WOENSDAG 3 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS 27ste Jaargang No. 8434 Ccid^eh^Soti/fcci/rit OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Het vele uitgaan De netto-opbrengst der vermakelijk heidsbelasting te 's-Gravenhage bedroeg ge durende de maand Mei 1936 89.093.12 en resp. in 1935 en 1934 73.383.13 en 76.068.33. De netto opbrengst over de eer ste vijf maanden van 1936 bedroeg ƒ319.904,51, in 1935 ƒ302.717.46, in 1934 ƒ317.734.53. De bioscopen -brachten over Mei 1936 32.192,18 (v.j. ƒ31.503.72) op. De bioscopen brachten de eerste 5 maan den van 1936 187.366,76, in 1935 ƒ171.977.34 op. Men ziet liier een stijging in de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting, terwijl naar we zeker meenen te weten die be lasting niet is verhoogd geworden. Er valt dus een drukker bezoek te constateeren in de vermakelijkheids-instellingen. „Net wat ik altijd zeg. Het volk gaat maar uit. Er is geen armoe. Heusch, geloof me: er is geen armoe." En zelf-voldaan over de wijsheid, waarmede hij het leven beschouwt en waarin hij de menschen ziet, laat hij zich achterover in zijn fauteuil vallen, groote wolken sigarendamp uitbla zend, alsof er een veiligheidsklep is open gezet voor zijn uitstoomende verontwaar diging. En mevrouw, die eerbiedig naar haar wel-gedanen ega opziet, valt hem bij met de mededeeling, dat de dienstbode laatst óók weer met d'r vrijer naar de bioscoop is geweest, toen zij een extra-vrij en avond had, omdat mijnheer en mevrouw buitens huis dineerden..,. Ja, er wordt veel uitgegaan! Maar, als zelfs de helft van het volk het arm zou hebben en de andere helft zou geregeld uitgaan, dan waren de bioscopen vol, ter wijl toch niemand het zwarte bestaan van de armoede, de wijd-vertakte armoede, zou mogen ontkennen. Wij willen zeggen, dat het vele uitgaan, in stijgenden lijn, niets bewijst tegen het bestaan van een, in voortschrijdende mate, verarming van het volk! Het vele uitgaan geschiedt door men schen, die het nog kunnen missen, en óók wel wij denken er niet over, dat in twij fel te trekken door velen, die het eigenlijk niet kunnen missen. Maar laten wij toch billijk zijn in onze beoordeeling en veroordeeling van dat vele uitgaan. Zeker, het is verkeerd, om uit te gaan met geld, dat anderen toekomt of dat men voor zijn gezin noodig heeft. Dat is ver keerd. Maar: eerlijk zijn! Wij moeten 't óók verkeerd noemen, om uit te gaan met geld, dat men uit bezuinigingsmotief, omdat de tijden zoo slecht zijn, beknot en bekrimpt en afpingelt en afknijpt op z'n donaties aan charitatieve vereenigingen terwijl men dat uitgaan heelemaal niet noodig heeft, om z'n lichaam e:. geest ge zond en frisch en opgewekt te houden! Wij hebben 't meegemaakt, dat een dame ons zeide, bedankt te hebben als donatrice voor een vereeniging, die zwakke kinderen eenigen tijd op vacantie zendt, welke dona tie een rijksdaalder per jaar bedroeg, ter wijl zij ons in hetzelfde gesprek mededeel de, dat zij haar oudere kinderen maar had toegestaan, nog enkele weken langer, dan eerst in de bedoeling lag, in een buiten- landsch vacantie-oord te verblijven. Zoo iemand zou eerst den balk uit het eigen oog moeten trekken, voordat.zij aan merking mag maken op het vele bioscoop bezoek van wat zij noemt „den minde ren man"! Ja, er wordt veel uit gegaan! Maar het te-veel aan genot moet men absoluut of relatief heusch niet alleen, en oi. niet allereerst of hoofdzakelijk zoe ken onder de maatschappelijk-lagere klas- Het jaarverslag der Nederlandsche Bank. EEN TIJDPERK VAN VERWARRING EN TEGENSTRIJDIGHEID. Een winst van 5 y« millioen. In het verslag van den president van de Nederlandsche Bank wordt verklaard, dat het laatst verstreken boekjaar een tijdperk vormt van verwarring en tegenstrijdigheid. Het besef, dat slechts verbetering en uit breiding van de internationale betrekkin gen het wereldherstel -kunnen brengen, hoewel in theorie beleden, kon zich in de praktijk niet doorzetten. De politieke ver houdingen vertoonden een toenemende spanning, wantrouwen en oorlogsvrees de den zich in sterkere mate gevoelen. In alle landen werden maatregelen tot krachtiger bewapening getroffen. Dat deze ontwikke ling een stijging van de vraag naar grond stoffen en werkkrachten voor de oorlog- industrie tengevolge heeft, kan bezwaarlijk aüs een factor van duurzame verbetering worden aangemerkt. Het valt niet te ontkennen, dat in nage noeg alle landen de budgetaire positie re den tot zorg geeft. De openbare machten blijken buiten staat de tering naar de ne ring te zetten. Op het gebied der internationale kapi taalverstrekking kan niet gesproken wor den van een verbetering en evenmin ten aanzien van het goederenverkeer tusschen de verschillende landen. De wereld blijft verdeeld in afgesloten gebieden waar niet meer wordt toegelaten dan onmisbaar is hetzij voor de eigen behoefte, hetzij voor het afdingen van eenigen afzet naar een der andere gebieden. Het oogenblik sohijnt echter te naderen,' waarop ook de landen met de naar omvang en koopkracht be langrijkste binn enlandsohe markten door de feiten gedwongen zullen worden tot verbetering van hun economische en finan- cieele positie afhankelijk is van een verruiming van het interna tionale kapitaal- en goederen verkeer. Dat ten aanzien van den goe- derenruil de Vereenigde Staten blijk geven tot deze erkentenis te zijn gekomen, stemt tot voldoening. De goudzendingen naar Amerika in 1935 hebben het recordcijfer van 1934 nog over troffen en de kapitaalbewegingen naar Amerika, die ten naastenbij 2,9 milliard hebben bedragen, speelden hierbij een be langrijken rol. In monetair opzicht bracht het afgeloo- pen jaar niet de zoozeer gewenschte rust en zekerheid. De overgebleven landen van het z.g. goudblok waren gedwongen tot het •nemen van krachtige maatregelen tot af weer van bewegingen, die zich in binnen- en buitenland tegen de handhaving van de goudpariteit hunner geldeenheden deden gevoelen. De aanhoudende daling van het pond, welke zich sinds 1931 voordeed, kwam tot staan. Tevens bleek, dat de mo netaire ontwikkeling in Engeland en de Vereenigde Staten heeft opgehouden een druk op de wereldmarktprijzen uit te oefe nen en ook, dat in de richting van onder linge aanpassing gegaan wordt. De goudproductie. De goudproductie vertoont tedkenjare een nieuw recordcijfer, en in 1935 was de waarde der goudproductie 1.577.900.000 tegen 1.011.900.000 in 1929. In een tijdperk van zeven jaar werd voor een waarde van niet minder dan omstreeks 8% milliard aan den op 1 Januari 1929 bes taanden we reldvoorraad toegevoegd. Uit het verloop van zaken kan overigens worden opgemaakt, dat de gevolgde dis conto-politiek het gewenschte resultaat heeft opgeleverd. De regelingen op het gebied van het be talingsverkeer met Duitschland ondergin gen slechts weinig veranderingen van prin- cipieelen aard. Het blijft intussohen de be doeling er zooveel mogelijk naar te stre ven, dat het Sonderkonto tegen het einde van bet kalenderjaar 1936 geheel is geliqui deerd. In den loop van het boekjaar kwam een tweetal nieuwe clearin g-o vereen - komsten tot stand, n.l. met Italië en Bul garije. In het afgeloopen jaar bedroeg het ge middeld opereerend kapitaal 194.782.332 De disconteering van binnenlandsch papier bedroeg ƒ208.511.862. Het bezit aan buiten- landsahe wissels en saldi beliep aan het einde van het boekjaar ƒ2.875.588. De goudvoorraad. De Bank beschikte aan het einde van het boekjaar over een goudvoorraad van 714.653.736 en een zilvervoorraad van ƒ19.315.051, tezamen ƒ733.968.787. Op 31 Maart 1936 waren het kapitaal alsmede de reserves en het pensioenfonds belegd tot een bedrag van 38.160.050. Het gezamen lijk bedrag van bankbiljetten, bankassig- naties en saldi in rekening courant, uitma kende de opeischende schuld der Bank, be liep gemiddeld ƒ871.065.548. De dekking van de opeisebbare schuld door metaal bedroeg gemiddeld 75,17 pro cent. Het gemiddeld bedrag der bankbiljet ten in omloop bedroeg ƒ805.691.294. De winst van het bedrijf. De uitkomsten van het bedrijf der bank zijn opgesomd in de winst en verliesreke ning, waaruit blijkt, dat de netto winst vergeleken met het vorige boekjaar een stijging vertoont van ƒ3.020.686 tot ƒ5.628.319. Volgens de wet van 27 Mei 1932 komt hiervan in mindering van de vordering op den staat der Nederlanden ƒ2.814.159.72 van het overblijvende ad 2.814.159.71 ont vangt de Bank een zoodanig bedrag als noodig is om aan aandeelhouders een di vidend van 5 procent uit te keeren over ƒ20.000.000 zijnde ƒ1.000.000. Voor divi dendbelasting is benoodigd 100.500, ter wijl de Staat der Nederlanden nogmaals 1.000.000 ontvangt. Het restant ten be drage van ƒ713.659.71 komt weder in min dering van de vordering op den Staat der Nederlanden, die dus met ƒ3.527.819,43 wordt verminderd en dientengevolge nog te boek staat met 11.958.329.12. Voor aan deelhouders is in totaal beschikbaar inclu sief dividendbelasting en het onverdeeld saldo van het boekjaar 1934/35 1.116.248.21, welk bedrag rekening hou dende met de te betalen dividendbelasting een uitkeering van 50 per aandeel toelaat. De wereld in vogelvlucht De geheimzinnige reis van den Oosten- rij kschen bondskanselier dr. Schuschnigg blijft de aandacht trekken. Men verdiept zich in gissingen omtrent hetgeen de Oos- tenrijksche regeeringsleider wel met den Duce zal moeten bespreken. Gisteren heb ben wij reeds gewezen op de mogelijkheid, dat de verhouding tot Duitschland het on derwerp der besprekingen zou kunnen zijn. Er gaan nl. geruchten, dat er van Italiaan- sche zijde aandrang op Oostenrijk wordt uitgeoefend om tot een goede verstand houding met Duitschland te komen, daar Italië Duitschland denkt noodig te zullen hebben bij zijn strijd tegen de sancties. Van den anderen kant wordt gewezen op de mogelijkheid van een restauratie der Habsburgers Vooral in de Fransche pers komt deze veronderstelling sterk naar vo ren. Men wijst er op, dat Schuschnigg in zijn hart een overtuigd monarchist is en dat hij meent, op die manier de oppositie tegen zijn bewind de baas te kunnen blij ven, daar het Oostenrijksche volk in groote meerderheid monarchistisch is. Schuschnigg zou daarbij op verzet van de Kleine En tente stuiten, die krampachtig vasthoudt aan het Vredesverdrag, waarin elke restau ratie der Habsburgers verboden wordt. En om aan dit verzet het hoofd te kunnen bie den, heeft Oostenrijk de steun noodig van Italië. Maar, zooals gezegd, dat zijn gissingen. Weten doet men niets! DE NEGUS IN ENGELAND AANGEKOMEN. LONDEN, 3 Juni. (A. N. P.). De Negus is heden met zijn gevolg te Southampton aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk aan wal. Er had geen officieele ontvangst plaats. Slechts leden van het Abessyni- sche gezantschap waren aanwezig, terwijl een aantal belangstellenden den Negus toejuichte. DE STAKINGS-SITUATIE IN FRANKRIJK. PARIJS, 3 Juni. (A.N.P.) De stakings situatie blijft ernstig. Minister Sarraut en minister van arbeid Frossart hebben gister avond een bespreking gevoerd met een de legatie van de vakvereenigingsorganisatie. Zij deden daarbij opmerken, dat de vak- vereenigingen alles moeten doen om in de toekomst benadeeling van de persoonlijke vrijheid van het leidende personeel der fabrieken, waar gestaakt wordt, tegen te gaan. De vakvereenigingsorganisatie heeft in verband Jiiermede den arbeiders voor schriften over hun optreden doen toeko men, waarbij uitdrukkelijk wordt bepaald, dat het leidende personeel ook in de door stakers bezette fabrieken vrij kan in- en WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN NA DE BELGISCHE VERKIEZINGEN Uit een artikel van Sub Umbra in De Nieuwe Eeuw: De uitslag van de Belgische verkiezingen heeft de pessimistische verwachtingen, welke daarvan in katholieke kringen- wer den gekoesterd, nog overtroffen. De geheele winst in deze verkiezingen is naar uiterst rechts en naar uiterst links gegaan. De drie groote regeeringspartijen hebben zon der uitzondering verliezen geleden; de ver liezen voor de Katholieke Staatspartij wa ren het zwaarst. Over dezen uitslag verwonderen wij ons niet. Wie de verhoudingen in België kent, weet ook dat daar tal van Kamerleden zich met allerlei financieele operaties inlieten en hunne positie wij willen niet zeggen misbruikten maar dan toch gebruikten om zich zooveel mogelijk in een gunstige financieele situatie te brengen. Men be hoeft hierbij volstrekt niet aan in zich on geoorloofde practijken te denken. Ook deze zijn bij enkelingen voorgekomen; maar over het algemeen schijnt op deze punten sterk overdreven te worden. In deze tijden echter is alleen reeds het gebruiken van een politieke positie ten behoeve van het opstijgen op de financieele ladder ver- oordeelenswaardig te achten. Natuurlijk moeten de politici een behoorlijk bestaan hebben; het is zelfs in hooge mate ge- wenscht, dat zij zooveel mogelijk vrij kun nen zijn van financieele zorgen. In deze tijden vooral eischt de politieke loopbaan een zoodanige inwerking in uiterst moei lijke en gecompliceerde problemen, dat het het beste zou zijn, indien de parlementa riërs zich geheel vrij van andere zorgen daaraan konden wijden. In ieder geval echter is het onmiddellijk contact tusschen financieele ondernemingen, met name wan neer deze van min of meer speculatieven aard zijn, en politici volstrekt te veroor- deelen. De groote vraag is juist in dezen tijd, welke maatregelen moeten worden ge nomen om de onbeperkte vrijheid van financieele operaties aan banden te leggen. Wie de encycliek „Quadragesima Anno" met een open gemoed en een ontvankelij- ken geest leest en bestudeert moet tot de conclusie komen, dat het belangrijkste economische vraagstuk, hetwelk de Paus door krachtdadig ingrijpen, ook van den staat, wenscht opgelost te zien, een andere en betere verdeeling is van den eigendom der aardsche goederen. Het is ondenkbaar, dat deze betere verdeeling zou kunnen worden tot stand gebracht zonder maatre gelen van staatswege, zonder een nieuwe rechtsvorming, welke de financieele belan gen van thans-bevoordeelden in niet ge ringe mate zal aantasten. Slechts hij, die zich los weet te maken van zoodanige in wikkeling in de bestaande bezitsverhou dingen, zoodat hij met een onafhankelijken geest de verkeerdheden daarvan niet alleen weet te doorzien, maar ook de moreele kracht behoudt om ze te bestrijden, kan de parlementaire en politieke functie in dezen tijd zoodanig vervullen, dat bij de groote massa ook het vertrouwen wordt gewekt in den ernst, waarmede de door den Paus gewilde hervormingen worden nagestreefd. uitgaan en zoo noodig onder bescherming staat van een arbeiders-ordedienst. Een mededeeling van de werkgeversor ganisatie zegt, dat de stakingsbeweging nog weer is toegenomen en dat Dinsdag avond 130 fabrieken der metaalindustrie bij de staking betrokken zijn. De beweging is ook op de provincie overgeslagen. In Rijssel hebben de stakende arbeiders de fabrieken van Fives-Lille bezet en zich ge reed gemaakt voor het doorbrengen van den nacht in de gebouwen. De voor het be drijf noodige machines worden door de ar beiders loopende gehouden. In Bernay zijn ruim 100 arbeiders en arbeidsters van een fabriek met 275 arbeiders in staking gegaan. Ook hier zijn de maohines loopende gehou den. Het is een fabriek waar petten ver vaardigd worden, maar waar ook voor de oorlogsindustrie gewerkt wordt. De stakers zullen ook hier den nacht in het bedrijf doorbrengen. GEHAKT IN BLIK VOOR WERKLOOZEN Maandag a.s. begint de verstrekking. Naar wij vernemen, zal aanstaanden Maandag een aanvang worden gemaakt met de verstrekking, aan werkloozen van het nieuwe gehakt in blik, dat, gelijk is gemeld, te IJmuiden wordt gefabriceerd. JUITENLAND. Argentinië heeft zijn voorstel tot bijeen roeping der Assemblee schriftelijk inge diend. (2de blad). 's Pausen verjaardag te Rome. (2de blad) Schuschnigg geheimzinnige reis. (2de blad). BINNENLAND. De benzine wordt een halven cent duur der ter financiering van den bruggen bouw. Verslag Eerste Kamer-zitting. (2de blad). Verstrekking van gehakt in blik. (lsi^ blad). OMGEVING. De opheffing van een openbare school te Rijnsburg. (3de blad). ZILVEREN POLITIE JUBILEUM M. P. RIJNHOUT. Morgen hoopt de heer M. P. Rijnhout, brigadier van politie, den dag te herden ken, dat hij vóór 25 jaren in politie-dienst trad. Des morgens te 9.30 urn- zal brigadier Rijnhout door het Leidsch Politie-Muziek- gezelschap aan zijn woning, Heerenstraat 115, een aubade worden gebracht, waar bij hem tevens namens het politie-corps een stoffelijk blijk van aandenken zal wor den aangeboden. H. K. H. PRINSES JULIANA OP SCHIPHOL. Ter begroeting van den Graaf en de Gravin van Athlone. H. K. H. Prinses Juliana heeft heden middag een onverwacht bezoek gebracht aan het Amsterdamsche vliegveld Schip hol. Even voor twaalf uur arriveerde de Prinses per auto van 't Loo in gezelschap van een harer hofdames en kamerheeren. In het nieuwe restaurant van het vlieg veld werd H. K. H. begroet door de heeren A. Thomson, stationschef van de K. L. M. op Schiphol en U. F. M. Dellaert, haven meester van het Amsterdamsche vlieg veld. Ook was op Schiphol aanwezig de voorzitter van de Koninklijke Nederland sche Vereeniging voor de Luchtvaart, de heer Jhr. van den Berch van Heemstede. H. K. H. Prinses Juliana was naar Schip hol gekomen om daar de Earl of Athlone en zijn gemalin Prinses Alice, die morgen tegenwoordig zullen zijn bij de onthulling van het gedenkteeken voor wijlen H. M. Koningin Emma in'de Residentie, te be groeten, Tegen half een, toen de F 22 van de Zweedsche Aero Transport Maatschappij boven Schiphol verscheen, begaf Prinses Juliana zich vergezeld door haar gevolg en de heeren Jhr. van den Berch van Heemstede,-* Thomson en Dellaert, naar het platform van het vliegveld. Hier wacht te zij de aankomst van het vliegtuig af. Op hartelijke wijze begroette H. K. H. Prin ses Juliana haar gasten en na afscheid ge nomen te hebben van den Havenmeester en den stationschef van Schiphol vertrok ken Prinses Juliana, de graaf en de gravin van Athlone met gevolg in twee auto's naar 't Loo.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1