No. 8445 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN GRONDWETS HERZIENING. DE WAALBRUG GEOPEND 27ste Jaargak.b DINSDAG 16 JUNI 1936 3)e £cld^eheSoii^aitt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Het rapport der Commissie verschenen. De wereld in vogelvlucht DE VOORSTELLEN VAN DE STAATSCOMMISSIE. Het rapport van de staatscommissie ter voorbereiding van de partieele grondwets herziening is thans gepubliceerd. De commissie doet in dit rapport de vol gende voorstellen: DRUKPERSVRIJHEID. Ten einde misbruik van de drukpersvrij heid tegen te gaan wprdt voorgesteld de mogelijkheid in onze wetgeving te openen lom het verschijnen van bepaalde uitga ven, die een grove inbreuk maken op de •openbare orde, tijdelijk te verbieden. INKOMEN VAN DE KROON. Voorgesteld wordt, dat de bedragen, vastgesteld voor het inkomen der Kroon, •gewijzigd zullen kunnen worden bij een wet, waarvan het ontwerp in elke Kamer met een gequalificeerde meerderheid van twee derden van het aantal leden dier Ka mer wordt aangenomen. Tot nog toe moest voor het aanbrengen van een wijziging het geheeie stroeve ap paraat van een grondwetherziening in werking worden gesteld. Het jaarlijksche inkomen van den Ko ning of Koningin, thans ƒ1.200.000.wil men brengen op 1.000.000. De commissie acht het verder een leem te, dat in de grondwet geen jaarljjksch in komen wordt verzekerd aan den gemaal van een regeerende Koningin, alsmede aan den gemaal eener Prinses, vermoedelijke troonopvolgster. Zij geeft in overweging, hierin bij deze gelegenheid te voorzien. Het inkomen van den Prins-gemaal uit 's Rijks kas wil men gesteld zien op J 200.000. VERGOEDING TWEEDE KAMER LEDEN. De schadeloosstelling voor leden der Tweede Kamer wil men met 1000.ver lagen tot 4000.— per jaar. Het pensioen dient volgens de commissie gebracht te worden van 150.op 120.per jaar tot een maximum van ƒ2400.p. j. (thans ƒ3000. RAAD VAN STATE. De commissie ziet geen aanleiding wij zigingen aan te brengen in de taak van den Raad van State. EVENREDIG KIESRECHT. Het evenredig kiesrecht wenscht men niet te wijzigen; alleen wil men den ge wonen wetgever iets meer armslag geven bij de uitwerking, in dien zin, dat hij niet verplicht zal zijn, de wiskundige evenre digheid zoo dicht mogelijk te benaderen. KAMER VOOR HET BEDRIJFSLEVEN. Instelling van een Kamer voor het be drijfsleven naast de Eerste en Tweedie Ka mer wordt door de commissie afgewezen. Wel is de commissie van meening, dat >goede gronden zijn aan te voeren voor het nader aanwijzen van een weg in de grond wet voor organen, die, blijvend op het eigen terrein van het bedrijfsleven, rege lend zullen kunnen optreden. PARLEMENTAIRE ONSCHEND BAARHEID. Een volksvertegenwoordiger die onwet tige middelen en wegen aanprijst of be vordert moet men zijn lidmaatschap kun nen ontnemen. De opengevallen plaatsen zullen niet vervuld, kunnen worden. Ver der wordt voorgesteld de parlementaire on schendbaarheid van ministers en Kamer- De geruchten, dat er een tweespalt zou zijn in het Britsche kabinet ten aanzien van de kwestie van de opheffing der sanc ties, worden van officieele Engelsche zijde weer tegengesproken. Eden zou zich in geen geval verzetten tegen zijn collega's, wanneer deze tot de conclusie zouden ko- mén, dat de sancties tegen Italië opgehe ven moesten worden. Zelfs zou er reden zijn om aan te nemen, dat Eden het met zijn collega van financiën Chamberlain eens was. Wanneer deze rechtzettingen juist zijn, komt het weer neer op onze aanvankelijke veronderstelling, dat de Britsche regeering bezig is, haar overstag gaan voor te bereiden. Men verwacht, dat er morgen een kabinetsraad zal worden gehouden over de sanctie-politiek en dat Eden nog deze week in het Lagerhuis een belangrijke verklaring zal afleggen. Italië verwacht blijkbaar niet anders dan dat de sancties zullen worden opgeheven, want in de Italiaansche pers waarin geen woord geschreven wordt, dat niet door de regeering is goedgekeurd komt reeds een hooge toon tot uiting, en wordt gezegd, dat de opheffing der sancties geen voorwerp van onderhandeling kan zijn en dat deze eerst van de baan moeten zijn, wil de weg vrij komen tot onderhandeling met Italië. Mussolini voelt zich blijkbaar weer safe. De stakingsbeweging is in Frankrijk nog niet geheel ten einde. Er zijn nog duizen den arbeiders, die het werk niet hebben hervat. Men begint er zich thans reken schap van te geven, dat een belangrijk aandeel in de stakingsleiding vreemdelin gen hebben gehad, die uit hun vroegere vaderland zijn uitgewezen en nu in Frank rijk den boel op stelten zetten. Van de te genwoordige Fransche regeering hebben zij weinig te vreezen, maar de kans is niet denkbeeldig, dat zij bezig zijn, den weg te bereiden voor fascistische bewegingen. Vreeselijk vliegongeluk in Noorwegen PASSAGIERSTOESTEL OMLAAG GESTORT. Alle zeven inzittenden gedood. OSLO, 16 Juni. (A.N.P.) Het Noorsche passagiersvliegtuig „Havoern", van den luchtdienst BergenDrondjemTromsoe, behoorende tot de Noorsche luchtvaart maatschappij is hedenmorgen tijdens mist tegen den berg Lihesten aan de Noordkust van de Sogne-fjord gevlogen en omlaag gestort. Het toestel is gevonden op een berghel ling op 400 Meter hoogte. Alle zeven inzit tenden, n.l. vier leden der bemanning en drie passagiers, zijn om het leven geko men. ■leden op te heffen ter zake van opruiing of schending van geheimen. ALGEMEENE REKENKAMER. Afwijzend staat de commissie tegenover het denkbeeld om de Algemeene Reken kamer af te schaffen en de controle over de rijksinkomsten en uitgaven in het de partement van Financiën te concentree- ren. Evenmin wenscht men die mogelijk heid te openen, dat de Algemeene Reken kamer zal bestaan uit een lid. GRONDWETSWIJZIGING. Ook in de procedure van grondwetswij ziging wenscht men geen verandering aan te brengen. MINISTER EN KAMERLID. Het ministerschap en het kamerlidmaat schap wil men onvereenigbaar verklaren, maar tevens wil men bepalen, dat een mi nister, bij een verkiezing tot lid der Sta- ten-Geraal gekozen, ten hoogste drie maanden na zijn toelating het ambt van minister en het lidmaatschap der Staten- Generaal vereenigen kan. STAATSSECRETARIS. De commisie acht invoering van het ambt van staatssecretaris, lid van het mi nisterie, niet wenschelijk. Koninklijk bezoek aan Arnhem en Nijmegen Arnhem en Nijmegen zijn heden in feest tooi. Vandaag hebben H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana een officieel bezoek gebracht aan Arnhem en Nijmegen in ver band met het gereedkomen en ingébruik nemen van de vaste oeververbingen over den Rijn en den Waal. Een lang gekoesterde wensch is in beide steden met de totstandkoming van de beide vaste bruggen in vervulling gegaan. De mi sère met schipbrug en pont veer is voorbij. Het verkeer van Noord naar Zuid kan onaf gebroken doorgang vinden. Het koninklijk bezoek is in beide steden gepaard gegaan met spontane huldebetui gingen aan de vorstelijke bezoeksters, die overal met groot enthousiasme werden be groet. De aankomst te Arnhem. Om 10 uur van Het Loo vertrokken, arri veerden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana te omstreeks half elf uur per auto te Arnhem. De vorstelijke personen en haar gevolg maakten allereerst een rijtoer door verschil lende wijken van de stad waar de drukte buitengewoon groot was. Op verschillende punten werden de hooge gasten bloemen aangeboden. Voordat de stoet de Groote Markt be reikte, inspecteerde de Koningin de troepen van het Arnhemse he garnizoen, welke aan de Noordzijde van de Walburgstraat ston den opgesteld. Op het'Velperplein brachten 4000 schoolkinderen een zangbulde. Te voet over de Rijnbrug. Onder geestdriftige toejuichingen der schooljeugd en der toeschouwers nam het gezelschap na afloop der zanghulde weder om in de auto's plaats, om via de Velper- binnensingel naar den oprit van de Nieuwe Rijnbrug te rijden. Deze was sedert des morgens 10 uur voor alle verkeer gesloten. Bij het begin van. de brug stapten de vorstelijke bezoeksters wederom uit, om zich te voet over de brug te begeven. Op de brug had zich opgesteld de Minister van Waterstaat jhr. ir. O. C. A. Van Lirt de Jeude, die de Koningin en de Prinses ver welkomde en haar vervolgens naar de over zijde leidde, waar men zich in de auto's be gaf, om over den nieuwen straatweg naar Nijmegen te rijden. Naar Nijmegen. Het verkeer van Arnhem naar Nijmegen was tusschen 10 en 13 uur volkomen stil gelegd. De auto's, motorrijtuigen etc., welke deel namen aan de stertocht van den A. N. W. B. werden opgesteld aan den Apeldoornschen weg en gingen na afloop van het koninklijk bezoek als eerste over de groote Rijnbrug, in de richting Nijmegen. Nijmegen was intusschen ook in feest stemming gemaakt. Even na twaalf uur was het, toen alle klokken der vele Nij- meegsche torens 'begonnen te luiden ten tee- ken, dat het koninklijk gezelschap uit de richting Arnhem de stad naderde. Aangekomen aan den voet van den noor delijken oprit der Waalbrug werd even halt gehouden in het dorp Lent, waar schoolkin deren en jeugdvereenigingen de beiden vorstinnen een zanghulde brachten. Het was ongeveer kwart over twaalf, toen de koninklijke auto op de brug arriveerde. Hier werd H. M. opgewacht door den Mi nister van Waterstaat jhr. ir. O. C. A. Van Lidth de Jeude, met een gedeelte van zijn staf. H. M. inspecteerde de brug en bewonder de het uitzicht, dat geboden wordt vanaf de middelste overspanning, welke een lengte van 244 meter overspant en de grootste brugboog van Europa is. Halverwege de brug, waar 't grondgebied der gemeente Nijmegen aanvangt, werd H. M. begroet door den burgemeester van Nij megen. Hier werden bloemen aangeboden aan de Koningin door een dochter van bur gemeester Steinweg, terwijl een dochter van den voorzitter van de „commissie Waalbrug 1936" mr. K. Weve, aan de Prinses een rui ker overhandigde. Een oogenblik later weer klonken de plechtige tonen van het Wil helmus. Na bezichtiging van de brug namen de vorstinnen plaats op een podium, dat aan de Nijmeegsche zijde van de brug was opge richt, op welk podium zich de genoodigden verzameld hadden. De Minister van Waterstaat, sprak nadat H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana hadden plaats genomen een openings rede uit. H. M. de Koningin, begeleid door den Mi nister van Waterstaat, begaf zich daarop weer op de brug. Een dochtertje van den ■hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat ir. W. J. M. Harmsen bood de vors tin de zilveren schaar aan om het koord, dat de overgang over het nieuwe bouwwerk afsloot, door te knippen. H. M. de Koningin keerde daarna terug naar de genoodigden, waar eerst de commis saris van de Koningin in de provincie Gel derland, mr. S. Baron van Heemstra een rede hield. Tenslotte hield de burgemeester van Nij megen, de heer J. A. H. Steinweg een korte toespraak. Nadat de burgemeester aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana een door J. C. Wienecke ontworpen plaquette had overhandigd, werden de leden van de „Burgerij-commissie voor Waaloverbrug ging 1905" aan H. M. de Koningin voorge steld. Na afloop der openingsplechtigheid ver trokken H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met gevolg per auto, ter wijl de aanwezigen spontaan het Wilhel mus zongen, langs de nieuw aangelegde parken aan den Nijmeegschen brugoprit, langs het Keizer Lode wij kplein en den Oranjesingel. Overal, waar de vorstelijke personen passeerden, werden zij luide door het publiek toegejuicht. Op het station stond het koninklijk rijtuig gereed, waarin de Koningin en de Prinses de lunch ge bruikten. De brug in gebruik. Nadat de hoogte gasten de brug hadden verlaten, het was ruim half twee ge worden, legde „het verkeer" beslag op de brug. Van de Lentsche zijde verscheen een stroom van verkeersmiddelen, optrek kende in vier colonnes, gevormd door de deelnemers aan den sterrit van den A. N. W. B. de honderden auto's en motorrij wielen, gevolgd door de wielrijders, wan delaars en ruiters, trokken in triomf over de nieuwe oeververbinding de stad binnen en verspreidden zich daar naar de controleposten om hun herinneringsdiplo ma te ontvangen. De voertuigen waren feestelijk opge sierd en de veroveraars van dit nieuw ter rein toonden zich de plechtigheid van het moment wel bewust. Rijtoer door de stad. Te half drie vertrokken de Koningin en de Prinses voor een rijtoer door de stad. De route liep eerst door de benedenstad dan over den Voer weg naar den centrale winkelbuurt, om vervolgens na een rit langs de Zuidelijke buitenwijken via het Keizer Lode wijkplein terug te keeren naar het station, waar de koninklijke trein ge reed stond. Nadat het Koninklijk Gezelschap met den trein naar 's Hertogenbosch vertrok ken was, bleef in de volle stad den gehee- len avond de feeststemming heerschen. Te kwart over vier hield de Minister van Waterstaat een receptie in het con certgebouw „De Vereeniging" bij welke gelegenheid hem door den burgemeester van Nijmegen de Waalbrugplaquette werd ter hand gesteld. Des avonds geeft de Nijmeegsche Kamer van Koophandel in „De vereeniging" een maaltijd, waarbij vele genoodigden zullen aanzitten. Dit nummer bestaat uit drie bladen. NED. OOST-INDIE Het daagt in het Oosten. DE AFTREDENDE GOUVERNEUR- GENERAAL IS OPTIMISTISCH. Er zijn lichtpunten voor Ned.-Indië. De aftredende gouverneur-generaal jhr. mr. B. C. de Jonge heeft gisteren voor het laatst de zitting van den Volksraad te Ba tavia geopend en daarbij een redevoering gehouden, waarin hij erop wees, dat de be grooting voor 1937 een minder somber beeld vertoont dein aanvankelijk werd verwacht. De verwachtingen dienaangaande waren niet hoog gespannen. Maar wat zegt: „min der somber"? Het zegt weinig, aldus Z.E., omdat nog steeds geen verder liggend doel kon worden gesteld en bereikt dan „geen toeneming van schuld". De belastingen zijn nog steeds op een te hoog peil gehouden. Een armslag kon nog niet worden verkregen. De bezuiniging en versobering moesten onverbiddellijk worden voortgezet. Maar toch zegt deze VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De stakingsbeweging in België. (2de blad). Vreemde opruiers bij de Fransche sta kingen. (2de blad). Inzake de sanctie-kwestie zou geen meeningsverschil zijn in het Engelsche Kabinet. (2de blad). In Ned. O.-Indië begint het te dagen, zegt de G. G. (Ned. Oost-Indië, 1ste blad). BINNENLAND. Het rapport der Commissie voor Grond wetswijziging. (2de blad). De Koningin en de Prinses brachten he den een officieel bezoek aan Arnhem en Nijmegen, ter opening van de Rijn- en Waalbruggen. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nieuw wereldrecord 100 M. hardloopen voor dames. (3de Blad). lichte verbetering veel, als men daarin wer kelijk een keerpunt mag zien. Voor het eerst na een reeks van jaren wordt verkre gen, dat de bezuiniging op de uitgaven niet te niet wordt gedaan of ver overtroffen door den teruggang van de inkomsten. De cijfers zijn nog niet overweldigend, doch wijzen in de goede richting. Als nieuw middel werd op de begrooting opgebracht de verhooging van het uitvoer recht op bevolkingsrubber van 5 pet. tot 10 pet., zulks in verband met de invoering van de individueele rubberrestrictie. De eerste etappe op den weg naar een evenwicht in de landshuishouding is thans afgelegd, dank zij de groote krachtsinspan ning, de bereidheid tot medewerking en het taaie uithoudingsvermogen van alle groepen der bevolking. Voor het eerst kan thans weer een stij ging van inkomsten worden geraamd. De toestand dient echter in ruimer verband te worden bezien. Spreker noemt daarom het economisch aspect van Indië minder somher. Aangaande Japan verklaarde jhr. De Jon ge, dat de regeering nog steeds streeft naar een voor beide landen wenschelijk resul taat en dat dit mogelijk moet zijn, aange zien een gezonde handelsverhouding voor beide landen van groote beteekenis moet worden geacht en de voorwaarden voor deze verhouding aanwezig zijn. De binnenlandsche economische toestand ondervond den terugslag van da verbeterde wereld verhouding. Het is echter moeilijk een algemeen oordeel uit te spreken. Wil men het toch doen, dan past hier de kwali ficatie: „minder somber". Alles hangt te genwoordig op Java af van den oogst. De algemeene toestand in de Buitenge westen is bepaald beter. Men heeft in de Buitengewesten meer troeven in de hand; zouden de rubber, de copra en de palmolie betere prijzen maken dan thans en de kof fie eenigen steun uit Nederland ontvangen, dan slaat men zich wel door de moeilijk heden heen. Van de invoering van de individueele restrictie voor bevolkingsrubber valt na de vergrooting van het basisquotum voor Ned.-Indië een ruimer geldcirculatie in vele gewesten te verwachten. De toestand in geheel Ned.-Indië ziet spreker, niettegenstaande alle ongunstige omstandigheden, als beter dan tevoren. Dit is te danken aan de consolidatie en de op leving in het buitenland, aan de volkomen rust en orde in het eigen land en aan het feit, dat ieder vleugje van vooruitgang hier te lande kan worden opgevangen en be nut, omdat aan den ouderlingen strijd geen aandacht of kracht wordt verspild. De ge meenschap staat klaar om de moeilijkhe den dezer tijden te aanvaarden en te over winnen. Tot slot memoreert de gouverneur-gene raal, dat Nederland Indië de hand toestak. „Wij grijpen die zonder aarzelen en met dankbaarheid, in de vaste overtuiging, dat die twee handen ineen hooren".

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1