S)e £eidóche(Bou/tai/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang WOENSDAG 17 JUNI 1936 No. 8446 OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toormtbetaling: Voor Leiden 19 cent per week J 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 l GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V De kwaadsprekers. t Ie moeilijk, om objectief vast te stellen, welk kwaad den mensch voor zijn mede- menscben het onaangenaamst en het ge vaarlijkst maakt. Wij zullen ons hieraan ook niet wagen. Maar dit mogen we wel vaststellen, dat tot de categorie zéér onaangename en zéér gevaarlijke menschen behooren degenen, die graag en het liefst in een ander het verkeerde zien en dat verkeerde dan het meest belangwekkende vinden voor hun gesprekken, het meest „interessante" voor hun conversatie. Men kan zulke personen ontmoeten in allo kringen. Ook in kringen, waar men ze niet zou verwachten! De Duitsche Bisschoppen hebben onlangs geconstateerd, dat fouten en misdaden, be gaan door katholieken, door priesters en religieusen, door velen worden vernomen en gepubliceerd met „haat en leedvermaak" in plaats van met gevoelens van droefheid! De Bisschoppen wijzen hier aan de echte mentaliteit van de categorie personen, welke wij hier bedoelen, 't Zijn de kwaad sprekers als van beroep. En als er dan nog bijkomt de stuwing van hun anti-katho lieke gevoelens van haat, dan is voor hen het „interessante" van gevallen, die eigen lijk diep bedroevend zym, wel buitenge woon groot! Als wij, katholieken, zoo zien besproken en 'behandeld, met „haat en leedvermaak", de betrekkelijk zeer weinige gevallen van er gernis, gegeven door slechts enkelen in het keur-corps van priesters en religieusen, dan mogen en moeten wij dat afkeuren en betreuren, maar 't mag nooit aanleiding zijn voor wat we zouden kunnen noemen een „revanche", een wraakneming. Op an deren zullen wij, katholieken, nooit toepas sen een afkeurenswaardige, een slechte methode, die op ons wordt toegepast! Hiervan moeten wij ons doordrongen hou den! De wereld in vogelvlucht De stakingsbeweging, in Frankrijk in gezet en daar alweer aan 't luwen, is op België overgeslagen en neemt daar thans gevaarlijke afmetingen aan. Vooral in de omgeving van Luik én in de stad zelf spant het geducht. Er doen zich daar inci denten voor, welke herhaaldelijk ingrij pen van de politie noodzakelijk maken. Ook in Gent heerscht een onrustige stem ming; in Antwerpen, waar de havenarbei ders nog steeds staken, is het rustig. In Frankrijk schijnt men niet blind te zijn voor de economische gevolgen, welke het financieele en sociale program van Blum hebben kan. Vooral in den Senaat is scherpe critiek uitgeoefend op Blum en aan het einde van de Senaatszitting van gisteren, zeide de bekende financier Cail- laux, die voorzitter is van de financieele commissie van den Senaat, dat de Senaat verplicht was, den minister-president zijn financieele experimenten te laten beproe ven, maar dat men tenminste gedaan had, wat men kon, nl. waarschuwen. Blum zelf verwacht, dat tegenover de kostenstijging, welke de grootere loonen zullen veroor zaken, een daling der kostprijzen zal staan, waardoor de productie niet duurder zal behoeven te zijn. Waarop die verwach ting gebaseerd is, weten wij niet. Ver wachtingen in economische zaken zijn buitengewoon onbetrouwbaar. ENGELAND EN DE SANCTIES. Eenstemmigheid in het Britsche kabinet. LONDEN, 17 Juni. (A.N.P.) Het belang rijkste onderwerp op de kabinetszitting van vanmorgen was de politiek, die te Genève gevolgd zal worden. In principe zijn de le den van het kabinet naar gemeld wordt het reeds eens over de noodzakelijkheid van opheffing der sancties, indien dat voor Genève aannemelijk is. Verder is de ge dragslijn besproken, die morgen bij het de bat in het Lagerhuis gevolgd zal worden. Herberekening van pensioenen Wetsontwerp weer ingediend, om den groei van wanverhoudingen te stuiten. Ingediend is een wetsontwerp, houdende herberekening van pensioenen van burger lijke en militaire ambtenaren. De regeering meent dat de teruggenomen herberekening weder dient te worden voor gesteld om den groei van wanverhoudingen te stuiten. Bij de voorbereiding van. dit ontwerp is overwogen, of niet, evenals voor de spoor wegambtenaren is voorgesteld, ook hier een individueele herberekening der pensioenen zou kunnen worden ontworpen. In verband met de wijziging, welke de werkzaamhe den, aan een bepaalden rang verbonden, in den loop der jaren hebben ondergaan, werd zulks onmogelijk geoordeeld. Evenmin kan een regeling worden voorgesteld voor elk openbaar lichaam afzonderlijk. Besloten werd daarom uit te gaan van de algemeene wijzigingen, welke de salaris sen der ambtenaren in den loop der jaren hebben ondergaan, met inachtneming van een limiet, beneden welke het herbereken de pensioen niet zal mogen dalen. Te verwachten valt, dat een pensioens verlaging tot ten hoogste 10 pCt. niet meer ingrijpend zal zijn dan de verminderingen, welke in het algemeen op de salarissen der ambtenaren zijn toegepast. Uit den voorgestelden maatregel wordt een jaarlijksche bezuiniging verkregen voor het rijk van 3.300.000 (voor de burgely- ke ambtenaren 2.300.000, voor de militaire ambtenaren 1.000.000), voor het veertig tal gemeenten, dat voor een deel harer ambtenaren het risico voor eigen pensioen draagt 800.000 en voor 't Algemeen Bur gerlijk Pensionfonds 1.600.000. Nadere berekeningen zullen moeten aan- toonen of het voor het pensioenfonds mo gelijk is tegenover deze laatstgenoemde be zuiniging eenige eveneens tijdelijke maat regelen te treffen, welke besparing voor het rijk en de overige lichamen tengevolge zouden hebben. De regeering is van oordeel, dat de pen sioenen van leden van Gedeputeerde Sta ten, van wethouders en van leden van be sturen van waterschappen, veenschappen of veenpolders wegens de verscheidenheid van normen en regelingen, waarnaar zij zijn toegekend, niet begrepen te behooren te worden in de algemeene herberekening ingevolge het wetontwerp. Verschillende andere pensioenen vallen eveneens buiten de regeling Voorgesteld wordt van de herberekening uit te zonderen de pensioenen van 800 en minder. De regeling gaat uit van de gedachte, dat slechts de pensioenen, verleend ï.a de aan passing in meer blijvenden vorm van de overheidssalarissen aan de na-oorlogsche prijsstijgingen, dienen te worden herzien. De regeling stelt naast de verlaging van de pensioenen der in 1923 ontslagen bur gerlijke ambtenaren met 10 pCt. de verla ging op 2 en 6 pCt. voor de pensioenen der respectievelijk in 1921 en 1922 ontslagen ambtenaren. Gedurende het jaar 1938 behoeft nog slechts van de 5 pCt. verlaging van 1 Janu ari 1936 van 1/3 op 1 Januari tot nihil op ultimo December in het pensioen verwerkt te worden, het geen een te verwaarloozen percentage oplevert in een globale, afge ronde verlagingspercentages berustend systeetm. Vandaar dat de regeling de pensioenen der in 1938 en later ontslagen ambtenaren onaangetast laat. Voor de militairen, met een pensioenbe rekening over de inkomsten van het laat ste dienstjaar, is het salarispeil van 1 Ja nuari 1920 reeds ten volle verdisconteerd in de pensioenen, verleend na 1 Januari 1936 in de pensioenen van de na 1 Januari 1937 ontslagenen. Vandaar dat de regeling de pensioenver laging voor de militaire pensioenen van na 1 Januari 1921 onmiddelijk op de volle 10 pCt. stelt en de verlaging beperkt tot de pensioenen der militairen voor 1 Juli 1936 ontslagen, terwijl ook de daling in de per centages na 1 Januari 1934 sneller ver loopt. Voorgesteld wordt, bij herberekening van de pensioenen uit te gaan van het pen sioenbedrag, waarop zij zonder toepassing van een beperkende bepaling zouden zijn vastgesteld. De herberekening der pensioenen wordt als een maatregel van tijdelijken aard voor gesteld, opdat de regeering gelegenheid hebbe haar standpunt ten deze nader te bepalen, zoodra zij over een afgerond voor stel tot herziening der pensioenregelingen van het overheidspersoneel zal kunnen be schikken. De wet treet in werking met ingang van den lsten Januari 1927 en blijft van kracht tot 1 Januari 1942. Koninklijk bezoek aan 's Hertogenbosch De Prinses is „Zwanenbroeder' geworden Na de openingsplechtigheid van de nieuwe Waalbrug te Nijmegen te hebben verricht is H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana en gevolg Dinsdagmiddag doorgereisd naar Brabants hoofdstad, waar zij ook heden vertoeft en de gast is van den Commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Brabant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. Met groote vreugde hebben de Bossche naren de Landsvrouwe, die in tal van jaren hun stad niet bezocht, en haar Dochter begroet. Nagenoeg huis aan huis wappert er de driekleur en in breede scharen had den de inwoners der hertogstad zich langs den weg, die de koninklijke familie nemen zou, geschaard teneinde van haar aanhan kelijkheid blijk te geven. Met den trein van 17.36 uur arriveerden de hooge bezoekers. Op het perron werden zij opgewacht door den Commissaris der Koningin en burgemeester mr. F. J. van Lanschot. Na de begroeting begaf het gezelschap zich naar buiten, waar, zoodra de konink lijke familie zichtbaar werd, luide toe juichingen haar tot welkom tegenklonken. Voor het bordes stond opgesteld een eere compagnie van het regiment wielrijders ter sterkte van 100 man onder commando, die in haar midden had den koninklijken standaard en waaraan ook het regiments muziekkorps was toegevoegd. Nadat het korps het „Wilhelmus" had gespeeld, in specteerde de Koningin deze eerewacht, en vervolgens nam zij plaats in de gereedstaan de auto, welke haar naar het Gouverne mentspaleis in de Ververstraat reed. Overal langs den weg stond de burgerij in dichte rijen geschaard en overal werd zij toegejuicht, voor welke attentie zij dankte met een minzaam hoofdbuigen en wuiven met de hand. De Koningin en Prin ses brachten den nacht in het Gouverne mentshuis door. De Koningin op de veemarkt. Vanmorgen reed de Koningin om tien uur uit van het gouvernementspaleis voor een bezoek aan de veemarkthallen. Daar dit bezoek samenvalt met de gewone Woensdagsche markt waren nog meer dan anders het geval was de bewoners van de Meierij naar den Bosch gekomen, zoodat in de stad een geweldige drukte heerschte. En vooral op de veemarkt was het thans buitengewoon vol. Een half uur heeft de Koningin in de hallen vertoefd en daar, voorgelicht door burgemeester van Lan schot, met groote belangstelling kennis ge nomen van den gang van zaken op deze bekende en steeds in bloei toenemende vee markt. In de St. Jans-basiliek. Te ruim kwart voor elf was de Koningin na een korte rondrit door de stad weder in het gouvernementspaleis teruggekeerd, te 11.20 verliet zij, thans vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana, het weder en begaf zij zich naar de Kathedrale Basiliek van St. Jan. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft in tegenwoor digheid van de in de stad wonende kanun niken, het kerkbestuur en den archivaris der basiliek, den heer Mosmans, de vorste lijke personen aan de St. Antoniuspoort ontvangen en hen daarna de kerk rondge leid. Middelerwijl bespeelde Peter Kallen- bach het orgel. Alvorens het monumentale gebouw te verlaten, hebben Koningin en Prinses haar handteekening in het gulden boek geplaatst. H. K. H. Prinses Juliana „Zwanenbroeder". Langs de noorderpoort de basiliek ver latende, begaven de vorstin en haar doch ter zich te voet naar het tegenover gele gen gebouw der ülustre Lieve Vrouwe Broederschap. Hier waren priesters, benevens broeders en candidandi ter ontvangst aanwezig. Na mens priesters en broeders werd in een plechtigheid, welke een streng particulier karakter droeg, aan Prinses Juliana het al oude insigne der Zwanenbroeders ter hand gesteld, alsmede de daarbij behoorende oorkonde. Hiermede werd H .K. H. in de Zwanenbroederschap opgenomen, waarme de de traditie, dat alle leden van het Ne- derlandsch Koninklijk Huis lid zijn geweest van deze Illustre Lieve Vrouwe Broeder schap is voortgezet. Na deze plechtigheid volgde opnieuw een korte rondrit door de stad, welke aan het gouvernementspaleis eindigde. Na het déjeuner gebruikt te hebben, ver leende de Koningin aan eenige vooraan staande personen uit handelskringen audiëntie. I Ontvangst op het Stadhuis. Later in den middag brachten de Konin gin en de Prinses een bezoek aan het stad huis, waar zü op de pui door het college van B. en W. werden begroet. Daarna begaven zij zich naar de raad zaal, waar de leden van den gemeenteraad aan beiden werden voorgesteld. Burgemees ter mr. F. J. Lanschot sprak de beide vorstelijke personen hier namens raad en burgers hartelijk toe en bood haar een exemplaar van den zilveren penning aan, die by gelegenheid van het 750-jarig be staan van de stad is geslagen. Ruim een half uur vertoefden de ko ninklijke bezoeksters op het stadhuis en plaatsten middelerwijl ook hier haar na men in het gulden boek. Bij het vertrek zagen zij vóór het bor des de Kon. Harmonie 's Hertogbosch en nagenoeg alle vereenigingen en corporaties uit de stad opgesteld. Voor de door de dochtertjes van een tweetal bestuursleden der vereeniging „Ko ninginnedag" haar aangeboden bloemstuk ken, het Wilhelmus door het keurcorps ge speeld en door allen uit volle borst meege zongen, dankten de beide vorstinnen zeer. Toen beiden in de auto plaats namen barstte opnieuw een luid gejuich los, dat haar bleef begeleidden tot aan het station, waar 's-Hertogenbosch' muziekcorps stond opgesteld. Nogmaals, ditmaal ten afscheid, wuifden Koningin en Prinses de Bosschenaren toe, daarna begaven zij zich door de wachtka mer derde klasse naar het perron. Met den trein van 4.27 verlieten zij, met bestemming naar den Haag de Hertogstad. Na het vertrek bleef in deze stad een op gewekte stemming heerschen. Zij bereikte 's avonds haar hoogtepunt in het concert, dat de Koninklijke Harmo nie ,,'s-Hertogenbosch", gemeentebestuur en burgerij aanbood en dat besloten werd met de traditioneele taptoe en muzikale rondgang over de Markt. DE DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE GROENTEN. Bezwaren ertegen. De kamer van koophandel en fabrieken voor Dordrecht en Omstreken heeft zich met betrekking tot de distributie van goed- koope groenten met een adres tot den mi nister van landbouw en visscherij gewend, waarin zij o.m. het volgende te kennen geeft: Meer en meer bereiken ons klachten met betrekking tot het van overheidswege dis- tribileeren van op de veiling doorgedraaide en ook elders aangekochte groenten. Het voornaamste bezwaar is dan natuurlijk ge richt tegen het, overigens niet voor betwis ting vatbare, aanvullen van de voorraden met niet-doorgedraaide en zelfs niet op de veiling ten algemeene verkoop aangeboden groenten. Bleef de distributie beperkt tot de onverkocht gebleven groenten, dan zou er geen aanleiding bestaan, bedenkingen te opperen tegen distributie hiervan aan .gezinnen, die zich slechts op deze wijze in de mogelijkheid zien gesteld, zich deze levensmiddelen aan te schaffen. Nu echter blijkt, dat deze „wilde" distributie zich zelf overbodig zou maken, heeft men zijn toe vlucht genomen tot een stelsel van „geor- ganiseerden" handel, waarin de gemeente lijke overheid op drieste wijze het terrein van den particulieren handel betreedt. Door het aanhouden van geselecteerde voorraden bestrijkt men een veel grooter gebied en wordt een eigen clientèle gekweekt, die zich bij een minder gevarieerd aanbod tot den particulieren handel zou blijven wenden. De gevolgen van een dermate willekeu rig ingrijpen in de bestaansvoorwaarden van een belangrijke groep handelaren doen ons een stelsel, dat dergelijke gevaren in zich bergt, ten stelligste veroordeel en. Wan neer distributie van anders voor bederf be stemde groenten niet mogelijk is wegens gebrek aan afneming, waardoor het systeem schipbreuk lijdt, dan is dit te betreuren, maai moet het als feit aanvaard worden. Wij moeten echter met kracht opkomen tegen handhaving van een geforceerde dis tributie, die dan niet meer als goed bedoeld middel kan worden aanvaard, maar als ver werpelijk doel moet worden afgekeurd. Dit nummer bestaat uit drie bladen. =3 VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Critiek op Blum's financieele en eco nomische plannen. (2de blad). De Dominions op Zuid-Afrika na zouden vóór opheffing der sancties zijn. (2de blad). Italië zou behalve opheffing der sanc ties ook erkenning van de annexatie van Abessynië else hen. (2de blad). BINNENLAND. Opnieuw is ingediend een wetsontwerp tot herberekening der pensioenen van bur gerlijke en militaire ambtenaren. (1ste blad). Bezoek van Koningin en Prinses aan 's-Hertogenbosch. (1ste blad). De stand van de Rijksmiddelen. (2de blad). Bioscooptheater „Scala" te Medemblik met naastgelegen café-restaurant afgebrand. (3de blad). Brand in een drukkerij te Amersfoort. (3de blad). LEIDEN. De jaarvergadering der Mij. van Neder- landsche Letterkunde. (1ste blad). KERKNIEUWS SINT ADALBERTUS-VIERING. Nu in het najaar van 1935 de Benedic tijner Paters zich in hun Egmondsche ne derzetting weer hebben gevestigd, draagt de viering van den Sint Adalbertus-dag, op 25 Juni, dit jaar een bijzonder karakter. De Hoogmis wordt om 10 uur op den Akker opgedragen door dr. Dom J. Huy- ben, Prior van het Egmondsche Klooster, geassisteerd door de Benedictijner Monni ken, die met hun gezangen de plechtighe den zullen opluisteren. De feestpredicatie onder deze H. Mis wordt gehouden door Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. 's Middags om 2 uur Lof, eveneens in de open lucht. Op Zondag onder het octaaf van St. Adalbertus komen, zooals reeds van tal van jaren gebruikelijk is, de Amsterdam- sche Pelgrims, waarbij zich stellig weer velen ook van elders zullen aansluiten. Professor Henneman zal dan om 6 uur de H. Mis opdragen, die telkens weer zoo'n heerlijk diepen indruk maakt op de vrome schare, die in den vroegen morgenstond eerbiedig op den Akker neerknielt, waar de liturgische gezangen afwisselen met bladergeruisch en vogelgekwinkeleer. Nog van meer zijden kwamen reeds be richten van processies, die dezen zomer een bezoek aan den St. Adalbertsput aan kondigden, om getuigenis af te leggen van de devotie voor den man, die Kennemer- land gekerstend heeft. GEEN MEDISCHE ATTESTEN VAN JOODSCHE DOCTOREN. Nieuw voorschrift voor Duitsche school kinderen. BERLIJN, 17 Juni. (A.N.P.) Krachtens een decreet van den rijksminister van on derwijs en opvoeding mogen schoolkinderen die aan de hand van een medisch attest hun schoolverzuim moeten verklaren, dergelijke attesten niet bij Joodsche doctoren halen. Een attest van een Joodschen arts mag door het schoolhoofd, uitgezonderd wan neer het Joodsche kinderen betreft, niet worden aangenomen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat niet-Joodsche gezinnen, die toevallig een Joodschen huisdokter hebben, van arts moeten veranderen, hetgeen een groot verlies aan patiënten voor de Jood sche doctoren zal beteekenen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1