DINSDAG 26 MEI 1936 No. 842S DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN NIEUWS 27ste Jaargang S)e £eidóeli^(Boti/ta!/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 r GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Het z.g. feminisme Wij verheugen er ons over, dat de reac tie op één van de modern-heidensche stroo mingen, die indruischte en aanbotste tegen rede en gezond verstand wij bedoelen het z.g. feminisme dat de reactie op deze strooming iederen dag sterker schijnt te worden. De oude christelijke waarheid, dat man en vrouw gelijk-w aardig, maar niet gelijk- s o o r t i g zijn, wordt meer en meer erkend. Als de Christenen, de Katholieken nu ook maar begrijpen, en volkomen be grijpen, dat zij in de reactie tegen het z.g. feminisme vanzelf, krachtens hun be ginselen, voorop gaan, het voorbeeld ge ven. In liberale kringen is lang en fel de ab solute gelijkstelling tusschen man en vrouw gepropageerd. Men komt er daar van terug. Zij 't dan ook niet in snel tempo! De liberale „Avondpost" wijdt in een artikel waardeerende woorden aan de vrouwen van de twee groote liberale staatslieden, Thorbecke en Groen van Prinsterer. En het blad schrijft o.m.: Beide groote staatslieden zijn in hun gewichtig werk vrijwel hun gansche loopbaan door hun vrouwen gesteund. Hoe? Omdat die vrouwen méés treden in de politiek? Omdat zü zoo opkwa men voor haar „rechten"? Omdat zij zoo knap waren en scherpzinnig en strijdlustig? Geenszins. Van Mevrouw Thorbecke heeft één zijner levensbe schrijvers gezegd, dat zij „geen geleer de vrouw" was, en, toen Groen eens kans had op de portefeuille van Bui- tenlandsche Zaken, zag zijn vrouw ontzaglijk op tegen de representatieve verplichtingen, welke daaruit voor haar natuurlijk zouden voortvloeien. Neen, zij waren geen „vrouwen van de wereld" en geen „geleerde vrouwen", maar wat hebben ze haar mannen be zield tot hun taak, gesterkt tot hun werk, enkel en alleen doordat zij zuiver vrouw waren, en de le vens van haar mannen vulden en droe gen door liefde, trouw en moed; enkel en alleen omdat zij dienden. En verder schrijft het liberale blad: genegenheid, liefde en veree ring koesteren wij voor de vrouwen, die, op haar eigen kleine plekje grond, op een paar simpele vierkante meters, in volledige en zuivere vrouwelijkheid werkten en zich toewijdden, haar mannen bezielden tot hun taak en zoodoende, indirect, voor de gemeen schap een werk van onschatbare be- teekenis hebben verricht. Dan wordt de vrouw eerst recht groot, zelfs al wordt haar naam nooit onder de men- schen genoemd, wanneer zij, door lief de en trouw bewogen, haar natuurlijke taak verricht". „Wij maken deze opmerkingen, om dat het ons zoo hindert als wij ook in deze dagen op allerlei vergaderingen nog steeds hooren oreeren over de „rechten" der vrouw, en over mede zeggenschap der vrouw, en over de aanspraken der vrouw, zelfs de ge huwde, bij benoeming in allerlei open bare betrekkingen." In deze laatste alinea wordt onderstreept de opmerking, welke wij hierboven maak ten, nl. dat in liberale kringen de reactie tegen het z.g. feminisme, tegen de mo dern-heidensche „emancipatie" van de vrouw nog niet gaat in snel tempo! LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. De wereld in vogelvlucht Het Belgische socialistische blad „Peu- ple" heeft de verkiezingen, welke Zondag in België zijn gehouden, een Waterloo voor de Belgische Katholieke Staatspartij ge noemd. Inderdaad, de slag van Waterloo beteekende een nederlaag voor Napoleon en de Zondag heeft ook voor Katholieke Staatspartij een zware nederlaag gebracht. Voor Napoleon was Waterloo echter het einde van zijn macht; of de jongste verkie zingen deze beteekenis ook zullen hebben voor de Staatspartij, staat nog te bezien. Wij hebben reeds aangegeven, dat het verlies der Belgische R.K. Staatspartij ge boekt moet worden op rekening van de Rexisten, die hun successen hebben be haald voornamelijk onder de Waalsche Ka tholieken. De R e x-beweging voert sinds een drie tal jaren een felle campagne tegen de par lementaire corruptie. De beweging is niet fascistisch noch nationaal-socialistisch en is tot nu toe slechts negatief, n.l. tegen de uitwassen van het parlementaire systeem. Volgens de verklaringen van den leider Léon Degrelle streeft „Rex" niet naar een dictatuur, maar naar een parlementaire meerderheid, welke hem in staat zal stel len de corruptie, waar deze ook te vinden is, uit te roeien. Maar behalve een negatief program moet men toch ook een positief program hebben, wil men tenminste regeeringspartij wor den. Maar voorloopig blijft de Rex-bewe- ging zuiver oppositie-partij en scheurma ker, verzwakt zij de eenheid der Katholie ken evenals de Vlaamsche Fronters dat doen. Daarom is het optreden van dergelij ke bewegingen als afzonderlijke partijen zoo te betreuren, ook al streven zij een doel na, dat op zich zelf zeer goed genoemd kan worden. Niet het doel is veroordeelens- waard, maar de manier waarop het wordt nagestreefd. Deze manier verzwakt den in vloed der Katholieken en leidt ten slotte tot wantoestanden, zooals die te vinden zijn in toch overwegend Katholieke landen als Spanje en Mexico. De gevolgen zullen zich weldra doen gevoelen. Vandaag zal v. Zeeland zijn ontslag aan bieden en daar de socialisten dank zij de verdeeldheid onder de Belgische Katho lieken thans de grootste partij geworden zijn, zullen zij waarschijnlijk belast wor den met de kabinetsformatie. En al zou v. Zeeland voorloopig nog aanblijven, dan zul len toch de voornaamste plaatsen in zijn kabinet aan de socialisten ten deel vallen. De Belgische socialisten zijn, evenals hun Fransche en Spaansche collega's, fel anti-religieus, zoodat de toekomst der Bel gische Katholieken er niet rooskleurig uit ziet. STADS ONZE JEUGDBEWEGING. In Leiden en Oegstgeest zijn op verschil lende Zondagen in alle vijf de parochieker ken de predikaties onder alle H. Missen ge wijd geweest aan het jeugdwerk. Zondag 1.1. werd aan de grootsche open luchtplechtigheid, door „Katholiek Lei den" georganiseerd, niet alleen kleur, maar ook leven gegeven door de twaalfhonderd meisjes en jongens van de jeugdcongrega- ties en jeugdvereenigingen: kleur en leven van geloofsmanifestatie en devote aanbid ding tevens. In de laatste jaren is de jeugdbeweging in ons katholiek leven wel geweldig op den voorgrond getreden; in breedte en diepte is een zeer sterke groei te consta- teeren; het is niet meer de kinderen van de straat houden; alle takken van katholiek jeugdwerk leggen zich er op toe hun leden een waarlijk practische vorming te geven, opdat zij als Katholieken op elk terrein volwaardig, achttien-karaats en honderd procent kunnen zijn. Daarmede is de mee ning vervallen, alsof bepaalde standen zich boven het jeugdwerk verheven kunnen ach ten. Steeds meer wordt de katholieke jeugdbeweging voor alle katholieke kin deren beschouwd als nuttig en zelfs min of meer noodzakelijk. Dat is een gelukkig teeken. Het is al meer gezegd, dat de Kerk in dezen tijd ge weldig groote mogelijkheden heeft. Juist de crisis van heden doet aan den lijve gevoe len, dat er iets niet deugt in de grondsla gen van de samenleving. Louter economi sche oorzaken geven geen voldoende ver klaring voor den geweldigen wereldnood. Het tekort aan deugden van rechtvaardig heid en liefdé, het gemis van de juiste waardeering der dingen heeft de geldende opvatting, de algemeene mentaliteit leeg en voos gemaakt, de aandacht der zinnen verdringt de belangstelling voor 't boven zinnelijke. Zoo zal alleen de meer bewus te, meer consequente beleving van onzen heiligen godsdienst blijvende oplossing kunnen brengen. Het is daarom zoo juist, hetgeen de Paus in Zijn Encycliek „Qua- dragesimo Anno" aan de wereld voorhoudt, dat verbetering van instellingen niet vol doende zijn zal, maar dat ceel meer noo- dig is verbetering van den mensch. Daar op werkt de Katholieke Jeugdbeweging: de jongeren van nu zullen in him eigen overtuiging, in hun eigen practisch leven te zorgen hebben voor die zelfvorming, waardoor zij waarachtige waarborgen bie den ocm bouwers te kunnen worden van een betere, weer meer op God gerichte samen leving. Het moet ons verheugen, dat er zooveel zorg besteed wordt aan onze kinderen en j daarom zullen wij graag onze medewerking aan de jeugdbeweging willen geven, me- I dewerking door onze kinderen lid te doen j zijn van de hun geëigende vorm van jeugd- beweging, onze medewerking in de behulp zaamheid der leiding, onze medewerking ook op financieel gebied. We weten, dat de plaatselijke omstandig heden van dien aard zijn, dat de jeugdbe weging hier zware financieele lasten draagt. En daarom weten wij zeker goed te doen de vraag van de jeugdpredicaties hier te herhalen: geeft u op als donateur van ons katholiek jeugdwerk. Welk adres er voor de verschillende parochies is aan gegeven weten wij niet, maar zeker komt u aan het goede kantoor, wanneer u uw opgave zendt aan Rector L. Beune, Zoe- terwoudsche Singel 33, wiens gironummer is: 69230. Laten a 11 e - Katholieken ieder naar de mate van zijn vermogen, welke zijn plicht en roeping aanwijst medewerken met rector Beune, wien geen arbeid en moeite te veel is, om aan een bloeiende ka tholieke jeugdbeweging een centrale lei ding te geven, sterk in eenheid. WAT KATHOLIEK LEIDEN MOET WETEN. Onlangs is hier in de stad een nieuw Fonds opgericht, dat genoemd is Fonds der Kath. Jongens Centrale. Om dit fonds aan te bevelen zijn er predicaties gehouden, en daarin werd het Sint Franciscus Lief dewerk als interparochieel aangeduid. Dit is volkomen waar. 't S. F. L. strekt zich uit over al de parochies van de stad. Hierdoor zou men kunnen meenen, dat door 't nieuw-opgerichte Fonds dat inter- parochiëele Sint Franciscus Liefdewerk gesteund wordt. We meenen erop te moe ten wijzen, dat dit niet het geval is. De parochiëele afdeelingen van de K. J. C. worden, behalve door de contributie van hun jongens, gesteund door hun eigen pa rochiëele fondsen. Het St. Franciscus-Lief- dewerk echter, waarvan de jongens natuur lijk geen contributie kunnen betalen, heeft als een van z'n voornaamste bronnen van inkomsten 't interparochiëele Sint Fran- ciscus-Liefdewerkfonds, wat tot heden de volle sympathie en steun genoot van Ka tholiek Leiden. Daar het al is voorgekomen dat de steun aan ons S. F. L. Fonds is opgezegd vanwege dat nieuw-opgerichte Fonds, meenen we langs dezen weg hekend te moeten maken, dat het interparochiëele Sint Franciscus- Liefdewerk nog steeds op zichzelf is aan gewezen en dus de steun van het S. F. L.- Fonds absoluut niet kan missen. Katholieken van Leiden! Blijft daarom ons Liefdewerk dat meer nog dan alle ander jeugdwerk noodzakelijk is ook in de toekomst steunen. P. CONSALVUS PEERDEMAN O.F.M. Directeur S. F. L. PLECHTIGE REQUIEMMIS PATER HUMILIS CASTELEIN O.FJVI. Hedenmorgen te 8 uur werd in de pa rochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef aan den Heerensingel een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor de zielerust van den weleerw. pater Humilis Castelein O.F.M., die vorige week Dinsdag in de Missie van Zuid Shansi is overleden, waar hij ongeveer vier van zijn vijf priester jaren had gearbeid. De H. Mis werd opgedragen door den hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Homulle met assistentie van de weleerw. heeren P. Hessing en P. Verhoofstad, resp. als dia ken en subdiaken. In het priesterkoor hadden plaats geno men de zeereerw. heer pastoor A. Smitz en de weleerw. pater G. Peerdeman; terwijl behalve de familieleden van den overlede ne tal van geloovigen van hun belangstel ling deden blijken. Het zangkoor zong de Gregoriaansche Mis van Requiem op stemmig-devote wijze. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM MR. H. M. A. COEBERGH. Hoewel het zilveren jubileum van mr. H. M. A. Coebergh als notaris hier ter stede niet officieel herdacht is, ging het toch al lerminst onopgemerkt voorbij. Zondag reeds was het jubileum in den intiemen kring van familie en personeel herdacht. Namens het personeel was hem daarbij door den candidaat-notaris, den heer H. A. A. M. van Cranenburgh een zilveren si garendoos met inscriptie aangeboden, waar voor de heer Coebergh hartelijk dankte. Van tal van andere zijden werden hem ook gisteren blijken van belangstelling be toond, o.m. door de Vereeniging van Leid- sche notarissen, de Broederschap van No tarissen in. Nederland, het gemeentebestuur enz. VOLKSBOND-NIEUWS. De Encycliekmeeting te Oegstgeest Zooals bekend, zal Maandag 1 Juni, tweeden Pinksterdag, te Oegstgeest de jaarlijksche meeting ter herdenking van de uitvaardiging der Encyclieken door Z.H. den Paus, worden gehouden. Dat deze Encyclieken een weldaad zijn geweest j voor de arbeidersbeweging staat onomstoo- telijk vast. En wat kunnen wij anders doen dan dat wij daarvoor onze groote dankbaarheid toonen. De Kring Leiden van den Ned. R. K. Volksbond maakt zich op om as. Maandag (2en Pinksterdag) naar Oegstgeest te trekken. Is daarvoor nog een aansporing noodig? Het bewijs zal Maandag geleverd wor den, dat de Afdeeling Leiden van den Ned. R. K. Volksbond met de resp. Vakafdee- lingen daar vertegenwoordigd is. Maar dan is ook noodig, dat alle Afdeelingsbesturen hun leden oproepen. De opkomst moet zoo massaal mogelijk zijn, men heffe de vanen in den dag! Daar Oegstgeest zoo bij uitstek noodigt voor Leiden, vertrouwt het Bestuur, dat velen aan den oproep gehoor zullen geven. De verschillende vakgroepen, die op eigen gelegenheid naar Oegstgeest trekken, worden verzocht uiterlijk kwart over twee aldaar aanwezig te zijn. T 2.30 uur vangt de korte Plechtige Opening met „Veni Creator" aan, waarna een optocht door de deelnemers gevormd zal worden, die, begeleid door een aantal muziekkorpsen een rondgang zal maken. Op het meetingsterrein zullen twee beken de sprekers het woord voeren nl. de Wel Eerw. Heer H. de Greeve en de heer H. J. Kuiper. Een kort Lof met Tantum Ergo op het terrein zal het geheel besluiten. Programma's tevens bewijs van toegang, zijn tegen den prijs van 10 cent op het Kantoor verkrijgbaar. Op den dag zelve aan het Meeetingsterrein. Allen op naar Oegstgeest! Voor de werkloozen, die aan de meeting willen deelnemen, zijn gratis programma's beschikbaar. Deze kunnen bij een der be stuursleden op den dag van de meeting in het St. Willibrordus-patronaat, te Oegst geest, tusschen 22.30 uur, in ontvangst worden genomen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De reis van den Negus naar Londen. Verontwaardiging in de Italiaansche pers. (3de blad). De verkiezingsuitslagen in België. (3de blad). De guerilla in Palestina houdt aan. (3de blad). Stakingsterreur in Spanje (3de blad). BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam: Zanghulde en défilé op den Dam. (2de blad) Suppletoire begrooting van Sociale Za ken: meer gelden voor bestrijding der jeugdwerkloosheid. (2de blad). De Huisarbeiderswet 1933 zal op 1 Octo ber van dit jaar in werking treden. (2de blad). Champignon-kweekerij te Beuningen door brand verwoest. Voogdijkind stichtte den brand. (Gem. Ber., 3de blad). Kassier van de Incassobank te Tilburg wegens verduistering van 20.000 gear resteerd. (1ste blad.). DE „HARTEBRUG"-FILM. Gisteravond heeft de parochiefilm „Har- tebrug" weer veel belangstelling getrok ken. Terecht mocht de Pastoor der parochie, die weer aanwezig was, evenals Pastoor Smeets O.F.M. door den voorzitter bij zonder verwelkomd constateeren, dat het initiatief van den heer Colla tot vertoo ning van deze film buitengewoon succes heeft. Degenen, die de vertooning van morgen avond wenschen bij te wonen, gelieven vanavond tusschen 8 en 9 uur kaarten te halen aan de Romanuszaal. Voor hen, die verhinderd zijn vanavond kaarten te halen, bestaat daartoe ook de gelegenheid morgen bij den heer F. J. Colla, Mare. Morgenavond wordt ook na de parochie film een goed geslaagde film vertoond van de Zondag gehouden katholieke open lucht-bijeenkomst op het sportterrein aan den Haagweg. DE KRUISVAART VAN S. F. L. TENTOONSTELLING IN HET RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. In het Rijksmuseum van. Oudheden is thans een tentoonstelling ingericht van een collectie platen, betrekking hebbend op het graf van Toet-anch-amon. Ieder herinnert zich nog, hoe in November 1922 de dag bladen ons de eerste berichten van de ont dekking van het graf van dezen Egypti- schen koning uit de 18e dynastie, die re geerde ongeveer van 13581350 vóór Chr. Sindsdien vulden opgetogen beschrijvin gen van de vondsten in dit graf de dag bladen en tijdschriften, dat belangrijk bleek om den kostbaren en ook door zijn overvloedigheid verbazingwekkenden in houd. Inderdaad beteekent deze vondst een verrijking en aanvulling van het reeds in musea opgestelde materiaal en legt getui genis af van het hooge peil der Egyptische kunst ruim 3000 jaar geleden. Als gevolg van deze sensationeele ontdekking is de be langstelling voor de Oud-Egyptische be schaving sterk opgeleefd. In het Engelsche tijdschrift, The Illustra ted London News, dat ook overigens gere geld op het gebied der archaeologie en oude kunstgeschiedenis belangrijke publi caties bevat, is van November 1922 tot Juni 1932 een gansche reeks van prachtige pla ten, waaronder talrijke gekleurde, met bij— behoorende tekst verschenen, betrekking hebbende op deze ontdekking. De heer As- I selberghs te Utrecht heeft daarvan een verzameling aangelegd, die thans door het I Rijksmuseum ban Oudheden van hem zijn i overgenomen en die gedurende dezen zo mer voor het publiek zullen zijn tentoon gesteld. Deze tentoonstelling geeft een I goed overzicht van al de schatten, merk- waardigheden en voorwerpen van kunst nijverheid, die in het graf zijn aangetrof fen en die op zichzelf een verzameling vormen, die de stoutste droomen der Egyp tologen heeft overtroffen. Eenige voorwer pen betrekking hebbend op Toet-anch- amon uit het museumbezit en enkele boe- I ken, verschenen naar aanleiding van deze I vondst, zijn aan deze tentoonstelling ter verduidelijking toegevoegd.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1