BINNENLAND Officieele Crisispubiicaties LAND- EN TUINBOUW DONDERDAG 28 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. In het conservatorium. De laatste dag van het koninklijk bezoek aan de hoofdstad heeft in den middag we derom duizenden naar de city en vooral naar den Dam doen gaan, om de Koningin en de Prinses toe te juichen en ovaties te brengen op hun weg naar het Conservato rium aan de Bachstraat, van welke in stelling Hare Majesteit beschermvrouwe is. Te omstreeks half drie vertrokken de vorstinnen. Bij het verlaten van het paleis heeft de Koningin in het busje van een collectante van de vereeniging „Huisver zorging" die tot haar werd toegelaten, een fcm gedaan. Onder het gejuich van de me nigte reed de stoet door de oude stad. Nadat de vorstelijke gasten in het Conservatorium enkele leslokalen hadden bezichtigd en eenige lessen gedeeltelijk hadden bijge woond, betrad het gezelschap de groote gehoorzaal, waar een talrijk publiek, waar onder vele leerlingen van het conservato rium en de muziekschool de komst der vorstinnen afwachtte. Toen Hare Majesteit, de Prinses en de le den van het gevolg gezeten waren brach ten leerlingen onder leiding van Sem Dres den het zegekoor uit Haendel's Judas Mac cabeus ten gehoore. Vervolgens betrad de voorzitter, de heer mr. De Bruyn van Melis en Mariekerke, het podium om de vorstelijke bezoeksters toe te spreken. Na deze korte rede zong het koor met or gelbegeleiding en onder leiding van Anton H. Tierie de beide vorstinnen twee cou pletten van het oude Wilhelmus toe, waar na alle aanwezigen luide instemden met de kreet „Leve de Koningin", gevolgd door „Leve de Prinses". Nadat de Koningin en de Prinses de hee- ren Dresden en Tierie hadden gecompli menteerd verliet het gezelschap de ge hoorzaal. Na de thee gebruikt te hebben vértrokken de vorstelijke bezoeksters weer naar het paleis. Overal langs de route wer den de vorstinnen warm toegejuicht. De Koningin en de Prinses uit de hoofdstad vertrokken. In den namiddag van gisteren zijn de vorstinnen uit Amsterdam vertrokken met den trein van 17.12 naar het Gooi om te Bussum den trein te verlaten en per auto de reis naar het Loo voort te zetten. Op den Dam was het ditmaal wel bijzon der druk, duizenden waren hier samenge komen om de vorstelijke bezoeksters har telijk uitgeleide te doen op hun korte rit naar het Centraal Station, luide klonken de toejuichingen over het oude plein, toen de Koningin en de Prinses het paleis ver lieten. Statig daalde de koninklijke stan daard langs de vlaggestok hoog op den koepel van het paleis, ten teeken, dat de vorstelijke bezoeksters waren vertrokken. Voorafgegaan door het. militair escorte, bestaande uit een detachement politietroe- pen, reed de stoet naar het station. Langs beide kanten van het Damrak stond het publiek rijen dik om de vertrekkende hoo- ge bezoeksters hartelijke ovaties te bren gen. Na eenige oogenblikken in de konink lijke wachtkamer te hebben vertoefd, be traden de Koningin en de Prinses het per ron, om ook daar door het publiek, dat zich achter de afsluiting bevond, te worden be groet met gejuich. Vriendelijk groetend schreden de Koningin en de Prinses naar het koninklijke salonrijtuig, dat voor in den trein was gehaakt. De Burgemeester, dr. W. de Vlugt, ge leidde de vertrekkenden naar hun rijtuig. Voor het geopend portierraam onderhield Hare Majesteit zich met den burgemeester, tot het sein van vertrek te 17.12 uur werd gegeven. Luid weerklonk onder de hooge kap van het station, het gejuich van .de menigte. Terwijl de Koningin en de Prinses vrien delijk groetten, stoomde de trein langzaam het station uit. Van de „Gelderland" da verden de saluutschoten. OPLEVING. De wereldhandel met drie procent toegenomen. Het maandelijksch statistiekberidht van den Volkenbond doet zien, dat gedurende het eerste kwartaal van 1936 de goud- waarde van den wereldhandel 7.6 procent hooger was dan in het overeenkomstig tijd vak van 1935. Daar de goudprijs in dat tijdvak vijf procent hooger was, dan die in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, is dus de hoeveelheid van den wereld handel met ongeveer drie procent toege nomen. HET GEHAKT IN BLIK UITGEPUT Nieuwe bestellingen worden niet meer aangenomen De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een circulaire aan de gemeente besturen medegedeeld, dat hij van den minister van Landbouw en Visschery be richt heeft ontvangen, dat thans ook de voorraad gehakt in blik is uitgeput, Deze week zullen de laatste blikken verzonden worden. Nieuwe bestellingen kunnen dus niet meer worden aangenomen, terwijl er met meer op gerekend kan worden, dat de reeds bestelde hoeveelheden ontvangen zullen worden. DE CRISIS-HYPOTHEEKAFLOSSINGS- WET IN 1936. In een mededeeling worden thans reeds door de afdeeling gerechtelijke- en armen zorgstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek eenige gegevens vermeld be treffende de met ingang van 9 Februari van dit jaar in werking getreden Crisis- Hypotheekaflossingswet 1936 en wel over het tijdvak van 9 Februari tot en met 31 Maart 1936. Volgens de memorie van toelichting van het wetsontwerp bereikten de regeering klachten van hypothecaire schuldenaren, die met executie werden bedreigd, omdat de hypothecaire credietgever zonder drin gende redenen de geldleening had opge zegd, terwijl de schuldenaar niet in staat was de geleende som terug te betalen. De wet doet nu een middel aan de hand, waar door wordt voorkomen, dat de schuldenaar door een onredelijke terugvordering van de geldleening ernstig wordt benadeeld. De artikelen 1 en volgende scheppen de mogelijkheid voor den debiteur, vah den rechter uitstel te verkrijgen voor de terug betaling van de hoofdsom en wijziging in de verplichtingen tot tusschentijdsche af lossing. In totaal werden in de eerste twee maan den van de werking der wet bij de kanton rechters ingediend 71 verzoekschriften. Bij 32 van de 62 kantongerechten werd nog geen enkel verzoekschrift ingediend. Het hoogste aantal zaken, n.l. 13, werd aanhan gig gemaakt bij het kantongerecht te Am sterdam. Beëindigd werden 48 zaken, waarvan door intrekking of buiten behandeling ge bleven: 14, niet ontvankelijk- of onbevoegd verklaring 8; tot standkoming minnelijke schikking: 6; beslissing van den kanton rechter, houdende inwilliging van het ver zoek: 13 en afwijzing van het verzoek: 7. In het tijdvak van 9 Februari t/m. 31 Maart werden slechts 5 verzoekschriften inzake vexatoire beslagen ingediend. Vier van deze verzoekschriften werden afge daan, 3 niet-ontvankelijk verklaard en 1 afgewezen. Krachtens art. 14 der wet kan tegen de door den kantonrechter gegeven beslissing bij de arrondissements-rechtbank hooger beroep worden aangeteekend bij een door een procureur in te dienen verzoekschrift. Bij 5 arrondissements-rechtbanken werd 1 dergelijk verzoekschrift ingediend en bij 1 rechtbank 2 verzoekschriften. Van deze 7 verzoekschriften werden er in het tijdsver loop van 9 Febr. t/m. 31 Maart 2 beëindigd. In beide gevallen werd de in eersten aan leg gegeven beslissing van den kantonrech ter vernietigd met inwilliging van het in eersten aanleg gedaan verzoek. VRIJDOM VAN GROND BELASTING Ged. Staten van Limburg achten een klooster, waarvan de bewoners werkzaam zijn voor de missiën, geen inrichting dienende ten algemeenen nutte De vereeniging Slotzusters te Steijl (ge meente Tegelen) was aangeslagen in de grondbelasting over 1935 voor hare te Steijl gelegen eigendommen, te weten het kloostergebouw met aanhoorigheden. Ge noemde vereeniging diende een bezwaar schrift in tegen den opgelegden aanslag bij Ged. Staten van Limburg, daarbij aanvoerende, dat de werkzaamheden in het klooster bestaan uit: a. het dag en nacht bidden voor de missiën; b. het op leiden van zusters voor de missiën; c. het maken van kleedingstukken enz. voor missionarissen, zoodat zij dus geheel werk zaam is ten bate van anderen en dienten gevolge aanspraak kan maken op vrijstel ling van grondbelasting ingevolge art. 25, la f van de wet op de grondbelasting. De administratie der directe belastingen voerde hiertegen aan, dat de betrokken vereeniging vormt een contemplatieve or de, waarvan de leden het klooster niet mo gen verlaten en waarvoor dus het leven in kloosterverband hoofdzaak is, terwijl het bidden voor de missiën, het opleiden van zusters welke zusters aldaar weer in streng kloosterverband moeten leven en het maken van. kleedingstukken voor missionarissen tegen betaling geen vol doenden grond opleveren om de betrokken eigendommen te beschouwen als een in inrichting ten algemeenen nutte in den zin der wet op de grondbelasting. Ged. Staten zijn van meening, dat de missie-arbeid en ook de arbeid, die strekt om de belangen van de missiën te bevor deren, in het algemeen wel kan worden aangemerkt als te dienen te algemeen nut, doch dat de werkzaamheden van de kloos terzusters niet zijn te beschouwen als zoo danige arbeid in den gebruikelijken zin. Het bezwaarschrift is dan ook afgewezen. KOEMPOELAN DER KATHOLIEKE VERKENNERS In de Cetersche bosschen bij Dorst De hoofdkwartierscommissaris voor Ka tholieke Verkenners in Nederland, majoor P. van Leeuwen, heeft alle leidsters en leiders van de Katholieke Verkennersbe weging uitgenoodigd voor de algemeene jaarvergadering, die Zondag 7 Juni a.s. des namiddags te Dorst (bij Breda) zal plaats vinden. Aan deze jaarvergadering is een week end verbonden, beter bekend als de „Koempoelan". Voor dit week-end is de beschikking verkregen ovr het terrein van den oud- Diocesaan Commissaris, den heer J. van Berkom te Breda, gelegen in de fraaie Ce tersche Bosschen. Het terrein wordt thans in gereedheid gebracht, om de gasten te kunnen ontvangen. Men verwacht, dat on geveer vier honderd leidsters en leiders uit geheel Nederland aan deze zesde Koem poelan zullen deelnemen. KORTING OP INDISCHE PENSIOENEN VAN 20 PCT. VOORGESTELD. Het verslag van de commissie-Rutgers. Verschenen is het verslag van de Indi sche pensioenkortings-commissie, waarvan voorzitterwas dr. A. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State. De voorstellen der oommissie beteekenen voor het meerendeel der pensioenen een vermindering met 20 pet. Deze vermindering kan tot 25 pet. stij gen voor enkele groepen gepensionmeerden, hetzij als gevolg van de doorvoering van het huidige algemeene maximum van 9000 ook voor de oud-gepensionneerden, hetzij op grond van het feit, dat het pensioen meer dan 46 pet. van den pensioengrond slag bedraagt. De vermindering van het pensioen be draagt in vele gevallen minder dan 20 pet., omdat het overeenkomstige pensioen in het vergelijkingsvlak minder dan 20 pet. lager ligt. Dit betreft een relatief klein aantal burgelijke pensioenen uit de periode 1925 1934, welke met een geringer percentage of in het geheel niet verminderd worden, waaronder nagenoeg alle inlandsche pen sioenen van voor 1925. Daarnaast worden ook de rangspensioenen in de lagere offi ciersrangen belangrijk minder dan 20 pet. verlaagd, terwijl de pensioenen der Euro- peesche militairen beneden den rang van officier, behoudens enkele uitzonderingen, niet verminderd worden. Geheel vrijgesteld van herberekening worden de pensioenen van 100 of minder per jaar en de pensioenen van 800 of min der per jaar. verleend na een diensttijd van 10 jaar of minder. De bestaande kinderaftrek, waardoor de korting geringer is voor gepension neerden met één of meer schoolgaande kinderen, is in de voorstellen der commissie niet over genomen. In de overgangsbepalingen van het wets ontwerp wordt de vermindering voor het jaar 1937 beperkt tot 10 pet. van het in 1936 werkelijk genoten pensioen en voor het jaar 1938 tot 20 pet. daarvan. Anderzijds wordt aan degenen, diie volgens de nieuwe regeling meer zullen ontvangen dan onder de huidige kortingsregeling, in 1937 slechts de helft van dat meerdere uitgekeerd, be halve aan de Europeesche miltairen bene den den rang van onderluitenant, die on middellijk in het volle genot van het onge- korte pensioen worden gesteld. De opbrengst der in ontwerp bijgevoeg de wet tot berekening der pensioenen wordt geraamd op 9.100.000 tegen 7.700.000 bij de huidige kortingsregeling. Aan het verslag is een afzonderlijk hoofd stuk toegevoegd met aanbevelingen betref fende enkele onderwerpen, nauw verband houdende met de opdracht der commissie. Daarin wordt onder meer aanbevolen, bij deze gelegenheid tevens de pensioenen der militairen van voor 1920 volledig gelijk te stellen met de rangspensioenen van 1920, daar de gewenschte egalisatie voor velen nog niet bereikt is door de voorstellen der oommissie de binnen het kader van haar opdracht wel verlaging, maar geen ver hooging van pensioenen in haar ontwerp kon opnemen. De kasten van deze gelijkstel ling worden door de commissie op 700.000 geraamd. „ROOMSCH GEKIBBEL". En een loflijk streven van pater J. van Heugten. Anton van Duinkerken heeft onlangs naar aanleiding van misdragingen door Albert Kuyle den specifiek Roomschen ruzietoon gehekeld als een verschijnsel van ontaarding der polemiek onder de onzen. Men zou daartegenover een ieder het goed humeur wenschen, dat pater J. van Heugten S.J. in „Boekenschouw" toont te bezitten. In een hoekje van de rubriek „Va ria" schrijft hij in het jongste nummer van zijn orgaan: „In het weekblad „Vrijdag", dat zijn naam met eere draagt en werkelijk een jourmaigre-indruk maakt, schrijft H. K. eenige niet zeer welwillende volzinnen over mij neer naar aanleiding van mijn KRO-toespraak, die in het vorig Boeken schouw-nummer te lezen staat. H. K. vindt mij een lafaard, en mijn KRO-speech een onbeduidend praatje. Ik heb een hopeloos, triestig figuur geslagen, etc. Ik moet H. K. hierin volkomen gelijk ge ven. Ik vind mij zelf ook een lafaard en de hemel is mij getuige, dat ik mij eiken dag van lafheid beschuldig. Ook acht ik mijn KRO-toespraak heelemaal niet be langrijk en dat ik vaak een triestig figuur sla, is mijn voortdurende treurnis. Maar één ding hoop ik, dat de hemel mij op een gewichtig moment ten goede, althans niet ten kwade zal rekenen, dat ik namelijk er naar streef het aantal onnoozele katholieke ruzitjes niet te vermeerderen. H. K. spreekt in zijn stukje een beetje smalend over „de practijken der katholieke samenleving". Ik acht een der ergelijkste practijken der ka tholieke samenleving het voortdurend kib belen der katholieke publicisten onder el kaar, gewoonlijk onder het motto van idea lisme. Ik zou een noveen willen beginnen om H. K. tot mijn inzicht te bekeeren. Sluiten wij ons allen bij deze noveen aan, opdat de bekeering niet tot H. K. beperkt blyve! merkt de „Gelderlander" hier bij op! MR. DR. G. VAN DEN BERGH HOOGLEERAAR TE AMSTERDAM De gemeenteraad van Amsterdam be noemde gisteravond tot gewoon hoog leeraar in het Staatsrecht en in het admi nistratief r^cht van Nederland Mr. Dr. G. van den Bergh, nummer 2 van de voor dracht, met 26 stemmen, terwijl nummer 1 van de voordracht, Prof. Dr. C. W. van der Pot, hoogleeraar te Groningen, 16 st. kreeg. MUSSERT TELEGRAFEERT AAN DE KONINGIN. Ze hebben mijn mannen afgeranseld. En die wilden u toejuichen. Het hoofdkwartier der N. S. B. deelt het volgende mee: Naar aanleiding van het optreden der politie tegen nationaal-socialisten, die Maandagavond deelnamen aan de huldi ging van de Koningin voor het paleis op de Dam te Amsterdam heeft de Algemeene Leider der N. S. B., ir. A. A. Mussert, het volgende telegram aan H. M. de Koningin gezonden: „Hare Majesteit Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, Paleis, Amsterdam. „Acht mij verplicht met verschuldigde eerbied onder de aandacht van Uwe Majesteit te brengen, dat honderden loya le Nederlanders, hun trouw en ver knochtheid aan Uw huis gisterenavond op de Dam voor Uw paleis in groot enthousiasme uitend, op bevel van den hoofdcommissaris van politie met gum miknuppels zijn uiteengeslagen, waar door velen werden gewond." w.g. Mussert Algemeen Leider der Nationaal- Socialistische Beweging. De „Volkskrant" schrijft naar aanleiding van dit telegram: „De heer Mussert, „Algemeen Leider der Nationaal-Socialistische Beweging", zooals hij onderteekent, heeft een telegram gezonden aan de Koningin. Met „verschuldigde eerbied" brengt hij „onder de aandacht" van de Koningin, dat zijn manschappen hun trouw en verknocht heid aan haar Huis „in groot enthousiasme" uitend op de Dam voor het paleis, „op bevel van den hoofdcommissaris van poli tie met gummiknuppel zijn uiteengesla gen." De heer Mussert vraagt het ontslag van den hoofdcommissaris niet, maar diens naam staat, naast veel anderen, genoteerd voor een concentratiekamp Zoo stapelt de heer Mussert de eene on behoorlijkheid op de andere. De eerste is geweest dat de N. S. B. zich voor deelne ming aan de huldiging op de Dam mel dend, van haar eisch om de Koningin met houzee-geroep en gestrekte armen te ver welkomen, niet wilde afzien. De heeren wilden in de „spontaneïteit" van hun be groeting niet geremd worden. De betooging op de Dam was er een van alle onderdanen der Koningin, niet van deze of gene partij. Het moest dus een een parige volksbetooging zijn. Men mocht door eigengereidheid niet opvallen. Naar deze schikking van de organisato ren dezer huldiging hadden de N. S. B.-ers, indien het hun om de Koningin toe te jui chen te doen was, zich moeten voegen. Maar daar was het hun niet om te doen. Zij wilden en njoesten apart demonstree- ren, zich losmaken van de overige volks- genooten om in hun terminologie te spre ken. Nu het in het huldigingsverband niet ging ze werden uitgesloten hebben de N. S. B.'ers toch op eigen gelegenheid gemanifesteerd en hun houzee-geroep aan geheven. Zoo verstoorden zij de eenstem migheid en verzetten zich tegen de wensch der Koningin zelf, die niet het voorwerp vaa aparte demonstraties wenschte te zijn, waardoor de volkseenheid verstoord werd. De politie heeft die aparte demonstraties onderdrukt. Of ze daarbij tactisch of niet is opgetreden, laten wij rusten: ze moest optreden. Zijn telegram had de heer Mussert aan de leiding van zijn beweging te Amsterdam moeten richten, die tegen de wensch van de Koningin zelf inging. Of liever want de ondergeschikte leiding doet niets zon der den Algemeen Leider de heer Mus sert had zijn misslag dienen in te zien en daarvoor de Koningin zijn verontschuldi ging behooren aan te bieden. Zulk een te legram zou op z'n plaats geweest zijn, niet wat hij nu zond." TAXE-MELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 31 Mei t.m 6 Juni 1936 consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 5 A cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met af dracht voor de kwaliteit; overmelk regee- ringsminimumprijs 334 cent. Afdracht bij levering in consumptie van ander dan taxemelk 3 A cent. „Nederlandsche Dagbladpers". De vereeniging „De Nederlandsche Dag bladpers" hield gisteren te 's Gravenhage haar jaarvergadering. In de bestuursvacatures, ontstaan door periodiek aftreden van de heeren Mr. H. Dikkers en P. W. Peereboom, die niet her kiesbaar waren, werd voorzien door ver kiezing van de heeren J. A. Hazewinkel en Th. M. Houwert. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: J. W. Henny (Leidsch Dagblad), voorzitter; mr. F. G. C. J. M. Teulings (Huisgezin) vice-voorzitter; H. Nijgh (Nieuwe Rotterdamsche Courant) penning meester; L. Arts (Nieuwe Tilburgsche Cou rant); J. A. Hazewinkel (Nieuwsblad van het Noorden), Th. M. Houwert (Tubantia); A. W. Sijthoff (Haagsche Courant), leden, secretaris Mr. W. G. J. Veenhoven. Pinkstermaatregelen op de lijn GoudaAlphen. Naar wij vernemen zullen op deze lijn, ter voorziening in het te verwachten druk reizigersverkeer, op Zaterdag voor Pink steren, na 12 uur en op de Pinkstermaandag den geheelen dag, de motortreinen vervan gen worden door Dieseltreinen. Bovendien zal te Gouda een reserve-Dieseltreinstel gereed staan, om zoo noodig extra treinen te kunnen rijden. STEUNVERGOEDING ERWTEN De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 10 Mei tot en met 16 Mei 1936 voor de kwaliteits klassen C en D respectievelijk 3.70 en 3.20 per 100 Kg. zal bedragen. Voor erwten van kwaliteitsklasse B, wel ke worden gedenatureerd door hen, met wie een z.g. B-contract was afgesloten en welke behooren tot de hoeveelheid ten aanzien waarvan bedoeld contract is ge annuleerd, wordt, voorzoover zij zijn ge denatureerd in genoemd tijdvak een dena- turatievergoeding van f 4.20 per 100 kg. gegeven. 3590 's Gravenhage, 27 Mei 1936. Examens middenstandsdiploma handelskennis Dezer dagen werd in verschillende plaat sen des lands afgenomen vanwege de stich ting „Handelsexamens", instelling van den Ned. R.K. Middenstandsbond en van de R.V. Vereenigng van leeraren tot bevor dering van het handelsonderwijs, 't schrif telijk examen voor het middenstandsdiplo ma handelskennis. Opgekomen waren 164 candidaten. Van tien candidaten waren de cijfers van het schriftelijk werk niet voldoende om tot de mondelinge examens te worden toege laten. De mondelinge examens zullen plaats hebben op 3 Juni te Sittard, Enschedé en Boskoop en op 13 Juni e.k. te 's Herto genbosch. Louis van Tulder bijna hersteld Naar wij vernemen zal Louis van Tul der op advies van zijn medicus tot volledig herstel nog een rustkuur in Zwitserland ondernemen. Zijn gezondheidstoestand is echter reeds van dien aard, dat hij a.s. Donderdag te Amsterdam zal medewerken aan de uitvoering van de 9e Symphonie van Beethoven, onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg. STAND VAN DE GROENTEN. Het droge weer had een ongunstigen invloed. De „Staatscourant" deelt hot volgende mede omtrent den staind der warmoezerij - en fruitteeltgewassen op 22 Mei. Het koude weer in April en begin Mei heeft aanvankelijk den groei der verschil lende producten vertraagd. Met de verbe tering van de weersgesteldheid is herstel van den stand dier gewassen ingetreden. Vooral bij de vollegrondsteelten heeft het droge weer een ongunstigen invloed op den stand uitgeoefend. Bloemkool. Zoowel onder glas als op den vollen grond vertoont het gewas veel „boorders". In Groningen en Friesland komen bij de var. Lecerf veel hartelooze planten voor. De stand onder glas is alge meen goed; op den vollen grond is de stand matig, met uilzondering van Zuidholland en de Beemster, waar de stand goed is. Roode kool vertoont een goeden stand, behondens in Noord-Gelderland en Noord- Overijsel, waar de stand matig is. Groene kool. De stand is goed, behou dens in West-Friesland, Oost-Noordbrabant, N. Gelderland en N.-Overijsel, waar de stand matig is. Peen vertoont zoowel onder glas als op den vollen grond een goeden stand. In den Bommelerwaard en West-Friesland is de stand op dien vollen grond matig. Sla. De stand onder glas is zeer goed in het Westland; elders goed. Op den vollen grond is de stand in de O ver-Betuwe zeer goed; in West-Friesland en de omgeving van Nijmegen matig, elders goed. Plaatse lijk komt het verschijnsel van „randen" voor. Andijvie. In 'het Westland is de stand onder glas zeer goed; matig in de Over- Betuwe en Delfland., slecht in de omgeving van Gorinchem, waar veel kroppen door schieten. Op den vollen grond vertoont het gewas een goeden stand, welke minder is in West-Noordbrabant, Walcheren en Vleu ten. Aardbeien. Onder glas is de stand ma tig, behoudens in Gelderland, Overijsel en Groningen, waar de stand goed is. De op brengsten zijn matig, hoewel de vruchten goed gevormd zijn. In Limburg komt be schadiging door luis en spint voor. In den vollen grond vertoont het 1-jarig gewas een matigen stand. De stand der overjarige ge wassen is beter, in Utrecht en de Over-Be- tuwe zeer goed. Tomaten. Ten gevolge van het koude weer zijn de onderste trossen slecht gezet en is de groei verlaat. In 't Rfjk van Nij megen is de stand matig, elders goed. in Groningen wordt veel bontbladerigheid waargenomen. Kaskomkommers. De stand is goed, be houdens in het Rijk van Nijmegen, waar de stand matig is. Platglaskomkommers. De stand in het Westland en de Venen is matig, elders goed. In Limburg komt spint voor. Meloenen. Na aanvankelijk matigen stand vertoont het gewas thans een bete ren stand. De stand in het Rijk van Nijme gen en Noord-Gelderland is nog matig. Vroege aardappelen vertoonen algemeen een goeden stand, die in Utrecht en ie Langendijk is 2eer goed. In Vleuten sta- het gewas er matig voor.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11