Letlandsch luchtvaartbezoeic De bekende jaarlijksche St. Jansmarkt te den Bosch is Woensdag onder groote belangstelling gehouden. Een bedrijvig tafreeltje Tijdens het hevig onweer dat Woensdag boven Parijs woedde, stortte een boom welke door den bliksem werd getroffen, op een kiosk, die vernield werd, waarbij verscheidene personen, waaronder zich meerdere kinderen bevonden, min of meer ernstig gewond werden. De plaats van het ongeval Een Letlandsch militair eskader bestaande uit drie watervliegtuigen arriveerde Woensdag op Schellingwoude. Volgens landsgebruik werd aan den comman dant van het eskader bij de verwelkoming brood en zout aangeboden, door het dochtertje van den consul van Letland, de heer Mensjou Te Laren werd Woensdag de bekende jaarlijksche St. Jansprocessie gehouden, waarvan hierboven een foto Vroolijke tentbewoners gedurende het groote jaarlijksche kamp van de Maryiebone school (Eng.) op het buitengoed .The Old Mill" in de nabijheid van Leith Hill FEUILLETON DE STRIJD OM WEENEN Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 5) Na twee jaar werd de kleine Patrick Ralph geboren. Deze gezinsvermeerde ring werkte aanvankelijk een betere ver standhouding tusschen man en vrouw in de hand, maar niet zoodra was het kind groot genoeg om door het uitstrekken van zijn armpjes van een grootere sympathie voor de moeder an voor den vader blijk te geven, of de vervreemding werd veel sterker. Lola vertrotelde het kind met alle denkbare moederliefde, zong het Duitsche liedjes voor, leerde het de eerste Duitsche woorden, sprak nooit Engelsch met hem, onttrok het zoo spoedig als slechts eenigs- zins mogelijk was aan de zorgen van de zwarte min en bracht het zelfs zoo ver, dat ze zijn zoogbroeder Sam eveneens Duitsch leerde. O'Flanagan verzette zich met alle •macht tegen deze opvoeding, maar tever geefs; op dit punit bleef het kleine, angstige vrouwtje sterk en als Flanagan schreeuw de, dat het huizen ver te hooren was, staar de ze hem slechts groot en verwonderd aan zonder te doen wat haar man verlangde. Ralph hing dan ook ten slotte veel meer aan zijn moeder dan Amerikaansche jon gens anders plegen te doen en zelfs toen hij de H. B. S. bezocht, las hij nog het liefst goede Duitsche boeken, die zijn moeder voor hem liet komen. Toen hij echter den zestienjarigen leeftijd bereikt had, maak te O'Flanagan daar een eind aan door den jongen eerst naar San Francisco en daar na bij zakenvrienden in Chicago in de leer te sturen, zoodat de eeuwige Ween- sche alleen en eenzaam in het ongezel lige, groote huis in St. Paul achterbleef. Na dien kwam Patrick Ralph in de zaak van zijn vader zonder ook maar eenig idee te hebben van haar omvang. Er werd een geweldige correspondentie gevoerd met een dozijn Naamlooze Vennootschap pen, tallooze houtzagerijen en houtveste rijen, maar niemand kreeg een juisten kijk op de zaken, daar O'Flanagan alle draden zelf in handen hield en de be langrijkste dingen nooit met z'n zoon, doch met den ouden procuratiehouder, Herbert Walker, besprak. Zoo goed de verhouding tusschen Ralph en z'n moeder was, zoo slecht wat die tus schen hem en z'n vader. De laatste toch zag in zijn zoon een on-Amerikaanschen dweeper, een halven Duitscher, een onbe- teekenenden lummel, wien nietswaardige Duitsche boeken veel meer interesseerden dan de zaak van z'n vader, een jongen, die hoegenaamd geen mercantielen geest had en zelfs de energie miste om krachtig tegen de arbeiders en employé's op te tre den En eens op een dag, twee jaar voor het tijdstip, waarop ons verhaal een aan vang neemt, kwam het toen Ralph het voor een ontslagen arbeider wilde opne men, zelfs tot een heftige scène, die door den ouden O'Flanagean besloten werd met de woorden: „Het liefst van alles zou ik de millioenen, die ik in den loop der jaren verdiend heb, in zee gooien! Jij zult tenminste nooit lee- ren m'n vermogen te vermeerderen of zelfs maar te behouden." Dat was de eerste maal, dat Ralph al thans eenigszins een inzicht kreeg in den financieelen toestand van de ondernemin gen van zijn vader, die dus millionair bleek te zijn. De wereldoorlog kwam, Ralph werd al spoedig tot officier bevorderd, maar vobr hij nog gelegenheid kreeg zich aan het Fransche front te onderscheiden, werd een wapenstilstand gesloten, stortte Duitsch- land ineen en werd Oostenrijk bij levende lijve in stukjes gesneden De eeuwig jonge Lola stortte menigen traan, wanneer zij over de ellende in Weenen, den honger der Weensche kinderen en den nood der oude renteniers las en alles, wat ze aan geld bijeen kon krijgen veel was dat niet, want O'Flanagan hield haar zeer krap verdween over den Oceaan naar Wee nen. De herinnering aan haar geboorte stad werd mede daardoor steeds levendi ger; urenlang vertelde ze :s avonds als Ralph mokkend en ontevreden met zijn leven bij haar zat en haar man nog tot diep in den nacht op zijn bureau werkte, van de onvergelijkelijke schoonheidvan deze stad, haar milde zeden die overal in muziek uitklonken en van Weensche har telijkheid en gezelligheid. Den 2en December 1921 brachten de Amerikaansche bladen overdreven be richten van ernstige ongeregeldheden, wel ke in Weenen zouden hebben plaats gehad, van branden, die de halve stad zouden hebben verwoest, van duizenden dooden en openlijke anarchie. Lola, die zich niet had kunnen afwennen Amerikaansche bladen te gel o oven, huilde 's avonds in bed uren lang, den volgijden morgen voelde ze zich dan zwak en terneergeslagen, het duurde niet lang, of de dokter stelde een ernstige zielsziekte, een erfenis van haar moeder, vast, en toen de oude, grijs ge worden OFlanagan maatregelen nam om zijn vrouw naar het zoele Zuiden, de kust van Florida, te sturen, was het té laat. De kleine Weensche stierf in de armen van haar zoon en haar laatste woorden waren: „Als je nog eens in Weenen komt. Een half jaar later verloor Ralph ook zijn vader Er was bericht ontvangen, dat in een groote houtzagerij, op vijfhonderd kilometer van St. Paul gelegen, brand was uitgebroken en O'Flanagan was er niet van terug te houden om zich nog dienzelfden nacht per auto er heen te laten brengen. Ongeduldig spoorde hij den chauffeur tot steeds grootere snelheid aan tot de wagen tegen een mijlpaal reed, eenige malen over den kop sloeg en de beide inzittenden on der zijn overblijfselen bedolf. Onmiddellijk na de begrafenis, waaraan heel St. Paul deelnam, werd het testa ment geopend en vernam Ralph tot zijn groote verbazing, dat hij alleen eigenaar was geworden van een vermogen, dat alle veronderstellingen verre overtrof. De bla den waren er niet ver af, toen zij verkon digden, dat de nauwelijks dertigjarige Ralph OFlanagan een der rijkste mannen, zoo niet de rijkste man ter wereld was en de fiscus was weken lan? bezig voor hij een volledig inzicht had in den juisten omvang van O'Flanagan's bezittingen. In goed in gelichte kringen werd gefluisterd, dat drie kwart van de Amerikaansche bosschen en eveneens drie vierde var de grootste hout industrieën van het land aan den ouden O'Flanagan hadden toebehoord Men mom pelde van een totaal vermogen van meer dan duizend millioen dollar, waarmee Rockefeller op de tweede plaats zou zyn gedrongen. Ralph stond wildvreemd tegenover dit alles. Hij had tot dusver het leven van den doorsnee Amerikaan geleid, als volwas sen mensch van zijn vader een salaris ge kregen, dat nauwelijks vor zijn geringe behoeften reikte en de zoo vurig verlang de reis naar Europa was hem nooit toege staan. Als er een rekening kwam van den boekhandelaar, had zijn vader hatelijke opmerkingen gemaakt over geld verknoeien tijd verbeuzelen ezn. Karig en hard was zijn heele jeugd geweest en nu stond hij plotseling als een moderne Croesus, als on afhankelijk heer en gebieder, dien de hee le wereld toebehoorde, in het volle leven. Ralph wist zelf wel, dat hem de eigen schappen ontbraken om verder den in dustriekoning te spelen en millioenen te vergaderen en hij was dan ook direct be reid gehoor te geven aan het voorstel van den ouden Walker, die hem eenige weken na zijn vaders dood adviseerde, de vele on dernemingen in een Naamlooze Vennoot schap te vereenigen, waarvan hij slechts in naam aan het hoofd zou staan. Eenige maanden waren met de voorbereiding ge moeid, toen kon de jonge O'Flanagan, vergezeld door zijn bediende en zoogbroe der Sam naar New-York reizen, waar de onderhandelingen ten einde werden ge voerd. De Noord-Amerika, Canada en Mexico Company werd opgericht met Ralph O'Flanagan als haar nominalen pre sident; zonder een bepaald beroep maar in het volle bewustzijn van de verantwoor delijkheid, welke zijn enorme venncger hem op de schouders laadde, stond hij te genover de toekomst. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5