ZATERDAG 20 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE KLAD - PAG. 7 GEMENGDE BERICHTEN Slachtoffer van de zee Jongen bij het spelen verdronken Gisterenmiddag omstreeks half drie wa ren twee meisjes en een jongen bij Castri- cum in zee met een bal aan het spelen. Op een gegeven oogenblik riepen de beide meisjes om hulp, hetgeen door het publiek werd gehoord. Twee personen begaven zich in zee en slaagden erin de beide meis jes, die reede half bewusteloos waren, te redden. Zij werden spoedig door een dok ter bijgebracht. Van den jongen, den veer tienjarigen C. H. uit Amsterdam, is niets meer gezien. Zijn zusje, dat zich aan den waterkant bevond, heeft hem niet zien te rugkomen. De jongen was gisterenmorgen uit Amsterdam met zijn moeder en zusje naar Limmen gekomen, om daar een paar dagen te logeeren. De vader zou vandaag ©ók komen. De politie heeft de familie van het droe vig gebeuren in kennis gesteld. JONGEMAN VERDRONKEN Voor de oogen van zijn vader Gisteravond omstreeks kwart over zes ia de 23-jarige HeesbeCn uit de Vogelwijk te 's Hertogenbosch, die met zijn vader in een roeiboot op de Dieze aan het varen was, op tot dusver onverklaarbare W^jze te wa ter geraakt en in de diepte verdwenen. Zijn vader, die niet zwemmen kon, sprong hem na. Hij kon zich echter vasthouden aan den kant van de boot, totdat men hem uit zijn netelige positie redde. De politie dregt naar het lijk van het slachtoffer. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. De 19-jarige mandenmaker G. Groen wonende in de Kampstraat te Steenwijk is gisteravond bij het zwemmen in het nieuwe kanaal aan den Eesveenschen weg verdronken. Het lijk werd vrij spoedig door de politie gevonden. Nog langen tijd paste men kunstmatige ademhaling -toe, echter vergeefs. Groen was een_ zeer ma tig zwemmer. Het water is op de plaats van het ongeval 2.20 M. diep. De 19-jarige J. Petersen te Elburg, die niet zwemmen kon is gisteravond bij het baden aan de Noorderpier te Elburg verdronken. Het zwemmen ter plaatse is verboden. VROUW DOOR MOTOR AANGEREDEN. Na enkele oogenbllkken overleden. Tusschen Laren (G.) en Gorssel is een boerenvrouw door een motorrijder uit De venter aangereden. Zij werd zoo ernstig getroffen, dat zij na enkele oogenblikken overleed. Zij was moeder van drie kinde en. Het ongeluk moet te wijten zijn aan et aarzelen van de vrouw bij het over steken van den weg, waardoor de motor rijder haar niet meer ontwijken kon. De motorrijder kreeg een vermoedelijke kaak- fractuur en is naar het ziekenhuis te De venter overgebracht. BOERDERIJ-BRANDEN Gistermiddag omstreeks half twee brak brand uit in de boerderij van L. Geerts te Peeloo (gem. Assen). De Asser brand weer was spoedig ter plaatse doch kon niet verhinderen, dat de geheele boerderij in vlammen opging. Een deel van het huis raad kon worden gered. Omtrent de oor zaak van den brand tast men in het duister Gistermiddag omstreeks vijf uur ont stond vermoedelijk bij het afbranden van verf door een schilder, brand in de in 1930 nieuw gebouwde boerderij van de wed. W. Hartcamp te Wapserveen. De brand weer was spoedig ter plaatse en tastte het vuur met eenlge stralen op de drinkwater leiding aan. Het was voor de eerste maal sedert den aanleg van de waterleiding te Wasperveen, dat hiervan gebruik werd ge maakt voor brandblussching. Doordat men over water beschikte, bleef niet alleen het woonhuis grootendeels ge houden, doch ook de belendende perceelen Het achterhuis, waar juist het laatste voer hooi was gebracht werd een prooi der vlammen. Eenige varkens kwamen in de vlammen •om. Verzekering dekt de schade. MEISJE BEWUSTELOOS IN EEN ROGGEVELD GEVONDEN. Twee verdachten gearresteerd. Donderdagmorgen werd te Son mej. v. S. bewusteloos in een roggeveld aange troffen. Mej. v. S. was Woensdag tegen den middag naar Breugel gegaan tenein de, zooals zij dat jarenlang deed, hij haar familie te gaan helpen bij het werk, waar van ze dan gewoonlijk om 8 uur terug keerde. Woensdagavond om 10 uur was ze nog niet thuis, zoodat de familie zich ongerust maakte. Men stelde een onderzoek bij de familie te Breugel in, maar daar was het meisje niet geweest. Verder onderzoek bracht ook geen resultaat. Donderdagmorgen vroeg werd het on derzoek in de omgeving voortgezet en dit maal met succes. Langs den weg tusschen Son en Breugel ontdekte men een gedeel telijk vertrapt roggeveld en vond men het meisje gewond en met gescheurde kleeren bewusteloos. Naar huis vervoerd kwam het me:sje na langen tijd tot bewustzijn en kon vertel len dat zij aangesproken was door een heer, die haar uitnoodigde mee naar Eind hoven ie gaan. Toen zij daaraan geen ge volg gaf, ging de man door om even later Botterdam ia bekend om haar harens, maar niet minder om de enorme „Meubelstad" der N.V. Piet van Reeuwijk aan de Kipstraat. Om aan deze Meubelstad nóg meer bekend heid te £even, stolt de directie U in de gelegenheid om zonder eenige verplichting tot koopen de 1500 modelkamers te be zichtigen. U kunt desgewenscht ook nog van een der specialisten voorlichting krijgen, hoe U het best Uw huis kunt meubileeren. U moet er beslist op een Uwer vacantie- dagen eens een bezoek gaan brengen. 4116. (Adv.) terug te keeren waarop hij haar tegen den grond sloeg en het roggeveld insleepte. Momenteel is de toestand van het meis je naar omstandigheden redelijk. De marechaussee te Eindhoven heeft gis termorgen twee verdachten gearresteerd êft ingesloten. „Msb." OMVANGRIJKE KIPPENDIEFSTALLEN BIJ LUNTEREN Kippendieven te Lunteren hebben de afgeloopen nachten weer hun slag gesla gen. Niét minder dan 600 jonge hennen, zijn door hen op een vijftal boederijen in den omtrek buitgemaakt. De politie stelt een ijverig onderzoek in, maar heeft tot nu toe van de daders geen spoor kunnen ontdekken. Was dit soort diefstallen aanvankelijk wdt geluwd, den laatsten tijd nemen zij weer hand over hand toe. Ondanks scherp toezicht van rijks- en gemeente-politie, van een door de boeren opgerichten nachtveiligheidsdienst, zetten de dieven hun duister werk voort, alsof er geen bewaping bestaat. COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN GEARRESTEERD Eind Januari van dit jaar vermiste een diamanthandelaar te Amsterdam uit zijn safe van een bankinstelling, gevestigd in het gebouw van de Beurs voor den Dia manthandel, een partij effecten ter waar de van zesduizend dollar. Er bleek geen sprake te zyn van dief stal met braak, de effecten konden niet uit de safe zijn weggenomen. Maandenlang heeft het politieonder zoek in deze zaak geduurd en gisteren is nu naar wij vernemen een commis sionair in effecten aangehonden, die van den diefstal der bewuste 6tukken verdacht wordt. De kwestie is deze, dat de eigenaar der safe zijn stukken nu en dan meenam naar zijn kantoor en bij die gelegenheden over leg pleegde met den bewusten commissio nair. Laatstgenoemde schijnt hu kans te hebben gezien de laatste maal, dat hem stukken getoond werden, de partij van 6000 dollar mee te nemen, mèt de erbij behoorende nummerlijst, zonder dat de diamanthandelaar onmiddellijk den dief stal bemerkte. Later werden gelijk ge meld de stukken uit de safe vermist. Sindsdien zijn evenwel de vermiste stuk ken alle opgespoord er bestond n.l. een duplicaat-lijst van de nummers der effec ten. En als gevolg van de opsporing der effecten en het onderzoek der poiltie, kon nu de comroissionnair aangehouden wor- denp De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. EEN PIENTERE BOER. Hij herkende koeien op een radio- signalement. Dezer dagen slaagde de Rotterdamsche politie erin een tweetal veedieven te ar- festeeren, die zij had kunnen opsporen dank zij de activiteit van den 75-jarigen Maaslandschen veehouder P. Berg. Te Turnhout werden in den aanvang van deze week een drietal koeien bij een vee houder uit de weide ontvreemd. Naspo ringen In de omgeving bleven zonder re sultaat, wat geen wonder was, daar de dieven hun buit nog denzelfden nacht per auto naar Rotterdam hadden vervoerd. Het bericht van den diefstal werd per radio omgeroepen, waarbij een nauwkeu rig signalement van d? koeien werd opge geven. Dit bericht werd opgevangen door genoemden veehouder, die ondanks zijn hoogen leeftijd nog wekelijks de Rotter damsche veemarkt bezoekt. Toen hij ook deze week zijn gewone bezoek aan Rot terdam bracht, ontdekte hij tusschen de vele koeien een drietal, dat volkomen be antwoordde aan het in de radio opgegeven signalement. B. zorgde in de buurt van de drie gestolen koeien te blijven en was er getuige van, hoe deze aan hem bekende koopers werden verhandeld. Weer thuis gekomen deelde hij zijn ervaringen aan den Maaslandschen veldwachter mede, die zich onmiddellijk in verbinding stelde met de Rotterdamsche politie. Deze stelde zich op haar beurt met Turnhout in verbin ding, de koopers van de koeien werden op gespoord en toen duurde het ook niet lang meer of de twee veedieven zaten achter slot en grendel. „Vad." DE KOUSENFABRIEK TE GELDROP. Naar aanleiding van het bericht, waar in mededeelingen zijn gedaan over een geval van oplichting door zekeren J. G. van N„ accountant te Eindhoven, tevens eigenaar der N.V. „Neko" kousenfabriek te Geldrop, hebben wij ter plaatse inlich tingen gewonnen. Daarbij konden wij vaststellen, dat on juist is de bewering, dat van N. op elink- sche wijze zich het bezit heeft verworven van de aan den Geldropsehen kousenfa brikant Jan van "Bree toebehoorend heb bende fabriek, voornamelijk door mis bruik van vertrouwen. Immers bij acte van 17 Juni 1930, verleden door notaris Hoffman te Eindhoven heeft van N. van v. Bree de toen bestaande fabriek gekocht. Nadien heeft van N. een geheel nieuwe fabriek gebouwd en geinstalleerd. Voorts is ons na Inzage van bescheiden gebleken, dat van N. ten opzichte van den aannemer J. de Koning te Boxtel geener- lei te laken handeling heeft gepleegd en dat bij schrijven van 29 Juni 1935 directie en commissarissen van de N.V. „Neko" de Koning hebben aangeboden een onder zoek naar hêt beheer te doen instellen, in dien zulks werd verlangd. De K. is op dit aanbod evenwel niet ingegaan. Ook is ons gebleken, dat de heer van N. bezitter is van 69 aandeeleh der N.V. Hij heeft op de jaarlijksche aandeelhouders- Vergadering van Zaterdag j.l. geweigerd deze te töonen en van het uitgebreide ver slag der exploitatie van de fabriek en de volledige balans over 1935 voorlezing te doen, daar deze voor aandeelhouders veer tien dagen ter inzage hadden gelegen en de heer de K. vergezeld was van een acht tal stroomannen, van wie de meesten van N. onbekend waren. Tenslotte noemde de heer van N. de mededeeling, dat de rechtskracht van de aandeelhoudersvergadering wordt betwist en dat op grond daarvan een gerechtelijk onderzoek naar het behêer van de N.V. „Neko" kousenfabriek zal worden inge steld, sensatie. VALSCHE AANGIFTE GEDAAN. Gisteravond werd bij de politie te Aalst, onder Zaltbommel, door den heer L. O. aangifte gedaan, dat uit de brandkast van zijn broer, staande In diens woning aan den Dijk te Aalst, pl.m. f 18000.was ge stolen. Het ontvreemde geld behoort grooten deels toe aan de Kerkvoogdij, der Néd. Herv. gemeente, waarvan de broer van den heer L. O. administrateur-kerkvoogd ia. Deze laatste verblijft sedert eenige maanden in Sommelsdijk. Een der sleutels van de brandkast was in een verzegelde enveloppe in een schrijfbureau, eveneens staande in de woning te Aalst weggebor gen. Het vermoeden lag voor de hand, dat hier bekenden aan het werk moesten zijn geweest. Na een ingesteld onderzoek, waarbij de politie gebruik maakte van de hulp van een politiehond hedennacht, i* de heer L. O. gearresteerd. Hij is in het politiebureau te Zaltbom mel ingesloten, verdacht van het doen van een valsche aangifte. Verondersteld wordt dat L. O. het geld heeft gebruikt en daar na de inbraak in scène heeft gezet. RECHTZAKEN „HET BLONDE GEVAAR" WEER VOOR DE RECHTBANK. Na eergisteren veroordeeld te zijn we gens smokkelarij van Belgische margarine, heeft de beruchte Brabantsche smokke laar „het blonde gevaar", de 26-jarige chauffeur H. H. A. C., gedetineerd, gister middag weer voor de rechtbank terecht gestaan. Hem was poging tot doodslag ten laste gelegd, gepleegd op 28 Febr. toen hij een groot aantal doozen Belgische marga rine per auto door Hillegersberg vervoer de. Op den straatweg stond een politie agent, die C. beduidde te stoppen. Na aan vankelijk vaart verminderd te hebben, gaf verd. plotseling vol gas, zoodat de po litieman slechts door ijlings opzij te sprin gen een botsing met verd.'s auto wist te voorkomen. „Het blonde gevaar" ontkende de be doeling te hebben gehad den agent te doo- den en betwistte dat de agent voor zijn auto heeft gestaan. Het O. M., mr. Reumer, eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. M. L. Weijl, pleitte vrijspraak. Uitspraak 2 Juli. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Een kalf met miltvuur. D. uit Zevenhoven had zich eerst te verantwoorden wegens het verkoopen van een kalf van zijn woning besmet met milt vuur. Verdachte beriep er zich op, dat de desbetreffende ambtenaar had gezegd, dat na 10 dagen de besmetting en daartegen getroffen maatregelen werden opgeheven. Na het hooren van den veldwachter B. werd verdachte veroordeeld tot 10.subs. 10 d. Geslacht zonder vergunning. D. uit Bodegraven was overtreding der vleeschkeuringswet ten laste gelegd. De keuringsdienst had bij verdachte een hart, kop, lever en ingewandcr alsmede een huid van een nuchter kalf gevonden en in- beslaggenomen, daar verdachte vermoede lijk had geslacht zonder vergunning en het vleesch niet ter keuring had aangeboden. De hulpkeurmeester V. verklaarde conform het proces-verbaal, doch verdachte beriep er zich op het hart, lever en kop van dep landbouwer Schouten te hebben gehad voor zijn vrouw en de ingewanden voor zijn varkens. De beenderen, die bij hem waren aangetroffen, beweerde hij gevonden of gehad te hebben van de slachthuisknecht van het slachthuis te Bodegraven. De amb tenaar, die nogmaals wees op de groote knoeierijen in deze omgeving en wien het verweer vreemd voor kwam, temeer daar verdachte ook vroeger reeds is veroordeeld, vorderde een geldboete van 100.subs. 50 dg. Na repliek van verdachte, die bij zijn verweer bleef, werd de zaak aange houden tot het hooren van genoemde sla gersknecht en den landbouwer Schouten. Ongekeurd vleesch. Bij D. J. de Br. te T e r-A a r had de hulp- keurmeester K. men 'n anderen ambtenaar boven op zolder in een hooikist 13 K.G. on gekeurd vleesch gevonden, welke kist met zakken was afgedekt. Het vleesch was vies HET WARME WEER •Wij kunnen nu weer spreken van een hittegolf, die over ons land trekt. Voor dien tijd is het zeer warm geweest in het Oosten en Noordoosten van Europa en het is daar thans nog warm. In de laatste da gen is de wind gedraaid en tengevolge van het doorkomen van een Oostelijken wind werd de zeer warme lucht naar West- Europa gevoerd. Vandaar de sterke stij ging der temperatuur, die nog ondersteund werd door de krachtige zonnestraling bij het heldere weer. Deze sterke stijging van de temperatuur heeft tengevolge gehad, dat gisteren de eerste zoogenaamde tropische dag in de zen zomer in ons land voorkwam, doordat de thermometer steeg boven 30 graden Cel sius (86 gr. F.) Daarbij werdén ook een paar temperatuur-records geslagen, en wel dat voor den warmsten 10 Juni en voor de hoogste maximum-temperatuur op dien da tum. Deze records stohdén, wat het eer ste betreft op het jaar 1917 en voor het twee'de op 1912. Wij kunnen dus zeggen, dat het in vele jar^n niet zoo warm is ge weest op dezen datum. Tot voor eenige dagen was het in Juni te koud geweest. Dit kwam zéér slecht overeen met het feit, dat in de laatste jaren de maan Juni geleidelijk warmer wordt. Door deze hittegolf kunnen wij hieraan weer beginnen te gelooven, want als het weer nog eenigen tijd zoo warm blijft, is het warmte-tekort spoedig aange vuld en krijgen wij kans op een warm te- overschot. Of het weer lang zoo warm zal blijven is niet met zekerheid te zeggen. In het Zui den ontwikkelt zich langzaam een onweers toestand en als het werkelijk tot onweders komt volgt daar stellig een afkoeling op. In dezen tijd van het jaar duurt zoo'n sto ring echter slechts kort en herstelt de tem peratuur zich gewoonlijk na vier of vijf dager- Overigens is de algemeene weerstoe- stand in Europa, die eenigen tijd zeer sta biel is geweest, thans weer in stabiliteit aan het afnemen. en is afgekeurd. Verdachte had geen ver gunning tot slachten en het vleesch niet ter keuring aangeboden. Verdachte beweerde het vleesch te heb ben gekocht van een koopman in lorren en lompen Uit Leiden, dóch de naam van den man was hem onbekend (gelach op de pu blieke tribune) als kostprijs had hij betaald 2 of 3 kwartjes. De kantonrechter en amb tenaar Wezen verdachte er op, dat de man hen blijkbaar wat wijs wilde maken, doch aan zijn verweer geen geloof werd gehecht. De ambtenaar rekende intusschen uit, dat men hier in de omgeving slechts 2,9 ot. per pond vleesch betaalt, zoodat hij verder meende niets behoefde te zeggen, verder commentaar was ook overbodig. Gelet op 's mans leeftijd vorderde hij een geldboete van /40.subs. 4 dg. hechtenis; veroor deeling ƒ30.— subs. 3 dagen hechtenis. Verkeerskwesties. De postbesteller B. had de verkeerstee- kens van den verkeersagent D. niet opge volgd en was deswege verbaliseerd. Ver dachte hield een verweer over de regels van het verkeer in de stad en hier ter plaatse en beweerde, dat de verkeersagent hem wel een teeken had gegeven, dat hij door mocht rijden. Hierna aangehouden tot het hooren van verbalisant. G. Q., landbouwer te Hazerswoude was ten laste gelegd, dat hij een openb. weg langs een ringdijk had afgesloten met een hek en slot en daardoor het verkeer had belemmerd. Verdachte beriep er zich op, dat de weg zijn eigendom was en niet openbaar. De zaak werd daarop een jaar aangehouden, in welken tijd verdachte civielrechterlijk zal moeten uit laten ma ken het al of niet openbaar zijn van dezen weg. P. C. B. uit N i e u w k o o p had in strijd met een polderverordening de vaart be lemmerd en de doorvaartwijdte verminderd door in de vaart 2 schutten en palen te slaan. Verdachte beriep er zich op, dat zulks overal werd gedaan en hij niet kon begrijpen waarom hij nu deswege werd verbaliseerd. Eisch en veroordeeling ƒ1.— subs. 1 dg. J. G. T. uit Roeiofarendsveen, die overtreding der jachtwet was ten laste ge legd, beweerde z.g. wilgenkatjes te hebben willen snijden, doch geen eieren zoeken. Veroordeeling 1.50 subs. 1 dg. Verboden toegang. T. J. R. was ten laste gelegd, dat hij zich in een verboden weiland met wagen en paard had begeven, toebehoorende aan den landbouwer K. aan het Rietveldschepad te Alphen. Verdachte voerde ter verdediging aan, dat hij in opdracht van den heer D., rentmeester der woning, zich naar een perceel land gelegen achter het gehuurde land van K. had begeven om dit te eggen. Genoemde landbouwer gehoord, verklaarde dat hij ook het land, wat R. moest gaan eggen, had gehuurd en hij dus R. den toe gang weigerde. Hij had dit perceel land van rentmeester D. gehuurd, doch deze had hem dit later willen ontnemen zonder hier recht op te hebben om de huur op te zeggen. Uit alles bleek echter, dat het een kwestie was tusschen den rentmeester en K., die hierover ook een civiel proces aan hangig hebben gemaakt. Ambtenaar en kantonrechter waren het er over eens, dat R. dus te goeder trouw was geweest en D. feitelijk de schuldige was. R. werd derhalve schuldig verklaard, zonder oplegging van straf, terwijl de rentmeester D. zich nu t.z.t. zich voor dit feit zal hebben te ver antwoorden. GRAALHOEKJE HOUDT DE VLAG HOOG. Er is demonstratie, inspectie, eerewacht, parade, propagandatochten je draagt een vlag, voorop in de stoet, hoog en fier. Je wordt er een beetje moe van, je ge strekte arm wordt stijf, maar taai wil je volhouden, nóg hóóger de stok, nog hooger wappert de vlag, uiting en symbool van je liefde, je trots en je blijdschap om je Be weging. Mehschen blijven staankijken.... critiekje looptfier, onbevreesd... blij-»*- «te stijve arm voel je niet meer, enthousiasme doet kleine ongemakken ver geten En de vlag wappert hoog boven de hoof den de vlagde tochtde tocht van je Beweging. Zóo'n tocht is mooi, zoo'n lange rij in drukwekkend, en het geeft je-zelf een groot saamhötvrlgheidsgevoelMaar straks? Je zit thuis, op kantoor of atelier, in fa briek of op straat. Geen uniform aan, geen trotsche vlag, geen rij van meisjes zooals jij achter je aan, je staat alleen, en alléén- hoor je aan, hoe ze praten over jou, over anderen, over je Beweging. Jouw Bewe ging. Je hoort op- en aanmerkingen, die niet mals zijn, die vaak getuigen van voor oordeel, die aanvallen, o zoo klein, maar leelijk. Dan dan houd dan de vlag hoog. Sta daji op de bres. Laat dan je enthou siasme, je trots, je diepe overtuiging van het groote Doel van jouw Graal, je moed en kracht geven om dapper, kalm, over tuigend en vriendelijk te weerleggen, alle aanmerkingen. Houd dan de vlag van je beweging hoog. En tóón in die oogenblikken, dat je enthou siasme gevestigd is op een diepe en heili ge overtuiging, toon je geloof en vertrou wen in je Graal, en lae. je beweging nooit naar beneden halen door minderwaardige critiek. Houd je vlag dèji hoog, en in je eentje zoo heelemaal alleen, zul je grooter voorbeeld en propaganda zijn voor de Graal, dan in de meest grootsche demon stratie. Houd je Graal hóóg, Graallid. LUCHTVAART ZEPPELIN-VLUCHT NAAR INDIë UITGESTELD. Dit jaar niet meer mogelijk. Naar de „Tel." verneemt zal de Zeppe- linvlucht van Nederland naar Ned.-Indië zeker niet dit jaar plaats vinden, zooals men oorspronkelijk had gehoopt. De tocht is thans vastgesteld op een nog nader aan te geven tijdstip in 1937. Indien men de vlocht nog dit jaar wenschte te doen geschieden, zou deze plaats hebben in een tijd, waarin de weers omstandigheden niet op haar gunstigst zijn. In verband met den moesson zou de Zep pelin zeker niet later dan October a.s. of in begin November de vlucht moeten vol brengen. De tijd word t echter te kort om de veel omvattende voorbereidende werk zaamheden, aan zoo'n vlucht verbonden, in den nog resteerenden tijd te regelen. Men zit intusschen niet stil en naar wij vernemen zullen de leidende personen uit het Nederlandsehe comité, dat zich voor deze vlucht gespannen heeft, dezen zomer wederom een uitgebreide bespreking heb ben met dr. Eckener in verband met de vlucht, die in 1937 gehouden zal worden. DE EERSTE PROEFVLUCHT VAN DE „SCHELDEMEEUW". De geslaagde eerste proefvlucht van de „Scheldemeeuw", het door den heer Slot bij de afdeeling vliegtuigbouw van de scheepswerf „De Schelde" te Vlissingen geconstrueerde vliegbootje, is eigenlijk een verrassing geweest voor allen, die de proef nemingen met het watervliegtuigje hebben bijgewoond. Eergisteren was de „Schelde meeuw" van Vlissingen overgebracht naar het vliegtuigkamp van de marine bij Veere, dat ter beschikking van „De Schelde" was gesteld. Er werden vaarproeven gedaan, waarbij enkele kleine fouten aan hêt licht kwamen, die gisteren verbeterd werden. In den namiddag werden opnieuw vaarproeven gedaan, waarbij bleek, dat de vliegboot op het water goed voldeed. Toen maakte de heer Slot, die zelf met de „Scheldemeeuw" over het water taxide, onverwacht voor de aanwezige ooggetuigen een start en ver volgens een eerste korte vlucht. Deze slaag de in elk opzicht uitmuntend en na eenige bochten gedraaid te hebben daalde dc machine vlot op het water. De „Scheldemeeuw" is gebouwd met een hoofd-middendrijver, dus als vliegboot. Het vertoont in sommige opzichten overeen komst met de „Scheldemusch" van den heer Slot, en wordt evenals dit landvlieg- tuig van achteren aangedreven, waarvoor ook weer gebruik wordt gemaakt van een lichte Praga-motor.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11