RIJKSPENSIOENVERZEKERING STADS V NIEUWS ZATERDAG 30 ME! 1936 DE LEIOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 met TERUGBETALING VAN PREMIÉN bij vroeger overlijden is een algemeen begeerde HET BLIJFT KOUD. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijke of Noordelijke wind,' zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuien. Aanvankelijk iets kouder. Hoogste barometerst.: 771.4 te Akuereyri. Laagste barometerst.: 747.6 te Skagen. De depressie, welker kern gisteren over de Noordelijke Noordzee was gelegen, heeft zich in diepte toenemende naar het Oosten verplaatst. Zij beheerscht het weer over bijna ons geheele waarnemingsgebied. Op tal van plaatsen is de lucht zwaar bewolkt tot betrokken, veel waarnemingsstations melden regen. Over het Westen van de Britsche Eilanden "stijgt de barometer snel. Aanvoer van lucht uit Noordelijke richtin gen deed over Engeland en Schotland de temperatuur weer eenige graden dalen. In het overige gebied zijn de ochtendtempe- raturen iets gestegen. De vooruitzichten voor de Pinksterdagen blijven ongunstig. Bij drukstijgingen in het Westen is een krachtiger Noord-Wes telijke luchtstrooming by ons te wachten, met buiig weer en aanvankelijk wat af koeling. Ook elders is nog geen weerver betering in het vooruitzicht. Over de Brit sche Eilanden blijft het guur, "Frankrijk, Duitschland en Zwitserland wat zachter doch zwaar bewolkt en regenachtig. LUCHTTEMPERATUUR. 13.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 9.37 uur tot Zondagmorgen 4.17 uur; van Zondagna middag 9.38 uur tot Maandagmorgen 4.16 uur; van Maandagnamidag 9.39 uur tot Dinsdagmorgen 4.15 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee: op Zondag 31 Mei: nam. 12.23 uur; op Maandag 1 Juni voorm. 0.47 en nam. 1.16 uur; op Dinsdag 2 Juni voorm. 1.45 en nam. 2.07 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 15 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 16 gr. C. V Schandalen en sensatie. In Den Haag zijn een aantal (negen of zeven; het juiste aantal is ons niet be ken) personen gearresteerd en in voorloo- pig arrest gehouden, schuldig aan of ver dacht van het plegen van zedenmisdrijven. Onder dezen is een hooggeplaatste departe- ments-ambtenaar. In de pers is reeds onmiddellijk deze week hiervan melding gemaakt. Zelfs met publicatie van initialen en beroepen van de schuldigen of verdachten. Dit alles klaarblijkelijk om te voldoen aan de sen satie-lust van het publiek, het brave pu bliek, dat over zulke dingen graag leest! W|j hebben tot nu toe van het geheele geval niets vermeld. Wij zijn het volkomen eens met een hooggeplaatst en achtenswaardig rechter die deze week aan een der Haagsche bla den heeft medegedeeld, dat hij de ontijdige publicatie in de pers zeer betreurde. En als „Volk en Vaderland" het volgen de schrijft: Nu in Den Haag een treurige zaak aan het licht komt, welke des te ern stiger is nu het o.a. een man betreft, die ons land herhaaldelijk in het bui tenland vertegenwoordigd heeft, en waar (voor zoover wij kunnen na gaan) door de Justitie voldoende in gegrepen wordt, brengt de op schanda len beluste pers met sensatie-koppen en bijzonderheden haar uitsluitend commercieele bedoelingen op onkiesche wijze naar voren. dan moeten wij toegeven dat enkele bla den deze afstraffing in dit geval verdie nen. Dit keer kunnen wij het met „Volk en Vaderland" voor een groot deel eens zijn, voorzoo ver het blad enkele bladen op 't oog heeft. Hoewel wij de gedachte aan de vos en de passie niet kunnen onder drukken! In zulke zaken met sensatie-koppen „werken" en persoonlijke aanduidingen van beschuldigden of verdachten geven, is, naar onze besliste overtuiging, niet te rechtvaardigen, niet in overeenstemming met Christelijke zeden en Christe lijke beginselen. Zelfs de enkele ver melding kan al afkeurenswaardig zijn. De Nederlandsche Regeering en het Argentijnsche voorstel. Bij informatie aan het Departement van Buitenlandsche Zaken hebben wij verno men, dat de mededeeling met betrekking tot het aangekondigde voorstel der Argen tijnsche regeering door de Nederlandsche regeering nog met is ontvangen. (Zie 3de blad). Wat betreft het e.v. door onze regeering in te nemen standpunt van een buitenge wone samenkomst der Assemblée in Juni, zoo kan de opportuniteit hiervan op het oogenblik nog niet worden beoordeeld. r a LETTEREN EN KUNST PRIJS VOOR NEDERLANDSCH TOONEELSTUK. De onlangs overleden mr. H. G. van der Vies, vele jaren referent voor toon eel te Amsterdam van de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant", heeft aan de vereeniging van letterkundigen een legaat vermaakt, waarvan de rente moet worden besteed voor een pry's, om de twee jaar te veriee- nen, voor het naar het oordeel van het be stuur dezer vereeniging beste, door een Nederlander in het Nederlandsch geschre ven oorspronkelijke tooneelwerk, dat voor het begin dier periode nog niet uitgegeven of vertoond is. Bijzondere bepalingen zijn gemaakt voor het geval geen werk voor zulk een prijs in aanmerking komt. t li FINANCIëN EN ECONOMIE R'DAMSCHE ONDERLINGE MIJ. v. LEVENSVERZEKERING. Aan het jaarverslag over 1935 is het volgende ontleend: Met voldoening wordt gewag gemaakt van een kleine stijging van de productie en een daling van het verval, n.l.: produc tie 1935 1.514.445,—, 1934 1.511.059,—, verval 1935 ƒ1.013.568,—, 1934 1.037.308,— Vooruitgang 1935 500.877,—, 1934 473.751,toename aantal polissen 1935 2028, 1934 1771. Door deze vooruitgang steeg het verze kerd kapitaal tot 7,876.110,en het aan tal polissen tot 41264. De gemiddelde rente van de voornaam ste beleggingen was: hypotheken 5.046 effecten 4,802 vaste eigendommen 5,773 Over het geheel werd een gemiddelde rente verkregen van 5,119 (5,068 over een gemiddeld belegd kapitaal van 1.120.500.—. Zooals te verwachten was is het rende ment van hypotheken en effecten verder gedaald, terwijl nog verdere daling te ver wachten is. Mede door de ruime afschrijvingen op vaste goederen is het rendement daarvan zooveel hooger, dat zelfs de over het ge heele vermogen gekweekte rente hooger is dan het jaar tevoren. Deze gunstige uit komst mag echter geenszins een basis zijn voor in de toekomst te verwachten rente, integendeel zien wij de zaken zoo ernstig in, dat in het begin van 1935 besloten is tot de wijziging als aangegeven onder „premiereserve". Van de premiereserve is 732.933.be rekend op 3)4 basis en 354.551.— op 4 basis. De gemiddelde rentebasis is 3,663 zoodat volgens deze gegevens een overrente van 1,456 gemaakt is. Aan de belegging in hypotheken is geen uitbreiding gegeven, gezien de onzekere toestand, geschapen door het aangekon digde en in Juli 1935 verschenen „ontwerp van met tot verlaging van sommige vaste lasten". Na afschrijvingen blijft een saldo be schikbaar van 25.020,69 (ƒ25.688,33), waaraan de volgende bestemming voorge steld wordt te geven: toe te voegen aan: extra reserve f 5.000,reserve geldbe legging 3.953,55, reserve pensioenen en personeelsbelangen 3.000.reserve bij zondere kosten 719,41, dividendreserve 12.000,en onverdeeld te laten f 347,73. De extra reserve stijgt door deze toe voeging tot 50.000. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Het lineaire vijf complex van rechte lijnen in R4 en zijn bundels", de heer W. Vreeken, geboren te Leimuiden; idem, tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld: „Represailles", de heer B. R. Canneman, geboren te 's-Gra- venhage. Geslaagd: candidaatsexamen Geschiedenis de heer M. Schneider, Rotterdam; doctoraal-examen Romaansche taal- en letterkunde mejuffrouw T. J. Algers, Den Haag. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: J. P. Slegtenhorst, winkelier te Lei den, Haarl.straat 223; cur. mr. C. Roos. VER. „KATHOLIEK LEIDEN". Dank brengen wij aan vereenigingen en particulieren, voor de geschonken bloe- menschat, ter eere van het H. Sacrament, op onzen Sociale Openluchtmiddag van Zondag 24 Mei. Deze schenkingen hebben het bewijs geleverd van het groote medeleven van Leiden's Katholieken met de vereeniging „Katholiek Leiden". Ons bestuur zal steeds actief blijven werken en het saamhoorigheidsbesef be vorderen. Noodig is het, dat alle R. K. Organisaties zich aansluiten bij de vereeniging „Ka tholiek Leiden". Besturen der niet aangesloten organi saties neemt een kloek besluit: Sluit U aan, of vraagt inlichtingen aan ons Secre tariaat Nieuwe Brugsteeg 2. W. J. KRIEK, Voorz. KATHOLIEKEN VAN LEIDEN! Het magazyn van de St. Vincentiusver- eeniging komt al weer bedelen en klagen over 't feit, dat de voorraad uitgeput is.. Kunt u ons nog helpen aan wat oude kleeren en schoenen, vooral oude hee- rencostuums en jongenspakken heb ben wij zoo hard noodig. 't Is zoo droevig te moeten aanzien, dat met de Pinksterdagen zoo velen onzer uit stapjes maken, althans pleizierige dagen hebben, terwijl onze arme medemenschen niet alleen dit niet kunnen, wat vele an deren genieten, maar vooral 't allernood zakelijkste, als kleeding en voldoende voed sel moeten ontberen. Wij vragen u nogmaals, heeren, die uw oude costuum in de kast hebt hangen en niet meer draagt, stuurt even een bood schap naar onderstaande adressen, opdat wij die kunnen laten afhalen om weer en kelen gelukkig te kunnen maken door hen voor dezen zomer in 'n behoorlijk pakje te steken. God zal 't u honderdvoud beloonen! M. TH. LAKEN, .Kamerlingh Onneslaan 10, tel. 2938, pres. magazijn G. FLEEKKAMP. Hoogewoerd 163 waarn.-secr. DE MISSIETENTOONSTELLING. De loterij en de middenstand. Na de mededeelingen, die wij verleden week reeds deden omtrent de loterij der groote Missietentoonstelling, welke dit jaar va nl8 tot 24 October te Leiden zal wor den gehouden, kunnen wij nu mededee- len, dat de loterij beginnen gaat. Aan deze loterij zullen niet 300, maar naar later besloten is, 500 groote prijzen verbonden zijn, als fietsen, rolschaatsen, voetballen, lampen, gramofoons, e.d. Het comité heeft intusschen een zeer goede ge dachte gehad, n.l. om de R.-K. georgani seerde middenstand in deze loterij in te schakelen. Het heeft dit bijzonder goede idee op de volgende wijze uitgewerkt. Bij de 500 prijzen zullen vier hoofdprijzen zijn, elk ter waarde van 100. De winnaars dezer vier prijzen krijgen dit bedrag niet in handen, maar zullen dit bedrag kunnen besteden by een R.-K. georganiseerden middenstander in de plaats, waar de win naar woont. Zoo is deze loterij wel bijzon der aantrekkelijk voor de R.-K. midden standers. In alle plaatsen om Leiden hebben zich reeds zelatricen beschikbaar gesteld, die te beginnen de volgende week de loten te koop zullen aanbieden. Waar het hier ten eerste zulk een prachtig doel geldt, vervol gens de loterij door de inschakeling van den R -K. georganiseerden middenstand bijzon der aantrekkelijk is en ten derde de loten goedkoop zijn, vertrouwt het comité, dat de zelatrices nergens onverrichter zake be hoeven heen te gaan. Zoo zal de Missietentoonstelling door aller hulp slagen. VEREENIGING „ARMENZORG". Aan het verslag van bovengenoemde vereeniging over het afgeloopen jaar ont- leenen wij het volgende: Als nieuw wer kend lid trad toe mej. J. Noordman. Dit jaar werden 37 gezinnen gesteund, waar van 13 gezinnen met den man als gezins hoofd, 13 waarvan de vrouw hoofd van het gezin is en 11 alleen staande vrouwen. Deze laatste zijn allen boven de 65 jaar oud. De vrouwen, die aan het hoofd van hun gezin staan, zijn weduwe of geschei den en de meeste met kinderen, die hun opleiding nog moeten hebben. De mannen, die gezinshoofd zyn, zijn oud, ziekelijk of werkeloos. 6 gezinnen werden dit jaar af gevoerd, 1 vrouw is overleden, 1 vrouw is in een rusthuis geplaatst door Maatschap pelijk Hulpbetoon en in de 4 overige gezin nen was geen hulp meer noodig. Echter heeft de Commissie van M. H. nieuwe ge zinnen opgegeven, die hulp kunnen ge bruiken, zoodat het aantal hetzelfde ia ge bleven. Waar noodig was werd melk of andere versterkende middelen verstrekt (tezamen voor 195.77). Met St. Nicolaas en Kerst mis kregen de gezinnen een extra gave en werden kleeren verstrekt, waarvan zij een gedeelte ontvingen van de Leidsche Naai- vereeniging. Voor verdere kleeren en steun voor de gezinnen werd uitgegeven ƒ588.64, terwyl aan contributies werd ontvangen 657.50, zoodat de stand van de geldmiddelen helaas niet al te rooskleurig is. De werkcommissie liet 4770 kleedingstuk- ken naaien voor de Vereeniging Schoolkin- der kleeding en -Voeding. Het knippen en uitgeven van het goed geschiedde in de lo kalen Pieterskerkgracht 11. 4 knipsters en 36 naaisters zorgden voor de uitvoering. Afgeleverd werden: 760 meisjesjurken, 682 schorten, 566 hemden, 629 broeken, 680 jongensblouses, 719 broeken, 730 hemden. Het verslag eindigt met een woord van dank aan allen, die de Vereeniging steun den en het beveelt de Vereeniging ook voor het volgend jaar in aller welwillende aandacht aan. RECOLLECTIE K. J. C.-LEIDERS. De Pinksterdrukte kan aanleiding zyn, dat die individueel© uitnoodigiingem wat laat ontvangen worden; diaarom zij door deze reeds medegedeeld aan de heeren Leideis van de K.J.C., dat de eerstvolgende Recol lectie oefening wordt gehouden op Vrijdag as. des avonds te half negen in het Lidui- nahuis. Een heel bijzonder cachet ontvangt deze bijeenkomst doordat de heer P. v. Antwer pen te Utrecht zich bereid heeft laten vin- dien voor de leiders te spreken over „Room- sohe Reinheid in het Zomersche leven". Aanvang precies te half negen. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. OPHALEN HUISVUILNIS De Directeur van den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst brengt ter alge- meene kennis, dat in verband met de Pink sterdagen, het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Maan dag worden bediend, nu zal plaats vinden op Woensdag d.a.v. 3660 Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht op Dinsdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. De Directeur: J. H. DE JONG. AGENDA LEIDEN. Donderdag, Jaarvergadering R.K. Prop. Club „Dr. Sohaepman", Den Burcht, 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: le Pinksterdag: Jasperse, Poortman, Meijboom en Verbrugge. 2e Pinksterdag: Fiim, De Graaff, De Jager, Renaud en Winkler. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen: le Pinksterdag: dr. Varekamp. 2e Pinksterdag: dr. Hugenholtz. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van' Maandag 25 tot en met Zondag 31 Mei lsten Pinkster dag) a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35. Tel. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313; Maan da g 1 Juni (2den Pinksterdag) nemen waar de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Telef. 85. Voor Oegstgeest worden deze dien sten waargenomen door apotheek: C. van Zy'p, Wilhelminapark 8, Tel. 274. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. BOOTTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN De dag nadert: de oudjes beginnen weer naar de lucht te kijken. „Zon en water, en allemaal vroolijke menschen't was hemelseh, mevrouw!" zei een mannetje. „We leven d'r een heel jaar op!" ver klaarde een ander bij de aanmelding. Ja, aangemeld zijn ze wél, ongeveer 409 menschen, ouden van dagen en gebrekkige kinderen. Maar zullen ze kunnen varen? Zijn de autobezitters zich bewust, dat er weer een jaar om is en hebben ze wel goed begrepen, dat er dit jaar geen t ij d van hen wordt gevraagd en geen geld voor benzine en olie? We durven het haast niet neer te schre ven: na de eerste oproep hebben twee, zegge twee autobezitters gevolg gegeven aan ons verzoek, een gift te storten. De boot moet afgehuurd worden. De ver snaperingen moeten, voorzoover wij ze niet ten geschenke krijgen, worden gekocht. Het geld is nog lang niet bij elkaar! Och, laat ons niet langer wachten en stort nu meteen uw gift op giro 80143 van mevrouw C. Smits-de Wit. We kunnen dan deze week nog de oudjes en de kinderen blij maken met het kaartje, dat hun een genoegelijken dag zal bezorgen. Uw gift wordt desgewensoht ook afge haald, na een telefoontje aan 2605. Doe het nü! GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS EN ONDER WIJZERESSEN TE LEIDEN Afde.eling A (3-jarige cursus) I. Aangifte van leerlingen voor den nieu wen cursus, welke op 1 September aan vangt, schrifteiijk vóór 1 Juli a.s. of mon deling op iDnsdag 16 Juni en Donderdag 18 Juni telkens tusschen 7 en 8 uur, aan de Kweekschool, Oude Vest 35. De adspiranten voor het eerste leerjaar moeten op 1 Augustus a.s. hun zestiende jaar ingetreden zijn. Zonder toelatingsexamen kunnen tot het eerste leerjaar worden toegelaten: a. de bezitters van een einddiploma eener hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus; b. degenen die de eerste drie leerjaren van een hoogere burgerschool met vijfja rigen cursus, van een hoogere burgerschool vot meisies met zes-jarigen cursus, van een handelsschool met vijfjarigen cursus, van een middelbare school voor meisjes of van een gymnasium met gunstig gevolg doorloopen heureie blijkende uit hun toe lating to dc vierdt klasse; c. de bezitters van het U.L.O. diploma B of het volledige diploma A. Bovendien kunen in de eerste klasse ge plaatst worden zij, die met gunstig gevolg een toelatings-examen hebben afgelegd, waaruit blijkt, dat ztf de kennis en de ontwikkeling hebben van de onder a, b, en c. genoemden. II. Zij, die nog geen kweekschool bezoch ten kunnen tot het tweede leerjaar wor den toegelaten na een voldoend toelatings examen, waaruit blijkt, dat zij de kennis en de ontwikkeling bezitten, welke in den voorgaanden studietijd volgens het leer plan van de kweekschool moeten zijn ver kregen. Voor zoover er plaatsen beschikbaar zijn, worden zonder examen tot het tweede leer jaar toegelaten de bezitters van het eind diploma eener Il.B.S. met 5- of 6-jarien cursus, van een gymnasium of van een middelbare school voor meisjes met 5-jari- gen cursus of van een hoogere handels school met tweejarigen cursus, welke aan sluit aan een hoogere burgerschool met drie- of vijf-jarigen cursus. 3660 Onze stadgenoot de eerw .heer A. v. d. Boog zal 6 Juni de H. Priesterwijding ont vangen in de Kathedrale Kerk te Haar lem en 7 Juni te 10.30 uur zijn eerst© plechtige H. Mis opdragen in de Harte- brugskerk. R.-K. Kantoor- en Winkelbedienden. De samenstelling van het bestuur van de afd. Leiden van den R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden is gewijzigd als volgt: Voorzitter: F. H. M. Kok. secretaris: L. J. v. d. Meer, Vinken- laan 41, Noordwijk, penningmeester: A. P. v. d. Kamp, Zeemanlaan 31, Leiden M. F. Cozijn, mej. C. C. v. d. Steen. In verband hiermede vestigt het bestuur er de aandacht van betrokkenen op, dat contributiebetaling, inning van kwitanties, aanmelding van werkloosheid, etc. vanaf heden moet geschieden bij den nieuwen penningmeester, Zeemanlaan No 31. Bloempjesdag. Zondag 7 Juni 1936 bloempjesdag voor de R. K. Vereeniging „Hulp in de Huishou ding en de Baby". Naar de Lever's Zeepfabrieken. Gistermorgen heeft de heer dr. H. G. 5. Snijder, leeraar aan het Stedelijk Gymna sium, alhier, zijn leerlingen een prettigen en leerzamen dag bezorgd, door een excur sie te maken naar de bekende Sunlight- fabrieken te Vlaardingen. Om ongeveer halftien arriveerde het uit 38 leerlingen bestaande gezelschap aan de fabriek, waarna men het uiterst modern ingerichte bedryf in oogenschouw nam. Alle afdeelingen werden bezocht, waar bij de technische leiding der Sunlight-fa- briek de noodige toelichtingen gaf. Vooral de zeepsiederij met de groote pannen van elk 75.000 liter inhoud wekte de bewon dering op. Nadat de kistenmakerij en de automati sche verpakking der bekende producten Sunlight Zeep, Lux, Vim, Radion, Rinso en Vim bezichtigd waren, werden eenige verversohingen gebruikt, waarna het ge zelschap zeer voldaan de fabriek verliet. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 4975. Js. Oostenrijk, Rijns burg. Koestraat 1, vergunning, slijterij. Overl. E.: J. Oostenrijk, d.d. 18 Mei 1936. Nieuwe inschrijving. 6767. Abr. van Klaveren (B.P.), Hazerswoude, C. 27, handel in en kweekerij van boomen, hees ters en planten. Venn.: P. P. van Klaveren en G. L. van Klaveren, Hazerswoude. Voor de examens paedagogiek m.o.a. (Leidisohe opoleidiing) zijn te 's-Graven- hage geslaagd de heer G. K. Dreijer te 's-Gravenhage en de dames A. M. Broer en A. Verhoef te Rotterdam. BIOSCOPEN. Trianon. De moderne techniek heeft van de bios coop, die eerst kijkspel was, een theater gemaakt en tegelijkertijd is de bioscoop ook concertzaal geworden. Wij weten nog, hoe het in den beginne was. Men schreef een filmscenario voor een of andere be roemde zangeres of zanger, maar de mo derne techniek was nog niet zóó geperfec- tionneerd, dat men in de bioscoop, vanaf het witte doek, zijn stem kon beluisteren als in een concertzaal. Ook die tijd is voorbij, ook die kinderziekte is overwon nen. Wie zich daarvan wil overtuigen, kan dat deze week doen in het Trianontheater. waar de beroemde Italiaansche tenor, de tweede Caruso, Benjamino Gigli zich h- -

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2