ZONDAG 7 JUNI 1936 ten bate van de „R.K. VER. HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY" 3WP STEUNT DIT NOODZAKELIJKE LIEFDEWERK. Vaste lasten en Landbouw- hypotheek wet. fiW IWfti LEERDAM glaswerk DE LEIDSCHE COURANTTWEEDE BLAD - PAG. 6 ZATERDAG 6 JUNI 1936 TWEEDE KAMER Regeering maakt van verwerping geen halszaak Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de wetsontwerpen bij zondere maatregelen ten aanzien van loo- pende landbouw-hypotheek- en pachtover eenkomsten en te verkrijgen van verlaging van sommige vaste lasten en van huren. De heer Sneevliet (R.S.) zegt, dat de regeering nooit wat anders is geweest dan zaakwaarneemster voor kapitaalbelan- gen. Minister Colijn woont het debat niet bij en men zegt, dat het kabinet zich van een verwerping der wetsontwerpen niets aantrekken en rustig zdtten blijven zal. Toch zijn aanvallen als van den heer Go seling ook zoo lekker niet. De regeering is bekwaam genoeg om de kwestie van verlichting van vaste lasten beter aan te pakken, dan in deze ontwer pen. Maar zij w i 1 niet. Spr.'s standpunt inzake ontwerp 74 zal ervan afhangen, of ingrijpende amende menten erin zullen worden opgenomen. Zooals ontwerp 74 nu luidt, is het geheel onaanvaardbaar. Iets dergelijks is het geval met ontwerp 59, maar ten slotte is aanvaarding van het weinige goede, dat erin opgesloten ligt voor de boeren, gewenscht. Het standpunt van den heer van Houten. De heer Van Houten (Christ.-Dem.) keurt de aanpassingspolitiek der regeering af als in strijd met de Christelijke begin selen. Van een algemeene strekking tot verla ging van vaste lasten is nu geen sprake meer bij wetsontwerp 74. Onbeduidend is de uitwerking voor het bedrijfsleven. Ver werping van het wetsontwerp beteekent afkeuring van de eenzijdige aanpassings politiek der regeering, maar ook beteekent verwerping, dat er niets komt van de in- dividueele verlagingen van renten en hu ren, welke het wetsontwerp bevat. Tevens zou verwerping kunnen beteekenen, dat het kabinet-Colijn zijn eenzijdige aanpas sing voortzet en nog meer dan vroeger aan passing zoekt van loonen e,d. Stemt spr. tenslotte, naar hij hoopt na aanneming van het amendement-Drees, voor het wetsont werp, dan beteekent dit geenszins een goedkeuring van het regeeringsbeleid. De heer Goseling heeft dit beleid zoo scherp veroordeeld, dat het stemmen van de ka tholieke fractie tegen de ontwerpen een afkeuring van he regeeringsbeleid betee kent. Maar wat doen de katholieken, als daarna de driftige majoorssabel in de scheede blijft en het tafellaken tusschen regeering en Kamer niet wordt doorge sneden? De katholieken hebben geweigerd, met de sociaal-democraten te regeeren. De re geering zal haar aanpassingspolitiek dus voortzetten als de Kamer met vacantie zal zijn gegaan. Dit zal een wonderlijken poli- tieken toestand scheppen. Ontwerp 74 is uitgehold, maar kan be langrijk verbeterd worden door goedkeu ring van het amendement-Drees ten gunste van huurverlaging over de geheele linie. Al heeft ontwerp 59 gebreken, toch acht spr. het acceptabel. Bij de crisispachtwet behoeft de pachter niet eerst met beslag legging te worden bedreigd alvorens zich tot de crisispachtkamer te kunnen wen den. Maar bij ontwerp 59 moet de hypo- theekboer met executie worden bedreigd alvorens zich tot den rechter te kunnen wenden. Dit verschil in gang van zaken zal verbittering wekken op het platteland. Mocht he wetsontwerp niet worden ge wijzigd, dan is het onvoldoende, maar spr. zal er dan toch voor stemmen, omdat het veel kleine hypotheekboeren zal helpen en iets beter is dan niets. Rede van den heer Kooiman. De heer Kooiman (V.D.) zegt, dat de inkomsten der gemeente telkens verder worden verminderd. Er staat te veel op het spel, dan dat men hierin zou kunnen berusten. De Kroon wordt bevoegd, ge meenten aan te wijzen waar bepaalde be lastingheffingen komen te vervallen, straat- en baatbelasting, precariogelden, opcenten op de grondbelasting, enz. Voor Amsterdam beteekent dit, dat een belas tingopbrengst van 9.2 millioen in de lucht komt te zweven. En dan zwijgt spr. nog over de verlaging van erfpachtsrechten, omdat ook particulieren door dergelijke verlagingen worden getroffen. Hier wordt weer een stuk gemeenterecht aangetast. Met een breeden zwaai delegeert de wetgever een bevoegdheid aan de Kroon, zonder dat hij er iets van weet, hoe zij er gebruik van zal maken. Ook de heer van Dis tegen de ontwerpen. De heer Van Dis (S.G.) zegt, dat er onder deze regeering totdusver niets viel te bespeuren van een verlaging van vaste lasten en van huren, die de werkloosheid zou kunnen doen verminderen. Van wets ontwerp 74 bestaat niet de minste ver wachting in kringen, die reikhalzend naar verlichting van lasten uitzien. Van de huurbepalingen zal het gevolg zijn een verplaatsing van moeilijkheden van huur der naar verhuurder. Wordt dit wetsont werp aangenomen, dan komt het contrac tenrecht op losse schroeven te staan en zullen geen hypotheken meer verstrekt worden, tot schade der hypotheekbehoe- venden. De regeering had, naar spr. in den bree- de betoogt, het bedrijfsleven en allen, die onder de verzekeringswetten gebukt gaan, van die wetten moeten bevrijden. Ontwerp 59 zal het crediet ernstig scha den. Het is spr. niet mogelijk, voor deze ontwerpen te stemmen. De heer Wijnkoop aan het woord. De heer Wijnkoop (C.P.) zegt, dat de heer Goseling namens de geheele katholie ke fractie tot de regeering heeft gezegd: „Laat den boel maar waaien". De heer Go seling heeft met zijn betoog niets bereikt. De katholieken willen ook ontwerp 59 weg werken, ofschoon de boeren dringend goed keuring ervan verzoeken, wegens het klei ne beetje goed dat erin zit. De communis ten zijn de verdedigers der kleine boeren bij uitstek, maar de katholieken gaan tegen hun wenschen dwars in. Mededeel ing minister Oud. De Minister van Financiën, de heer Oud, spreekt met den meesten ernst tegen, wat de heer Wijnkoop zeide, n.l. dat een verwerping van de ontwerpen der re geering aangenaam zou zijn. Zij zou ver werping zeer betreuren, al wil dit niet zeg gen, dat zij er een halszaak van zou ma ken. Spr. onderbreekt zijn rede, waarna de vergadering om half zes wordt verdaagd tot Dinsdagmiddag één uur. BINNENLAND NIEUWE REGELING VAN DE PACHT. Verschenen is de memorie van antwoord inzake dit wetsontwerp. De regeering geeft toe, dat de tekst van artikel 8 tot opeenhooping van werk en dus tot stagnatie aanleiding zou kunnen geven. Daarom heeft zij voor de beoordee ling door den rechter van de bepalingen van de pachtovereenkomst in dit artikel alleen het criterium van buitensporigheid gehandhaafd, terwijl het criterium van een redelijk bestaan is overgebracht naar ar tikel 25, volgens welk artikel de actie op dezen grond eerst na één jaar zal kunnen worden ingesteld. Voorts is een regeling nopens erkenning van pachtbureaux opgenomen. Indien een pachtovereenkomst door een pachtbureau is goedgekeurd, vervalt de controle van den rechter. In deze bureaux zullen de be langhebbenden op pachtgebied zijn verte genwoordigd onder controle der overheid. Verder wordt van de beslissingen van de pachtkamers beroep toegekend op het Gerechtshof te Arnhem. Cassatie zal echter zijn uitgesloten. Het ligt niet in het voornemen der re geering de thans bestaande Kamers voor Crisis-pachtzaken ook met de rechtspraak volgens dit ontwerp te belasten. De van vele zijden tegen de voorgestelde overgangsbepalingen aangevoerde bezwa ren heeft de regeering ertoe gebracht deze materie nogmaals na te gaan. Dit onder zoek heeft geleid tot een ingrijpende ver andering. In het kort komen de nieuwe be palingen op het volgende neer: pachtover eenkomsten, die op 1 Januari 1936 reeds van kracht waren, zulen door het oude recht beheerscht blijven gedurende den tijd, waarvoor zij waren aangegaan, doch uiterlijk tot 1 Januari 1943; overeenkom sten, die op 1 Januari 1936 nog niet van kracht waren, blijven nog gedurende twee jaren na de inwerkingtreding der wet door het oude recht beheerscht. Het bakkersbedrijf in Haarlem Te Haarlem hebben op Donderdag 4 Juni j.l besprekingen plaats gevonden tus schen de patroons- en werknemersorgani saties, waarbij ter sprake kwam de zware overbezetting in het bakkersbedrijf. De bedoeling van partijen is, om in ge zamenlijk overleg maatregelen te treffen, welke beoogen verdere overzetting zooveel mogelijk tegen te gaan. Daartoe heeft zich een commissie ge vormd, waarin vertegenwoordigers zoowel van werkgevers- als van werknemerszijde hebben zitting genomen, en tot deelne ming waaraan een vertegenwoordiger der coöperaties alsnog zal worden uitgenoo- digd. TWEEDE VERDUISTERINGSPROEF TE AMSTERDAM. Vermindering van spanning op lichtnet tot 60 volt leverde ditmaal goede resultaten. Voor de tweede maal is met het oog op de bescherming van de hoofdstad tegen luchtgevaar in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Amsterdam een proef geno men met verduistering van een stadsge deelte door vermindering van de spanning op het electrische lichtnet tot 60 volt, waar na men uit de lucht heeft waargenomen welk effect deze maatregel had wat de oriënteeringsmogelijkheden voor vijande lijke vliegtuigen betreft. De gemeentelijke electriciteitswerken hadden leering getrokken uit de ervarin gen, die men de vorige maal had opgedaan toen gebleken was, dat men de spanning niet tot de gewenschte lage voltage had kunnen terugbrengen, en thans waren in de Centrale Noord alle daartoe noodige technische voorbereidingen getroffen en kon men zoo noodig een of meer turbines uitschakelen, waardoor men er ditmaal in is geslaagd, inderdaad de spanning op het lichtnet tot 60 volt terug te brengen. In de straten, waar de straatlantaarns van mat glazen hulzen waren voorzien, had met spe ciale voorbereidingen getroffen door deze met carton af te schermen en automobilis ten, die door het verduisterde stadsgedeelte reden, hadden hun koplampen afgeschermd met blauw papier. Te half één precies trad de verduistering in en ongeveer in een minuut tijds zakte het licht zoowel op straat als in de huizen van normale sterkte weg tot niet meer dan den schijn van een gloeiende spijker. Daardoor bleven niettemin de contouren der straten zichtbaar en hadden voetgangers van de verduistering betrekkelijk weinig last, om dat zij zich met behulp van de zwak gloeiende pitjes voldoende konden oriën teer en en ook gemakkelijk den weg kon den vinden. Moeilijker hadden het de auto mobilisten, die zeer voorzichtig moesten rijden om geen ongelukken te maken en zich ook niet zoo gemakkelijk oriënteeren konden. Na terugkeer van zijn rondvlucht boven de stad heeft de commandant van de brandweer, de heer C. Gordijn, in het ge bouw van de hoofdbrandwacht in een bij eenkomst van' persvertegenwoordigers zijn groote voldoening uitgesproken, dat het mo gelijk is gebleken, de stadsverliohting uit de lucht onzichtbaar te maken zonder de be volking geheel in het duister te zetten, wat tijdens een luchtaanval niet alleen het red- dings- en hulpwerk zou bemoeilijken, maar bovendien een paniekstemming zou kun nen bevorderen of veroorzaken. Dit werd beaamd door kapitein Van Rie- sen, die verklaarde, dat het in Amsterdam beproefde systeem geheel nieuw was en ook nog nooit in het buitenland was gepro beerd. In oorlogstijd was het echter ge wenscht, dat men de straatverlichting per manent gedoofd of althans zoover verduis terd als thans was geschied zou houden. Wilde men het maatschappelijke leven in oorlogstijd niet geheel lam leggen, dan moest men de burgers zoo lang mogelijk hun normale lichtsterkte in de woning la ten houden, doch er zorg voor dragen, dat dit licht niet naar buiten kon uitstralen. Op het moment, dat dan het alarm werd ge maakt dat er luchtgevaar aanwezig was, kon men dan ten overvloede ook voor de huisverlichting tot verlaging van de span ning overgaan. Een belangrijk onderdeel van de luchtbescherming was dan ook voor de hoofdstad zoowel als voor het ge heele land het beschikbaar zijn van een goed georganiseerde en een feilloos en snel werkende waarschuwingsdienst, die alarm zou maken zoodra vijandelijke vliegtuigen onze grens zouden overschrijden. GEEN REISBELASTING DIT JAAR! Naar het „Hbld." uit goede bron ver neemt, schijnt het niet in de bedoeling van de regeering te liggen om de reisbelasting dit jaar nog in te voeren, aangezien dit in verband met de behandeling in het par lement niet meer mogelijk zou zijn. Afwikkeling.achterstallige handels vorderingen op Duitsche debiteuren In de week van 2 tot 6 Juni 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM. 600.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De num mers van deze posten liepen van 87642 87931. Het totale bedrag van op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM. 14,4 millioen. De Sonderkonto-posten waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer RM. 350.000 met de begunstigden afgere kend. Het hoogste afgerekende volgorde nummer was 23811. Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkontoniederlande uitstaande vorde ringen die nog niet tot uitbetaling zijn ge komen. beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 11,6 millioen. De Treuhaenderkonto- posten, waarvoor koersfixeering is ver kregen, zijn hieronder begrepen. NA HET VLIEGTUIGONGELUK OP SCHIPHOL Stoffelijk overschot van Hauptmann von Brumowsky naar Weenen In het eerste spoorwegrijtuig van den D- trein, welke gisteravond van het Centraal Station te Amsterdam naar Weenen is ver trokken, stond de eikenhouten kist opge baard met bet stoffelijk overschot van den Oostenrijkschen instructeur-vlieger G. von Brumowsky, die Woensdagavond op Schiphol met den Nederlandschen bankier mr. A. J. van Hengel tengevolge van een noodlottig vliegongeval om het leven is gekomen. Op de kist lag een tuil witte anjers van de Nederlandsche sportvliegers en de nationale luchtvaartschool, verder waren er, rond de kist gegroepeerd, een schat van kransen en bloemstukken, o.a. van de Koninklijke Luchtvaart Mij., de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart, de Oostenrijksche legatie, zoomede van de Amsterdamsche en Rotterdamsche Aero- club ook was er een krans van mevrouw van Hengel. Een kleine schade bekende figuren uit de Nederlandsche vliegers wereld waren ruim een half uur vóór het vertrek van den trein naar het station gekomen om den gevallen kameraad nog een laatsten stillen groet te brengen. Onder hen merk ten wij op de heeren M. A. G. van der Leeuw, vertegenwoordiger van de Rotter damsche Aero-club en de Nederlandsche sportvliegers, G. Montauban van Swijn- dregt, namens de Amsterdamsche Aero- club en de Mul, vertegenwoordiger van de Nationale Luchtvaartschool. Mede waren aanwezig de heeren P. Guilonard, onder directeur van de K. L. M., majoor F. V. Lauritsch, kanselier van het Oostenrijk sche consulaat, U. F. M. Dellaert, haven meester van Schiphol en prof. Gaulhofer. Ails een treffende hulde aan de nage dachtenis van een groot vlieger stonden allen eenige oogen blikken in diepe stilte bij de lijkbaar. Daarna sprak de heer van der Leeuw gevoelvolle woorden, naar vo ren brengend, dal in Hauptmann von Brumowsky een groot vlieger en een in de kringen der sportvliegers om zijn vele goede eigenschappen hoogelijk gewaar deerde kameraad is heengegaan. Nadat majoor Lauritsch voor de aan zijn landgenoot gebrachte hulde had dankge zegd, verliet men het spoorrijtuig, waar van de deuren onmiddellijk daarop geslo ten en verzegeld werden. Terwii1 de belangstellenden op het per ron eer> eerbiedigen groet brachten, ver liet te 8.42 uur de trein, die dezen droe ven last naar Weenen brengt, het Centraal Station. ONDEUGDELIJK VOEDSEL AAN DIENSTWEIGERAARS? Namens het hoofdbestuur van „De Ne derlandsche Vegetariërsbond" hebben de voorzitter en de secretaris een schrijven aan den Minister van Justitie gericht, waar in zij mededeeling doen over ingekomen klachten betreffende het vegetarisch voed sel, hetwelk op verzoek aan de dienstwei geraars die in de rijkswerkinrichting te Veenhuizen gevangen worden gehouden, wordt verstrekt. Gedurende de laatste maanden is dit voedsel meermalen zooda nig toebereid, dat dit ondeugdelijk te noemen zou zijn. De Vegetariërsbond ver zoekt den Minister een onderzoek naar deze kwestie te willen instellen en te wil len bevorderen, dat hierin verbetering komt. Had prof. Grondijs in de oorlogsjaren een bijzondere opdracht in Rusland? Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft de volgende schriftelijke vrag engesteld: Heeft de regeering indertijd kennis ge nomen van de lezing over de Russische re volutie, door prof. dr. H. Grondijs in het begin van dit jaar voor de Haagsche afdee- ling van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel gehouden? Wil de regeering mededeelen of het juist is, dat prof. Grondijs, zooals hij zelf zegt, in de oorlogsjaren en de eerste fase van de Russische revolutie, als kapitein gede tacheerd zijnde bij de Fransche missies in Rusland, daar ook vertoefd heeft met een bijzondere opdracht van den Nederland schen opperbevelhebber? Wil de regeering mededeelen, wanneer deze opdracht heeft plaats gehad, of des tijds de regeering van die opdracht heeft kennis genomen, en of en zoo ja, om welke reden zij die heeft goedgekeurd? Wil de regeering de Kamer inlichten, wat de inhoud van deze opdracht was? De brug over de Gouwe bij Waddinxveen Met het transport van de hefbrug, wel ke over de Gouwe bij Waddinxveen ge plaatst zal worden, heeft men gistermorgen een aanvang gemaakt. De 150 ton wegende brug is gebouwd in de constructiewerk- plaatsen van de N.V. de Vries Robbé en Co. te Gorinchem, vanwaar gistermorgen om 6 uur door de N.V. de Witt's Berging en Transportonderneming te Rotterdam het transport plaats vond. De sleep ging van de Merwedde via de Noord, Maas en IJssel naar de sluis bij Gouda. Om één uur gistermiddag bereikte de brug de sluisdeuren, zij kon ternauwernood door de schutsluis na een half uur ging de sleep de Gouwe op voor het laatste tra ject. Vanmorgen om ongeveer zeven is met de heffing van de brug tusschen de twee heftorens een aanvang gemaakt. De vaart op de Gouwe is natuurlijk gestremd. INGEZONDEN STUKKEN R.K. Ver. „Hulp In de Huishouding en de Baby" Als de kas onzer ver. aan een verma ger ingskuur lijdt en het gevaar dreigt, dat een stem uit haar diepste diepte het uitklaagt: „Zoo kan ik niet langer leven", dan denken wij terug aan onzen onverge- telijken vriend, pastoor Crombach, zaliger gedachtenis, die met zijn kinderlijk geloof en rotsvast Godsvertrouwen, ons eenvou dig weer aan het werk zette met de be- teekenisvolle uitspraak, als antwoord op de klaagliederen: „Deze vereeniging mag nooit opgeheven worden!" Wij willen dien veelzeggenden wensch volbrengen en daartoe: onze bloempjes dag op Zondag 7 Juni. Wie zou weigeren een bloempje te koo- pen ten bate van de bescherming van het jonge leven? Niemand nietwaar? De jon ge dames zijn blijde te mogen bedelen voor het zoo noodige, als het gezin ver meerdert als moeder ziek is en steun be hoeft; als de wieg moet gereed staan en de wasch 'n sterk zeepsopbad noodig heeft. Onze bloempjesdag zij daarom in aller offerzin en liefdadigheid aanbevolen! Helpt ons door uw bloempje a.s. Zondag, doch blijft ons helpen, zooals de magazijn- meesteresse dit aanbeveelt. Zie rubriek R.K. Vrouwenbond in dit nummer. God loone het u allen in uw huisgezin. Het Bestuur. U kunt er juist nog van profiteren VOOR ONZE KLANTEN 10 ct. p. STUK Heffing op boter. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 8 tot 13 Juni vastgesteld op 0.90 per K.G. LUCHTVAART DE PLANNEN VAN DEN „VLIEGENDEN PATER". De Missie wordt gemotoriseerd. De Zeppelin-reis van den „vliegenden pater" Paul Schulte O.M.I. heeft meer dan tot nog toe het geval was, de aandacht ge vestigd op het werk der Miva, die moderne verkeersmiddelen in dienst van de Missie wil stellen. Omtrent de toekomstplannen van den „vliegenden pater" verneemt de K.W.P. het volgende: Meer dan 750 K.M. boven den Noorde lijken Poolcirkel liggen de meest afgelegen en tevens de meest eenzanae missieposten van de geheele wereld. Daar in het land van eeuwige sneeuw en ijs werken de Missio narissen onder de Katholieke Eskimo's. In het gunstigste geval ontvangen zij slechts eenmaal per jaar post, levensmiddelen, mis wijn, kleeren, medicamenten enz. En wan neer deze hulpexpeditie eens uitblijft? De Miva wil deze Missionarissen die niet alleen in Canada, maar ook in zooveel an dere streken van de wereld in de grootste verlatenheid leven en ontberingen lijden te hulp komen. De dood van een Missionaris in de wil dernis, waarvoor men tevergeefsch medi sche hulp inriep, was voor Pater Schulte aanleiding om de meest moderne verkeers middelen in dienst te stellen van het Mis siewerk. In zoovele gevallen zou het kost baar leven van een Missionaris gered heb ben kunnen worden, indien een vlieg machine, of snelde motorboot voorhanden ware .geweest. Binnen een maand zal Pater Schulte per boot naar New York terugkeeren met aan boord twee metalen Junker-vliegmachines, elk plaats biedend aan zes personen. Pater Schulte zal het eene toestel bestu ren, terwijl voor de andere machine een leek als piloot wordt aangesteld. Het ter rein der werkzaamheden van Pater Schulte zal zich uitstrekken boven de Hudson Baai, Chesterfield Inlet en de Mackenzie-rivier in Noord-Canada. Pater Schulte is voornemens een jaar in Canada te blijven totdat hij de verzekering heeft, dat de vliegdienst, die onder zijn lei ding wordt ingericht, goed functioneert en regelmatig de meest afgelegen missieposten te hulp zal kunnen komen. TWEE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK. Te Revere in Massachussetts (V.S.) is een vliegtuig neergestort, doordat een der vleu gels afbrak. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6