'MAANDAG 25 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 LUCHTVAART MILITAIR WATERVLIEGTUIG OMLAAGGESTORT. Het Japansche agentschap Domei meldt, dat volgens een bij het Japansche minis terie van marine ontvangen mededeeling, een watervliegtuig Vrijdagmiddag te plet ter is gevallen nabij Tsjien Tao aan de grens van Korea en Mandsjoekwo. De ze ven inzittenden werden ernstig gewond en men heeft weinig hoop dat zij er het leven afbrengen. DUITSCHE ZWEEFVLIEGER ERNSTIG GEWOND. De beroemde Duitsche zweefvlieger Wolff Hirsch is tijdens een vlucht boven het vliegveld Matyasfold bij Boedapest omlaag gestort. Hij brak zijn been en werd ernstig aan het hoofd gekwetst. NIEUW ZEELANDSCHE VLIEGER CHARA' OMGEKOMEN. De Nieuw-Zeelandsche vlieger W. H. Chara, die verleden jaar er in geslaagd is om alleen de Tasmanzee over te vliegen van Australië naar Nieuw Zeeland, is met zijn vliegtuig brandend omlaag gestort en omgekomen. MARYSE HILZ ERNSTIG GEWOND. De bekende Fransche aviatrice, Maryse Hilz, is Zaterdag ernstig gewond bij een vliegtuigongeluk nabij Varborg. Ook haar metgezel werd gewond. Hun vliegtuig is zwaar beschadigd. Maryse was op weg naar Stockholm, zij zou Zondag op het vliegveld Bromma acro batische toeren uitvoeren. VLIEGFEEST MET ONGELUKKEN. Op den „Empire"-luchtvaartdag. die Za terdag is gehouden, hebben verschillende ongevallen plaats gehad. Te Shoreham is een lid van een luchtvaartclub bij een val ernstig gewond. Te Bristol is een militair vlieger gewond. Te Folkestone is een militair vliegtuig te gen een mast van het hoogspanningsnet gevlogen en in brand geraakt. Twee inzit tende officieren werden gedood. VLIEGTUIG VERONGELUKT. Uit Williamsport (Pennsylvania), wordt gemeld: Zaterdag is een vliegtuig in de Hoofdstraat van Montursville (op vier mij len van Williamsport) gedaald en slecht neergekomen. Van de inzittenden werden twee personen gedood en een ernstig ge wond. VIER VLIEGERS DER ROYAL AIR FORCE WORDEN VERMIST. Vier vliegers der Britsche luchtstrijd krachten in de Straits Settlements worden vermist. Men gelooft, dat hun toestellen op ongeveer tien mijlen van Penang in zee zijn terechtgekomen. Het verluidt, dat zich aan boord van ieder der vliegtuigen drie personen be vinden. DE „SCHELDEMUSCH" OP SCHIPHOL. Het nieuwe type sportvliegtuig van den heer Slot. Uit de richting van de Zeeuwsch wate ren kwam de vreemde vogel Zaterdagmid dag gevlogen over Hollands landouwen om zich brutaal als een straatmusch met een flink vaartje en den neus dicht bij den grond op Schiphol neer te laten. Reeds vanwege zijn merkwaardige bouw trok hij ieders belangstelling, want in bijna elk opzicht week zijn uiterlijk van dat zijner soortgenooten af. Het was de eerst maal, dat dit jongste product van Nederlandschen vliegtuigbouw op de Amsterdamsche luchthaven daalde. De veelbesproken „Scheldemusch" werd gevlogen door zijn constructeur, den heer Slot, die juist Zaterdagmorgen te half tien zijn brevet als sportvlieger had gekregen en reeds te half elf met zijn vliegtuigje van het vliegveld Vlissingen opsteeg voor zijn eerste overland vlucht via Rotterdam naar de hoofdstad. Zondagochtend, op het bijna verlaten vliegveld, demonstreet hij al weer voqj* de instructeurs der Nationale Luchtvaart- school en enkele andere ingewijden, die met belangstelling toekeken, hoe hij de „Scheldemusch" dan weer recht omhoog trok, of scherp omlaag liet komen, waarbij het machientje soms als een driftig vogel tje met alle drie wielen tegelijk den grond raakt, dan weer hoe hij er in de lucht de scherpste bochten mee draaide. Het opvallendste verschijnsel bij de „Scheldemusch" is, dat het toestelletje eigenlijk geen romp heeft en dat de motor en dus ook de schroef achter de kleine cockpit is aangebracht. Deze cockpit biedt plaats aan 1 persoon, die een ruim en ge heel vrij uitzicht heeft, omdat de cockpit zelf de neus van de machine vormt en hij geen motor of schroef voor zich heeft. Met eenige verbindingsbuizen zijn de stuurvlakken aan de cockpit een den daar boven aangebrachte vleugel bevestigd. Ter wijl van andere vliegtuigen de staart, wan neer zij geland zijn, omlaag zakt en met de beide wielen het derde steunpunt vormt, staat de staart van de „Scheldemusch" om hoog, zoodat het lijkt, alsof het toestel bij het landen met den neus naar voren duik.t Onder aan den voorkant van de cockpit is dan ook een klein wieltje aangebracht, dat het derde steunpunt vormt, zoodat de indruk gewekt wordt, of de machine soms met alle drie wielen gelijk den grond raakt. De „Scheldemusch" is uitgerust met een Praga.-rnotor van slechts 36 pk. en de heer Slot verzekerde ons, dat hij er tijdens zijn vlucht van Vlissingen naar Amsterdam Za terdag soms een snelheid van 110 km. mee had bereikt. Het landen, dat voor vele sportvliegers nog altijd het moeilijke punt blijft, is volgens den constructeur van de „Scheldemusch" met deze machine een eenvoudige manoeuvre geworden, waarbij het toestel altijd „op zijn pootjes terecht komt." De vliegkosten zouden ongeveer negen gulden per uur bedragen, afschrij ving en verzekeringskosten inbegrepen. „Mijn heele bedoeling met den bouw van de „Scheldemusch" was, een goedkoop te leveren en te gebruiken en eenvoudig te besturen toestel voor den sportvlieger te vinden", aldus de heer Slot. Het thans voltooide exemplaar heeft natuurlijk nog de gebreken van elk prototype, en voort durend worden nog mogelijkheden tot ver betering ontdekt. Het verkregen bewijs van luchtwaardigheid bewijst wel, dat het toestel aan alle te stellen vliegeischen vol doet, en zoowel ir. van der Maas van den Rijksstudiedeinst voor de luchtvaart als de heer Slot zelf, hadden tevergeefs gepro beerd, de machine in een vrille te trekken. Voorwaar een goede eigenschap van een sportvliegtuig, als men dat er niet mee gedaan krijgt., De heer Slot hoopt thans, dat het hem mogelijk zal zijn, voldoende belangstelling voor het nieuwe type te vinden om het in serie te kunnen gaan bouwen. Op bescheiden schaal is men bij de afdeeling vliegtuigbouw van de Konink lijke werf „De Schelde" te Vlissingen reeds begonnen met de eerste serie van vijf, die over enkele maanden gereed zullen zijn en voor een bedrag van 2500 gulden compleet in den handel gebracht zullen worden. RECHTZAKEN DE KINDERMISHANDELING TE MEGEN. Het Bossche Gerechtshof heeft arrest ge wezen in de zaak tegen de 61-jarige vrouw M. W. uit Megen, die in beroep was geko men van het vonnis van den Bosschen po litierechter, waarbij zij was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden, wegens mishandeling van twee aan haar toevertrouwde voogdijkinderen. Overeenkomstig den eisch werd ver dachte tot 5 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. DE WET OP DE UITVERKOOPEN EN OPRUIMINGEN MARKTDAGEN De heer Th. J. C. H. E., die te 's Gra- venhage eenige winkels in manufacturen heeft, verspreidde in Januari een „recla me-courant", onder den titel: 8 marktda gen. Achter de in deze courant opgesom de artikelen, kon men toevoegingen vinden als: „marktkoopje" en „partij restanten". Verdachte zou door een en ander een ver koop op zoodanige wijze hebben aange kondigd, dat daardoor redelijkerwijze den indruk werd gewekt van een tijdelijke voordeelige aanbieding in verband met bij zondere omstandigheden, welke zich ten aanzien van de winkelnering kunnen voor doen. Voor deze ten laste gelegde overtreding stond E. heden voor den Haagschen kan tonrechter, mr. dr. Fontein, terecht. De ambtenaar van het O.M., mr. Ge- linck, gedachtig aan het arrest van den Hoogen Raad van 4 Mei j.l., betreffende „coupondagen", vroeg vrijspraak in deze zaak. De verdediger, mr. Jonker, sloot zich bij dit requisitoir aan. De Kantonrechter ontsloeg E. van rechts vervolging. NIEUWE UITGAVEN „Twee Zwervers door de grote wereld", door Henri v. Wermes- kerken, uitg. N.V. Kon. Boek- en Steendrukkerij v.h. Corns. Immig te Rotterdam. De N.V. Paul C. Kaiser, biskwie-, koek en beschuitfabrieken te Rotterdam verstaat de kuinst van goede reclame te maken. Dat bewees zij reeds eerder door de uitgave van fraai geschreven en even fraai uitgevoer de boekwerken. Thans is bij de N.V. Kon. Boek- en Steen drukkerij v.h. Corns. Immig te Rotterdam een nieuw boek van de pers verschenen,, dat niet alleen bij kinderen maar ook bij grooteren een gretig onthaal zal vinden. Het is geschreven door Henri v. Wermes- kerken en versierd met plaatjes van Willy Sluiter. Een boek schrijven is voor velen niet zoo moeilijk. Er zijn door de jaren al heel wat boeken op de markt verschenen, maar zoo te schrijven, dat het niet alleen aardig ver haal voor de kinderen is geworden, maar tevens een stuk historie, want door het ge- heele verhaal heen kunnen de lezers en lezeressen hun geheugen danig opfrisschen door de wijze waarop verschillende histo rische bijzonderheden uit de vaderland- sche geschiedenis hierin zijn vastgelegd en tal van andere wetenswaardigheden, die laten we het eerlijk bekennen bij den oppervlakkigen Nederlander wel niet be kend zullen zijn. Dit boek is evenals Benito, de Jonge Zwerver en Pau Li, de Kleine Chinees weer te verkrijgen door middel van de be kende plaatjes, welke door middel van bons in te ruilen zijn. We twijfelen er niet aan, of deze opvoe dende reclame zal haar weg weten te vin den. STADSNIEUWS R.K. BOND VAN TRANSPORT ARBEIDERS „ST. BONIFACIUS". Feestvergadering. Zondag 24 Mei vierde de afd. Leiden haar 18-jarig bestaan. Klokslag 8 uur gaf het mu ziekgezelschap „Tempo", o.l. van J. v. Zijp, een pittige marsch te hooren, waarna de voorz., de heer v. Leeuwen, deze vergade ring opende met den chr. groet. Spr. heette alle aanwezigen hartelijk welkom en wenschte allen een prettigen avond. Spr. memoreerde het 18-jarig bestaan der afd. en het vele werk door de organisatie verricht. Spr. spoorde de leden aan de organisatie trouw te blijven en uit te bouwen en er zorg voor te dragen, dat het niet gaat als over de grenzen, waar het Geloof vertrapt wordt: als org. moeten wij strijden voor maatschappelijke verbeteringen, maar la ten w;j vooral strijden voor onze Moeder de H. Kerk. Voorts deelde spr. mede, dat Maandag a.s. 25 Mei een H. Mis zou worden opge dragen in de St. Lodewijkskerk voor de R.K. werkloozen met de aansporing allen hieraan deel te nemen. Hierna kregen wij „Tempo" te hooren in haar repertoire, wat in één woord „af" was, zoowel in het humoristisch gedeelte als in de levensliedjes waren zij eenig. Onder de pauze deed de voorz. de me dedeeling, dat er op Vrijdag 5 Juni, Feest dag van den H. Bonifacius, een H. Mis zal worden opgedragen voor de levende en overleden leden. Het uur zal nader worden bekend gemaakt. Een collecte voor de R.K. werkloozen bracht 7.51 H op. Voorwaar een mooi re sultaat, gezien vooral de vele werkloozen, die dezen avond aanwezig waren. Nadat „Tempo" de aanwezigen nog ge- ruimen tijd gezellig had bezig gehouden, sloot te pl.m. 11.30 uur de voorz. deze zeer gezellige avond met den chr. groet, waarna een gezellig samenzijn volgde. VEILIG VERKEER. Verkeersexamens voor de schooljeugd. Hedenmorgen zijn de verkeersexamens met de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen aangevangen. In 't ge heel moeten 450 kinderen de proeve van bekwaamheid in de kennis en toepassing der verkeersregelen afleggen, goodat er wel eenige dagen mee heen zullen gaan alvo rens de laatste candidaat is geëxamineerd. Het examen heeft plaats in de Thorbecke- straat in te omgeving waarvan een par cours is uitgezet met duidelijke witte pij len, welk parcours door de jongens geloo- pen of gefietst moet worden, want er is niet alleen een voetgangers- ftiaar ook een wiel rijdersexamen. Alle kinderen moeten het voetgangersexamen doen. De wielrijders vormen, helaas, nog een betrekkelijk klei ne groep. Het examen staat onder leiding van den inspecteur van het verkeer, den heer v. d. Wal, die bijgestaan wordt door een aantal verkeersagenten, die op alle kruispunten de verrichtingen van de kin deren gade slaan en nauwkeurig controlee ren of zij ook fouten maken. Bij den aanvang der examens werd van morgen ook belangstelling aan den dag ge legd door den Inspecteur van het L.O., den heer J. Baak Jzn., en door den heer H. v. Slooten Jr., dir. van de Gem. Kweekschool namens de Vereeniging van Veilig Ver keer. De heer v. d. Wal hield een korte toe spraak tot de kinderen, waarin hij nog eens de verschillende punten, waarop zij letten moesten, naar voren bracht en daar na startten de jongens en meisjes een voor een om het parcours af te leggen. Van 't meerendeei; dat wij gadesloegen kan ge zegd worden, dat de verkeerslessen hen blijkbaar goed waren ingeprent. Hoewel de uitgezette weg verschillende moeilijkhe den inhield, brachten de meesten het er best af. Trouwens de heele omgeving van de Thorbeckestraat stond al spoedig in 't teeken van een onberispelijk verkeer. Alle groenten-, melk-, boter- en andere boeren brachten van de weeromstuit de verkeers regels onberispelijk en overdreven in toe passing, zoodat men daar ter plaatse de eerstvolgende dagen een buitengewoon vei lig verkeer kan verwachten. Over de uitslag van de examens hopen wij later mededee ling te kunnen doen. Schenkingen aan de Vereeniging „Oud-Leiden". De Vereeniging „Oud-Leiden" heeft van de directie van de Ned. Rotogravure maat schappij ten geschenke ontvangen een vijf tigtal lantaarnplaatjes, vervaardigd naar oude fotografiën van Leidsche stadsgezich ten. Deze platen, die op een uitstekende wijze het stadsbeeld van vóór ongeveer 60 jaar weergeven, zullen, naar wij vernemen, op een der bijeenkomsten die genoemde Vereeniging voor hare leden houdt, worden vertoond en toegelicht. Men treft onder de platen aan afbeeldingen van de Celle- broersgracht (thans Kaiserstraat), Zijd- gracht (Korevaarstraat), IJzerengracht (Lammermarkt), van het v.m. Heilige Geesthofje aan de Breestraat (ter hoogte van de Sociëteit „Minerva") enz. Voorts werden van verschillende zijden een aantal boeken en brochures, alsmede eenige foto's en teekeningen, op de historie van onze stad betrekking hebbende, ten behoeve van het archief der Vereeniging ten geschenke ontvangen. De 13-jarige J. B. uit de Sumatrastraat is gistermiddag met de rechterhand door de ruit van de ouderlijke woning geval len. Hij liep daardoor een vrij diepen snij- wond op en werd ter behandeling door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. AMPèRE HERDENKING TE LEIDEN. Ter herdenking van den sterfdag van den beroemden natuurkundige André Marie Ampère (17751836) hebben het Bestuur en de Directie van het Nederlandsch Histo risch Natuurwetenschappelijk Museum 'hier ter stede een samenkomst van corres- pomdeerende leden en verdere belangstel lende georganiseerd, die zal plaats vinden den 6en Juni e.k. In deze samenkomst, mede ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van het Museum (voor het publiek geopend 6 Juni 1931) zal dr. E. J. Dijksterhuis een voordracht over Ampère houden; na afloop hiervan zal een bezoek aan het Museum worden gebracht. Zij, die in deze bijeenkomst belang stel len, kunnen zich voor introductie wenden tot den Directeur van het Museum, Dr. C. A. Grommelin, Wasstraat 60, alhier. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de volgende personen als werkloos ingeschreven: Baggelieden 3, behangers 6, betonvlech- ters 31, betonwerkers 67, fundeeringwerker 1. glazenmaker 1, glazenwasschers 9, gra nietwerkers 16, gronowerkers 97, heiers 2, metselaars 144, opperlieden 121, schilders 60, sloopers 5, steenbikker 1, steenhouwers 3, straatmakers 7, hulp-straatmakers 11, stucadoors, witters 63, timmerlieden 241, uitvoerders 4, voegers 42, ongesch. bouw- arb. 9, totaal 934. Fabrieksarbeiders: bleekers 18, lompen sorteerders 15, vellenblooters" 8, zeepfabr. arb. 5, steenfabrieksarb. 114, ongesch. fa brieksarb. 55. totaal 215. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 88, reizigers, colp. 45, winkelbedienden 30, in casseerders 12, musici 8, onderwijzers 9, overheidspersoneel 10, verplegers 2, totaal 204. Hotel-café-personeel: huispersoneel 16, kellners 33, koks 6, totaal 61. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 77, kistenmakers 6, kuipers 7, lijstenmakers 3, mandenmakers 1, meubel makers 30, politoerders 2, ongesch. arbei ders 32, totaal 163. Kleermakers: kleermakers 40, kappers 6, schoenmakers e.a. 17, totaal 63. Land- en tuinarbeiders: bloemisten 30, landarbeiders 25, tuinlieden 24, warmoe- ziers 12, ongesch. landarbeiders 5, totaal 96. Metaalbewerkers: bankwerkers 105, blik- bewerkers 26, burgersmeden 38, electri- ciens 58, galvaniseur 1, gasfitters 12, ge- reedsch. makers 2, instrumentmakers 7, iso- leerders 7, kermaker 1, kettingsmeden 32, klinkers 13, koperslager 4, lab. bedienden 3, lasschers 5, loodgieters .53, machinisten 25, metaalboorders 5, metaaldraaiers 15,me taalschaver 1, metaal slijper 1, monteurs 28, pianostemmers 3, polijster 1, ponsers 5, rij tuigschilders 2, r ijwie'lhersteliers 12, echeepsschilder 1, stokers 18, tegenhouders 16, verw. monteurs 16, voorslaanders 10, voorwairmers 7, vulcaniseuh 1, vuurwer kers 8, wagenmakers 5, ijzerwerkers 47, zandvormers 3, goud- en zilversmeden 2, ongesch. arbeiders 40, totaal 644. Sigarenmakers: sigarenmakers 5, sig. sorteerders 4, strippers 2, totaal 11. Techinici, opzichters: bedrijfsleiders 6, in genieurs 3, technikers 7, teekenaars, opz. 17. werkmeesters 16, totaal 49. Textielarbeiders: hekelaars 6, katoen drukkers 27, kluwers e.a. 6, luikers 12, plaat snijders e.a. 18. schrobbelaars 2, spinners 39, spoelers 2, staaldraaiers 14, sterkers 2, strijkers 11, wevers 108, wolbewerkers 35, ongesch. textielarb. 56, totaal 338. Transportarbeiders: chauffeurs 132, em- balleurs 5, exped. knechten 28, koetsiers 20, loopknechten 36, magazijnknechten 58, schippers 101, spoor- en trampers. 16, wa kers 8, transportarbeiders 65, losse arbei ders 432, totaal 901. Typografen: boekbinders 30, boekdruk kers 16, fotograaf 1, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 31, steendrukkers 2, totaal 84. Voedingsm. arbeiders: bakkers 86, mole naar 1, overnisten 4, slagers 62, suikerwer kers 25, wijnkoopersknechten 8, zoCftzieder 1, zuivelbereiders 3, ongesch. fabrieksarb. 43, totaal 233. Vrouwen: linnen juffrouw 1, analyste 1, maaster 1, breister 2, naaisters 14, winkel juffrouwen 11, kantoorpersoneel 21, apothe- kersass. 2, onderwijzeressen 3, boekbind- stpr 1, serveersters 2, strijkster 1, verpleeg sters 6, teekenares 1, huisel, diensten 162, fabrieksarb. 58, leerl. kapster 1. totaal 288. Alg. totaal 4284. 23 Mei 1935 3746, 24 Mei 1934 3019. Benevens 62 gedeeltelijk werkloozen en 89 werkverschaffing. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 6629. N.V. Joh. Hic- kendorff's Schoonmaakbedrijf en Glazen- wasscherij, (f.). Hoofdz.: 's Gravenhage, Wald. Pyrmontkade 7375. Leiden, Lust hoflaan 52. Het filiaal te Leiden is opge heven. 6478. N.V. Nederlandsche Schoen- en Lederfabrieken Bata-Best. (f.) Leiden, Haarlemmerstraat 67. Hoofdz.: Amster dam, Kalverstraat 110112. Oph. fil.: Noordwijk, Voorstraat 75. Begin van brand Gistermorgen te half vijf is een begin van brand ontstaan aan de achterzijde der fabriek van de fa. Le Poole, gevestigd aan de Garenmarkt en uitkomend aan het Levendaal. Aan deze zijde worden in den regel sintels en asch achter het ketelhuis neergestort, zooals ook Zaterdag was ge schied. De sintels zijn echter gaan door gloeien en haddon zich medegedeeld aan eenig hout, dat ter plaatse lag. Door de vlammen was ook de daklijst van het ketelhuis gaan branden, doch de politie- brandweer, die met een motorspuit was uitgerukt, maakte er met twee slangen op de spuit spoedig een einde aan. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. De a.s. openluchtmeeting. Met groote voldoening zullen velen heb ben geconstateerd, dat eindelijk na 18 ja ren er in Oegstgeest keer eens een groote meeting zal worden gehouden, teneinde de beginselen van 'onze sociale belangen weer eens scherp naar voren te bréngen en de belangstelling van, zoovele Katholieken in deze naar buiten te toonen. Den tweeden Pinksterdag zal daartoe een groote meeting worden georganiseerd en we rekenen op een overweldigende belangstelling van Oegst geest en alle omliggende plaatsen. Deze meeting begint met een korte toespraak in de kerk, welke begint om half drie. Onnoo- dig er op aan te dringen, dat alle deelne- menden zullen zorgen om half drie daad werkelijk in de kerk aanwezig te zijn op dat alles zoo keurig mogelijk kan verloo pen. Hierna wordt een rondgang gemaakt door Oegstgeest. Wie van het belang van het uitdragen van onze wereldhervormende beginselen overtuigd, si voor hem mag het verzoek niet vergeefs gedaan worden om dan allen zonder uitzondering de vlag uit te steken. Katholieken van Oegstgeest,toont op deze schoone wijze uw aller medeleven Na deze rondgang wordt op het terrein naast de school de meeting gehouden waar gesproken zal worden door den weleerw. heer H. de Greeve en door den heer Kui per. Wie vorige jaren werd teleur gesteld omdat hij zoover van de sprekers stond, dat hij niet kon hooren, kome gerust, want door luidsprekers zal worden gezoijg*, dat het gesprokene tot in de uithoeken van het terrein is te verstaan.... Tot slot van dezen mooien middag wordt op het terrein zelf een Lof gehouden, waar bij het gemengd jongens- en mannenkoor van Oegstgeest zullen zingen, terwijl het Tantum ergo door allen wordt meegezon gen. (Tekst vindt u in het progi-amma). Het spreekt vanzelf, dat de kerk bij den aanvang van de iheeting alleen toeganke lijk is voor degenen, di-> in het bezit zijn van een programma, dat tevens toegang geeft tott het terrein voor de meeting. Ten slotte spreken we de hoop uit, dat onze Oegstgeester parochie een algemeene belangstelling zal toonen voor dezen dag. Ieder houde zich stipt aan de te geven or ders. Hulde ten slotte aan de leden van Oegst geest van St. Deus Dedit, die zoo spontaan aanboden om het rustaltaar buiten met bloemen te versieren. Rest nog de mededeeling, dat de jaarlijk- sche speldjesdag voor Herwonnen levens kracht niet zooals anders op 15 Augustus zal worden gehouden maar op dezen twee den Pinksterdag. Programma's a slechts 10 cent. Mariacongregatie. Vrijdag hield onze Maria-Congregatie van de jonge mannen haar jaarvergadering, welke door 52 leden werd bezocht. De directeur heette allen hartelijk welkom en sprak zijn groote vreug de uit over de groei van onze afdeeling van de groote jongens. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de congregatie in het afgeloopen jaar gemiddeld door een veertig jonge mannen werd bezocht, wat zeer verblijdend moet worden genoemd. Tot meerdere bloei van de congregatie werd in dit jaar vier maal een gezamlijke oefening gehouden, waarbij voortdurend zoo goed als aller be langstelling viel te constateeren. De directeur bracht dank aan den secre taris voor zijn vele werk, dat hij in het belang van de Maria-congregatie doet. Uit het jaaroverzicht van den penning meester bleek, dat de geldelijke toestand niet buitengewoon kan worden genoemd en het was alleen mogelijk deze activiteit in de congr. te ontplooien, dank zij de be langstelling van degenen, die door hun finantieelen steun het hunne hiertoe bij droegen. Ook den penningmeester werd dank gebracht voor zijn beheer en de wensch uitgesproken, dat er zooals vroeger ook nu parochianen zouden blijven, die door een stoffelijke gave ons mooie werk steunen. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredenden herkozen nl. G. Lubbe en Hen. Juffermans, die beiden hun functie weer aanvaarden. Tevens werd een vacature aangevuld door de keuze van M. Kerk vliet. De prefect G. Hoogervorst en de penningmeester B. den Dubbelden bleven aan. Besloten werd nog een fietstocht te orga- niseeren met een bezoek aan de Maria-ka- pel en St. Willibrordusput in Heiloo. De directeur beloofde hiertoe zelf deze week in Heiloo de noodige maatregelen te zul len treffen. Deze tocht zal waarschijnlijk plaats vinden 21 Juni. Het verloop zal a.s. Vrijdag in de congregatie worden bekend gemaakt. Tenslotte sprak de directeur Kap. Roest bij de sluiting de wensch uit, dat allen zon der uitzondering van onze parochie zullen doordrongen worden van het nut van de congregatie, dat het gemiddeld aantal be zoekers in het komend jaar nog moge toe nemen, dat degenen, die verhinderd zijn dit tijdig zullen opgeven, dat het congre gatiekoortje weer eens meer belangstelling zal ondervinden, dat allen zullen zorg dra gen Vrijdagsavonds half negen present te zijn en dat vooral de goede geest moge bewaard blijven in de wekelijksche oefe ning, want en daarmede sloot de direc ter we moeten niet vergeten dat er be halve persoonlijke belangstelling ook wordt gevraagd een algemeene van allen voor allen in den Christelijken gemeenschaps zin. KOOPT BIJ HEM, DIE ICI UI, DAGBIEÖ - ADVES5TEEP.E3

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14