KAAS - de allerbeste eiwitbron/ VRIJDAG 12 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE ELAD - PAG. 6 BUITENLAND BELGIE. DE SLEEPENDE KABINETSCRISIS Van Zeeland niet geslaagd Gistermiddag deelde de kabinetsforma teur Van Zeeland, die den geheelen mor gen nog langdurige conferenties had gehad met de leiders der drie in aanmerking ko mende partijen, aan de journalisten mede, dat hij de opdracht als formateur niet lan ger kon behouden en haar aan den koning zou geven. Zonder dat nadere détails over dit échec werden meegedeeld, meent de Brusselsche correspondent van de „Msbd." te mogen zeggen, dat het de overdreven eischen der socialisten zijn in verband met het ver- deelen van en het aantal door hen op- geëischte portefeuilles, die het échec heb ben veroorzaakt. Van Zeeland is dit on middellijk aan den koning gaan mede- doelen. Een socialistische regeering? Het gerucht loop, dat nu de heer van Zeeland er niet ingeslaagd is een regeering van nationale unie samen te stellen, de so cialisten zouden willen beproeven een uitsluitend uit socialisten bestaande regee ring te vormen, welke wel is waar een minderheidsregeering zou zijn, doch zou kunnen rekenen op den welwillenden steun der andere partijen. Men verwachtte gistermiddag, dat van Zeeland andermaal met de vorming van een regeering zou worden belast. DE STAKINGEN Gisterochtend is de stakingsbeweging in de Luikschë mijnen overgeslagen op het mijnbekken van Seraing, Ans en Grace Berleir. Ook te Herstal is staking uitge broken in de kolenmijn van La Petite Ba- chure. 300 arbeiders hebben het bovenste gedeelte der mijn bezet gehouden, doch zij werde: door de rijkswacht verdreven op bevel van den minister van binnenland- sche zaken. De manschappen der rijkswacht werden in het dorp door de bevolking uitgejouwd. In verband met de staking in de Belgi sche havens heeft de „Norddeutscher Lloyd" aan zijn schepen instructie gege ven de Belgische havens tot nader order niet meer aan te loopen en het verkeer op Antwerpen naar Rotterdam te dirigeeren. DE SLACHTOFFERS VAN HET „THEE- LEK". Thomas en Butt treden af als lagerhuislid. Oud-minister J. H. Thomas en sir Alfred Butt hebben gistermiddag in het lagerhuis medegedeeld, dat zij aftreden als lagerhuis lid en zich niet meer herkiesbaar willen stellen. Thomas legde een verklaring af, waarin hij o.a. zeide: „Geen enkel lid van deze ver gadering heeft ooit in even pijnlijke om standigheden als ik het woord genomen. Ik heb echter het recht te verklaren, dat ik, ondanks alle uitspraken, nooit met opzet het budgetgeheim geschonden heb. Dit her haal ik, ondanks de conclusies van het tri bunaal". Nadat Thomas en Butt de zittingszaal hadden verlaten, diende minister-president Baldwin een motie in, waarin het lagerhuis verzocht werd, het rapport van het tribu naal over het begrootingslek in behande ling te nemen. Na een korte verwijzing naar de pijn lijke scène, welke zich even tevoren had afgespeeld en na hulde te hebben gebracht aan het werk van Thomas in het kabinet, verzocht Baldwin de kamer het rapport van het tribunaal goed te keuren. „De wijze, waarop Thomas gehandeld heeft", aldus besloot Baldwin, „en zijn ver diensten als kabinetslid hebben hem de volledige sympathie van de kamer verwor ven". (Toejuichingen). Baldwin keurde ook de handelwijze van sir Alfred Butt goed. BANQUET TER EERE VAN DEN NEGUS. De Volkenbondsvereeniging te Londen heeft een banquet aangericht ter eere van den Negus, die er tegenwoordig was in ge zelschap van den kroonprins van Abessy- nië, den hertog van Harrar. Professor Gilbert Murray, die presideer de, bracht een dronk uit op den vorst, waarin hij er op wees, dat wat ook gebeure, de zaak van Abessynië een zaak van recht zal zijn. De Negus beantwoordde de toespraak in het Amharisch. Dr. Martin vertaalde de speech van Haile Selassie, die o.m. ver klaarde, dat het niet aanging een natie te veroordeelen, omdat zij haar onafhanke lijkheid niet prijsgaf na dapper een land, dat tot aanvaller was veroordeeld, te heb ben bestreden. De Negus besloot met te zeggen, dat het niet het oogenblik is om het vertrouwen in den Volkenbond te verliezen, noëh den strijd om de bescherming van de principes, welke dit organisme behartigt. De LEERDAM glasreclame raakt op het eind. 3919 Profiteer er óók nog juist even van FRANKRIJK. DE WET OP HET COLLECTIEF CONTRACT AANGENOMEN De Kamer heeft met 528 tegen 7 stem men het het geheele wetsontwerp aange nomen, strekkende tot begunstiging van de ontwikkeling van het collectief con tract en tot het wet maken daarvan voor de betrekkingen tusschen de werkgevers en de werknemers. Volgens het wetsont werp dient het collectief contract bepa lingen aangaande vrijheid van organisa tie, meeningsvrijheid der arbeiders, in stelling van gekozen gedelegeerden in fa brieken met meer dan tien man personeel, minimum salarissen, opzeggingstermijnen, enz. te bevatten. De vergadering der Kamer werd te 21 uur 50 opgeheven, nadat Leon Blum haar dank had gezegd voor den arbeid, gepres teerd in een zeven-urige vergadering, en haar had verzocht dit werk Vrijdagochtend voort te zetten voor de aanneming van het wetsontwerp tot invoering van de veertigurige werkweek. DE STAKINGSBEWEGING Behalve in het hotel- en restaurantbedrijf is vandaag in verscheidene andere bran ches en ondernemingen een accoord tot stand gekomen, zoodat in ongeveer 60 Pa- rij sche fabrieken het werk vandaag weer zal worden hervat. In Muehlhausen is het in de metaalindustrie tot overeenstemming gekomen. De loonen worden algemeen met 14 pet verhoogd. De arbeiders hebben daarop de bezette werkplaatsen ontruimd. Vandaag wordt het werk hervat. In Dury bij Amiens is het tot een al zeer merk waardige staking gekomen. Daar hebben n.l. de employé's en ziekenverplegers van het provinciale krankzinnigengesticht het werk neergelegd. De 800 patiënten wor den door de dokters en de afdeelingschefs verzorgd. In Parijs blijft een zekere span ning hangen. Gistermiddag trokken weer stoeten stakers door de binnenstad met roode vlaggen en opgeheven vuist. Op vele hoeken vormden zich in den loop van den dag oploopjes, waar straatredenaars opgewonden toespraken hielden. Niet alleen de rechtsche bladen wijzen bezorgd op deze gespannen stemmen. Ook de „Ere Nouvelle" verklaart, dat de ge beurtenissen van Donderdag tot ernstig nadenken manen. Men begrijpt, dat de re geering geduld heeft, maar het moet dui delijk gezegd worden, dat geduld hebben niet hetzelfde is als onverschillig bleven 'egenover uitbreiding van de wanorde. ENGELAND. Dfi VRAGENLIJST AAN BERLIJN. Cp spoedig antwoord aangedrongen. In b*t Lagerhuis werden gisteren den mi nieter van Buitenlandsche Zaken, Eden, verschillende vragen gesteld over de Brit- sche vragenlijst aan Duitschland. Uit de antwoorden van Eden blijkt, dat de Duit- sche regeering verzocht is haar antwoord ie bespoedigen. In het algemeen is de toestand niet ver beterd. De Arabische leiders verheelen niet, dat zij niet tot toegeven bereid zijn. Na geïsoleerde aanslagen zijn de Ara bieren overgegaan tot aanvallen op grooter school op patrouilles en Joodsche vestigin gen, zij het ook zonder succes. De benden beschikken over een groot aan tal patronen en bieden ernstigen tegenstand aan de militaire strijdkrachten. Naar gemeld wordt is het land voor de militaire controle verdeeld in vier distric ten. De Arabische oproerlingen hebben het thans speciaal begrepen op de verbindings middelen. Er zijn twee pogingen geconsta- teer om treinen te laten ontsporen door een brug te vernielen, terwijl aan een andere brug en verkeerswegen schade is toege bracht. De Arabische tirailleurs zijn op tal rijke plaatsen zeer actief. CHINA. DE BURGEROORLOG TUSSCHEN NOORD EN ZUID. De toestand in Hoe nan zeer ernstig. Volgens berichten uit Hankau zijn op nieuw sterke afdeelingen regeeringstroepen naar de hoofdstad van Hoenan, Hengtsjau, vertrokken. Ook 'verschillende vliegtuig eskaders zijn daar aangekomen. De regee ringstroepen betrekken defensive stellin gen en laten het initiatief over aan het Kwangsileger, dat met een sterkte van 40.000 man in geforceerde marschen naar Hengtsjau optrekt. Volgens berichten uit Hengtsjau is de toestand in de provincie Hoenan zeer erns tig. De Kwangsi-troepen bevinden zich reeds in de nabijheid der stad, die door de strijd krachten der regeering sterk bezet is. open en was na weinige oogenblikken on der de oppervlakte verdwenen. Twee leden der bemanning, welke uit 22 koppen bestond, sprongen nog te rech- tertijd over boord en konden gered wor den. Alle anderen worden vermist, onder wie de kapitein en het maohinepersoneel. Passagiers bevonden zich niet aan booi'd, daar het vaartuig kolen ging innemen. Met het bergingswerk is terstond een aanvang gemaakt. Een geweldige menschenmenigte heeft zich op de oevers der rivier verzameld. Volgens het Duitsche nieuwsbureau wor den nog acht leden der bemanning vermist, onder wie vijf vrouwen, die tot het keuken- personeel behooren. De scheepvaartmaatschappij, welke eige nares is van het verongelukte schip, schat daarentegen, naar Reuter meldt, het aantal dood en op zes. Het ongeluk zou te wijten zijn aan de buitengewoon sterke strooming der rivier, welke het sohip op zijde drukte. Een stoker van het vergane schip, die zich door een sprong op den pijler van de brug heeft weten te redden, heeft tegen over een vertegenwoordiger van D.N.B. de toedracht van de ramp als volgt geschil derd: Het schip werd door de sterke strooming en door de kracht van den hoogen golfslag tengevolge van het hoogwater tegen den brugpyler gedrukt. De kapitein trachtte het schip toch nog voorbij den pijler te sturen. Daarbij botste het schip met de lange zijde tegen den pijler en brak onder donderend gekraak in tweeën. Terwijl de stokers zich allen vermoede lijk hebben kunnen redden, wordt het keu- kenpersoneel, waaronder, zooals gezegd, vijf vrouwen, nog vermist. De kokin wist zich zwemmende te redden. Ook de kapitein, die, naar nader wordt gemeld, eveneens door een sprong op den brugpijler zyn leven wist te redden, ver klaart, dat de ramp te wijten is aan de on gewoon sterke strooming. De brandweer van Ween en zoekt met groote dreggen het water naast den pijler af naar de vermisten. Zeven dooden. Het aantal slachtoffers van het scheeps- ongeluk op de Donau wordt nader officieel op 7 geschat. Deze 7 personen worden ver mist en het is zoo goed als zeker, dat zij verdronken zijn, doordat zij zich onder dek bevonden en zich niet hebben kunnen redden. Naar de lijken wordt gezocht. Het scheepvaartverkeer op de Donau is op het oogenblik gestremd, daar het wrak van het NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDI SPANJE. DE ONRUST IN SPANJE. Op een rouwstoet geschoten. De spanning tusschen de marxistische en anarcho-syndicalistische elementen heeft zich de laatste 24 uur nog verder ver scherpt. Te Malaga hebben de anaraho-syndicalis- ten gistermorgen een overval gepleegd op een marxistischen^ rouwstoet, die het Woensdag j.l. door hen doodgeschoten com munistische gemeenteraadslid de laatste eer bewees, en doodden den sociaal-demo- cratischen voorzitter van den provincialen landdag met verscheidene schoten. Verlenging van den alarmtoestand. De Cortes hebben besloten den alarm toestand voor geheel Spanje gedurende een maand te verlengen. RUSLAND. PUBLICATIE VAN DE ONTWERP- GRONDWET. Het Tass-agentschap publiceert het ont werp voor de nieuwe grondwet der Sovjet Unie. Het eerste hoofdstuk handelt over den maatschappelijken opbouw en zegt o.a.: De unie der socialistische Sovjet Republieken is een socialistische staat van arbeiders en boeren. Haar politieke grondslag vormen de raden (sovjets) der afgevaardigden van de werkende bevolking, aan wie de geheele macht in de Sovjet Unie behoort. Haar economische grondslag vormen het socia listisch economisch stelsel en de socialis tische eigendom der productiemiddelen. Het socialistische eigendom heeft den vorm van staatsbezit of van bezit der corporaties. PALESTINA. DE ONRUST IN PALESTINA. Er zijn tanks gezonden naar het spoor wegstation Toelkarem, waar rebellen een trein tot ontsporing hebben gebracht, waar mede een patrouille werd vervoerd. Te Jericho is een Joodsch tehuis in brand gestoken. Vier personen zijn gearresteerd. Het verkeer tusschen Jeruzalem en Hebron is onderbroken, daar de rebellen een brug hebben vernield. Gisterochtend is het in de vlakte van Esdraelon opnieuw tot een botsing geko men. 50 Gewapende Arabieren vielen en kele schildwachten en een groep kolonisten aan en drongen een nederzetting binnen. De kolonisten beantwoordden het vuur der aanvallers, die zich ten slotte moesten te rugtrekken. Een politieafdeeling is ter plaatse aangekomen. De burgeroorlog ontbrand? Ten Zuiden van Hengtsjau zouden de vij andelijkheden tusschen de troepen van Nanking en Kanton zijn ontbrand. De Noor delijken zouden Leiyang, ten Zuiden van Hengtsjau, hebben bezet, terwijl de Kan- tonnèezen zich zouden hebben teruggetrok ken naar een plaats tusschen Leiyang en Tsjantsjau. De Kantonneezen in Foekien en Kiangsi? Naar verluidt zouden de Kantonneezen, die naar het schijnt over een troepenmacht van 400.000 man en over 400 vliegtuigen beschikken, de provincies Foekien en Kiangsi zijn binnengevallen. Twee Engel- sche kanonneerbooten hebben opdracht ge kregen zich terstond naar Kanton te bege ven. De Japansche consul te Kanton heeft de autoriteiten gewaarschuwd tegen de ernstige gevolgen eener anti-Japansche agi tatie. Zuid-West China voor directe opmarsch tegen Japan. De leiders van Zuid-West China hebben tegenover den vredesoproep van maarschalk Tsjang Kai Sjek een onverzoenlijke houding aangenomen en deze van de hand gewe zen, waarmede de kans op een vreedzame oplossing van de spanning in China steeds meer verdwijnt. In het antwoordtelegram, dat in uiterst scherpe bewoordingen is ge steld, wijzen de leiders van het Zuidwesten elke verantwoordelijkheid voor de kritieke ontwikkeling van de hand en verwijten zij de Nankingregeering dat de aangekondig de bijeenroeping van de plenaire zitting van de Kwo Min Tang tegen 10 Juli slechts een manoeuvre vormt. Zij stellen verder de Nankingregeering wegens het zenden van regeeringstroepen naar Hoehan voor het eventueel uitbreken van een burgeroorlog verantwoordelijk en wijzen tenslotte op de noodzakelijkheid van een directen op marsch tegen Japan. gezonken schip de vaargeul gedeeltelijk verspert. De Reichsbrücke zelf is niet be schadigd. HITTEGOLF IN LETLAND. In Letland heerscht een ongekend hevi ge hittegolf. De temperatuur steeg tot 42 graden Celsius. GEVAARLIJKE BRAND TE LENINGRAD In een der volkswijken van Leningrad is door onbekende oorzaak brand uitgebroken. De brand heeft onrustbarende afmetingen aangenomen en dreigt zich tot andere wij ken uit te breiden. Troepen zijn behulp zaam by het blusschingswerk. KERKNIEUWS Nieuwe onder-koning van Abessynië GRAZIANI VOLGT BADOGLIÓ OP Badoglio weer chef van den generalen staf Maarschalk Badoglio heeft Mussolini ver zocht hem te ontheffen van zijn functie als onderkoning van Abessynië, opdat hij on verwijld zijn activiteit weer zal kunnen wijden aan zijn functie van chef van den generalen staf. De Duce heeft dit verzoek ingewilligd en aangekondigd dat de ko ning Badoglio benoemd heeft tot Hertog van Addis Abeba. Maarschalk Graziani is in zijn plaats tot onderkoning be noemd. Maarschalk Badoglio heeft gisteren in het lictorenpaleis zijn bewijs van lidmaat schap van de fascistische partij in ont vangst genomen. Het werd hem overhan digd door den vice-secretaris der partij in tegenwoordigheid van de onderstaatssecre tarissen der drie defensie-departementen, den chef van den staf der milizia en an dere leidende persoonlijkheden. DE BELEGERDE NEDERLANDERS Spanning over hun lot Zooals gisteren gemeld, worden eenige Europeanen, onder wie twee Nederlan ders, door Abessijnsche bandieten bele gerd. Deze twee Nederlanders zijn de onge huwde gebroedrs Leenaars, zooals de „Te legraaf" meldt. Hun naam was in het eerste telegram verkeerd opgegeven, namelijk Lennartz, hetgeen hun identificatie hier te lande heeft bemoeilijkt en aanvankelijk ook ten de- partemente van Buitenlandsche Zaken den indruk heeft gegeven, dat in dezen sprake was van vreemdelingen, dit te eerder waar indertijd hier bericht was ontvangen, dat ten tijde van de ineenstorting van Abessy nië zich daar geen Nederlanders meer be vonden. Onnoodig te zeggen, dat de familie, die de laatste twee maanden geen bericht meer had ontvangen, toch reeds in groote ongerustheid verkeerde en thans vurig hoopte spoedig goede tijding te mogen ont vangen. In hun laatsten brief (omtreeks half April hier ontvangen) hadden de broers reeds geschreven, dat het ook in de buurt van het Zwadimeer in Aroesi, ongeveer 250 kilometer van Addis Abeba gelegen, waar zij samen een koffieplanta ge hebben, onrustig begon te worden en dat zij daarom met hun naasten buurman, den Engelschen theeplanter Harris, beslo ten hadden gezamenlijk de noodige ver dedigingsmaatregelen te treffen. De oudste broer thans 38 jaar oud is ongeveer vijf en een half jaar geleden als gevolg van een relatie, die het land goed kende, naar Abessynië vertrokken. Na door den negus in audiëntie te zijn ontvangen, verkeeg hij een concessie en daarna heeft de toen 33-jarige doctorandus in de Handelswetenschappen van de Rot- terdamsche Hanelshoogeschool in het land der Aroefi pioniersarbeid verricht. Toen de ontginning en koffieaanplant een succes gebleken is, twee jaar geleden, is zijn jongere broer, die thans 36 jaar oud is, en die tot dusverre in Frankrijk werkzaam was geweest, ook naar Abessy nië vertrokken om daar zijn broer bij te staan bij de verdere exploitatie van de koffieplantage. Verleden jaar Augustus, toen Addis Abeba omzwermd ww met journalisten, heeft de oudste broer voor dit internationale gezelschap nog een le zing gehouden. Beide broers waren tot dusver zeer te vreden met het resultaat van hun arbeid en stonden op goeden voet met de inheem- sche bevolking, waaruit zij bruikbare ar- beiddkracHten betrefcken. Totdat nu de na-oorlogsche onrust hen wejicht van al les, het resultaat van jaren moeizamen ar il e id beroofd heeft en zij, blijkt het eerste bericht juist te zijn geweest, alleen nog mogen hopen er het leven goed af te bren gen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN HEVIGE MIJNGASONTPLOFFING IN JAPAN. 30 dooden, 28 gewonden. Dertig mijnwerkers zijn gedood en 28 ge wond tengevolge van een gasontploffing, welke zich heeft voorgedaan in de kolen mijn te Ohtani (provincie Foekoeoka in Japan). SCHEEPSRAMP OP DEN DONAU. Zes personen verdronken. Het passagiersschip „Wien" is gisteren middag tegen half één uur op een pijler ge botst van de „Reichsbrücke" te Weenen, welke brug momenteel verbouwd wordt. Onder donderend gekraak spleet het sohip PATER ADELBERTUS LOKKERS O.C. Onder zeergroote belangstelling is Woensdag jl. het 'zilveren priesterjubileum gevierd, van pater Adelbertus Lokkers, leeraar aan het gymnasium te Zenderen. In de kloosterkerk droeg de jubilaris des morgens een plechtige H. Mis op, waar bij de muziek werd verzorgd door de scho- la der studenten van het gymnasius „St. Alberti". De Jubilaris werd bij het opdragen van het Heilig Misoffer geassisteerd door zijn broers, pater Polycarpus Lokkers, conrec tor van het gymnasium, en pater Constan- tius Lokkers, missionaris in Brazilië. Na de H. Mis vond een receptie plaats in de aula van het gymnasium. Hierbij wa ren aanwezig de familieleden van den ju bilaris, professoren en studenten van „St. Alberti", alsmede vele orde-broeders. De hoogeerw. pater Lambertus Smeets, rector van het gymnasium, sprak den jubilaris toe, memoreerend het rijke priesterleven, waarin zooveel en zoo vruchtbare arbeid was verricht, eerst te Rome als archivaris van de orde, daarna als prior van Maria in Transpontina, en niet het minst ten slotte als leeraar aan het gymnasium, waar van zijn Latijnsche lessen een bijzondere roep uitgaat. Met een hartelijk woord van dank voor al voor het werk aan het gymnasium be sloot de rector zijn toespraak. Een der stu denten der rhetorica, sprak hierna den jubilaris toe. In zijn dankwoord heeft de jubilaris daarna allen lof, hem toegezwaaid teruggebracht op Hem, door Wiens genade het den zwakken mensch slechts mogelijk is, sterk te zijn, en op hen, die altijd hem behulpzaam waren, zijn medebroeders en op zijn studenten. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week géén audiëntie verlee- UITVAART P. GONZAGA GOUVERNEUR O.F.M. Gisteravond werd het stoffelijk overschot van Pater Gouverneur, pionier van de Bra- ziliaansche Missie en gedurende 25 jaar actief Missionaris, overgebracht van Rotter dam waar de oud-missionaris in het St. Franciscusgasthuis in den ouderdom van 63 jaar was overleden naar Katwijk overgebracht. Om 7 uur werden de metten der overle denen gezongen. Agens was de zeereerw. Pater Blom O.F.M., Rector van het Missie college, Diaken Pater van der Werf O.F.M. en Subdiaken Pater Petit O.F.M., leeraren aan genoemd college. Cantores waren de Paters Mikx O.F.M. en Pex O.F.M. Mede broeders uit de omgeving woonden de plechtigheden bij. Hedenmorgen half tien vingen de Plech tige Lauden aan. Agens was de Hoogeerw. Pater Honoratus Caminada O.F.M., Pro vinciaal der Minderbroeders* Pater Beek man O.F.M., en Pater Baye* O.FM. assi steerden respectievelijk als Diaken en Sub diaken. Pater Gronheid O.F.M. en Pater Pex O.F.M. fungeerden als oantoren. De Plechtige H. Mis van Requiem werd gecelebreerd door den Hoogeerw. Pater Honoratus Caminada O.F.M., die ook met dezelfde assistentie de begra'enis op het kloosterkerkhof verrichtte. Vele confraters van den overleden? wa ren naar Katwijk overgekomen om den overleden medebroeder de 1 -atste eer te bewijzen. Onder de aanwezigen merkten wij op den Hoogeerw. Pater Paulus Stein O.F.M., oud missionaris van de Missie van Brazilië, als mede een deputatie van de Zusters van de Congregatie van Heythuisen, waar de over leden de laatste jaren als Rector aan het Generalaat der Zusters verbonden was.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6