STADS NIEUWS ZATERDAG 6 Juni 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER NOG KOUDEK. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Noordwestelijke wind. Zwaar bewolkt met tijdeüjke opklaringen. Waarschijnlijk regen buien. Later kouder. Hoogste barometerst.: 769.8 te La Coruna. Laagste barometerst.: 742.8 te Thorshavn. De kern van de depressie over Duitsch- land is een weinig Oostwaarts getrokken, terwijl daar de barometers thans iets ge stegen zijn. Aan de Zuid- en Oostzijde van het hooge druk-gebied Vielen nog zware regens. München en Neurenberg tapten 30, Reims 17, Maastricht 15 en Frankfort 11 mM. af. Over Zuid-Duitschland, Zwitser land en Midden ^Frankrijk blijft het nog koud èn het zijn juist de groote tempera tuursverschillen tusschen deze langzaam uitbreidende koude luchtmassa en de war mere lucht in 't Noorden, welke aanleiding tot onweersachtige regens geeft. De depres sie nabij IJsland heeft zich vooral naar het Oosten en Zuiden uitgebreid. Over IJsland is bij stijgende barometer de Noordenwind met sneeuw en sterke afkoeling ingevallen (Seydisfjord had 15 mM. neerslag). Zware regen viel ook over Faroer (Thors havn 26 mM.), terwijl over het Noorden van de Britsche eilanden lichte tot matige regen viel. (Hollyhead 10 mM.). In het Zuidwesten blijft de hooge druk stand houden. Bij de beoordeeling van den toekomstigen weerstoestand moet rekening worden ge houden met de depressie tusschen IJsland en Noorwegen, De kans op regenbuien met afkoeling is vrij groot. LUCHTTEMPERATUUR. 15.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagavond 9.45 uur tot Zondag ochtend 4.11 uur. Van Zondagavond 9.46 uur tot Maandagochtend 4.10 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Zondag 7 Juni vooral. 4.53 uur en nam. 5.12 uur. Maandag 8 Juni voorm. 5.30 uur en nam. 5.48 yur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 15,5 gr. C. UIT DE RIJNSTREEK ..ALPHEN AAN DEN RIJN. Wielersport. Het bestuur van de Al- phensche Voetbalvereeniging en het be stuur van de Wielerclub „De Rijnstreek" hebben een vergadering gehouden om de zen zomer verschillende grasbaanwedstrij- d ente houden. De eerste zal plaats hebben op Zaterdag 27 Juni. Tevens ligt het in de bedoeling om ongeveer Augustus een zes- daagsche te houden, om iedere avond 2 uur te laten verrijden. Hiervoor zullen flinke geldprijzen beschikbaar worden gesteld. Deze wedstrijden zullen onder de reglemen ten van den Nederlandschen Wielren Unie worden gehouden. Tevens zullen er iederen avond voor de koppel wedstrijd en club wed strijden worden gehouden, waaraan ver schillende vereenigingen zullen deelnemen. Voor deze wedstrijden hebben verschillen de groote firma's prijzen toegezegd. Deze prijzen zullen geëtaleerd worden in Siga renmagazijn „Het Nut", P. Zuidaim. Tevens zal er een avond voor de koppelwedstrijd een wedstrijd gehouden worden voor de Alphenaren. De prijzen zullen bestaan uit levensmiddelen. HAZERSWOUDE (GROENENDIJK). „St. Bernardus". Woensdagavond werd ten huize van den heer D. G. v. d. Voort de algemene jaarvergadering gehouden van de Sportvereenlging „St. Bernardus". Nadat door den voorzitter, den heer W. F. v. d. Poel, de vergadering met gebed en een woord van welkom tot de aanwezige leden, alsmede tot den Eerw. Geestelijk Ad viseur Pater Cristoffel, die dezer dagen is benoemd tot Geestelijk Adviseur der Ver eeniging, was geopend, werd door den secretaris de notulen, alsmede een uitge breid jaarverslag voorgelezen en na een woord van dank goedgekeurd. Het verslag» van den penningmeester wees geen voor uitgang, maar ook geen achteruitgang der financiën aan. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Verdegaal en Joh. van Goo- zen, werden met groote meerderheid van stemm enherkozen. In plaats van H. van Teilingen, die ook aftredend was, werd na herstemming gekozen J. Spierenburg. Daarna werd door den Eerw. Geestelijk Adviseur een kort maar krachtig woord ge sproken tot de aanwezige leden. Spr. hoop te op algeheele samenwerking der leden door vooral het bezoeken der Congregatie en de Generale H. Communie op den eersten Zondag der maand. Nadat door verschillende leden vragen werden gesteld, welke door den voorzitter werden beantwoord, werd deze goedge slaagde vergadering gesloten op de gebrui kelijke wijze. HAZERSWOUDE. Propaganda voor zuivel-gebruik. Voor de gemeenten HazerswoudeKoudekerk heeft zich een commissie gevormd om te komen tot meerder gebruik van zuivelpro ducten. In deze commissie hebben zitting genomen de heeren: A. Warn aar, burge meester der gemeente Koudekerk; J. E. Kwint, burgemeester der gemeente Koude kerk, vice-voorzitter; A. van der Lelie se cretaris, G. van Dorp en G. Goedhart, le den der com mis ie van Hazerswoude en B. Klever voor Koudekerk. Het vornemen is op 10 en 11 Juni a.s. een kookdemonstratie te geven in het gymnastieklokaal der chris telijke school op het dorp alhier, waar door mevrouw van Vollenhoven, oud-di rectrice van de huishoudschool te Alphen aan den Rijn, zal worden gedemonstreerd. De gezamenlijke bakkers van Hazerswou de en Koudekerk zullen daar met een mooie stand uitkomen, met het doel re clame te maken voor melkbrood, waartoe speciaal voor dit doel, gedurende die twee dagen melkbrood van den prijs van water brood zal worden verkocht. BODEGRAVEN. Successen der Boreftsche Ruiters! Bij het op den 2en Pinksterdag te Dordrecht gehouden concours hippique wisten de Bo reftsche Ruiters belangrijke successen te behalen door onder meer beslag te leggen op den tweeden prijs in de dress uurproeven voor- afdeelingen (8-tallen). Bijzondere successen mocht daarentegen boeken J. Boer in de individueele dressuurproeven en het springconcours, waarin hij beslag wist te leggen op den len prijs in dressuur voor nieuwelingen, een 2en prijs in de Han- dicapdressuur en een len prijs in het springconcours. Voorts mocht het „de Nel" gelukken een 5e prijs te bemachtigen, ter wijl C. v. Donk een eervolle vermelding werd toegekend. „Bodegraven". Ten bate van de Alge- meene Armen van Zwammerdam zal de voetbal vereeniging „Bodegraven" een se riewedstrijd houden en wel: Vrijdag 12 Juni: 7.30 uur Schaakclub Hercules. 8.15 uur Hero de GrootTurken- burg's Zaadhandel. 9 uur: Winnaarsronde. Voor den winnaar van het tournooi is een fraaie beker beschikbaar gesteld. De samenstelling der deelnemende elf tallen is: Van achter naar voren en van links naar rechts: Schaakclub: Dr. Veeder, J. Dam, J. Rutten, A. Burggraaf, T. de Vries, B. Ba telaan, J. v. d. Giesen, P. Wolswijk, A. Scheer, L. v. Dam, J. Boef. Hercules: W. v. Aalst, A. Domburg, J. Muller, H. Heemskerk, C. Heemskerk, L. Verburg, D. v. Roekei, W. Jongeneel, J. Schouten, P. v. d. Wilt, H. Verhagen. Turkenburg: S. v. Groeningen, H. Mijderwijk, H. v. Dijk, C. van Groeningen, R. Jongeneel, G. de Ruijter, C. v. Wijk, J. Grootendorst, T. de Jong, P. Mijderwijk, J. Martens. Hero de Groot: J. v. Groeningen, B. Berker, C. Koster, U. Anker, J. Zwaneveld, W. Martens, T. Verheul, J. Ouwendijk, A. Vermeij, J. Stouthart, T. Demoet. „Esto". Zondag 14 Juni houdt de R.K. Sportver. „Esto" een „Dios"-Veteran en wed strijd. Aanvang te ongeveer half 3. Zy zul len spelen tegen een Es to-combinatie. De opstelling is v. 1. n. r. en van achter naar voor: Dios: A. Weerdenburg, J. ten Brink, B. Rietveld, Joh. Wolswyk, A Veelenturf, P. Bakker, J. Sauer, A. v. Kippesluis, A. Schintz, C. Kuipers, W. Roest. Het belooft een komische wedstrijd te worden, zoodat Esto zich opmaakt geheel Katholiek Bodegraven een prettige sport middag aan te bieden. Concert. Woensdag 10 Juni a.s. zal door S.D.G. haar eerste zomerconcert wor den gegeven. Het programma luidt: 1. Alte Kameraden, Feike; 2. Le Secret de Pierrot, Popy; 3. Standchen, Heykens; 4. Tancrède, Rossini; 5. The Stars and Stripes Gorever, Sousa; 6. Halleluja uit de „Messias", Han del; 7. Aubade Printanière, P. Laoombe; 8. Egmont, ouverture, Beethoven; 9. My Regi ment, Blankenburg. De nummers 4 en 8 werden te Wijk bij Heusden gespeeld. Drukte! 2en Pinksterdag heeft een persoon zich de moeite getroost om het doorgaande verkeer in Bodegraven gedu rende 4 uren te tellen. Er passeerden: 971 rijwielen, 345 motorrijtuigen, 15 tandems, 1496 luxe auto's en 117 autobussen, totaal 2944 stuks. Geboren: Wilheimina Adriana, d. v. J. v. Vliet en A. C. van den Hoorn. Dirk je, d. v. D. C. Stouthart en H. Croes. Ondertrouwd: G. Wijman, 24 j. en H. E. Vonk 19 j. G e t r o u w d: W. A. Nell, 24 j. en K. J. v. d. Boon 23 j. G. Schinkel 26 j. en A. Heemskerk 23 j. E. N. van den Bos, 27 j. en C. Heemskerk 25 j. Gevestigd: M. C. Verburg, van Nieuwkoop; C. Oppelaar, van Zwammer dam; H. van Termeij, van Zwammerdam; Jac. Edelman, van Oudewater; J. van der Vring, van Oudenrijn. Vertrokken: S. van Tol en gezin, naar Ter Aar. KOUDEKERK. Bloempjesdag. Woensdag 10 Juni as. zal door eenige dames in deze gemeente en aan den Hoogen Rijndijk een bloempjesdag worden gehouden ten bate van de Vereeni ging „Het Hoogeland". Geboren: Willem, z. v. W. van Burik en L. P. Bogerd. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN Ned. Historisch Natuurwetenschappelijk Museum. Dr. C. A. Crommelin over het eerste lustrum. Herdenking Andró Marie Ampère. In een der collegezalen van het voor malige academisch ziekenhuis alhier heeft vanmiddag de herdenking plaats gehad van het vijfjarig bestaan van het Neder- landsch Historisch Natuurwetenschappe lijk Museum, bij walke gelegenheid dr. E. J. Dijksterhuis uit Oisterwijk in een voordracht tevens André Marie Ampère (1775—1836) herdacht. Ongeveer vijftig leden, correspondee- rende leden en belangstellenden waren aanwezig. Dr. C. A. Crommelin, directeur van het Museum, opende de bijeenkomst met een toespraak, waaraan het volgende is ontleend: Spr. heet allen van harte welkom in deze bijeenkomst, ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van het Nederlandsch His torisch Natuurwetenschappelijk Museum en tevens ter herdenking van het feit, dat André Marie Ampère, de grondlegger der electro dynamica, omstreeks 100 jaar gele den zijn leven heeft geëindigd. De voor dracht over Ampère, straks door dr. Dijk sterhuis te houden, vormt wel is waar de hoofdschotel van deze samenkomst, maar een kort woord over de 5-jarige werkzaam heid van het Museum en in het Museum mag, als inleiding, toch niet ontbreken. Slaan wij den blik terug en trachten wij ons rekenschap van die werkzaamheid te geven, dan kunnen wij zonder ongemoti veerde trots en met de noodige beschei denheid constateeren, dat er door de stich ting van het Museum door zijne werkzaam heid gedurende zijn eerste 5 levensjaren iets van wetenschappelijk en cultureel be lang tot ontwikkeling is gekomen. De be vordering van de studie van de geschiede nis der natuurwetenschappen is, zeer al gemeen gezegd, ons doel, zooals spr. in zijn toespraak bij de opening van het Mu seum nader heeft besproken en toegelicht. Wij meenen te kunnen zeggen, dat mede door het werk van het Museum spre kend over „het Museum" bedoelt spr. daarmede in dit verband het bestuur, of de directie of beide de belangstelling in die studie inderdaad is bevorderd, in de geleerde wereld, bij het ontwikkelde pu bliek en in de pers bij de studenten ech ter de goeden niet te na gesproken in slechts geringe mate. Dit laatste is zeer te betreuren, immers de beoefenaar der moderne wetenschappen verwaarloost niet straffeloos de geschiedenis zijner weten schap. De gelegenheid is nu gegeven, van de meeste natuurwetenschappen wordt de geschiedenis thans gedeeltelijk, op initia tief van het Museum, aan de Leidsche Universiteit gedoceerd, het Museum zelf is er met zijn rijke verzamelingen, de Biblio theek met haar boekenschat, maar van al dit schoons wordt door de studenten slechts een uiterst spaarzaam gebruik ge maakt. Dit is teleurstellend en zoo zouden er uit de laatste 5 jaren nog meer teleur stellingen, soms zeer bitttere, te vermel den zyn. Doch spr. wil op dezen toon niet doorgaan teleurstellingen hebben wij als onvermijdelijkheden te aanvaarden en wij hebben er voor te zorgen dat zij het werk niet remmen of belemmeren. Liever wil spr. u in herinnering brengen, wat tot ver heugenis en hoop stemt. Dit is in de eer ste plaats de ongedachte groei der verza melingen in de afgeloopen 5 jaar. Het Mu seum is door geschenken, bruikleenen en aankoop zooveel rijker en grooter gewor den, dat daardoor 1161 nummers aan dën catalogus moesten worden toegevoegd; het aantal nieuwe voorwerpen is aanmer kelijk grooter, aangezien dikwijls een aan tal voorwerpen onder één nummer worden gecatalogiseerd. Hierdoor vooral toont het Museum zijn recht van bestaan, hierdoor vooral blijkt het de nationale verzamel plaats van wetenschappelijke instrumenten uit vroeger tijd te zijd geworden. Dat het catologiseeren van alle nieuwe aanwinsten op róchzelf al een omvangrijk werk is ge weest, spreekt vanzelf. Op initiatief van het Museum is tevens de catalogiseering van de beroemde Leidsche anatomische verzameling ter "hand genomen en tot een goed eind gebracht, een werk van groote beteekenis vor-r de geschiedenis der ana tomie. He» Museum heeft voorts tijdens zijn 5-jarig bestaan 2 tentoonstellingen in gericht, in 1933 een tentoonstelling van botnaische incunabelen en post-incunabe len, in 1934 een tentoonstelling van boe- en, portretten en dergelijken betrekking hebbend op den Nederlandschen 16den eeuwschen anatoom Volcker Coiter. In 193 werd aan het Museum verbonden een commissie voor correspondentie en advies, thans bestaande uit 47 leden, allen beoefe naren van of belangstellenden in de ge schiedenis der natuurwetenschappen. Aan de ijverige bemoeiingen van vele dezer correspondeerende leden heeft het Mu seum menige belangrijke aanwinst en me nig juist advies te danken. De colleges over de geschiedenis der natuurwetenschappn, die sinds een aantal jaren aan de Leid sche Universiteit gegeven worden, heeft spr. reeds genoemd. Het Museum heeft echter nog meer gedaan voor onderwijs en voorlichting in samenwerking met het Leidsch Universiteitsfonds heeft het in den nu bijna afgeloopen academischen cursus een reeks van 10 lezingen over de ontluiking der wis- en natuurkundige we tenschappen in de Egyptische, Babyloni sche en Grieksche oudheid georganiseerd. Tenslotte vermeldt spr., dat er in de laatste 5 jaren iu verschillende tijdschrif ten een 17-tal publicaties zijn verschenen die men als „Mededeelingen uit het Ne derlandsch Historisch Natuurwetenschap pelijk Museum" zou kunnen betitelen en waarvan de voortzetting ook zoo betiteld zal worden. Ziehier dus een kort en ob jectief overzicht over datgene, wat dóór het Museum tot stand is gebracht. Namen te noemen heeft spr. stelmatig vermeden, zonder dat zou deze korte inleiding een veel te lange inleiding zijn geworden. De velen, aan wie het Museum iets of veel te danken heeft, mogen er van overtuigd zijn, dat onze dankbaarheid daarom niet min der is. Wat men ook van deze werkzaam heid moge denken spr. hóópt dat zijne toehoorderessen en toehoorders haar wel willend zullen beoordeelen dit meent hij toch te mogen verklaren, dat wij onze krachten hebben ingespannen het Museum niet te doen verstarren, doch het te ma ken tot een levend organisme. Tenslotte een paar woorden over drie groote wen- schen, één gedeeltelijk vervulde, één ver vulde, en één nog onvervulde. Over de gedeeltelijk vervulde wensch zou lang te praten zijn, uit bescheidenheid, ieder Mu seum-directeur aangeboren, zal spr. dien wensch alleen maar met drie woorden noemen, namelijk: vermeerdering van in komsten. De wensch, waarvan de vervul ling tot groote erkentelijkheid stemt, is de centrale verwarming; na 4J4 winter in 't Museum te hebben overwinterd en daar gewerkt, te hebben, de adjunct-directeur, de bewaker en spr. zelf, soms bij lo dooi, soms ook bij lo vorst, is midden in den afgeloopen winter de centrale verwarming aangelegd en in functie gekomen, een nauwelijks te beschrijven verbetering. Een brandende, maar nog onvervulde wensch tenslotte is: meer ruimte voor een doeltreffender opstelilng der zich snel uit breidende verzamelingen. Moge déze wensch in een niet te verre toekomst in vervulling aan. ANDRé-MARIE AMPèRE-HERDENKING. Vervolgens hield Dr. E. J. Dijksterhuis uit Oisterwijk een voordracht over: André- Marie Ampère. Het woord Ampère komt weliswaar op ontelbare meettoestellen over de geheele wereld voor, maar het is een conventio- neele klank geworden ter aanduiding van een stroomsterkite, die met meter en kilo gram op een lijn staat en waarbij mén in den regel heelemaal niet meer denkt aan den levenden mensch, die eens André- Marie Ampère heette. Dit jaar geeft ech ter de honderdste terugkeer van zijn sterf dag aanleiding, nog eens weer op zijn we tenschappelijke beteekenis te wijzen en aandacht te vragen voor zijn persoonlijk leven. Hij werd op 22 Januari 1775 te Lyon geboren; zijn jeugd bracht hij in stilte door in het naburige dorpje Poleymieux. Reeds vroeg toonde hij groote begaafdheid en een uitzonderlijk geheugen; daardoor kon hij zich alles zelf leeren; onderwijs heeft hij eigenlijk nooit genoten. Hij was een stille en verlegen jongen met een fel bewogen innerlijk leven. Op zijn 18e jaar treft hem een groot ongeluk: zijn vader wordt onder het schrikbewind terechtgesteld.. Dit brengt hem in een toestand van apathie waaruit hij eerst na een jaar weer ontwaakt. Hij wijdt zich nu aan letterkundig werk en be studeert daarnaast wis- en natuurkunde. In 1799 vestigt hij zich als privaat-leeraar te Lyon en huwt hij met Julie Carron. Fi- nancieele moeilijkheden dwingen hem ech ter al spoedig, een leeraarsbetrekking te Bourg aan te nemen, terwijl zijn vrouw en het in 1800 geboren zoontje Jean-Jacques (later bekend als literator en historicus) te Lyon achterblijven. In 1803 gelukt het hem, een aanstelling te Lyon te krijgen; de dood van zijn vrouW maakt nu echter een einde aan het zeer gelukkig huwelijk. In 1805 komt hij als repetitor aan de Ecole Poly- technique te Parijs, waar hij zich door heimwee, moeilijkheden in zijn betrekking en godsdienstige twijfelingen (hij was tot dusver en werd later ook weer vroom Ka tholiek) diep ongelukkig voelt. Een tweede huwelijk loopt op een mislukking uit. Zijn eenige troost in deze dagen bestaat in een diepgaande beoefening der wijsbegeerte in samenwerking met Maine de Biran. Intus- schen breidt zich zijn maatschappelijke en wetenschappelijke werkzaamheid voortdu rend uit. Hij schrijft verhandelingen over wiskunde, natuurkunde en chemie, wodrt Inspecteur Général de l'Université (zooiets als Inspecteur M.O. hier te lande), hoog leeraar in analyse en mechanica aan de Ecole Polytechnique en lid van de Acadé mie des Sciences. Tot dusver heeft hij zich echter nog nooit bepaald bezig gehouden met electriciteit en magnetisme, de gebie den, waarop hij zijn grootsten wetenschap- pelijken roem zou verwerven. De aanlei ding daartoe krijgt hij in 1820, wanneer hij in de Académie door Arago verslag hoort doen van het kort geleden ontdekte Oer- stel-effect (afwijking van een magneet naald uit den magnetischen meridiaan on der invloed van een electrischen stroom). In zeer korten tijd doet hij nu zijn bekende ontdekkingen: hij vindt de electrodynami- sche verschijnselen (werking van stroomen onderling), leert het magnetisme beschou wen als eigenschap van electrische stroomen en bevestigt die verklaring door aan te too- nen, dat de aarde krachten uitoefent op stroom voerende draden. Spr. reconstrueert den gedachtengang, die Ampère tqt die ont dekkingen kan hebben gevoerd en zet ver volgens de beteekenis uiteen van de theo retische beschouwingen, die hij naar aan leiding daarvan heeft opgesteld en die hem ook voor de mathematische physica tot een AGENDA Maandag. De Leidsche Kunstkring „Voor Allen" jaarvergadering „In den Vergulden Turk", 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Lahr, Niemer, De Bruijne, P. van Es, en Starck. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 2 tot en met Zondag 7 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 502; D. J. van Driessum, Mare 110, tel, 406 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. historisch belangrijke figuur maken. De ontwikkeling, die de electriciteitsleer hem onder invloed van het wenk van Faraday en Maxwell heeft ondergaan, heeft er toe geleid, dat zijn theoriën, die geheel geba seerd zijn op de beschouwingswijzen van Newton, hare beteekenis ten deele weer hebben verloren. Daardoor is het voor on zen tijd gemakkelijker, hem als experimen teel physicus te waardeeren, dan zijn posi tie in de theoretische natuurkunde juist te bepalen. De periode van intense beoefe ning van electriciteit en magnetisme, die in 1820 zoo plotseling was begonnen, is ook weer vry plotseling geëindigd. Na de pu blicatie van de groote Mémoire sur la théo rie mathématique des phénomènes électro- dynamiques, uniquement déduite de l'ex- périence heeft hij niet veel meer op dit gebied gedaan. Uit wetenschappelijk oog punt beschouwd is de periode van 1820 tot 1825 de rijkste van zijn leven geweest; veel persoonlijk geluk heeft zij hem echter ook niet gebracht. In de latere jaren van zijn leven blijft hij steeds rusteloos bezig; ech ter kost het hem hoe langer hoe meer moeite zich in het werk van anderen te verdiepen; daardoor sluit hij zich steeds meer in zijn eigen denken op. Hij keert weer terug tot zijn philosopische onderzoekingen, waar aan hij groote waarde hecht. Spr. schetst in het kort zijn philosophisch systeem en behandelt- dan uitvoeriger zijn poging, om tot een classificatie van alle wetenschap pen te komen, waaraan de laatste jaren van zijn leven byna uitsluitend gewijd zijn. Uit het werk, waarin hij die classificatie uit eenzet, blijkt nog eens weer opnieuw de on begrensde veelzijdigheid, die zijn weten schappelijk werk steeds heeft gekenmerkt en waarvan ook tal van verhalen van tijd- genooten getuigen. Een merkwaardig symptoom daarvan vormt ook zijn ingrij pen in den strijd tusschen Cuvier en Geof- froy Saint Hilaire over morphologie van het dierenrijk. Spr. vertoont ten slotte eenige lichtbeelden ter aanvulling van het gesprokene. NATIONALE WONINGRAAD. De Nationale Woningraad, Algemeene Bond van Woningbouwvereeniging, houdt op Vrijdag en Zaterdag 3 en 4 Juli in de Stadsgehoorzaal alhier haar jaarvergade ring. Op deze vergadering, welke des middags te 2 uur aanvangt, zal de heer J. Splinter, wethouder van fabricage dezer gemeente, een inleiding houden over „De Ontwikke ling van de Volkshuisvesting hier ter stede". Des middags te half zes heeft een ont vangst plaats van afgevaardigden door het Gemeentebestuur in de Lakenhal. De eerste dag wordt besloten met een boottocht over de Kagerplassen, aangebo den door de Leidsche Woningbouwvereeni- gingen. Vertrek 's avonds 7.30 van de Turf markt. De vergadering wordt des Zaterdags te 9 uur voortgezet, waarna te half één een gemeenschappelijke maaltijd in „Den Burcht" volgt. Daarna wordt een excursie gemaakt naar de nieuwe woonwijken en de omstreken van Leiden, aangeboden door de Leidsche Woningbouw vereenigingen. HOOGHEEMRAADSCHAP „RIJNLAND". Anti-papisme of niet? Woensdag werd te Leiden in het Ge- meenelandshuis aan de Breestraat de ver gadering gehouden van Hoofdingelanden resp. plaatsvervangers uit alle 16 distric ten van Rijnland. Er waren 30 Hoofdinge landen ter vergadering gekomen, waar van 11 R. K. Het ging om de benoeming van 3 can- didaten op de voordracht tot Hoogheem raad wegens periodieke aftreding van A. Buurman en wegens vacature door het bereiken van den leeftijdsgrens door Jhr. W. Th. Barnaard. Vooreerst werd als secretaris der verga dering gekozen de heer van der Maas. Vervolgens werden de heeren A. Buur man, P. Ravestein en J. A. Duinisveld voor de periodieke aftreding en P. Ravestein, J. van der Maas en P. Heemskerk voor de vacature aangewezen. De benoeming ge schiedt door de Kroon. Jhr. Stoop protesteerde aan het einde der stemming tegen onbehoorlijke inmen ging van anderen inzake de verkiezingen van Hoogheemraad. Bij deze stemming is weder de achter stelling van de Katholieken van Rijnland gebleken. Steeds brachten de R. K. trouw hun 11 stemmen uit, maar 't mocht niet baten; zij vonden een aaneengesloten meerderheid tegenover zich.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2