DONDERDAG 25 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BINNENLAND DE RADIO-MISSIEDAG OP 28 JUNI. Voor de derde maal, thans op Zondag 28 Juni houdt de K. R. O. zijn jaarlijksche Radio-Missiedag. Het programma wordt begonnen met een morgenwijding van prof. Feron, over Radio en Missie, terwijl in het Nederlandsch Wereldprogramma en in het Koloniaal Programma van die dag, die bei den ook voor Nederland gerelayeerd wor den spreken resp. Mgr Th. Bekkers over Nederland en zijn Missies, en Mgr. P. G. Groenen over Nederland en zijn Missies in Oost- en West-Indië. Om 3.30 behandelt Pierre Cuypers doel en werken van de MIVA; om 4.40 uur prof. dr. J. Sassen O.P. doel en werken van het R.-K. Adviesbureau voor Landbouwkun dige Missie-actie. In het avondprogramma wordt een spe ciaal hoorspel geeven: „Het Vaderland te gemoet", terwijl om 9 uur de Radio-Mis- sie-wedstrijd wordt gehouden. Aan deze wedstrijd kunnen deelnemen al degenen, die des morgens aan de Kerken het Radio- Missie-speldje hebben gekocht, hetwelk met toestemming van het Doorluchtig Episcopaat in het geheele land mag worden aangeboden. In slechts enkele plaatsen zal de insigne- verkoop aan de kerken op latere datum ge schieden. Daaromtrent echter, alsmede over de bijzonderheden van de wedstrijd, wor den voor de microfoon en in de Katholie ke Radio Gids verdere mededeelingen ge daan. Slechts zij nog vermeld, dat er meer dan duizend fraaie prijzen ter beschikking staan; de hoofdprijs is een Ford Junior, 4 cyl. 1936. Voor het nazien der binnengekomen op lossingen is een jury samengesteld, bestaan de uit de heeern: Pastoor L. H. Perquin, voorzitter van den K. R. O., H. Kuypers, directeur van „De Maasbode", mr. F. Bach, directeur van het bureau van de Ned. R.-K. Middenstandsbond, dr. E. H. Her mans, technisch leider van het Ned. Me disch Missie-Comité, notaris Th. Luycx, De Rijp. HET JUBILEUM VAN WITTEM Koninklijke onderscheidingen verleend Naar wij vernemen, is de hoogeerw. pa ter Provinciaal der Redemptoristen L. Saut benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau en de zeereerw. pater A. Strijbos, rector te Wittem, tot ridder in dezelfde Orde. DE GRONDWETSHERZIENING. Naar wij vernemen, hebben thans de voorstellen der Regeering tot grondwets herziening het Departement van Binnen- landsche Zaken verlaten. EXTRA B-STEUN 500.000 voor 1937 In een nota, naar aanleiding van het verslag over bovengenoemd wetsontwerp zegt de minister, dar het inderdaad in de bedoeling ligt het van de in 1934 voor extra b-steun uitgetrokken 2 millioen nog resteerende bedrag ad 113.500 in 1936 voor b-steun aan te wenden. Voorts is het de bedoeling, evenals zulks nu voor den winter 1936-1937 is voorge steld, ook op de begrooting voor 1937 een bedrag van 500.000 uit te trekken voor extra b-steun. AANTAL GEHEEL WERKLOOZEN EINDE MEI. Het centraal bureau voor de statistiek verstrekt, per beroepsklasse, opgave van de aantallen geheel werkloozen onder de op het einde van Mei 1936 bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling in Neder land ingeschreven werkzoekenden. Aantal werkloozen op het einde van Mei '36 April '36 Mrt. '36 Aardewerk, enz. w.o. steenfabr. diamantindustrie drukkersbedr., enz. bouwbedr., enz. houtbew., enz. ikleeding, enz. leder, enz., oer, turf w.o. mijnwerkers metaalnijverheid papier textielnijverheid voed. en genot middelen landbouwbedr. visscherij handel verkeer vrije beroepen (vnl. kantoor bedienden) huisel. diensten ongeschoolde fabr. e.a. arbeiders zonder voorkeur (geen handarb.) overige beroeps klassen 9.402 6,826 2.730 3.195 75.685 11.712 4.914 3.761 4.811 1.702 48.134 1.982 11.352 14.242 48.771 2.783 13.258 45.460 13.761 9.491 10.637 11.777 7.802 9.496 2.588 3.210 78.948 83.683 12.254 12.863 2.631 3.341 5.201 3.590 4.828 1.748 5.886 3.481 6.283 1.820 14.569 14.490 58.550 60.891 3.245 3.442 13.810 14.226 14.685 14.814 9.922 10.447 Totaal 53.600 65.385 1.886 2.719 2.972 1.917 1.991 2.047 392.884 415.743 429.045 NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. De prijsvraag. Op Maandag 15 dezer heeft ten over staan van notaris E. Bennink Bolt te Am sterdam, die hiertoe zijn welwillende me dewerking verleende, de trekking plaats gevonden van de prijsvraag, die in de Re- classeeringskrant door de Centrale Leiding van den Nationalen Reclasseeringsdag is uitgeschreven. Ongeveer 600 prijzen zijn uitgeloot onder de inzenders van de juiste oplossing en wij vernemen, dat de eerste hoofdprijs, n.l. een D. K. W.-auto, gewonnen is door een inwoner van Wormerveer en de tweede hoofdprijs, een centrale verwarmingsin stallatie, welwillend beschikbaar gesteld door de firma F. W. Braat te Delft, door een inwoner van Apeldoorn. Alle winnaars zijn de overige prijzen toegezonden. De Centrale Leiding van den Nationalen Reclasseeringsdag is nu ongeveer aan het eind van haar werkzaamheden gekomen en hoopt door middel van de pers binnenkort de einduitslag te publiceeren. HET BEDIENDEN- EN CHEFSBREVET IN DEN MANUFACTURENHANDEL. Een dezer dagen werd onder leiding van den heer M. F. Kempkes in het Parkhotel te Amsterdam de eerste algemeene verga dering gehouden van de Federatie tot. uit reiking van het bedienden -en chefsbrevet voor den Nederlandschen Manufacturen- handel. Op deze vergadering werd o.m. besloten op de ontworpen statuten de koninklijke goedkeuring aan te vragen,* nadat de sa menstelling van het bestuur als volgt werd vastgesteld: L. Beek en I. de Lieme (grootwinkelbe drijf). A. Boersma en C. N. de Graaff (Nederl. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden). Drs. A. W. Hermse (Ver. van Christel, handelaren in manufacturen). C. W. Jacobsen en B. Slier (Algem. Bond van Handels- en Kantoorbedienden). M. F. Kempkes (R.-K. Bond van Hande laren in Manifacturen „St. Willibrordus"). J. J. Korff (Ned. Bond van detailhande laren in textiel- en mode-artikelen „Demo- tex"). H. J. Vermeulen (Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden). Als dagelijksch bestuur koos de vergade ring de heeren: M. F. Kempkes, voorzitter, A. Boersma, secretaris en C. W. Jacobsen, penningmeester. In verband met de af te nemen examens in het jaar 1937 werd besloten, dat het be stuur der Federatie zoo spoedig mogelijk zou aanvangen met de voorbereiding dezer examens. De eischen hiervoor werden in groote lijnen reeds het vorig jaar door mid del van de dagblad- en vakpers, bekend gemaakt. Reeds zijn in enkele plaatsen mondelin ge cursussen tot opleiding voor het be diendenbrevet gesticht, terwijl ook de schriftelijke opleiding ter hand is geno men. De Federatie staat intusschen op het standpunt, dat, waar mondeling onderwijs te verkrijgen is, dit onderwijs te preferee- ren valt. Wij kunnen nog mededeelen, dat eerlang ook de aansluiting van een katho lieke groep uit het grootwinkelbedrijf te verwachten is. De stichting dezer Federa tie mag beschouwd worden als een belang rijke stap naar de ordening der vakoplei ding in den Nederlandschen Manufacturen- handel, waarvoor allerwege groote belang stelling bij betrokken werkgevers en werk nemers bestaat. DE LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT Prinses Juliana is er bij tegenwoordig H. K. H. brengt ook eenigen tijd op het water door Prinses Juliana heeft zich gisteren, na dat zjj 's morgens met den Commissaris der Koningin te Utrecht, wiens gast zij was, eenige bezoeken had afgelegd en 's middags het maskeradefeest de in tocht van prins Willem van Oranje had gadegeslagen, met haar hofdame Jkvr. de Eraauw en den Commissaris der Koningin te Utrecht, ridder L. Bosch van Rosen thal, naar Loosdrecht begeven. Het bestuur der watersportvereniging Loosdrecht, dat op de hoogte was gebracht van het voornemen, verwelkomde de Prinses. Vervolgens begaf H.K.H. zich naar het motorjacht van den heer Maas en zijn zoons, de bekende zeilers en Bob Maas. De Prinses bleef eenige uren op die plassen en gebruikte daarna de thee in het clubhuis der watersportvereniging. Naar wij vernemen is H.K.H. Prinses Juliana voornemens de volgende week een bezoek aan Friesland te brengen. WOONWAGENKAMPEN LANGS RIJKSWEGEN. De minister van binnenlandsche zaken deelt in een circulaire aan de gemeente besturen mede, dat de minister van water staat het volgende onder zijn aandacht heeft gebracht: „De klacht is vernomen, dat het verkeer op rijkswegen hinder ondervindt van de aanwezigheid van woonwagenkampen in de nabijheid van die wegen. Het vestigen van dergelijke kampen in de onmiddellijke nabijheid van rijks- en ander hoofdwegen is in beginsel zeer on- gewenscht en zal derhalve zoo spoedig mogelijk moeten worden tegengegaan. De kampen brengen op een voor het door gaand verkeer bestemden weg groote ge varen en hinder mede, terwijl zij in het algemeen een weinig fraai beeld vertoo- nen. Aangezien de wet op woonwagens en woonschepen de beslissing omtrent het plaatsen van woonwagenkampen Iaat aan de gemeentebesturen, komt het gewenscht voor, het vestigen van woonwagenkampen in de nabijheid van groote wegen tegen te gaan. Indien hiertegen in bijzondere ge vallen bezwaren bestaan, zal het aanbeve ling verdienen, dat de gemeentebesturen overleg plegen met de betrokken hoofd ingenieurs-directeuren van den rijkswa terstaat omtrent de maatregelen, om het doorgaand verkeer van de aanwezigheid van deze kampen zoo weinig mogelijk hinder te doen ondervinden. In den regel zal het wensohelijk zijn, dat de woonwa genkampen van den weg worden geschei den door een zware en stevige afrastering of door aarden wallen, dan wel door een singel of breede beplante strook, welke het kamp aan het oog van den weggebrui ker onttrekt. Ook zal dergelijk terrein bij voorkeur niet op de scheidingssloot met of de bermsloot van den rijksweg moeten afwateren. Rechtstreeksche verbinding van de woonwagenkampen met rijkswegen zal, zoo mogelijk, in het verkeersbelang moe ten worden tegengegaan. Indien reeds een verbinding aanwezig is, en opheffing daar van niet mogelijk zal blijken, zal het al thans aanbeveling verdienen, indien on middellijk achter den in- en uitgang een opstelplaats wordt vrij gehouden, ten einde het parkeeren of het vormen van een file op den weg tegen te gaan". Voor zoover noodig, verzoekt Minister de Wilde deze aangelegenheid zoodanig te willen regelen, dat het verkeer van de aanwezigheid van woonwagenkampen zoo weinig mogelijk hinder ondervindt. EEN INTERESSANT UITSTAPJE IN EIGEN LAND. Dagtoer naar Groningen, georganiseerd door de K. L. M., in samenwerking met de V. V. V. te Groningen. De ondervinding heeft geleerd, dat goe de samenwerking altijd vruchtbare resul taten afwerpt en ook nu weer, nu de K. L. M. in samenwerking met de vereeni- ging voor vreemdelingenverkeer een dag- toer naar en door Groningen heeft geor ganiseerd mag dit een zeer geslaagde po ging genoemd worden om de bewoners van Amsterdam, Haarlem, het Gooi en omstreken in staat te stellen het Noorden van ons land beter te leeren kennen. Van 24 Juni af kan men n.L eiken Woensdag en bij gebleken belangstelling ook op andere dagen, een z.g. „inclusive tour" maken, welke bestaat uit een vlieg tocht naar Eelde heen en terug en een be zoek aan die provincie en stad Groningen. Dat vele „Hollanders" Groningen niet kennen is veelal toe te schrijven aan het feit, dat men tegen den afstand op ziet en geen dagenlange reis per auto of an derszins wil ondernemen. De K.L.M. nu brengt de reizigers twee maal per dag naar Eelde heen en terug in 40 minuten en des Woensdags is hieraan, in samenwerking met de Groningsche V. V. V. een speciale gecombineerde trip verbonden. De eerste toer, welke Woensdag j.I. plaats vond en onder leiding van den heer A. van der Paauw, chef van de afdeeling vervoer der K.L.M. en de heeren Duwalda en Feith van de V.V.V. te Groningen, werd meegemaakt door de heeren C. R. T. Baron Krayenhoff, voorzitter van de Al gemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, W. P. F. van De venter, directeur van deze vereeniging en eenige vertegenwoordigers van de pers. Om half acht reeds vertrok het Douglas- toestel de „Foekan" bestuurd door piloot Brugman van Schiphol. Dit vroege uur hield verband met het feit, dat deze ma chine na aankomst op Eelde dadelijk naar Amsterdam terug moest keeren, om daar na in den dienst naar Parijs opgenomen te worden. Zoodoende behoefde de KX.M. voor deze excursie-vlucht geen extra- machine beschikbaar te hebben. Men heeft er echter geen spijt van ge had, dezen dag zoo vroeg uit de veeren te zy'n gekomen. Nu daalde men op het vlieg veld neer op een uur, dat velen nog hun werkzaamheden niet begonnen waren en men had zoodoende nog den geheelen dag voor zich. De vlucht van Schiphol naar Eelde was reeds de moeite waard. Prachtig was het gezicht op het IJssel- meer, dat zich in de morgenzon baadde en waarop enkele zeilschepen als ook de eilanden Pampus, Urk en Schokland, dui delijk te onderscheiden waren. Op het vliegveld Eelde werd een kop koffie genuttigd en daarna het kleine, doch goed geoutilleerde en fraai ingerichte stationsgebouw bezichtigd. Om kwart voor negen vertrok het ge zelschap, thans per auto, om na een tocht door het prachtige Groningsche landschap met zijn kapitale boerderijen en wijde ak kers op het kasteel de „Menkemaborgh" te Uithuizen te arriveeren. Hier werden het interessante interieur alsmede de prachtige tuinen bewonderd. Na eenige verpoozing in den tuin werd de terugtocht naar Groningen aanvaard, om aldaar de lunch te gebruiken. Na de lunch werden de deelnemers aan deze excursie tot drie uur des middags „vrij" gelaten, hetgeen een goede gedach te van de organisatoren is geweest, omdat ieder dan naar eigen verkiezing dezen tijd kon doorbrengen, hetzij met het bezichti gen van de bezienswaardigheden van de stad Groningen, hetzij anderszins. Ook kon dezen tijd dienen om uit te rusten van de vermoeienissen van de genoten wederwaardigheden, of van de gevolgen van het vroege uur van vertrek. Om drie uur begaf het gezelschap zich per auto naar het Paterswoldsche Meer, waarin het clubhuis van de watersport vereniging het aperitief en diner werd gebruikt. Het Paterswoldsche Meer, even buiten Groningen gelegen, is het ontspan ningsoord van watersportlievende Gronin gers. Op dezen heeblijken zomerdag was het een bijzonder aangename verpoozing, rus tig in het clubhuis gezeten, de vele zeilers roeiers en zwemmers gade te slaan. Om zeven uur 's avonds ging het weer WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN OVER ALCOHOL-MISBRUIKEN. Wij nemen over de volgende „Oproerige Krabbel" uit het Volk: Op de lagere school hadden we een onder wijzer, die een dronkaard was. Al zagen wij daar nooit wat van en al werd er niet over gesproken, toch leefde dat feit als een angstige wetenschap onder de kinderen. Hij was een ongehuwd, eenzaam, verstard man, die ons beklemming, maar geen vrees inboezemde. Op een middag, ik was toen twaalf, za gen wij hem aankomen, tegen tweeën, toen de school aanging. Nu was hij zwaarbe- schonken. Met brede zwaaien slingerde hij over den weg. Men bedenke, dat openbare dronken schap toenmaals geen zeldzame aanblik op leverde. Vooral op marktdagen en op Zon dag was het een bijna-normaal verschijn sel, en het over de straat slepen van zoo- goed-als-bewustelooze kerels, zwaar onder het bloed, die werden „opgebracht", was een waarvolksvermaak. Later is het mij al tijd voorgekomen, dat ik zoo hartstochtelijk saamgedrongen menigten nooit meer heb zien optrekken als zulk een sleeppartij ver gezelden. Zij zongen, joelden, dansten, voor den beestmensch zijn wèg-slee- pers uit, om hen heen, achter hen aan. Als ik mijn oogen sluit, zie ik dat nu nog. Toch was het heel wat anders, dat je een onderwijzer in dien toestand zag, en vóór de school. Het werd doodstil onder de kinderen, die angstig toezagen. Toen schoten groote menschen toe, die hem ijlings uit ons ge zicht brachen. Wij hebben hem nooit terug gezien. Zijn spoor was uit de stad verdwe nen. Er leeft nu nog een geslacht van arbei ders, wier kindertijd door de alcohol ver woest is. Er leeft óók reeds een geslacht, voor wie niet te drinken geen zaak is van zelfoverwinning, omdat er niets te overwin nen valt. Zij drinken geen alcohol, zooals ze ook geen inkt drinken. Het lokt ze niet en het stoot ze ook niet af. Het ligt eenvou dig buiten hun levensmogelijkheden. Hun geslacht kan ook niet begrijpen, waarom die vanzelfsprekendheid bij hen het onze zoo ontroert. Maar als je nu dag aan dag leest van men schen, die zware ongelukken maken aan het stuur van een auto, omdat ze gedron ken hebben, dan voel je sterk, dat het mo derne snelverkeer een nieuwe vanzelfspre kendheid vereischt te aanzien van de alco hol, waaraan nog hard gewerkt moet wor den, vóór we zijn waar we wezen moeten. ZONNEBADEN. Nu steeds meer gemeentebesturen het stichten van zweminrichtingen tot hun taak gaan rekenen of voor de vraag komen te staan, of een bepaald particulier initiatief in die richting al of niet dient te worden gesteund, kan het zijn nut hebben de vraag eens onder de oogen te zien, aan welke eischen een zweminrichting en de exploi tatie van een dergelijk bedrijf dienen te voldoen. Dat doet de Utrechtsche Crt. als volgt: „In de overwegend christelijke deelen van ons land bespeurt men een algemeene in stemming met één maatstaf: de inrichting mag niet gemengd zijn. Is aan dezen eisch voldaan, dan is de overheid tevreden, en de zaak kan beginnen. En toch! Is dat wel de eenige norm? Zelfs durven wij de vraag stellen, of het wel de voornaamste maatstaf is, dien we moeten aanleggen. Er is een groote klasse van menschen, die het zwemwater als regel te koud vindt, wie 't zwemmen vermoeit, die het zwemmen en baden in de openlucht absoluut niet inte resseert, maar die blijkbaar wel gaarne in de zeer sobere kleeding van den zwemmer zich overgeeft aan de lauwe genieting van eenige uren luieren in de zon. Zij zijn zelfs blijkens de ervaringen aan de kust verre in de meerderheid boven de zwemmers. Handige zwembad-exploitanten hebben dit waargenomen en er htra finan- tieel profijt van getrokken door ook dezen „baders" service te geven. Zoo ontstonden de „natuurbaden". In deze natuurbaden was oorspronkelijk de zwemgelegenheid in goed Nederlandsch het smoesje, dat het rondwandelen en rond hangen in zwemcostuum moest rechtvaar digen. Later, toen niemand wakker werd, is men brutaler geworden. Het zonnebad ging in uitgestrektheid de zwemgelegenheid verre overtreffen, en deze laatste werd bij zaak. Wij zullen de laatsten zijn, om de heil zame werking van zonlicht en frissche lucht op het lichaam te ontkennen. Maar is het voor deze heilbrengende wer king noodig, dat het lichtbad genoten wordt in een luien, volkomen passieven toestand? Is dat zelfs gewenscht? Uit overwegingen van geestelijke gezond heid zeer zeker niet! Het passief zich over geven aan het genot van de streelende zon newarmte maakt sensueel, het verslapt den wil, dooft de energie. Zooals het zwembad het symbool mag heeten van een zich verjongende generatie, zoo mag het zonnebad het zijn van een decadent geslacht. Een symboliek, die door het scheiden der sexen niet minder spreekt. We zijn het volkomen eens met den In specteur der Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam, Dr. K. H. van Schagen, die niet aarzelde in dit verband te wijzen op de decadentie der Romeinsche beschaving, die zich o.a. in dergelijke badmisbruiken uitte. Het wordt daarom hoog tijd, dat men zich gaat realiseeren, wat men doet, als men de zakelijke natuurbad-exploitanten kritiek loos na-aapt, slechts onder deze restrictie: dat men de sexen scheidt. Publieke zonnebaden zijn nóch voor de eene, nóch voor de andere sexe goed. En allerminst voor beide te zamen". Koopt Nederlandsche waar llllllllllllllllllllllillllillllillllllllillllillllllillll Dan helpen wij elkaar iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiitiiiimii Millioenen en nog eens millioenen gul dens moeten noodgedwongen tegenwoor dig door de regeering worden uitgegeven om de gevolgen van de werkloosheid ten minste eenigermate te verzachten, maar öie millioenen guldens, die door de regee ring moeten worden uitgegeven, moeten door de Nederlandsche belastingbetalers worden opgebracht. Onmiddellijk volgt dus hieruit, dat bestrijding van werkloos heid een algemeen landsbelang is. Als nu maar ieder ervan overtuigd is, er zooveel toe te kunnen bijdragen, dat de heer- schende werkloosheid kan worden verhin derd, zou, wie weet hoeveel, op al die millioenen gulden kunnen worden be spaard. En de wijze, waarop zulks mogelijk is? Vergeet niet, dat de nationale industrie de, kurk is, waarop Nederland drijft. Honderd jaar geleden telde Nederland ongeveer 2 millioen inwoners, thans ruim 8 millioen, terwijl de bevolkingsaanwas in ons land jaarlijks op ongeveer 100.000 kan worden gesteld. De totale toename in de laatste dertig jaar van het aantal perso nen, werkzaam in het Nederlandsche be- per auto naar het vliegveld Eelde, waar de „Flamingo" bestuurd door piloot Scholtmeyer de excursisten veilig naar Schiphol terugbracht. Het was een zeer geslaagde dag geweest, dank zij de uitstekende leiding van de V.V.V. te Groningen. Ook het feit, dat de KX.M. op deze route de meest moderne vliegtuigen ge bruikt, maakte de luchtreis op zichzélf al zeer aantrekkelijk. Verwacht kan worden, dat dit aparte uitstapje, dat zeker een no vum op dit gebied is, door vele Hollanders dezen zomer zal worden gemaakt. KOOPT ZOMERPOSTZEGELS. Naar wij vernemen heeft het hoofdbe stuur der P.T.T. naar aanleiding der ont stane verwarring van de zomerpostzegels met de Utrecbtsche universiteitspostzegels nogmaals de aandacht der loket-ambtena ren gevestigd op de in de daaromtrent uitgegeven dienstorder vervatte opdracht om bij den aankoop door het publiek van frankeerzegels van 15, 6 en 12 ct. de aandacht te vestigen op het verkrijgbaar zijn der zomerpostzegels. Pas als men geen zomerpostzegels wenscht, worden gewone postzegels aan geboden en dan thans het eerst de gelijk waardige universiteitspostzegels. drijfsleven, bedroeg ruim 1 millioen, ver deeld over: industrie, landbouw en vee teelt, visscherij, handel en verkeer, waar van in de industrie bijna 600.000 perso nen, dus meer dan alle andere groepen bij elkaar. Uit een onderzoek door het cen traal bureau voor de statistiek ingesteld, bleek, dat de totale productiekosten in de industrie over het algemeen voor meer dan de helft uit arbeidsloon bestaan. Om het groote leger werkloozen weer, al is 't dan ook maar gedeeltelijk, aan den arbeid te kunnen zetten, is het noodig, dat de Ne derlandsche industrie, waar maar eenigs- zins mogelijk, de daadwerkelijke belang stelling ondervindt van al onze landge- nooten. De groote fout bij een belangrijk deel onzer landgenooten is echter, dat men wel ervan overtuigd is, dat het absoluut noodig is, dat de groote werken, die van overheidswege worden uitgevoerd, aan de Nederlandsche industrie worden opgedra gen, maar, dat men zelf zich er niet van bewust is, dat men persoonlijk in het da- gelijksche Jeven ook zoo'n ontzaglijk groo te medewerking kan geven. Zoo terecht schreef mr. A. W. Cohen Stuart, destijds secretaris van het Haagsch crisis-comité 1933, in zijn boekwerkje „Volksnood en volksstrijd", een schets van crisis-worsteling en nieuwe mogelijkhe den", o.a.: „Onnoodig kleedt en schoeit zich een groot deel der bevolking dage lijks met voorbijgaan van de eigen Ne derlandsche bedrijven. Nederland veroor deelt hierdoor onnoodig duizenden landge nooten tot werkloosheid". Het gaat niet alleen om kleeding en schoeisel. Neen, het gaat om elk artikel, dat de Nederlandsche industrie maakt. De tijd is voorbij, dat het algemeen pu bliek min of meer onverschillig tegenover de voorbrengselen van de nationale in dustrie kon staan, omdat er een gezond internationaal handelsverkeer bestond. De tijd is voorbij, dat vele onzer landgenoo ten zich niet konden voorstellen, dat in derdaad de Nederlandsche industrie ge lijkwaardige artikelen maakte als door het buitenland konden worden geleverd. Nederland is niet door eigen wil gedwongen door eigen kracht het hoofd boven water te houden, maar Nederland zal alleen dan daartoe in staat zijn, indien het Nederlandsche volk in al zijn gele dingen van hoog tot laag, zoowel man als vrouw, aan die taak willen medewerken. En alleen dan zal het mogelijk zijn het hoofd boven water houden, wanneer ieder een ertoe medewerkt, dat de gezonde voor keur voor Nederlandsche waar wordt ver hoogd. Slechts dan zal de kurk, waarop Neder land drijft: de Nederlandsche industrie, in staat zijn op practische wijze de werkloos heid en alle verschrikkelijke gevolgen daaraan verbonden te weerstaan.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7