Pact zelf intact. Eenstemmigheid bestaat echter lang niet, zoodat de meer en meer gebrui kelijke weg wel weer gevolgd zal worden: uitstellen tot een volgende maal. Engeland, dat in deze aangelegenheden een tamelijk stuurlooze politiek volgt, krijgt het ook in andere opzichten te kwaad. In Palestina spitsen zich de verhoudingen hoe langer hoe meer toe en wordt de toestand steeds dreigender. Het gevaar is zeer groot dat de opstandige beweging der Arabieren omslaat naar Transjordanië, waar de woe lige Bedoeïenen zich gereed maken tot een inval in Palestina. Transjordanië valt, zoo als men weet, eveneens onder het Britsche mandaatgebied zooals Palestina. Voorts is men in Londen beducht voor een overslaan der Fransche stakingsbewe ging naar Engeland. Onder de lagere ambte naren van White hall zou het voornemen bestaan om naar Fransch model de localen te bezetten ten einde aan hun eischen kracht bij te zetten. De eerste stoot der sta kingsbeweging zou gegeven worden in het wapenarsenaal te van Woolwich en in de nabij gelegen munitie-opslagplaatsen. Vol gens het liberale oppositie-blad de „Star" zouden te Londen vooral de ambtenaren van het ministerie van oorlog, de admira liteit en het ministerie van binnenlandsche zaken ontevreden zijn. Men ziet het.on tevredenheid aan alle kanten! VREUGDE De groote levenskunst, waarvoor vaak wordt gevraagd en geëischt héél veel kracht, héél veel sterke wil, is de kunst, om onder alle omstandigheden in het hart lichtend te houden, de blijheid, wier stralende warm te onszelf sterkt en allen, die wij op onzen levensweg ontmoeten. Die blijheid, die Christelijke blijheid is een zoo kostbaar bezit van individueele en van sociale waarde vooral in onzen tijd, vooral op den dag van heden, met zijn zwaardrukkende zorgen eri egaal-sombere perspectieven! Een werkelijk blij mensch te ontmoeten geen zorgeloos, oppervlakkig-vroolijk, onverschillig-uitgelaten, maar een werke lijk blij mensch dat is een voorrecht! Een blij mensch dat, als hij pijn en verdriet heeft, tóch in zijn rust en berusting een zekere blijheid rondom zich blyft uitstra len. Wy meenen goed te doen, met hier nog 'ns af te drukken een beschouwing, waarop dezer dagen onze aandacht werd getrokken in een oude aflevering van „De Katholieke Vrouw" een beschouwing van den hoogeerw. heer dr. Feron: „De Katholieke Kerk houdt van vreugde. Een Katholiek mag geen pessimist zijn. Er moet vreugde zijn in ons leven. Met Paschen kunnen wij dat zoo aanvoe len. Alles is dan één „Alleluja", één stra lende vreugde in de Liturgie. Het leven kan nog zoo zwaar zijn, het woord der Schrift, dat „ons leven op aarde een strijd is", mag nog zoo waar wezen, de Kerk mag nog zoo terecht spreken van een „tranendal", tus- schen dat alles door hooren wij den goeden God zeggen, dat „Hij zoo houdt van men schen, die offeren met een blij gelaat", en hooren wy telkens de Kerk altijd en by na bij alles de klok luiden van de vreugde. Heeft de mensch dan vreugde noodig? Is vreugde iets goeds? Vreugde hangt samen met geluk en geluk is het voorwerp van onze innigste verlan gens. Vreugde, echte vreugde, is de rijpe vrucht van goedheid, van Goddelijke goed heid, die ons overlaadt met weldaden, en tevens van menschelijke goedheid, want slechte menschen kennen eigenlijk geen ware vreugde. Vreugde is het leven van de jeugd en de kracht van den ouderdom. Vreugde maakt het offer schoon en echt, vreugde maakt het leed dragelijk en klein. Vreugde is de stille steun van ons leven. Vreugde is de vitaliteit van onze zenuwen en de sfeer, waarin onze voeding gedijt. Vreugde is de sfeer, die ons lastige leven maakt tot een feest. Alle menschen moesten het mooie boekje „Meer vreugde" hebben gelezen. Alle men schen moesten beseffen, dat vreugde een apostolaat, een charitatieve daad is van het zuiverste gehalte. Reeds het kleine kind kan voor het gezin een reddende engel wor den door zijn kinderlijke blijheid. Het lachende kindje kan een rouwende we duwe weer tot levensblijheid brengen. Wee den mensch, die anderen tracht de vreugde te ontnemen. Zeker, de arme pes simist, kan er soms weinig aan doen, dat hij anderen door zijn zwaarmoedigheid iets doet lijden. Zijn eigen zwaar gemoed is een onweerswolk, die hij binnenvoert in elke sfeer, waar hij binnentreedt. Toch moet hy ook trachten het kruis, dat hij draagt, niet over te leggen op de schouders van anderen. Ook de bezorgde, met moeilijkheden kam pende, huisvader kan er weinig aan doen, dat hy thuis komend het huis vult met zijn zorgen en klachten. Juist thuis zal het hem een behoefte zijn van zijn kampen en ram pen te doen blijken en daardoor zelf ver licht te worden. Maar ook hij moet op zijn hoede wezen. Geen vader mag den vrijen loop laten aan zijn persoonlijke moeilijk heden en met één slag de blijde sfeer in huis bederven en in een pijnlijke en ge drukte sfeer omzetten. Toch zijn al zulke vreugde-bedervers meer te beklagen dan te berispen. Maar er zijn anderen, die dat wél verdie nen. Op wie de gezond-denkende mensch wel verontwaardigd móét worden. Dat zijn om er enkele te noemen die geniepige nijdigaards, die altijd roet in het eten der menschheid trachten te gooien. Die heime lijk den blijden mensch bestoken met hun valsche „steken". Die door kwaadspreken of lasteren den moedigen mensch voor den af grond van kritiek en eerloosheid plaatsen. Die door anonieme brieven de verloofden achterdochtig maken jegens elkaar. Die door drankzucht of driftigheid de vree in huis verstoren. Die geboren schijnen om het leven van anderen te vergallen. Die hun eigen vreugdeloosheid wreken in de ver pesting van de vreugde hunner mede-men- schen. Menschen, er is toch reeds zooveel leed en zoo weinig vreugde. Er is toch reeds zooveel gekanker en zoo weinig tevreden heid. Er is toch reeds zooveel haat en zoo weinig vrede. Laat ons voorzichtig zijn met het geluk der medemenschen. Laat ons DE REDE VAN DEN RECTOR- MAGNIFICUS DER UTRECHTSCHE UNIVERSITEIT In tegenstelling met het liberale „Utr. Dagblad" (dat wij hebben geciteerd) poogt het liberale "Hbld." den rector- magnificus-in-opspraak vrij te pleiten. Alleen wit het blad toegeven, dat het n o o d i g e n van den aartsbisschap van Utecht en andee Katholieken „den hoogge leerden spreker met zeker recht het ver wijt van een ontactische uitdrukking op de hals kon halen". „DE AARTSBISSCHOP EEN GROOT EN ONVERVAARD HISTORICUS" In de rubriek „Oproerige krabbels" van het „Volk" schrijft de heer A. B. Kleere- koper: „Een universitaire jubileumsherdenking in de Utrechtsche Domkerk. Verrukkelijk bouwsel, geschapen door en voor de bele ving der katholieke idee, en dus toebehoo- rend haar, en haar alléén. Wind u niet op! Ik ken heel goed de grond waarop het protestanstch recht op zulk een kerk ver dedigd wordt. Maar myn socialistisch ge moed verwerkt zulk een eigendomsbeschou wing niet. Een geestelijke schepping, die een gedachte belichaamt, is en blijft van die gedachte, zoolang zij leeft. Aanwezig zijn verschillende Katholie ken, uit hoofde van hun ambten, aan de universiteit zelf of in het gemeenebest. Aanwezig is ook de Aartsbisschop van Utrecht. Zij zijn daar genoodigd. Zij zijn gasten. Sommigen gastheer zelfs. Hun ver toeven in deze kerk moet hun een kwel ling zijn, die zelfbeheersching kost. Maar zij laten de rechten der volkseenheid gel den en zitten op hun plaats. Verschijnt op het spreekgestoelte de rector-magnificus. Levert een historische beschouwing, welke kort en bondig het rijk van den geest laat aanvangen bij de Kerkhervorming. Werkt dat uit op een wijze, die nóg erger kwetsing van een ka tholiek gemoed ondenkbaar maakt. Het is een goedkoope triompf, want verweer is hier uitgesloten. In een openbaar debat (de aartsbisschop is een groot en onver vaard historicus) zou het anders afloopen. Deze bejegening wordt door den opper sten gastheer aangedaan aan zijn genoo- digden, op de plaats zelf, door hun over tuiging voortgebracht, en doet die overtui ging het pijnlijkst geweld aan. Het is ver bijsterend. Zelden was de „Shemesch tsedaka", de zon der gerechtigheid, waarvan later mi nister Slotemaker sprak zoo verduisterd als bij deze ontluisterde gelegenheid. DE KATHOLIEKE STUDENTEN VAN „VERITAS". Verbazing moet zich hebben meester ge maakt van de honderden en nog eens honderden, die ter plechtige herdenking in de luisterrijke Middeleeuwsche Domkerk vereenigd, en van de duizenden en nog eens duizenden, die, geschaard op het Domplein, in de straten en huizen der oude Bisschopsstad, in de dorpen en steden tot in de verste uithoeken van het vaderland, langs de aethergolven, de plechtige her denkingsrede hebben aangehoord, die door den Rector-Magnificus der Utrechtsche Alma Mater bij haar 300-jarig bestaan is uitgesproken. Een verbazing, die spoedig plaats maakte voor een algemeene veront waardiging. Dat de Rector-Magnificus, prof. dr. C. W. Vollgraff op het hoogtepunt van de zoo luisterrijke feestvieren, in de tegenwoor digheid van de Koningin en de Prinses, in het bijzijn van den Pauselijken Internun tius en den Utrechtschen Aartsbisschop, ten aanhoore van zooveel illustere perso nen, als gastheer een rede drufde uitspre ken, die niet slechts elke fijnheid van ge voel tegenover gasten miste, maar zelfs krenkend voor hen was, heeft in 't bijzon der ons, Katholieke Studenten, gegriefd. Over den wetenschappelijen inhoud van zijn rede is ook door niet-Katholieken reeds scherp geoordeeld. Zeer waardeeren wij in onze niet-Katholieke land- en stad- genooten de openlijke afkeuring van de tactlooze wijze van optreden en ook het openlijk uitgesproken vonnis over het on wetenschappelijke zijner historiebeschou wing. Wij zouden echter als katholieke studen ten te kort schieten in ons Katholiek en vreugdebeschermers en vreugde-brengers zijn. Laat onze gal niet de vreugde van an deren verzuren. Een kind kan daar zelfs niet tegen. Het vlucht van een mensch, die hem tegentreedt met een zuur ge zicht. En loopt zoo graag naar een ander, die hem met lachend gelaat ontvangt. In dat opzicht mogen wij allen kinderen zijn". Het is ons recht den omgang te zoeken bij blijde menschen, omdat vreugde ons goed doet". Zij die zich per 1 Juli a.s. wenschen te abonneeren op ,,DE LEIDSCHE COURANT" ontvan gen de voor dien datum verschij nende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. wetenschappelijk gevoel van eigenwaar de, als ook wij niet openlijk ons protest lieten hooren tegen een optreden, als de Rector-Magnificus heeft gemeend, zich te mogen veroorlooven bij de viering van het derde Eeuwfeest onzer Universiteit. Namens de Katholieke Studentenvereeni- ging „Vertias". HET BESTUUR. Hadden de katholieke studenten mis schien niet beter gedaan met te wachten op het protest der katholieke professoren, om zich dan daarbij aan te sluiten? En wij herhalen het een protest van Ka tholieken en niet-Katholieken gezamenlijk zou oi. nog hooger waarde hebben, dan van Katholieken alléén. IS ER EENIGE OPLEVING? Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft weer cijfers omtrent de werkloosheid in ons land gepubliceerd, en daaruit bleek, dat het aantal bedroeg: eind Maart '36: 429.046 eind April '36: 415.743 eind Mei '36: 392.884 In twee maanden tijd nam dius het cijfer met ruim 36.000 af. Zou er eenige opleving komen? Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. I =3 VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Volkenbondsraad in vergadering bij een. Het Abessijnsche conflict uitgesteld. (2de blad). Incidenten in de Belgische Kamer. (2de blad). De toestand in Palestina verergert met den dag. (2de blad). BINNENLAND. Dr. Colijn en de R. K. Staatspartij. (2de blad). De zaak-Vrijman in de Tweede Kamer. (2de blad.) De loting voor den dienstplicht. (2de blad). NICARAGUA VERLAAT DEN VOLKENBOND. GENèVE, 27 Juni. (A.N.P.) Nicara gua is uit den Volkenbond getreden. De regeering heeft geen enkele motiveering van haar besluit gegeven. Nicaragua is lid geweest sedert 3 No vember 1920. STADS DE LEIDSCHE KATOENMAATSCHAPPU IN VEILING VERKOCHT. Voor ongeveer ƒ100.000. Gisteravond werden in het Notarishuis aan de Hoogewoerd geveild: Ten overstaan van mr. H. M. A. Coe- bergh, notaris alhier met medewerking van de deskundigen Corn, de Vlaming en L. Backer te Amsterdam. Da fabrieksgebou wen met machinekamers en ketelhuizen, pakhuizen, werk- en bergplaatsen, open terreinen, kantoorgebouw met bovenwo ning en woonhuizen der N.V. Leidsche Ka toenmaatschappij v.h. de Heyder en Co., alhier, aan de Heerengracht, Nieuwe Waardstraat, Waardkerkplein, Lange- straat, Korte Langestraat, Oranjegracht, Korte Oranjegracht, Waardkerkstraat, Waardgracht, Weverstraat, 1ste Looier straat, Groenesteeg, en den Zylsingel to taal groot ongeveer 2 Hectaren: Veilingsperceelen: 1 tot en met 6 en 24 tot en met 30 (fabrieksgebouwen, kan toorgebouw, magazijnen en open terrei nen) en verbindingsbrug na afmijning der perceelen afzonderlijk en in verschillende combinaties in bod staande: ƒ80.381, koo- per de heer J J. de Cler q.q. alhier voor ƒ81.781. Veilingsperceelen: 7 tot en met 11 (woon huizen Heerengracht 83 en 81a. pakhui zen Nieuwe Waardstraat 1, 3 en 5) na af- mijning der perceelen afzonderlijk en in verschillende combinaties in bod staande 4.692, kooper de heer J. J. G. de Cler qq alhier voor 4.826. Veilingsperceelen: 12 tot en met 23 (pak huizen en terreinen Korte Langestraat, Nieuwe Waardstraat, Korte Oranjegracht 10, 9, 8 en 7) na afmijning der perceelen afzonderlijk en in combinaties in bod staan de ƒ4.159, kooper de heer Th. L. J. Zit man te Zoeterwoude voor ƒ4.500. Na de aankoop werd in het notarishuis medegedeeld, dat de perceelen van 1 tot en met 6 en van 12 tot en met 23 zijn ge kocht voor rekening der gemeente. Naar werd medegedeeld, zullen deze fabrieks gebouwen met aanhoorigheden worden af gebroken, nieuwe huizen zullen er voor in de plaats komen en een verbinding met den Zijlsingel en daar achter liggende woon wijk zal tot stand gebracht worden De overval op een Eltax-chauffeur. Naar wij vernemen is de Eltax-chauffeur v. Lieshout, die eenige weken geleden on der de gemeente Alphen aan den Rijn door twee Duitschers werd overvallen met de bedoeling er met den wagen van door te gaan, heden uit het Academisch Zieken huis ontslagen. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Zondag wordt van de K.J.M.V.-ers even als van de leden der overige vereenigingen voor de rijpere jeugd een daad verwacht. Een daad van Eerherstel aan Christus Koning voor de vele door de excessen van het hedendaagsche heidensche bad- en strandgenoegen, Hem aangedane beleedi- gingen. K.J.M.V.-ers, toont U morgen Uw parool „Man van krakter en man van de daad" waardig. Daarom dus morgen ieder in zyn Pa rochiekerk des morgens onder de H. Mis van half acht een H. Communie van Eer herstel en des avonds ook weer te half acht allen aanwezig in de St. Lode wij kskerk Steenschuur bij het plechtig Lof. Voor Christus onzen Koning, God wil het! HET BESTUUR. Tuinencommissie „Ons Belang". De tuinencommissie van de Woningbouw- vereeniging „Ons Belang" had voor de deelnemers aan den tuintjes-wedstrijd een excursie uitgeschreven naar de Gemeente kwee ker ij. Ruim 40 personen waaronder ook vrouwen van de leden, hebben aan deze excursie deelgenomen. De deelnemers werden vanaf het nieuwe kantoorgebouw rondgeleid door den heer A. Galjaard, opzichter der Gem. Plantsoe nen. Eerst werd bezichtigd de boomkwee- kerij, waar wij te zien kregen, de verschil lende boomen welke thans voor straatbe planting gebruikt worden. Door de nog steeds voortwoekerende iepziekte worden thans zooveel mogelijk andere boomsoorten gebruikt. In Leiden is op het oogenblik 50 K.M. beplant met straatboomen. Daarna kregen wy te zien een uitgebreide collectie heesters, vaste planten en zaad- planten. De kassen en bakken werden bezichtigd, waar jaarlijks ruim 50.000 zaadplanten wor den gekweekt om de Leidsche parken en plantsoenen op te sieren. Na afloop van deze excursie, welke naar aller genoegen was, bracht de voorzitter van de tuintjescommissie, de heer v. d. Bos, dank aan den heer J. Jonker, Hoofdopzich ter, voor de toegestane excursie en aan den heer A. Galjaard, voor den prettigen en leerzamen avond, aan de deelnemers gebo den. Tot slot bracht de heer Gerritsen, voor zitter van de Woningbouwvereeniging „Ons Belang", dank aan de commissie, voor het organ iseeren van de verschillende excur sies en spoorde de aanwezigen aan het werk van de commissie te blijven waardeeren.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1