DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Nieuwe wegen in Zuid-Holland 27ste Jaargang ZATERDAG 30 MEI 1936 No. 8432 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij roornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bjj onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. 'EDOOPT MET DEN HEILIGEN GEEST Dag-in-dag-uit stroomt het water in alle landen. Er zijn oude hoofden, vergrijsd, vermoeid van het leven, die zich deemoe dig komen buigen onder den wonderlijken stroom Er zijn mannen en vrouwen in de kracht van hun leven, die de goddelijke werking van dit water hebben erkend. Maar het zijn vooral de kinderen, duizen den teedere kinderkopjes, waarover de he- melstroom wordt uitgestort. En de woor den ruischen van de priesterlijke lippen: „Ik doop u in den naam van den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest!" „Een interessante overlevering", mees muilt de moderne wereld, „een typisch overblijfsel van ritueele wasschingen uit het Oosten, godsdienstige folklore van den eersten rang". Het zijn de heidenen, die er zoo over spreken. Voor hen gebeurt er bij het Doopsel niets. Het is een cere monie, een formaliteit, zooals er zooveel zjjn in het dagelijksche leven. Voor het be staan van een ongeziene, geestelijke ach tergrond is er in htm begripswereld geen plaats. „Geloof niet meer, dan wat je ziet: het tastbare, stoffelijke resultaat." Hoe heel anders staat de Christen er te genover, wiens geest door het geloof wordt verlicht. De priester is maar bedienaar, het water en de woorden zijn een instru ment, maar daarachter voltrekt zich het Goddelijke wonder. Een hemelsche regen stroomt over den doopeling neer; hij wordt omhuld door de heerlijkheid van den Drie-eenen God: de Heilige Geest neemt bezit van deze zieL De Heilige Geest! Ja, want aan Hem schrijft de Kerk, geleerd door Schrift en Overlevering, het werk onzer heiliging toe. De ziel van den gedoopte is Zjjn Tem- peL Hij ontsteekt daar het licht van de Goddelijke waarheid, het vuur van de Goddelijke Liefde. Hij brengt er boven- aardsche kracht en hemelschen troost. De Heilige Geest is de geheime, onzichtbare Beweger van onze zielen. Van Hem dat plotselinge inzicht, van Hem die onver wachte moed, dat onwrikbare geduld, van Hem alle Vreugde, alle rust, de vrede, dien we vinden in God," temidden van woelige stormen. God, de Heilige Geest woont in ons, vervult ons met Zijn ontzagwekkende tegenwoordigheid. Maar wat is ons leven dikwijls arm, wanneer we het beschouwen in het licht van de hemelsche schatten, die ons wer den meegedeeld. Wat beteekenen die schat ten voor ons? Waar uw schat is, daar is uw hart, zegt Jezus. De Heilige Geest is gekomen en heeft onze zielen bevrucht: wij staan echter vaak zoo geheel en al met on ze aandacht naar het uitwendige gekeerd, dat deze inwendige wereld voor ons geen zin meer heeft. We zijn bijna heidenen ge worden. We zien, hoe de uitwendige cere monieën worden verricht: en we denken geen oogenblik aan het hemelschokkende feit, dat daar plaats grijpt. De hemel, die zich opent: God, Die bezit neemt van een mensch! We zijn Godsdragers, Christus dragers en we weten het niet. Het is geen vreugde voor ons, geen bron van voortdu rende troost. Onze troost vinden we bij de menschen en hun gepraat, bij eter. en drin ken en bij de radio. En God, Die ons met eindelooze zoetheid aan Zijn tafel noodigt, klopt tevergeefs aan ons hart. Broeders, het is Pinksteren geworden, de stortvloed van den Heiligen Geest stroomt in vernieuwde vlagen de wereld over. Laat ons nu ontwaken en onze har ten openstellen. Laat ons terugkeeren naar den God, Die onze jeugd verblijdt. Laat ons leven worden, wat het werkelijk zijn moet: gedragen door den Geest van God. Iemand, die bijzonder de geestelijke din- DE VERJAARDAG VAN Z.H. DEN PAUS- Zondag as. den 31sten Mei den dag waarop Z.H. den Paus Zijn 80ste levens jaar zal beginnen, zal in alle kerken en kapellen, waaraan een rector is verbon den, na de Hoogmis een plechtig „Te Deum" worden gezongen. Wij vertrouwen, dat onze geloovigen daarmede niet zullen volstaan, maar dat zij dien dag voor het welzijn van onzen H. Vader zullen communiceeren en veel bidden. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem gen nastreeft, noemt men een geestelijk mensch. Het is een schande voor ons, dat die naam een uitzondering geworden is, iets aparts. Ieder Christen moet een gees telijk mensch zijn, want allen hebben we bij het Doopsel den Geest ontvangen, waar door wij roepen: „Abba, Vader". Bij het Vormsel daalde Zijn kracht op nieuwe wij ze in ons hart. Wij bezitten Hem: Hij ont steekt in ons hart dat geheimzinnige Lioht van het Geloof, dat innig Vuur van de Liefde. Hij legde er Zijn zeven Gaven in: ontvankelijkheid voor Zijn zoeten aan drang, die ons tot de volmaaktheid van de Liefde moeten voeren. Laten deze Pinksterdagen dan vooral ge bedsdagen voor ons zijn! En dit eene ge bed moge er overheerschen: Kom, Heili ge Geest! Dat sty ge op uit de diepste af grond van onze zielen, uit het meest ver borgen domein van ons leven. Kom, Heili ge Geest! Onze ziel is donker, ons hart is leeg en koud, maar Gij zijt hemelsch Licht, Goddelijk Vuur, koesterende gloed. Ontruk ons aan de begoocheling van deze wereld, aai. den waan van aardsche grootheid, aan het bedrog van het vluchtige genieten. Vul onze zielen, o Oneindigheid; ontvlam ze, o Eeuwige Liefde! Want dan zullen wij de waarheid erkennen. Temidden van een hei- densche wereld zullen we ons omhuld we ten van uw machtige tegenwoordigheid: als een mantel van troost en vreugde! Dan ver liest deze aarde haar gewichtigheid. Dan worden de leugens ontmaskerd. Dan vallen de drogredenen weg, die we onszelf heb- en voorgepraat. Wij treden binnen in het Rijk van God. Het Eeuwig Leven. Amen. PATER VAN ROOIJEN, Kruisheer. Zoeterwoude, 30 Mei 1936. V In de plaats van het N.C.C. Wij hebben bjj de opheffing van het Nationaal Crisiscomité onmiddelljjk be toogd, dat dit niet .verdwijnen kon, niet verdwijnen mocht - tenzij er iets soort gelijks in de plaats zou komen Bestaande organisaties van particulieren of van kerkeljjken aard zouden de taak van het N. C. C. o.i. niet kunnen overnemen, nog minder bestaande overheidsorganen. Er komt nu iets soortgelijks in de plaats van het N. C. C.: Een nationaal fonds voor bijzondere nooden; en plaatselijk: Commis sies van samenwerking. Wjj juichen dit toe. Maar zijn niet hee- lemaal gerustgesteld of tevreden. Wij krij gen den indruk, dat de bedoelde plaatse lijke commissies in zekeren zin geen zelf standige organen zjjn; dat belanghebben den zich niet rechtstreeks tot deze orga nen kunnen wenden, doch slechts via be staande particuliere, kerkelijke of over heidsorganisaties. Dat vinden wjj jammer, heel erg jam mer. Omdat er vele gevallen zjjn, welke onder de bestaande organisaties ook in eerste instantie n::t kunnen worden ondergebracht. Wel in theorie; maar de practjjk is zoo heel anders. De opheffing van het N.C.C. moet wor den betreurd. Dat men trachte, het ten minste zoo goed mogelijk te vervan gen. (Wjj verwjjzen voor mededeelingen be treffende het nationaal fonds voor bijzon dere nooden naar het 2de blad). Katholieken en N.S.B. In het jongste nummer van „Volk en Vaderland" publiceeren zooals reeds medegedeeld negen Katholieken, die leidende functies in de N. S. B. bekleeden, dat zjj, ook na het uitvaardigen van den jongsten herderlijken brief der Bisschop pen, aan de „beweging" hun steun zullen bljjven verleenen. Dezen wijzen dus af de leiding van de Bisschoppen, om de leiding van den heer Mussert te volgen De heer Mussert zelf schrijft in hetzelf de nummer een artikel, waarin hij eerst er op wijst, dat er verschil is tusschen „in belangrijke mate steun verleenen", „steun verleenen" en „sympathiseeren met." Dat verschil is er inderdaad. Er zjjn inderdaad verschillende graden van kwaad. En op wat door de Bisschoppen geconstateerd wordt als een groot kwaad passen zij toe, moeten zjj ook toepassen him gestrengste maatregelen. De heer Mussert gaat dan verder en schrijft, dat „vaststaat, dat vele katholieke leden der N. S. B. door deze publicatie hunner geestelijke leiders voor een zwaar gewetensconflict zullen worden geplaatst. Eenerzijds hun wensch (wij spa tieeren. Red. L. Crt.) om gehoorzaam en volgzaam te zijn aan het Episcopaat. An derzijds him diepe overtuiging, dat de Na- tionaal-Socialistische beweging noodza kelijk is." Ais de heer Mussert had geschreven en dan had hij goed en juist geschreven, dat de katholieke leden der N. S. B. wor den geplaatst voor hun plicht om ge hoorzaam en volgzaam te zjjn aan het Episcopaat, dan zou onmiddellijk duideljjk zjjn geweest, dat er voor de katholieke leden der N. S. B. geen keus is! Als in een politieke beweging de over tuiging van enkelingen moet wijken voor den plicht om de door hen aanvaarde lei ding te volgen dan moet zeker in de Katholieke Kerk de overtuiging van enke lingen wijken als de door de Katholie ken als van God gegeven erkende Leiders gebieden of verbieden. Dit er dit alleen is een principieel standpunt voor Katholieken. Dit is ook voor Katholieken klaar als de dag. Zeker, hiermede willen wjj, natuurlijk, niet zeggen, dat het geen offer kost, voor velen een zwaar offer, om aldus principieel te handelen. Wij kun nen ons de zwaarte van het offer voor velen indenken en het mee-voel en. En daarom past rondom elk dier bijzondere gevallen een stilzwijgen in brandend en stil verlangen, dat allen, die nog aar zelen en weifelen, mogen vinden de kracht, om op te gaan den eenig-rechten weg. De wereld in vogelvlucht De sensatie van den dag is het verzoek van de regeering van Argentinië om de vol gende maand de Volkenbonds-assemblée in buitengewone zitting bijeen te roepen om drie punten te bespreken, n.L: de sancties tegen Italië, de kwestie van de erkenning der annexatie van Abessynië door Italië en een hervorming van het Volkenbonds pact. Deze Argentijnsche demarche heeft te Londen eenige sensatie verwekt, Men houdt daar niet van inmenging van aller lei lagere godheden in een zoo netelige kwestie als het Abessijnsche conflict, be halve wanneer de kleinere goden zouden kunnen bijdragen tto versterking van het Engelsche standpunt. Wat op het oogenblik het Engelsche standpunt is, weet men niet goed. Er wordt bij de handhaving der sancties afgewacht of het spreekwoord „Komt tijd komt raad" soms in vervulling wil gaan. In meer diplomatieke termen wordt dat aldus uitdgedrukt: Men verzoent zich met de gedachte, dat de Volkenbondsraad in zjjn zitting van 16 Juli zou besluiten tot handhaving der sancties gedurende één tri mester, teneinde in dien tijd den loop der dingen af te wachten en de publieke opinie te laten evolueeren in de richting van een oplossing, welke voor de voornaamste be langhebbende regeeringen aannemelijk of gewenscht zou zjjn. Zal de Argentijnsche démarche nu een straffere koers inluiden? Zal een princi pieel standpunt worden ingenomen? De kleinere mogendheden kunnen dat uit principieele overwegingen misschien wel wenschen. maar men zal tenslotte toch I aangewezen zijn op de medewerking van de Europeesche groote mogendheden. Deze hebben met de Pinksterdagen den tijd om er eens rustig over na te denken. Het Duitsch-Nederlandsch Reizigersverkeer Met ingang van 15 Juni as. treedt een re geling in werking, volgens welke in Duitschland woonachtige personen ten be hoeve van niet-zakelijke reizen naar Ne derland reiscredietbrieven, reischèques, ho tel coupons etc. ter waarde van hoogstens R.M. 500.per persoon en kalendermaand zullen kunnen verwerven. Het totaal bedrag, dat voor het reizigers verkeer naar Nederland ter beschikking za1 worden gesteld, is dit jaar op ƒ850.000.- gesteld. Daarvan zal ƒ700.000.op aan vraag in het a.s. seizoen worden uitgege ven, terwijl na uitputting van dit bedrag onder zekere voorwaarden nog beschikbaa; zullen bljjven: 1. 100.000.voor Nederlandsche on derdanen, welke in Duitschland wonen en een reis naar het vaderland willen make met dien verstande, dat hiervoor een maxi mum van 100.per persoon en per k;- lendermaand geldt; 2. 50.000.voor deelnemers aan con gressen en dergelijke. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Argentinië verlangt bijeenroeping van de Volkenbonds-assemblée om het Abes sijnsche conflict te bespreken. (2de blad). De kabinetscrisis in België nog niet op gelost. (2de blad). Dr. Schacht over de noodzakelijkheid van koloniën voor Duitschland. (2de blad). Het Britsche bewind in Palestina wil scherpe maatregelen toepassen. (2de blad). BINNENLAND. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen aan Prov. Staten verschillende belangrijke wij zigingen in het wegenpan voor (1ste blad). Wat Duitschers in Nederland mogen uit geven (1ste blad). De bijslagregeling voor het bloembollen- bedrijf wordt in de zomermaanden stopge zet (2de blad). Vragenlijst van de Alg. Vereen. Bloembollencultuur betreffende de sanee ring (2de blad). Nieuwe transfer-overeenkomst met Duitschland (2de blad). Regeeringsmaatregelen ter voorkoming van oververmoeidheid van chauffeurs (2de blad). Minister Oud houdt vast aan de reis- belasting (2de blad). Gedeputeerde Staften van Zuid-Holland schrijven aan Provinoale Staten: Verbinding van Wassenaar met Scheveningen. Wij deelen mede, dat, zooals ook reeds in het wegenverslag 1935 werd opgemerkt het plan bestaat, in samenwerking met het rijk en de gemeente 's-Gravenhage den weg WassenaarNoord-Holiandsche grens door te trekken naar Scheveningen. Hoewel om trent den aanleg en de verbetering van dezen weg nog geen volledige overeen stemming is verkregen, achten wij het toch gewenscht, dat het wegvak Scheveningen Wassenaar reeds thans op het provinciaal wegenplan wordt geplaatst, opdat even tueel later, mede met het oog op de werk verruiming die de uitvoering van dit werk zal bieden, zoo spoedig mogeljjk met den aanleg zal kunnen worden aangevangen. Het op het Provinciaal Wegenplan te plaatsen gedeelte Scheveningen-Wassenaar heeft een lengte van 9 km. Als aanvangspunt is gekozen het Noorde lijk einde van den Strandboulevard te Sche veningen, terwijl bjj den ingang van Rijks dorp aansluiting zal worden verkregen op den bestaarden weg WassenaarNoord- Holiandsche grens. j Voorts meenen wjj, dat het wegenplan op I enkele punten nog eenige aanvulling of wij ziging vraagt. Op het plan komt een tweetal tolwegen voor, welke nog niet door de provincie in onderhoud zijn overgenomen. I De Leidsche Vaart uit het plan gelicht; een nieuwe weg naar Noord wijk. De ongeveer 41/2 km. lange weg van het prov. wegenplan, loopende van de Postbrug in den rijksweg 's-Gravenhage Haarlem langs Voorhout naar Noordwjjk Is slechts tegen hooge kosten te reconstru- eeren. Bovendien zal de weg als toegang naar Noordwijk aan Zee altijdverschillen de bezwaren behouden. Veel gunstiger voor Noordwijk zou zijn ?en nieuwe weg iets benoorden het Oegst- eesterkanaal (de nieuwe Vinken weg), loo iende van het zoogenaamde Groene kerkje naar het Westen en wei naar den provin cialen weg tusschen Katwijk en Noordwijk. Daarbij komt tenslotte nog, dat deze zelfde weg ook aan Katwijk betere diensten zal kunnen bewijzen dan de ongeveer 3 1/2 km. lange weg van het Haagsche Schouw naar Katwjjk aan den Rjjrn. In verband daarmede stelden wjj dan ook voor bedoelde wegen van het wegenplan af te voeren en daarvoor aan het wegen plan toe te voeren den weg: „Oegstgeest- weg WassenaarNoord-Hollandsohe grens (bestaande weg of nieuwe tracé). De andere wijzigingen van het wegen- plan, die wij in verband met bijzondere omstandigheden nooddg achten, zijn de vol gende: Doorverbinding naar Oude Wetering. Den weg LeidenNieuwe Wetering (a no. 7) meenen wjj, in verband met de plan nen tot het bezigen van de spoorbaan Lei denHaarlemmermeerpolder voor deze verbinding, tot Oude wetering te moeten doen doortrekken. Verbinding om Alphen heen. Aan de verbinding AlphenRjjinsater-. woudeRingvaart Haarlemmermeerpolder zal de z.g. verbinding om Alphen heen van de Rijnbrug naar den Heerenweg kunnen worden toegevoegd. Verder zou een nieuwe weg over de spoorbaan AlphenUithoorn, en aanslui ting vindend aan de Rijnbrug, op het we genplan kunnen worden gebracht. Weg van Ter Aarsche veiling naar station Nieuwveen. De weg langs de Oostzijde van het Aar kanaal zal verlengd kunnen worden van Aardam naar Papenveer, terwijl als nieuwe weg daarop aansluitend op het wegenplan zal kunnen worden gebracht de verbin ding van de Veiling met het station Nieuw veen over de spoorbaan. De verbinding Den HoornDe Lier— Westerlee's Gravenzande met zijtak naar Oranjesluis meenen wij te moeten door trekken naar den Maasdijk via den Wou- tersweg. Verbinding RotterdamBoskoop Rijnstreek. De weg Zeg waartBenthuizen meenen wjj voorloopig nog te moeten behouden, maar daarnaast achten wjj het noo&ig ook de verbindi'ng KruiswegBenthuizen (Hoo- geveensehe weg) op het plan te brengen, als schakel in de doorgaande verbinding van Hillegersberg (Rotterdam) met de Rijn streek en Boskoop. Wjj vertrouwen, dat uw vergadering zich met het vorenstaande zal kunnen vereeni gen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1