DONDERDAG 28 MEI 1936 No. 8430 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang ^£eidóeli£(2oii/fcatit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11' DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Plaatselijke Commissies ter bestrijding van de werkloosheid Het opsporen van objecten voor werk- verschaffing en werkverruiming, het voor bereiden van vakcursussen voor werkloo- zen, enz, moet meer dan tot nu toe een zaak van de geheele bevolking z ij n aldus ongeveer de inhoud van een circulaire aan de gemeentebesturen in Zuid-Holland, uitgaande van de provin ciale Rijkscommissie van advies voor werk verschaffing en werkverruiming. Wij druk ken deze circulaire af op deze pagina. Wij zijn t er volkomen mee eens, dat de daartoe als aangewezen deskundige perso nen uit de burgerij door de Overheid moe ten worden opgeroepen en gestimuleerd om hun beste krachten te geven aan dit doel: werkverschaffing en werkverrui ming en vakcursussen dit laatste, opdat men paraat zij, als de oeconomisch betere tijd aanbreekt. Dat Leiden spoedig zulk een commis sie in het leven roepe. Neen, geen commis sie voor groote en grootsche plannen, als vestiging van nieuwe industrieën en derge lijke. Zulke plannen kunnen later uit den eersten opzet groeien. Uitstekend! Maar men beginne zijn aandacht te richten op vele en velerlei kleine middelen, om hier en daar goed te doen, hier en daar iets te bereiken, wat die troostelooze-egale werkloosheid opheft of de gevolgen ervan wat lichter maakt. Leiden pakke dit denkbeeld aan met levendige activiteit. Beter vandaag dan morgen! Doch ook in andere gemeenten, afzon derlijk of gecombineerd, zou een commissie als de hier bedoelde nuttig werk kunnen doen. Men beproeve althans, of er zulk werk gevonden kan worden. Al léén als 't onmogelijk is, om iets te doen voor werkverschaffing en werkver ruiming, is 't verantwoord, bij de pakken neer te zitten. Maar, als die onmogelijk heid nog niet vaststaat, moet ieder zijn krachten geven, zijn gaven schenken voor dit groote sociale doel: de bestrij ding van de ramp der werkloosheid. De wereld in vogelvlucht Mussolini verleent zoo nu en dan inter views, wanneer hij de wereld wat te zeg gen heeft. Wat hij te zeggen heeft, is eigenlijk niets bijzonders, althans niets nieuws. Want het is algemeen bekend, dat Mussolini, nu hij zijn zin gekregen heeft in Abessynië, thans niets liever wil dan in vrede zijn nieuw verworven bezit te exploiteeren. De sancties zitten hem nog dwars en deze moeten worden opgeruimd. Het liedje, dat reeds meer gezongen is, komt nu hierop neer, dat Italië bereid is tot alles wat den vrede kan dienen, als de sancties maar worden opgeheven, dan zal de kwestie of Italië den Volkenbond moet verlaten een dringend karakter krijgen. De Duce zal tot 16 Juni moeten wachten. Dan komt de Volkenbondsraad opnieuw bijeen en zal wel besloten worden tot opheffing der sancties. Er zal niets anders op zitten. In België gaat de vorming van een nieuw kabinet na de demissie van v. Zeeland niet gemakkelijk. Men veronderstelt, dat het dezen keer wel eens lang zou kunnen uren, voodat een oplossing gevonden zal zijn, De moeilijkheid zit in de houding van de liberalen, die weigeren opnieuw mede te werken aan de vtrming van een natio nale regeering. Socialisten en Katholie ken zijn van meening, dat nu wederom een nationaal bloc de beste oplossing is. Wanneer een zoo belangrijke fractie in "de Kamer als de liberalen hun steun weigeren ormt dat een ernstige hinderpaal. TWEEDE KAMER De mechanisatie in de Sigaren-industrie Verschillende amandementen goedgekeurd Aan de ordeis het opmaken van een voordracht ter vervulling van een vaca ture in den Hoogen Raad, ontstaan door het eervol ontslag van mr. dr .M. Polak. Als No. 1 wordt op de voordracht ge plaatst dr. J. E. van der Meulen, vice-pre sident der rechtbank te Utrecht. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tijdelijke maatregelen be treffende de mechanisatie in de sigarenin- dustrie. De Minister van Sociale Zaken de heer Slingenberg, zegt, dat de oeconomie- het op den duur zal moeten winnen, maar dat in bepaalde gevallen bijzondere maat regelen noodig kunnen zijn om te groote schokken, door mechanisatie veroorzaakt, te voorkomen. Spreker zal telkens met zijn ambtgenoot van handel, nijverheid en scheepvaart overleg plegen, als de vraag rjjst, of voor eenig bedrijf zoodanige maat regelen genomen moeten worden. De heer Hermans wenschte, dat een on derzoek zou worden ingesteld naar de ver schillende oorzaken der werkloosheid in de onderscheidene bedrijven in ons land, doar zulk een onderzoek, dat zich over 470.000 werkloozen zou moeten uitstrek ken, is practisch niet mogelijk. Echter wil de regeering wel in beperkte mate in zekere bedrijven een onderzoek instellen. In 1934 zijn in de sigarenindustrie ma chines aangeschaft. Tot in April 1935 bleef de werkloosheid daar kleiner dan de werk loosheid in ons land in het algemeen, maar daarna werd het werkloosheidscijfer in de sigarenindustrie belangrijk hooger dan het algemeene cijfer. In Mei 1936 is voor het eerst het werk- loozencijfer in ons land beneden de 400.000 Het is nu 393.000. Dit is nog zeer hoog, maar het is ten minste beneden de 400.000. De 470.000 werkloozen over wie spr. straks sprak en die in de memorie van antwoord worden genoemd, dateeren van eenigen tijd geleden. Spr.'s ambtgenoot van Han del, Nijverheid en Scheepvaart heeft in de Kamer reeds verklaard, dat een opleving in ettelijke bedrijven kon worden gecon stateerd. In 1934 werden 37,2 milioen gld. rentezegels verkocht en in 1925 37.3 mil- lioen gld. De werkloosheid is in dien tijd grooter geworden, maar er is toch meer werkgelegenheid gekomen. In de eerste vier maanden van 1936 zijn voor 12.8 mil- lioen rentezegels verkocht en in de eerste vier maanden van 1935 voor 12.4 millioen. Zulk een vermeerdering, van vier ton, is van groote beteekenis. Spr. bestrijdt het denkbeeld van den heer van der Waerden inzake verplichte storting in een wachtgeldfonds,. Als de be drijven, werkgevers en werknemers, een wachtgeldregeling voor het bedrijfsleven willen, zal spr. hieraan wel willen mee werken, met de verschillende belangheb bende instanties, o.a. de gemeenten en als dan de groepen uit het sigarenbedrijf bij spr. kwamen, zouden die ook mee kunnen doen. Maar dit is iets anders dan het denk- beel van der Waerden. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Behandeling van de amendementen. De heer v. d. Waerden (S. D.) ver dedigt een amendement om den minister te verplichten, den bedrijfsraad te hooren bij verleening van ontheffing van het ver bod om een machine te hébben. De heer S m e e n k (A.-R.) verdedigt een amendement om alleen te verbieden, met een machine sigaren te maken, duurder dan drie cents per stuk. De machinaal ge maakte sigaren moeten in model afwijken van op andere wijze vervaardigde sigaren. Overgangetermijnen zullen mogelijk zijn, maar de algemeene bedoeling is, dat me chanisatie voor goedkoope sigaren vrij blijft en het handwerk voor de duurdere sigaren zooveel mogelijk zal worden ge handhaafd. De heer v. d. Waerden (S.D.) ver dedigt een amendement om de machine toe te laten voor sigaren van 4 cents of min der. De heer v. d. Putt (R.-K.) verdedigt een amendement om den datum, waarvoor machines moeten zijn aangeschaft, en die in het wetsontwerp is gesteld op 15 Mei 1935, is veranderen in 26 Mei 1936. De Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de heer Gelissen, is voor het amendement-Van der Putt, met het oog op de billijkheid van de concurentie tus- schen Noord en Zuid. Verandert de Ka mer diensvolgens het wetsontwerp, dan heeft spr. hiertegen geen bezwaar. Het amendement-van der Waerden inzake den bedrijfsraad heeft spr.'s instemming. Keurt de Kamer het goed, dan gaat spr. volgaarne met die goedkeuring mede. Wat betreft de amendementenVan der Waerden en -Smeenk inzake de noodige 3 of 4 cent, bedenke men, dat de wet de noodige souplesse moet behouden. Hieraan worde niet getornd. Dit de beste manier om schokken op te vangen. En als men machines heeft aangeschaft om 6 cents si garen te maken, is het niet gemakkelijk, den machinalen arbeid in handenarbeid te veranderen. Dit zou wel eens even lang kunnen du ren, als de wet. En wat een controle zou er noodig zijn, als men voor sigaren van een bepaalden prijs af, machinale vervaar diging verbood. Geeft men, zooals de heer Smeenk wil, aan machinaal vervaardigde sigaren een bepaalden vorm, dan kan men aan andere sigaren ook dien vorm geven en dan blijft controle moeilijk. De beide amendementen-Van der Waerden en -Smeenk inzake sigaren van 4 en 3 centen zijn voor spr. onaannemelijk. Na re- en dupliek keurt de Kamer het amendement-Van der Waerden goed met 70 tegen 11 stemmen. Tegen: de S.G., de Lib., en de heeren Wielenga, Van Baren, Van der Zaal, Ziilstra en Van Dijk (A.-R.) en Weitkamp (C.-H.). Het amendement-Van der Waerden om machinalen arbeid alleen te verbieden voor sigaren van 4 centen en duurder, wordt met 49 tegen 31 stemmen verworpen. Voor: S. D., Comm., d- heeren Van Poll, Steinmetz en Loerakker (R.-K.) Amelink (A.-R.) en Sneevliet (R.S.). Het amendement-Van der ^utt, inzake verandering van datum wordt met 43 te gen 36 stemir-T aangenomen. Tegen: de S.D., Comm., V.D. en de hee ren Wielenga, Van Dobben 'e Bruin (A.- R.), Van der Zaal, Schwarz, Smeenk en Amelink (A.-R.), Krol (C.H.), Vervoorn (platteland) en Van Houten (C.D.) De Kamer keurt het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming goed, met aantee- kening, dat de heer Sneevliet (R.S.) te gen is. De Kamer neemt ook de kleine wetsont werpen zonder débat en zonder hoofdelijke stemming aan. Wijziging ongevallenwet en land- en tuinbouwongevallenwet. Aan de orde zijn de wetsontwerpen wij ziging der ongevallenwet en der land- en tuinbouwongevallenwet. De heer Loerakker (R.-K.) wenscht een verbetering der berekening van het dagloon bij tijdelijke uitkeering. De wet werkt thans onbillijk als gevolg van een uitspraak van den centralen raad van be roep. Het vastgestelde dagloon kan nu da len beneden het werkverschaffingsloon. De heer Drop (S. D.) bespreekt even eens deze kwestie. Door de uitspraak van den centralen Raad van Beroep is beslist, dat bij de berekening van het loon van ge lijksoortige arbeiders het gemiddelde loon dat zij hebben verdiend in de 13 aan de ongeschiktheid tot werken voorafgaande weken, moet worden gedeeld door het vol le aantal werkdagen in die periode, ook als op die dagen niet is gewerkt. Artikel 6 der ziektewet moet, nu het aldus wordt geïn terpreteerd, worden verbeterd. De Minister van Sociale Zaken, de heer Slingenberg, zegt, dat de raden van arbeid en de bedrijfsverenigingen zich met de zaak bezighouden, en verwacht van hen advies. De heeren Loerakker (R.-K.) en Drop (S.D.) repliceeren, Minister Slin genberg dupliceert. De Kamer keurt de wetsontwerpen zon der stemming goed. Om kwart over vijf wordt de vergadering verdaagd tot vanmiddag één uur. HEVIGE TRAMBOTSING TE BRUSSEL. Tien ernstig gewonden. BRUSSEL, 28 Mei (A.N.P.). Vanmorgen is een tram in botsing gekomen met een vrachtauto. Tien personen werden ernstig gewond. Drie hunner zijn stervende. =a LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. Bestrijding Werkloosheid in Zuid-Holland De Rijkscommissie van advies voor werk verschaffing en werkverruiming in Zuid- Holland heeft met instemming van den Mi nister van Sociale Zaken een circulaire ge zonden aan de besturen der gemeenten in Zuid'-Holland. In deze circulaire wordt o.m. De intensiteit en de lange duur der nog steeds in omvang toenemende werkloos heid hebben ten gevolge, dat groote groe pen der bevolking aan geregelden arbeid ontwend worden. Dit verschijnsel en de daaruit voortvloeiende gevolgen moeten er toe leiden, dat het belang van een goed ge organiseerde werkverschaffing steeds meer op den voorgrond komt. De noodzakelijk heid, hieraan aandacht te schenken, springt vooral voor de provincie Zuid-Holland in het oog. De bestaande verhouding tusschen het aantal ingeschreven werkloozen en krach tens een steunregeling gesteunden en het aantal in werkverschaffing tewerkgestel den is in deze provincie n.l. en op zichzelf en in vergelijking tot de rijkscijfers zeer on gunstig. Een der middelen om te komen tot ver betering der verhoudingscijfere voor de pro vincie schijnt ons de bestrijding der werk loosheid en in het bijzonder het opsporen van objecten voor werkverschaffing meer dan tot dusverre tot een zaak van de ge heele bevolking te maken. De medewerking der bevolking zou o.i. kunnen worden verkregen door de instel ling van een commissie ter bevordering van werkverschaffing en werkverruiming, die al naar de omstandigheden het zij voor één gemeente, hetzij voor meer gemeente tezamen werkzaam is. In deze commissie dienen naast vertegenwoordigers van het gemeentebestuur personen uit de verschil lende daarvoor in aanmerking komende groepen vaar de bevolking met name uit het bedrijfsleven zitting te hebben. De taak der commissie zal in het bijzon der bestaan in het opsporen van objecten voor werkverschaffing en werkverruiming, het voorbereiden van vakcursussen voor werkloozen, enz. Ook met de bestrijding der werkloosheid onder de jeugd zal de com missie eventueel een sub-commissie daarvan zich bezig moeten houden. In de circulaire worden voorts aanwij zingen gegeven voor de behandeling van plannen. Gedeputeerde Staten hebben aan de rijkscommissie een ingenieur van den Provincialen Waterstaat verbonden, die aan de plaatselijke of intercommunale commis sie deskundige technische voorlichting zal verstrekken. De commissie merkt nog op, dat het be lang van het bedrij fisleven en van de be trokken werkloozen vordert, dat niet slechts eenvoudige objecten voor onge schoolden worden gezocht, doch ook tech nisch minder eenvoudige objecten, welke vakarbeiders en in de eerste plaats de jongeren onder hen in staat stellen, hun eenmaal verworven vakbekwaamheid zoo veel mogelijk te behouden of te ontwikke len. Voorts kan by een organisatie, als hier wordt bedoeld, wellicht worden bereikt, dat de overheid de beschikking krijgt over werkverschaffingen, waarbij van haar niet al de kosten worden gevergd, doch ook de belanghebbenden bij de totstandkoming van het werk een gedeelte der kosten dragen. Teneinde een gelijkmatige uitvoering der plannen in de geheele provincie te bevor deren, stelt de rij kscommissie zich voor, dat de commissie of een sub-commissie daar uit binnenkort een bespreking ter zake zal mogen hebben met de colleges van burge meester en wethouders. In deze circulaire wordt voor de gemeenten 's-Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Schiedam, Gouda, Leiden en Delft iin verband met haar aard en omvang de vorming van een zui ver plaatselijke commissie in overweging gegeven. De rijkscommissie verwacht, dat door sa menwerking van de betrokken gemeente besturen in Zuid-Holland 34 intercommu nale commissies zullen worden opgericht. Te veel winkels De (A.R.) „Rotterdammer" schrijft: „Ontegenzeggelijk zijn er in menige bran che te veel winkels. Gevolg is verminderde omzet van de bestaande zaken en desillu sie bij de nieuwe, welke in vele gevallen slechts kapitaalverlies met zich brengen. Om dit kwaad eenigszins tegen te gaan, is een wetsontwerp ingediend bevattende een .regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detail handel, ambacht, of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend". In 't algemeen beoogt dit wetsontwerp het vestigen van een winkel enz. te bin- den aan een vergunning, welke door de Kamers van Koophandel kan worden ver- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een interview met Mussolini. (2de blad). In België wordt een langdurige kabinets crisis verwacht. (2de blad). Londen voelt weinig voor een monetai re conferentie. (2de blad). De eerste reis van de „Queen Mary". (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp betreffende de mechanisatie in de sigarenindustrie z. h. s. aangenomen. (1ste blad.). Circulaire aan de gemeenten in Zuid- Holland inzake werkverschaffing en Werk verruiming. (1ste blad). Vier gezinnen te Oldebroek door brand dakloos. (Gem. Ber., 3de blad). 0MGËVÏNG. De ontworpen grenswijziging van de ge meenten Nootdorp, Stompwijk en Veur voor Ged. Staten behandeld. (Omgeving, 3de blad). leend en deze reiken de vergunning alleen uit, indien wordt voldaan aan bij algemeene maatregel van bestuur, de Middenstands- raad gehoord, vast te stellen minimum- eischen van credietwaardigheid, handels kennis en vakbekwaamheid, in de Wet aan geduid als vestigingseischen. Tegen dit beginsel wordt, voorzoover wij kunnen nagaan, van geen enkele zijde op positie gevoerd. Wel echter wordt heel veel aandacht geschonken aan 't feit, dat in het ontwerp het behoefte-element niet is opge nomen; d.w.z.: een Kamer van Koophan del kan niet zeggen: er zijn zóóveel kap pers, sigarenwinkeliers etc., dat uitbreiding van het aantal ons onnoodig lijkt en we ge ven dus voorloopig, alleen op grond daar van, geen nieuwe vergunningen. Vel en acht en dit een leen te. Ook B ur ge meester en Wethouders van Amsterdam denken er zoo over en zij hebben een ver zoek tot de regeering gericht om bij nota van wijziging het behoefte-element in het ontwerp te doen opnemen. Het probleem van de overbezetting in het distributiebe drijf toch wordt, zoo schrijft het College, allerminst in het wetsontwerp, zooals het thans luidt, tot oplossing gebracht. Deze opmerking is niet ruieuw. Kort voor de indiening van het wetsontwerp hebben vooral roomsch-katholieke en sociaal-demo cratische fracties in verschillende raden voorstellen ingediend om ten spoedigste een vergunningsstelsel in te voeren, waarbij men de beslissing over het behoefte-element zelfs in handen van Burgemeester en Wet houders wilde leggen. Dit leek ons wel zeer gevaarlijk en wij zijn benieuwd naar de uitspraak der Kroon of zulke verordeningen worden goedge keurd, dan wel, dat ze als strijdig met het algemeen belang vernietigd zullen worden. Wij zijn van die strijdigheid overtuigd en hopen dus op vernietiging; ook om het groote gevaar van willekeur te keeren. Iets anders is, of een wijziging van het ontwerp in de richting van het Amster- damsche verzoek acceptabel is. Te zeggen dat het principieel ontoelaatbaar zou zijn, gaat ons te ver; maar dat de praktische be zwaren en gevaren tegen dit moderne giidewezen, zeer groot zouden zijn, geven we de Regeering grif toe". Tot zoover het anti-Tev. blad. Neen principeel ontoelaatbaar is na tuurlijk een als door Amsterdam bedoelde ordening niet, tenzijmen op het zuiver li beraal standpunt staat: laat alles maar vrij gaan, dan komt 't wel vanzelf terecht. Deze dogmatische vrijheid wordt door ons niet aanvaard! Dat er „practische bezwaren en gevaren tegen dit moderne giidewezen" bestaan, ontkennen ook wij geenszins. Doch vooralsnog zien wij die bezwaren niet als onoverkomelijk en die gevaren niet als onvermijdelijk. Ons schijnt een ordening, waarbij die bezwaren en gevaren worden vermeden of tot geringe afmetingen worden gebracht, niet onmogelijk. Men zette er zijn krachten aan en spoedig. Zoo als 't nu vaak is: een wilde toomelooze jacht op consumenten, gaat t niet langer. Oeconomisch is 't voor talloo- zen ellendig en moreel is 't ook niet zelden beneden peil.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1