MAANDAG 22 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 BINNENLAND R.K. STAATSPARTIJ HET ALGEMEEN STAATKUNDIG PROGRAM VERSCHENEN! Wie in de laatste jaren den ingespannen arbeid van ons Partijbestuur en van de an dere daarbij betrokken Partij-organen aan de samenstelling van een Algemeen Staat kundig Program der R. K. Staatspartij, heeft gevolgd, zal zich kunnen verplaatsen in ons gevoel van groote voldoening, nu de offi- cieele uitgave van dit Program en van de daarbij behoorende toelichting kant en klaar voor ons ligt. Er zullen in de partij-politieke litteratuur maar weinig boekjes van 70 bladzijden ge vonden worden, waaraan men mag zeg gen, bladzijde voor bladzijde en alinea voor alinea zooveel arbeid, zooveel critische zorg, zooveel toewijding is besteed gewor den. Dat dit werkstuk dezen arbeid, zorg en toewijding heeft opgeëischt, zal niemand verwonderen, die zich rekenschap geeft van de zeer veeleischende taak die de Partij leiding zich had gesteld „om de beginselen, waarop de R. K. Staatspartij haar staatkun dig werk grondt, te formuleeren in een al gemeen program" (blz. 18) en om dit pro gram vergezeld te doen gaan van een toe lichting „op min of meer volledige reeks van algemeen e beginselen en richtlijnen, naar Katholieke opvatting, welke op het gebied der practische staatkunde in al haar onder deden richting- en leidinggevend behoo- ren te zijn" (blz. 22). Feitelijk sinds 1883, toen dr. Schaepman zijn „Proeve van een Program" in het licht gaf, is op de samenstelling van dezen staat kundigen „codex" gewacht. En toen op 14 October 1933 de door het Partijbestuur be noemde Commissie tot samenstelling van een ontwerp, aan het werk toog, is zeker wel eens de twijfel opgekomen, of deze „expeditie" met een eindresultaat huis waarts zou keeren. 3 Juni 1935 verscheen het ontwerp-Alge meen Staatkundig Program, dat 12 Juni d.a.v. als zoodanig door het Partijbestuur werd openbaar gemaakt. Begin November kwam de uitvoerige toelichting op begin selen en algemeene richtlijnen gereed. 16 November besloot het Partijbestuur tot in diening van het ontwerp-program bij den Partijraad, die 29 Februari 1936, in zijn jongste vergadering te 's-Hertogenbosch, het Algemeen Staatkundig Program heeft vastgesteld. In de daarop volgende maan den is er, op den grondslag van de belang rijke discussies ter Partijraadsvergadering, kennelijk nog geveild en geschaafd, zoowel aan enkele formuleeringen in den tekst van het Program zelf (Staat en gezin hu welijk, opvoeding, onderwijs, cultureele za ken), als aan sommige onderdeelen van de toelichting. Het kan niet in onze bedoeling liggen, om na alles wat in voorgaande stadia over dit werkstuk is gezegd en geschreven, thans nog weer eens diepgaande bespreking aan den inhoud van dit Algemeen Staatkundig Program met toelichting te wijden. Nu, ten koste van veel arbeid en inspanning en nog meer toewijding, de eindstreep is bereikt, hopen en verwachten wij, dat dit keurig verzorgde boekje de belangstelling zal ten deel vallen, waarop het wegens zijn inhoud en zijn uitvoering volop aanspraak mag ma- j ken. Voor de terecht zoo begeerde ontwikke- j ling van de belangstelling in het werk en streven onzer Partij, juist op het gebied van j haar staatkundige beginselen, is het met i name van groot gewicht, dat een uitgave als j deze in handen komt van een zoo groot j mogelijk aantal intellectueel en in en bui- j ten onzen kring. Het moge velen hunner, die in een bepaalde onbekendheid maar al te gemakkelijk berusten, te denken geven, dat de R. K. Staatspartij in dezen tijd keerpunt van de geschiedenis is hij ge noemd in dit tijdperk van fundamenteele veranderingen en verschuivingen op maat schappelijk en staatkundig gebied, heeft kans gezien om een formuleering en be schrijving te leveren van de uitgestrekte staatsleer naar Katholieke opvatting, op getrokken op onze onveranderlijke, altijd en overal geldende Katholieke beginselen en toegepast op de concrete eischen, welke aan het werk en het streven van onze staatkun dige vereeniging in dit tijdsgewricht wor den gesteld. Nogmaals, het is van harte te wenschen, dat dit Algemeen Staatkundig Program, deze „groote catechismus" op staatkundig gebied, in de leidende kringen van ons volksdeel en niet minder ook daarbuiten, zal worden gelezen, bestudeerd en geraad pleegd als een werkstuk, waaruit men de R. K. Staatspartij, haar doel en haar taak, zal leeren kennen en waardoor men haar arbeid en haar streven beter zal begrijpen. Reeds daarin kan een erkenning gelegen zijn van den grooten en moeizamen arbeid, welke aan de samenstelling van dit Alge meen Staatkundig Program en van de door werkte toelichting daarop, is besteed. De uitgave, omvattende ruim 70 blad zijden druks, ingenaaid en voorzien van een smaakvollen omslag in kleuren, staat ten name van en is verkrijgbaar bij het Alge meen Secretariaat der R. K. Staatspartij, Mauritskade No. 25, 's-Gravenhage. De prijs bedraagt f 0.60 en voor leden de Partij 0.60, exclusief verzendkosten. GEWESTELIJKE LANDDAG R.K. STAATSPARTIJ Gistermiddag is in het Sportpark te Alk maar de gewestelijke landdag van de R.K. Staatspartij gehouden, welke door een 5 6000 personen bezocht werd. Uit alle deelen van Noord-Holland waren de Ka tholieken naar Alkmaar gekomen om te luisteren naar een viertal sprekers, o.w. oud-minister mr. T. J. Verschuur en mr. C. M. F. F. Goseling, partij-voorzitter. Dank zij de voortreffelijke verkeersrege ling der politie en de goede voorbereidin gen werd het verkeer naar het sportterrein in goede banen gehouden, zoodat te ruim half drie een begin kon worden gemaakt met het programma. Nadat de heer H. F. Fluitman, voorzitter van den kring den Helder, het openings woord had uitgesproken, waarin hij o.m. wees op de groote beteekenis van dezen landdag, welke een groot contact zou brengen tusschen de katholieke staatsleden en him kiezers en het „Schaepmanslied" was gezongen, was het woord aan mr. F. Teulings, lid der Tweede Kamer, eerste se cretaris van het partijbestuur. Verantwoordelijkheid in zwaren tijd. Als onderwerp had spr. gekozen „Ver antwoordelijkheid in zwaren tijd". Als re delijke menschen, aldus spr., met een vrijen wil hebben wij onze katholieke ver antwoordelijkheid te kennen en te dragen, vooral in een tijd als dezen, zoo bitter ern stig en zoo moeilijk voor alle lagen van de bevolking. Iedere katholiek kent zijn zorgen, heeft zijn inspanning, brengt zijn offers en heeft zijn zware beproeving in dezen crisistijd. Maar wat hij niet kent, dat is de wanhoop, omdat hij, op God rots vast vertrouwend, nooit en te nimmer zal kunnen ondergaan. Nadat spr. in warme bewoordingen wij- ln den katholieken staatsman Ruys de Bee- renbrouck had herdacht, en diens mooie en gave figuur als een bewijs bijbracht van goede katholieke staatskundige arbeid, ver volgde spr.: Maar wij leven met den leven den. Daarom vind ik het passend en goed, om op deze plaats nog eens uw volle ver trouwen te vragen in den toegewijden per soon van onzen bekwamen, onbaatzuchti ge partijvoorzitter. Wij huldigen geen sla- ventrouw, die kruipt aan de voeten van een „leider", die het alleen denkt te weten, maar wij behooren het te beseffen, wat het in dezen tijd zeggen wil, dat een man met een gaaf ideaal en een eerlijke geestdrift de verantwoordelijkheid aandurft, de lei ding van onze partij op zich te nemen. Wij moeten als goede katholieken boven dit vertrouwen in menschen met ons rond dragen de overtuiging dat Gods Voorzie nigheid onze menschelijke kracht wil hel pen en steunen, wanneer wij ons werk maar met een zuivere meening en bedoe ling verrichten. Oud-Minister Verschuur over: Ons volk in nood. Nadat gezamenlijk het „Wien Neerlands Bloed" was gezongen, betrad oud-minister Verschuur het spreekgestoelte en hield een rede, getiteld „Ors volk in nood". Alom heerscht verslagenheid over het wegzinken van perspectieven naar betere tijden of uitzicht naar meer werkgelegen heid. Tot 1929 hebben wij wel welvaart ge noten, toen demonische krachten alles te niet deden gaan. Als er ooit nog welvaart zal komen, zal er veel moeten worden af gebroken en weer opgebouwd worden. In ieder geval zullen wij andere richtlijnen moeten volgen. Spreker gaf een overzicht van het verlies van den Nederlandschen in- en export. De eerste daad van de crisis was al deze vangarmen af te kappen en daar voor armoede in de plaats te stellen. Onze scheepvaart is stilgelegd. Ons be drijfsleven is een ontzaglijke ruïne gewor den, zoo riep spreker heftig uit. Spreker zag overal de zwartste ellende. Alle regeeringsmaafregelen ten opzichte van de crisis hadden 'n economische con centratie ten doel, die haar schaduwzijde vrijwel overal liet voelen. Nederland neemt ten opzichte van het nemen van economische maatregelen een bijzondere plaats in de rij der staten in. Spreker gaf verschillende richtlijnen aan om onze economische handelspolitiek te verbeteren. In dat verband wees hij op de noodzakelijkheid om nieuwe afzetgebieden te zoeken en er is in dat opzicht nog" wel wat te vinden. Helaas wijst het cijfer der werkloosheid een record aan, doch dit kan verminderd worden wanneer de exportmo gelijkheden toenemen. Wij moeten niet langer buiten en boven het financieele wereldniveau worden ge houden. We hebben onze scheepvaart, maar waren niet gereed gelijken tred te houden. Muntcorrectie moet cok thans, na dat wij het onmogelijke beproefd hebben de behandeling en verwerping der vaste lasten ontwerpen heeft de situatie opge helderd over het doode punt heen hel pen. Zonder muntcorrectie komen wij er zeker niet. „Katholiek en Nederlander". Na de pauze was het woord aan prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de ge meenteraadsfractie der R.K. Staatspartij van den gemeenteraad van Amsterdam en lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. Prof. Romme sprak over „Katholiek en Nederlander". Het begrip Katholiek en Nederlander, HET WARME WEER IN DE AFGELOOPEN WEEK. Het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt deelt mede: In de periode van zonnig zomerweer van 17 tot 21 Juni zijn maximum temperatu ren voorgekomen, zooals in het vorig jaar ook in Juli en Augustus niet zijn waarge nomen en op de laatste drie dagen te De Bilt zelfs hooger waren dan de tempera turen op dezelfde datums sedert het be gin van de waarnemingen aldaar (1897) voorgekomen. Toch vormt deze reeks warme dagen niet het merkwaardigste hitterecord, want er is vroeger in het jaar te De Bilt een reeks hoogere temperaturen waargeno men, n.l. in Mei 1922. Ter vergelijking volgen hier de maximum temperaturen van 21 tot 25 Mei 1922 tot 21 Juni 1936. Mei 1922 Juni 1936 21 27,8 gr. 17 27,9 gr. 22 33,2 gr. 18 30,7 gr. 23 32,9 gr. 19 31,1 gr. 24 33,6 gr. 20 32,1 gr. 25 28,6 gr. 21 31,6 gr. gemiddeld 31,2 gr. gemiddeld 30,7 br. aldus spr., is een onverbrekelijke twee eenheid, waarvan wij ons in dezen tijd van groote moeilijkheden en steeds toenemende zorgen oprecht bewust moeten zijn. Wanneer het gaat om de keuze tusschen eed van trouw aan God of eed van trouw aan iemand, die elk zedelijk gezag mist, wanneer het gaat om waarheid of valsch gedrag, tusschen voor of tegen Christus, dan is er slechts een antwoord, dat luidt: God met ons, Christus voor ons. Ieder katholiek met gezond verstand weet, dat alleen dan ons Geloof vrijelijk openbaar kan beleefd worden, wanneer schouder aan schouder blijven staan en ons niet laten beïnvloeden door „persoonlijk heden", die geen persoonlijkheden zijn. De volksgenoot aan den anderen kant, die in zijn onverstand onze beweging heeft verlaten, om aan de innerlijke ver scheurdheid in ons volk nu juist met recht deel te gaan nemen, zal door den oprech ten katholiek bepraat moeten worden en tot inzien moeten worden gebracht, opdat het hem duidelijk worde, dat wij nu nog leven in een land waar een vrije wil is, en dat hij als voorbeeld moet nemen onze katholieke broeders in andere landen, die niets anders hebben te doen dan te slik ken, te aanvaarden en desnoods ook met geweld nog te juichen. Mr. C. M. J. F. Goseling had, alvorens het woord te nemen, ^en minutenlange ovatie in ontvangst te nemen. Spr. wilde dit slotwoord niet beginnen, dan eerst dank te brengen aan dei heer Fluitman, die met zijn bekwame medewerkers dezen landdag tot één der meest geslaagde heeft weten te maken. Moge het, aldus spr„ aan alle katholieken duidelijk zijn, dat alleen door eensgezinde samenwerking onze positie gehandhaafd kan blijven; dat eerst dan het werk van de Kerk geschraagd kan wor den door den bewusten wil van hen, die verkozen zijn in de volksvertegenwoordi ging en die thans met hand en tand zich verzetten tegen al het on-Nederlandsche, dat thans dag in dag uit rond gebazuind wordt. In een tijd als dezen zullen wij altijd waakzaam zijn en blijven voor het heil van het katholieke volksdeel, mits wij ons gedragen weten door een groote massa. Met een opwekking om ook bij de volgende verkiezingen de stem uit te brengen op hen, die aangewezen worden door de R.K. Staatspartij om het volk te vertegenwoor digen, sloot spr. den landdag. DE LUSTRUMFEESTEN DER UNIVERSITEIT TE UTRECHT. Onderscheidingen. Bij K. B. van 5 Juni 1936 is bevorderd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau Mr. H. Th. s'Jacob, pre sident-curator der rijksuniversiteit te Utrecht, wonende te Huis ter Heide (Utrecht) is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau dr. C. W. Vollgraff, rec- tor-magnificus der rijksuniversiteit te Utrecht; zijn benoemd: le. tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw dr. H. Th. Obbink, mr. C. W. Star Busmann, dr. J. M. Baart de la Faille, dr. H. F. Nierstrasz, dr. C. G. N. de Vooys, en dr. J. H. Hartog, allen hooglee raar aan de rijksuniversiteit te Utrecht; mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, secretaris van het college van curatoren der rijksuniversiteit te Utrecht, en mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, burge meester van Utrecht; 2e. tot officier in de orde van Oranje- Nassau: dr. A. Hulshof, bibliothecaris der rijksuni versiteit te Utrecht; 3e. tot Ridder in de orde van Oranje- Nassau: E. Homoet, administrateur bij het bureau van curatoren der rijksuniversiteit te Utrecht; 4e. is toegekend de eeremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau: a. in goud akn C. Kerssen, technicus le klasse aan de rijksuniversiteit te Utrecht; b. in zilver aan J. C. Kreugel, amanuen sis aan de rijksuniversiteit te Utrecht; c. in brons aan H. J. van Aanholt, be diende bij de bibliotheek der rijksuniversi teit te Utrecht, en 5e. is toegekend de eeremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver, aan M. van Gend, pedel bij het Utreehtsch Studentencorps te Utrecht. R.-K. BOND VAN WONINGBOUW. VEREENIGINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Zaterdag werd in het gebouw „Amicitia" aan het Westeinde te 's-Gravenhage de al gemeene vergadering van bovengenoem- den Bond gehouden Deze vergadering stond onder leiding van den voorzitter, den heer J. J. Velt, van Zaandam, die na opening met den chris- telijken groet, de aanwezigen welkom heette. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat de vele moeilijkhe den voor de bouwvereenigingen nog steeds vermeerderen, eenerzijds ten gevolge van de economische omstandigheden, ander zijds door de weifelende en vaak tegenwer kende houding van verschillende over heidsinstanties. De perspectieven voor de toekomst kon de voorzitter slechts weiniig hoopgevend noemen. Na enkele mededeelingen van huishoudelijken aard, las de secretaris, de heer Ant J. M. Angenent, van Haarlem, de notulen, welke onveranderd werden ge arresteerd. Uit het financieel verslag van den penningmeester stippen wij aan, dat in 1934 de ontvangsten hebben bedra gen 864.54 en de uitgaven 282.12. Over- het vereeniging'sjaar 1935 waren deze be dragen respectievelijk 915.37 en 236.45, zoodat op 31 December 1935 een batig sal do aanwezig was van ƒ685.92. Op advies van de verificatie-commissie werd de penningmeester onder dankzeg ging voor zijn accuraat beheer gedéchar- geerd. Bedoelde functionaris werd door den voorzitter, onder volle instemming der vergadering, alsnog geluk gewenscht met zijn vijf-en-twintig-jarig jubileum als lid en mede-bestuurder van de R.-K. Koning- bouwvereeniging „Het Oosten", te Amster dam. Het jaarverslag van den secretaris. In de jaren 1934 en 1935 kwam in de samenstelling van het bestuur geen wij ziging. In Lisse en Nieuwveen kwamen R.-K. Woningbouwvereenigingen tot stand, waarvan althans in Lisse reeds tastbaar resultaat kon worden verkregen. Het aan tal bij den Bond aangesloten woningbouw vereenigingen bedraagt vier en twinting. Het tijdschrift „Woningbouw", orgaan' van den R.-K. Bond en het tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedenbouw, orgaan van het Ned. Instituut voor Volkshuisves ting en van den Nat. Woningraad werden geregeld aan de aangesloten vereenigin- gen toegezonden. Het R.-K. Centraal In stituut voor de Volkshuisvesting, instel ling van het R.-K. Werkliedenverbond, waarbij de Bond is aangesloten, bleef werkzaam op verschillend terrein, vootr de woningbouwvereenigingen van belang. Vervolgens memorgerde het jaarverslag de vele gegevens adviezen en de vele acties, door het bestuur gevoerd. Aan het eind van dit uitgebreid jaarverslag bracht de secretaris dank voor de ondervonden me dewerking; hij hoopte in de toekomst ook een zelfde medewerking te mogen onder vinden, opdat de Bond krachtig en met succes werkzaam zal kunnen blijven. De begrooting voor 1936 sloot in ont vangsten en uitgaven met een bedrag van ƒ454. De benoeming van een nieuwe ve rificatie-commissie werd aan het bestuur overgelaten. Het agendapunt „bespreking bestuursbeleid" gaf slechts aanleiding tot dank aan het bestuur voor de betoonde ac tiviteit en tot het uiten van eenige wen schen voor de toekomst. Bestu ursverkiezing. De beide aftredende bestuursleden, de heeren J. J. Velt, van Zaandam en H. Lombert van Leiden, werden bij enkel voudige candidaatstelling herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Goedhart, werd gekozen de heer A. J. Hettinga, candidaat gesteld door „Het Oosten" van Amsterdam en Leo XIII van Zaandam, met 36 stemmen. Op den heer W. N. v. d. Berg, candidaat gesteld door „Het Gezin" te Dordrecht werden 21 stem men uitgebracht. Den aftredenden penningmeester, den heer Goedhart, werd hartelijk dank ge bracht voor het vele en belangrijke werk in diens zestienjarige bestuursperiode voor den Bond verricht. De heer J. J. Velt, van Zaandam, werd bij acclamatie tot voorzitter herkozen. Ingekomen was een voorstel van „Leo XIII" van Zaandam, er bij de regeering op aan te dringen meer dan tot dusverre, gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van goedkoope arbeiderswoningen. Over dit voorstel werd uitvoerig van ge dachten gewisseld. Meerdere afgevaardig den gaven er de voorkeur aan stappen te doen tot het bereiken van een verder door gevoerde huurverlaging, waardoor het veelvuldig voorkomende euvel van onver huurbare woningen kan worden vermin derd. Het praeadvies van het bondsbestuur, deze aangelegenheid nader onder de oogen te zien en naar bevinding te handelen, werd door de vergadering aanvaard. Het bestuur deed de toezegging inzake beide aangelegenheden diligent te zullen blij ven. Nadat by de rondvraag eenige actueele punten waren besproken inzake mogelijke centralisatie en verlaging van de vaste lasten, sloot de voorzitter onder dankzeg ging op de gebruikelijke wijze. In den namiddag werd door den wethou der van Stadsontwikkeling en Volkshuis vesting te Den Haag een zeer interessan te inleiding gehouden over de controle-wo ningen voor sociaal-achterlijken, toege licht door een aantal lantaarnplaatjes. On der de zeer deskundige leiding van mej. Hubregts en mej. van Oorsprong waren de afgevaardigden in de gelegenheid ter plaatse nader met dit belangrijk sociaal werk kennis te maken. HET BELGISCHE KROONPRINSJE IN ONS LAND. Voor de tweede maal naar Noordwijk. Men herinnert zich het verblijf van de Belgische Koningskinderen verleden jaar in Noordwijk? Het verblijf te Noord-wijk heeft toen eenige weken geduurd en het plan was toen reeds, dat zij dit jaar zouden terugkomen. Zaterdagavond is het kroonprinsje met den Fulmann-trein, die om even half zes aan het Hollandsche Spoorstation in den Haag arriveert, aangekomen om andermaal eeni- gen tijd bij den Noordwijkschen burge meester, den heer van de Mortel, te logee- ren. Zijn zusje was ditmaal niet meege komen. Het is nog niet bekend of prinses Josephine Charlotte dezen zomer zal komen. Het prinsje was vergezeld van twee leden van de Belgische Hofhouding en van zijn gouvernante, mejuffrouw de Jong. Op het perron waren ter begroeting aanwezig: de heer en mevrouw van de Mortel en hun kinderen, Jan Hein en Sabine, de speel kameraadjes van verleden zomer, Mr. A. Brants, in zyn hoedanigheid van fungeerend directeur van politie en de heer F. Tielens, districtscommandant van den Rijksveld- wacht. De trein kwam precies op tijd binnen. Het prinsje werd uit den wagon getild en gaf den leden van het gezelschap, dat te zijner begroeting aanwezig was, een hand. Tusschen de kinderen van den burge meester in wandelde hij naar den uitgang, waar hij met hen en zijn gouvernante in de auto van den Belgischen gezant, den heer Maskens, plaats nam. In de tweede auto volgde de burgemeester, die zelf chauffeer de, mevrouw van de Mortel en de beide leden van de Hofhouding, die prins B oude wijn vergezelden. Hierna volgde een auto met de bagage. Een motor met zijspan van de rijksveldwacht opende den kleinen stoet. Er waren weinig belangstellenden voor 'het station aanwezig, want er was geen ruchtbaarheid aan dit bezoek gegeven. Den weinigen die er waren, wuifde het kroon prinsje hartelijk toe, toen de auto vertrok, die prins Boudewijn naar Noordwijk zou brengen, waar de prins hoopt te genieten van zon en zee. De onthulling der ramen in de Nieuwe Kerk te Delft. Bij de plechtige onthulling van de nieuwe gebrandschilderde ramen in het koor van den Nieuwe Kerk te Delft heeft Zaterdag middag de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. Slotemaker de Bruïne medegedeeld, dat het H.M. de Koningin had behaagd, mevr. J. B. van Baren-v. d. Voorn Grootenboer, presidente van het Vrouwencomité te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. LUCHTVAART SLECHT WEER BOVEN ENGELAND. K.L.M.-vliegtuig landt te Norwich. Een K.L.M.-vliegtuig van den lijndienst op Londen, met als gezagvoerder Blaak, is in verband met slechte weersomstan digheden gisteren niet te Croydon geland, doch doorgevlogen naar het Noorden van Engeland en vlot geland te Norwich. Er waren dertien passagiers aan boord. Een aantal van hen is per trein doorge reisd naar Londen. Heden (Maandag)- morgen zou het toestel doorvliegen naar Croydon. VLIEGENDE LEERARESSEN. Zomervakantie op de H. B. S. te Bandoeng Met de „Kieviet" van de K.L.M. zijn Zaterdag uit Indië op Schiphol aangeko men de dames Goudbergh en Potjer, lee- raressen aan de H.B.S. te Bandoeng, waar 13 Juni de zomervacantie was begonnen. Nauwelijks waren boeken en schriften aan kant, of de dames stapten in de „Kieviet", en wipten even naar Nederland over, on der het motto: „van de Preanger naar de Hollandsche duinen, il n'y a qu'un pas". Mejuffrouw Goudbergh moest naar Gro ningen, en ziedaar, de K.L.M. wachtte haar als het ware op, en zoo vloog de on dernemende luchtreizigster door naar de stad van den Martinitoren. De dames betoonden zich enthousiast over haar reis, en ongetwijfeld zullen de leerlingen op de Bandoengsche H.B.S. veel belangwekkends te hooren krijgen op de aardrijkskunde-les over volken en landen, welke men te zien krijgt op den luchtweg IndiëHolland. LETSCHE MILITAIRE WATER VLIEGTUIGEN IN NEDERLAND. Een eskader, bestaande uit drie Letsche militaire watervliegtuigen zal heden te Liepaja (Libau) opstijgen om een rond vlucht te maken over de Oostzee en de Noordzee. Van Kopenhagen komende zal het es kader op 24 Jun a.s. te Schellingwoude arriveeren om op 26 Juni de reis voort te zetten en wel naar Engeland en Frank rijk. Op 30 Juni zal het eskader op de Mok (bij den Helder) arriveeren om vandaar nag denzelfden dag naar Esbjerg te ver trekken. Mag ik een enkel woordje tot u spreken over uw eeuwig geluk? (Gutierrez).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8