Allerlei Zomerjaponnen ROMANTIEK IN DE Naast de rijkdom van kleuren, de veel zijdigheid der motieven en de met zorg gekozen lijn valt het ons steeds op, dat Mevrouw Mode een bijzonder romantische inslag aan het geheel heeft geschonken. Vaak slechts aan de details, maar zeker niet minder aan de coupe en de weefsels, die de hoofdgedachte weergeven. Wij zien over een witzijden blous een zwarte bolero dragen, over zomerjaponnen gedrapeerde écharpes met lange afhangende einden. Al lerlei soorten markante knoopen geven een artistieke garneering, franjes, strookjes, plissé, kanten chabots, bloemen, strikken, pompons en nog allerlei andere min of meer opvallende details werken buitengewoon aport. Alle strengheid in lijn wordt voor bij gezien door deze vaak kleurrijke details. Wie „soh warmt" voor het verre Oosten of voor bepaalde landen kan ook hier uiting geven van zijn gevoel. Noemen wij om te beginnen het Chineesche element, dat zich ongetwijfeld kenmerkt in de rijk bestikte casaques in goud en rood op zwarte zijde, aan de chineesche stoffen, hoedjes en de snit van sommige modellen. Wij zagen zw bestikte lakstof manteltjes, die een MODE. trouwe oopie weergaven van chineesche modellen, evenals de ho&g gesloten casaques en blouses, waarbij de puntige hoedjes ge dragen werden. Wij mogen deze romantische gril der Mode-koningin echter niet anders dan van zeer voorbij gaanden aard beschouwen, die trouwens alleen voor slanke, frêle figuur tjes geschikt is. Ware dit niet het geval, dan zou zeker niet tegelijkertijd de geometrie in de mode naar voren gebracht worden en een geheel verschillende richting aangeven. Het zakelijke, mathematische element be looft dius evenzeer te zullen triompheeren Romantiek en koude werkelijkheid, kur nen zjj eendrachtig samengaan? Och, waai om zouden zich gedurende de korte zomer maanden dissonanten doen hooren, waar zoovele mogelijkheden geboden worden! Hebben wij wel ooit zoo'n rijkdom van weefsels, kleuren en ontwerpen aangetrof fen als dit jaar? Ieder heeft de kans om dat gene te kiezen wat haar het beste kleedt. De geometrische mode zal ongetwijfeld vele figuren te goede komen, waarbij de roman tiek van het verre Oxc'en n:°' nast HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van In deze rubriek vuorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkregen bij „Het Practisch Mo deblad". Postbus 36. Den Haag. Postreke ning 203203 De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven f 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of oer postwissel Naar mate de vacantieweken van jong en I oud meer naderen, dringt de vraag meer naar voren, hoe ween ons moeten kleed en. Wie deze tijd in badplaatsen doorbrengt zal gen wat wel de voorkeur verdient. Men bereikt voor een middagjapon zeer veel door strookjes, plissé's en volants. De gekleede avondjaponnen zijn lang, doch die voor 's middags zijn aanmerkelijk korter dan b.v. een vorig seizoen. Zeer in den smaak vallen de deux pièces, waarbij b.v. een nauwe zijden rok gedragen wordt met lange overblouse effen om imprimé. Met kunstzijden satijn, dat zeer billijk is, bereikt men veel. Vóór alles moeten deze modellen de slanke lijn in de hand wer ken. Men kan dit bereiken door de rok èn de casaque nauw aan te doen sluiten, doch dan is het onvermijdelijk of splitten in bei de te doen aanbrengen, hetgeen nu juist niet zoo modern meer is. Veel mooier is het en ook eleganter werkt het, indien de ca saque volgens het aangegeven model ge maakt wordt (tweede model van rechts). Een kanten casaque werkt b.v. ook buiten gewoon elegant. De middag- en wandel japonnen zijn bij zonder mooie van coupe en materiaal. Heb ben wij wel ooit met zoo'n dankbaar hart gebruik gemaakt van de vele mogelijkhe den, die thans geboden worden. De mode is inderdaad vrouwelijk mooi en flatteus en daarbij buitengewoon rijk aan afwisse ling. Nu eens worden losse manteltjes zonder, dan met losse wijde mouwen gedra gen, van het zelfde imprimé materiaal of effen. Ze kleeden vlot en jeugdig (links). Op linnen japonnen worden alleraardig ste cretonne manteltjes gedragen, die voor al jeugdige figuurtjes zoo aardig kleeden (geheel links). Voor meer gekleed ziet men ze van katoenen kant in pastelkleuren uit gevoerd b.v. op een zwart zijden rok. Op effen japonnen, vooral op zwart, ziet men zeer vaak bloemen geappliceerd, soms van zijde, ook wel van chintz, die het ge heel iets zeer aparts verleen en. Sportief zijn de gestreepte japonnen met knoopsluiting en opgestikte zakken, die van gestreept katoen of toile de soie ge maakt worden. ONS PATRONENHOEKJE. zeker de concerten, die meerdere malen per dag in het Kurhaus gegeven worden of wel in lommerrijke tuinen met mooi weer, zal ongetwijfeld wel gaarne modern of althans goed gekleed zijn. De verschillende bedruk te weefsels zijn zoo billijk in prijs, dat iede re vrouw, die de kunst verstaat zich goed te kleeden en te overleggen, voor weinig geld kan slagen. Het is zeer noodig te wikken en te we- VOOR IEDEREEN. Niet alles is bestemd en goed voor Ieder een, waaronder wij dan verstaan: rijk, arm, oud of jong. Werkelijk algemeen bezit, bestaat er maar heel weinig op deze we reld. En toch: iets is er, dat voor iedereen goed is, dat voor iedereen, voor iedere leze res van dit blad is bestemd. Dat is onze fraaie, aantrekkelijke modepremie, waar mede u misschien nog gen kennis hebt ge maakt. Anderen deden het wel en waren in de wolken, om het zoo maar eens uit te drukken. Maakt ook gij dus kennis met deze mode premie, door haar aan te vragen bij de Re dactrice Damesrubriek, Nieuwe Haven straat 58, Den Haag, onder bijsluiting van twaalf cents aan postzegels. De premie wordt u dan kosteloos toegezonden. anthraciet of zand van aardappelen door de poreuze zakken naar beneden. Courantenpapier is uitstekend om alle mogelijke metalen voorwerpen, die men reeds gepoetst heeft, mee na te wrijven. Afwaschteilen laten geen vette randen na het gebruiken na, indien men ze met een stuk courantenpapier en zachte zeep nawrijft. Na het zeemen worden ramen met luchtig gevouwen proppen papier nage- wreven. Indien men visch schoongemaakt heeft, smeert men een weinig zachte zeep over courantenpapier, waarmede men over het staal heen gaat en de lucht zal verminde ren. LINGERIE EN MORGENJAPONNEN Wanneer wij soms de etalages van stof fen winkels eens aan een nadere beschou wing onderwerpen, dan valt het ons op hoeveel mooie batisten en kunstzijden weefsels de textielindustrie thans biedt. Prachtjaponnen van Bemberg-zijde en toile de soie zijn allerminst kostbaar meer te noemen en zijn buitengewoon mooi en gekleed. Ook de hemdjes en broekjes van deze materialen zijn fijn en vragen geen andere versiering dan strookjes als garnee ring. Bijzonder mooi zijn d~ morgenjaponnen, die men thans vaak op de slaapkamer draagt en niet minder de pyama's, die vaak met plissé's afgewerkt zijn. Zelfs vele soorten katoen kunnen tot een bijzonder vlot geheel verwerkt worden, ook wolmouseline. vloede kan men er nog enkele drukknoopen aanzetten. Patronen in de maten 46, 48, 50 en 52. HUISJAPON. G 66. Prijs 0.25 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. De tegenwoordige modellen voor huisja ponnen zijn eenvoudig en toch gekleed, vooral als ze van een aardige stof gemaakt zyn. Uit een doelmatigheidsoogpunt is wasch- baar materiaal aan te bevelen, vooral ook omdat men zoo'n rijke keus heeft in alle mogelijke weefsels, kleuren en motieven. De kraag heeft aangeknipte revers, die ta melijk ver doorloopen. In de halsopening wordt een vest gedragen b.v. van piqué ge ribd of in wafeltjes patroon, dat aan één zijde is ingeregen en aan den anderen kant met drukknoopen sluit. Gladde ingezette mouwen met opslagen van dezelfde stof. Tweebaans rok. Peau de suède ceintuur. Patronen in de maten 42, 44, 46, 48. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36. Den Haag, giro 2U32U3. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij ingesloten f aan postzegels indien u tevens het laatste nummer van .Het Practisch Modeblad" wenseht t.e or» t"?en eplipvp metalen bovendeksels een sie raad op tafel is. Zelfs electrische spaar- j de spijzen volgens het principe van de hooi- R.okers heeft men thans uitgedacht, waarin kist gaar worden. Voor warme Zomerdagen. Naar mate de zon zich sterker doet ge voelen zal de behoefte naar lichte, luchte kleeding grooter worden en mouwlooze ja pon een bevoorrechte plaats innemen. Ver schillende modellen maken het mogelijk, dat er een korte blouse onder gedragen wordt, zoodat men meer gekleed is, indien men uitgaat. De japon links geeft zoo'n model aan en is gedacht van een of andere kleur linnen, ook wit leent zich hiertoe, terwijl de mou wen, die aan een lijfje gezet zijn b.v. in een of ander bedrukt patroon zijn uitgevoerd, liefst van dunne stof, voile, batist, organ die e.d. De japon heeft een doorgaande baan vóór en achter, die opgestikt is en ingezette plooien onder aan den rok heeft, verkorte zijbanen en sluiting op de schouders. De blouse, die er onder gedragen wordt, indien men meer gekleed wil zijn heeft om den hals een ruche, een gestrikte ceintuur •vijde pofmouwen. kinderkleeding niet worden toegepast, dat zij er niet anders dan last van ondervinden. Speelschortjes kan men maken van oude gummischorten of ook wel van zeildoek. Schorten zijn over het algemeen het be houd der kleeding en vallen weer meer en meer in den smaak. Het gebruik van oude couranten. In de keuken moet men steeds een stapel tje courantenpapier bij de hand hebben voor verschillende doeleinden. Heeft men zich hieraan eenmaal gewend, dan zal de practijk leer en, dat men geregeld naar zoo'n schijnbaar waardelooze courant grijpt. Het beste is ze op de vouw door te snijden, waardoor ze gemakkelijk in 't gebruik zijn. Spijzen koken over en bemorsen het for nuis; het eerste werk zal dan zijn zout op de bewuste plek van de kachel te strooien en alles met een courant, luchtig tot een prop gevouwen, op te nemen. Bij het bak ken van visch, vleesch, aardappelen of wat ook wordt het gasstel voor zoover moge lijk met couranten bedekt. Voor het vaten- wasschen worden messen en vorken eerst met een stuk papier gereinigd, terwijl alle etensresten, voor zoover deze niet door de vogels gegeeten- worden, in papier verpakt in den aschbak gaan. Zulks geldt ook voor groentenafval, aardappel- en appelschil len, indien zij in de wintermaanden mat in fornuis of kachel centrale verwarming verbrand worden. Bij het schoonmaken van groenten en aardappelen, evenals bij koper en zilver poetsen worden steeds couranten op aanrecht of tafel gelegd, waardoor noodeloos werk voorkomen wordt. Oude couranten worden tevens in gan gen en op traploopers gelegd, wanneer de brandstoffen gebracht worden, hetzelfde geldt voor de man, die meerdere malen heen en weer moet loopen met zakken aardappelen. Indien men na afloop de cou ranten verwijdert, zal het schoonmaken van trappen veel minder werk vrazen.' want heel begrijpelijk valt de fijne stof der ZOMERKLEED1NG VOOR KINDEREN. Zeer vaak maakt men kinderkleeding uit bestaande japonnen, doch toch kan men niet ongestraft alles voor de kleintjes ver werken. Men moet wel degelijk rekening houden met kleur en motief en aard van het weefsel. Zoo kan men met den besten wil niet een georgette japon met groote bloemenmotieven voor een klein meisje vermaken. Kleine stofresten, die niet één zelfde kleur hebben laat men vooraf ver ven, indien het althans de moeite waard s. Bijzonder vlot staan witte garnituren of onte versieringen in kruis- en platte steek. Over het algemeen kan men de meeste wollen stoffen gebruiken voor kinderjur ken, ook linnen en mouseline met kleine werkjes. Speelbroekjes kunnen meermalen uit al lerlei kleine stofresten gemaakt worden, waarbij in plaats van een elastiek om het middel bij voorkeur opgeknoopte draag banden worden gebruikt. Electrische apparaten. Man tel costumes van linnen vallen zeer in den smaak en de nieuwste modellen zijn in het midden gesloten en hebben kleine schootjes. Men kan zoo'n manteltje ook maken van het zelfde materiaal als van de linker japon, waarbij de ruche van het ge werkte weefsel uit de mantel komt. Zoo'n manteltje is practisch, want men kan het op allerlei zomerjaponnen dragen. Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Alhoewel wij, langen tijd verstoken zijn geweest van deze practische kleedingstuk- ken, komen ze thans weer in de mode. In derdaad is zoo'n morgen-japon gemakke lijk om even aan te schieten. Het model, dat wij hier weegeven, heeft een ruime kraag, die in klokken over rug en armen valt en tot de taille doorloopt. Smalle ceintuur om het middel. Een rui me onderslag maakt, dat de japon bij het loopen nief steeds open valt, ten over-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12