DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Dit nummer bestaat uit vier bladen. Het einde van de vaste lasten- ontwerpen. 27ste Jaargang WOENSDAG 10 JUNI 1936 No. 844( S)e £eid<M^(2oii/tei/tit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per rege) Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ef verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Wetsontwerpen verworpen In de Tweede Kamer is een merkwaar dige beslissing gevallen. Twee aanhangige wetsontwerpen zijn verworpen. Zoowel bij het wetsontwerp op de vaste lasten als bij de crisislandbouwhypotheek- wet bedroeg het aantal tegenstemmers 55, het aantal voorstemmers 37. En het merk waardige van het geval was, dat de re geering thans bijkans uitsluitend steun vond bij de afgevaardigden, die gemeen lijk haar felste bestrijders zijn. Van de min of meer gouvernementeele partijen, de vijf welbekende fracties, hebben slechts de zes vrijzinnig-democraten en vijf van de dertien aanwezige anti-revolutionairen (de heeren van den Heuvel, van Dijk, Smeenk, Wielinga en Zijlstra) voorge stemd. Naast dit elftal stonden echter ne gentien sociaal-democraten, vier commu nisten, mitsgaders de andere nimmer door gouvernementeelen zin uitmuntende Jiee- ren Sneevliet, Arts en Van Houten. In de oppositie waren alle 26 aanwezige roomsch-katholieken, alle tien christelijk- historischen, alle zes aanwezige liberalen, acht anti-revolutionairen (de heeren Schouten, van Dijken, Terpstra, Duymaer van Twist, van Dobben de Bruyn, van der Zaal, Schwartz en van Baren), benevens de drie staatkundig gereformeerden, ds. Lingbeek en mr. Vervoorn. De tegenstemmers hebben zich, zooals uit de discussie is gebleken, niet alle door dezelfde motieven laten leiden. De fractie der R. K. Staatspartij had bij monde van mr. Goseling verklaard, dat zij deze ontwerpen niet „op afbeta ling" kan aanvaarden, omdat de regeering niet verder wil gaan. Wij kunnen dit standpunt rechtvaardi gen, al dringt zich hier de vraag op, of men verstandig doet, met het mindere af te wijzen, als men het meerdere niet kan krijgen. Wij kunnen dit standpunt recht vaardigen, omdat van bedoelde wetsont werpen een deel der bevolking zou kun nen profiteer en, terwijl dit vermoedelijk zou gaan ten koste van anderen, van wie velen het niet zouden kunnen lijden, en voor wie de regeering geen maatregelen in het vooruitzicht stelde ter verbetering van hun positie in het algemeen. De verwerping van de wetsontwerpen heeft geen staatkundige gevolgen; de Re geering blijft. Gelukkig omdat er geen aaneengesloten meerderheid tegenover de regeering staat. Deze eerste voorwaarde om een regeering over te nemen, en goed over te nemen, is klaarblijkelijk niet aan wezig. Wij mogen voor dit feit niet de oogen sluiten! Op de consequenties, die uit dit feit volgen, willen wij 'n andere keer nog wel eens nader de aandacht ves tigen. GLASFABRIEK TE MAASSLUIS UITGEBRAND. Vanmorgen vroeg werd in de glasfabriek van de firma Ridder aan den Govert de Wijnkade te Maassluis door den bedrijfs leider van deze fabriek, den heer heer Koo- kelaar, brand ontdekt. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die met vijf stralen op twee motorspuiten het vuur aan tastte. Daar er in de fabriek voor het be drijf tamelijk veel olie opgeslagen was, breidde het vuur zich snel uit, zoodat het niet mogelijk was iets van het febrieksge- bouw te redden. De brandweer kon slechts voorkomen, dat het vuur zich mededeelde aan de belendende perceelen. Binnen een uur was de brand gebluscht. De oorzaak is waarschijnlijk een lek in een der olie-leidingen geweest. Het bedrag der schade kan nog niet met zekerheid vastge steld worden. Wel kan nog worden mede gedeeld, dat de fabriek, die pas korten tijd in bedrijf was, zeer rendabel werkte, zoodat de eigenaar, die niet tegen bedrijfsschade is verzekerd, hierdoor een groot verlies lijdt. G. J. v. DEENE. Een onzer beste katholieke werkers in Leiden is overleden. Vannacht is de heer G. J. v. Deene in den Heer ontsla pen. Reeds op 58-jarigen leeftijd is deze krachtige en onvermoeide werker weggeno men uit den kring van zijn familie, uit den kring van zijn vrienden, ontvallen aan ons allen, aan het katholieke leven in Leiden. De heer v. Deene heeft hard gewerkt, harder, dan de meesten van ons allen. En hij heeft gewerkt op voorbeeldige wijze, zich uitsluitend latende leiden door wat opgelegde en aanvaarde plicht van hem vroeg. Hij behoorde tot dien kern-groep van maatschappelijke werkers, bij wie, hoe veel tijd en zorg zij ook wijden aan andere zaken, dan him eigen zaak, vóórop blijft staan de arbeid in en voor hun gezin, om dat God dit van hen op de eerste plaats vraagt, en omdat naar die taak ook de aan drang van hun liefde, die zich wil geven, het sterkst trekt. Dat is een der typeeren- de karakter-trekken van allen, die wer ken voor de goede zaak, niet uit eigenbe lang of om lagere zelfvoldoening, doch ter eere Gods: zij weten het juiste evenwicht tusschen de vervulling van verschillende plichten te bewaren. En zij nemen ook niet op zich te veel functies, zoodat de eene on der de andere moet lijden. Een voorbeeld van gezonde maatschappelijke werkzaam heid heeft de heer v. Deene ook onder dit opzicht gegeven. Hij was niet bedolven onder een stapel van functies, maar die functies, welke hij op zich had genomen, vervulde hij met frissche activiteit en on overtrefbare accuratesse. De heer v. Deene is jaren-lang secre taris van de afdeeling Leiden van de Han ze geweest. En geen enkel Hanze-lid zal er eenige overdrijving in zien, als wij con- stateeren, dat de Hanze zéker geen beteren en heel moeilijk een even goeden secre taris zal kunnen vinden. Jaren-lang heeft hij voor de Hanze een taak verricht, die groote offers van tijd en arbeid vraagt. En hij deed dit in de eenvoudige plichtsbe trachting van den waren werker voor de goede zaak. Zijn nagedachtenis zal daarom levend blijven staan in de waardeerende en dankbare herinnering van de Hanze-leden. Nog een grooter aantal jaren ie de heer v. Deene lid en secretaris geweest van het zangkoor der Hartebrug-parochie. En een vol-ijverig lid en een secretaris, die met hart en ziel de belangen van het zang koor voorstond en diende! Een dienende activiteit was zijn liefste taak in alle functies, welke hij vervulde. Daarom zocht hij geen „eer" en geen „baan tjes". Daarom was hij bij voorkeur secre taris in een organisatie. Secretaris is ook hij tot voor enkele ja ren geweest in het R.-K. Huisvestingsco mité, waarvoor hij een ontzaglijke hoeveel heid arbeid heeft verricht, die ten bate is gekomen aan honderden. In deze laatste werkzaamheid kon de overledene ook uitvieren zijn Christe lijke naastenliefde. Over de naastenliefde sprak hij niet veel, maar hij beoefende ze, zooals een Christen ze beoefenen moet: zonder ophef, vaak in het verborgene, in stilte. In het ooimité voor de aanstaande Leid- sche Missieweek was de heer v. Deene ook weer secretaris, zooals hij ook de se cretaris is geweest van het comité voor de eeuwfeestviering van de Hartebrug-paro chie. En schrijver dezes weet 't ook uit eigen ondervinding al de zaken, welke hem als secretaris waren toevertrouwd, werden uitgevoerd in de meest volmaakte orde Onder de enkele andere funties, die de TWEEDE KAMER Nadat de artikelen 1 met 55 tegen 37 stemmen waren ver worpen. heeft de Kamer op verzoek van minister Oud tot schorsing van de beraadslaging besloten, Voortgezet werd gisteren, zooals reeds ge meld, de behandeling van de wetsontwerpen bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende landbouwhypotheek- en pacht overeenkomsten en ter verkrijging van ver laging van sommige vaste lasten en van huren. De Minister van Financiën, de heer Oud, vervolgt zijn rede. Niet te aanvaarden is het standpunt, dat de overheid de handen thuis moet houden ten aanzien van privaatrechtelijke contrac ten. Onhoudbaar is het ten aanzien van de toelaatbaarheid van overheidsingrijpen een grens te trekken tusschen reeds gesloten en nog te sluiten contracten. Niet te aan vaarden is 's heeren Boon's standpunt, vol gens hetwelk xeeds gesloten contracten taboe zijn. De heer De Geer heeft gezegd, dat door deze wetgeving het mis zou gaan met het credietwezen. Maar toen men begon met de sociale wetgeving, zei men, dat het nu mis zou loopen met het bedrijfsleven. Zulke voorspellingen worden niet bewaarheid. De heer De Geer bedenke, dat ook bij de crisis- pachtwet in het loopende contract is inge grepen. De vraag is of het voorgestelde redelijk of onredelijk is. Het landbouwhypotheken- ontwerp. De landbouwsteun speelt een zeer belang rijke rol bij den rechtsgrond voor ontwerp 59 (landbouwhypotheek). In menig geval kan nog hypotheekrente worden betaald, dank zij den landbouwsteun. Als de over heid ingrijpt in gevallen, waarin van be taling van rei}te en pacht geen sprake kan zijn, mag zij ook het mindere doen, hypo theekrenteverlaging. Een verband moest worden gelegd tusschen rente en grond- opbrengst. Vandaar het verband met de gebruikswaarde, in het wetsontwerp ge legd. De heer De Geer zei, dat de gebruiks waarde wordt gesteld op twintig maal de opbrengst, maar dat geen enkele grond eigenaar 5 pet. krijgt, zoodat de gebruiks waarde veel te laag is gesteld. Maar als men voor gebruikswaarde nam 25 maal de grondopbrengst en men nam daarvan vier- percent, zou dit op precies hetzelfde neer komen. Men heeft er bezwaren tegen gemaakt, dat de individueele omstandigheden een rol spelen in het wetsontwerp. In de crisis- pachtwet waren aanvankelijk individueele omstandigheden opgenomen, maar bij de behandeling werden die geschrapt en de ervaring leerde toen, dat het rechtsgevoel niet bevredigd werd, zoodat in 1933 in de crisispachtwet een formule opgenomen werd, gelijk aan de thans voorgestelde. Ver schil in behandeling naar gelang van indi vidueele omstandigheden zijn volstrekt geen nieuw element in onze wetgeving. Het komt in verscheidene gevallen voor in het burgerlijk wetboek. De heer De Geer was tegen ontheffing van de borgen. Maar als de borg norma liter betaalt, kan hij verhaal zoeken op den hoofdschuldige. Het ware onrecht, den borg te laten betalen, maar hem zijn regresrecht te ontnemen. En voor de hoofdsom blijft de borg geheel aansprakelijk, zelfs als er ter men zijn om uitstel van betaling der hoofd som te verleen en. Jarenlang is geklaagd over de moeilijke positie van hypotheekboeren. Dit ontwerp tracht voor de hypotheekboe ren wat te bereiken. Al wilde men nu meer, is dit een reden om tegen te stemmen? De heer Goseling vrage zich af, of het een ver standig beleid is, dit ontwerp af te wijzen. Als men principieele bezwaren heeft, moet men tegenstemmen, maar als dit niet het geval is, kan men voorstemmen, al had men liever meer gewild. heer v Deene in het maatschappelijk leven heeft bekleed, noemen wij die van be stuurslid van het Genootschap tot Bevor dering der Wetenschappelijke Optiek een vereeniging, die zijn vak betreft. En zijn vak was hem lief, bleef in zijn veel-om vattende belangstelling een vooraanstaande plaats innemen. De heer G.< J. v. Deene blijft bij ons, die hebben gekend zijn breed en oprecht mede leven met alle uitingen van het katholieke leven, die zijn gesticht in zijn godsdiensti ge levenspractjjk, in hartelijk waardeeren de nagedachtenis. Hij ruste in vrede Verlaging van vaste lasten en huren. Wetsontwerp 74 (verlaging van sommige vaste lasten en van huren).. Hier is niet de landbouwsteun een rechtsgrond. Wel ech ter is er een discongruentie tusschen waar de en opbrengst van eigendommen en de hierop rustende schulden. Aantasting van de hoofdsom behoeft van dit wetsontwerp waarlijk niet de consequentie te zijn. Het is geenszins de bedoeling, van boven af bepaalde regelingen aan de gemeenten op te dringen. Maar als een gemeente meent, een door haar noodzakelijk geach- ten maatregel niet uit te moeten voeren, moet het mogelijk zijn, haar ertoe te ver plichten, Het denkbeeld van den heer Kooiman inzake instelling van een ge meentelijken raad zal spr. eens onder de oogen zien met zijn ambtgenoot van bin- nenlandsche zaken. Spr. geeft cijfers van de huurdaling in Den Haag en te Amsterdam. In laatstgenoemde plaats is er een belangrijke huurverlaging bij middenstandswoningen, maar bij ar beiderswoningen van voor den oorlog is de huur met 10 pet. gestegen en van na den oorlog slechts weinig gedaald. De heer Drees zei, dat men den arbeider niet naar slechte woningen mag dringen. Dit is juist. Maar de wet bepaalt nadrukkelijk, dat met redelijke eischen rekening moet worden gehouden. Het verschil tusschen wat de heer Drees wil en het regeeringsvoorstel is, dat bij het laatste de hum: niet verlaagd is. Maar het is beter, dat het voorstel-Drees in de wet wordt opgenomen dan dat er op het gebied der huurverlaging niets gebeurt. Het vraagstuk der devaluatie. Den heer Goseling zegt spr., dat munt- oorrectie geen baat.zal brengen. Hij ver weet de regeering, dat men niet over de valuatie mag spreken. Maar de zaak is uit gepraat. Zoo lang dit kabinet aan het bewind is is niet te verwachten, dat het tot vrijwil lige devaluatie zal komen. Het eenige effect van praten over deva luatie is onrust. En het is onjuist, dat men te kiezen zou hebben tusschen devaluatie en consequente deflatie. Wat is consequente deflatie? De heer Goseling sprak van een complex van allerlei maatregelen. Maar men wil de uiteenloopende maatregelen en geeft een staalkaart van verschillende mee ningen. De heer Goseling zei, dat de regee ring een al gem eene machtiging zou vra gen, maar die zou de Kamer stellig niet ver leen en. Bij de beoordeeling van deze wetsont werpen houde men rekening met de moei lijkheden, waarvoor de regeering zich ge plaatst ziet. Wij moeten trachten, er te komen langs den weg van een moeizaam proces, dat zich slechts geleidelijk kan vol trekken. Door deze wetsontwerpen zal het proces gemakkelijker verloopen. Worden zij niet aangenomen, dan zal het moeten blij ven gaan langs den weg van natuurlijke aanpassing. Dan zullen wij trachten, voort te gaan op den moeilijken weg. Of wij er langs dien weg zullen komen, is in den schoot der toekomst verborgen. Maar als men bij voorbaat aanneemt, er zoo niet te komen, komt men nooit verder. Voorbarig is het, de regeeringspolitiek te veroordeelen. Men kan de gevolgen van deze politiek eerst op den duur zien. Replieken. De heer Drees (S.D.) repliceert. De ka tholieken zijn allen ontvallen aan de re geringsmeerderheid, waarbij waarschijn lijk alle liberalen en christelijk-historischen en verscheiden anti-revolutionnairen. Daar voor is gen compensatie de steun der communisten aan de monetaire regerings- politiek. (Gelach). Hoewel weer blijkt, dat er geen merderheid mer is voor deze re geering, is zij genegen, te blijven. Het is be kend genoeg, dat wij een andere regeering willen. Maar als van den anderen kant geen actiever beleid gevorderd wordt, achten wij ons verplicht, deze wetsontwerpen althans te verbeteren. Daarom hebben wij ook een amendement ingediend. De liberalen en christelijk-historischen zijn pricipieel tegen ingrijpen in de civielrechtelijke overeen- komten, al blijkt het standpunt der libe ralen niet sterk gezien de herinnering, die minister O De katholieken wij- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Blum dient de eerste serie wetsontwer pen in. (2de blad). De toenadering tusschen Rome en Ber lijn. (2de blad). De anti-Japansche actie van Kanton in China. (2de blad). Verhaal van den Engelschen passagier over de ramp van de „Lappland". (Luchtv. (lste blad). Spoorwegongeluk bij Napels eischte 15 dooden. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. De beide vaste-lasten-ontwerpen door de Tweede Kamer verworpen, (lste blad). Nieuwe algemeene maatregelen van be stuur voor het Nijverheidsonderwijs. (2de blad). Te Dwingelo zijn drie boerderijen door brand vernield. (Gem. Ber., 3de blad). Glasfabriek te Maassluis door brand ver nield. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De loting voor de Vrijdag en Zaterdag te houden roeiwedst rijden van „Hollandia". (3de blad). Camera's boksloopbaan door verlamming ten einde, (lste blad). zen de wetsontwerpen af en doen zelfs geen poging ze te verbeteren. Worden de wets ontwerpen verworpen, dan gebeurt er niets. Dan komt de Kamer in een machtelooze positie. Blijkbaar denkt de katholieke frac tie, dat men zoo nog een poosje moet voort sukkelen en dat het toch tot devaluatie komt. Maar als er niets gebeurt en er komt ten slotte devaluatie, zal deze gedwongen zijn. De heer Goseling zei, dat het buiten land den dienst niet voor ons moest uit maken, maar dit zal dan juist wel gebeuren. Worden de wetsontwerpen verworpen, dan zullen de gevolgen politiek en oeconomisch bedroevend zijn. Spr. waarschuwt er tegen zulk een beleid uit te lokken, stuurloos en zonder uitzicht. De heer Goseling (R.K.) repliceert. Het is een wijs standpunt, de verantwoor delijkheid te moeten nemen in de étappe, waarin men is. Wat er dan verder moet ge beuren, moet de regeering weten. Regee ring en Kamer hebben ieder een taak. De minister heeft een veel te groote eer bewezen aan spr.'s opmerkingen over munt- correotie. Den heer Drees verklaart spr., dat zijn fractie devaluatie niet als primair ziet. De minister zei, dat spr. de politieke en oeconomische moeilijkheden aan de regee ringspolitiek had geweten. Ware dit zoo, het zou onverantwoordelijk zijn, Spr. heeft het echter niet gedaan. Hij heeft gezegd, dat de regeeringspolitiek aan die moeilijk heden geen einde maakt. Zijn bezwaren tegen wetsontwerp 59 be treffen het ontbreken van het sluitstuk (aantasting der hoofdsom), de extra-ordi naire agrarische surséance van betaling en de borgenregeling. Daarom kan spr. ook niet voor wetsontwerp 59 stemmen. Den heer Schouten zegt spr., dat het leidend opzien tot den Heer gepaard moet gaan met een arbeiden door menschen als redelijke wezens met een vrijen wil, alsof het van hen afhing, terwijl alles in werke lijkheid alleen van Hem afhangt. Dupliek aan den minister. De Minister van Financiën, de heer Oud, dupliceert. Den heer Gose ling zegt spr., over devaluatie gesproken te hebben, omdat hij dacht, dat de heer Gose ling meende, dat minister Colijn uit min achting voor de Kamer gezegd heeft, dat men over devaluatie maar niet meer moest praten. De heer Goseling meent, dat er een tijd is geweest dat mer. aan devaluatie

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1