FORD V;8 ($2 9uurn& tfGtecfiScvcufan MAANDAG 25 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 MOTORSPORT PLAQUETTERALLYE NAAR SCHEVENINGEN De Haagsche H.D.-club heeft gisteren een nationale plaquette-rallye naar het circusgebouw te Scheveningen georgani seerd, waaraan 2145 motorrijders uit alle deelen des lands deelnamen. De hoofdprijs, een Harley-Davidson- motorrijwiel, viel ten deel aan G. Deelen, te Lekkerkerk. De tweede prijs, een radio- ontvangtoestel, werd behaald door J. H. Hieronimus, te Zeist. Nog circa twee hon derd prijzen werden bovendien uitgereikt. Deze tweede nationale rallye, welke werd georganiseerd in samenwerking met den Delftschen Motorenhanel en de Texas Company, werd wederom voor de Haag sche H.D.-club een groot succes. DE DUMONCEAU BEKERRIT Een groot succes Zaterdag en Zondag is de jaarlijksche Dumonceau-bekerrit gehouden door Bel gië en Luxemburg voor motorrijwielen en automobielen, georganiseerd door de Mo torclub Zuid-Holland te Den Haag. Zater dagochtend zijn de vijftig deelnemers uit Spa vertrokken. Het weer was vrij gun stig. In de ochtenduren had men een moeilijk parcours af te leggen naar het Groot-Hertogdom Luxemburg, hoofdzake lijk gaande langs kleine binnenwegen. Toen men te Diekirch, waar de lunch werd ge bruikt arriveerde, hadden de meeste deel nemers reeds vele strafpunten bekomen. Des middags werd naar Dinant vertrok ken, waar des avonds bij aankomst reeds veertien deelnemers bleken te zijn afge vallen. Gisteren werd allereerst een snelheids wedstrijd gehouden op het circuit Fal- mignoul bij Dinant, dat driemaal moest worden afgelegd. Hierbij vielen nog twee deelnemers af. Vervolgens ging het van Dinant naar Mons, waar geluncht werd. Zonder incidenten werd het laatste deel van den tocht over goede wegen van Zuid- Vlaanderen en Brabant naar Antwerpen volbracht. Acht en deritg deelnemers be reikten de finish, waarvan er 34 voor het klassement in aanmerking komen, n.l. elf motorfietsen en 23 automobielen. De be rekening van het eindresultaat is nog in vollen gang. KRACHTSPORT NIEUW WERELDRECORD TWEEHANDIG TREKKEN. Tijdens een krachtsportwedstrijd te Boe dapest slaagde de Oostenrijker Fein er in, een nieuw wereldrecord in het lichtgewicht tweehandig trekken te vestigen. Hij ver beterde det oude re*ord, dat met 106.5 kg. op zijn naam stond met 3.5 kg. en bracht het dus op 110 kg. In het tweehandig stoe ten wist Fein met 140 kg. een nieuw Oos- tenrijksch record te vestigen. SCHIETEN WEDSTRIJDEN TE OUDENRUN De uitslagen der nationale propaganda- schietwedstrijden, uitgeschreven door de schietvereeniging „De Oude Rijn" te Oudenrijn zijn als volgt: Korpswedstrijden, afdeeling a: 1. P. Croye (Ermelo) 224 p., 2. Schietclub Loos- ouinsche Burgerwacht 223 p„ 3. Kon. Erk. Scherpschutters van de Veluwe (Apel doorn) 215 p. Afdeeling b: 1. Schietver, Willem Teil (Bodegraven) 221 p., 2. Schietver. Drieber gen-Rij senburg 208 p., Schietver. de Bilt 204 punten. Eerekorps wedstrijden: 1. P. Croye (Er melo) 142 p., 2. Schietver. Willem Teil (Bodegraven) 138 p., 3. Kon. Erk. Kra- lingsche Schietver. (Rotterdam) 138 p. Personeele wedstrijden: 1. G. G. Schoon- man (Brummen) 50 p., 2. J. C. vgn Don gen (Wassenaar) 49/47, 3. G. Kampen (Dordrecht) 49/38. Haagschen Schaakbond, richtte eveneens woorden van dank tot dr. Euwe, die voor zoo talrijke verrassingen heeft gezorgd, en zeide zich erover te verheugen, dat dr. Euwe een revanche-tournooi tegen Alje- chin wil spelen. Groot zijn de voordeelen, die dr. Euwe de schaakwereld bezorgde, niet alleen door het op peil brengen van dit spel, maar ook voor de bonden als zoodanig. Spreker bood als aandenken aan deze huldiging een album, bevattende on geveer 750 namen aan. Hierna heeft de heer L. B. Jacobsen een toepasselijk vers voorgedragen. Dr. Euwe, die Den Haag 'n stad vol ver rassingen noemde, dankte voor de verras sing, hem dezen avond bereid en zeide zich te verheugen in den grooten opbloei in het schaakleven. Hij heeft vervolgens op aanschouwelijke wijze een uiteenzet ting gegeven van den stand van de op het oogenblik op verschillende plaatsen ge speelde tournooien. HET TOURNOOI TE ZANTVOORT. Omtrent het internationaal meestertour- nooi, dat half Juli te Zandvoort zal aan vangen, vernemen wij, dat dezer dagen door de Koninklijken Nederlandschen Schaakbond en den Noord-Hollandschen Schaakbond een commissie is geinstal- leerd, genaamd „Comité Internationaal Meestertournooi Zandvoort 1936". Dit Comité bestaat uit de heeren Mr. M. Le- venbach, Voorzitter, L. Blok, Secretaris, G. van Dam, Penningmeester, Th. M. E. Liket, C. Bolwidt, G. van Harten en L. Verdonck, Commissarissen. Aan het tournooi zullen deelnemen 4 Ne- derlandsche en 8 buitenlandsche deelne mers. In ieder geval zullen voor Neder land uitkomen de wereldkampioen dr. M. Euwe, verder Jhr. Mr. Dr. J. H. van den Bosch en S. Landau, terwijl de hoogste uitkomende der kampioenschappen van Nederland een uitnoodiging krijgt de vier de plaats te bezetten. Zeven buitenlandsche meesters hebben reeds definitief de uitnoodiging aangeno men, nl. Bogoljubow, Gruenfeld, Spiel- mann, Tartakower, Prof. Becker, Maroczy en Fine. Het tournooi wordt Zaterdag 18 Juli om 2 uur officeel in het Grand Hotel, waar overigens alle partijen worden gespeeld, geopend. De speeltijden zijn van 26 urn en des avonds van 810 uur. HET TOURNOOI TE MOSKOU. De resultaten van de partijen gespeeld in de achtste ronde van het tournooi te Moskou luiden: Rjumin wint van Kahn; Flohr wint van Eliskases; Capablanca wint van Lilien- thal; RagosinBotwinik remise; Lasker Loewenfisj remise. De stand is thans: 1. Capablanca 6 punten 2 en 3 Ragozine en Botwinnik ieder 4^ punt; 4, 5, 6 en 7 Loewenfisj, Flohr, Las ker en Rjumin, ieder 4 punten; 8. Kahn 3y, punt; 9. Lilienthal 3 punten; 10. Elis kases 2J4 punt. De resultaten van de in de negende ronde gespeelde wedstrijden waren de vol gende: Kahn wint van Flohr; EliskasesCapa blanca remise; RagosinLilienthal remise; Loe wen fishBotwinnik remise; Lasker Rjumin uitgesteld. PAARDENSPORT SCHAKEN R.K. SCHAAKCLUB „UTILE DULCI" Gisteren speelde bovengnoemde schaak club in het Patronaats-gebouw te Roelof- arendsveen den vierden van de zes over eengekomen wedstrijden tegen de R.K. Schaakclub „De Twee Koningen" uit Leiden. De uitslag was als volgt: Utile Dulci De twee Koningen P. v. OoorenB. Geijer AA Th. Olijerhoek—W. v. Beuzekom AA G. v. RijnJ. Huigsloot 10 J. Hillebrand—A. Geijer 01 Joh. OomenH. B. Stipdonk 01 A. v. PeltD. v. Gelder AJ4 Jac. v. d. MeerG. Geerlings 01 H. BakkerA. G. Doeswijk 01 J. v. KlinkP. Fohr 01 L. v. d. MeerC. v. d. Krogt 10 VA6A De stand is nu 2119. HULDIGING DR. MAX EUWE. Door den Haagschen Schaakbond. De wereldkampioen schaken, dr. Max Euwe, is Zaterdagavond in een door den Haagschen Schaakbond georganiseerde bijeenkomst gehuldigd. Dr. Euwe, die vergezeld was van zijn echtgenoote en zijn vader, werd verwel komd door mr. A. Rueb, voorzitter van den wereldschaakbond, die in zijn toe spraak wees op de belangstelling, welke dr. Euwe door zijn strijd tegen Aljechin voor het schaakspel heeft weten te wekken en op het succes, dat hij met zijn radio- lessen, welke door ongeveer 30.000 deelne mers worden gevolgd, heeft bereikt. Spre ker was er den wereldkampioen erkentelijk voor, dat hij thans afstand wil doen van zijn titel van Nederlandsch kampioen. Als blijk van waardeering bood mr. Rueb hem een ontwerp aan voor een cartotheek. Ir. H. M. de Munck, voorzitter van den DRAVERIJEN OP WOUDENSTEYN j De resultaten van de gistermiddag op Woudensteyn gehouden draverijen zijn: I Adeline prijs, prijzen draverij en 2e en 3e klasse. Afstand 2000 meter. 1. Smiling, eig. J. Haan, Wijde Wormer. 2. Xenia G. j eig. stal Birkhoven. Heerenrijdersprijzen, handicap, handicap- i i-eat 1ste klasse 1610 M. 1ste heat: 1. Wil- j ly Bel win, eig. E. G. in 't Veen, Voorburg 1610 M. 2. De heat, tevens beslissing: 1. Willy Belwin. 2. Fatima, eig. J. Haan, Wijde Wormer 1630 M. Ciampi-prijs, prij zendraverij 4e klasse 1650 m. 1. Zoo Doorlooper, eig. H. v. d. Pol, Heemstede, 1670 m. 2. Xerxes van mevr. van Wieringen Anna Paulona 1690 m. Draverij a, korte baan, handicap max. 800 m. Beslising. 1. Zoo Doorlooper, eig. H. van der Pol 720 m. 2. Zerxes, mevr. v. Wieringen 730 m. Draverij b. korte baan voor alle paarden uit a. behalve de win naar, Beslissing: 1. Zilandra g. eig. stal Birkhoven 740 m. 2. Welkom, eig. 1. En- sing 720 m. NOOTDORP. PASTOOR A. G. RHEE. f Tot verleden jaar herder van deze parochie. In Huize „St. Bavo" te Heemstede is Zon dagavond overleden emeritus-pastoor A. G. Rhee, geboren 23 Mei 1873, priester gewijd 15 Augustus 1897, achtereenvolgens kape laan te Leiden, Weesp, Rotterdam (St. Franciscus van Assisië) aldaar genaamd de „Missonaris der oot werkers", kapelaan te Amsterdam (St. Willibrord buiten de Veste); in 1916 benoem1 tot pastoor te Zuid-Zijpe, in 1920 tot pastoor te Nootdorp. In 1929 werd pastoor Rhee ernstig ziek; een been moest hem geamputeerd worden. Toch bleef pastoor Rhee nog zes jaar sinds dien in de parochie Notdorp werkzaam. Verleden jaar is pastoor Rhee gaan rus ten; hij keerde terug naar zijn geboorte plaats Heemstede. Juist op zijn 63sten ver jaardag overviel pastoor Rhee Zaterdag een beroerte, waaraan hij gisterenavond is overleden. R.I.P. EEN LANDSTREEK OP WEGENGEBEED STIEFMOEDEDLIJK BEDEELD. DE ALBLASSERWAARD. POSTDUIVEN „De Gevleugelde Vrienden" (Alpen) Wedvlucht vanaf Compiègne. Afstand 329 K.M. De duiven werden gelost om 8 uur met bewolkte lucht en O.-wind. De eerste vogel werd geconstateerd om 1.15.36 en maakte dus een snelheid van 10.44.44 M. per minuut. De uitslag was als volgt: H. S. Mens 1—3—5 en 12, P. G. Bor- gers 2461 en 10, H. Bauer 81115 en 16. J. Tuinenburg 913 en 14. „De Blauwband" (Alphen) Wedvlucht vanaf Compiègne; in con cours 103 duiven, welke om 8 uur 40 min. ge'ost werden en hun hokken bereikte als volgt: A. J. Lagerweij 110111516 30; J. Rooda 2; P. K. W. Kuipers 36 22—25—28—33, H. M. Hulscher 4—19, J. Vernis 5814202931, B. v. Egmond 7—17—19, W. v. Eijk 9—13—26; C. v. Of- wegen 1834; J. de Jager 212732; H. W. Martens 23; G. Stapper 24. Eerste duif 1—44—19, laatste 2—22—6. „De Witpen" (Nieuwveen). Startplaats Compiègne, afstand 343 km,, los 8.40 uur. Uitslag: 1. W. v. Leeuwen 14.02, 2. idem dezelfde tijd; 3. F. Vermeulen 14.5, 4. C. v. Dijk 14.5, 5. L. P. Becker 14.9, 6. W. van Leeuwen 14.13 en 7. L. P. Becker 14.16 uur. Wegenbouw ook van beteekenis voor de griendcultuur? Tusschen Lek en Merwede ligt een streek, welke op het stuk van wegaanleg en wegverbetering is achtergebleven, zoo dat zij nog vrijwel verstoken is van goede verbindingen, schrijft de K.N.A.C. De voorheen zeer beruchte weg over den Merwededijk van Papendrecht naar Go rinchem, die langs den Zuidrand van de Alblasserwaard loopt, is door samenwer king van de provincie Zuid-Holland en de locale instanties en mede als gevolg van den financieelen steun van de provincie de eenige weg, welke onderhanden is genomen en thans voor het grootste gedeelte is ver beterd. Ook de dijkweg n.l. in de gemeente Papendrecht is thans nog in reconstruc tie. Ook de dijkweg langs de Noord van Pa pendrecht tot Elshout is verbeterd op een kleine 2 K.M. onder Alblasserdam. Zoo als bijgaand schetskaartje aangeeft, moet overigens nog heel wat arbeidskracht worden verzeten moeten nog heel wat geldsommen beschikbaar worden gesteld ten behoeve van nieuwe hoofd- en andere verkeerswegen, vóórdat deze streek, een uitnemend weidegebied, uit haar isolement zal zijn verlost. In de Alblasserwaard wordt thans door het Rijk aangelegd een van West naar O loopend e weg van de te bouwen brug over de Noord in de richting benoorden Gorin- ohem en verder loopende door de Betuwe naar Eist (weg ArnhemNijmegen). Deze weg ligt grootendeels zelfs ten zuiden van dien dijk, zoodat hij voor het midden van de Alblasserwaard zonder meer van wei nig beteekenis is. Dit groote gebied zal door het hieronder nader te bespreken en door de Provincie aan te leggen secundair wegennet worden verzorgd. Mocht volgens het oorspronkelijk pro gramma worden verwacht, dat het gedeelte van dezen nieuwen weg. (die een totale lengte van bijna 100 K.M. heeft) tusschen de Noord en Gorinchem tegen het einde van dit jaar zou voltooid zijn, zoo is dit tempo als gevolg ven de temporizeering van eenige jaren geleden vertraagd. Thans wordt de aanleg met kracht voortgezet, zoodat, indien regelmatig kan worden door gewerkt en geen bijzondere tegenvallers zich voordoen, waarschijnlijk in 1938 deze nieuwe weg van West naar Oost voltooid zal zijn tot Gorinchem en zelfs tot Waar denburg (aansluiting aan den weg Vianen Zaltbommel, dus de verbinding Utrecht Den Bosch). De brug over de Noord bij Hendrik Ido Ambacht kan dan tegelijker tijd gereed zijn, indien het wetsontwerp „Versnelde Bruggenbouw" spoedig tot wet wordt verheven. In 1938 zal de Alblasserwaard op die wij ze een mooie verbinding met Rotterdam rijk zijn. Voor wat betreft de secundaire wegen in de Alblasserwaard kan worden medege deeld, dat, nu volkomen overeenstemming is bereikt tusschen de provincie en de Wa- terschaps- en gemeentebesturen ten aan zien van den aanleg van de secundaire we gen in de Alblasserwaard binnen zeer kort zal worden begonnen met dit omvangrijke werk. Practisch moet een net van ruim 52 K.M. provinciale plan weg geheel nieuw worden aangelegd. Alleen de bestaande Een paar speolafe Ford eigenschappen! 8 cll.-motor lo V-vorm» Dubbele valstroomcar* burateuï. Laag benzinegebruik. Veiligheidsglas rondom zonder bijbetaling. Comfortabel rijden lo centerbalans» Het unieke Ford MotöN en Onderdeelen-rufl* systeem. En bovendlenj Nederlandsoh fabrikaat (hgdxurvröt atrtO-radlQ extr» 'e Ford V-8 Sedan de Grand Luxe Is met recht een gróóte wagen, een wagen waarin U al uw huisgenooten kunt medenamen, In den ruimen, aangebouwden kofter, kan al uw bagage, sportbenoodigdheden,picnic- mand, netjes en stofvrij worden opgeborgen. Vooral de dames weten deze practische berg plaats, het ruime interieur en het voortreffe lijke rljcomfort bijzonder te waardeeren. Wat Uzelf betreft als U eenmaal hebt onder- Vonden hoe de krachtige V-8 motor op den lichtsten pedaaldruk reageert..dan zult U nooit meer met mindertevreden kunnen zijn. Motoren In V-vorm komen alleen in de duur ste automobielen voor en de Ford-motor i9 een zuinige V-8 door zijn weldoordachte constructie, die een juiste verdeeling van hel gasmengsel over de 8 cilinders waarborgt. Maak een afspraak mei deo Official Ford Dealer voor een proefrit Ford gesloten modellen Vanaf I f025.» Open dok i 100* extro FoM open modellen «anaf f U80* N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK - AMSTERDAM Official Ford Dealer te: Leiden: N.V. „HET MOTORHUIS", Stationsweg 1. Lisse: J. CAMMENGA Co., Heereweg 148 weg PapendrechtOud Alblas en de weg NieuwpoortGoudriaan komen voor ver betering in aanmerking. Door de provincie Zuid-Holland is de hulp van het Werkfonds hiervoor ingeroe pen, omdat het voor de bestrijding van de werkloosheid, waarmede deze streek in het bijzonder is geteisterd, van het hoogste be lang Is, dat de wegaanleg in vlot tempo plaats heeft. Op 1 Mei 1936 bedroeg het aantal werkloozen in de Alblasserwaard 4920, waaronder vele grondwerkers. Met medewerking van het Werkfonds zou het secundaire net wellicht in 5 6 jaren kun- worden voltooid, zonder die hulp is daarmede minstens de dubbele tijd ge moeid. Als bijzonderheid kaai worden vermeld, dat voor den aanleg van de wegen in dit zeer slappe terrein hoogst waarschijnlijk zal worden gebruik gemaakt van een ge heel nieuw systeem, n.l. een fundeering van het wegslichaam door middel van een drijfmat van rijshout, welke onder het grondwater moet liggen en welke dient om een gelijkmatige belasting op den onder grond te verkrijgen. De drijfmat is dus te vergelijken met een gewapend betonplaat. Ongeveer twee jaar geleden is de provincie Zuid-Holland met deze werkwijze een proef begonnen in den weg GoudaStolwijk, in de buurt van Stol wij kersluis. Dit proefvak is nauwkeurig gecontroleerd en men be schikt thans over een serie zeer waarde volle gegevens betreffende deze nieuwe constructie. Aangezien voor de zinkstukken over een naar verhouding zeer groote hoe veelheid rijshout moet worden beschikt, zal, indien dit procédé bij de nieuwe wegen in de Alblasserwaard kan worden toege past, daarmede bovendien een nationaal product, de griendcultuur ten zeerste zijn gebaat. Alles te zaïmen kan worden gezegd, dat een spoedige aanleg van het secundaire we gennet in de Alblasserwaard van de groot ste economische beteekenis voor deze streek zal zijn.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8