SPORT VRIJDAG 12 JUNI 1936 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WEINIG VERANDERING. J" DE BILT SEINT: Meest zwakke Zuidelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Weinig verandering in tempe ratuur. Hoogste barometerst.: 769.0 te Ingö. Laagste barometerst.: 745.0 te Isafjord. Het minimum bij IJsland passeerde dit eiland met veel regen aan de Zuidkust en het ligt thans over het Noord-Westelijk deel. Het vlakke minimum aan de Oostzee trok naar de Noordzee. Terwijl het gebied van hooge luchtdruk in het Noorden zich naar de Poolzee verplaatste en nog in be- teekenis toenam, trok dat op den Oceaan zich nog verder terug. In Centraal-Europa steeg de luchtdruk. Er vielen nog zware regens in Zwitserland en de Alpen (Zue- rich 15 m.m., op de Saentis in den nacht 30 m.m. sneeuw). Ook in den middelge bergten viel nog regen en zijn alle toppen nog in de wolken gehuld. Op het vaste land zijn de luchtdrukverschillen thans uiterst gering geworden en heerscht over groote gebieden windstilte. Bij de vlakke lucht- drukverdeeling zal in onze omgeving de wind zwak blijven en in hoofdzaak uit het Zuiden of Westen. In de temperatuurver- deeling kwam weinig verandering In het Noord-Oosten breidde de continentale warmte- zich over geheel Scandinavië uit. Op het vaste land en de Brltsche Eilanden bleef het koel. Bij de toevoer van lucht- massa's uit het Westen is op het vaste land nog weinig vooruitzicht op een belangrijke stijging der temperatuur. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 9.50 uur tot Zaterdagmorgen 4.09 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee: op Zaterdag 13 Juni voorm. 9.24 en nam. 9.56 uur. LUCHTTEMPERATUUR. 18.9 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 17 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19 gr. C. PRINSES JULIANA BEZOEKT EINDHOVEN. Als voorzitster van het „Roode Kruis". Heden heeft de algemeene vergadering van het Ned. Roode Kruis in Eindhoven plaats gehad, waarbij de voorzitster, H. K. H. Prinses Juliana, tevens een bezoek aan deze stad bracht. Te half elf arriveerde de koninklijke auto uit het Loo voor het ontspannings gebouw van de Philipsfabrieken, waar de Prinses door de Roode Kruis-commissie werd ontvangen. Het voltallig hoofdbestuur was daar aanwezig, benevens het bestuur van de afdeeling Eindhoven, waarvan me vrouw Philips de Jonh voorzitster is. De Prinses was in gezelschap van freule De Brauw en Baron Baud. Door den tuin, die het ontspanningsge bouw scheidt van de Philips' kleuterschool, begaf men zich naar de boven deze school ge'egen aula, waar om 11 uur de algemee ne vergadering gehouden werd. De vergadering werd geopend door H. K. H. Prinses Juliana, presidente van het Roode Kruis. Na een woord van welkom tot de aan wezigen te hebben gesproken en daarbij in het bijzonder te hebben begroet den bur gemeester van Eindhoven, de vertegen woordigers van Nederlandsch-Indië en Cu rasao en die van den Koninklijken Natio- nalen Bond „Het Oranjekruis" memoreer de de Prinses als een bijzonder belangrijk feit in het afgeloopen jaar de uitzending der ambulance naar Ethiopië. Het Neder- landsche Roode Kruis spreekt zijn harte lijke arkentelijkheid jegens alle inwoners van het rijk, zoowel in Europa als in de overzeesche landen, die door hun milde b dragen in geld of in natura die uitzending- mogelijk hebben gemaakt. Na de rede van Prinses Juliana werd 't verslag door het hoofdbestuur van zijn verrichtingen en den toestand van het roo de Kruis over 1935 uitgebracht. Aan dit verslag wordt het volgende ontleend: Het aantal afdeelingen is in het afgeloopen jaar met 6 vermeerderd. Uit de in het verslag opgenomen gegevens van de verrichtingen der verschillende afdeelingen blijkt we derom een groote activiteit over de geheele linie. Het aantal transportcolonnes in Neder land bedraagt thans 73. Bij het hoofdbe stuur zijn thans ingeschreven 2486 helpers, terwijl de aantallen helpsters en adspirant- helpsters resp. stegen met 64 en 190. Het aantal Roode Kruis bloedtransfusie diensten bedraagt thans 23, terwijl in 10 steden definitief is besloten, tot het stich ten van een Roode Kruis bloedtransfusie dienst, zoodat binnen korten tijd 33 bloed transfusiediensten onder de auspiciën van het Nederlandsche Roode Kruis function- neerende zullen zijn. Van de stichting van den eersten bloed transfusiedienst af zijn 902 aanvragen voor een bloedtransfusie bij de verschillende diensten ingekomen. Niettegenstaande het rijkssubsidie met 4400 is verminderd, is het toch mogelijk geweest, de begrooting grootendeels onge wijzigd aan die van het vorige jaar te doen sluiten, doordat het departement van De fensie heeft goedgevonden, het bedrag, noodig voor de kringmagazijnen en trans portcolonnes met 4000 te verhoogen.. Nadat de begrooting was vastgesteld, werden de ingekomen voorstellen der af deelingen behandeld. Na afloop der vergadering reed de ko ninklijke auto, gevolgd door talrijke volg auto's en autobussen, waarin de deelne mers aan de vergadering en de genoodig- den hadden plaats genomen, door Eindho ven's straten, volgens een van te voren vastgestelde route, naar het stedelijk Van Abbemuseum, waar het gemeentebestuur van Eindhoven H. K. H. een ontvangst be reidde. Langs den weg had zich een groo te menschenmassa opgesteld, aangevuld met de duizenden die juist de fabrieken hadden verlaten. In gansch de stad werd druk gevlagd en waar de stoet passeerde weerklonk luid gejuich. Voor de trappen naar het museum werd H. K. H. bij den auto verwelkomd door burgemeester A. Verdijk, terwijl aan den ingang een dachter van den burgemees ter, mej. A. Verdijk, de Prinses bloemen aanbood. In de groote middenzaal sprak de bur gemeester een begroetingsrede uit. Prinses Juliana beantwoordde 's burge meester's rede. De Prinses merkte op, dat Eindhoven een van die gemeenten in den lande is, welke binnen den tijd van een menschen- leeftijd in bijzonder sterke mate tot ont wikkeling en uitbreiding zijn gekomen. Maar de energie van Eindhoven's inge zetenen, welke in dat streven tot uiting komt, kent ook andere oogmerke i dan stof felijke welvaart. Niet Hermes alleen, ook zijn zusters, de Muzen, zijn hier in eere. Een sprekend bewijs daarvan is het ge bouw, waarin wij ons thans bevinden een nieuwe aanwinst, die haren schenker alle eer aandoet en waarmede de stad Eindhoven zeer zeker mag worden geluk- gewenscht. Doch beide, de nijverheid zoowel als de kunst, vermogen slechts dan tot volle, har monische ontwikkeling te komen, wanneer het gevoel voor den medemensch daarbij zijn invloed diet gelden. Terecht is door u, mijnheer de burgemeester, op de bezielen de werking van de liefde voor den even- mensch gewezen. Dat gevoel is hier in Eindhoven iets, dat werkelijk leeft. Het geeft op gelukkige wijze leiding aan de deugdelijkheid en de kracht, die zooeven door u werden genoemd onder de eigen schappen door welke de afdeeling Eind hoven van het Nederlandsche Roode Kruis zich kenmerkt, als het ware gepersoni fieerd ir hare uitnemende voorzitster, me vrouw Philips W:j verheugen ons van harte, dat de ver houding tusschcn het gemeentebestuur en de afdeeling Eindhovcr. mag zijn zooals zij is en hebben de cveituig'ng dat de samen werking lusschen die beide organen, ge baseerd op onderling vertrouwen en solida riteitsgevoel, heden en in de toekomst en onder alle omstandigheden ten goede moet kernen aan het welzijn der bv gerij Na deze toespraak volgde een bezichti ging van hst van Abbemuseum. Langs denzelfden weg keerde het gezelschap om streeks 1 uur terug naar het Philips' ont spanningsgebouw. Voor den irgang stond op het plein de Roode Kruis trarsportko- lonne van de afdeeling Kindbovei, in het gelid. Prinses Juliana inspecteerde deze keurtroep en zal daarna, met het Roode Kruis-bestuur burgemeester en wethou ders van Eindhoven, aan een echt Bra- bantschen koffiemaltijd aan. De roodge- tinte tafelkleeden, de krentenmik en de oorlooze koffiekommen hadden hier de gebruikelijke ingrediënten van een offi- cieele lunch vervangen. In den namiddag bracht de Prinses een langdurig bezoek aan de Philips-fabrieken. Voor het overige van den middag stond nog op het programma een bezoek van de Prinses met de deelnemers aan de verga dering aan de golflinks van de Eindho- vensche Golfclub, waar de voorzitster van de afdeeling Eindhoven van het Roode Kruis, mevr. A. Philipsde Jongh een thee zou aanbieden. Vanavond zal de Prinses tegenwoordig zijn bij een diner in hotel du Commerce. INSTALLATIE CAPITULANTENRAAD. Geen vrees voor militariseering van het ambtenaren-corps. De voorzitter van den Capitulantenraad, de heer C. P. van Ginkel, secretaris-generaal van het departement van Defensie, heeft hedennamiddag in het gebouw van het de partement dezen raad geïnstlleerd het de volgende rede: „Heeren leden van den Capitulantenraad, het is mij een aangename taak, u het wel kom te mogen toeroepen. Inderdaad is het geen gemakkelijk werk, waarvoor wij allen geplaatst zijn, n.L om de meest geschikte personen te brengen op de beschikbaar komende plaatsen in het ambtelijk leven. Van sommige zijden zullen we daarbij, hoofdzakelijk wegens onvol- 18 doende bekendheid met de gemaakte bepa lingen, wellicht eenig verzet ontmoeten; men is in Nederland nu eenmaal en te recht gesteld op zijn vrijheid en dus ook op zijn vrijheid in de keuze bij het aanvul len van opengevallen plaatsen in de onder scheiden takken van dienst. Onze plicht zal het daarom vooral moeten zijn, dit moge lijke verzet te breken door de diensten van werkelijk bruikbare krachten te voorzien, en ik geloof, dat de gegevens voorhanden zijn om daarin te kunnen slagen. I" de eerste plaats is het aanbod van ge- sch.xte adspiranten voor de voornaamste groep van capitulanten, n.l. de dienstplich tige sergeanten, veel grooter dan de vraag, zoodat er reeds bij het aannemen van ge gadigden een behoorlijke selectie kan plaats vinden. Daarna worden zij, die bestemd zijn tot capitulant, nog gedurende 6 jaren onder toezicht gesteld, voordat zij als burger- of militair-ambtenaar worden aangenomen, enzulks nog wel in volgorde van hun num mer op een candidatenlijst, zoodat het ook voor de militaire commandanten onmoge lijk is, te weten, wie militair- en wie bur ger-ambtenaren zullen worden. De korps commandanten zullen dus worden gedwon gen tot een voortdurende zorg voor de ge schiktheid van allen. De waarborg, dat de recruteering van het lagere ambtenaren korps in algemeenen zin derhalve beter zal zijn dan tegenwoordig, is dus aanwezig, want een examen of een aanbeveling, zon der meer, kan toch zeker allerminst als een betrouwbare maatstaf voor de geschiktheid als ambtenaar worden aangemerkt. Al verder is een reeds vaak gehoorde klacht, dat men bevreesd is, dat door in voering van het capitulantenstelsel het ambtenarenkorps gemilitairiseerd zal wor den. Deze vrees lijkt volkomen overdre ven; de capitulanten zullen immers begin nen met als jongsten plaats te nemen in de ranglijsten der ambtenaren met de laagste rangen, zoodat het uitsluitend van de meer deren zal afhangen, hoe de gewezen capi tulanten zich als ambtenaar zullen ont wikkelen. Houden we tenslotte dan nog rekening met het feit, dat invoering van het stelsel een legerbelang van de eerste orde is, om dat het hierdoor mogelijk wordt, het onder officierskorps te verjongen en den bevor deringsgang beter te regelen, terwijl het financieel belang van het rijk er belangrijk mee gebaat is, dan geloof ik, dat het een goed werk is, ernstig te streven, het stelsel te laten slagen". VEREENINGING VAII NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Afdeeling Zuid-Holland. De afdeeling Zuid-Holland van de Ver- eeniging van Nederlandsche gemeenten heeft gisteren een ledenvergadering ge houden in het Palacehotel te Scheverun- gen, onder voorzitterschap van mr. G. van Baren, burgemeester van Delft. Met groote erkentelijkheid maakte spr. gewag van den jarenlangen arbeid als voorzitter van den heer E. Vernède, oud- burgemeester van Voorschoten, die we gens hoogen leeftijd zijn functie meende te moeten neerleggen. De huishoudelijke zaken werden afgehan deld. De aftredende bestuursleden, de hee ren F. N. Quant, lid van den raad van 's-Gravenhage, en A. B. de Zeeuw, wethou der van Rotterdam, werden herkozen. In de vacature-Vernède werd gekozen mr. F. A. Helmstrijd, gemeente-secretaris van Alphen aan den Rijn. De heer J. A. J. Jansen Manenschijn, burgemeester van Zwijndrecht en inspec teur der werkverschaffingen voor Zuid- Holland, zuidelijk deel, heeft een belang wekkende inleiding gehouden ver het ac- tueele onderwerp: De gemeenten en de werkverschaffing. Na gemeenschappelijke lunch heeft mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's-Hertogenbosch, ten slotte een interessan te lezing, verduidelijkt met lantaarnplaat jes, gehouden, over: De weg in het land schap. De dag is besloten met een bezoek aan de Koninklijke stallen en aan het paleis Huis ten Bosch. De gemeente 's-Graven- hageheeft een thee aangeboden in Bosch- lust. DE HANDELSKAMER H. A. K. A. In het paviljoen op de Scheveningsche pier is gisteravond geopend de jaarlijk- sche algemeene vergadering van de Coö peratieve Groothandelsvereeniging De Handelskamer (H.A.KA..). De voorzitter van de H.A.K.A., de heer J Kolkman, heeft een openingsrede gehou den, waarin hij den economischen toestand in 1935 besprak. Hij zette daarin uiteen, dat de gedeprimeerde toestand van handel en nijverheid zijn stempel ook drukte op de coöperatieve beweging. Zoolang de toe stand in Nederland zoo is, dat ongeveer 400.000 menschen door gebrek aan arbeid nauwelijks in staat zijn, hun primaire le vensbehoeften te dekkc.., zal het terrein der voorziening van de meer secundaire levensbehoeften voor een groot deel braak moeten blijven liggen, iets wat voor de coö peratieve beweging een nadeelige factor is. Spr. stond hierna stil bij de in het voor bijgegane jaar aangewende pogingen tot ordening en saneering in die bedrijfstak ken, waarin meer speciaal de coöperatie ve beweging bepaalde belangen heeft. Wat de Handelskamer betreft, was spre ker van oordeel, dat het verslag aantoont, dat de activiteit der Kamer op gezonde grondslagen is opgebouwd. Dat men in deze moeilijke tijdens kan spreken van een gunstig jaar voor de Kamer is een krachtig bewijs van de vitaliteit der beweging. Prof. van der Bilt sprak een welkomst woord namens het gemeentebestuur. Verder sprake o.a. woorden van welkom de heeren L. Beumer namens de R.-K. Fe deratie en J. A. Schutte voor het R.-K. Werkliedenverbond. Zaterdag wordt de vergadering voortge zet. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter is voor de week van 14 tot 20 Juni vastgesteld op 0.85 per kilogram. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Telef. 274. Hoe word ik snel bruin? Door AMILDA-zonnebruincréme krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ot. TEKORT SPOORWEGEN 34 MILLIOEN. Bijna twee millioen hooger dan vorig jaar. Uit de rekening van gemeenschappelijke baten en lasten van de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg Mij. te Utrecht blijkt, dat het saldo van de exploita.ierekening, saldo afrekening, huur van rollend mate rieel, vergoeding wegens medegebruik van spoorwegen en stations, en de diverse ba ten tezamen oplevérden 7.146.253. De uitkeeringen wegens huur en mede gebruik van spoorwegen, stations enz. sal do-interestrekening ƒ21.297.454) afschrij vingen, verschillende verliezen en bijdra gen vereischte 39.878.595, zoodat een na- deelig saldo moest worden opgeteekend groot 32.732.342, waarvan kwam ten laste van de Mij. tot Exploitatie van S.S. 14.547.708 v.j. 13.688.072) door de bij betaling van den Staat der Nederlanden ingevolge overeenkomst 1920. S.S. ad 15.267.708 (v.j. 14.408.072) kon een winst saldo worden verkregen van 720.000 (onv.). Van het nadeelig saldo kwam ten laste van de H.IJ.S.M. 18.184.635 (17.110.091). Door de bijbetaling van den Staat der Nederlanden ingevolge overeen komst 1923 H. S. ad 19.084.635 (18.010.091) kon een winstsaldo worden opgevoerd van ƒ900.000 (onv.). Door den Staat is zoodoende in totaal te dekken over 1935 ƒ34.352.343 (v.j. ƒ32.418.163). Op de balans van de S.S. komen de obli- gatieleeningen voor met een bedrag van ƒ219.065.400 (v.j. ƒ222.936.100). Op de ba lans van de H.IJ.S.M. paraiseeren de obli- gatieleeningen met een bedrag van ƒ176.225.250 (v.j. 179.282.250). „Tel." DE HOLLANDIA- ROEI WEDSTRIJDEN KALME INZET VAN HET TWEEDAAGSCHE FEEST 's-Molenaarsbrug, 12 Juni. Het Hollandia-roeifeest te Aiphen aan den Rijn is hedenmorgen op kalme wijze aangevangen. Het was nog betrekkelijk stil langs de boorden van den Rijn toen te kwart voor elf de twee eerste schoten vielen ten teeken dat de roeiwedstrijden 1936 een aanvang namen. De muziek speelde het volkslied, vlaggen werden ge- heschen, het spel kon beginnen. En precies op tijd geschiedde zulks. Het weer was uitstekend. Er stond èen stevig briesje uit het Westen, zoodat de roeiers den wind in den rug hadden, het geen bij de gemaakte tijden wel eens tot uitdrukking zal kunnen komen. Overnaadsche Skiff beginne lingen: Te 11 uur viel het startschot voor de eerste race in dit nummer. De strijd in de le heat ging tusschen Aegir (G. de Maan) en Njord II (R. Loggers). Van strijd was "eigenlijk hier geen sprake, want de Njord-skiffeur nam onmiddellijk de leiding en roeide heel rustig de race uit, terwijl de Maan ver achter bleef. Nog was de Njord-roeier 'n flink stuk van de fi nish, toen de muziek reeds het clublied van Njord inzette. Uitslag: 1. Njord II 8 min. 37 sec., 2. Aegir. In de 2e heat kwamen Poseidon (D. Logger) en Amstel (H. van Veen) tegen elkaar, welke race merkwaardig veel overeenkomst met de eerste vertoonde. Beide roeiers stuurden aanvankelijk slecht, doch van Veen herstelde zich het eerst en won gemakkelijk. Uitslag: 1. Amstel in 8 min. 25 1/5 sec., 2. Poseidon. De derde heat bracht twee Leidsche vertegenwoordigers aan den start, n.l. Njord I (A. A. B. Portheine) en Die Ley the (G. J. Velds). Portheine startte slecht en miste dadelijk twee slagen, hetgeen hem ■op een achterstand van 1 lengte kwam te staan. Daarna roeiden beiden rustig verder en Velds behield zijn voorsprong tot op enkele honderden meters van de finish, waarna de afstand nog vergroot werd. Uitslag: 1. Die Leythe in 8 min. 36 3/5 sec., 2. Njord I. De vierde heat was een row over voor de Hoop (A. P. Gaarlandt). J o n g e S k i f f A: In de le heat lagen aan den start: 1. de Hunze (R. v. Dalen), 2. Amstel (J. L. Bollen). Na een aanvan kelijk gelijk opgaanden strijd, werkte v. Dalen zich los en hij won gemakkelijk in 8 min. 36 1/5 sec., 2. Amstel. De 2e heat ging tusschen de Hoop (J. Zeegers Jr.) en Njord (W. L. de Walle). Beter gezegd, zoo had het moeten zijn, want de Walle was niet tijdig aan den start en werd gediskwalificeerd, zoodat Jan Zeegers al heel gemakkelijk in de fi nale kwam. Zijn tijd was 8 min. 36 sec. Dames Vieren: Als eerste der da mesnummers stond de race der Dames Vieren in stijlsnelroeien op het program ma. In de le heat won de Laak in 4 min. 12 sec. van de Maas. Verder roeiden Dordt, Hunze en Argo een row over. Punten: Laak 55, Maas 41. Dames Skiff: De le heat in dit nummer werd een gelijke strijd tusschen Delftsche Sport (mej. F. Westerhof) en Maas (mej. J. Boks). Het was nagenoeg niet te zien welke boot hier als eerste ein digde, doch mej. Westerhof werd winna res in 3 min. 32 sec. met 46 pnt. tegen de Maas 41 pnt. De Hunze had een row over. WATERPOLO DUITSCHLAND—NEDERLAND. Het Duitsche zevental samengesteld. Het Duitsche waterpolo-zevental, dat op 21 Juni a.s. te Hannover tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Klinkenberg (Duitburg). Achter: Bauer (Hannover), dr. Schuer- ger (Neurenberg) en Gunst (Hannover). Voor: Hauser (Muenchen), Schneider (Duisburg) en Schulze (Maagdenburg) Als reserve is Schwenn (Hannover) aan gewezen. RECHTZAKEN GEMEENTE-AMBTENAAR VOOR DE RECHTBANK Ruim f 6000 verduisterd Een ontslagen gemeente-ambtenaar, te Amsterdam, de 58-jarige commies J. M. v. O., stond heden voor de Vierde Kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam terecht, ver dacht van verduistering in dienstbetrek king. De man was belast met het opma- kne der betalingsbescheiden der ambte naren en beambten van de afdeeling secre tarie. Vele jaren had hij in deze staten ge knoeid, zoodat hoewel hij zijn salaris op de gewone wijze ontving ook 200 als „salaris" via de giro ontving. Bij de z.g. girokaartjes, die hij aan den ontvanger stuurde voegde hij ook een kaartje op zijn eigen naam. De moeilijkheid was nu de totaaltelstrook in overeenstemming met het door den ontvanger uitbetaalde bedrag te brengen. Brutaalweg verhoogde hij het saldo met 200 en ook op het z.g. girobevelschrift, dat iederè maand door hem werd ingezon den vermeldde hij /200 te veel. Geruimen tijd ontving de ambtenaar op die wijze 200 „salaris" op zijn giroreke ning gestort. Tenslotte werd het bedrog ontdekt, het bleek, dat hij op de telstrook soms een valsche naam had geplaatst om het bedrag f 200 hooger te maken. In December van het vorige jaar is hij gearresteerd, uit het onderzoek bleek, dat hij de gemeente voor 6854 heeft bena deeld. Slechts een deel van de verduister de bedragen is ten laste gelegd. Èen gemeente-ambtenaar, als getuige geboord, geeft een verklaring van de wijze waarop door verdachte is gefraudeerd. Getuige deelt mede, dat er wel controle was, doch lat de man, die hiermede belast was, deze blijkbaar niet voldoende uitoefen de. De chef van verdachte verklaarte dat hij als administrateur niet gecontroleerd heeft Officier: Meneer, daar maak ik u een ernstig verwijt van. Getuige: Dat is voor mij een onmogelijk heid, mijn werkzaamheden zijn daarvoor te omvangrijk Officier. Natuurlijk, een ander had het moeten doen. Zoo was het met de fraude bij het marktwezen ook. Steeds wordt de verantwoordelijkheid op een ander ge schoven. Verdachte bekende volledig. Hij gaf toe, zijn salaris in contanten te hebben ontvan gen. Bovendien had hij door middel van de vervalschte staten ook f 200 p. m. op de girorekening gestort gekregen. „Ik heb ernstig gefraudeerd: m'n schuld is groot. Vooral omdat iedereen me ver trouwde", besloot de man zijn bekentenis. Door geldzorgen en veelvuldige ziekten in zijn gezin, was hij tot zijn daad gekomen. Bij het parket zijn voortdurend zaken te gen gemeenteambtenaren in behandeling, zeide de officier mr. de Eiécourt in zijn requisitoir. Eigenlijk is deze zaak toevallig aan het licht gekomen. Iemand maakte een opmerking tegen verdachte en deze dacht toen dat zijn knoeierijen ontdekt waren. Hij kwam plotseling met een volledie be kentenis voor den dag. Indien dit niet was gebeurd zou waarschijnl'jk nog de gefin geerde ambtenaar op de staten voorko men. Controle ontbrak volkomen en nie mand scheen z;ch verantwoordelijk te vinden. Wegens oplichting meermalen gepleegd, requireerde de officier legen O. een ge- vangenistsra? van twee jaar onder aftrek van voorarrest. De verdediger mr. J. de Vries bepleitte clementie. Vonnis 26 Juni.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2