VRIJDAG 26 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Gebroken carrière en een gebroken been. De 14-jarige v. d. K., die sinds eenige dagen met nog andere jongens wielrenners- aspiraties vertoont, kwam gisteravond op den Prinsen weg met zijn rijwiel te vallen, tengevolge waarvan hij het rechter sleu telheen brak. Nadat ten huize van dr. Janse de eerste hulp was verleend, is hij over gebracht naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden. LEEMUIDEN. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam Donder dagmorgen in openbare vergadering bijeen. Aanwezig waren 'alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen. De voorzitter opent de vergadering met ifebed. De notulen van de vorige vergade ring worden na lezing door den secretaris, door de vergadering onveranderd vastge steld. De voorzitter doet mededeeling van de navolgende ingekomen stukken. Schrijven van het Departement van So ciale Zaken waarbij de vergunning tot het hebben van 10 plaatsen bij de rijkswerk verschaffing wordt ingetrokken. Schrijven van het Departement van So ciale Zaken waarbij het subsidie in de kos ten van steimverleening aan werkloozen over het jaar 1936 wordt bepaald op 38,4%. Schrijven van den voorzitter van het Col lege van Ged. Staten waarbij de verorde ningen op de heffing van bruggeld te Lei- muiden en te Bilderdam goedgekeurd wor den teruggezonden. Schrijven van Ged. Staten dd 16/22 Juni 1936 waarbij wordt medegedeeld dat Ged. Staten van plan zijn om aan de Kroon voor te stellen de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris, Wethouders en Ontvanger met ingang van 1 October a.s. te verlagen met 2 1/2%. Het advies van den Raad op dit voorstel wordt gevraagd. De Raad besluit met alge- meene stemmen om aan Ged. Staten mede te deelen, dat hij zich met deze verlaging kan vereenigen. Schrijven van het Bestuur van de Chr. H.B.S. te Alphen aan den Rijn waarbij ge vraagd wordt om een subsidie groot 9.29 in. het exploitatietekort over 1935, voor den leerling S. Ham. B. en W. stellen voor om afwijzend op dit adres te beschikken, aangezien er geen enkele wettelijke verplichting bestaat. De heer Rietdijk vindt afwijzen zeer on billijk en protesteert ten sterkste tegen een dergelijke handelwijze. Moreel is de ge meente verplicht om de gelijkstelling zoo veel mogelijke te bevorderen. De heer Riet dijk stelt voor de gevraagde subsidie te verleenen. Zijn voorstel wordt echter niet voldoende ondersteund en komt zoodoende niet in stemming. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met alleen de stem van den heer Rietdijk tegen aangenomen. Daarna worden enkele reclames tegen de hondenbelasting overeenkomstig het voor stel van B. en W. afgehandeld. Vastgesteld worden nog.een tweetal be sluiten tot wijziging van de begrooting dienst 1935. De voorzitter deelt mede dat over 1935 nog aan het Rijk terugbetaald moest worden een bedrag van 2040 we gens te veel ontvangen hoofdsom en op centen personeele belasting. De begrooting kon, hoewel met moeite, nog in evenwicht worden gebracht. Bij de rondvraag zegt de heer Heenk, dat hij het wenschelijk acht, dat zoo spoe dig mogelijk bij de bruggeldheffing het bon nensysteem wordt ingevoerd. De heer Riet dijk vindt het alleszins gewenscht om hier mede te beginnen. Reeds jaren heeft hij zich als een voorstander daarvan doen kennen. De voorzitter zegt dat B. en W. naar een goedwerkend systeem zullen uitzien. De heer Visser bespreekt nog de exces sen bij de watersport; hij zou gaarne meer politietoezicht willen zien. De voorzitter zegt dit toe, indien nog zal hij met voor stellen tot vaststelling van een kampeer- verordening komen. De heer Rietdijk zou gaarne het terrein behoorende bij de onderwijzers woning en de o.l. school wat opgeknapt willen hebben. De voorzitter zegt een onderzoek toe. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de voor zitter de vergadering. LISSE. Bouwvergunning. Burg. en We n dezer gemeente hebben aan de R. K. Woning- bouwvereenigipg „Het Gezinsbelang" te Lisse, vergunning verleend tot het bouwen van 37 arbeiderswoningen langs de Catha- rijnelaan. Kostelooze inenting. Op Dinsdag 30 Juni a-s. zal binnen deze gemeente de ge legenheid zijn opengestéld tot kostelooze inenting of herinenting op de gewone spreekuren van de geneeskundigen alhier. Politie-verordening. Burg. en Weth. stellen den Raad dezer gemeente voor om de algemeene Politie-verordening voor de gemeente Lisse te wijzigen en aan te vul len als volgt: Het bestaande artikel 9 wordt gelezen: Artikel 9. De navolgende wegen worden in het be lang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer gesloten verklaard. I. Voor het verkeer met motorrijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen, inge richt voor het vervoer van goederen, rij-of voertuigen, geen motorrijtuigen zijnde: a. de de Stationsweg, vanaf het punt, waar deze samenkomt met de Veldhorst- straat tot aan den Heereweg in oostelijke richting; b. de Gracht weg, vanaf den Heereweg Vierkant) tot waar deze samenkomt met Kapelstraat in de oostelijke richting; c. Vreewijk, vanaf het punt waar deze .-.enkomt met de Wilhelminastraat tot aan i Heereweg in westelijke richitng. I. Voor motorrijtuigen op twee wielen rijwielen: a. het gedeelte van de Wagendwarsstraat, vanaf het punt waar de versmalling aan vangt tot waar deze samenkomt met den Heereweg in beide richtingen. III. Van het bepaalde onder I en n kan door Burgemeester en Wethouders schrif telijk ontheffing worden verleend. Toegevoegd wordt een nieuw artikel 7a. Artikel 7a. In verband met de vrijheid en de veilig heid van het verkeerd wordt bepaald: 1. dat men motorrijtuigen op meer dan twee wielen, rijwielen op meer dan twee wielen of rij- of voertuigen, geen motor rijtuigen zijnde, niet in stilstand mag heb ben, anders dan tot het onmiddelijk uit- of inlaten of uit- of instappen van personen of het onmiddellijk laden of lossen van goederen op het gedeelte van den Heere weg, gelegen tusschen de perceelen, plaat selijk genummerd 136 en 214. 2. Van het bepaalde onder- 1 kan door Burgemeester en Wethouders schriftelijk ontheffing worden verleend. Geboren: Adriaan zoon van K. Hen- sen en G. Vaandering. Margarete Frieda dochter van B. Versteeg en F. M. J. Marks. Petrus Franciscus z: van J. P. van Beek en M. S Kaandorp. Ondertrouwd: Carl. Stuhldreier 25 jaar en Adriana Petronella Wassenaar 22 j. Wilhelmis Hermanus van Gerven 30 j. en Marit Cornelia van Steijn 24 j. Getrouwd: A. Moolenaar en J. H. van der Zaal. J. Rusman te Hilegom en E. J. Oostveen. F de Groot te Lisse en J. Galjaard te Hillegom. Overleden: Cornelis Dork van Gin- hoven 82 j. wedn. van M. Vis. Gevestigd: C. J. Rotteveel uit Hil legom. A. C. van Velzen uit Drieber gen. H. van Houten uit Leiden. M. Bloch uit Velsen. C. E. Faas geb. van der Stelt en gezin uit Haarlemmermeer. Vertrokken: M. Vrijburg naar Hil legom. J. Sailsdorfer naar Haarlem mermeer. P. J. van der Linden naar Hil legom. F. C. van der Heijden naar Roo sendaal. NIEUWVEEN. Ziekenhuisfonds. „Onderling Hulpbe toon" treft het nooit met zijn jaarvergade ringen. Ze vallen middenzomer en dan is de trek naar het water of de buitenlucht grooter dan naar het vergaderlokaal. De heer P. J Spreij opent en heet bestuur en leden, in totaal een elftal, welkom. De heer C. A. Campfens leest de notulen der vorige jaarvergadering en verkrijgt hierop goedkeuring. Zijn jaarverslag luidt uitermate gunstig, althans financieel ge sproken. Slechts 15 personen behoefden te samen 343 verpleegdagen, tegenover 32 per sonen met 801 verpleegdagen in het vorig boekjaar. Het verliescijfer ove- 1934'35 ad ƒ275.84 werd glansrijk geslagen door een winst over 1935'35 van ƒ895.65. Het ledental liep niet onbelangrijk terug, zoo werden er 29 geroyeerd wegens contri butie-achterstand, 74 vertrokken naar el ders en 6 leden overleden, samen 109 uit getreden. 28 nieuwe leden traden toe, waar door het getal terugliep met 81. Thans staan er nog te boek 920 boven 25, 506 be neden deze leeftijd, samen 1426 leden. Als den secretaris alle lof is toegezwaaid voor zijn jaarrapport, krijgt de heer J. Zekveld het woord als pènningmeester. To- tale ontvangsten ƒ2215.64, uitgaven 1319.98, winst 895.65. De reserve over de vorige twaalf jaren ad 1181.58 is daar door geklommen tot een bedrag ad ƒ2077.23. Uit de kolom uitgaven halen wij: voor verpleegkosten 857.58, vervoer 64.71 en bodeloon ƒ200. Nadat de heer W. v. d. Breggen namens de controle-commissie gunstig heeft gerap porteerd, wordt den heer Zekveld dank ge bracht. De voorzitter legt, verdergaande, bijzon dere nadruk op het nieuwst*- consigne: Bij opname in een ziekenhuis moet de aanbe taalde contributiekaart aan een bestuurs lid getoond worden. Het afwezige lid, de heer C. R. de Groot, wordt met algemeene stemmen in het be stuur herkozen. Animo voor de rondvraag blijkt niet aan wezig, zoodat de voorzitter reeds een half uur later kan sluiten. Veteranen wedstrijd. A.s. Zaterdag avond te acht uur zal een elftal oud-voet baller, althans minnaars van de voetbal sport, slag leveren tegen een Nic. Boys combinatie. De veteranen zullen in huis-, tuin- en keukenkleeding aantreden, wat voor het publiek nog een nevenattractie zal wezen. Waar de stramheid in de leden hen handicapt, zal een begeesterend woord achter de lijnen hen wellicht toch ten ze gepraal voeren. Ondertrouwd: J. Tijsterman en C. Kuyl J. v. Leeuwen en M. Roodenburg. Overleden: T. C. Verkerk 9 mnd. C. P. Stofberg 56 j. H. B. Schüpp 83 j. J. A. Harder 82 j. Vertrokken: B. Hoogervorst naar Alphen a. d. Rijn W. v. Amerongen naar Leiden. Gevestigd: J. G. M. v. d. Walle van Den Haag G. C. Hartveld van Aalsmeer M. A. Riedijk van Vlaardingen J. v. Klink van Mijdrecht M. K. Roodenburg van Alphen a. d. Rijn J. Vermey van Leimuiden J. W. Verwey van Leiden. NOORDWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert op Dinsdag 30 Juni a.s., des namiddags te drie uur. .Agenda: 1. Mededeelingen; 2. Ingekomen stukken; 3. Vaststelling notulen; 4. Verslag Ambachtsteekenschool; 5. Voorstel tot wij ziging van de verordening op de heffing van leges ter secretarie; 6. Voorstel tot het verleenen van ontheffingen van het school geld over 1935/1936; 7. Voorstel inzake voor ziening in de behoefte aan kasgeld; 8. Vast stelling kohier hondenbelasting 1936; 9. Verhuring voormalige onderwijzerswoning aan den St. Jeroensweg; 10. Voorstel tot wijziging van de tarieven voor levering van gas; 11. Wijziging van de gemeentebegroo- ting 1935 (nos. 7 en 8). NOORD WIJKERHOUT. Veldwachter Jansen. Gisteren bereik te ons het bericht dat de gemeente-veld wachter P. Jansen, alhier, is benoemd tot Rijksveldwachter ter standplaats Wad- dinxveen. Wij wenschen dezen ijverigen politieman, die gedurende de 5 1/2 jaar dat hij in Noordwijkerhout bij de politie was, strikt eerlijk en zonder aanzien des per- soons zijn ambt uitoefende, geluk met deze promotie en hopen dat het hem in zijn nieuwe standplaats en functie goed moge gaan. Bouwen. Aan C. Th. Willemse, alhier, is door burgemeester en wethouders ver gunning verleend tot het bouwen van zes arbeiderswoningen op het stuk geestgrond op het einde van de Havendwarsstraat. Iepziekte. Op verschillende plaatsen in de gemeente zijn wederom iepenboomen aangetast door de gevreesde iepziekte; zoo wel mooie groote boomen als kleine jonge boompjes zijn wederom het slachtoffer ge worden. Zoo spoedig mogelijk rooien is het eenige middel om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Etalagewedstrijd. De uitslag van de gehouden etalagewedstrijd is als volgt: Zilveren medaille: J. Balk, slager; H. J. Buschman, J. v. d. Berg-Smit, P. J. Broek hof, Th. O. de Vroomen, Wed. J. v. d. Berg. Bronzen medaille: Wed. F. Vink, C. v. Dam, N. H. de Klerk, G. Lemmens. Vermeld dient nog te worden dat aan J. van den Berg-Smit, wegens het hooge aantal punten, tevens een zilveren medaille door het comité is aangeboden. De com missie stelt er prijs op te vermelden dat voor het publiek 8 x 1.50 aan winkel waren heeft beschikbaar gesteld voor de genen die hun biljetten op een goede ma nier hebben ingeleverd en ingevuld. Deze bonnen kunnen bij een te Noordwijkerhout georganiseerden winkelier besteed worden. Bij een niet-georganiseerden winkelier zul len deze bonnen niet worden uitbetaald. RIJNSBURG. Tuinbouw. Vroege aardappelen en nog eens vroege aardappelen. De aanvoer aan de veiling bestaat voor minstens 90 pet. uit vroege aardappelen. En het meest jammer lijke is, dat er voor meer dan 60 pet. geen kooper is, dus doordraaid. En al krijgt nu de tuinder door de gunstige regeling van de Groenten- en Frui^centrale toch den minimumprijs uitbetaalt, aangenamer zou het zijn als het product koopers kon vin den, b.v. voor export, want voor den bin- nenlandsché handel is de aanvoer niet te plaatsen. De minimumprijs is thans ƒ1.10 per kist van 25 K.G. voor groote en 0.60 voor Drielingen. Heden staan al eenige honderden kisten, onverkochte aardappe len, opgeslagen, in afwachting van de or ders der Gr. en Fr. Centrale. SASSENHEEVI. Geitenkeuring. Zaterdagmiddag zal op het erf van de Fa. Bergman aan de Teij- lingerlaan een geitenkeuring worden ge houden voor alle Sassenheimsche geiten houders, waarvoor mooie prijzen ter be schikking zijn gesteld. STOMP WIJK. N. S. B. Gisteravond hield de N. S. B. een openbare vergadering op een stuk weiland langs de Vliet in de nabijheid van den Broekweg te Stompwijk. Er waren on geveer een 80-tal aanwezigen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd geen gebruik gemaakt. VEUR. Telefooncel. Door het bestuur der P. T. T. is aan de Prinses Julianaweg op den hoek van St. Josephstraat en Willibror- dusstraat te Veur een publieke telefooncel geplaatst, wat zeer zeker in een behoefte voorziet en zeer wordt gewaardeerd. Groentenveiling. De heden aange voerde andijvie, etc. werd grootendeels doorgedraaid en er kon derhalve geen no teering verstrekt worden. Verordening op het zwemmen. B. en W. van Veur deelen den Raad mede, dat de steeds toenemende behoefte niet in het minst van personen uit andere gemeenten, om zich gedurende de zomermaanden door het nemen van baden, enz. in en op andere plaatsen dan in bad- en zweminrichtingen, te verfrisschen zich de laatste jaren al meer en meer doet gevoelen. Het gevolg daarvan is,'dat men daartoe plaatsen op zoekt, welke niet gebonden zijn aan re gels ten aanzien van de openbare orde en zedelijkheid en als algemeen bekend, b.v. de Vliet bij voorkeur door het publiek ge bruikt wordt. Het raadsbesluit, houdende verbod tot het zich vertoohen in ongeoorloofde klee ding binnen de gemeente heeft in de prac- tijd geleerd tot moeilijkheden aanleiding te geven. In dit opzicht eischt genoemde verordening derhalve noodwenig herzie ning. B. en W. merken daarbij nog op, dat door het bestuur der K. J. M. V. afd. Leidschendam in deze richting ook een verzoek werd gedaan, bij welk verzoek werd overgelegd een lijst van adhaesie- betuigingen met in totaal ruim 100 handtee- keningen, waaronder ook die van de plaat selijke geestelijke overheid. B. en W. stel len mitsdien den Raad voor: 1. tot vaststel ling eener verordening op het zwemmen, het baden, het nemen van zonnebaden en het kampeeren binnen de gemeente over eenkomstig het ter inzage gelegd ontwerp besluit; 2. tot wijziging der verordening d.d. 30-25 Juli 1922, houdende verbod tot het zich vertoonen in ongeoorloofde klee- UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. OPRICHTING COMITÉ VOOR BIJZONDERE NOODEN. Op uitnoodiging van den Burgemeester waren Donderdagavond in de Trouwzaal van het Huis der Gemeente, in oprichtings vergadering Comité voor Bijzondere Nood en bijeen, nevens den Burgemeester, de heeren: P. Baane, Ch. Bannier, G. Bergshoeff, A. J. Dekker, L. N. v. Dien, H. Haring, A. van Hoorn, Mr. F. A. Helmstrijd, H. v. Kleef, J. P. Liefhebber, H. Oudenes, A. den Ouden, C. J. Roos, J. B. Samson, K. Tolk, A. Veen- huijzen, P. Verdonk, A. D. v. Vliet en Ir. J D. J. Waardenburg. Door den heer P. A. Colijn, burgemeester, werd mededeeling gedaan van ingekomen berichten van verhindering. De samenstelling van een Comité voor Bijz. Noorden aldus de Burgemeester ver eischt veel zorg. Hierin dienen personen zitting te hebben van verschillende instel lingen van weldadigheid in de gemeente en verschillende stroomingen der bevolking. In verband hiermede acht hij verdere aan vulling van het comité niet ongewenscht. Bij de opheffing van het PI. Crisis-Comité werd over het doel van zulk een comité reeds mededeeling gedaan. Het is de nood lenigen, daar, waar op andere wijze niet kan worden voorzien. De taak van de vroe gere sub, comm. B voor verstrekking van kleeding e.d. zal door dezelfde personen worden voortgezet. Wat betreft de taak van vroegere comm. A wordt dit voor een deel overgenomen door Burg. Armbestuur en klein gedeelte door het Rijnl. Borgstellings fonds. Echter de aanvragen zijn vele waar in door deze i Instanties niet kan worden voorzien. Daarom is noodig een Comité voor Bijzondere Nood en, waaraan mogelijk later den vorm van een Stichting kan worden gegeven. Hier ligt mede de taak, finantieele steun aan kleine middenstanders, die drei gen te vallen. Uit ervaring weet spr. dat velen aan den rand van den afgrond staan. Voor deze hulpverleening zal echter noo dig zijn overleg met diaconiën, Burg. Arm bestuur enz. Tot slot wees de Burgemees ter er op, dat wel eens gesproken wordt van „nieuwe armen", en niet ten onrechte. Om voor deze bevolkingsgroep hulp te kun nen verleenen riep spr. de medewerking van alle aanwezigen in alsook van de ge- heele bevolking. Door meerdere personen werden vragen gesteld o.a.: wijze van werken; overleg; wijze van credietverleening; schuldeischers; vorm waarin terugbetaling moet worden geregeld, alsmede aangaande de noodige medewerking van de bevolking in haar ge heel. De voorzitter merkte op, dat de nood bij veelen hooger is dan men soms zou ver moeden. Overleg is dringend noodig; echter kan het Rijnl. Borgstellingsfonds in vele ge vallen niet helpen, hetwelk door deze nieuwe commissie wel zou kunnen. Nauw lettend zal moeten worden toegezien, dat niet alles doorgaat naar den schuldeischer en daarbij dienen de betrokkenen er mede te rekenen dat door deze vorm van cre diet bij terugbetaling een ander kan wor den geholpen. Wat betreft de financiën is reeds een bedrag van plm. 1500 bijeen als saldo van het voormalig C.C. Hierna werd met algemeene goedkeuring tot de oprichting van zulk een Comité be sloten, terwijl in de commissie van voor bereiding om met den burgemeester nadere regelingen te treffen benoemd werden de heeren: L. N. van Dien, Mr. F. A. Helm- strijd, H. v. Kleef en J. P. Liefhebber. Tenslotte hoopte Burg. Colijn, dat de be volking in haar geheel zich gedrongen zal gevoelen tot hulpverleening, juist hier waar het zoo dringend noodig is; en als ons hart zich gedrongen gevoelt tot hulp ziet spr. daarin een glimp van Gods Genade. Personalia. Voor het examen gemeen te-administratie is geslaagd de heer W. Oudhof. Gevestigd: van Koudekerk: S. A. Walraven, bakkersknecht Zoeterwoude: M. G. Broxterman, bakkersknecht Zwammerdam: J. M. de Koning Dantu- hiadeel: R. Visser, kapper Weesperkar- spel: L. Schaap, landarbeider Reeuwijk W. de Jong en echtgenoote, boomkweeker Ferwerderadeel: J. Pennema, boeren knecht Gouda: G. C. A. Rutten Tiet- jerksradeel: J. Posthumus, veehouders knecht. Vertrokken: naar Zoeterwoude: A. Maas Boskoop: R. Baas en gezin Bennebroek: A. van Rijn Bodegraven. B. van Beek Veenendaal: P. W. Mulder Veenendaal: N. van Gijzel Rotterdam C. A. de Geus Zandvoort: P. A. de Geus St. Michielsgestel: M. L. W. Th. Leurs. Geboren: Engelina Theresia Geer- truida d. van P. H. de Smits en E. de Jong Eduard Willem z. van A. C. de ding binnen de gemeente Veur eveneens overeenkomstig het ter inzage grl-~1 ont- werp-besluit. TER-AAR. Gemeenteraad. Vrijdagavond .ui acht uur komt de Gemeenteraad in openbare zit ting bijeen ten gemeentehuize ter behande ling van de agenda, luidende als volgt: 1. Ingekomen stukken; 2. Verzoekschrift om vergoeding ingevolge art. 13 der Lager- Onderwijswet; 3. Aanwijzing deskundige tot het uitbrengen van een rapport omtrent het plan tot omzetting van de electriciteits- bedrijven van de gemeenten Nieuwkoop, Nieuwveen, Zevenhoven en Ter-Aar, in een Naamlooze Vennootschap; 4. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een ver ordening op het zwemmen, baden en kam peeren; 5. Adres van de R. K. Bewaarschool te Aarlanderveen om subsidie; 6. Belasting reclame; 7. Wijziging van de begrooting dienst 1936. Graaf en A. van Leeuwen Elie Trijntje Alberdina d. van D. J. de Jong en A. Sme ding Covert z. van P. Kooijman en G. Ruis Klara Louisa d. van J. Goedhart en E. M. de Rijk Teunis z. van P. van Leeuwen en J. W. A. C. Breedijk Pe tronella d. von P. J. W. de Goede en Th. van Velzen. Getrouwd: J. Tijsterman 61 j. en C. Kuijl 42 j. T. Riel 23 j. wonende te Reeuwijk en D. Stooker 23 j. G. Boe- kensteijn 30 j. wonende te Ter Aar en L. Westmaas 27 j. W. Noomen 25 j. en Chr. Snel 25 j. Overleden: Willempje Maria de Bruin 10 m. Catharina van Capel 70 j. wed. van C. Redegeld Adriana Corne lia Hoogendijk 63 j. gehuwd met A. van Wilgen Wilhelmina Maria van Leeu wen 38 j. gehuwd met P. Kempen Cor nelis van den Berg 83 j. geh. met S. H. Zieck. FINANCIëN EN ECONOMIE Bank-associatie In de heden te Amsterdam gehouden al gemeene vergadering van aandeelhouders van de Bank-associatie werden de balans en winst- en verliesrekening over 1935 goedgekeurd. De heeren F. P. Muysken en A. P. F. Poggenbeek werden als commissarissen herkozen. VAN M'N BOEKENTAFEL 1936. Culbertson's compleet bridge- systeem. N.V. Drukkerij G. J. Thieme, Nijmegen. Dit is een werk, dat bedoelt, beknopt en toch volledig te zijn. De schrijver, Cul- bertson, is hierin wonderwel geslaagd. Zijn uiteenzettingen zijn, zoowel voor bridgers als voor hen, die er nog niets van kunnen, uitstekend te volgen. De manier, om door tal van opgaven en invuloefeningen het waaromvan het bieden eener kleur duidelijk te maken, is werkelijk eenig. Al mag men misschien tegen het systeem van Culbertoon bezwaren hebben, een nieuwe ling zal, na het goed en grondig lezen van dit boek, met een klein beetje routine, zich uitstekend kunnen redden. Letterlijk bijna alle meest voorkomende situaties zijn erin behandeld en helder uiteengezet. Werkelijk, dit boek is een Bridge Grootmeester waar dig, het is als leerboek het beste wat be staat. TH. Gudrun krijgt haar zin. Door Heieen van Delden. Uitg.: G. B. van Goor Zonen's Uitg., den Haag. Dit is een werkje, dat ik in handen wenschte van alles meisjes, die op het punt staan de lagere school te verlaten, om deze te verwisselen met de H.B.S. of het Gym nasium. Het intens mooi doorvoeld werk, vlot ge schreven en raak geteekend, waarin Lenny, Dolly en Gudrun (Goedje) de hoofdrol spe len, geeft zoo'n echte kijk op de levens verhoudingen van drie huisgezinnen, die haast voorbeelden zijn van gezinnen in den deftigen stand, van onze hedendaagsche maatschappij. Ik kan niet anders dan Heieen van Del den feliciteeren met dit echt meisjesboek: een beter geslaagd werk las ik zelden. J. G. T. De Familie Caspers. Door Helena Constant-Ackerman. Uitg.: G. B. van Goor Zonen's Uitg., den Haag. Een eenvoudig gegeven, uitgewerkt tot een eenvoudig vlot geschreven meisjesboek, dat er zijn mag. De vier kinderen van de familie Caspers staan hier voor ons in hun doen en laten, met hun pleziertjes en verdrietjes; met hun kleine avontuurtjes en belevenissen in huis en daar buiten, tot eindelijk de kleine Nou, die bij haar tante is grootgebracht, in die zelfde familie als „kind" wordt opgenomen, wat de kleine „biegoeng" vindt; en Rolf reuzeleuk en Phien doet uitroepen: ,,'t is te mooi om waar te zijn. J. G. T. 20000 Jongens op stap. Door A. D. Hildebrand. Uitg.: Gebr. Kluitman, Alkmaar. In dit verhaal maken we kennis met Ton- ny Vermeulen, werkzaam bij een reclame bureau. Voor een schoenfabrikant heeft ie een prachtig reclame-middel bedacht voor een nieuw schoenmerk. Door ons land zullen groote wandelwed strijden plaats vinden. En iedere jongen, die de nieuwe schoenen gekocht heeft, mag mee op stap. Jan Bijl en Wim Vos winnen de hoofdprijzen. Ook Toon van Tienen heeft zijn best gedaan en met de geldprijs, die hij won, stelt hij zijn vader, die reeds lang werkloos is, in staat een zaakje te begin nen. Dit waarlijk sportief» verhaal verschaft onze jongens eenige uren gezonde ontspan ning. De voortreffelijk beschreven avon tuurlijke gebeurtenissen worden bovendien duidelijk in beeld gebracht door Hans Bor- rebach. Voor leeftijd 12 tot 16 jaar. Het Meisje, dat op de maan wachtte. Door Vera Robinson. Uitg.: Gebr. Kluitman, Alkmaar. Dit boek vertelt van de vacantie-genoe gens, die Onno, een jong advokaat onder bond tijdens zijn verblijf bij de familie Ro binson, alsmede van de extra vacantietijd, die hij Gerda, zijn secretaresse, gaf. Een aantrekkelijk geschreven boek, dat wij oudere meisjes gaarne ter lezing aan bevelen. Ook hier zijn de illustratie van Hans Borrebach. Het geheel: een mooi werk. J. G. T.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12