ZATERDAG 30 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Bijslagregeling bloem- bollenbedrijven. OVERVERMOEIDHEID VAN CHAUFFEURS. De hoofdbeginselen der regelingen, welke zullen worden getroffen. De door eenige leden gestelde vraag, of onder de werktijden van chauffeurs in dienstbetrekking ook andere werkzaamhe den dan het besturen van motorrijtuigen begrepen worden, wordt bevestigend be antwoord. DE RICHTPRIJZEN VOOR TUINBOUW-ARTIKELEN. De Minister van Landbouw en Vissche- rij heeft geantwoord op vragen van den heer Groen betreffende de afwikkeling van de einduitkeering van den tuinbouw- steun 1935 en vaststelling en bekendma king van de richtprijzen voor warmoeze- ry gewassen en fruit: De afwikkeling van de einduitkeering tuinbouwsteun 1935 is eenigermate ver traagd door de omstandigheid, dat voor verschillende producten de richtprijzen aan een nader onderzoek moesten worden onderworpen in verband met de zich tel ken j are voordoende veranderingen in de teelt. Op grond van de resultaten van het ter zake ingestelde onderzoek heeft vaststel ling der einduitkeering dezer dagen kun nen plaats vinden en wel bij beschikking van 22 Mei 1936, no. 14001, afd. landbouw crisis-aangelegenheden. De minister is bereid, te gelegener tyd de definitief vastgestelde richtprijzen be kend te maken. STEUN VEEWEIDERS EN -MESTERS. Het regeeringsbureau voor de uitvoering van de landbouw-crisiswet 1933, Lange Voorhout 13 den Haag, vestigt er, ter voorkoming van teleurstellingen, de aan dacht op, dat de aanvraagformulieren ter verkrijging van steun voor veeweiders en -mesters alleen schriftelijk kunnen worden aangevraagd. Aan mondelinge aanvragen kan geen gevolg worden gegeven. UITBREIDING ZWAKZINNIGEN INRICHTING TE NOORDWIJK. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de Provinciale Staten voorge steld te voldoen aan het verzoek van het bestuur der Vereeniging tot Opvoeding en Verpleging van Idioten en Achterlijke kinderen een bedrag van ten hoogste 50.000 van de provincie ter leen te mo gen ontvangen, voor de uitbreiding van de door die vereeniging beheerde zwakzin nigen-inrichting de dr. mr. Willem van den Bergh-Stichting te Noordwijk met een dubbel paviljoen, bestemd voor 64 pa tiënten. DENKT OM UW AANGIFTE-BILJET. Wij maken onze lezers, voorzoover zij tevens belastingplichtig zijn, erop attent, dat de termijn voor inlevering van het aangifte-biljet voor de inkomsten- en ver mogensbelasting is verstreken. Wie zijn biljet nog niet heeft ingevuld, doe het spoedig, want nalatigheid kan onaange name gevolgen hebben; men weet, dat de belastingautoriteiten tegenwoordig stren ger zijn dan vroeger. OVEREENSTEMMING BEREIKT IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE TE ENSCHEDE. Het voorstel van dien rijksbemiddielaar inzake het dreigend conflict bij de N.V. Van Heek en Co. te Enschede is thans ook door de arbeiders aanvaard. Het ultimatum is ingetrokken, zoodat as. Dinsdag niet ge staakt zal worden. HET LOT VAN DE REISBELASTING. Memorie van Antwoord spoedig te wachten Naar het „Alg. Hbld." verneemt, kan' de Memorie van Antwoord op het ontwerp tot heffing van een reisbelasting spoedig worden tegemoet gezien. Uit het feit dat het ministerieele antwoord binnenkort zal verschijnen, kan men afleiden dat minis ter Oud aan het ontwerp vasthoudt. Natuurlijk hangt het intusschen van de Kamer af, of het ontwerp nog voor dit zomerreces zal worden behandeld. Daar het vacantieseizoen reeds dicht is gena derd, en bovendien niet alleen de Tweede Kamer maar ook de Senaat het ontwerp zou moeten goedkeuren, schijnt ons de kans vrij gering, dat nog dezen zomer va- cantiereizen naar het buitenland aan een bijzondere belasting onderhevig zullen zijn. DE NED. NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES EN DE ZIEKEN. Evenals voorgaande jaren heeft ook dit jaar wederom een zeer groot aantal zieken uit alle deelen van het land het verlangen te kennen gegeven om dit jaar met de Ned. Nationale Bedevaart naar Lourdes, welke zal plaats hebben van 27 Juli tot 5 Augus tus as., mede te mogen gaan en nog steeds komen de aanvragen van zieken binnen. Het ligt in de bedoeling van den Direc teur der Ziekenverpleging om ongeveer 300 zieken in de gelegenheid te stellen de reis naar Lourdes mede te maken om op de geheiligde plek van O. L. Vrouw gene zing te gaan afsmeeken. Een groep van 50 R.K. Verkenners zal aan de Bedevaart deelnemen om zich te Lourdes geheel en al te stellen in den dienst van O.L. Vrouw ten behoeve van de zieken die hun hulp als Brancardier noodig hebben. De gelegenheid voor zieken om zich voor deelname aan de Bedevaart ^p te geven, wordt op 10 Juni a.s. gesloten. Voor pel grims blijft de gelegenheid voor aanmel ding geopend. Zieken en pelgrims, die aan de Bede vaart wenschen deel te nemen, raadplegen de in dit blad voorkomende advertentie. DE SANEERING IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Vragenlijst van de Alg. Vereeniging. De beschrijvingsbrief voor de op 22 Juni te houden vergadering van de Alg. Ven een. v. Bloembollencultuur bevat op de eerste plaats het voorstel, in afwijking van het besluit van de 179e algemee>ne vergade ring, het saneeringsvraagstuk te behande len in deze, op 22 Juni 1936, gehouden ver gadering. Wordt het voorstel aangenomen dan stelt het Hoofdbestuur ter beantwoording de volgende vier vragen: 1. Acht de algemeene vergadering ophef fing van alle san^erings-maatregelen wen- schelijk? (Ter voorkominig van eventueel misver stand wordt er op gewezen, dat ook bij be vestigende beantwoording van deze vraag de maatregelen gedurende het seizoen 1936 in vollen omvang gehandhaafd moeten worden). 2. Zoo niet, is de algemeene vergadering dan van meening dat de saneeringsmaatre- gelen ook voor het plant jaar 1936/'37 in vol len omvang moeten gehandhaafd blijven? 3. Z/oo niet, is de algemeene vergadering dan van oordeel, dat de saneeringsmaatre- gelen ook voor het plantjaar 1936-'37 in vol len omvang moeten gehandhaafd blyven, met dien verstande, dat het bestaande prij zenstelsel gewijzigd wordt in een stelsel van uiteenloopende minimumprijzen? 4. Zoo niet, is de algemeene vergadering dan van oordeel, dat maatregelen ter voor koming van overmatige uitbreiding der teelt gehandhaafd moeten worden, maar geen inlevering van surplus tegen vergoe ding meer moet plaats hebben en geen bin nen- en buiten!andische minimum-prijzen meer moeten worden vastgesteld? Aan de toelichting is ontleend: De volgorde der vragen is zoodanig ge kozen, dat men zich het eerst kan beraden over het wenschelijke van een toestand, die het verst verwijderd is van den tegenwoor- digen, n.L afschaffing van alle sanerings maatregelen. De eerste vraag vraagt dus: alles weg? Daarna komt een vraag over de wensohelij'kheid van het andere uiterste, n_l. het voortbestaan van het tegenwoor dige systeem. Dit wil natuurlijk niet zeg gen, dat men bij bevestigende beant woording te kennen geeft ook de gebre ken der saneering te willen behouden. Ook al wordt deze vraag bevestigend beant woord, toch zal getracht moeten worden de gebreken bij de uitvoering te onder vangen,, Bevestigende beantwoording van deze vraag, die kortweg inhoudt: alles be houden? wil alleen zeggen, dat men een teeltbeheersching en het tegenwoordige prijzenstelsel met opkoop van het surplus het meest juiste acht. Het is ook mogelijk, dat men het op zich zelf juist acht om vrije uitbreiding der teelt, evenals een bepaalde prijszetting, voorshands te behouden, zonder dat men nochtans de nadeelen ontkent, die verbon den zijn aan het nu geldende pry zensys teem. Deze nadeelen betreffen met name een voorttelen van soorten, waarvan de ge produceerde hoeveelheden voor een groot deel niet verkocht kunnen worden, maar die voor rekening van het heele vak opge kocht moeten worden. Zij, die nog niet willen missen dat, wat zij als de voordeelen dier saneering be schouwen, maar die dit nadeel willen on dervangen, behooren te stemmen voor de derde vraag, die als volgt kan worden sa mengevat: alles houden, met een ander prijzenstelsel? Dit prijzenstelsel kan op deze plaats niet nader worden uitgewerkt. Wanneer de ver gadering zich met dit beginsel zou vereeni gen, zal men het stelsel moeten zoeken, dat èn economisch èn juridisch het beste zal voldoen. Het is mogelijk, dat de vergadering niet de geheele saneering wil zien opgeheven, maar toch zoodanige gevaren in een prij zenstelsel ziet, dat zij het laatste niet wil zien gehandhaafd. Daarom is de vierde vraag aan de vergadering voorgelegd, die, samen gevat. inhoudt: alleen teeltbeheersching? Zij, die geen minimumprijzen wenschen, dus ook geen opkoop van de overschotten leverbaar wat zonder prijzenstelsel niet mogelijk is maar die vreezen, dat bij totale vrijlating van het bedrijf een over matige uitbreiding van de teelt gevreesd moet worden, welke zich in de toekomst zal wreken, kunnen deze vraag bevestigend beantwoorden. Er worde met nadruk op ge wezen, dat hier niet gesproken wordt van teeltbeperking, maar van maatregelen ter voorkoming van overmatige uitbreiding van de teelt. Afwikkeling achterstallige handels vorderingen op Duitsche debiteuren. In de week van 25 tot 30 Mei 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks rm. 700.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De num mers van deze posten liepen van 87404 87641. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks rm. 15.millioen. De Sonderkonto-posten waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelf de periode in totaal een bedrag van onge veer rm. 300.000 met de begunstigden af gerekend. Het hoogste afgerekende volg ordenummer was 23730. Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks rm. 11,9 millioen. De Treuhaender konto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Het Werkfondsbestuur. De heeren Drees en Van den Tempel hebben hun lidmaatschap van het bestuur van het Werkfonds neergelegd. Naar aanleiding van dit uittreden heeft „Het Volk" geïnformeerd naar de redenen. Kort samengevat zouden die zijn: omdat het geen nut meer heeft. Het bestuur van het Werkfonds is eigen lijk nooit iets anders geweest dan een com missie van advies. Capitulanten-verordening in Zuid-Holland Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de Provinciale Staten aange boden een capitulantenverordening in ver band met artikel 11 van het capitulanten- reglement 1935, waarmee aan art, 140 der provinciale wet een bepaling is toege voegd, volgens welke Prov. Staten een verordening moeten vaststellen, waarin de ambten en betrekkingen in den dienst der provincie worden aangewezen, welke met uitsluiting van andere gegadigden slechts kunnen worden vervuld door mili tairen of gewezen militairen, die ingevol ge een wettelijke regeling aanspraak heb ben op benoeming tot ambtenaar in dienst van een der lichamen, genoemd in art. 3 en art. 4 der pensioenwet 1922. De bepalingen van dit ontwerp zijn in hoofdzaak ontleend aan het ter uitvoering van het capitulantenreglement vastgestel de capitulantenbesluit 1936, waarin o.m. de voor capitulanten bestemde rijksbe trekkingen zijn aangewezen. Geen subsidie geitenfokkerij. Gedeputeerde Staten* stellen aan de Provinciale Staten voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van den Provin cialen Bond van Geitenfokvereenigingen in Zuid-Holland, om het exploitatie-tekort van den bond voortaan voor rekening van de provincie te nemen, zulka tot een maxi mum van 900 per jaar. Bezichtiging Koninklijke Paleizen. De koninklijke paleizen Noordeinde en Huis ten Bosch zijn Tweeden Pinksterdag voor het publiek ter bezichtiging openge steld. Het Paleis Noordeinde wordt Woensdag avond as. weder gesloten. De opbrengst der toegangskaarten komt ten bate van het fonds voor weduwen en weezen van het personeel. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Geboren: Wilhelmus Jacobus z. van C. van Klink en M. A. de Jong Huber- tus Job z. van C. Duivenvoorden en W. C. van Schie Alida Maria d. van L. Ho- genboom en A. Heemskerk. Ondertrouwd: Cornelis Kroon jm. 24 j. en Antje Los jd. 22 j. Martinus van der Heden jm. 30 j. en Cornelia Eli zabeth van Pelt jd. 28 j. Cornelis Petrus Splinter jm. 25 j. en Hendrika Elisabeth Kalker jd. 21 j. Gerardus Jacobus van der Wereld jm. 27 j. en Helena Clazina Agatha van Veen jd. 24 j. Leonardus Martinus Jansen jm. 25 j. en Maria Loos jd. 25 j. Gehuwd: Gerardus Bernardus Bus- kermolen jm. 29 j. en Maria Petronella van Eijg jd. 26 j. Johannes Nicolaas Onderwater jm. 27 j. en Petronella Cor nelia Zwetsloot jd. 25 j. Adrian us Ja cobus Elstgeest jm. 26 j. en Cornelia Jo hanna Zwetsloot jd. 24 j. Overleden: Gerardus van der Meer 48 j. Johannes Neyman 46 j. HILLEGOM. Misdaad? Alhier is een jongeman on der verdachte omstandigheden overleden. Het parket is ter plaatse om te onderzoe ken, of hier van misdaad sprake is. Aan gaande dit onderzoek zullen wij ons van de publicatie van nadere bijzonderheden ont houden. LEIDSCHENDAM. St. Josephgezellen. Zondag 31 Mei' Hoogfeest van Pinksteren, geen bijeenkom sten. Maandag 1 Juni, 2en Pinksterdag te 11.30 uur en des avonds te 7.30 uur gele genheid tot ontspanning. Dinsdag 2 Juni geen Maria-Congregatie, te 8 uur ontspanning. Donderdag 4 Juni te 7.30 uur Biljartclub ADO, tevens te 7.30 uur tooneelclub „Adolf Kolping". Zaterdag 6 Juni te 7.30 uur ontspannings avond. K. J. M. V. Dinsdag 2 Juni geen Ma ria-Congregatie. Vrijdag 5 Juni Sociëteit. Dit jaar geen Bondsdag, maar wel een K. J. M. V. zomer-retraite van 19 tot 22 Juni a.s. te Noordwijkerhout. Voor deelname bij den heer W. Bontje. K. J. M. V.'ers denkt aan den buitenmid dag in Leiden op 7 Juni a.s. „Zeg eens, kun je niet lezen?" (Everybody's weekly) Gedurende Zomermaanden stopgezet. Door de Rijksinspectie voor de werkver schaffing te Noordwijk is aan de belang hebbende gemeentebesturen het volgende schrijven verzonden: De Minister van Sociale Zaken heeft naar aanleiding van een bespreking met de cen trale contactcommissie voor de toepas sing van de loonbijslagregeling voor de bloembollenbedrijven, ten aanzien van de loonbijslagregeling voor de bloembollen- bedrijven, het volgende besloten: le. De tot 2 Mei geldende regeling in zake den loonbijslag voor de bloembollen- bedrijven, neergelegd in mijn circulaire van 31 December 1935, no. 2556, kan wor den voortgezet tot en met 30 Mei a.s. 2e. Deze regeling zal alsdan dienen te worden stopgezet gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September. 3e. Genoemde regeling zal weder kun nen worden toegepast, te beginnen 5 Octo ber a.s. om te worden voortgezet, voor- loopig tot en met 26 December a.s. echter met inachtneming van de wijzigingen en aanvullingen, bedoeld in mijn circulaire van 6 April j.l. Nr. 1194. De Minister verzoekt er nog eens na drukkelijk op te wijzen, dat alleen voor hen, die uit de Werkverschaffing of Steun regeling worden genomen, de toeslag mag worden uitgekeerd. Gedurende de periode 5 October26 December 1936 dient een voortdurende con trole tot worden gehouden op de uitga ven, welke toepassing van gemelde rege ling vergt, opdat geen overschrijding plaats vindt van de voor werkloozenzorg geraamde kosten. Tegen den afloop van deze periode zal in verband met de in dezen tijd opgedane ervaringen onder de oogen worden gezien, of de loonbijslagregeling voor de bloem- bollenbedrijven al dan niet gewijzigd dient te worden voortgezet. UIT HET BAKKERSBEDRIJF. Naar een nieuwe C. A. O? Woensdag 27 Mei zijn de loononderhan delingen, op uitnoodiging van de Neder landsche vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf, begonnen. Aan de onderhandelingen werd deelge nomen door de Nederlandsche vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf en de Amsterdamsche broodbakkerspatroons- vereeniging „De Voorzorg". De Katholieke patroonsvereeniging „St. Clempns" woon de dit overleg als toehoorster bij en zal later een beslissing nemen of ook zij deel neemster zal worden van de C.A.O. De Israëlietische patroonsvereeniging wilde op de hoogte worden gesteld van het re sultaat van het overleg, om ook te over wegen zich bij de C.A.O. aan te sluiten. De Christelijke patroonsvereeniging was verhinderd de bespreking bij te wonen. Van de gezellenbonden waren de drie samenwerkende organisaties, vertegen woordigd door hun hoofd- en afdeelings- besturen, t.w. 'de Katholieke, de Algemee ne en de Christelijke, aanwezig, terwijl ook een deputatie van den Neutralen ge- zellenbond aan het overleg deelnam. Aan de hand van een ontwerp-C.A.O., samengesteld door Mr. Corporaal, secreta ris van de Nederlandsche vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf, is ge tracht overeenstemming te verkrijgen. In het ontwerp-C.A.O. wordt voorge steld het loon per 6 Juni met 1 te ver lagen en te brengen op 29 en per 6 Sep tember op 28 voor den bankman. Ver der wordt in het .ontwerp bepaald, dat de C.A.O. wordt aangegaan door de met name te noemen patroonsvereenigingen voor en namens de eveneens met name te noemen individueele leden dezer vereenigingen. Deze beide punten vormden den hoofd schotel van het overleg. Van de zijde van de samenwerkende gezellenbonden werd vooral naar voren gebracht, dat eerst moet zijn vastgesteld, voor hoeveel werkgevers de C.A.O. zal gelden. Eerst dan kan gesproken worden over den verderen inhoud van de C.A.O. Waar uit het verder overleg bleek, dat partijen bereid waren een C.A.O. tot stand te brengen, werd op voorstel van Mr. van Rij, adviseur van de Amsterdamsche broodbakkerspatroonsvereen. „De Voor zorg", besloten een kleine commissie te benoemen, bestaande uit een vertegen woordiger van iedere patroonsvereeniging en van de drie samenwerkende gezellen bonden. De Neutrale bond werd opzette lijk door Mr. van Rij gepasseerd, als zijn de geen bona-fide gezellenorganisatie. Verder werd, op voorstel van de drie samenwerkende gezellenorganisaties, de in het ontwerp-C.A.O. vastgestelde datum van 6 Juni, zijnde de datum van ingang der eerste loonsverlaging van 1, een week later gesteld, dus op 13 Juni, om het mo gelijk te maken, dat de gezellenbonden met hun leden overleg kunnen plegen over de nieuwe C.A.O., zonder dat reeds in deze C.A.O. de loonsverlaging positief zou zijn vastgesteld. Partijen besloten verder op korten ter mijn de geheele C.A.O. te omschrijven, terwijl de patroonsvereenigingen toezegden gelijktijdig een lyst te zullen verstrekken van de leden hunner vereenigingen, die de nieuwe C.A.O. zullen onderteekenen. De samenwerkende gezellenorganisaties besloten, naar aanleiding van deze bespre king, hun leden op Woensdag 3 Juni in af zonderlijke ledenvergadering bijeen te roepen, oSi zoo noodig een beslissing in zake de nieuwe-C.A.O. te nemen. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer1 over het wetsontwerp, houdende bepalingen, be- oogende het tegengaan van oververmoeid heid van bestuurders van motorrijtuigen, ontleen en wij het volgende: De Regeering acht het wenschelijk, in den algemeenen maatregel een bepaling op te nemen, welke het mogelijk maakt bij een veroordeeling ter zake als bijkomende straf op te leggen de ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen. De hoofdbeginselen der regelingen, wel ke, naar den aanvankelijken opzet, bij al gemeenen maatregel van bestuur zullen worden getroffen zijn: a. De dagelijksche werktijd voor personen, niet vallende onder art. 1, eer ste lid, onder b van het wetsontwerp, de rijtijd mag niet meer bedragen dan 10 uren, met een week maximum van 55 uren. b. De dagelijksche rusttijd moet ten minste 12 uren aaneen bedragen; eenmaal per week mag hij 10 uren bedragen. c. De werktijdgrenzen mogen ten hoog ste 14 uren uit elkander liggen. Door de onder b bedoelde bepaling echter zullen tusschen die grenzen gemeenlijk niet meer dan 12 uren gelegen zijn. d. Rusttijden van minder dan een half uur worden als werktijd beschouwd. e. Nachtarbeid mag niet meer dan zes maal in een tijdperk van twee opeenvol gende weken verricht .worden. f. De wekelijksche rustdag bedraagt 30 uren, waarvan ten minste 23 uren aaneen op 1 dag. g. De in f bedoelde 23 uren moeten een maal per drie weken op Zondag vallen. Voorts ligt in de bedoeling: le. Een verbodsbepaling om langer dan een zeker aantal uren (max. 4 uren) ach tereen een motorrijtuig te besturen. On derbrekingen van minder dan een half uur blijven buiten beschouwing. 2e. Een verbod van goederenvervoer op Zondag, met de noodzakelijke uitzonderin gen, in den geest als voor arbeiders, val lende onder de Arbeidswet, in het rustdag- besluit voor transportarbeiders te land 1929 zijn opgenomen. De maximumduur van den werktijd zal, in geval van ontheffing, op ten hoogste 13 uren daags en 72 uren per week gesteld moeten worden. Er zijn eenige categorieën van bestuur ders van motorrijtuigen, voor welke de normale bepalingen niet zullen kunnen gelden, zooals bijv. voor particuliere chauf feurs, voor handelsreizigers en voor heer- rijders. Voor al deze groepen is een veel beperkter regeling gedacht. De controle zal goeddeels bij de Rijks- en Gemeentepolitie komen te liggen. Ver wacht mag worden, dat de extra-kosten, aan het toezicht verbonden, een bedrag van 20.000 's jaars niet zullen overschrijden. De Regeering zou de werkboekjes ver krijgbaar gesteld willen zien tegen beta ling van 1, dat is eenzelfde bedrag als thans voor een rustdagkaart betaald wordt. Een bepaling, welke een dergelijke retri butieheffing mogelijk maakt, ontbrak in het wetsontwerp. Hierin is tevens voorzien by nota van wijziging. Voor de autobusdienstondernemingen zal de bestaande administratie in hoofdzaak ge handhaafd kunnen blyven. Reeds nu staat vast, dat het gewenscht is, den tijd, gedurende welken men aan één stuk een motorrijtuig besturen mag, aan grenzen te binden, en evenzeer, dat voor verschillende groepen van bestuurders van -motorrijtuigen een wekelijksche rustdag, waarin periodiek de Zondag begrepen is, dient te worden vastgesteld. Ook ligt het in de bedoeling, den nachtarbeid der be stuurders te beperken en behoudens de noodige uitzonderingen het goederen vervoer op Zondag te verbieden. Het ontworpen rijtijdenbesluit met dezen naam wordt de in art. 1 bedoelde al gemeene maatregel van bestuur aangeduid gaat er van uit, dat deloyale concurren tie met motorrijtuigen in het transportbe drijf voorkomen dient te worden. Een dagelijksche nachtrust van 12 uren zal voorgeschreven worden. Uitzonderingsbepalingen. Vermoedelijk zullen de volgende uitzon deringsbepalingen niet gemist kunnen worden: le. Eenmaal per week mag een chauf feur, werkzaam voor een autobusdienst, een werktijd hebben van 12 uren. 2e. Hetzelfde geldt voor den bestuur der van een toerwagen, waarmede gezel- schapsritten over grooten afstand worden gemaakt. Zelfs zal bij zoo'n gelegenheid de werktijd meer dan 12 uren mogen be dragen, mits twee chauffeurs om beurten den wagen besturen. 3e. Ten behoeve van verhuizingen mag de bestuurder van een vrachtauto, in dienst van een meubeltransportonderne ming, 12 uren per dag werken, met een maximum van 60 uren per week, doch niet meer dan 165 uren in drie achtereenvol gende weken. 4e. Voor het vervoeren van melk van boerderij naar zuivelfabriek, mag de werk tijd van den daarmee belasten autobestuur der, indien hij niet op Zondag werkt, op Zaterdag en Maandag 14 uren bedragen, met behoud evenwel van het normale weekmaximum. 5e. Voor besteldiensten over groote af standen mag, indien het districtshoofd der arbeidsinspectie zulks noodzakelijk acht, eenmaal per week gedurende 12 uren ge werkt worden, met behoud evenwel van het normale weekmaximum.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7