De R. K. Vakschool voor Meisjes DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Waar onze meisjes worden gevormd voor het practische leven De bloei en vooruitgang onzer Leidsche Vakschool 27ste Jaargang DINSDAG 9 JUNI 1936 No. 8439 S)e CcidóelieSoti/tei/fit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Ook voor het meisje is de toekomst een probleem TROUWEN OF NIET TROUWEN. Fritz Hirsch zong in een van zijn laat ste operettes, „Es war einmal ein Musikus", een aardig liedje, waarvan de eerste regel van elk couplet luidde: „Was soil der Jun- ge werden". Dat is inderdaad een probleem, waar mede menige vader, vooral in deze van be zuinigingen en inkrimpingen zoo overvolle tijden, zich aftobt. „Wat moet die jongen van me worden?" Voor de meisjes is dat probleem «altijd minder zorgvol geweest, ze vonden ge woonlijk wel ergens een onderkomen. Maar in den laatsten tijd is de levenspuzzle ook voor het zwakke geslacht ingewik kelder geworden. Ze trouwen of ze trouwen niet. Trouwen ze niet, dan moeten zij zich een eigen weg door het leven zoeken en dat leven is voor haar vaak even hardvoch tig als voor de jongens. Het dagelijksche brood wordt doorgaans niet cadeau gege ven. En als ze wel trouwen? Dan komen de plichten als huisvrouw en moeder, welke plichten in den modernen tijd belangrijk verzwaard zijn bij die van vroeger Men meent maar al te gauw, dat het huishouden niets anders is als een beetje stof afnemen, boenen en wrijven, wat was- scheplassen, kousen stoppen, en als hoog ste van deze serie kunsten het koken van een paar aardappels, vleesch en groenten. In een goed bestuurd modern huishou den komt heel wat meer kijken, het jonge meisje van thans kan niet meer volstaan met de kennis, welke het al spelend bij moeder thuis opsteekt. Zij moet als huis vrouw weten wat ze doet en waarom ze zoo doet. In deze behoefte van den modernen tijd voorzien de Huishoudscholen of Vakscho len voor Meisjes, zij leiden de meisjes op tot huisvrouw, tot min of meer „gestu deerde" huisvrouw en moeder en daarnaast helpen zij de meisjes bij het verwerven van de noodige kennis om in verschillende vrouwelijke beroepen te slagen. Van deze vrouwelijke beroepen heeft men op de eerste plaats het oog' op dat van leerares in de vakken, welke op de school worden gedoceerd, en op het vak van- naaister of costumière e.d., terwijl ook speciale cur sussen worden gegeven voor bijzondere doeleinden; maar eigenaardig is het na te gaan, tot welke werkkringen de Vak- schoolopleiding de meisjes de toegang ont sloten heeft, werkkringen waarop men niet speciaal het oog had, maar welke bij het zoeken naar geschikte krachten open De directrice der R. K. Vakschool Mej. M, A. LUTZ. vielen voor haar, die door hun studie aan de Vakschool een waarbor^ konden geven van de gewenschte bekwaamheid. Ik had dezer dagen het voorrecht, over deze onderwerpen te kunnen spreken met mej. M. A. Lutz., de opvolgster van mevr. v. OerleNipper als directrice der R.-K. Vakschool voor Meisjes aan het Galgewa ter. Zooals men weet is sinds eenige jaren (sinds Driekoningen van het jaar 1932, zegt een gedenksteen in het gebouw) de vakschool gevestigd in het ruime en prac- tisch ingerichte nieuwe gebouw aan het rustige Galgewater, na opgericht en groot te zijn geworden in de oude huizen aan het Noordeinde, waar thans nog het Inter naat is gehuisvest. Dat was in den pioniers tijd van pater Bouters en mevr v. Oerle, die beiden wel het leeuwen-aandeel heb ben gehad in de uitbreiding der Vakschool van het bescheiden begin tot het instituut, dat thans een klinkenden naam heeft in het heele land en circa 750 leerlingen telt. Dien roemruchten naam heeft de Vak school te danken aan het onderwijs, dat er wordt gegeven. De „huishoudkundige". „Wij hebben hier vooreerst de opleiding tot huishoudkundige", aldus leidde mej. Lutz mij, met de haar eigen rustige, be schaafde doceertrant, in dit speciale rijk der vrouw in. „De meisjes, die hiertoe willen opgeleid worden, moeten ongeveer 17 jaar zijn en het Mulo-diploma A hebben behaald of een daarmee gelijk te stellen ontwikkeling be zitten. Is het haar bedoeling om verder te studeeren voor leerares, dan is een Mulo diploma B vereischt (dat speciaal voor meisjes moeilijker is, omdat het een groo- ter wiskundige bekwaamheid verlangt) of een getuigschrift, dat met vrucht een ze ker aantal jaren op H. B. S. of Gymnasium of Middelbare Meisjesschool is doorloo- pen." Het woord „huishoudkundige" wekt bij sommigen misschien den indruk, dat men hier een zeker soort „geleerde" vrouwen kweekt, die alles van het huishouden af weten behalve de practijk van allen dag. Dat is geenszins waar, want wat de meis jes leeren, is juist wat elke huisvrouw weten moest, n.l. iets over de voedingsleer, gezondheidsleer, verbandleer, koken, strij ken, waschbehandeling, knippen en naaien, warenkennis, zieken- en kinderverzorging enz. Zelfs krijgen ze les hoe zij een huis houdboekje moeten aanleggen. Allemaal dingen, die in het huishouden ter dege te pas komen. „Deze opleiding, welke 2 jaar duurt, al dus vervolgde mej. Lutz, is een goede basis voor de toekomstige huisvrouw, maar ook voor hen, die als steun of plaatsvervang ster van de huisvrouw optreden. Verschil lende meisjes, die het diploma behaalden, vinden een plaats in huishoudelijke be trekkingen, vanzelfsprekend in beter gesi tueerde gezinnen, omdat het hier meisjes betreft van zekere ontwikkeling. Het leer geld (ƒ175.per jaar) is daarop ook be rekend. Andere vinden een plaats in in richtingen, zooals ziekenhuizen, vacantie- kolonies e.d. Als inleiding tot de ver pleegstersopleiding is deze cursus ook zeer geschikt. Meisjes, die althans één jaar deze cursus gevolgd hebben, hebben altijd iets voor bij anderen. Een aansluitende cursus van een jaar, speciaal voor toekomstige verpleegsters is in voorbereiding. Wie lee rares wil worden, moet na het beëindigen van deze 2-jarige opleiding tot huishoud kundige doorstudeeren, doch alvorens hier toe over te gaan, moet zij dit jaar voor het eerst practische ervaring hebben op gedaan. Een K. B. van 1935 eischt voortaan van de toekomstige leeraressen, dat zij ten minste 150 werkdagen (dus practisch een half jaar) in een huishoudelijke betrekking in volledige dagtaak zijn werkzaam ge weest. Dit jaar komt een twintigtal van on ze meisjes daarvoor in aanmerking en voor hen moet een plaatsje gezocht worden in gezinnen of inrichtingen. Na deze practische werkzaamheden kun nen zij doorstudeeren en wel n twee rich tingen n.l. voor huishoudkunde en wasch behandeling (de z.g. Acte N VII) of voor HET SINDS 1932 IN GEBRUIK GENOMEN NIEUWE GEBOUW DER R. K. VAKSCHOOL. koken en voedingsleer (de z.g. Acte N VIII)". De vooruitzichten. „Hoe zijn de vooruitzichten voor deze leeraressen, als zij eenmaal klaar zijn?" „Ongeveer de helft slaagt er in, een be trekking als leerares te krijgen. Dit is de schatting over het geheele land; voor onze Vakschool is het percentage zelfs iets gun stiger. De rest zoekt het elders. Wij vin den ze vaak terug als hoofd van een keu ken, in hotels of ziekenhuizen, soms wor den ze belast met het toezicht op de lin nenkamer van een groot hotel enz. Meisjes, die de acte N VIII hebben be haald, kunnen doorstudeeren voor dieet- zuster. Aparte dieet-zusters zijn voor ons land een nieuwe verschijning; in het bui tenland bestaan ze reeds lang. Wanneer een inrichting vele patiënten telt, die een dieet moeten volgen, is een dieet-zuster aan het hoofd van de keuken als aanvulling van het dokterstoezicht haast onontbeerlijk." „Zijn er reeds meisjes, die deze oplei ding volgen." „Ja zeker; wij hebben er dit jaar een 10- tal. Meisjes, die de acte N VIII behaald hebben, worden ook vaak gevraagd als de- monstratrices in toonkamers e.d. ter pro pageering van huishoudelijke artikelen, of op zuivelbureaux." Eenvoudige opleiding. De tot nu toe besproken opleidingen be wegen zich om zoo te zeggen op het ter rein van de „hoogere" huishoudkunde. Er zijn echter ook eenvoudiger opleidin gen. Vooreerst de z.g. primaire opleiding of de voorbereidende cursus, ook wel ge noemd de dag-cursus. Deze cursus wordt gegeven aan meisjes, die ofwel 12 jaar oud zijn en 7 klassen van de Lagere School hebben doorloopen, of wel op 1 Sept. van het cursusjaar 12 jaar en 8 maanden oud zijn. Twee jaren duimt deze dagcursus, welke de volgende vakken omvat: knippen, naaien, verstellen, mazen, stoppen, breien, costuumnaaien, teekenen, stofversieren, koken, strijken, huishoudkunde en voortge zet lager onderwijs. Hier wordt het schoolgeld berekend naar het inkomen van het gezin en aantal kin deren onder de 16 jaar. Na afloop van deze cursus kunnen zij thuis al aardig behulpzaam zijn of een een voudige huishoudelijke betrekking aan vaarden. Willen ze meer ervaring opdoen in de huishoudelijke vakken, dan kunnen ze in het 2e leerjaar komen van de cursus „Hulp in de huishouding". Ze kunnen ook doorgaan bijv. met een cursus costuum naaien. In dezelfde bovengenoemde vakken be staat er ook een middagcursus, welke alleen toegankelijk is voor kinderen, die niet meer leerplichtig zijn. Hiervan wordt veel ge bruik gemaakt door meisjes, die boven de 14 jaar zijn en 's morgens thuis moeten helpen of in dienstbetrekking zijn. Ook hier is het schoolgeld naar het gezinsinko men. Hierop mag wel eens gewezen wor den, omdat vele menschen er niet aan den ken om hun kinderen naar de Vakschool te zenden, omdat ze meenen het toch niet te kunnen betalen. Dat is een totaal ver keerd begrip: het schoolgeld is geheel be rekend op de draagkracht der ouders. Naast de primaire opleiding staat de secundaire opleiding, ook wel vak-oplei ding genoemd. De cursus „Hulp in de huishouding" heb ben wij reeds genoemd. Dit is een dag- cursus, welke 2 jaar duurt en gevolgd kan worden door meisjes, die de lagere school plus twee of meer klasen ULO achten den rug hebben, doch geen Mulo-acte hebben kunnen halen. Parallel daarmee loopt een twee-jarige cursus costuumnaaien. Het der de jaar, wat daarop aansluit, leidt op voor coupeuse. Voor de secundaire opleidingen wordt een schoolgeld geheven, dat berekend wordt zooals bij de primaire, doch met 50 verhoogd. Voor costuumnaaien bestaat er ook een middagcursus. Avondcursussen. Vervolgens is er ook nog een volksoplei- ding 's avonds, officieel genoemd de 3-ja rige cursus van opleiding tot huisvrouw. Het leergeld bedraagt hier 30 ct. per week. Deze opleiding is bestemd voor meisjes, die overdag in betrekking zijn en omvat knippen, naaien, verstellen en koken. Een andere cursus, welke 's avonds gegeven wordt, is een opleiding tot costumière, voor meisjes van 18 jaar of ouder, die zich ver der willen bekwamen in het costuum naaien. Na twee jaar wordt een diploma uitgereikt. Voor deze cursus blijkt zeer veel animo te bestaan, zelfs zoo, dat er een parallel-klas opgericht moest worden. Het zijn hier voornamelijk meisjes, die over dag in een winkel of op een atelier werk zaam zijn en behoefte gevoelen om iets meer van het vak te weten. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het instortingsongeluk te Boekarest heeft minstens 20 dooden veroorzaakt (1ste blad). Vliegtuig valt brandend neer op een Poolsche stad. (1ste blad). Ongeluk met Zweedsch toestel op de luchtlijn AmsterdamMalmö. Een Ame rikaan gedood. (1ste blad). Vliegtuig-ongelukken in Italië en Polen. (Luchtvaart, 3de blad). Vandervelde kan niet slagen in de kabi netsformatie. Van Zeeland aanvaardt de opdracht. (2de blad). De stakingsbeweging luwt slechts lang zaam. (2de blad). De anti-Japansche actie van Kanton. (2de blad). BINNENLAND. Vergadering van de Hanze in het Bis dom Haarlem. (1ste blad). Het Koninklijk Besluit ten aanzien van arbeid door vreemdelingen. (1ste blad). Huzaar te Deventer bij oefeningen met z.g. drijfzak verdronken. (Gem. Ber., 3de blad). Weer een mislukte moordaanslag te IJmuiden. (Gem. Ber., 3de blad) SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Nederlandsche wielerwegkampioen- schappen zijn gisteren gehouden. (3de blad) Capablanca wint het schaak to urnooi te Moskou. (3de en 1ste blad). Tenslotte zijn er nog losse cursussen, wel ke speciaal in de avonduren gezocht zijn. Opleiding tot dienstbode. „Is er aan de vakschool geen aparte op leiding voor dienstbode?" „Tot nog toe bestaat deze niet, ant woordde mej. Lutz. De bestaande cursus sen geven een goede basis, om zich die be kwaamheden eigen te maken, welke spe ciaal van een dienstbode verlangd wor den. Toch worden aparte dienstbode-cur sussen den laatsten tijd wel overwogen. Het Comité voor Ontwikkeling en Ont spanning van Werkloozen heeft verleden jaar een omvormingscursus georganiseerd ten einde werklooze fabrieksmeisjes om te vormen tot dienstbode. Een dergelijke cur sus is thans in Maart ook begonnen op de Vakschool aan het Rapenburg en bij vol doende deelname wordt ook op onze Vak school de organisatie van zoo'n cursus over wogen." „Het dienstbodenvraagstuk is toch wel actueel. Waarom is men er niet eerder mee begonnen?" „Dat komt, omdat de verwachtingen om trent het welslagen van deze cursussen niet hoog gespannen zijn. In Bouvigne bij Breda heeft de K. J. V. meer succes, om dat de meisjes daar eenigen tijd intern kun nen zijn. Daar heeft en houdt men beter contact met de meisjes. In navolging van Bouvigne wil men om die reden in Haar lem ook een internaat voor dienstboden gaan oprichten." Hierbij waren wij echter gekomen in het rijk der toekomstplannen. Laten wij ons houden aan de werkelijkheid van het he den. Deze is, althans voor wat de R.-K. Vak school voor Meisjes betreft, alleszins be vredigend. Er zit pit en leven in en een gezonde vitaliteit doortrilt het bestuur. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter, pater Evodius v. d. Snoek; secre taris: de heer J. H. A. Manders, penning meester: de heer W. A. Schrandt; commis sarissen: de heeren F. A. M. Gründemann en J. F. X. Sanders. Onder deze algemeene leiding en onder directe leiding van de jonge, energieke di rectrice mej. Lutz, gaat de R.-K. Vakschool voort tot steeds grooter bloei. Mr. H. F. A. GEISE

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1