VRIJDAG 26 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. II RECHTZAKEN de fraude te ambt-hardenberg. De oud-burgemeester voor het Arnhemsche Hof. Gistermiddag is voor het Arnhemsche Ge rechtshof een aanvang gemaakt met de be handeling van de zaak tegen den gewezen burgemeester van Ambt-Hardenberg, H. H. W., die wegens verduistering en heling van gelden door de rechtbank te Almelo tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Tegen dit vonnis kwamen zoowel ver dachte als het O. M., dat twee jaar gevan genisstraf had geëischt in hooger beroep. Zooals men weet betreft het hier onregel matigheden, welke aan het eind van het vorige jaar aan het licht kwamen en waar bij ook de gemeente-ontvanger van Ambt- Hardenberg, J. B. was betrokken. Deze laatste werd door de rechtbank tot een jaar gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve rechtenis veroordeeld in welk vonnis hij berustte. Inmiddels was hy door den gemeenteraad oneervol ontslagen. Men zal zich herinneren, dat in de kas sen van o.a. de Landarbeidersvereeniging en de Chr. Schoolvereen., welke onder be heer van den ontvanger stonden, tekorten werden ontdekt tot een totaal bedrag van 10.000. Ook werd een kwitantie gevon den, waaruit bleek, dat de burgemeester geld had geleend van den ontvanger, wel ke gelden uit de kassen van genoemde ver- eenigingen waren verstrekt. Uit het onderzoek bleek, dat het om een rog grooter bedrag ging dan aanvankelijk werd vermoed. De dagvaarding legde aan den gemeente-ontvanger dan ook ten laste dat hij tusschen 1 Januari 1930 en 7 De cember 1935 zich wederrechtelijk heeft toe geëigend in het geheel ongeveer 16.000 althans geld, toebehoorend deels aan de gemeente Ambt Hardenberg, deels aan het het gemeentelijk electriciteitsbedrijf, deels aan de woningstichting Beter Wonen, deels aan de Landarbeidersvereeniging „liet belang van den arbeider" en deels aan de vereeniging Nationaal Onderwijs. Den burgemeester werd ten laste ge legd, dat hij in of omstreeks 1932 zich we derrechtelijk heeft toegeëigend circa 170 en circa 75, althans geld, toebehoorende aan de gemeente Ambt-Hardenberg, welk geld hij als burgemeester in zijn bediening resp. tot het doen van uitkeeringen aan veehouders krachtens de crisiszuivelwet 1932 onder zich had en van het rijk ter storting in de gemeentekas, als terugbeta ling van uit die kas ten behoeve van de naleving der veewet gedane voorschot ten ontvangen had. Voorts vermeldt de dagvaarding, dat hij op vele dagen tus schen 1 Maart 1930 en 7 December 1935 door misdrijf verkregen geld, in het geheel 16.000, althans geld, ten geschenke heeft aangenomen, althans dat hij dit geld heeft aangenomen, terwijl hij redelijkerwijs had moeten vermoeden, dat het door misdrijf was verkregen. Getuigenverhoor. Er waren twee getuigen gedagvaard. De gemeente-secretaris verklaarde, dat de bur gemeester op grond van de Crisis-zuivel- wet uitkeeringen moest doen aan veehou ders, waarvoor de verdachte een man daat kreeg voor een groot bedrag. Dit werd door den gemeente-secretaris be heerd en betaald namens den burgemees ter. Toen getuige met vacantie ging, gaf hij de rest van dat geld, n.l. ƒ187.50, aan den burgemeester om enkele veehouders, die hun geld nog niet hadden gekregen, te betalen. Na de vacantie bleef volgens den gemeente-secretaris nog ƒ170 over. Getuige heeft herhaalde malen nadrukke lijk den burgemeester om terugbetaling van dit geld gevraagd. Hij kreeg het ech ter niet. Daarna is gehoord de vroegere gemeen te-ontvanger H. B. De2e verklaarde zich niet te herinneren, wanneer de eerste voorschotten waren gegeven. Aanvankelijk had namelijk verrekening plaats, maar langzamerhand bleef dit achterwege. Ge tuige deelde mede, dat in de gemeentekas nooit een tekort is geweest, want hij bracht steeds gelden van verschillende ver- eenigingskassen over in die van de ge meente. De President: Hoe bent u er toch toe ge komen om op te houden met het aantee- kenen van de voorschotten? Getuige kon hiervoor geen enkele ver klaring vinden. De President noemde zijn houding tegen over den burgemeester zeer zwak. De Pre sident vroeg verder of getuige nooit een ernstige poging had aangewend bij den burgemeester om deze zaak te regelen. De getuige antwoordde, dat hij het vo rig jaar zulks gedaan heeft, toen had de burgemeester hem geantwoord; het komt wel in orde. President: En daarmee hebt u zich laten afschepen? Getuige geeft dit toe. Verdediger mr. Sybrandy: Hebt u voor den rechter-commisaris verklaard, dat het in totaal voorgeschoten bedrag veel hooger is geweest? Getuige: Ja, 40.000 50.000. Mr. Sybrandy: Daar volgt dus uit, dat er wel veel van de voorschotten is terugbe taald. U hebt die bedragen als geleend be schouwd, hetgeen ook bij kt uit een brief van u aan den broer van verdachte. De eisch. De advocaat-generaal mr. Visscher ver klaarde dat deze verdachte voor het groot ste deel voor de fout van den gemeente ontvanger aansprakelijk moet geacht wor- dena Deze is daarvoor ook door zijn on eervol ontslag, zwaar gestraft. De verklaring van den verdachte, dat er slechts sprake zou zijn van den geleen de gelden en dat deze terug zouden wor den betaald, noemde spr. kinderachtig. Verdachte had beter gedaan met een rui terlijke bekentenis. Spr. concludeerde tot bevestiging van het vonnis van de recht bank (1 jaar en zes maanden) De verdediger mr. Sybrandy betoogde in zijn pleidooi, dat het vonnis van de rechtbank te Almelo schending van de strafwet was. De feiten hadden nimmer mogen leiden tot dit vonnis. PI. wees er op, dat niet vast staat, dat verdachte niet in staat zou zijn geweest tot terugbetaling. Hij beoogde, dat er vrijspraak moest volgen, zoowel wat de leening betreft als ten aanzien van de an dere punten van de dagvaarding, omdat de burgemeester de gelden niet als schenking heeft aangenomen, maar als leening. PI. protesteerde er tegen, dat het wordt voorgesteld alsof de broer van den burge meester het eervolle ontslag bij den mi nister heeft bewerkt. Het werd hem door de Regeering verleende voor het vele goede werk, dat hij in zijn gemeente heeft ver richt. De uitspraak is bepaald op 1 Juli. R. K. WERKLIEDENVERBOND CONTRA VOVA. De publicatie der circulaire over „Lumax". Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep terechtgestaan de vroe gere hoofdredacteur van „Volk en Vader land" mr. S. A. van Lunteren wegens overtreding van de auteurswet. Hij stond terecht omdat hij in het genoemd orgaan van 2 Maart 1935 had doen publiceer en een vertrouwelijke circulaire van het R. K. Werkliedenverbond, waarin werd mede gedeeld, dat de verbouwingskosten van de drukkerij Lumax aanzienlijk hooger wa ren, dan het begrootingsbedrag. Het reser vefonds van de Katholieke vakbonden zou nu borg moeten blijven voor een leening. Op klachte van den heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werkliedenver bond was tot vervolging overgegaan. De officier van justitie eischte echter vrijspraak en de rechtbank wees conform dezen eisch vonnis. Verd. gaf toe, dat de vertrouwelijke circulaire in Vova is opgenomen geweest. Hij was dien dag niet aanwezig geweest, doch had den afdruk van de circulaire in proef gezien. Verdachte ontkende thans opdracht tot het drukken te hebben gegeven. Pres.: (tot verd.): Uw houding is niet erg gelukkig op het oogenblik. De procureur-generaal, mr. Versteegh, vroeg zich af, of de auteurswet op brie ven van toepassing is. Naar sprekers meening is dit wèl het geval en vallen alle geschriften onder de wet. Men mag niet ter publicatie van dergelijke stukken over gaan, zonder daartoe toestemming te heb ben ontvangen. In het onderhavige geval is dit niet gebeurd en is door de recht hebbenden een klacht ingediend. De brief is op last van verd. gedrukt in het blad, waarvan hij hoofdredacteur is en waarvan hij wist, dat het verspreid zou worden. Spreker kon zich niet vereenigen met het vonnis van de rechtbanken en requireer- de wegens opzettelijk inbreuk maken op eens anders auteursrecht een geldboete van 50.subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger mr. Van Vessem zeide in zijn pleidooi o. a. dat het in couranten van politieke partijen gebruikelijk is, talrijke brieven en circulaires, die geheim zijn, te publiceeren. De kranten die dit deden zijn tot nu toe nog nimmer vervolgd. Spreker meende, dat in dit geval vrijspraak zal moeten volgen, te meer daar bij verd. de opzet ontbrak. Arrest 3 Juli. Schade-actie tegen de crisiszuivelcentrale In 1933 hield op den weg van Bunscho ten naar Amersfoort een ambtenaar van de Crisiszuivelcentrale een auto aan, waar mee, naar hij redenen had te vermoeden, zuivelproducten werden vervoerd met overtreding van een bepaling der Crisis zuivelwet. De crisisambtenaar wilde tot inbeslagneming van wagen met lading overgaan, doch de autobestuurder toonde zich toen niet tot verdere besturing bereid, waarop de crisisambtenaar, die geen rij bewijs bezat, zich achter het stuur zette, met het resultaat, dat hij in een minimum van tijd den auto tegen een boom finaal stuk reed. De Crisiszuivelwetovertreding werd berecht door den kantonrechter en in hooger beroep door het Arnhemsche Gerechtshof en door den Hoogen Raad, welk laatste college de zaak verwees naar het Amsterdamsche Hof, dat per saldo den vernielden auto verbeurd verklaarde. Daarnevens stelde de N.V. Heuvelings- Handelmaatschappij, aan welke de auto toebehoorde, een schade-actie tegen de Crisiszuivelcentrale in tegen bedrage van 300 (de door haar getaxeerde waarde van den wagen) plus f 25 voor elke week dat zij van het moment der inbeslagne ming tot dat der verbeurdverklaring (on geveer anderhalf jaar) den wagen moest missen. De Utrechtsche Rechtbank ver klaarde de N.V. evenwel niet ontvanke lijk in haar vordering, waarop de N.V. in beroep ging bij het Haagsche Hof. Dit Gerechtshof heeft thans arrest ge wezen in deze zaak en overwogen, dat appellante voorbijziet, dat niet de bescha diging van den auto, doch een rechtmatig strafrechtelijk beslag, gevolgd door ver beurdverklaring, het gemis van den auto tengevolge heeft gehad en dus tusschen de beschadigng en het gemis geen direct oorzakelijk verband bestaat. Het Hof be krachtigde dan ook het vonnis der Recht bank. VALSCHE MUNTERS GESTRAFT. De Rotterdamsche Rechtbank heeft gis teren vonnis gewezen in de zaken van vier Rotterdammers, die betrokken zijn geweest bij een verleden jaar October ontdekt complot, dat in grooten getale rijksdaal ders heeft nagemaakt, o.a. te Rotterdam en Hazerswoude. De munten waren zoo UIT DE OMGEVING STREEKVERBAND „BLOEMBOLLENSTREEK". Van vereenigingen voor ziekenhuis- verpleging. Op initiatief van de Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging te Lisse en Katwijk aan Zee werd in „Casa Cara" te Katwijk aan Zee een vergadering gehouden van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging. Tot deze vergadering waren uitgenoodigd alle besturen van de vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in de Bloembollen streek. Aan deze uitnoodiging werd gehoor gegeven door een 11-tal vereenigingen uit de Bloembollenstreek, terwijl van enkele vereenigingen een schrijven was ingeko men. Vrijwel alle plaatsen in de bloem bollenstreek waren vertegenwoordigt. De voorzitter van het voorloopig Comité van uitvoering tot oprichting van een „Streekverband Bloembollenstreek" van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging, de heer D. C. van Leeuwen, van Katwijk aan Zee, opende deze vergadering en sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder werden welkom geheeten de heeren B. Stolk, voorzitter van de Fe deratie van Vereenigingen voor Zieken huisverpleging in Nederland, en de heer D. van Dien, voorzitter van het streekver band „Rijnland", die dezen avond een cau serie zou houden over het nut en de nood zakelijkheid van een streekverband. De heer Van Leeuwen gaf een korte uit eenzetting van de wordingsgeschiedenis. Het was, aldus de heer Van Leeuwen, de vereeniging van Lisse, welke tot de Ver eeniging voor Ziekenhuisverpleging te Kat wijk een schrijven deed uitgaan om met elkander besprekingen te voeren over de wenschelijkheid om te komen tot oprich ting van een streekverband. Het motief hiervoor lag in het feit, dat er over het algemeen genomen te weinig samenwer king is tusschen de verschillende vereeni gingen, die toch eigenlijk een en het zelfde doel najagen. Inzake verschillende aange legenheden wordt er door de verschillende vereenigingen een geheel verschillend standpunt ingenomen. Dit geeft in de prac- tijk regelmatig aanleiding tot onaange naamheden. Om dit in de toekomst te voor komen en tevens in vele opzichten collectief te werken is oprichting van een streekver band zeer gewenscht, ja zelfs noodzakelijk te noemen. Hierna werd het woord gegeven aan den heer D. van Dien, van Alphen aan den Rijn, voorzitter van het streekverband „Rijnland". Deze zette in een helder en dui delijk betoog uiteen wat eigenlijk een streekverband bedoelt te zijn. De bedoeling is om in het algemeen de groote lijnen uit te stippelen waarnaar de plaatselijke ver eenigingen kunnen handelen. Er zijn toch zoovele onderwerpen van algemeen belang, die nooit door de plaatselijke vereenigin gen behartigd kunnen worden. Spreker neemt bijv. de tarieven voor verpleegden in particuliere ziekenhuizen, contracten met chirurgen en specialisten, het aanstel len van een con troleer end geneesheer, het geen spr. al een heel belangrijke aangele genheid noemde, enz. Met beelden uit de practijk toonde spreker aan, dat het in het belang van iedere vereeniging is te noe men, wanneer het tot oprichting van een streekverband „Bloembollenstreek" mocht komen en hoopte, dat de besprekingen van dezen avond het daartoe zullen leiden. Door den voorzitter van de Federatie, de heer Stolk, van Wassenaar, werd nog een enkel woord hieraan toegevoegd en de oprichting van een streekverband krach tig gepropageerd. De voorzitter dankt beide heeren voor de woorden hier gesproken, en geeft gaar ne gelegenheid tot gedachtenwisseling. Door bijna alle afgevaardigden werden vragen gesteld. Algemeen was men van oordeel, dat bij eventueele oprichting de kwestie van een controleerend geneesheer wel een der belangrijkste punten genoemd mag worden. Vele aangelegenheden kwa men ter sprake, waaruit overduidelijk bleek, dat oprichting van een streekver band wel zeer gewenscht genoemd mag worden. De voorzitter stelde dan ook na uitvoerige bespreking de vraag: is de ver gadering rijp voor een beslissing? welke vraag algemeen met ja werd beantwoord, behoudens enkele afgevaardigden, die nog even nader overleg wilde hebben met hun vereenigingen. De heer Tibboel van Lisse stelde voor om den heer D. C. v. Leeuwen van Katwijk aan Zee tot voorzitter te benoemen, waar tegen de heer Van Leeuwen wegens druk- goed nagemaakt, dat slechts zeer weinig menschen ze van echte wisten te onder scheiden. De vonnissen luidden: C. E. B., 27 jaar, los werkman, gedetineerd, een jaar gevan genisstraf; K. de V., 27 jaar, los werk man, gedetineerd, twee jaar met aftrek van voorarrest; Th. V., 39 jaar, koopman, gedetineerd, twee jaar met aftrek van voorarrest; H. A. Chr., 45 jaar, expeditie knecht, gedetineerd, zeven maanden met aftrek van voorarrest. Deze veroordeelde is onmiddellijk op vrije voeten gesteld. DE MISHANDELING TE MEEDEN. De procureur-generaal by het Gerechts hof te Leeuwarden heeft gistermiddag te gen de 63-jarige vrouW C. H. te Meeden (Gr.), thans gedetineerd, die ten laste is gelegd, dat zij 'haar schoondochter in een hok had opgesloten en op verschillende tijden heeft mishandeld, vyf jaar gevan genisstraf geëischt. De rechtbank te Groningen had haar tot twee jaar veroordeeld, ke werkzaamhedenbezwaar heeft. Nu stel de de heer Tibboel voor om den heer P. P. de Koning van Leiden als voorzitter aan te wijzen. Ook deze had wegens drukke werkzaamheden bezwaar, doch nam toch deze benoeming voor een jaar aan. Ver dere bestuursleden worden door de ver eenigingen afgevaardigd. Na een woord van dank werd deze belangrijk: vergadering gesloten. HILLEGOM. Jubileum. Gisteren was het 25 jaar ge leden, dat de heer J. van Dongen als brood baker-bezorger by de Coöperatieve Ver- bruiksvereeniging „Onderling Belang" in dienst trad. In tegenwoordigheid van het geheele personeel en het dagelijksch bestuur werd de heer Van Donger op hartelijke wyze toe gesproken door den voorzitter namens be stuur en commissarissen.. Als stoffelijk be wijs van waardeering bod spr. hem een enveloppe met inhoud aan. Aan de echt- genoote van den jubilaris bood spr. een keurig- bloemstuk aan. Vervolgens sprak de heer C. Seijsener, eerste kantoorbedien de namens het personeel hem als bewijs van sympathie een prachtig dressoir aan biedend. De heer van Dongen dankte mede namens de zijnen voor zooveel be wijzen van waardeering en vriendschap, welke hij niet had kunnen verwachten; hij deelde daarbij mede, dat hem namens zijn wijkklanten een aardige verrassing was aangeboden. Verkooping. Gisteravond werd in ho tel Sistermans ten overstaan van mr. J. A. de la Hayze, notaris te Heemstede, de ver koop by gunning gehouden van een per ceel bloembollenland met houten schuur aan den Rijksstraatweg (Leidschestr.) by „De Hartebaan", alhier, groot 2.63.90 H.A. Voor den afslag werd medegedeeld, dat de bloembollengewassen niet in den ver koop waren begrepen; dit in tegenstelling met hetgeen bij den inzet had plaats gehad. Het perceel was in hoogste bod gebracht cp 17000 en werd op 700 gemijnd door N. J. J. Assendelft qq alhier; het werd ge gund. KATWIJK. Personalia. De heer C. Tjebbes uit" Katwijk slaagde dezer dagen te Batavia voor het examen van 2de stuurman op de groote vaart. De Katwijksche Oudheidkamer. Het bestuur van de Katwijksche Oudheidkamer is voornemens dezer dagen de ingezetenen die hiervoor waarschijnlijk in aanmerking komen, te bezoeken met het doel leden en donateurs (tricen) aan te werven, doch bo vendien de aandacht te vragen voor deze instelling. Voor het geheel slagen van het doel is de medewerking van de ingezete nen noodig b.v. door het in bruikleen of ten geschenke geven van typische oud-Kat- wijksche voorwerpen. Het bestuur bestaat uit: Burgemeester Woldringih v. d. Hoop, eere-voorz., mevr. Wed. Eerdbeek-Claasen, presidente, mevr. Wed. M. v. d. Schrieck, secretaresse, de heer C. P. I. Dommisse, alg. adviseur, de heer A. Haasnoot Nz., penningmeester. KATWIJK" AAN DEN RIJN. Aardappelen. De Tuinbouwvereeni- „Katwijk en Omstr." hield gisterenavond op verzoek van het vereischte getal leden een spoedvergadering. De voorzitter, de heer J. v. d. Perk, opende de vergadering en deed mededeeling van een verzoek van enkele leden om te bespreken, de vraag of, met de nieuwe regeling voor vroege aard appelen, het inkuilen van doorgedraaide vroege aardappelen gezamenlijk en voor gemeenschappelijke rekening kan geschie den. Zulks moet, zooals pas is, bekend ge maakt, thans door ieder afzonderlijk ge schieden. De voorzitter lichtte uitvoerig de regeling toe, doch meende de leden er zeer ernstig voor te moeten waarschuwen het inkuilen gemeenschappelijk te doen. Dit met het gevaar voor ziekte in gezonde par tijen. Een klein kwantum kan een zeer groote hoeveelheid totaal ongeschikt ma ken. Gezien de groote kwantums die iede- ren dag doordraaien, zou het onverant woordelijk zijn, het risico voor de vereeni ging te nemen. Het zou ettelijke duizende guldens kunnen kosten. Nadat deze aan gelegenheid van alle kanten bekeken is, blijkt er in de vergadering, gehoord de toe lichting en waarschuwing door het bestuur, niemand te zijn die van het advies durft afwijken. Ten slotte wordt met algemeene stemmen besloten dat iedere tuinder zijn eigen aardappelen die eventueel zullen doordraaien, zal verzorgen. Op een later door de Groenten- en Fruitcentrale op te geven tijdstip zal aflevering plaats hebben. Thans wordt de helft der minimumprijs uitbetaalt, bij aflevering van een goede partij de andere helft. Voor bewaarloon zal 0.50 per 100 K.G. worden vergoed, terwijl het niet uitgesloten is, dat er een zeker gewichtsverlies zal mogen zijn bij afleve ring. Het bestuur, dat voor bespreking van enkeel aangelegenheden een conferentie heeft gehad aan de Gr. en Fr. Centrale, doet nog enkele mededeelingen betreffen de het veilen van peen en na een rond vraag, waarbij nog meerder ophelderingen volgen, sluit de voorzitter de vergadering. Tuinbouw. Het was deze dagen een aardappelenlawine aan vele veilingen. En zeer waarschijnlijk zal zulks nog wel en kele dagen aanhouden, niettegenstaande zoo nu en dan de minimumprijs wordt ver laagd en volgens een nieuwe regeling (al thans voor deze omgeving) de groote massa z.g. doorgedraaide aardappelen moeten worden ingekuild en verzorgd, totdat ze voor een of ander doel gebruikt zullen kun nen worden. Er is b.v. sprake van massa- export naar Zuid-Amerika (Argentinië). De gewassen staan best, het beschot is buitengewoon goed, in jaren is zulk een kwantum niet aan de markt verschenen. En met een redelijke minimumprijs was de uitkomst zoodanig als men die van vroege aardappelen niet gewoon was. Begrijpelijk, dat men vele lange gezichten zag bij het afkondigen van de nieuwste regeling; doorgedraaide uitbetalen met de helft van de minimumprijs, inkuilen, deskundig, en op later order in goeden staat afleveren waarna dan de andere helft van genoemde minimumprijs zal worden uitgekeerd plus 0.50 bewaarloon per 100 K.G. Het liep tot heden zoo goed. Soms draaide 2000 kisten per dag door. Wat zou het, uitbetaling had toch direct plaats. Zulks kan geschieden uit het z.g. heffingsfonds, de bekende 20 ct. per kist of 0.80 per 100 K.G. 't Is natuur lijk een tegenvaller, dat een dergelijke be slissing genomen is moeten worden, doch zooals het momenteel ging, zou het met een aardappelenlawine zooals we die den laatsten tijd hebben, toch vastgeloopen zijn. Het zal thans zaak zijn het product te ver zorgen juist of dat het 't eigendom van den tuinder is. Immers bij verwaarloozing zul len de aardappelen „verzieken" en komt er niets van terecht, ook niet van de vergoe ding. Dit alles neemt niet weg, dat de re geling voor den afzet der vroege aardappe len een prachtig mooie regeling is, die tot voorbeeld gesteld kan worden voor tien tallen andere crisismaatregelen. Was de re geling er niet, iedere tuinder geeft zulks grif toe, dan zouden vroege aardappelen thans zoo goed als niets opbrengen. In 1933, het slechte tuindersjaar hier en in de naaste omgeving, kon men te veld staan de aardappelen cadeau krijgen, mits ze netjes gerooid werden. Thans zou men ze voor niemendal, voor 't rooien alleen, niet kwijt kunnen! Het is in deze dus, zooals meermalen het geval is, van twee kwaden de beste kiezen. Dammen. Gisteravond werd door de Damclub K.D.C., alhier de laatste ronde gespeeld voor de beker- en borden wed strijd. Op enkele uitgestelde en afgebroken partijen na, is deze wedstrijd beëindigd. De béslissing voor de prijswinnaars is reeds gevallen. De heer L. de Haan heeft dit jaar beslag weten te leggen op den wisselbe ker. De heeren C. Korpershoek en A. Barn- hoorn zyn resp. van groep 2 en 3 prijswin naars geworden. De winnaars worden ge luk gewenscht met het behaalde succes. A.s. Woensdagavond worden de prijzen uit gereikt. Woensdag 1 Juli a.s. zal een zo merwedstrijd georganiseerd worden. Alle leden, welke daaraan wenschen deel te ne men worden verzocht aanwezig te zijn, teneinde eerst één en ander te bespreken. OEGSTGEEST. Personalia. Voor het examen gemeen te-administratie is geslaagd de heer M. L. J. Ramp. Onze plaatsgenoot de heer J. Ruben kamp is geslaagd voor het eindexamen gymnasium aan het St. Aloysius College te Den Haag. RÏJNSATERWOUDE. Jongetje verdronken. Gisteravond is het 3-jarige zoontje Wil lem van den loondorscher J. van Iperen in de haven verdronken. Het jongetje is voorover in het water gevallen tusschen de wal en een schuit. Toen het ventje ge vonden werd, bleek het reeds te zijn over leden. Hulp van dr. Stapensea, die een zuurstof-apparaat toepaste, mocht niet meer baten. WASSENAAR. HET BADEN AAN HET ZEESTRAND. Ernstige waarschuwing, vooral voor kinderen. Door de Wassenaareche Reddingsbrigade wordt er ernstig gewaarschuwd tegen het gevaar bij het baden in zee vooral door jeugdige personen en kinderen. Er wordt op gewezen, dat het strand an ders dan vorige jaren is gevormd, de eerste zandbank in het noordelijk strand is veel hooger geworden dan die was in vorige jaren, terwijl het daarvoor liggende zwin (kleine zeetje) daartentegen veel dieper is, zoodat er ook bij eb een aanmerkelijke hoeveelheid water in blijft staan. Dit zwin nu wordt bij uitstek door de jeugd en de kleine kinderen gebruikt als een prachtige gelegenheid tot baden en oogenschynlijk een zeer veilige plaats daarvoor. Niets is echter minder waar en er is gebleken, dat deze baadgelegenheid zelfs zeer gevaar lijk kan zijn. Vooral bij opkomend water, ongeveer een uur voor het onderloopen van den eersten zandbank en een half uur daarna bij het eb-worden en het droogko- men van de bank moet men zeer oppassen. Dit komt doordat de eerste bank bij de consumptietenten aanmerkelijk lager ligt zoodat er binnen zeer korten tijd groote hoeveelheden water kunnen binnenkomen en wegvloeien. In het zwin ontstaat hier door een zeer sterken stroom welke uiterst gevaarlijk is vooral voor het kleine grut. Bij het vloed worden is er bovendien voor de grootere jeugd nog een tweede gevaar. Door het snel wegloopen van het zwin be merken de baders welke vertoeven op de bank of zeewaarts ervan in het onderge- loopen gedeelte van het*tweede zwin, dat het eerste bassin niet meer doorwaad baar is. Zondagmiddag en Woensdagmiddag moesten door leden van de reddingsbrigade reeds een twintigtal kinderen worden ge borgen van die gevaarlijke plaats. Daarom wordt er met ernst voor ge waarschuwd, dat met goed moet opletten op het snel opkomende water en den stroom in het klein zeetje en bij het vloed worden, dat ouders de kinderen tijdig van den eersten bank zullen weghalen. Personalia. Voor het examen gemeen te-administratie is geslaagd de heer A. Ligtvoet.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11