BINNENLAND ONDERWIJS WILT U IETS WETEN? DINSDAG 2 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TIERDE BLAD - PAG. 14 VIERING VERJAARDAG VAN DEN PAUS. Ter gelegenheid van het feit, dat de Paus gisteren zijn 80ste levensjaar inging, is Zondag in de St. Jacobuskerk aan de Park straat te Den Haag door den apostolisch in ternuntius, mgr. Paolo Giobbe, op verzoek van het comité Katholiek 's-Gravenhage, een pontificale Heilige Mis opgedragen. Bij deze plechtigheid waren verscheidene le den van het corps diplomatique tegenwoor- di, alsmede enkele kerkelijke hoogwaardig- heidsbekleeders. De nuntius werd door de dienstdoende geestelijkheid, die hem bij de offerplechtig heid aan het altaar ter zijde stond, aan den ingang der kerk ontvangen. Op het priesterkoor hadden plaats geno men de gezanten, dé Malthezer ridders jhr. mr. L. E. M. von Fisenne en mr. W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst en de schol a cantorum van de Broeders aan het West einde, die de vaste gezangen van de Mis zongen, benevens het comité Katholiek 's-Gravenhage. Voorts werden^ opgemerkt de Minister van Staat prof. mr. P. J. M. Aalberse, voor- li tter van de Tweede Kamer, de Minister van Justitie, mr. J. R. H. van Schaik, mr. A. D. de Block, griffier der Eerste Kamer, Staatsraad mr. D. A. P. N. Kooien, de oud- ministers ir. Bongaerts en mr. Verschuur, luit.-generaal P. J. van Munnekrede, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, ir. Fe- ber, wethouder van den Haag, en prof. mr. J. A. Veraart. Het parochiaal zangkoor voerde de missa „Maria Magdalena" van Philip Loots uit en zong na de plechtigheid het „Tu Es Pe trus" van A. Giesen. De pauselijke internuntius heeft Zondag namiddag een receptie gehouden in de lega tie aan het Bezuidenhout, voor het corps diplomatique. De pauselijke vlag woei van het gebouw der nuntiatuur. GEHAKT-IN-BLIK-KWESTIE De opdracht tot het fabrieeeren van millioen K.G. Het bestuur van de groep vleeschwaren en vleeschconserven van de vereeniging van Nederlandsche exporteurs van vleesch en vleeschprod-ucten heeft tot den raad van ministers een schrijven gericht met betrekking tot de aan de N.V. „Nederiand- sche vleeschindustrie", directeur de heer de Bruin, gevestigd te IJmuiden, verstrekte opdracht tot het fabrieeeren van 1.000.000 k.g. gehakt ik blik, bestemd om te worden gedistribueerd onder de werkloozen. Adressante betreurt dezen gang van za ken ten zeerste en zegt om. dat het 't be stuur ten zeerste heeft verwonderd, dat, juist waar den laatsten tijd van overheids wege onmiskenbaar wordt aangestuurd op ordening in en saneering van takken van bedrijven, welke met over-capaciteit te kampen hebben, van de zijde van diezelf de overheid een volkomen overbodige nieuwe industrie in het leven geroepen wordt immers een maatregel genomen wordt, tot de stichting dier industrie lei dende welke den reeds op haar gebied bestaande industrieën, met gezamenlijk zelfs een aanzienlijk grootere capaciteit dan voor de fabricage uit handen neemt. Tegen het feit, dat iemand; dien men tot het voeren eener van overheidswege ver plicht gestelde controle in zijn bedrijven heeft moeten toelaten en aldus onvrijwillig in de gelegenheid heeft moeten stellen, zich al daar toegepaste wordende methoden van fabricage als anderszins eigen te ma ken, later, na beëindiging zijner functie in overheidsdienst, zich de op deze wijze op gedane kennis en wetenschap ten nutte maakt, om denzelfden bedrijven concurren tie aan te doen, meent het bestuur ernij stig te moeten protesteeren. Het acht het een gebiedende eisch, dat van de zijde der regeering maatregelen genomen worden, welke euvelen, als hierboven omschreven, afdoende zullen kunnen voorkomen en der halve de bona-fide vleeschwarenfabrikan- ten zullen vrijwaren voor ongemotiveerde en onbillijke concurrentie. VERJAARDAGEN KUNNEN NIET MEER VERGETEN WORDEN. De Telegraafdienst heeft onfeilbaar middel gevonden. Een verjaardag vergeten van zijn naaste familieleden, van een van zijn beste vrien den en kennissen, wien is zulks al eens niet overkomen. De een is op dat gebied meer gevoelig dan de ander, de een vat de ver geetachtigheid nog al gemoedelijk op, de an der is er ernstig over verstoord. En het zelfverwijt is dikwijls nog het ergste. Alle middelen zijn geprobeerd, om het euvel van deze verstrooidheid te doen verdwijnen, maar één voor één hebben ze gefaald. Den Telegraafdienst komt de eer toe het afdoende middel gevonden te hebben. Bij wijze van proef wordt n.l. de gele genheid opengesteld om door den telegraaf dienst automatisch op een bepaalden datum vooraf opgegeven binnenlandsche gelukte- legrammen te doen bestellen. Op het telegraafkantoor kan een, voor een geheel jaar geldende, opgaaf worden ingeleverd, waarin data, adressen en teksten zijn aangegeven. De kosten van alle op de lijst voorko mende telegrammen moeten bij de aanbie ding van de opgaaf worden voldaan. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de aanbieder eventueel zelf moet zorgen voor tijdige opgaaf aan het telegraafkan toor van eventueele wijzigingen in de lijst tengevolge van verhuizing, vertrek, over lijden e.d. van afzender of geadresseerde. BURGEMEESTER VAN BREDA. De heer B. W. F. Slobbe. Naar wij vernemen zal de afgetreden Gouverneur van Curacao, de heer B. W. F. van Slobbe wiens benoeming tot burge meester van Breda eerstdaags verwacht wordt, met ingang van 1 Augusuts a.s. tot deze functie geroepen worden. Bij Kon. besluit van 28 Mei is met in gang van 15 Juni benoemd tot burgemees ter der gemeente Udenhout: A. M. de Klerk, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Maar- heeze. UIT DE KALKZANDSTEEN-INDUSTRIE. Ontslag van het personeel van Gooische kalkzandsteenfabriek. De directie en het personeel van de eer ste Gooische kalkzandsteenfabriek te Naar- den hebben aan den minister van sociale zaken een telegram gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat met ingang van gisteren aan het geheele personeel der fa briek ontslag is aangezegd, zulks voor ge- ruimen tijd en reeds voor de tweede maal in 1936 wegens oververzadiging van de kalkzandsteenmarkt, als gevolg van de in deze industrie nog steeds bestaande 96 uren-week. De minister, aldus het telegram, wordt nogmaals herinnerd aan het feit, dat alle fabrikanten op één na, alle organisaties en de hooge raad van arbeid de 43-uren week wenschen. De minister wordt tenslotte verzocht, in te grijpen, mede aangezien in de gezinnen van het personeel noodeloos léed wordt te weeggebracht. De „Nieuwe Rott. Crt." teekent hierbij aan: De in dit telegram aangeroerde kwestie hebben wij in een artikel van ons Avond blad van Donderdag j.L behandeld. Het be treft hier de strijd van de klakzandsteenfa- brieken tegen de eene onderneming, die, na overleg met en een toezegging van de re geering, met zeer veel kapitaal haar bedrijf heeft gerationaliseerd, zoodat met het twee- ploegenstelsel kan worden gewerkt. Intrek king van de hierop betrekking hebbende regeling van het Werktijdenbesluit zou uiteraard tot gevolg hebben, dat laatstbe doelde fabriek een van haar ploegen zou moeten ontslaan. DE ONTHULLING VAN HEI GEDENKTEEKEN VOOR H.M. DE KONINGIN-MOEDER. H.M. de Koningin en H.K.H. de Prinses, zullen bij die onthulling van het gedenk- teeken te den Haag op Donderdag a.s. ver gezeld zijn van de navolgende vorstelijke verwanten. HJD.H. de Vorstin van Erbach Sehönberg, H.K.H. de Vorstin van Wied, Prinses van Wurthemberg, H.K.H. Prin ses Alice, gravin van Athlone, H.D.H. Prin ses Helena van Erbaoh Sohönlberg, H.H.D.H. de Vorst van Waldeck en Pyrmowt, de vorst van Erbach Sehönberg, de vorst Bent- heim-Steinfurt, de vorst van Wied en de graaf van AtlMone. Voorts zuillen aanwezig zijn, de geheele vroegere hofhouding en alle leden van het voormalig huispersoneel van wijlen H.M. de Koningin-Moeder, alsmede de geheele hofhouding van H.M. de Koningin en H.K.H. de Prinses. BEDRIJFSRAAD VOOR DE SIGAREN- INDUSTRIE. Dezer dagen kwam de bedrijfsraad voor de sigarenindustrie te Eindhoven bijeen. Er werd verslag uitgebracht omtrent het verhandelde in de bijeenkomst van de ver tegenwoordigers der bestaande bedrijfsra- den, te Amsterdam gehouden. Mededeelingen werden gedaan naar aan leiding van de eerste vergadering der ex port-commissie en van het besluit om te beginnen met een zoo volledig mogelijke oriënteering naar de marktpositie in de verschillende landen, voor wat sigaren be treft. Verder werd een bespreking gewijd aan de memorie van antwoord, de nota van wijziging c.i het gewijzigd wetsontwerp in zake de mechanisatie der sigarenindustrie, welke besprekingen eindigden met het be sluit om onmiddellijk na de vergadering een request aan de leden der Tweede Ka mer te verzenden. Het advies aan de-rijksverzekeringsbank over het conceptbesluit inzake wijziging van het loonklassebesluit voor de invalidi teitswet werd vastgesteld, nadat de be drijfsraad kermis had genomen van het te dezer zake door een commissie uit den raad samengestelde rapport. Verder werd het advies vastgesteld aan den minister van Sociale Zaken over de samenstelling en werkingsfeer van den be drijfsraad. In het reglement bedoeld in art. 14 der bedrijfsradenwet, werden veranderingen aangebracht, welke ter goedkeuring aan den minister zullen worden voorgelegd. Postwisselverkeer met Hongarije. Tusschen de Nederlandsche en de Hon- gaarsche postadministaratie is een regeling getroffen, waardoor het mogelijk wordt gelden per postwissel naar Hongarije over te maken tegen een gunstiger koers van den Pengö dan tot dusver. Met ingang van 1 Juni a.s. moeten de bedragen van postwissels naar Hongarije gesteld worden in Nederlandsche guldens. In Hongarije worden de bedragen omgere kend naar den officieelen beurskoers Bu dapestAmsterdam. De Pengö-bedragen worden daarna verhoogd met een premie, welke thans 50 pet. bedraagt. DE MARGARINEPRIJZEN. Het bestuur van den NederL bond van den margarinehandel heeft het volgende telegram aan minister Deckers gezonden: „Vernomen hebbende, dat het de bedoe ling der vetproducenten is, de prijzen der spijsvetten te verhoogen, waardoor de mar- garineprijzen niet zouden worden verlaagd, protesteeren wij ten sterkste tegen de aan staande vet-overeenkomst, daar de toe stand van den margarinehandel steeds on houdbaarder wordt". Verder heeft de Algem. Vetsmeltersver- eeniging het volgende telegram aan minis ter Deckers gezonden: „Bestuur Algem. Vetsmeltersvereeniging maakt ernstig bezwaar tegen voorgesteld concept vetcontract, ontworpen door de Unilever N.V. te Rotterdam en de Ned. Vet smeltersvereeniging. Verzoeke gehoord te worden, alvorens door Uwe Excellentie een beslissing wordt genomen". MARGARINE-PRODUCTIE AANZIENLIJK GEDAALD. In 1929 nog 13? millioen K.G., in 1935 zestig millioen. Blijkens enkele gegevens, voorkomende in het laatste maandschrift van bet Cen traal Bureau voor de Statistiek, is de pro- duotie van margarine gedurende de crisis jaren van 1929 tot en met 1935 geweldig gedaald. In 1929 bedroeg de productie nog 132.700.000 K.G., terwijl daarna de daling zich heeft voortgezet tot op dit oogenljlik, zoodat in 1935 de productie was gedaald tot 60.400.000 K.G. De grootste teruggang heeft plaats gehad van 1931 op 1932, toen de pro ductie terugliep van 111.3 tot 68.1 millioen K.G. Het betreft hier de productie dier mair- garinefabrieken. Hierin is begrepen de door deze ondernemingen bijgemengde boter (in 1932: 5.5, in 1933: 12.5, in 1934: 10.5 en in 1935: 7.2 millioen K.G.; in voorgaande jaren slechts tusschen 0.2 en 0.8 millioen K.G.). Een dieel derzer margarine is vervol gens in zelfstandige menginrichtingen met boter gemengd; volgens opgaaf van de Ned. Zuivelcentrale bedroeg de totale hoeveel heid boter, bijgemengd door margarine- fabrieken en menginrichtingen te zamen in 1934: 13 en in 1935: 8.8 milioen K.G. Veel geringer was de daling ten aanzien van de boterproductie. In 1929 bedroeg deze 86.700.000 K.G.; dit peil bleef behouden tot en met 1934 (1930: 87.2, 1931: 84.8, 1932: 85.?, 1933: 88.1 en 1934: 90.5 millioen K.G.), terwijl van 1934 op 1935 een sterke daling plaats had van 90.500.000 K.G. tot 69.200.000 K.G. Onder de hierboven vermelde hoe veelheden over 1934 en 1935 is niet begre pen de productie van de zgn. zelfkarners voor eigen gebruik, waaromtrent geen juis te cijfers bekend zijn. Deze productie is ech ter geschat voor 1934 op 2.5 en voor 1935 op 5% der totale productie. De kaasproductie daalde van 134.800.000 K.G. in 1929 tot 117.200.000 K.G. in 1935. Deze daling kwam van jaar tot jaar niet regelmatig tot stand en had het volgende verloop: in 1929: 134.8, in 1930: 136.9, in 1931: 132.8, in 1932: 119.5, in 1933: 121.3, in 1934: 116.4 en in 1935 117.2 millioen K.G. HAGESPRAAk VAN DE N. S. B. De Nationaal-Socialistische Beweging, heeft op Tweeden Pinksterdag in de bosch- en heiderijke omgeving van het dorpje Lunteren een landdag gehouden, die, zoo als de verwachting was, zeer druk bezocht is. Een schatting van "het aantal van hen, die dezen dag bijwoonden is vrijwel on mogelijk. Echter uit gegevens, die wij van verschillende zijden ontvingen, kan wel afgeleid worden, dat zeker 35.000 leden en sympathiseerenden van de N.S.B. naar Lunteren getogen zijn. Wanneer men evenwel de deinende menschenzee op het groote terrein, waar de spreektribunes wa ren opgericht, zag, zou men zich zeker la ten verleiden tot het schatten van een veel grooter aantal en daaruit zijn wel licht fantastische cijfers als 60.000 en meer, die wij hoorden noemen, te verklaren. De verkeersregeling in de omgeving van Lunteren was uitstekend in orde. Onder leiding van den commissaris van politie te Ede, den heer Hulsman, had men uitge breide voorzieningen getroffen, ten einde te voorkomen, dat er opstoppingen of on gelukken plaats zouden vinden. Een groot aantal rijksveldwachters hield op de ver schillende kruispunten krachtig orde en mede dank zij het eenrichtingsverkeer, dat op enkele wegen was voorgeschreven, is alles in orde verloopen. Voor zoover ons bekend, zijn dan ook geen ongelukken voorgekomen. De meeste auto's van landdagbezoekers droegen doeken mee met opschriften als „Mussert wint", „Volk en Vaderland hou zee", en dergelijke, terwijl ook bijna iedere auto een transparant meevoerde: „naar de hagespraak te Lunteren". Een groot aantal marechaussees met ge schouderd geweer waren voorts ter hand having van de orde bijeen, doch zij be hoefden nergens in te grijpen. Nadat te elf uur op het middentterreln ochtendappel was gehouden onder leiding van den heer van Helder werden te half één de over het veld verspreide bezoekers door leden van den ordedienst naar het spreekterrein gedirigeerd, waar te één uur de algemeene leider verwacht werd. De tijd van wachten werd gekort met muziek van het harmoniekorps, dat het terrein op gemarcheerd was. Te één uur precies ver scheen ir. A. A. Mussert op de tribune, be groet door een herhaald „hou zee". On middellijk daarna was het woord aan den heer C. van Geelkerken, niet een rede, die tot onderwerp had: „Nederland ontwaakt". Spr. ving zijn toespraak aan met op te merken, dat Nederland langen tijd onder een triomf der rede aan het liberalisme, het materialisme en het valsche interna tionalisme ten prooi is geweest. Spr. gaf voorts enkele beelden van de wijze waar op men de N.S.B- den laatsten tijd bestre den heeft, en hij noemde hierbij de namen van prof. de Vries, Henri Polak en Minis ter van Schaik. De strijd, aldus de heer Van Geelkerken, is zwaar, en velejj, zullen zich dikwijls moedeloos voelen. Bedenkt echter, dat de strijd zwaar moet zijn, op dat hij waard zij gestreden te worden. Onder leiding van den heer Schuurman zongen na deze rede de vele duizenden vaderlandsche liederen, waarna de heer C. Vlekke, het woord verkreeg. De socialis tische partij, aldus spr., maakt haar leden langzamerhand burgerlijk en koningsge zind. de R. K. Staatspartij predikt tot haar leden dat dé S.D.A.P. zooveel beter is ge worden dan b.v. twintig jaar geleden. Spr. noemde van deze toenadering eenige voor beelden. Spr. verwerpt echter alle leuzen, verwerpt democratie en socialisatie, wij zoeken, aldus spr., de eenheid van het volk. Nadat de heer Johan Hollander vervol gens gewezen had op het groote belang van den komenden verkiezingsstrijd, die alle anderen in felheid zal overtreffen en opgewekt had hiervoor te offeren in de collectebussen, werd een pauze gehouden, waarna ds. van Duyl sprak over „een volk, dat uittrok over de wereld". Spr. herin nerde aan de vele groote daden die Ne derlandsche zeevaarders en kooplieden in de gouden eeuw, de eeuw waarin de grondslag van het Nederlandsche impe rium werd gelegd, hadden verricht. We weten weer, aldus spr. dat leven is: daden stellen. Een gunstige of ongunstige han delsbalans beslist nog niet over de toe komst van een volk, een sterke drang moet ons bezielen om te handhaven of te be vestigen wat het voorgeslacht veroverd heeft. Ir. A. A. Mussert herinnerde aan dat gene wat de N.S.B. in ons volk reeds heeft bereikt en aan de tegenstand van den laatsten tijd. Wij voeren, aldus spr., een strijd voor de vrijheid, wij vertegenwoor digen de eer en het geweten der natie en eens zullen hier honderdduizenden staan, opdat zij allen zullen gaan zeggen, dat ons volk te gronde gaat aan de partij ver scheuring. Deze rede, die met een lang durig hou zee-geroep werd beantword, vormde het slot van de toespraken van de zen dag. Nadat men gezamenlijk het Wil helmus had gezongen, begon de groote uit tocht. Dat deze uren in beslag nam, be hoeft geen betoog. Echter de maatregelen waren zorgvuldig getroffen, zoodat ook deze uittocht zonder ongevallen is verloo pen. De Roode Kruis-colonne en de E. H. B. O. waren goed toegerust, zoodat ook dit onderdeel verzorgd was. N.SJ5.-PROPAGANDIST OVER DE GRENS GEZET. Zekere S. werd te Eecht door de politie aangehouden en over de grens gezet. Vroe ger was hij te Echt woonachtig en, ofschoon van Belgische nationaliteit, een der actief ste N.S.B.-propagandisten op vergaderingen door heel de provincie Limburg. Op grond van de bepalingen der vreemdelingenwet aangaande politieke actie van buitenlan ders, werd aan S. het verblijf op Neder- landsch gebied ontzegd. „NEDERLANDA KATHOLIKO". Op 2en Pinksterdag heeft in Utrecht de jaarvergadering plaats gevonden van „Ne- derlanda Katoliko" d.i. den Nederland- schen R. K. Esperantistenbond. In zijn openingsrede bracht de voorzit ter, de heer H. Damen, uit 's-Hertogen- bosch nog eens met klem naar voren dat de Esperanto-beweging een ideëele bewe ging is, die niet immer onmiddellijk tast bare resultaten afwerpt. Volharding en idealisme zijn daarom kenmerkende eigen schappen der esperantisten. O.m. noemde hij het een verheugend feit, dat de Neder landsche R. K. Esperantistenbond zich in een hoopvol stemmende groei bevindt. Aan de hand van het jaarverslag van den heer v. d. Burgt, uit Bergen op Zoom, le secretaris, werden hierna de interne bondszaken meer in den breede aan een beschouwing onderworpen. Als volgende punt der agenda werd dit jaarverslag en de begrooting van den pen ningmeester, den heer L. Weijts, uit Gent, aan een bespreking onderworpen en de af- deeling Amsterdam werd aangewezen tot het controleeren der kasbescheiden. Twee voorstellen tot contributieverlaging wer den vervolgens door de afgevaardigden verworpen. Het voornaamste punt dat de middag vergadering vulde, bestond uit besprekin gen rondom de kwestie Espero Katoliko en I.K.U.E., waarbij een motie van ver trouwen in het hoofdbestuur van „Neder- landa Katoliko" met algemeene stemmen werd aangenomen. Hierna vond de hoofdbestuursverkiezing plaats: de vacature van den heer Narre- vee, die zich niet herkiesbaar stelde, werd aangevuld door de verkiezing van den heer De Jong, uit Roelofarendsveen. De overige periodiek aftredende hoofdbe stuursleden werden herkozen. Vervolgens werden de diverse ingedien de voorstellen In een breedvoerige be spreking aan een beschouwing onderwor pen. Als voorzitter van „Nederlanda Kato liko" werd vervolgens herkozen de heer H. Damen, uit 's-Hertogenbosch. Biggen met valsche merken. Controleurs van de Varkenscentrale heb ben onder de gemeente Wisch 14 biggen in beslag genomen, die voorzien waren van valsche oormerken. In verband hiermede is een inwoner van Doetinohem gearresteerd, terwijl een tweede betrokkene voortvluch tig is. Postwissel- en quitantieverkeer met België. Met ingang van 1 Juni a.s. wondt het maximum bedrag voor postwissels en qui- tantiezendingen naar België en voor ver- rekenzendingen naar België, waarvan het bedrag op een Belgische postrekening moet worden bijgeschreven verhoogd tot 2000 Belga's. Het maximumbedrag voor postwis sels en quitanties uit België is verhoogd I tot 500.—. Wijziging in de crisis-di erenmeel - regel in g. Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, treedt met ingang van 1 Juni een wijziging van de crisis-diermeel-regeling in werking, volgens welke het bereiden van vleeschbeendermeel en ander dan ontlijmd beendermeel slechts is toegestaan aan hen, die bij de Ned. Meelcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, zijn aangesloten als georga- niseerden en zijn ingedeeld in de groep be- reiders van vleeschbeendermeel en ander dan ontlijmd beendermeel. Bovendien zijn deze georganiseerden voor het bereiden of doen bereiden van deze producten verplicht aan de Meelcentrale te betalen een bedrag van 1.50 per 100 kilogram. Dit bedrag zal evenwel onder zekere voorwaarden worden gerestitueerd of ver goed, en wel in dien zin, dat mits aan bedoelde voorwaarden is voldaan uitein delijk alleen belast blijven die hoeveelhe den, welke binnenlands tot veevoederdocl- einden worden aangewend. Pier te Vlissingen geopend. Het was voor Vlissingen Zaterdag een dag van groote beteekenis, nu na een jaar van tegenslag, eindelijk het wandelhoofd bij het badstrand kon worden geopend. Heel de stad was dan ook in feestkleed gestoken, omdat men verwacht, dat de „pier" meer levendigheid aan het strandleven zal geven hetgeen de geheele gemeente ten goede zal komen. De plechtige opening geschiedde door Minister Van Lidth de Jeude. KWEEKELINGEN MET ACTE. Een eigenaardige transactie. Een eigenaardige transactie heeft te Slochteren in de laatste gemeenteraadszit ting plaats gehad. Op 29 April is mej. J. A. Entjes als vak- onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de o. L school te Woudbloem in de ge meente Slochteren benoemd, op een salaris van 185, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Dezen maakten echter in zooverre bezwaar, dat ze het gemeentebestuur erop attendeerden, dat bij handhaving van de benoeming de bijzondere scholen in de ge meente evenzeer aanspraak hadden op een dergelijke voorziening, wat de gemeente jaarlijks 1100 zou kosten. Ze adviseerden daarom tot aanstelling van een kweekeling met acte op een salaris van 400, waardoor de kosten der gemeente in verband met de toelagen zouden dalen tot 575. Mej. Entjes, bekend met die bedoeling, had middelerwijl per 1 Mei ontslag als on derwijzeres in de nuttige handwerken aan gevraagd. Dit heeft de raad haar thans ver leend, en haar terzelfder tijd aan dezelfde school benoemd tot kweekeling met acte op een salaris van 400. Een en ander had de goedkeuring van den inspecteur by het lager onderwijs te Winschoten. DE „QUEEN MARY" TE NEW YORK AANGEKOMEN. Het „blauwe lint" niet veroverd. De „Queen Mary" is gisteren om 14 uur 10 (G.M.T.) in het quarantaine-dok aange komen. De Oceaan-reus werd geëscorteerd door verscheidene vliegtuigen en een groot aan tal vaartuigen. De officieele delegaties begaven zich di rect aan boord, evenals de vele journalisten en persfotografen. De menigte verdrong zich langs de oevers van Brooklyn en Stateneiland. Offi cieus wordt verklaard, dat de „Queen Ma ry" den afstand tussdhen Bishop Rock en het lichtschip Ambrose heeft afgelegd in 4 dagen zes uur en 38 minuten, d.i. met een gemiddelde uursnelheid van 29,133 knoo- pen. De „Normandie" heeft indertijd denzelf den afstand afgelegd in vier dagen, drie uren vijf minuten, hetgeen neerkwam op een gemiddelde uursnelheid van 29,640 knoopen. De „Normandie" behoudt dus het „blau we lint". Vraag: Welke is de kortste weg van Anna Paulowna over Alkmaar en IJmui den naar Roelofarendsveen? Hoeveel K.M.? Antwoord: Anna Paulowna, Oude Sluis, Scha gen, Warmenhuizen, Heer Hu- gowaard, Oudorp, Alkmaar, Heiioo, Lim- men, Castricum, Heemskerk, Beverwijk, Velzen, IJmuiden, Haarlem, Hillegom, Lis- se, Sassenheim, De Kaag, Roelofarends veen. Afstand 110 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Delft naar Bodegraven? Hoeveel K.M.? Antwoord: Delft, Pijnacker, Noot dorp, Zoetermeer, Zegwaard, Benthuizen, Boskoop, Bodegraven. Afstand 32 KM. Vraag: Welke is de kortste weg van Roelofarendsveen naar Medemblik? Hoe veel K.M. Antwoord: Roelofarendsveen, Oude wetering langs de Ringvaart naar Amstel veen, Amsterdam, Overtoom, Ilpendam, Puim erend, Kwadijk, Oosthuizen, langs Hoorn, Wognum, Midwoud, Twisk, Medem blik. Afstand 87 KM.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 13