MAANDAG 22 JUNI 1936 Li& Li'. 1 •- CÜ.nlAivi TWEEDE BLAD - PAG. 6 KON. NED. VOETBALBOND. FEVENOORD WEER AAN DEN KOP. S. C. H. degradeert weer. In voor voetbal totaal ongeschikt weer is de kampioenscompetitie gisteren maar lustig voortgezet. Feyenoord versloeg N. A. C. in Breda en doordat Ajax de Enschede- sche Sportclub de derde nederlaag toe bracht heeft Feyenoord de beste kansen op den titel, 't Wordt hoog tijd, dat het voet balseizoen ten einde komt. Dat er in zulk een zomerhitte nog geen slachtoffers zijn gevallen, mag een wonder heeten. De stand in de kampioenscompetitie is nu aldus, dat Feyenoord in den laatsten uitwedstrijd tegen Be Quick slechts be hoeft gelijk te spelen om kampioen van den K. N. V. B. te zijn. De cijfers zijn nu: gesp.gew.gel. verl. v.t. pnt. Feyenoord 7 5 2 2214 10 Ajax 8 5 3 24—19 10 Enschede 7 2 3 22—20 10 Be Quick 7 2 5 1623 4 N. A. C. 8 2—6 10—18 4 In de promotie-competitie der 4e klasse van Afd. II is de gisteren overgespeelde wedstrijd VDS's-Gravenzande van ge heel anderen aard geweest dan den vorigen Zondag gestaakt. Had V.D.S. toen een 50 voorsprong, nu won 's-Gravenzande met 42, zoodat V. D. S. in ieder geval voor promotie is uitgeschakeld, wijl de Haag- sche club slechts één punt heeft uit drie wedstrijden. Zondag a.s. wordt nu ge speeld de wedstrijd A.S.C.V.D.S. Win nen de Leidenaars dezen wedstrijd, dan promoveeren zij. De stand is: A. S. C. 2 2 's-Gravenzande 3 111 V. D. S. 3—12 .1— 2 4 7—11 3 5—10 1 In Afd. UI viel gisteren de beslissing voor S. C. H. doordat met 42 van N. E. C. werd verloren. S. C. H. degradeert weer naar de 2de klasse, terwijl Borne en N. E. C. den strijd om promotie moeten uitvechten. Borne N E. C. S. C. H. 3 2 8—7 7—6 8—10 NAC—FEYENOORD 1—3. Sensationeel begin voor Nac. Het NAC-stadion te Breda herbergde gisteren een voor dit seizoen record aantal bezoekers, dat Feyenoord op volkomen re gelmatige wijze van de zuidelijke kampi oenen zag winnen. Zij waren ook getuige van een zeer sen sationeel begin, waarbij het den NAC-ers gelukte om van den aftrap af, die door Feyenoord geschiedde, den invaller-doel man Huisman te verschalken. Doch al spoe dig bleek, dat dit doelpunt voorbarig was, want Feyenoord beantwoordde dit met een hevig offensief, dat dadelijk het ergste voor de Bredanaars deed vreezen. Feyenoord trad binnen de lijnen met één invaller (Huisman) voor van Male. Daar door verviel een zekere attractie van dezen kamp, daar men juist in bepaalde kringen zich van een vergelijking der beide kee pers van Male en den Bredanaar Verwij- meien, veel had voorgesteld. Intusschen heeft deze laatste bewezen alle aandacht waard te zijn. Dat de Feyenoord-scce niet hooger is geworden, danken de Bredanaars ook voor een groot deel aan Ver wij meren, die inderdaad de beste speler van het veld was en vaak op wonderbaarlijke wijze, zij het niet zonder veine, redding bracht. Feyenoord begon dadelijk na het eerste doelpunt het tempo aan te geven. Het werd NAC als het ware opgedrongen, waarbij tegelijk de Bredasche middenlinie, die door de weer zwak spelende voorhoede toch al een zware taak had, in de verde diging teruggedrongen werd. Feyenoord hield dit tempo een tijdlang vol en daarna bleken de NAC-ers niet meer bij machte het over te nemen. We behoeven niet in herhalingen te vallen, men zal dit uit vele andere verslagen lezen kunnen, ge noeg zij, dat ook hier geen streepje scha duw op het terrein aanwezig was en dat in de tweede helft voor de rust de ver moeidheid zich danig deed gevoelen. Voor NAC nog dubbel zoo erg als voor Feyen oord, want hier sloot voornamelijk door de voorhoede, het samenspel lang niet zoo als bij Feyenoord, met het gevolg, dat van de meeste spelers een dubbele hoeveelheid energie gevergd werd. Het voortdurende Feyenoord-offensief na het doelpunt der Bredanaars wijst op een naderend tegenpunt en na 25 minu ten gelukt het. Bij een aanval van links weet de zich tactisch opstellende Baren- dregt een zeer harden schuiver te lossen, voor Verwijmeren absoluut onhoudbaar. (11). De Rotterdamsche aanvallen duren voort. Wuersten verknoeit een zekere kans door overschieten en even later redt Ver wijmeren uitloopend op sublieme wijze. Weer is Feyenoord terug, weer redt Ver wijmeren uitloopend, maar oogenblikke- lijk is de bal terug, en Vrauwdeunt maakt juist onder de lat schietend (12). Dan wordt de strijd iets tammer. De vermoeid heid doet zich gelden. Na de rust is aanvankelijk het spelbeeld j geheel omgekeerd. NAC geeft nu het tem- po aan en Feyenoord dreigt even over speeld te zullen worden. Huisman moet eenige malen op het nippertje redding brengen. Een keer komt Simons voor open doel en we willen reeds de goal noteeren, als Huisman redt. Dan komt plotseling een doelpunt aan de zijde waar men zulks het minst verwacht had. Na 11 minuten volgt namelijk een snelle Feyenoord-aanval. Er ontstaat een scrimmage, waarbij Vrauw deunt kans ziet de score op 13 te bren gen, waarmee tevens het einde komt. AJAX—ENSCHEDE 4—3. De hitte voert tot schandelijk spel. De kleine kans, die Ajax na de over winning tegen Feijenoord op het kam pioenschap had, heeft het gisteren behou den door Enschede met 43 te slaan. Niemand zal beweren, dat het ideaal voetbal weer was. Het zonnetje straalde onverdroten van den hemel, zoodat de temperatuur een tropische hoogte bereikte, onder deze omstandigheden zou het on rechtvaardig zijn den spelers een strengen maatstaf aan te leggen. Er werd aan beide zijden nu en dan behoorlijk gemist, maar ook staaltjes van goed voetbal werden te zien gegeven. In de eerste periode was Ajax in de meerderheid. Een schot van Van Wijn gaarden werd gestopt, daarna schoot Van Reenen in goede positie naas: Een corner op het Ajax-doel bracht voor de Ensche- de-verdediging slechts tijdelijk opluchting, want Ajax kwam opnieuw in den aanval en na tien minuten zette Stam keurig voor, zoodat de bijna in den doelmond opgestel de Mulders kon scoren (10). Lang behield Ajax dezen voorsprong niet, want reeds twee minuten later smaakte de rechtervleugel van Enschede van een missen van de Ajax-verdediging gebruik om Gerritsen in staat ie stellen, den stand weer gelijk te maken (11). Negen minuten voor de rust scoorde Blom- v.iet met een goed schot (2—1) Na de hervatting had Blomvliet zijn c'ub reeds onmiddellijk „binnen'' kunnen brengen, indien hij den voorzet, dien hem van links geboden werd, benut had. Het spel kreeg vervolgens een tempo, dat voor het warme weer wonderlijk snel genoemd kon worden. Maar fraai werd het er niet op. De spelers staken nu en dan hun hoofd in een emmer met water, maar dat be koelde de gemoederen blijkbaar met. De sportclub gaf het sein voor een onedel spel, en, doordat de scheidsrechter het bij waarschuwingen liet en geen der boos doeners uit het veld zond, werd de ver tooning steeds ergerlijker. Na 13 minuten had Wicherlink met een goed schot de partijen opnieuw op gelijken voet gebracht en toen begon het lieve leven eerst goed. Stam werd eenige malen op unfaire wijze gehinderd, en er werd zelfs nagetrapt, Een oogenblik leek het of Ajax gedepri meerd was door het opnieuw gelijk worden van den stand. Van Deyck verliet het veld en werd vervangen door Looys. Toch wist Ajax tenslotte het beste van Let spel te bekomen. Toen na 28 minuten een der Enschede-backs hands maakte, wist Die penbeek den toegekenden strafschop in een doelpunt om te zetten. Uit protest tegen dezen strafschop werd de Ajax- rechtsbuiten onmiddellijk daarna voor de zooveelste maal „genomen", en nog ver dween er niemand van het veld. Daarna werd het recht gezellig op het veld. Het was Zuidelijk weer, dus waarom zouden geen Zuidelijke tooneelen plaats vinden. Op de open zittribune raakten supporters van beide kampioens-candidaten slaags, maar het gezich van den heiligen Herma- dad bracht ze weer tot bezinning. Intus schen gebeurden ook op het veld nog aar dige dingen. Van Wijngaarden bracht den stand op 42 en even later benutte de sportclub een strafschop. (43). De pogin gen van Enschede, om nog een gelijk spel te forceeren hadden geen resultaat meer. Nog eenige malen werden wij vergast op momenten van schadelijk spel en het eind signaal van den scheidsrechter beteeken- de een opluchting. NEDERLAND—ZWITSERLAND OP 7 MAART 1937. Nog niet zeker, dat de wedstrijd tegen Noorwegen in November doorgaat. Naar wij vernemen is op de gisteren al hier gehouden KNVB-vergadering beslo ten om den wedstrijd NederlandZwitser land op den voorgestelden datum, nl. 7 Maart 1937, te spelen. Het staat nog niet vast, dat de wedstrijd NederlandNoorwe gen in begin November dit jaar gespeeld zal worden. De Noorsche Voetbal Bond had voorgesteld dezen wedstrijd in November le Amsterdam en de returnmateh in Juli 1937 te spelen. De KNVB had hier bezwaar tegen en had daarom voorgesteld den re turnwedstrijd één seizoen later te spelen. Op dit voorstel nu is van Noorwegen nog geen antwoord binnengekomen. ZWEDEN—ZWITSERLAND 5—2. Gisteren werd te Stockholm de voetbal landenwedstrijd ZwedenZwitserland ge houden. Zweden heeft hierbij getoond ook nog wel een woordje te kunnen meespre ken in het Europeesche voetbal. Nadat de rust met een 2—0 voorsprong was inge gaan, wonnen de Zweden tenslotte met 52 van het Zwitsersche elftal. HOCKE7 BELGIë—ZUID-NEDERLAND 3—1. Op het Beerschot-terrein te Antwerpen werd gistermiddag voor een weinig talrijk publiek een hockeywedstrijd gespeeld tus- schen een Belgische en Zuid-Nederlandsche ploeg. In de eerste helft ging de strijd vrij wel gelijk op en de rust kwam dan ook met een blanken stand. Na de rust echter waren de Belgen overwegend sterker en reeds drie minuten na de her yatting gaf Putz zijn landgenooten uit een strafcor- ner de leiding. Vijf minuten later echter bracht Kanters onze landgenooten aan het juichen, door met een fraai schot den stand op gelijken voet te brengen. Toen echter scheen het of onze spelers al hun kruit hadden verbruikt, Tweemaal achtereen scoorde Moreau en met een verdiende 31 overwinning der Belgen kwam het einde van dezen laat in het seizoen gespeelden wedstrijd. WIELRENNEN RIJSWIJKSCHE WIELERBAAN. Gistermiddag vonden op de Rijswijk- sche wielerbaan wedstrijden plaats. De publieke belangstelling was zeer gering, De uitslagen luiden: Wedstrijden voor onafhankelijken en mateurs over 2 ronden. De twee eerstaan- komenden komen in de demi-finale, le serie: 1. van Gelder, 2. Nelepmi. 2e serie: 1. Buchi, 2. Arends. 3e serie: 1. Duin, 2. Ashmann. 4e serie 1. Beukers, 2. Duges- noy. 5e serie: 1. Grimme, 2. Larnan. le demi-finale: 1. Buchli, 2. van Gelder. 2e demi finale: 1. Beukers 2. Arnds. 3e demi finale 1. S. Duin, 2. Grimme. Finale: 1, Duin, 2. Beukers, 3. Buchli. 3 ritten van 20 K.M. achter kleine moto ren. le rit: 1. Matena, tijd 19 minuten 42 1/5 seconde. 2. Wildschut op 1 ronde. 3. Van der Meer op ronden en 150 meter. 4. Van Es op 3 ronden en 160 meter. 5. Heslinga op 4 ron den en 180 meter. 6. Leysse op 5 ronden. 2e rit: 1. Wildschut, tijd 19 minuten 52 2/5 seconde. 2. Matena op 320 meter. 3. Van der Meer op 1 ronde en 40 meter. 4. Van Es op 4 ronden en 250v meter. 5. Leysse op 5 ronden en 200 mter. 6. Heslinga. 3e. rit: 1. Matena, tijd 20.19. 2. Van der Meer op 300 M. 3. Van Es op 3 ronden en 300 meter. 4. Leysse op 4 ronden 200 meter. 5. Wildschut op 7 ronden. 6. Heslinga (mo- torpech). TotaaluitsLaag: 1. Matena 1 -f 2 -f 1 punten. 2. Van der Meer 3 -f 3 2 punten. 3. Wildschut 2 1 5 8 pun ten. 4. Van Es 4 4 -f 3 11 punten. 5. Leysse 6 -f 5 -f 4 15 punten. 6. Heslinga 5 -j- 6 -f 6 17 punten. WEDSTRIJDEN TE HEEMSTEDE. Te Heemstede hebben de wielerwedstrij den van gisteren de volgende resultaten gehad: Wedstrijd voor nieuwelingen over 4 K.m. le serie: 1. Korthals, 2. G. Hoek, 3 J. We ber. 2e. Serie: C. Vis, 2. F. Cornwal, 3. P. Jansen. Finale: 1. G. Hoek 5 min. 49 2/5 sec. Sprintmatch voor amateurs over 4 ron den: le. serie: A. van Vliet laatste 200 me ter 12 2/5 sec. 2. H. Ooms, 3 G. Leene. 2e. serie: 1. A. van Vliet, tijd 13 sec., 2. B. Leene, 3 H. Ooms. Totaaluitslag: 1. A. van Vliet, 3 pnt. 2. B. Leene, 6 pnt., 3. H. Ooms 7 pnt. Peletonx*ace voor amateurs over 4 K.m. tusschen de olympische ploeg, bestaande uit G. van Wees, B. v. d. Voort, A. Zwartepoor- te en Chr. Kropman, en de Haarlemsche ploeg bestaande uit B. v. d. Aart, F. van Rooyen, A. Schaper en C. de Best. Na 12 ronden werd de Haarlemsche ploeg inge haald. De Olympische ploeg reed verder de 4 k.m. uit in een tijd van 5 min. 1 sec. Klassement-wedstrijd voor de Olympisch ploeg over 10 k.m. met 5 klassementen: 1. v. d. Voort, 58 pnt. 2. van Wees, 41 pnt. 3. C. Kropman, 37 pnt. 4. F. van Rooyen 31 pnt. 5. Zwartepoorte 10 pnt. 6. C. de Best, 8 pnt. 7. B. v. d. Aart, 5 pnt. Op 1 ronde: 8. H. Ooms, 6 pnt, 9. B. Lee ne 4 pnt, 10. Schaper 0 pnt. A. van Vliet uitgevallen wegens defect. Koppelwedstrijd voor amateurs en onaf hankelijken over 40 k.m.: 1. Lodewijks-Me- dik 15 pnt. tijd 56 min. 42 3/5 sec. 2. B. van Rij"n-B. van Stek 10 pnt. 3. Gebr. Rietho ven 7 pnt., 4. J. Rijneveld-A. West.er 0 pnt. Op 1 ronde: C. Fruitema-M. Baak, 7 pnt. „SWIFT". Op de Rijswijksche Wielerbaan werden gisteren met de Rennersclub „Hollandia" uit Den Haag eenige wedstrijden gereden om geldprijzen voor de onafhankelijken en merailles voor de amateurs. Het is voor de Leidsche adspiranteh een goede training geweest, daar de meeste hunner nog nooit op de baan hadden gereden. Allen moesten in hun Haagsche colega's hun meerdere er kennen, wat geen schande is, aangezien deze renners iedere week op deze baan rijden. Alleen Jac. de Groot wist in zijn serie de eerste plaats te bezetten. In de demi-finale wist hij zich in de fi nale te plaatsen, waar hij als derde ein digde. In de afvalrace voor de adspiran- ten viel Kapaan als eerste Leidenaar af, terwijl de volgende ronde Rotteveel het tempo niet kon volgen. Na een tiental ron den meegetold te hebben ging Bierman uit den strijd, gevolgd door Jac. de Groot, die het in de volgende ronde ook niet meer kon houden. In de sprint voor amateurs en onafhan kelijken wisten Ver burg en v. d. Aarts zich in de fnale te plaatsen. Eerstgenoemde reed hier een mooie sprint, en wat geen onzer verwachtte geschiedde, Verburg in laat ste positie liggend ging in de laatste bocht aanvallen en wist door zijn felle spurt als eerste over de streep te komen, gevolgd door Touw, R. v. d. Aart en Daenen. C. Paats en P. v. d. Meer vielen ons in de sprint tegen, terwijl J. Riethoven Azn. zich dapper weerde. C. Vink heeft deze morgen wel de mooiste sprint gereden. Met R. v. d. Aart en twee Hagenaars zat hij in zijn serie, en wist hij door zijn tactisch rij den v. d. Aart onbetwist als eerste over de streep te laten gaan, om zelfs met de tweede plaats genoegen te nemen, zoodat zij beiden in de demi-finale kwamen. In de afvalrace voor amateurs en on afhankelijken kwamen de renners aan den start, die zich in de sprint niet geplaatst hadden Paats en Vink bezetten hier de der de en vierde plaats. Als laatste nummer kregen wij een kop pelwedstrijd. De koppels, die gevormd wer den 1 Holandia met 1 Swift-lid, gaven een aardige strijd te zien. Het was jammer, dat door tijdgebrek deze rit zoo kort was, zoo dat hier de krachtsverhouding tusschen de koppels niet tot uiting kwam. Verburg Dugusnooi eindigde als eerste, Vink Daenen tweede, RiethovenRaulen derde, PaatsBijl 4de en P. v. d. MeerEverstein vijfde. Dinsdagavond samenkomst te 7.45 uur bij het clublokaal, Nieuwe Beestenmark 13. PAARDENSPORT HET CONCOURS HIPPIQUE TE AMSTERDAM. DE KONINGIN IN HET STADION. Luit. des Roche de Chassey (Frankrijk) wint met Batailleuse den Grooten Prijs van Amsterdam. Zaterdag wederom de fraaiste weersom standigheden, die men zich maar denken kan; een warm zonnetje met een frisschen wind, een wolkenlooze hemel! In het Am- sterdamsche Stadion al weer grooter Be langstelling dan op de voorafgaande da gen. De tribunes waren goed bezet; het naar schatting 8000 man sterke toeschou wersaantal volgde met de grootste inte resse de verschillende wedstrijden en shownummers. De wedstrijddag van Zaterdag droeg wel een zeer bijzonder cachet door de komst van H. M. de Koningin. De vorstin was per auto van Het Loo gekomen. Bij de grens van de gemeente was Hare Majes teit door burgemeester dr. W. de Vlugt begroet. Eerst begaf men zich naar het Paleis op den Dam. Vervolgens begaf de Vorstin zich per auto, voorafgegaan door den burgemeester en den hoofdcommissa ris, naar het Olympisch Stadion, waar zy te ruim 3 uur arriveerde. Bij het betreden der eereloge zette de muziek het „Wilhelmus" in dat door de aanwezigen werd meegezongen. Enthou siast werd de Vorstin na het lied toege juicht. Met zeer veel belangstelling volgde de landsvrouwe de verrichtingen der dres suurruiters en later de prestaties in het springconcours. H. M. de Koningin reikte de groote zil veren medaille, die door de Vorstin als eereprijs voor den Lest geplaatsten ruiter was uitgeloofd, aan den winnaar uit. Het resultaat was: Springconcours, groote prijs van Amster dam: 1. luitenant Des Roches en de Chas sey (Frankrijk) met „Batailleuse", 0 fou ten, tijd 1 min. 27.4 sec.; 2. commander O'Dwyer (Ierland) met „Blarney Castle", 4 fouten, 1 min. 20.2 sec.; 3. commander O'Dwyer (Ierland) met „Limerick Lace", 4 fouten, 1 min. 27.6 sec.; 4. ritmeester Mat sui (Japan) met „Uranus", 4 fouten, 1 min. 28.6 sec.; 5. mevr. Von Opel (Duitschland) met „Ahoy", 7 fouten, 1 min. 47.6 sec.; 6. luitenant Ruys de Perez, Nederland, met „Kestrelle", 12 fouten, 1 min. 29.4 sec.; 7. luitenant Iwahashi, Japan, met „Falaise"; en 10. luitenant Neylon, Ierland, met „Miss Ireland", de heer Pasman, Neder land, met „Dünenbank" en kapitein De Menten de Horne (België) met „Musa- phiki." Ierland wint den landen wedstrijd op den laatsten dag. Men heeft werkelijk niet te klagen ge had over de belangstelling bij het inter nationaal concours hippique. Op den laat sten dag van dit vierdaagsche ruiterfeest was er al weer meer publieke belangstel ling en zeker een 10.000 toeschouwers be zetten de tribunies. Onze indruk is, dat in vergelijking met vorige jaren de inte resse voor het j aarlij ksche Amsterdam- sche concours groeiende is. De uitslagen luiden: Dames-springconcours. Groote zilv. med. v. H. K. H. Prinses Juliana voor de best geplaatste dame. Lengte van het parcours 745 M., max. hoogte der hindernissen 1.30 M. Er wordt op tijd gereden. Ingeschre ven 23, uitgekomen 15. 1. Frau von Opel (Duitschland) met Arnim, 0 fouten, tijd 1 min. 23 2/5 sec.; 2. mevr. Fabius op Leany Soek v. Lt. Fabius te Amersfoort, 0 ft., 1 min. 26 2/5 sec.; 3. C.tesse de Borchgrave (Brussel) op Hallali v. Capt. Baron de Rossius d'Humain, 0 spring-, doch 1 tijd- fout, in 2 min. 12 sec. (de toegestane tijd was 2 min. 8 sec.); 4. Frau von Opel met Nanuk, 4 ft., tijd 1 min. 22 4/5 sec.; 5. Mile Kanter op The Parson v. Capt. G. van Derton (Brussel), 4 ft., 1 min. 35 1/5 sec.; 1 Mevr. J. Hensen te Scheveningen met Liliput, 7 ft., 1 min. 53 1/5 sec.; 7. Mevr. Fabius op Carina van Lt. J. J. Greter, 8 ft. Eervol vermeld Frau von Opel met Ahoi, 8 ft., in 1 min. 27 1/5 sec. en Mile Kanter (Brussel) met Milady, 8 ft., in 1 min. 26 sec. Schoonste rijpaard A (lichte klasse): 1. Carina van Lt. J. J. Greter te Amersfoort; 2. Lismore van Res. Lt. v. Schaik te Was senaar; 3. Espoir van mevr. KahnBramer te Scheveningen (Ed. Kahn). Eervol ver meld: Oiseau van de Amsterdamsche Rij tuig Maatschappij te Amsterdam. B. (zware klasse): 1. Aldermann II van de Amsterd. Rijtuig Mij. (Bushoff). Al dermann II is verkocht aan den heer H. v. d. Bergh te Scheveningen; 2. Sir Wil liam van Circus Kavaljos N.V. te Am sterdam (mevr. Richardson); 3. Scottish Dream van R. J. J. Hiemstra te 's-Gra- venhage. Jachtpaarden (zware klasse): 1. Tatjana van Lt. J. Hoytema van Konijnenburg; 2. Frère Gris van Kapt. P. M. R. Versteegh (Versteegh Jr.); 3. Buchanan van J. W. H. Pasman te Scheveningen (Sauerzapf); 4. Paradeur van de Amsterd. Rijtuig Mij. Eervol vermeld; Nordland König van A. J. Blok te Scheveningen (Klein). Lichte klasse: 1. Lismore van Res. Lt. Van Schaik te Wassenaar; 2. O'Duffy van Lt. van Reede te Amersfoort; 3. Marques van Lt. v. d. Hoog te Amersfoort; 4. Cari na v. Lt. J. J. Greter te Amersfoort. Eer vol vermeld: Peggy II van Lt. G. R. Tim mer te Den Haag. Landen wedstrijd: 1. Ierland met totaal 16 fouten; 2. België met 19; 3. Frankrijk met 27; 4. Japan met 64 en 5. Nederland met 73 y9 fouten. COURSES TE DUINDIGT. Op Duindigt hebben gisteren wedstrijden plaats gehad, welke de volgende resultaten hadden: Elianeprys, prijzendraverij 4e klasse over 1740 M.: 1. Zilver Queen, eig. P. van der Goot. 2. Zita 5, eig. A. Vringer. Erimateprjjs, ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder, gereden door dames. 1. Elsa, eig. The Balfour. 2. Maikater, eig. D. Modderman. 3. Blue Heaven^ eig. W. M. Habraken. Vijfde heerrijdersprijs, prij zendraverij eerste klasse over 2020 M. 1. Axkit, eig. Stal Valkeveen. 2. Weidloo- per, eig.^J. de Vlieger. Epsomprijs, ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder over 1200 M. 1. Rosevine eig. luit. G. L. Kepper. 2. Franc Luron, eig. mevr. M. Moderman- Papp. 3. Telville, eig. luit. M. P. van Son. Emeraudeprijs, heatdraverij 2e en 3e kl. over 1740 M. 1. heat: 1, Smiling eig., J. Haan Jzn. 2e heat: 1. Xenia g. eig., Stal Birkhoven. 3e heat: 1 Xaisine Scot, eig., Stal R. 4e heat (besissing): 1. Xaisine Scott. 2. Xenia G. Evergreen prijs, prij zendraverij le klasse over 2560 M.: 1. Victoria eig., H. van de Pol. 2. Epinard 3 eig., Stal B. NEGERS VERLOREN MILLIOENEN DOLLARS DOOR LOUIS HOOGER TE TAXEEREN DAN SCHMELING. „Neger-oproer" in Harlem. In 'n nabeschouwing over de gevolgen van de door den negerbokser Louis verloren match tegen de Duitscher Schmeling, ver neemt de „Vooruit" uit New York het vol gende: Tot Vrijdagavond was Joe Louis de po pulairste man van Harlem, de beroemde Neger wijk, thans zal hij verstandig doen zich daar voorloopig niet te vertoonen De verafgoding van den negerbokser, het onwankelbare vertrouwen in zijn onover winnelijkheid hebben dit nuchtere resultaat 'gehad, dat de heele negerbuurt op zwart zaad zit. Behalve één man, die verstandiger was althans meer kijk op de zaak had dan de rest.... en die ligt nu in het zieken huis! Men heeft hem den moedigsten man van Harlem gedoopt en wel om de volgende reden: Toen Louis verslagen was, stapte hij een café in met de mededeeling „Ik heb op Schmeling gewed en ga nu aan het pot- verteeren". Vijf minuten later kwam de ambulance voor en werd de „moedigste man van Har lem" naar een hospitaal gebracht. Dit voorval is een bewys van de zeld zame geprikkeldheid der negerbevolking, een ergernis, welke niet in de eerste plaats het gevolg is van een minderwaardigheids besef, doch wel van een materieel verlies. Men kan veilig aannemen, dat iedere neger, iedere negerin al het geld, dat hij er voor besteden kon, op Louis heeft gezet. Men weet wat er gebeurde: Louis werd versla gen en de bookmakers rooken nu dikke si garen van de dollars uit Harlem! Het bedrag, dat op deze wijze uit Har lem is weggevloeid loopt in de millioenen. Zoo is het te hegrijpen, dat Harlem in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een zoemende bijenkorf geleek, waarin de ko ningin plotseling verdwenen was. De auto riteiten hadden tevoren reeds zevenhon derd extra-agenten naar Harlem gestuurd om voor het geval Louis won, de feestvie ring in goede banen te leiden en dit aantal was in de verste verte niet voldoende om de „rouw" te beteugelen. Er vlogen steenen door de ruiten, men maakte het elkaar en voorbijgangers lastig en overal veroorzaak ten de geprikkelde negers moeilijkheden. De politie raakte aan het schieten, iets waar men hier niet lang mee wacht, en toen was er weer werk voor de hospitalen. Die wedstrijd zelf was geen groot finan cieel succes omdat het achteraf bleek, dat duizenden vrijkaarten waren uitgedeeld. De netto-ontvangst was 697.500 gulden. Louis en Schemling kregen daarvan elk 200.000 gulden. Schmeling ontving van Hitier een geluk- wensch, maar hij had moeite er zich ver heugd over te toonen, want even te voren was beslag op zijn gage gelegd Hij moest n.l. inkomstenbelasting betalen en niet van deze of vorige maanden, maar van 1 Januari af. De rekening van den ambtenaar der be lastingen bedroeg niet minder dan 60.000 gulden! Intusschen vraagt heel Amerika en waarschijnlijk zal het in de andere wereld- deelen ook wel zoo gaan zich af, hoe het mogelijk kon zijn, dat een favoriet zóó hope loos faalde. Het is als het ware een tweede BaerBraddock-débacle. Maar Baer was een paljas, terwijl Louis zich wel degelijk serieus heeft voorbereid! Onwillekeurig moeten wij nu denken aan den eenigen neger, die niet overtuigd was van Louis' overwinning op Schmeling, aan Jack Johnson. Johnson's critiek richtte zich vooral op de verdediging van Louis, die niet best zou zijn. Nu was Johnson een meester in het verdedigen, een man die de stooten, waar ze- ook vandaan kwamen, heel gewoon op zijn handen wist te vangen. „Niemand heeft Louis' verdediging ooit op de proef gesteld", was de opinie van Jack, „hij kan stooten, maar hij heeft yog ongelooflijk veel te leeren". Inderdaad is gebleken, dat Loe Louis nog oneindig veel te leeren heeft en nog in de verste verte geen tweede Jack Johnson is. Maar dit alles neemt niet weg, dat hij talentvol als hij is het nog worden kan.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6