ZATERDAG 6 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der redactieleden: Mej. Zr. J. v. d. ABEELEN, Mevr. J. FEHMERSBOER KNOTTNERUS, Mej. M. R. J. NIEMER, Mej. M. L. J. VAN ES. VERSMADE LIEFDE. Wat kan vaak 't arme menschenhart, Te midden van de levenssmart, Toch hunk'ren naai- een vriendengroet, Die hem het levenskruis verzoet! Een warme blik! een druk der hand! Een klein bewijs der vriendschapsband! Wat stemt dat alles dankbaar blij! Doch.... die zich vriend noemt.... gaat voorbij! O Jezus lief, wat zijt Gij goed! Wat is Uw liefde teer en zoet! Wat is Uw trouwe eind'loos groot, Die Gij ons toont in 't Hemelsch Brood. Veracht, bespot, gehoond, versmaad, Vervloekt, onteerd in diepen haat. Smeekt vaak Uw hart: „Heb medelij!" Ach!ook Uw vrienden gaan voorbij. TH. L. E. H. Sacramentsdag 1936. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Retraite voor gehuwde vrouwen. Van 30 Juni3 Juli zal er in he retraitehuis ,,St. Clemens" te Noordwijkerhout een retraite gehouden worden voor de leden van het retraitefonds, onderafd. v. d. R.K. Vrouwenbond, afd. Leiden en voor de le den dezer afdeeling. Kosten 6.50. Zij, die daaraan del wenschen te nemen wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk, uiter lijk 12 Juni op te geven bij Mej. Lange- veld, Aloëlaan 20a of bij Mevr. J. Man- dersVermeulen, Oegstgeesterlaan 12. EXCURSIE LEVER'S ZEEP MIJ. Op Dinsdag 7 Juli a.s. zal een excursie gehouden worden naar bovengenoemde fabriek te Vlaardingen. Met het oog op de vele aanvragen aan de fabriek ter be zichtiging, verzocht de directie ons zoo spoedig mogelijk te mogen vernemen of het bezoek verwacht kon worden. Het bezoek kan 's morgens of 's middags plaats hebben. Willen degenen, die aan deze excursie deelnemen, zich bij Mevr. Manders aanmelden, terwijl zij tevens op geven moeten voor den ochtend of' den middag voorkeur te hebben. De aanmelding liefst zoo vlug mogelijk, uiterlijk Woensdag 10 Juni a.s. De kosten bedragen 1.20 welke bij aanmelding voldaan moeten worden. R. K. VER. HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY. Den lezer Heil! Bovengenoemde ver. zit in zak en asch. Onze kas is van dien aard, dat wij, als het zoo door gaat, niet langer aan alle aan vragen gevolg kunnen geven. Reeds heb ben wij de uitzetten moeten beknibbelen. Nu zien wij vol hoop uit naar den bloempjesdag. Zondag 7 Juni. God geve, dat er wat in het laadje komt. Wel kwam het den laatsten tijd voor, dat wij van enkele weldoeners een gave in geld of goed ontvingen, wien wij bij dezen nog eens hartelijk dank betuigen, maar dat is sporadisch. Er zijn nog zoo velen, welke zich voor dit sympathieke doel ver dienstelijk zouden kunnen maken, door voor onze luiermand iets te naaien. Wat zou ,,de Baby" zich verheugen, als bovenbedoelde voorbeelden navolging von den. God zal er U voor zegenen. H. C. M. COLLAHUEBER, Haven 51. Magazijnmeesteresse. INTERPAROCHIEELE AAN POLITIEK DOEN XVI. Meerdere jongens zijn vorige week in een betrekkelijke verwondering gebracht door het succes der Rexisten in België. Een groep jongere katholieken, die een paar jaar geleden onder het zinrijke motief „Rex Christus" aan het openbare leven gingen deelnemen, maar na korten tijd overstag zijn gegaan naar de politiek, be haalden er niet minder dan 21 zetels. Nu meene men niet, dat daarmee de oplossing kwam van de slappe houding der Belgi sche katholieken, want de „Rexisten" zijn niets anders dan verbrekers der eenheid en hebben prachtig de troefkaart in handen gespeeld van de socialisten. Stelden dus een dommen daad met nadeelige gevolgen, bevorderden dus de slappe houding. Maar er was toch veel foutiefs in de Bel gische katholieek partij? Zeker, grove fou ten vormden een kankerbasis en dus is de groei van de Rexisten te begrijpen. Maar een te begrijpen daad is niet altijd een ver antwoorde daad. De jongere Belgische ka tholieken hebben nu negatief werk ver richt en meer kwaad dan goed gewrocht; hebben bovendien te kennen gegeven het parlement te zullen misbruiken om langs den eenmaal begonnen weg voort te gaan, dus m.a.w. met demagogie te blijven wer ken om zoo hun doel te bereiken, de alleen heerschappij. Nu is een bezem op zijn tijd wel noodig. Doch het is een dwaze daad een huis, dat eenig vuil bevat, te verlaten en het (dus als je buiten staat) te willen schoonmaken door een ander huis op te trekken. Wat meer eerlijkheid zou die lui deugd doen, want in de jaren dat een nieuw huis op gebouwd zou kunnen worden, kan de te genpartij alles met den grond gelijk maken. Dat te erkennen zou natuurlijk een zelf- veroordeeling inhouden. Daarom gooit De- grelle het over een anderen boeg en droomt van alleen-heerschappij in België, denkt blijkbaar niet meer aan het gestelde doel: de bestrijding der uitwassen, en heeft door een zeer ooi-katholiek optreden het zinrij ke motief „Rex Christus" tot een bespotting gemaakt. Wat alzoo in België is gebeurd, houdt een waarschuwing in voor ons land. Niet in dien vorm, dat onze R.K. Staatspartij in financieele schandalen steekt (er zijn wel lieden, die het wenschen) maar dat wat actiever gewerkt wordt om de jongeren te behouden en te vormen. Het is inderdaad ontstellend, hoe dom vele jongeren zijn. Ze praten het honderd uit over sport en spel, zwetsen over maatschappelijke vraagstuk ken, verkcopen stomme antwoorden over geloof en zeden. Zoo heeft het ons meer dan eens verwonderd dat jongere katho lieken het program der nazi's van buiten kenden en van „Quadragesimo Anno" geen snars wisten. Maar m'n hemel, de Paus schrijft toch geen wereld-omvattend her stelprogram voor de priesters alleen? 't Is ook een taak der leeken, zichzelf te maken tot een diep-sociaal wezen, met kennis van zaken, met liefde voor den evenmensch. En daarom, gij, Gezellen, slaat er je eigen orgaan, het Kolpingsblad maar eens op na en leest vooral de artikelen over de Pau selijke zendbrieven en de arbeidswetgeving in ons land. Beter een kerel van graniet, dan van slappe pudding. Daartoe zal ook anderzijds in onze stad, ja overal, moeten worden geformeerd de jongeren-afdeeling der R.K.S.P. Hoe eerder dat gebeurt, des te beter; de les van België is duidelijk ge noeg. Nu de wereld samenspant tegen Chris tus en rondom ons menig katholiek den strijd moede wordt, nu slaan de jongeren de handen ineen, staan pal rond hun Bis schop en blijven trouw aan Schaepman's werk. SEVERUS. BRIEVEN VANUIT VERRE LANDEN. Een religieuse roeping is een zegen voor een gezin. De religieuse roepingen in ons Kolpingsgezin zijn een zegen voor de Ge zellen vereeniging. Daarom is de Gez.-Ver. van Leiden er trotsch op, dat circa 10 oud- Gezellen in eigen land of op vreemden bo dem werken voor het heil der zielen. Van twee oud-Gezellen ontvingen wij voor eenigen tijd brieven, met bizondere groeten aan alle Gezellen van hun vader stad. Een paar citaten wollen we hier gaar ne afdrukken. Broeder Damiaan (Th. Leune) missionaris in Poeloe-Laoet op Zuid-Bor- neo schrijft o.m.: „Hartelijk dank voor de toezending van het Kolpingsblad, dat ik hier geregeld ontvang. Het blad ziet er heel wat mooier uit dan vroeger. Maar ja. er moet wat gedaan worden om 't zoo inte ressant mogelijk te maken. Ik las in het zoo juist ontvangen nummer, dat in '37 het gouden feest wordt gevierd. Ik weet nog goed, dat we het veertig jarig bestaan gevierd hebben en ik 's middags nog op de feestvergadering geweest ben. Ik maak het goed, heb druk werk met de Indische jon gens van Java, die daar geen werk kunnen vinden en nu hier in de kolonisatie zijn. In de Indische couranten maken wij veel propaganda, want blijven die jongens op Java hangen, dan vervallen zij tot het laag ste kampongleven. En bidden jullie eens wat voor me?" Broeder Simon (A. Padberg) mis sionaris te Itu in Brazilië schrijft: ,,'t Kol pingsblad bevalt me uitstekend. Ja, ik zit weer in het warme zuiden van Amerika en werk en zweet, van de hitte. Al heel wat maandjes ben ik weer uit Leiden weg. Mijn heerlijke vacantie vergeet ik nooit, want wat hebben we toch een plezier ge had. Ik zal mijn reisindrukken eens op pa pier zetten en ze je toezenden. Misschien komen ze nog in de krant. Een rustige overtocht heb ik niet gehad. Drie dagen lang storm en de visschen gevoerd! Ik was blij in Rio wat vasten grond te voelen, want ik dacht, dat het mijn laatste reis KEUL8CHE REIS 1937. Deze week is de circulaire betreffende den reis naar Keulen, bij gelegenheid van het gouden feest der Leidsche Gez. Ver., aan alle leden toegezonden. Nu is de wacht op spaarders! Bij den huismeester zijn daarvoor gratis boekjes verkrijgbaar. De minimum-kosten (bij voldoende deelname) zijn /20ƒ25. MAANDVERGADERING. Zomertijd is vaak nadeellg voor het ver een igingsleven. Toch vertrouwen wij op onze Gezellen, dat ze de maandverga dering van a.s. Dinsdag bezoeken. Want be halve recihten hebben we toch ook plichten? STUDIE- EN DEBATINGCLUB. De jaarvergadering van deze onderaf- deeling wordt Maandagavond gehouden. Volgens rooster zijn aftredend de 2de voor zitter, de penningmeester en het oudste bestuurslid. De eerste is niet herkiesbaar, de tweede wel en nummer drie is een vaca ture. TOONEELCLUB. De tooneelisten houden hun jaarvergade ring a.s. Woensdag te 20.30 uur. Ook daar zijn periodiek aftredend de 2e voorzitter, penningmeester en oudste bestuurslid; voor zoover wij weten allen herkiesbaar. DE KEGELSPORT. Gezellen, die een kegelclub willen for- meeren, kunnen zich daarvoor opgeven bij den ass. Senior. Nu „De Poedelaars" bloeit, zal het gunstig zijn als een nieuwe club groeit. H.H. WIJDINGEN Bisdom: Haarlem Z. H, Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft hedenmorgen in de Kathedrale Kerk van Sint Bavo te Haar lem de H. Priesterwijding toegediend aan de Eerw. Heeren: G. A. Beek, J. J. Betjes, A. F. J. L. van der Boog, J. Breedveld, F. S. P. van Buchem, F. A. van der Burg, A. W. A. Danekaarts, Th. G. Drost, H. A. W. van Egmond, B. A. Emmelkamp, C. J. Graaf, F. Grent, H. L. Groeneveld, J. A. M. ten Hengel, J. J. Hetem, G. J. Hooger- vorst, G. Jongkind, H. J. Kooyman, P. J. Kraakman, W. J. F. de Lange, J. G. Lou ter, P. J. M. Matthijsen, W. J. J. J. M. van Niekerk, J. de Nijs, G. van der Poel, J. J. M. A. van Rek, A. A. A. Rikkers, H. J. A Roosen, Th. J. M. Ruiter, A. A. M. San ders, J A. M. Schmidt, C. Stet, S. M. M. Steur, N. Tromp, W. G. Vet, M. J. Wen- ners, A. A. M. Wentholt, C. P. de Wit, M. J. M. Wuyster. En de wijding van Subdiaconaat aan de Eerw. Heeren: J. A. M. van Adrichem, L. J. Beugelsdijk, P. A. van den Bosch, J. P. Th. Deroy, J. G. van Dijk, A. H, Duy- vestijn, P. M. E. von Fisenne, G. J. M. ten Have, E. R. C. M Klaver, F. L. Kok, F. J. C. Langelaan, P. W. van Leeuwen, C. A. J. Netten, J. M Th Reiber, C. M. J. Schut telaar, J. A. Solleveld, J. van der Stap, Th. J. Steenland, W. J. A. Switzar, H. G. Tuin, J. J. Tulp, A. L. Umans, F. C. Ver heul, C. Visser, A. J. J. M. van Vliet, J. H. van der Vliet, L. Voets, C. A. van der Voort, H. G. C. Wensveen, P. J. Zouten- bier. Allen studenten van het Theologicum te Warmond. COLLEGE VAN HET H. KRUIS TE UDEN Reünie van oud-studenten. Dit jaar zal het 700 jaar geleden zijn, dat de stichter van de Orde der Kruishee- ren, de Zalige Theodorus de Celles is over leden, terwijl het tevens 50 jaar is gele den, dat het College van het H. Kruis te Uden in Noord-Brabant werd gesticht. Aan dit college bewaren velen in den lande en ook daarbuiten herinneringen. Wie zal het aantal priesters schatten, dat daar de la gere studiën heeft gevolgd, terwijl ook ve len, die thans in het maatschappelijk le ven een positie bekleeden, in het Uden- sche college de eerste beginselen van de klassieke talen hebben geleerd en een deel van hun ontwikkeling ontvingen. Het spreekt dus vanzelf, dat bij het ver nemen van deze jubilea, hun gedachten naar ae jaien in Uden doorgebracht, zul len uitgaan en onwillekeurig zal het ver langen bij hen opkomen de oude omgeving eens terug te zien. Wel Is het gymnasium de laatste jaren ondergebracht in een groot nieuw gebouw en het college omgezet in een internaat. Vroeger waren de studen ten immers bij verschillende Udenaren ge bivakkeerd, doch het oude college is er nog en het zal vooral aardig zijn oud me de-studenten eens terug te zien. Eenige oud-studenten hebben nu het plan H.H. SACRAMENT DES ALTAARS. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. Zondag Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Maandag, Dinsdag en Woensdag de gewone Prefatie. Vanaf Donderdag Prefatie van Kerstmis. Kleur: Wit. Gisteren is de Paaschtijd ge sloten. ZONDAG 7 Juni. Feestdag v. d. Aller heiligste Drieëenheid. Eerste Zondag na Pinksteren. Mis: Bencdicta sit. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Ie Zondag na Pink steren. 't Verheven Geheim van de Aller heiligste Drieëenheid kunnen wij met ons verstand niet begrijpen. Daarom brengen wij aan God het heerlijk offer van ons ge loof vandaag vooral. Eeren wij door een echt katholiek geloofsleven den Vader, den Zoon en den H. Geest, de Allerheiligste Driecenheid en onverdeelde Eenheid. MAANDAG 8 Juni. Feestdag v. d. H.H. Bonifatius en Gezellen, Martelaren. Twee de Patroon van ons Bisdom. Mis: Sapien- tiam (Zie in het Eigen van het Bisdom op 5 Juni. Wegens het Pinksteroctaaf ver plaatst naar dezen dag). Geen Credo. Kleur: Rood. Te Kyrton in Engeland geboren stak Winfried, later Bonifatius geheeten, vol zielenijver over naar ons vaderland en landde te Wijk bij Duurstede in 716. Daar zijn arbeid zonder vrucht bleef keerde hij nog in hetzelfde jaar naar Engeland terug. Onder gunstiger omstandigheden en met Pauselijke zending predikte Bonifatius een paar jaren later in het land van de Ger manen. Na den dood van den Heiligen bis schop Willibrord nam Bonifatius de zorg op zich voor het Utrechtsche Bisdom. Op een vormreis werd hij met zijn gezellen nabij het tegenwoordige Dokkum door een bende heidenen overvallen en gedood, 5 Juni 755. DINSDAG 9 Juni: Mis v. d. vorigen Zon dag (le na Pinksteren): Domine. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Primus en Fe- licianus, Martelaren; 3e A Cunctis (om de voorbede van de Heiligen). Geen Credo. Kleur: Groen. Of: De Mis v. d. H.H. Primus en Felicia- nus: Sapientiam. Gloria. 2e gebed v. d. len Zondag na Pinksteren; 3e A Cunctis. Geen Credo. Kleur: Rood. WOENSDAG 10 Juni. Mis v. d. H. Mar garita, koningin, weduwe: Cognovi. 2e ge bed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. Priester. Geen Credo. Van vaders zijde stamde Margarita af van de Engelsche koningen, van moeders kant van de Romeinsche keizers. Zij werd geboren in Hongarije, waar haar vader toen als balling verbleef en waar zij haar kin derjaren heeft doorgebracht in godsvrucht. Op 24-jarigen leeftijd trad zij in het hu welijk met Malcolm, koning van Schotland en werd zij als koningin van Schotland ge kroond. Een heilzame invloed oefende Mar garita uit op het hart van Malcolm en zij wist hem die godsvrucht in te prenten, welke hem heeft gemaakt tot één van de deugdzaamste koningen van dat land. Met acht kinderen werd het huwelyk van Mar garita en Malcolm gezegend. De koningin begreep haar moederplichten en was voor alle christelijke moeders een voorbeeld. Zelf onderwees zij haar kinderen in de beginselen van den godsdienst en in hun kinderharten wist zij te ontsteken de lief de tot God, waarvan zij zelf vervuld was. Bijzonder muntte de heilige Uit in de lief de tot de armen. In de armen eerbiedigde zij de Persoon van Jezus Christus en maak te van elke gelegenheid gebruik om hen behulpzaam te zijn, te vertroosten en in hun behoeften te voorzien. De heilige stier? 16 November 1093. Op dat oogen- blik werd haar gelaat, dat door een lang durige ziekte vermagerd was en leelijk ge worden, onverwachts met buitengewone schoonheid overtrokken. DONDERDAG 11 JUNI. Feestdag v. h. Allerheiligste Sacrament des Altaars. Dag van devaotie. Mis: Cibavit, met de Sequens: „Lauda Sion". (In de gelezen heilige Mis sen onder het octaaf is de Sequens naar willekeur v. d. priester te bidden; in de gezongen H. Mis verplichtend). Herdachten wij op de Witte Donderdag de instelling van het Allerheiligst Sacrament, vandaag vieren Wij het bezit van de H. Eucharistie. „Er is geen volk, dat zijn goden zóó dicht bij zich heeft, als onze God tegenwoordig is bij ons" (aldus de H. Thomas van Aquine in getijden der H. Kerk). Richten wij onze oogen op den verborgen God onzer altaren; laat Hij zijn onze dagelijksche Spijze, op dat Christus in ons en wij in Christus één, deel mogen hebben aan de vruchten der Verlossing: het eeuwig leven. (Graduale, Alleluja-vers en Gebed). VRIJDAG, 12 Juni. Tweede dag v. h. H. Sacramentsoctaaf. Mis: Cibavit (als giste ren). 2e gebed v. d. H. Odulphus, Belijder. (Zie het feesteigen van het Bisdom); 3de v. d. H.H. Joannes van Sahagun, Belijder; 4e v. d. H.H. Basiiides en Gezellen, Marte laren. De H. Odulphus, priester en belijder, was eerst pastoor te Oirschot. Begeerig naar het martelaarschap ging hij naar Utrecht om daar de H. Bisschop Frederik bij te staan in het bekeeringswerk van de afvallige Friezen. Als belijder is de heilige gestorven in 864 den 12den Juni. ZATERDAG 13 Juni. Derde dag v. h. H. Sacraraentsocthaf. Mis: Cibavit. 2e gebed v. d. H. Antonius van Padua, Belijder. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender V. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. Mis v. d. Z.Z. Pacificus van Cerano en Laurentius van Villamagna, Be lijders: Confiteantur. Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester. ZATERDAG. 2e gebed ter eere van Maria (Concede); 3e voor Kerk of Paus. N.B. Het feest v. d. H. Antonius van Padua wordt dit jaar verschoven naar 20 Juni. ALB. M. KOK, Pr. Amsterdam. opgevat in Augustus een reünie te Uden te organiseeren, waarvoor bereids de mede werking van de Eerwaarde Kruisheeren is verkregen. De dag wordt genoeglijk in het college doorgebracht, oude vriendschapsbanden worden aangehaald en nieuwe aange knoopt. Uit hen heeft zich een comité gevormd, dat zich met de organisatie van den reu- nisten-dag heeft belast, bestaande uit den welee.rw. heer H. Ulleman, kapelaan te Amsterdam; den heer H. Heesbeen te Den Bosch en Ignaat Agasi, journalist te Utrecht. Alle oud-studenten, die met de gedachte van deze reünie sympathiseeren worden verzoent zich zoo spoedig mogelijk op te geven rij den -heer H. Heesbeen, postbus 20, Den Bosch, liefst vóór 15 Juni a.s. Nadere gegevens zullen zij dan zoo spoe dig mogelijk ontvangen. 209. Tweede Pinksterdag; bezoekdag in het Missiehuis. Vele ouders kwamen weer eens kijken naar Gerard, Piet of Wim. Zonnige gezichten bij ouders en studen ten. Een blij weerzien, een hartelijke groet, een stevige „pakkert" vaak. „Hoe maak je het, Jan; hoe gaat het Piet?" En vaak was men dan in eens even „uitge praat". Maar juist dat even stil-zijn zegt dan zooveel. Als je dat zoo ziet, dan denk je even.wat is het toch mooi: vader en moeder te zijn. Kinderweelde is kinderzorg. Volkomen waar. Speelsche jongens en drukdoende meisjes; kapotte kousen en gescheurde jurkjes; vuile voeten en hollende beenen, ach ja. Maar daarnaast dat jonge leven, dat men bloed-eigen het zijne noemen mag, door God aan menschen toever trouwd, dat men naast zich op ziet groeien, dat een stuk van eigen leven is, ja, waar heel het eigen leven om draait.ja, wat is het toch* mooi: vader en moeder te zijn. Groote kinderen, groote zorgen. Ach jamaar daarnaast: hoe oud de ouders ook worden, altijd blijft hun leven mooi door het meeleven met de kinderen. Een verjaardag brengt allen weer thuis bijeen. Zij vormen nog steeds de band; vaak dan pas beseffen de kinderen volkomen wat het is een vader en moeder te hebben ja, wat is het toch mooi: vader en moeder te zijn. Toen voelde ik me ook even vader van een groot gezin bij al die studenten. Zor gen brengt het veel mee; zorgen voor de jongens en zorgen voor het huis (twee zware maanden staan voor de deur). Maar daarnaastzooveel jonge levens met prachtige idealen; zondagskinderen van Gods voorzienigheid, toekomstige helpers van Gods plannen met de menschen. Dan sla je even aan het peinzen en denk.... ondanks alles, toch mooi, vader van zoo'n gezin te zijn. Fath. J. v. HEININGEN. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn. Postrek. 120937. VAN M'N BOEKENTAFEL Dat gebeurt hier niet, door Sin clair Lewis. Uitg. van Holkema en Warendorf N.V., Amsterdam. Beschikkend over een keur van histo risch materiaal, vooral uit het Derde Rijk» was het voor Sinclair niet moeilijk de vol ledige sfeer op te roepen van een nazi tijdperk in Amerika en wel gedurende de jaren 19361940. Doremus Jessup, demo craat en eigenaar van een courant, houdt vast aan het spreekwoordelijk motto: „It can 't happen here!" Doch als senator Windrip aan het bewind komt, beteekent dat de komst van de dictatoriale machts- willekeur met alle verschrikkingen. Dore mus Jessup, komt in verzet en geraakt in moeilijkheden. Het gevolg: opsluiting in een concentratiekamp. Hij vlucht en ge bruikt zijn veroverde vrijheid tot de be strijding van de despoten. Sinclair Lewis heeft dit verhaal geschreven als een waar schuwing tegen de praktijken en de leer van het fascisme. De verhaaltrant is vlot en de humor en satyre allerkostelijkst en scherp. Ontwikkelde volwassenen, die zich voor dergelijke actueele thema's interes seeren, vinden hier een boek naar hun ga ding. Natuurlijk Is 1 prachtig oh o even wilt kijken naar onze plaat/es-met-'n-praatieover veilig verkeer. En toch hebben we nog liever, dat u ze overslaat, mitsu dan maar uit uzèll al die wenken In practljk brengt.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10