l SERIE PRUZEN YROOtóDREESHAMM UIT DE OMGEVING VRIJDAG 12 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 LEIDEN NOORDWIJK Staatspartij. Deze week vergaderde in het Juvenaatsgebouw de afd. Noord wijk der R.K. Staatspartij, waarbij de belang stelling slechts matig was. Deze vergade ring was uitgeschreven door de R.K. Ka mer centrale Deiden, met het doel het for- meeren van een plaatselijk bestuur, Want na de gehouden gemeenteraadsverkiezingen was het vorige bestuur in zijn geheel afgetreden en op de gehouden ledenverga dering was het niet mogelijk een nieuw bestuur samen te stellen. Een commissie werd saamgesteld met de opdracht te trachten een bestuur te formeeren, doch deze bleek ook onmachtig hierin te zijn en uiteindelijk was de Kamercentrale in den arm genomen om te trachten een op lossing in de gerezen kwesties te brengen en weer leiding in de plaatselijke kiesver- eenigng te brengen. Na meerdere be sprekingen te hebben gevoerd en van in vloedrijke zijde ten volle te zijn gesteund, kon de Kamercentrale thans met afgeron de voorstellen komen. Doordat de heer H. Bader, door droevige familieomstandighe den, verhinderd was, berustte de leiding in handen van den heer P. Heemskerk, terwijl mede aanwezig was de heer A. J. v. Mil, secretaris van den Statenkieskring. Na een woord van welkom tot de aan wezigen, sprak de heer Heemskerk de hoop uit, dat de besprekingen aangenaam en zakelijk zouden zijn, want spr. ont veinsde zich niet, dat hij een zeer moei lijke taak op zich hact genomen om te trachten, na de verwikkelingen, ontstaan bij de gemeenteraadsverkiezingen, weer meer eenheid in deze afd. te brengen. De ontstane moeilijkheden had het bestuur met aandacht gevolgd en gaarne bracht spr. een eeresaluut aan degenen, die zoo lang mogelijk hebben getracht de zaak bij elkaar te houden, in het bijzonder aan den oud-voorzitter, den heer W. Braun. Om tactische redenen bad het bestuur der Ka mercentrale gemeend eerst nu in te grij pen, nu een gewichtig feit hiertoe aan leiding gaf. De dagclijksche gang van za ken in deze afd. moet geregeld worden, vooral omdat de Kamerverkiezingen in 1937 reeds in dit jaar geheel voorbereid moeten worden om te kunnen bewerkstel ligen, dat alle R.K. kiezers in Noordwijk hun stem op de R K. Staatspartij uitbren gen. Met dit gewichtig feit voor oogen verzocht spr. aan allen, hoewel dit voor meerderen offers zal kosten, een punt ach ter het verleden te zetten en alleen naar de toekomst te zien en mede te werken om een goed gesloiten formatie te vormen, want spr. was ervan overtuigd, dat bij de komende verkiezingen een groote strijd zal moeten worden gevoerd, redenen waar om ook in Noordwijk een goede leiding moet tot stand komen. Hierin is men ge slaagd doordat 9 heeren zich hebben be reid verklaard als voorloopig bestuur te willen fungeeren tot na de Kamerverkie zingen in 1937, t.w. de heeren J. W. Augus- tinus, W. Augustinus, H. v. Bourgondiën, W. Braun, F. de Groot, A. B. ter Haar, L. J. v. d. Meer, J. Slats en H. J. v. d. Werf. Waar deze menschen hebben verklaard voor de katholieke zaak te willen samen werken, verwachte spr. dat de overige le den dit op prijs zouden stellen en allen zullen medewerken om weer een hechte eenheid in Noordwijk tot stand te bren gen. De heer de Boer bracht na deze in leiding dank aan de Kamercentrale voor de pogingen, ingesteld tot herstel. Hij zou het ten zeerste bejammeren, als er perso nen zouden zijn, welke hiervoor niet wil den medewerken of zich afzijdig houden, temeer daar toch de Noordwijkers katho liek genoeg zijn om zich te scharen ach ter het program der R.K. Staatspartij en waar het voorgestelde door de Kamer centrale zeer acceptabel is, hoopte spr. dat hun werk dezen avond in het belang der zaak bekroond mag worden. Nadat nog meerdere sprekers het woord hadden ge voerd, werd het voorstel, om de ingestelde commissie tot het formeeren van een be stuur van haar taak te ontslaan, aangeno men, terwijl het voorgestelde voorloopige bestuur in zijn geheel door de vergadering werd aanvaard. De heer Heemskerk bracht dank aan de vergadering voor de zeer welwillende houding ten opzichte van het voorstel der Kamercentrale en feliciteerde het nieuwe bestuur, dat met opoffering deze taak heeft willen aanvaarden. Spr. zou gaarne zien dat allen dit op prijs zul len stellen. Met algemeene stemmen werd uit het negental de heer W. Braun als voorzitter gekozen, terwijl de overige functies onderling zullen worden verdeeld. Over de aanwijzing van'den heer W. Braun als voorz., was de heer Heemskerk ten zeerste verheugd. De heer Braun heeft hierdoor een groot offer gebracht. Hij sprak den wensch uit, dat hij met het nieuwe bestuur in Noordwijk met vrucht mag arbeiden in het belang der Staatspar tij. Nadat de heer Braun nog dank had ge bracht voor het gestelde vertrouwen, werd deze zeer goed geslaagde vergadering on der dank voor de aangenaam gevoerde be sprekingen gesloten met den chr. groet. Het anti-saneeringscomité in actie. In „de Zwaan" werd Dinsdagavond een bijeenkomst gehouden voor alle bloembol lenkweekers een vakgenooten door het an ti-saneeringscomité. De zaal was tot de laatste plaats bezet, toen dr. Dijt allen een welkomstwoord toesprak en hierna het woord gaf aan den eersten spreker, den heer de Brabander. Deze spreker begon met een vergelijking tusschen de sanee ring van bloembollen en andere gewassen en het vrouwtje van Stavoren uit de oude legende. Daarin worden de goederen ver acht en goud en sieraden aanbeden. Het graan werd overboord gesmeten en allen kennen we de gevolgen: het vrouwtje werd arm en de haven van Stavoren ver zandde. Zoo ook met de saneering. De ze gen van een goed gewas wordt niet aan vaard en de goederen worden naar de mesthoop gebracht. Daardoor wordt ge tracht de teelt loonend te maken. Doch men vergist zich,want terwijl we hier maar steeds inkrimpen wordt in het bui tenland steeds uitgebreid. Ze hebben ons reeds overvleugeld, want tegen een be- teelde oppervlakte van 4.700 H.A. in Ne derland, staan 5000 H.A. in 't buitenland. Wij gaan achteruit en 't buitenland vóór uit. Neen wij zullen strijd moeten gaan leveren met de buitenlandsche culturen, door de saneeringsmaatregelen beschermen wij hen. In Engeland worden allerlei maatregelen genomen tot bevorderen van de cultuur met cursussen in bemestings leer, berging en behandeling van bloem bollen. Dit jaar worden millioenen Hya cinthen gekweekt. Daarom moeten wij niet op halve kracht gaan werken maar juist full speed, om ons er niet te laten uitwerken. De saneering belemmert dit. De saneering moet z.g. de kleine kweekers beschermen! Maar er "bestaat gelegenheid in de saneering die plantvergunning te verkoopen, waardoor ze toch in handen komen van het grootbedrijf. We moeten weer baas trachten te worden op eigen erf, want door de saneering zijn we van trotsche burgers geworden tot armzalige slaven van de Sierteelt Centrale. Jonge kweekers kunnen hier niet meer vooruit en vragen zich af, of hun plaats niet is in een ander land, waar ze vrij hun energie kunnen ontwikkelen. Maar daardoor wordt hier de boel kapot gemaakt. En als we dit zoo laten doorgaan tot het buiten land voldoende teelt voor eigen gebruik heeft dan gaat de deur heelemaal dicht. Bovendien komt er een ambtenarij aan te pas, die vast een half millioen kost, al geeft men geen openbaarheid aan de cij fers. Het is ook onmogelijk om de mini mumprijzen te handhaven en spreker laat onder vroolijkheid van de vergadering en kele van de trucs hooren, hoe men toch voor alle prijzen in 't buitenland verkoopt, waaruit blijkt dat de prijzenpolitiek faalt! Bij een vrije markt zouden gewone soor ten aanvankelijk wel een geringe prijs op brengen, maar ze zouden worden ver kocht, de omzet zal worden vergroot en daardoor de markt weer oploopen. En wat zou er voor vroege tulpen zijn uitbe taald van het surplusfonds, zonder de re- geeringsfooi? Voor luxe artikelen moet af zetgebied gezocht worden, maar men moet niet kunstmatig de prijzen hoog houden, door teeltbeperking. Daarom raadt spre ker aan: stemt nog heden het monster van de saneering af, want ge vermoordt uw eigen bedrijven. Een luid applaus volgde. Gelegenheid werd gegeven om vragen te stellen, doch hiervan werd door niet één gebruik gemaakt. Dan spreekt dr. Dijt die erop wijst, dat als het goud aanbeden wordt en de goe deren veracht, dat dan een volk ten gron de gaat. Het heeft tot gevolg werkloos heid, en tegen deze kwaal wil men het middel aanwenden „emigreeren". In vroe ger tijden had men volksverhuizingen om dat er honger was of te weinig aan goe deren. Alle experimenten zijn op het ge bied van regelen der goederen mislukt. Brazilië wilde vroeger de koffieteelt sa- neeren. Ze heeft ingekrompen en is nu slechts een kleine figuur op de wereld markt, waar ze vroeger het monopolie van had. De Kininecultures verging het even eens. In Amerika werd katoenteelt gere geld, Egypte en andere landen hebben deze teelt aangegrepen en Amerika ligt er uit. De tarweregeling in Amerika verging het eveneens en werd naar Europa ver plaatst. De bollensaneering zal het even eens vergaan. Hoe meer we saneeren, hoe slechter wordt de verhouding tusschen schuld en kapitaal met ten slotte de onmo gelijkheid om door te werken. Het z.g. or denen is op dwaze leest geschoeid. Spre ker vergelijkt saneering met de medische wetenschap van vóór 150 jaar. Wanneer iemand dan erg ziek was, werd de barbier gehaald om een aderlating te doen, dus bloed af te tappen. De tegenwoordige we tenschap tracht een ziek mensch bloed toe te voegen om er nieuwe kracht in te bren gen. Zoo beschouwt spreker de saneering als een kwakzalverij, die de bedrijven net zoo lang bloed zal aftappen tot zij er aan sterven. Daarom raadt spreker aan zich van dien kwakzalver te ontdoen. Luid applaus! Hierna was het woord aan den heer C. de Groot, die een boekje open deed van de firma's die in het buitenland groote kweekerijen hebben, die geweldig groote oppervlakten beslaan. Aan alle in het bui tenland gegroeide bollen zullen de kwee kerijen hier geen cent kunnen verdienen. Men heeft u niet meer noodig en maakt u toch wijs, dat ge door de saneering wordt beschermd. Wie zijn de grootste voorstan ders van de saneering? Zij die in 't buiten land de groote bedrijven hebben! Om wille van hun eigen portemonnaie verraden zij uw zaak en die van de Nederlandsche bol- lenkweekerij en handel. Spreker noemt ze landverraders. Daverend applaus! Vervolgens vraagt de leider van dezen avond dr. Dijt, om ter wille van zich zelf, toch het monster der saneering af te stem men. Verder brengt hij dank aan allen voor hun prettige houding en sluit hierna de vergadering. Hinderwet. Door B. en W. is een ver gunning ingevolge de Hinderwet verleend aan H. van Rhijn te Noordwijk aan Zee, voor het uitbreiden van zijn schelpen drogerij door bijplaatsing van een schel- penbreekmachine en electromotor op zijn perceel Piet Heinstraat 2 en aan J. L. v. d. Berg te Utrecht voor het oprichten van een nieuwe slagerij in het pand School straat 70. Aan beide vergunningen zijn voorwaarden verbonden. Bouwen. Door B. en W. is een vergun ning verleend aan de firma C. G. J. Alke made voor he bouwen van 5 woonhuizen aan de Tramseeg. WASSENAAR. Geboren: Augustinus, z. v. A. van den Hoek en W. I. Rapp. Marieke, d. v. H. B. Wildt Meijboom en M.G. Romeny. The- resia Antonia Maria, d. v. T. M. van der Kruk en J. H. Peters. Adriana 'Maria, d. v. G. de Jong en J. M. Donders. Overleden: Maria Albertina Johan na van der Pant, oud 54 jaren, echtg. van M. Rooseboom. Justinus Cornelis Voor duin, oud 71 jaren, echtg. v. J. C. van der Lelij. Cornelia Petronella van Halm, oud 87 jaren, wed. van P. Landsman. Willem Adrianus Abbing, oud 76 jaren, wedn. van J. A. de Weert. Ondertrouw d:N. Oudshoorn en M. C. Zandvliet. H. E. M. F. van dei Schrieck en M. C. Conijn. J. D. Mulder en T. Ruijs. Getrouw d:J. Kastelein en A. E. M. Verkouw. J. Smulders en A. C. Evers. A. L. C. Oudshoorn en C. G. Thomassen. H. N. Boon en C. T. Moes. Ingekomen: P. Ardon, uit Zoeter- woude. E. Bakker en dochter, uit Den Haag. A. Becher, uit Tsjecho-Slowakije. J. W. Beekink, uit Den Haag. J. Be- kooij en vrouw, uit Leiden. C. M. A. Bignell, uit Dordrecht. V. H. Bonas, uit Engeland. L. Breitender, uit Den Haag. S. C. Bunnik en gezin, uit Den Haag. C. J. Erents, uit Den Haag. C. E. van Es (wed. van W. D. Daniel Muydenman), uit België. J.K. Galjart en gezin, uit Amerika. G. A. Hakkeling, uit Nieuw koop. L Halwe, uit Amsterdam. R. H. Hekma, uit Amsterdam. A. G. M. Her mans, uit Venray. W. J. Hoevers en gezin, uit Utrecht. A. M. Hoogenboom, uit Woubrugge. H. S. P. Junge, uit Den Haag. J. Kessler, uit Den Haag. P. M. Kloeg, uit Rotterdam. T. Koopman en vrouw, uit Rotterdam. G. H. Lemel, uit de Bilt. G. C. van Lent, uit Zwijn- drecht. A. Lindner, uit Noord wij kerhout L. Marks, uit Den Haag. J. Meijeringh uit Rotterdam. M. J. C. Meijeringh, uit Rotterdam. A. Miesenbeck, uit Oosten rijk. A. van der Molen, uit Haren (Gr.). A. Ch. Oetgens van Wave ren Pan eras Clifford, uit Den Haag. E. Artbrock, uit Heerlen. J. C. Dompeling geb. Pieters, uit Voorschoten. P. J. Remerswaal, uit Leiden. W. J. Schouwenaars, uit Den Haag. A. Sohulte, uit Duitschland. A. M. W. Smeets, uit Venlo. J. Stallin- ger, uit Duitschland. B. M. Stom, uit Den Haag. J. Stouten, uit Den Haag. A. Tatti, uit Den Haag. C. van Tol en gezin, uit Den Haag. L. M. Thijssen, uit Leiden. B. Wolsing geb. Uhlenbrock uit Duitschland. H. Stork geb. Vaandragen, uit Domburg. C. W. Vaupell, uit Deven ter. P. Veldhoen en gezin, uit Dordrecht H. Chr. Verdouw en gezin, uit Stomp- wijk. J. Hh. Verheul en vrouw, uit Voorburg. C. J. Verschoor, uit Den Haag. J. de Vries en gezin, uit Den Haag. E. Weber, uit Duitschland. J. M. N. van der Winden, uit Den Haag. W. Wittkowski, uit Rotterdam. Chr. Wobbe, uit BloemendaaL Th. M. Zon neveld, uit Naaldwijk. A. Zuyderduin, uit Monster. Vertrokken: T. Dompeling, naar Voorschoten. Ch. Th. Boon, geb. Mees, naar Den Haag. P. Th. Hugenholtz naar Oegstgeest. I. Verkade, naar Bergen N. H. A. J. Jansen en gezin naar Den Haag. J. C. J. van Leeuwen, naar Am sterdam. A. E. H. Verkouw, naar Arn hem. A. van der Spek en gezin naar Den Haag. W. J. B. Fokke en gezin, naar Monster. Wed. J. Kieft geb. vd. d. Steur naar Den Haag. H. Welte, naar Den Haag. T. van Plateringen, naar Den Haag. J. Ph. Roothaan, naar Britsch Borneo. M. A. Dijkstra, naar Voorscho ten. H. Winkelman, naar Denu Haag. H. J. Kijlstra, naar Haarlem. C. Th. van der Sluijs, naar Rotterdam. M. G. Boer, naar Den Haag. J. van Rijn en gezin, naar Den Haag. H. A. Beerstecher naar Voorburg. G. Smits, naar Deven ter. B. J. M. Sistermans, naar St. Mi chielsgestel.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7