MAANDAG 25 MEI 1936 No. 8427 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS 27ste Jaargang S)e £cid&eli£0oii/tai/rit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 t GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Het Bisschoppelijk Schrijven over het Nationaal-Socialisme Zondag is in onze kerken voorgelezen een Schrijven van het Nederlandsch Epis copaat, waarin de Bisschoppen nogmaals waarschuwen „tegen de gevaarlijke stroo- mingen van onzen tijd, vooral op staat kundig gebied", met name tegen het Na tionaal-Socialisme, en waarbij zij verkla ren, dat de Katholieken, die „aan deze partij (het Nationaal-Socialisme) in be langrijke mate steun verleen en, niet tot de H.H. Sacramenten kunnen worden toe gelaten". Na dit Bisschoppelijk Schrijven kan zelfs niet meer „door gewrongen uitleg" wor den ontkend, dat de Bisschoppen het ver- leenen van steun aan het Nationaal-So cialisme door Katholieken veroordeelen, zóó, dat die Katholieken, wanneer deze steun „in belangrijke mate" wordt verleend, niet tot de H.H. Sacramenten kunnen worden toegelaten. Nu zullen er wel zijn, die, grenzenloos- oppervlakkig, concludeeren: dus steun in niet belangrijke mate mag wèl worden verleend!.... Wij merkten reeds op, dat men dit zelfs niet „door gewrongen uit leg" in het Bisschoppelijk Schrijven kan lezen; integendeel. lederen steun,door Katholieken verleend aan het Nationaal- Socialisme, wordt klaarblijkelijk door de Bisschoppen als een verkeerde daad veroordeeld; en, als die steun „in be langrijke mate" wordt verleend, moet dat worden beschouwd als een groot kwaad, met de gevolgen daarvan. Dat is ook zoo met andere verboden. Een overtreding van een kerkelijk verbod in ernstige mate kan een groot kwaad zijn, terwijl zulks niet het geval is, als datzelf de verbod^ in een kleinigheid wordt over treden. Maar daarom is toch ook die over treding in een Meinigjheid een overtre ding van een verbod, en dus een kwaad! En daarom zal toch niemand zoo dwaas- oppervlakkig concludeeren, dat de over treding in een kleinigheid door de Kerk niet wordt veroordeeld of.... wordt goed gevonden! Wat moet nu worden verstaan onder steun „in belangrijke mate"? Deze vraag moet niet worden behandeld op het ter rein van de pers, zooals over het alge meen oplossingen van mpraal-theologische kwesties niet in een pers-behandeling moe een worden gezocht. Deze vraagis ter beantwoording aan de voor de interpreta tie van kerkelijke verbodsbepalingen be voegde personen en geroepen autoriteiten en aan hen alléén. Maar 't spreekt van zelf, dat voor zeer vele gevallen geen interpretatie noodigis; dat 't van zeer vele gevallen zoo klaar als de dag is, dat zij vallen onder den term „in belangrijke mate". En de Katholieken, wien het in de hier bedoelde gevallen be treft, staan niet vóór een keuze, maar v/ e 1 vóór het brengen van een offer, dat misschien mannenmoed vraagt. Zij staan niet voor een keuze, omdat, als zij over tuigde Katholieken zijn, de consequentie uit die overtuiging maar één weg wijst: de onderwerping aan de Kerkelijke Over heid, aan de door God gegeven Leiders. Maar iedereen zal beseffen en gevoelen, dat van hen wordt gevraagd een offer, en het brengen van dat offer misschen heel veel kracht en karakter eischt, om te breken banden van eigenliefde, van menschelijk opzicht, van vriendschap.En nu moe ten wij het dien Katholieken niet nog moeilijker maken dat zou ergerlijke liefdeloosheid zijn. Een vriendenwoord, ge boren uit waarachtig let wel: waar achtig goed-meenen en waarachtige liefde, kan op zijn plaats zijn. Maar nie mand mag met steenen werpen, niet met groote en ook niet met kleine. Alleen reeds niet, om de reden, in het Evangelie aange geven, omdat hij waarschijnlijk zelf niet zonder zonde is. Vooral in zulk een hoogst ernstige zaak voor den betrokkene, moet de liefde zich weten te onthouden van alles, wat noode- loos en nutteloos pijn kan doen, kan prik kelen en verbitteren. Gebrek aan fijn ge voel en oprecht meegevoel heeft reeds Vrijdagavond een der katholieke bladen een kort commentaar doen schrijven op den Bisschoppelijken Brief, waarbij een Katholiek, die N.S.B.'er is, met name werd genoemd, om dezen te wijzen op wat hem nu te doen staat, Wij herhalen: dien Ka tholieken, die nu als onvermijdelijke con sequentie uit het Katholiek-zijn een mis schien voor hen héél hard Besluit moeten nemen, make men 't niet moeilijker, dan 't reeds voor hen is. En dat zal men niet, als men den toestand, waarin zij zich ge- vinden, met hen meevoelt, in oprecht heid. BELGIE. De verkiezingen van Zondag DE KATHOLIEKEN LIJDEN VERLIES. Successen der rexisten en communisten. Door het ingewikkelde Belgische kies stelsel is het nog niet mogelijk de totale uitslagen mede te deelen. Het totaal aantal der door iedere partij behaalde stemmen is nog niet bekend en ook de juiste verdee ling der zetels kan pas later worden uit gerekend. Volgens de eerste aanwijzingen hebben de partijen van uiterst rechts en uiterst links de grootste successen behaald, voor namelijk als gevolg van de ontevreden heid bij het volk over de langen duur van de crisis, de devaluatie van den frank en eenige financieele schandalen, waarbij vooraanstaande politici waren. De „rexisten" zullen 15 a 20 zetels in de nieuwe Kamer verkrijgen. Ook de commu nisten en de Vlaamsch-Nationalisten héb ben een stembusoverwinning behaald. De Katholieken verliezen de meeste door de „rexisten" verworven zetels. De socialisten verliezen een enkelen ze tel aan de „rexisten" maar hun grootste verlies komt toch ten goede aan de com munisten. Dit neemt niet weg, dat de socia listen de sterkste Kamerfractie zullen voe ren. Het schijnt, dat de Liberalen zich wel zullen handhaven. De nieuwe Kamer zal waarschijnlijk be staan uit: 70 Socialisten (verlies drie ze tels), 63 Katholieken (verlies 16 zetels), 23 liberalen (verlies een zetel), 21 „rexisten" (winst 21 zetels), 16 Vlaamsch Nationalis ten (winst 8 zetels), 9 Communisten (winst zes zetels). AANVAL OP PASTORIE TE ST. HUBERT. Het Belgische dagblad „Le Soir" meldt, dat een twintigtal jongelieden die op vrachtauto's waren aangekomen gisteren een aanval hebben gedaan' op den pastoor van St. Hubert, omdat deze plakbrieven van de muren der pastorie en de kerkge bouwen had verwijderd. De geestelijke ontrukte een der aanval lers diens stok en stelde zich heftig te weer. Hij moest in een ziekenhuis worden opge nomen. Volgens hetzelfde blad hebben zich in den afgeloopen nacht te Hoey vechtpartijen voorgedaan tusschen „rexis ten" en socialisten. Er zijn daarbij eenige personen gewond. NAAR MUNTSTABILISATIE. Blum zal pogen een internationale monetaire conferentie bijeen te roepen. LONDEN, 25 Mei (A. N. P.) Naar de „Financieele Times" uit Parijs meldt, zal Leon Blum na zijin ambtsaanvaarding on middellijk trachten een internationale mo netaire conferentie bijeen te roepen, ten einde tot stabilisatie der munteenheden te geraken. Volgens Blum zijn twee problemen van bijzondere beteekenis, n.l. de stabilisatie van de twee voornaamste munteenheden, het pondsterling en de dollar, op gourba- sis en de absolute noodzakelijkheid den in ternationalen handel op een meer liberale leest te schoeien, door het opheffen van de diverse contingenteerings-systemen. Frankrijk is, ten einde tot oplossing de zer problemen te komen, bereid vele stap pen hiervoor te ondernemen, mits van de andere landen toezeggingen tot medewer king worden ontvangen. De wereld in vogelvlucht Gisteren zijn in België Kamerverkie zingen gehouden. Daar het kiesstelsel in België nog ingewikkeld is, is het nog niet mogelijk het definitieve eindresultaat me de te deelen, maar naar alle waarschijn lijkheid zal de nieuwe Belgische Kamer verrijkt worden met de aanwinst van een twintigtal „Rexisten". Dit is een nieuwe partij, die streeft naar een autoritairen re- geeringsvorm. Het groote contingent stem men, dat op deze partij is uitgebracht, is afkomstig van overloopers uit het katho lieke kamp. De Katholieke partij heeft dan ook een flinke veer moeten laten en heeft een verlies te boeken van een zestiental zetels. Ook de socialisten hebben eenige verliezen geleden, grootendeels doordat een aantal kiezers is overgeloopen naar de communisten, die waarschijnlijk van 3 op 9 zetels zullen komen. De liberalen zijn vrijwel stationair ge bleven. Men heeft dus ook hier weer het ver schijnsel kunnen constateeren, dat er een voorkeur onder de kiezers is geweest voor de uiterste partijen. De verkiezingsuitslag is niet verrassend, daar een dergelijke gang van zaken alge meen was verwacht. Groote veranderingen zullen er evenwel niet plaats vinden, daar de grootste par tijen die tot nu toe 'n nationaal-bloc hebben gevormd, n.l. de socialisten, de Katholie ken en de liberalen, nu ook nog verreweg de grootste partijen zijn gebleven, terwijl de oppositie verre van homogeen is. Door het verlies der Katholieke Partij zijn de socialisten voor de eerste maal in België's geschiedenis, de sterkste partij ge worden, maar direct profijt zullen zij daar niet van trekken. Hun bekend „Plan" zal na deze verkiezingen niet in sterkere mate verwezenlijkt kunen worden dan dit het geval is onder de huidige regeering, daar zij aangewezen blijven op samenwerking met de Katholieken en liberalen. BINNENLAND REKENING PROVINCIE ZUID-HOLLAND. De rekening van de provincie Zuid- Holland over 1934 sluit in ontvangsten en uitgaven met 17.358.973,85, terwijl het batig saldo 13.221,97 bedraagt. HERZIENING SUBSIDIEREGELING KRANKZINNIGENVERPLEGING IN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bij de Staten een voorstel ingediend tot herziening van de subsidieregeling voor de krankzinnigen- en zwakzinnigenver- pleging in deze provincie. Voorgesteld wordt, dat de provinciale bijdrage aan de gemeenten voortaan slechts zal worden genoten in hetgeen wegens verpleging van een behoeftigen krankzinnige meer voor rekening der ge meente komt dan een bedrag, berekend naar 450.per jaar en de bijdrage te stellen op de helft van dat meerdere be drag. Verder zal de provincie geen aanspraak meer maken op een aandeel in de bijdra gen, welke de gemeenten ter bestrijding van de verpleegkosten van derden ont vangen, welk aandeel voor 1936 is ge raamd op 175.000. Van deze herziening wordt voor de pro vincie een jaarlijksche besparing van 510.000 geraamd. Ten slotte wordt voorgesteld met het oog op de moeilijke financieele omstandig heden, waarin vele gemeenten verkeeren, de nieuwe regeling geleidelijk in te voe ren. Te dien einde is een overgangsbepa ling ontworpen voor den tijd van tien ja ren. Deze bepaling kent aan de gemeenten, boven het subsidie volgens de nieuwe re geling, over het jaar 1937 een uitkeering toe, gelijk aan 90 pet. van het verschil tus schen de „netto" provinciale bijdrage vol gens de bestaande subsidieregeling en die volgens de regeling, zooals deze zal luiden na de thans voorgestelde wijzigingen. Over 1938 wordt dit percentage gesteld op 80 pet., over 1939 op 70 pet., en zoo ver volgens. Onder „netto" provinciale bij drage wordt hier «verstaan het provinciaal subsidie, verminderd met het aandeel der provincie in de bijdragen van derden. Eerst met ingang van 1946 zal op deze wijze de nieuwe regeling voor alle ge meenten volledig gelden. VOOR- EN NAZORG KRANKZINNIGEN ZUID-HOLLAND. Verschenen is het verslag der commissie, belast met het onderzoek naar de maat regelen, welke dienen te worden genomen ter verkrijging van een doeltreffender or ganisatie van de voor -en nazorg voor krankzinnigen in de provincie Zuid-Hol land. Aan de conclusie ontleenen wij het volgende: Organisatorisch en financieel is het onge- wenscht, dat de voor- en nazorg geschiedt door verplegingsinrichtingen. Indeeling van de provincie in districten, ieder met een voor- en nazorgdienst, vormt het uitgangspunt voor een doelmatige orga nisatie. Voor- en nazorgorganisaties op confessioneelen grondslag moeten zooveel mogelijk worden ingeschakeld. Het toezicht worde opgedragen aan een provinciale com missie. Bestaande instellingen vinden in de ont worpen organisatie een plaats. De inrichting van de voor- en nazorg diensten in de grootste geementen (Rotter dam, 's-Gravenhage en Leiden), dient aan bijzondere eischen te voldoen; met na me is het gewenscht, dat er een gemeente lijke voor- en nazorgdienst bestaat, tevens belast met de controle van de aanvragen tot plaatsing van personen hf een inrich ting voor geesteszieken. Het provinciaal bestuur overwege, of de aanwezigheid van zoo'n gemeentelijken dienst en controle van aanvragen voor ver pleging, door een gemeentelijken psychia ter, tevens leider van dezen dienst, voor de drie genoemde gemeenten als voor waarde moet worden gesteld voor de pro vinciale bijdrage in de kosten van verple ging van behoeftige kranzinnigen. Een goe de werking vordert, dat te Rotetrdam en te 's-Gravenhage patiënten in een werkin richting voor krankzinnigen worden ge plaatst. De inrichting van districtsdiensten voor de middelgemeenten en het platteland kan worden overgelaten aan de Zuid-Holland- sche vereeniging „Het Groene Kruis", en de met haar samenwerkende organisaties. De provincie verleene, naar analogie van de geldende provinciale subsidierege ling voor verpleging van krankzinnigen in gestichten een bijdrage van 1/3 in de kos ten wegens exploitatie van: a. den buitendienst van de psychiatri sche inrichting „Maasoord" te Rotterdam, b. een op te richten gemeentelijke voor- en nazorgdienst te 's-Gravenhage, c. den na zorgdienst van het gesticht „Endegeest" te Leiden, d. vijf districtsdiensten, teza men omvattende de middelgemeenten en het platteland, e. de werkinrichting van de 's-Gravenhaagsche Vereeniging „Dr. Schroeder van der Kolk" te 's-Gravenhage, en f. een op te richten werkinrichting voor krankzinnigen te Rotterdam. De provincie verleenen in de kosten van oprichting van districts-voor- en nazorg- deinsten in Zuid-Holland's Noord-Oost hoek een Zuid-Oosthoek een bijdrage voor eens van ten hoogste 1000 per district. De subsidieering zal ongeveer ƒ45.000. 's jaars bedragen, of rond ƒ9000.meer dan thans, welke verhooging door beper king van het accres ruimschoots zal wor den goedgemaakt. Gedeputeerde Staten kunnen zich in hoofdzaak met het bovenstaande vereeni gen. Gedeputeerde Staten stellen voor, in de kosten van exploitatie der voor- en nazorg diensten en van de daarbij behoorende werkinrichtingen een subsidie van 50 pet. toe te kennen (met terzij delating van de kosten van levensonderhoud), hetgeen BUITENLAND. De verkiezingen in België. (1ste blad). Mgr. Wolker, de leider der Katholieke Jeugdvereenigingen in Duitschland, vrij gelaten. (4de blad). De aanslag op het landgoed van Prins Starhemberg. (4de blad). De Negus heeft Palestina verlaten op weg naar Engeland, ((de blad). BINNENLAND. Overleden is de zeereerw. heer A. G. Rhee, oud-pastoor van Nootdorp (2de bl.) Het koninklijk bezoek aan Amsterdam (lste blad). Herziening subsidieregeling krankzinni genverpleging in Zuid-Holland (lste blad). Het kano-varen op zee eischte bijna weer ■een slachtoffer. Lijk van vermiifien- kano-vaarder gevonden (Gem. Ber., 3de blad). Nieuwe branden te Eindhoven (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN: Nieuw wereldrecord 4 xlOO M. estafette van de R.D.Z. (2de blad). VOETBAL: Voor het kampioenschap van den I.V.C.B. won Treffers van R.K.N.A.C. v. Nispen promoveert naar de le klas. D.H.V.B. Feijenoord en Ajax winnen voor het kampioenschap van den K.N.V3.; H.V.V. en Velox uitgeschakeld voor pro motie; A.S.C. toch kampioen; L.F.C. ver liest opnieuw; Alphia wint (2de blad). ATHLETEEK: Geslaagde Dioc. athletiek- wedstrijden te Haarlem (2de blad). rond ƒ45.000.'s jaars zal vorderen onge veer hetzelfde bedrag, als de commissie voor de volledige uitvoering van haar voorstel len berekent. De hoogere uitgave van rond 9000. die hiervan het gevolg zal zijn, kan bestre den worden uit de besparing, welke uit de voorgestelde wijziging der subsidie-rege ling voor verpleging voortvloeit. In dien geest vragen Gedeputeerde Sta ten machtiging van Provinciale Staten om met de genoemde gemeenten en organisa ties in overleg te treden. NOTARIS P. VAN TOORNENBURGH. f In Lissabon, waarheen hij met de NederL Reisvereeniging een uitstapje maakte, is op 73-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer P. J. C. van Toornenburgh. -kids 1898 notaris te Alkmaar. Uit de N. S. B. getreden. Naar wij vernemen heeft de heer M. F. A. M. van der Grinten te Asten op 15 Mei j.l. zijn ontslag genomen als lid van de N.S.B. en gelijktijdig zijn zetel in de Prov. Staten van N.-Brabant, waarin hij in 1935 met den heer Sengers uit Eindhoven geko zen was, ter beschikking gesteld. Mevrouw M. C. van Oerle Nippen, heeft Zaterdag afscheid genomen als directrice van de R.K. Vakschool voor meisjes te Leiden. De leerlingen bieden mevrouw Van Oerla bloemen aan

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1