VRIJDAG 5 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 NOG BUIIG. DE BILT SEINT: Matige, aanvankelijk afnemende, later waarschijnlijk weer toenemende krimpen de wind. Half tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk nog regenbuien. Iets kouder. Hoogste barometerst.: 768.3 te Valentia. Laagste barometerst.: 740.7 te Isafjord. De depressietoestand over Duitschland bleef gehandhaafd, on vooral aan den rand van het lagedrukgebied vielen zeer zware regens. München tapte 21, Maastricht 25, Brussel 19, de Bilt 17, Aken 42, Keulen 32 en Essen 23 m.m. regen af. Ook thans is het weer in Zuid-Duitschland en Noord- Oost-Frankrijk nog regenachtig en koud. Over Noord-Duitseliland is het minder slecht; daar heerschen ook vrij hooge tem peraturen, welke bij de Noord-Oostelijke luchtbeweging ook in het Noorden van ons land eenige verwarming brachten. De IJslandsche depressie heeft zich sterk uit gediept en is ook in omvang toegenomen Hedenmorgen daalden ook op Schotland de barometers flink. Ook deze depressie bracht zware regens (Vestmanoer had 32, Reykjavik 30 m.m.). Over de Britsche Eilanden strekt zich een rug van hooge- drukking uit, terwijl ook over Midden- en Zuid-Scandinavië de luchtdruk vrij hoog is. De aftrekkende depressie over Lap land bracht in Ingö nog 16 m.m. regen. De weerstoestand is moeilijk te beoordee- len. Waarschijnlijk zal onder invloed van de barometerdalingen in het Noord-Wes ten de wind ten onzent wel krimpen. Dat heeft dan weer toevoer van wat koudere luchtmassa's tengevolge, bij verdringen van de thans aanwezige warme lucht blijft de kans op buiën nog aanhouden. LUCHTTEMPERATUUR. 19.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 9.44 uur tot Zaterdagmorgen 4.12 uur. HOOG W ATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 6 Juni voorm. 4.13 uur en nam. 4.33 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 15 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 16 gr. C. WAT ANDERE BLADEN- SCHRIJVEN VERVANGEN VAN VOLWASSEN ARBEIDERS, DOOR JONGENS EN MEISJES. Het Christel ij k Sociaal Week blad noemt het sociaal zeer onwensche- lijk, dat op chocolade-, sigaretten- en kunstzijdefabrieken en andere, jongens en meisjes de fabrieken gaan bevolken en volwassen arbeiders er buiten blijven. „Indien de commissie uit de Hooge Raad tot de conclusie zou komen, dat het ook economisch verantwoord is, dat hier door wettelijke maatregelen een eind aan ge maakt wordt, althans tot inperking van jongens- en meisjesarbeid kan worden ge komen, dan zullen wij dit zeer toejuichen. Hier zijn inderdaad uitwassen, welke in het algemeen belang moetén worden afge sneden. Nu de te geringe uitgroei van de organisatie van werkgevers en arbeiders daaraan niet, als b.v. in het grafisch be drijf, een einde kan maken, zal er wel niet anders opzitten dan een ingrijpen van den wetgever. Wij ontveinzen ons echter niet, dat dit niet zoo gemakkelijk zal zijn te regelen". Inderdaad, niet zoo gemakkelijk, heele- maal niet gemakkelijk. Maar o.i. kan 't toch wel! MUSSERT EN HET HERDERLIJK SCHRIJVEN DER BISSCHOPPEN. Op den landdag te Lunteren heeft de heer Mussert naar aanleiding van het her derlijk schrijven der Nederlandsche Bis schoppen betreffende steunverleening aan de N. S. B., blijkens het verslag in de N. R. C. verklaard: „Nooit hebben wij kerkstrijd gewild of veroorzaakt. Maar indien de kerken in Nederland den kerkstrijd tegen de bewe ging beginnen, zullen wij dien aanvaar den". De Nederlander (Chr. Hist.) merkt naar aanleiding dezer verklaring op: i,Hier kwam wel zeer duidelijk het ware karakter der N. S. B. tot uiting. Want bij de geciteerde verklaring van Ir. Mussert past onverbrekelijk één vraag: Welke in stantie bepaalt in den nationaal-socialis- tischen staat wat kerkstrijd is en wanneer deze geacht wordt door de Kerken te zijn begonnen? Het antwoord kan niet twijfel achtig zijn. De Leider bepaalt dat. Maar dan is ook door Ir. Mussert erkend, dat in „zijn" staat de Kerk volstrekt on dergeschikt zal zijn aan den Staat. Deze zal bepalen hoe en wat de Kerk mag en kan. Legt de Kerk zich daarbij niet neder, dan „is zij den kerkstrijd begonnen". Het is alles heel duidelijk en het be vreemdt ons in geencn deele. dat Ir. Mus sert in een onbewaakt oogenblik zoo dui delijk heeft gesproken. Deze uitspraak moest vroeg of laat komen". RECHTZAKEN 3000 GULDEN BOETE OF DRIE MAANDEN HECHTENIS GEEISCHT. Tegen Amsterdamschen notaris. De officier van justitie bij1 de Amsterdam- sche rechtbank eischte heden tegen den Amsterdamschen notaris W. B. wegens medeplegen van valschheid in geschrifte in een authentieke acte 3000 gulden boete, subs, drie maanden hechtenis. TWEE WIELRIJDERS GEDOOD. De rechtbank te Zutphen deed heden uit spraak in de zaak tegen den thans ge schorsten 27-jarigen directeur van de Apel- doornsche kolen centrale J. H. G. uit Apeldoorn, die terecht had gestaan omdat hij, verkeerenae onder drankinvloed, op 25 Februari op de Arnhemsche straatweg tusschen Apeldoorn en Beekbergen des avonds om acht uur twee wielrijders, de 22-Jarige mejuffrouw Blumink uit Velp en den 19-jarigen K. de Bruin uit Arnhem met zijn auto had aangereden, tengevolge waarvan beiden zijn overleden. De officier had de maximum straf ge- eischt nl. negen maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van het recht mo torrijtuigen te besturen. Het vonnis luidde conform dezen eisch. KWAKZALVER VEROORDEELD. De Kantonrechter te Almelo heeft he den vonnis gewezen tegen den Duitschen „wonderdokter" K. Fick uit Venebruegge die in Hardenberg en omgeving zijn prak tijd heeft uitgeoefend en onlangs uit Ne derland is gewezen. Hij stond terecht we gens het onbevoegd uitoefenen der genees kunde en terzake was in totaal zes maan den hechtenis geëischt. De kantonrechter veroordeelde den kwakzalver tot 1500.— boete subs. 6 maanden hechtenis. EEN Z.G. VRUCHTENAUTOMAAT. Voor den plaatsvervangend Haagsche po litierechter, prof. mr. Van Bemmelen, ston den heden terecht C. H., automatenhande laar te 's Gravenhage, A. J. G., verlofhou der te 's-Gravenhage en de Haagsche auto matenhandelaar J. C. T. Allen was ten laste gelegd, het gelegenheid geven tot ha zardspel door middel van een z.g. „vruch ten automaat". Het „hazard-element" bestaat hieruit, dat men door het inwerpen van 0.05 uit den automaat ontvangt een aantal penningen, die dan recht geven op een prijs. Staat een dergelijke automaat bij een caféhouder, dan krijgt de speler de een of andere consump tie, staat hij bijvoorbeeld bij een sigaren handelaar, dan krijgt de speler een paar sigaren of een doosje sigaretten. De substi tuut-officier van justitie eischte tegen alle verdachten 5.subsidair 5 dagen en ver nietiging van de automaten, bij welken eisch de politierechter zich in zijn vonnis aansloot. Den verlofhouder J. P. was ook ten laste gelegd, gelegenheid te hebben gegeven tot het beoefenen van een hazardspel. Hij liet zijn klanten met drie dobbelsteenen gooien. Wie 2 gelijken opgooide en met de drie steenen meer dan 10 oogen bij 1 worp ver kreeg, was winnaar. Tegen hem luidde de eisch 10.subsidiair 5 dagen en vernieti ging van de dobbelsteenen. De politierech ter veroordeelde verdachte conform dezen eisch. n UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Mei werd ten postkantore alhier in gelegd 7.07 7.61 en terugbteaald 2.877.67 NOORDWIJK Verlof voor het aannemen van onder scheidingen. Bij Kon. besluit van 5 Mei 1936 is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen van de achter hun namen vermelde vreemde eereteekenen: J. B. V. M. J. van de Mor tel, burgemeester van Noord wijk, dat van Commandeur der Orde van Leopold II van België C. van Vliet, architect B. N. A. te Noordwijk aan Zee, dat van Ridder der Orde van Leopold II van België; F. J. Wassenaar, inspecteur van politie, te Noordwijk dat van Ridder der Orde van Leopold II van België. Hollandsch Bloembollenkweekers Ge nootschap. In café „Flora" werd een bij eenkomst gehouden van het H. B. G., ook toegankelijk voor niet-leden-vakgenooten. Er was flinke belangstelling toen de heer Bernard Braun de vergadering opende met welkomstwoorden tot allen, in het bijzon der tot den heer S. Schoneveld, den alge meen-voorzitter van het H. B. G., die het een en ander wil komen vertellen over de saneering. Het oorspronkelijk plan was geweest om een spreker te laten komen, die het pro en een die het contra zou be- handeien. De voorzitter heeft dit echter niet geaccepteerd. De leden van H. B. G. konden gebruik maken van de gelegenheid om vragen te stellen en de voorzitter hoopt op aangename besprekingen. De heer Schoneveld verkrijgt hierna het woord. Hij begint met te verklaren waarom hij een uitnoodiging om met een anti-saneer der op één vergadering te spreken niet aanvaardt. De bezwaren van anti-saneer ders zijn volkomen bekend en de meeste bezwaren van hen zijn ook onze bezwaren, zoodat we die niet tegen zouden kunnen spreken. We zijn dan zelf ook niet zulke enthousiaste saneerders, maar aanvaarden het als een noodzakelijk kwaad, iets wat dienstig kan zijn om erger te voorkomen. EEN PAUS-TENTOONSTELLING Men schrjjit ons uit Den Haag: Geheel anders dan beeldende kunst, wier bestemming is: gezien te worden, leent het geschrift zich eigenlijk minder goed voor een tentoonstelling. Een boek moet immers gelezen worden, wil men er het juiste genot van hebben; zien alleen is nóg minder dan het halve werk. Desniettemin valt het te prijzen, dat onze R.K. Leeszaal in haar gebouw aan het Lange Voorhout een collecte drukwer ken van en over Paus Pius XI ter bezich tiging bijeenbracht. Reeds het zien toch van het vele, dat de aandacht trekt, werpt een duidelijk licht op de groote werk kracht en de niet minder groote weten schappelijke beteekenis van Z. H., die in zijn vele Encvclieken en andere geschrif ten zoo menig belangrijk vraagstuk gron dig onder de oogen zag. En wanneer men dan b.ü de bezichtiging genieten mag, zoo als ons ten deel viel, van even vriendelijk als deskundig geleide, dan krijgt men waarlijk een goed overzicht van hetgeen daar met zooveel zorg werd bijeenge bracht. Behalve geschriften, waarbij o.m. ook een boekje, door den ,Paus gewijd aan een zijner geliefde bergtochten, zijn ook een paar schilderijen tentoongesteld, zooals het portret van Z.H., geschilderd door Antoon van Welie, en een stemmingsvol gezicht op het St. Pietersplein door Cos- saar. Voorts zijn er vele gedrukte portret ten van den Paus benevens afbeeldingen betreffende Rome en het Vaticaan; hier onder zeer merkwaardige, vervat in oude, ter bezichtiging opengeslagen folianten. Bovendien stond het Bisschoppelijk Mu seum eenige belangrijke munten en pen ningen ter expositie af, terwijl enkele par ticulieren soortgelijke merkwaardige voor werpen aan de collectie toevoegden. Alleen bijeen een werkelijk beziens waardige tentoonstelling, die gelukkig veel bezoek trekt. Men ga eens kijken, 't fs geheel gratis en men neemt er een leerzamen indruk van mede. AJO. Hij kan zich daarom ook het standpunt van anti-saneerders heel goed indenken. Doch hij is niet overtuigd van 't nut van een el kaar bekogelen op een vergadering met bezwaren die hij zelf zal moeten onder schrijven. Hij is er van overtuigd, dat de maatregelen dikwijls gebrekkig geweest zijn, maar hij is er evenzeer van overtuigd, dat zonder saneering de kweekers en in het bijzonder de kleinere kweekers al weg gevaagd geweest zouden zijn. En daarom zal spreker als voorziter van het Holl. Bloemkweekers Genootschap voor de be langen van de daarbij aangesloten kwee kers blijven strijden. Tot goed begrip van de zaak wil spre ker nog eens een overzicht geven van het ontstaan der saneering. De voornaamste reden was wel de vrees voor dumping in het buitenland, speciaal Engeland, en de daardoor te vreezen sluiting van dat land VQor invoer van bloembollen met de onaf zienbare gevolgen er van. Daarom is er door het vak dus niet door de regeering gezonnen op maatregelen die dit zou den voorkomen en zoo is door het Cen traal Bloembollencomité een regeling ont worpen. Dit was de aanvang van de saneering. Allen kennen nog het zes millioenenplan wat volgens spreker afgestuit is op de ver deeldheid tusschen de toon-aangevende voormannen, waarvan een gedeelte finan- cieelen steun niet noodig achtte. Sommi ge heeren zijn voor Uitzieken van het proces in de bollenwereld, doch de heer Schoneveld is er van overtuigd, dat dit gepaard zal gaan met verdwijnen van een groot deel kweekers. De toestand is van daag nog zóó, dat hetzelfde proces van 1932 zal optreden voor dumping enz. wanneer de saneering zou verdwijnen en daarom zal spreker ondanks de gebreken die er aan kleven voor de saneering blijven ijve ren. Hierna was er gelegenheid tot stellen van vragen. De heer J. Barnhoorn had een heele waschlijst, waarvan spreker er slechts en kele als ter zake dienende zou beantwoor den. De meerdere werkloosheid, die het gevolg zou zijn van de saneering, aan vaardt spreker niet, omdat het aantal te werk gestelde arbeidskrachten zonder sa neering nog veel grooter zou kunnen zijn. De andere vraag of het zieke vak zonder onder behandeling te zijn van de sanee ring, beter er aan toe zou geweest zijn als nu, wees spreker af, omdat de patiënt met de operatie van de saneering nog wel ziek is, maar toch nog leeft, terwijl zonder die operatie de patiënt al gestorven had kun nen zijn. Of het wegwerpen van de produc ten al of niet zondig is, kan spreker niet uitmaken, maar aan de hand van tot oor- deelen bevoegde personen van verschil lende denkrichting maakt spreker zich daarover een niet al te groote zorg. De heer van Zuylen vraagt over de nieuw aangekondigde reserveeringsmaatregelen inlichtingen. De heer Schoneveld betoogt, dat dit veiligheidsmaatregelen zijn om te voorkomen, dat weer een gedeelte van de kweekers die zich aan de minimumprij zen houden, weer met 51 pet. naar huis worden gezonden. De heer v. Zuylen zou echter gaarne maatregel-m zien om die re serves niet in de veilingen op te slaan want dat kost de kweekers maar weer geld. Spreker zegt, dat het moeilijk anders kan, maar zal ter bevoegtler plaatse over dit punt spreken. De heer C. de Ridder vraagt of het niet mogelijk is de dit jaar uitgekeerde 51 pet. voor vroegere tulpen op een of andere wijze alsnog aan te vullen tot de gegaran deerde 85 pet. De voorzitter wijst er op, dat nog alle pogingen in 't werk zullen worden gesteld. De heer H. Ruigrok Jzn. vraagt of met de saneering de buitenlandsche cultures niet bevorderd worden. De voorzitter is er van overtuigd, dat dit wapen tegen de sa neer ing sterk overdreven is. Vele andere vragen van den heer Ruigrok gaan bui ten de saneering om. Nog wijst spreker er op, dat alle verwij ten aan het adres van de regeering mis plaatst zijn omdat alle maatregelen van het vak zelf voortkomen. De regeering voert ze enkel uit. Ten slotte houdt de heer Schoneveld nog een pleidooi om zich aan te sluiten als lid van H. B. G., omdat er geen tijd geweest is als deze, dat het zoo noodzakelijk was om georganiseerd te zijn, ook in het H. B. G. met de voordeelen daaraan verbonden. De heer Braun dankt de voorzitter voor zijn gehouden uiteen zetting en zegt dat de beurs van Noord- wijk op de laatste Donderdag in deze maand weer zal aanvangen en verzocht allen daar tegenwoordig te zijn. Hierna sluiting. AGENDA LEIDEN. Vrijdag, „St. Christoffel", „De Harmonie", 8.30 uur. Maandag. De Leidsehe Kunstkring „Voor Allen" jaarvergadering „In den Vergulden Turk", 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 2 tot en met Zondag 7 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 502; D. J. van Driessum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. NIEUWVEEN Raadhuisp Jannen. Ofschoon de vroed schap nog geen openbare besprekingen er aan gewijd heeft, is het een publiek ge heim, dat het bouwen van een nieuw raad huis op de plaats van het oude in een vrij ver gevorderd stadium van voorbereiding is. Aan de heeren A. Brouwer, te Alphen, F. Pieterse, gemeente-opzichter dezer ge meente, te Noorden en de Gebrs. Nout, al hier zijn uitnoodigingen gezonden een ontwerp in te dienen, waaraan B. en W. uiteraard verschillende voorwaarden ver bonden. Slechts het uit te voeren ontwerp zal gehonoreerd worden. Bereids hebben de heeren hun teekeningen met begroo ting ingediend en zijn binnenskamers be oordeelingen gehouden. G e b o r en: Wilhelmina d. van J. Res ting en G. v. Vüjmen Dirk z. van J. H. v. Leeuwen en A. Noorden. Ondertrouwd: Martinus Andreas v. Egmond 22 j. en C. Bezuijen 22 j. Vertrokken: H. v. Vliet naar Ben- nebroek en J. A. Seegers naar Lisse. VOORSCHOTEN. Diefstal. J. B. wonende Molenlaan al hier, deed aangifte van diefstal van een armbandhorloge. De politie heeft aange houden de 15-jarige J. K. uit Wassenaar. Na verhoor heeft hij ten volle bekend. Hij is op vrije voeten gesteld. WASSENAAR. Geboren: Johannes Petrus z. van P. W. M. van der Klauw en J. P; Hoogstraa- ten Nicolaas Leonardus z. van B. Vrij- burg en M. P. van der Meulen Marian d. van A. M. J. de Beys en G. D. M. Lahr Liesbeth d. van J. A. G. van Herwijnen en D. den Eerzamen. Ondertrouwd: S. Huisman en G. P. Zuiderduin J. E. Waldeyer en F. G. Grüter. Gehuwd: W. C. van Beekum en C. B. de Wit P. E. W. Lugt en M. L. Heck- mann M. F. Heerma van Voss en C. W. Tasseron S. Vooistra en H. Visscher. Overleden: Petrus Theodorus Knij- 'nenburg 27 j., ongeh. Sake Wielsma 74 j., echtg. van D. de Jong Hermina Wiegmoed Frederika Jozina Sweemer 85 j., ongeh. Gevestigd: W. Beekhuizen uit Schoonhoven J. M. Breijer, wed. van W. A. Bronsveld uit Harderwijk D. Bruins uit Leiden W. M. van Deursen uit Katwijk F. van Dolder uit Alphen a. d. Rijn G. P. Ensink, wed. van J. E. B. van Lier uit Amsterdam A. P. Groot wede. van H. W. Dekker uit Californie M. Grill uit Oostenrijk R. P. Lauwers uit Den Haag M. Manger uit den Haag J. H. van Miltenburg uit Harmeien J. D. Murch en vrouw uit den Haag E. M. Neijzen uit Vinkeveen H. M. L. F. E. van Oostrom Soede en vrouw uit Ned. Oost-Indië J. C. J. van der Ploeg uit Warmond E. L. M. Poppe uit Dortmund L. F. van Ravenswaaij en vrouw uit Zeist J. L. van der Reest uit den Haag Chr. Runte uit Zwammerdam E. C. Schafers uit den Haag M. Scheiblecker -uit den Haag J. D. A. Staalman en vr., uit Ned. Oost-Indië J. L. Vogelbusch uit Solingen (Did.) Ch. M. Weng uit den Haag W. J. H. Wezenberg uit Gen- dringen J. A. Wij ga uit Harlingen A. Zeilstra uit Workum. Vertrokken: W. M. H. Steers naar den Haag ~J. Vos naar den Haag A. C. van Kampen naar Voorhout L. M. van der Werff naar Ulrum J. Slootweg naar Amersfoort J. Schooleman en vr. naar Renkum J. E. V. Corsel naar idem Wed. H. J. A. van Ravesteijn geb. Hoornstee naar den Haag P. Westbroek en gezin naar Batavia S. van Deventer naar den Haag W. van Dijk naar den Haag Wed. J. Scharn geb. C. H. Gruter naar Hilversum W. Rapp naar den Haag S. Vooistra en vrouw naar Voorschoten C. W. Heerma van Voss geb. Hasseron naar den Haag A. J. van Steijn geb. van Eeden naar Wilnis E. Heinrich nnar den Haag D. Th. Tours naar Doorn P. E. W. Lugt naar Rotterdam F. Ver- kleij naar Overveen A. Schmidt naar den Haag C. H. B. Rutteman naar den Haag J. J. B. Sebrechts naar den Haag. ZOETERMEER. Chr. Bewaarschool. Onder groote be langstelling van ouders en genoodigden en in tegenwoordigheid van het College van B. en W. dezer gemeente en secreta ris, werd Woensdagmiddag de Christelijke Bewaarschool heropend. Voor eenige ja ren werd deze school wegens financieele omstandigheden gesloten. De voorzitter van de commissie sprak het openings woord. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de bewaarschool aan de gestelde verwachtingen mag beantwoorden. Een tweetal dames heeft toezicht op de kinderen, die de school zullen bezoeken. Geboren: Jannetje Cornelia Wilhel mina d. van J. H. Hoogduin en J. B. Lui ten Cornelia d. van J. Codée en C. Fijn Clasina Petronella d. van A. N. Beu kers en M. A. M. v. d. Burg Pieter Wil lem z. van M. J. van der Tas en C. Roden burg Alfons Leo Albert z. van A. P. van Wensveen en M. V/. M. van der Stap. Overleden: Jac. Bos 2 jaar. ACADEMIENIEUWS Geslaagd: LEIDEN. Geslaagd: Artsexamen 1ste gedeelte: Mej. C. Schutz, den Haag; H. J. M. ten Berge, den Haag; C. H. Gout, Leiden; G. P. C. Koolhaas, Heerlen. Bevorderd: tot arts: G. J. Staverman, Deventer; J. C. Gunst, Leiden. LAATSTE BERICHTEN TWEEDE KAMER. Voortgezet wordt de behandeling der wetsontwerpen, houdende bijzondere maat regelen: 1. ten aanzien van loopende land- bouwhypotheek- en pachtovereenkomsten; 2. ter verkrijging van verlaging van som mige vaste lasten en van huren. De heer Eb els (V.D.) betoogt, dat de aan den landbouw verleende steun ook doorwerkt buiten den landbouw. De sta tistiek bewijst dat van de crisispachtwet een ruim gebruik wordt gemaakt. De regeering verleene zoo spoedig mogelijk medewer king aan totstandkoming van een nieuwe pachtwet. Spr. wijst op de beperkte wer king der landbouwhypotheekwef, wegens de gestelde eischen voor verlichting van hypothecaire lasten. Voor het over groote meerendeel blijft de toestand zooals die is. Er is geen sprake van algemeene lasten-verlaging in den landbouw, laat staan van algemeene sa neering. De bezwaren in zake aantasting van het landbouwcrediet worden zeer over dreven voorgesteld. Integendeel is er ten deze verbetering merkbaar. Den eisch, dat rekening moet worden ge houden met de financieele positie van den schuldeischers, wenscht spr. te laten ver vallen. De heer Boon (Lib.) betoogt, dat er een einde moet komen aan de rechtsonzeker heid. Het grootste bezwaar is ook hier voor spr. de verdere aantasting der rechtszeker heid. Er is gezegd, dat de regeering reeds contracten heeft ontbonden maar dan werk ten de gevolgen op zeer beprkt terrein. Spr. waarschuwt tégen maatregelen, welke het vertrouwen verder zouden schokken. Volgens deze wetten zullen crediteuren dubbel voorzichtig worden, om nieuwe con tracten aan te gaan. De spaarbanken en het levensverzekeringsbedrijf, de boerenleen banken, zouden dupe dezer nieuwe maat regelen worden. Dit is het loon voor boe renleenbanken, die zoo dikwijls in moei lijke omstandigheden hebben geholpen. Spr. zegt, dat het uitzonderingen zijn, als hypo- theekboeren uit hun bedrijf worden gezet. Men scheppe geen verdere onrust door rechtsonzekerheid. Door samenwerking zal meer resultaat te bereiken zijn. Om resultaat te bereiken, zou men ver der moeten gaan en komen tot het verlagen van allerlei overheidslasten, polderlasten, enz. De algemeene tendenz tot huurverla- ging is er trouwens reeds. De voorgestelde maatregelen scheppen onrust onder huur ders zoowel als verhuurders. Welk een on mogelijke taak zal er in bepaalde gevallen aan de huurkamers worden opgelegd. On begrijpelijk is spr. de bewering, dat de re geering na deze maatregelen niet verder meer zou behoeven te gaan. Ze brengen geen algemeene verlaging van lasten, geven steun slechts voor sommige groepen of in dividuen, veroorzaken onrust. Spr. is aller minst geestdriftig voor de wetsontwerpen gestemd. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) heeft van verschillende zijden hooren beweren, dat de regeering aan verwerping dezer wetsontwerpen geen consequenties zal ver binden. Bij de critiek van den heer Gose- ling is het regeeren echter „ook zoo lekker niet". Spr. zegt, dat personen uit hoogere regionen reeds hun voordeelen doen met pogingen tot voorbereiding van devaluatie (geohompel). Spr. acht deze regeering niet onbekwaam om de zware lasten verder aan te tasten. Hier constateert spr. onwil. Als van andere zijde reeds zoo felle critiek wordt geoefend, mag spr. wel gewagen van onwil der regeering om een deflatie-politiek te voeren ten bate van de-groote massa. In tegendeel, ze steunt pogingen, om jonge ar beiders voor fooien in de.fabrieken te halen en de ouderen te verdrijven. In dat opzicht noemen de werkgevers zich plotseling so ciaal. Spr. critiseert de voortdurende steun verlaging zonder dat er voor reeële huur- verlaging iets positiefs is bereikt. LAGERONDERWIJS-COMMISSIE. Bij K.B. van 3 Juni 1936 is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan mr. P. J. M. Aalberse, minister van staat, lid, tevens voorzitter, van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, ais lid van de bi; K.E. van 11 Februari 1936 ingestelde s'aa'scor.r.iils- sie betreffende het lager onderwijs *n is als zoodanig benoemd de heer mr. C. M. J. F. Goseling, lid van <ie Tweede Kamer der Sta ten-Generaal.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2