27ste Jaargang VRIJDAG 12 JUNI 1936 No. 8442 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS S)e £cid&eHe(5ow/fca/rit OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij TooinitbetaBng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 il GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Voedsel-vernietiging 't Is en blijft een schande, als goed voed" sel wordt vernietigd schreven we j.l. Donderdag, naar aanleiding van een be richt „bloemkool naar de mestvaalt". En wij willen het herhalen, 't Is onze overtui ging, dat door de Overheid een dergelijk „oeconomisch" handelen moet worden be let! Maar: dan moet de Overheid toch aan geven, wat er dan met die groenten, welke anders vernietigd zouden worden, moet gebeuren! En, als de Overheid dat zou doen, zou dan niet ook weer tegen die wijze-van- doen critiek, en gegronde critiek wor den aangevoerd? Waarschijnlijk! Wij willen eerlijk erken nen, dat wij niet een weg zien open staan, welken wij met volkomen gerustheid zou den kunnen bewandelen. Op alle wegen, welke wij vóór ons zien, liggen belangen, die wij zouden moeten stuk trappen. Doch veronderstelt nog niet toegegeven dat ook een Regeering geen alleszins verkieslijken weg zou weten te bewan delen; alles is beter èf althans minder slecht, dan vernietiging van goed voedsel! Vernietiging van goed voedsel is zoo moet iedereen het zien een verkrachting van het doel der natuur, of men -kan het ook anders zeggen, en zóó willen wij het zeggen een weg-smijten van wat Gods Wijsheid en Goedheid den menschen heeft geschonken, om zich te voeden. En dat is erg! Dat is erg, als er zoo velen zijn, die dat voedsel kunnen gebruiken. De taak van een Regeering is in dezen tijd ontzaglijk zwaar. En even moeilijk als die taak is, even gemakkelijk komen zoo velen tot critiek! Doch er zijn gevallen, waarin de critiek niet zwijgen mag, en daaronder valt, naar onze besliste overtuiging, de critiek op de voedsel-vernietiging. Neen, dat mag zoo niet doorgaan! V In het Huis van Bewaring Het Julinummer van het Mbld. voor Berechtiging enz. bevat twee brieven. In de brieven vertelt een meisje wat haar is overkomen en een vader wat zijn zoon weervaren is, toen beiden een verkeers boete niet betaalden, maar de boeten gin gen „uitzitten". En 't is verschrikkelijk, wat deze men schen moesten meemaken zij hadden beiden in een betrekkelijke kleinigheid te gen de verkeersregels gezondigd in het Huis van Bewaring, in gezelschap van an deren, zich vervelend en zich ergerend. Een der redacteuren van genoemd Mbld, schrijft by deze brieven 'n hartig woordje, dat aldus eindigt: „Een deskundige zei mij onlangs: „de Mi nister van Justitie, die dat verandert (n.l. de euvelen van de hechtenis in gemeen schap) verdient een standbeeld". Wij lo ven bij dezen een standbeeld uit en wij wachten met ongeduld op een gegadigde".' Naar aanleiding van bovenstaande brie ven heeft, zooals gemeld, het Kamerlid ds. v. d. Heiden eenige vragen gericht tot den Minister van Justitie. Mocht de Minister van Justitie een be vredigend antwoord weten te geven en frissche verbetering toezeggen in den be- staanden slechten sleur-toestand. De wereld in vogelvlucht NIEUWE ORIëNTEERING IN BRITSCHE POLITIEK. Rede van Chamberlain wekt verwondering in Zuid-Afrika. LONDEN 12 Juni. (A.N.P.) Volgens een bericht uit Kaapstad heeft de jongste rede van Neville Chamberlain in Zuid- Afrikaansche regeerings- en parlementaire kringen opzien gebaard. Men verklaart, dat hier sprake is van een nieuwe Britsche politiek, die de sancties wil opgeven en den Volkenbond tot een louter advisee- rend orgaan wil maken. De meening heerscht in Zuid-Afrika, dat Chamberlain met deze rede zijn eigen politieken dood heeft aangekondigd. Men herinnert er aan, dat minister-president He )g nog onlangs heeft verklaard, dat de volkenbond de sancties tegen Italië zoo noodig jarenlang moet handhaven, waarbij Smuts zich heeft aangesloten. De toestand in China begint nu werke lijk onrustbarend te worden. De leiders van Zuid west-China, die de z.g. Kanton- regeering vormen, hebben een vredesgroep van den leider der Nanking-regeering Tsjang Kai Sjék van de hand gewezen. In deze oproep "had Tjang Kai Sjek ver zocht, den opmarsch der Zuid-Chineesche legers naar het Noorden te staken in af wachting van de besluiten van 't centrale uitvoerende comité. Nu deze oproep in den wind geslagen is, is de Nanking-regeernig vast besloten, haar gezag onder alle omstandigheden te handhaven, ingeval de commandanten der K wan gsi-str ij dkr achten hun zelfstandige actie niet zouden staken. Hoe generaal Tsjeng Tsji-tang, de feite lijke dictator van Kanton, tenslotte op deze vastberaden houding van het centrale bewind zal reageer en, is nog allerminst duidelijk. Gemeld wordt, dat de Zuidelijke legers tot in Hoenan zijn doorgedrongen, waar zij slaags zijn geraakt met de Wanking- troepen, terwijl zij ook in de provinciën Foekin en Kiangsi zijn binnengevallen. Dat geeft weer spektakel in China. Nu zijn Chineezen-geruchten gewoonlijk zoo erg niet, want werkelijke gevechten wor den gewoonlijk vermeden. Maar men maakt zich ongerust voor de buitenlandsche ne derzettingen in de groote havensteden, want men kan nooit weten, hoe een der gelijke anti-Japansche actie overslaat tot vreemdelingen haat. De herinnering aan den Bokser-opstand zit er nog altijd in. Doch wat het resultaat ook zij, men ge looft in welingelichte kringen, dat in ieder geval Japan de vruchten zal pluk, ken, daar elke verdeeldheid in China dit land ten slotte ten goede komt. Vestigings-eischen voor den middenstand De meening van de Tweede Kamer Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer over het ontwerp van wet: rege ling betreffende het vestigen van inrichtin gen, waarin eenige tak van détailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend, werd algemeen de indiening van- dit wetsontwerp gewaardeerd, al had den verscheidene leden tegen den inhoud daarvan bezwaren en al waren andere le den overtuigd, dat daarmee niet zal kun nen worden volstaan. Vele leden waren voor de indiening van dit wetsontwerp vooral daarom dankbaar, omdat het den strijd aanbindt tegen het groote euvel, dat sedert lang, doch in de zen crisistijd meer dan ooit, den midden stand bedreigt: een onoverzienbare over bezetting, een ondermijning door voortdu rend wisselende, maar desalniettemin in aantal steeds groeiende dwergbedrijfjes, die voor een niet onbelangrijk deel moei lijk anders dan als beunhazerij-onderne minkjes kunnen worden gequalificeerd. Verscheidene leden konden niet nalaten er op te wyzen, dat een tweede, nog belang rijker oorzaak van de moeilijkheden, waar mee de middenstand te kampen heeft, ge legen is in de sterke daling van de koop kracht. Over deze oorzaak wordt in de memorie van toelichting gezwegen. De hier aan het woord zijnde leden verwonderden zich daarover niet. Immers het algemeen econo misch beleid der regeering heeft naar hun meening een steeds verder gaande afbrok keling van de volkswelvaart zoo niet be vorderd, dan toch niet kunnen tegenhou den. Het steeds toenemend gebrek aan werk gelegenheid heeft overigens niet alleen een voortdurende daling van de koopkracht te weeggebracht, doch 't heeft ook tengevolge, dat de stroom van nieuwe ondernemers in den détailhandel blijft aanhouden. Van andere zijde werd tegen deze op merkingen, voor zoover zij als critiek op de algemeene regeeringspolitiek bedoeld mochten zijn, aangevoerd, dat voor zulk een critiek geen reden is, omdat geen regeering de koopkracht van een volk kunstmatig kan vergrooten. Vond de indiening van het wetsontwerp algemeene waardeering, de inhoud daarvan had verscheidene leden ernstig teleurge steld. Naar hun overtuiging zal dit ont werp slechts een zeer geringe verbetering in den toestand van den middenstand kun nen brengen; de overbezetting wordt er slechts indirect door bestreden en deze be strijding kan niet doeltreffend zijn. Voornamelijk echter zal de werking van het ontwerp slechts een zeer beperkte zijn, omdat de regeering afwijzend staat tegen over inschakeling van het z.g. behoefte element. De hier aan het woord zynde leden kon den zich met dit standpunt der Regeer ing niet vereenigen. Zij waren van oordeel, dat alleen dan een werkelijke verbetering in de tegenwoordige positie van den mid denstand te bereiken valt, indien men er van uitgaat, dat er niet meer zaken moe ten zijn dan waaraan de maatschappij be hoefte heeft. De indirecte wijze, waarop de Regeering blijkens dit wetsontwerp de overbezetting wil bestrijden, kan naar het oordeel van deze leden slechts tot teleur stelling leiden. Verscheidene andere leden konden zich juist daarom met het wetsontwerp zeer wel vereenigen, omdat de Regeering in de ont worpen regeling het behoefte-element niet heeft opgenomen. Verscheidene leden, die zich met den op zet van het wetsontwerp zeer wel konden vereenigen, zouden gaarne een nadere uit eenzetting ontvangen van de wijze, waar op de Regeering aan het ontwerp, wet ge worden, uitvoering denkt te geven. Zy zou den op zulk een uiteenzetting vooral daar om prijs stellen, omdat het ontwerp zeer veel overlaat aan regeling bij algemeenen maatregel van bestuur en omdat de gebe zigde termen credietwaardigheid, vakbe kwaamheid en handelskennis ruimte laten voor zeer uiteenloopende opvattingen. DE ROTTERDAMSCHE HAVEN TARIEVEN VERLAAGD. INGRIJPEN DER REGEERING. Derving van inkomsten bedraagt ƒ885.000 Compensatie uit het werkloosheids- subsidiefonds. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag na uitvoerige debatten, zon der hoofdelijke stemming, slechts met aan- teekening, dat de heer Menist (R.S.A.P.) wil geacht worden te hebben tegenge stemd, besloten tot verlaging van het ha vengeld voor zeeschepen en het verschul digd kadegeld over het tijdvak 15 Juni tot 31 December 1936 met 28 pet., tot verla ging over hetzelfde tijdvak van de huren en erfpachtcanons van gemeenteterreinen, welke gebezigd worden voor een scheep vaartbedrijf of daarmede verband hou dende bedrijven met 28 pet. en tot toe passing van een reductie van gemiddeld 15 pet. op de loodshuren, op de tarieven van de gemeente handelsinrichtingen en de huren der gemeentekranen, tippen en andere hefwerktuigen. De vermindering van inkomsten, welke hiervan wordt verwacht, is in totaal op 885.000 gulden geraamd. De regeering heeft zich in beginsel be reid verklaard, de extra-bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds zoodanig te verhoogen, dat van de vermindering van de inkomsten door de tariefsverlaging de gemeente uiteindelijk geen nadeelige ge volgen zal ondervinden. De daarbij gestelde voorwaarde, dat de particuliere havenkosten een aanpassing zullen vertoonen van ten minste gemid deld 15 pet., is door het gemeentebestuur aanvaard, na de toezegging uit het be drijfsleven, dat medewerking zal worden verleend tot verlaging van 15 pet. van de particuliere tarieven voor zoover dat in redelijkheid nog kan worden geëischt. TERUGLEVERING ONDERMELK. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: Gedurende de laatstverloopen week vertoonde de zuivelmarkt en met name het beloop der kaasprijzen een geheel on verwacht, overigens uit den aard der zaak verheugend, gunstig verloop. In verband hiermede kan, tegen de in deskundige kringen aanvankelijk gekoes terde verwachtingen in, worden afgezien van het voornemen om per 14 Juni a.s. over te gaan tot wederinvoering van de verplichting tot teruglevering van onder- melk aan de veehouders. Er moet evenwel, daar de verhoudingen ten aanzien van de prijzen der zuivelpro ducten zich den laatsten tijd herhaalde lijk wijzigen, erhstig rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat binnen korteren of langeren tijd de verplichte teruglevering van ondermelk wederom in overweging moet worden genomen. LOONSVERLAGING IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. R.-K. Werkgevers zullen de bezwaren der arbeiders nader onder de oogen zien. Men meldt van werkgeverszijde: Naar aanleiding van een door de Ned. Kath. ver eeniging van werkgevers in de textielnij verheid aangekondigde verlaging der mi- nimumloonem, werd Woensdag te Tilburg een conferentie gehouden tusschen ge noemde vereeniging en de besturen der textielarbeidersbonden St. Lambertus, De Eendracht en Unitas. De besturen van de arbeidersorganisa ties bleven in deze conferentie him stand punt handhaven, ondanks alle van werk geverszijde aangevoerde argumenten, dat het loonpeil zoodanig is, dat daarop een verlaging niet aanvaard kan worden. Na breedvoerige bespreking, waarbij wederzijdsche argumenten werden geres pecteerd, doch waarbij van arbeiderszijde nogmaals de nadruk gelegd werd op het ontoelaatbare en het onmogelijke van een verdere verlaging der loonen, verklaarden de werkgevers zich bereid deze aangele genheid opnieuw onder de oogen te zullen zien en op korten termijn het resultaat hiervan aan de arbeidersorganisaties te zul len mededeelen. DE STAKING IN UMUIDEN. Heden met Egmond aan Zee uitgebreid. Naar wij vernemen heeft het voorloopig stakingscomité, in verband met het in de vergadering van'Woensdagavond genomen besluit, besloten, zich tot de besturen der organisaties te wenden met het verzoek te trachten, de betrokken partijen zoo spoe dig mogelijk het conflict te doen beëindi gen. Er schijnt onder de zeelieden een mis verstand te bestaan omtrent den omvang van de voorgestelde loonsverlaging. Op bovengenoemde vergadering sprak men van een verlaging van 5 a 10 pet. Dit is niet juist. De loonsverlaging, die is bepaald op 5 pet. van de vaste gages (dus niet van het percenten geld) komt neer op een algemeene loonsverlaging van 3 tot 5 pet. In verband met het conflict in het vis- scherijbedrijf te IJmuiden is gisteravond ook de staking door Egmond aan Zee gepro clameerd. In een ordelijke vergadering van 300 zeelieden werd hiertoe besloten. In tegenstelling met de besturen van de con- fessioneele organisatie waren n.l. de ver gaderde leden van oordeel, dat geen enkele loonverlaging geaccepteerd kan worden. Daar de reeders na maandenlange onder handelingen een verlaging blyven eischen, bleef geen anderen weg over. REGELING VESTIGING KLEINE MIDDENSTANDSBEDRIJVEN. Blijkens het voorloopig verslag over het ontwerp van wet: regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nij verheid zal worden uitgeoefend, werd alge meen de indiening van dit wetsontwerp gewaardeerd, al hadden verscheidene leden tegen den inhoud daarvan bezwaren en al waren andere leden overtuigd, dat daar mede niet zal kunnen worden volstaan. LEGER- EN VLOOTDAG TE ROTTERDAM Vandaag heeft Rotterdam zyn Leger- en Vlootdag, welke door de Vereeniging „Ons Leger" en „Onze Vloot", in samenwerking met de Koninklijke Landmacht en de Ko ninklijke Marine, is georganiseerd, gehad, en het was een militair schouwspel van grootsch allure geworden, een schouwspel, dat Rotterdam in het verleden niet vaak, doch zeker niet meer na den laatsten leger en vlootdag in 1927 aanschouwd heeft. Langs den weg, die de troepen namen was het druk, op Woudesteyn, waar militaire demonstraties werden gehouden, was het vol en ook de belangstelling voor de beide mijnenleggers „Hydra" en „Douwe Aukes", die aan de Parkkade lagen, is den geheelen dag groot geweest. De directe aanleiding tot het houden van dezen leger- en vlootdag is geweest, de om standigheid, dat de jaarlijksche vergade ring van „Ons Leger" gisteren in „Atlanta" te Rotterdam is gehouden. HET UIT DE MARKT NEMEN VAN VARKENS. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Varkenshandelaren heeft zich telegrafisch gewend tot de Ministers van Landbouw en Visschery en van So ciale Zaken met het dringend verzoek geen gevolg te geven aan eventueele plannen om via de veehouderijcentrale opnieuw varkens over te nemen voor inblikking of invriezing. Volgens het hoofdbestuur van dezen bond kan een vleeschvoorziening aan werkloo- zen op eenvoudige en minder dure wijze plaats vinden. BUITENLAND. Van Zeeland is niet geslaagd. Thans een socialistische regeering in België (2de blad) Oud-minister Thomas heeft als Lager huislid bedankt. (2de blad). Dreigende burgeroorlog in China. (2de blad). Scheepsramp op den Donau te Weenen. 7 dooden. (Buitenl. Ber. 2de blad). Maarschalk Graziani tot onderkoning van Abessynië benoemd. (2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer over de vestigings wet voor den middenstand. (1ste blad). De Rotterdamsche haventarieven zijn verlaagd. (1ste blad.) H. K. H. Prinses Juliana te Eindhoven. (lste blad). DE IN GEVAAR VERKEERENDE NEDERLANDERS IN ABESSINIE. Op lö dezer werd bericht, dat op een plantage te Assala nabij Addis Abeba vier planters door Inlandsche bandieten wer den belegerd, zoodat hun levensmiddelen- voorraad thans uitgeput is. Onder deze planters bevonden zich zooals gemeld, ook de twee Nederlanders Leenaars. Deze twee heeren zijn te Maastricht' geboren. De heer J. E. M. Leenaers werd 30 October 1898 ge boren en zijn jongere broer J. A. M. Lee naers op 13 Juli 1900. De oudste van de twee broers promo veerde jaren geleden aan de Rotterdam sche Handelshoogeschool tot doctor in de handelswetenschappen. In het jaar 1930 vatte hij het plan op om als pionier naar Abessinië te gaan en daar land te ontgin nen. Hij vertrok den eersten November 1930 van Amsterdam naar Abessinië. Aldaar trad hij in onderhandeling met den Negus en huurde een uitgestrekt gebied. De jong ste van de broers is op 18 Mei 1934 naar Abessinië vertrokken om zich bij zijn broer te voegen. Voordien was hij directeur com mercial van de Blanoux te Parijs geweest. De nederzetting der gebroeders bevindt zich op twee dagreizen van Addis Abeba. Het volgend jaar, in 1937, zou de eerite koffieoogst van het land zijn gehaald, waartoe onlangs nog machines waren be steld. In hun laatsten brief schreven zy aan familie te Maastricht: „De Italianen zijn 75 km. van ons verwijderd.". Nadien heeft men niets meer van hen gehoord, totdat het bericht over de belegering door Inlandsche bandieten kwam. Het minis terie van Buitenlandsche Zaken te Den Haag heeft zich telegrafisch met de Fran- sche in verbinding gesteld en verzocht om bericht te mogen ontvangen, zoodra iets omtrent de heeren Leenaers bekend is. Verhooging vermakelijkheidsbelasting te Gouda. B. en W. van Gouda stellen den Raad voor te besluiten tot verhooging van de be lasting op vermakelijkheden van 15 tot 20%, voor zoover zij wordt geheven van de op brengst der entreegelden. Deze verhooging is een onafwijsbare voorwaarde voor de toekenning der op de begrooting 1936 ge raamde extra-bijdragen uit het Werkloos heidssubsidiefonds. De belasting voor muziek- en zanguit voeringen, waaraan geenerlei andere ver makelijkheden zijn verbonden, zal 15% der entree's blijven bedragen. B. en W. zijn nJ. van meening, dat deze uitvoeringen, welke een cultureel belang dienen, niet in de ver hooging behooren te worden betrokken. De belasting blijft eveneens 15% bedragen voor vermakelijkheden, uitgaande van vereeni- gingen, tot welker eigenlijke doel het geven van vermakelijkheden niet behoort, voor zoover deze vermakelijkheden voor elke vereeniging niet meer dan tweemaal per kalenderjaar plaats hebben en kosteloos, of tegen betaling van niet meer dan 0.30 per persoon, alle verplichte betalingen inbe grepen, toegankelijk zijn. Het besluit zal in werking treden op den eersten dag der maand, waarin van de Kon. goedkeuring mededeeling wordt gedaan.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1