DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Noodlottige cafébrand te Groningen. 27 ste Jaargang VRIJDAG 22 MEI 1936 No. 8425 S)a Eëidóchc (BovAcmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toonritbetafing: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeel in gen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste s 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Een tekort aan arbeidskrachten Een berichtje uit Londen: „Volgens de „Daily Telegraph" kla gen de groote tailleurs van het West End, dat er een tekort is aan geschool de arbeidskrachten. Zij verklaren or ders te verliezen, omdat zij niet kun nen instaan voor een levering binnen een redelijken tijd". Dit is een opvallend bericht: een tekort aan geschoolde arbeidskrachten in dezen tijd! Van overal en in alle vakken hooren we klagen over een teveel aan arbeids krachten, waardoor werkloosheid is ont staand bericht over een tekort aan ar- staan bericht over een tekort aan ar beidskrachten, geschoolde arbeidskrachten. Let wel: geschoolde arbeidskrach ten. Bestaat er ook niet in andere vakken, ook in ons land, een zeker tekort aan geschoolde arbeidskrachten? En zal dit tekort straks, als er een oeconomisch betere tijd komt en dien mogen we zeker verwachten niet sterk gevoeld worden? Deze periode van werkloosheid, ook on der de jongeren, kan uitstekend worden benut, om vak-bekwaamheid te leeren. M o et worden benut, om klaar te staan, als de oeconomisch betere tijd er is! De activiteit moet gespannen zijn naar dien komenden beteren tijd. Als wij in Nederland dan 'ns goede arbeidskrachten tekort zouden komen! als wij in Leiden dan 'ns goede arbeids krachten tekort zouden "komen! Door eigen schuld!. Wij herhalen hier wat Leiden betreft dat de opwekking van den Leidschen textielfabrikant, den heer Schrandt, waar op wij dezer dagen de aandacht richtten, om n.l. in Leiden een textielschool te stichten, de aandacht van autoritei ten moet hebben. De bekende Leidsche textiel-industrie kan in de toekomst alleen bloeien, als er klaar staat een corps van gaed-geschooolde arbeiders! Vrijmetselarij en Volkenbond In de Gelderlander van 13 Mei jl. wordt gewezen op een artikel van den journalist J. van Term, die documenten publiceert omtrent het Congres van Vrijmetselaren, in Juni 1917 gehouden in Parijs. Op dit Congres werd de oprichting van een Vol kenbond besproken,en plannen daarvoor ontwikkeld. Hieruit zou blijken dat de Volkenbond een magonnieke schepping is. Wij zouden hierop een kantteekening willen maken. Vanaf het begin van den wereldoorlog stond het denkbeeld om een duurzame vre de te verkrijgen door de oprichting van een bond der volkeren vooraan in de be langstelling. Voordat het Vrijmetselaars- congres van Juni 1917 (dat reeds in aller lei boeken séaat beschreven) zijn plan ont wikkelde, waren minstens vijftien soort gelijke plannen in meer of minder uitge- werkten vorm verschenen, uitgaande van particulieren en van vereenigingen van allerlei schakeering. Het aantal ontwerpen dat het licht zag tusschen midden 1917 en eind 1918 bedraagt wel het dubbele. De bekende oproep van Benedlctus XV om tot een rechtsordening over te gaan, da teert van 1 Aug. 1917. Men vindt al deze plannen, en de uitgebreide literatuur hier over vermeld in h.t bekende handboek over den Volkenbond van Schlicking Wehberg. En welke groote activiteit in ons dierbaar land ontwikkeld is, vooral onder leiding van Mr. Loder, kan men le zen in het boek „De donkere poort" van Ritter. Dat de Volkenbond een magonnieke schepping zou zijn, is onjuist. Dat de Loge een krachtige invloed heeft uitgeoefend op het ontstaan van den Bond, en ook thans nog tracht haar invloed te doen gelden, is wel zéér waarschijnlijk. Dat moet voor ons Katholieken een re den zijn tot voorzichtigheid en tevens een prikkel om de juiste beginselen, die aan den Volkenbond ten grondslag liggen, met alle kracht te steunen. Wij moeten niet wéér achter blijven, zooab wij een halve eeuw geleden achter bleven bij de nood zakelijke sociale hervorming uit wantrou wen tegenover de actie der socialisten. R. REGOUT S.J. St. Canisius-College. „Geld." EIGENAAR BIJ SPRONG IN HET VANGZEIL VERONGELUKT. OVERIGE VEERTIEN INWONENDEN GERED. Een geweldige* brand, zooals in geen jaren in Groningen heeft ge woed, heeft gisternacht het beken de café-restaurant „Suisse" in de Heerestraat verwoest, waarbij één doode en één gewonde te betreu ren zijn. Om half drie ontdekte de surveilleeren- de agent van politie, Hoek, een rookzuil aan de bovenzijde van het café „Suisse". Hij alarmeerde de brandweer en maakte nog verder alarm. Men begon met de inwoners, die hun slaapplaats allen boven in het uit drie ver diepingen bestaande gebouw hadden, te wekken en wel door het intrappen van deuren en het afschieten van revolvers. Hierdoor werden de inwoners, in totaal 12 personen, gewaarschuwd. Dit was ook hoog noodig, want binnen een minimum van tijd sloegen de vlammen fel uit. Van de inwoners wisten vijf dienstmeis jes en twee koks zich aan de achterzijde langs de brandladder te redden. Drie personen in het vangzeil gesprongen De eigenaar van „Suisse", de 45-jarige heer B. Homan, die met vrouw en kind een slaapkamer op de tweede étage aan de voorzijde had, konden niet meer langs de brandladder naar beneden. Mevrouw Homan sprong van uit de tweede verdie ping in het inmiddels door de brandweer, politie en publiek uitgespreide vangzeil. Zij kwam behouden op den grond. Vervolgens liet de heer Homan zijn 13- jarig zoontje langs een touw naar bene den zakken, waardoor de jongen eveneens behouden kon worden opgevangen. Noodlottige missprong Toen gebeurde het vreeselijke: De heer Homan, die vermoedelijk nog teruggegaan is om een geldkistje te hal len, verscheen even later voor het raam, sprong naar beneden, doch kwam met het hoofd terecht tegen een vooruitstekend balkon van de eerste étage. Hij werd hier door zwaar gewond en toen men hem uit het vangzeil haalde, bleek hij reeds te zijn overleden. Twee huisknechts hebben zich langs een anderen trap kunnen redden, doch een van hen, de bejaarde heer Bulstra, werd hierbij gewond. Hij is naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. De an dere huisknecht kwam er goed af. Het blusschingswerk Inmiddels had de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt het gebouw, dat als een fakkel brandde, aan de voor zijde, dus in de Heerestraat, aangetast met vijf stralen op de waterleiding, terwijl het vuur aan de achterzijde, in de Gelkinge- straat, werd bestreden met vier stralen op de stoomspuit, welke water verkreeg uit het reservoir, dat zich bevindt op de Groo te Markt, onder den grond. Door deze negen stralen werd een enorme hoeveel heid water gedurende anderhalf uur in het perceel bespoten. De bewoners van de aangrenzende hui zen hadden intusschen htm woningen moe ten verlaten. Na ongeveer vijf kwartier hard werken van de brandweer, die door de politie uit stekend werd terzijde gestaan, kon men aannemen, dat het gevaar voor uitbreiding geweken was. Het gerucht, dat zich nog twee dienstmeisjes in het brandende per ceel zouden bevinden, bleek gelukkig niet waar te zijn. Al het personeel werd onder gebracht in het hotel Elzenga. Om half vijf kon de stoomspuit inrukken en werd in de Heerenstraat het nablusschingswerk voortgezet. Het café is van binnen geheel uitgebrand en verwoest. De beide aangrenzende perceelen kregen groote waterschade. Omtrent de oorzaak van den brand valt niets te zeggen. Het café is om één uur gesloten, om twee uur waren allen in die pen rust. Eenige dagen geleden ook reeds brand Vast staat, dat het vuur moet zijn ont staan in de keuken, welke zich op de tweede étage bevindt. Eenige dagen gele den had de brandweer ook al assistentie verleend bij een begin van brand in de Keuken van dit restaurant. De schade wordt door verzekering ge dekt. Een woord van hulde voor brandweer, politie en publiek die alles hebben gedaan wat zij konden is hier alleszins op zijn plaats. Hef busschingswerk geschiedde onder leiding van den commandant van de brand weer, den heer P. Ploegh. Deze was met het nabluschingswerk zoo tijdig gereed, dat het verkeer en tramverkeer in de Heerstraat gistermorgen om zeven uur weer een normaal verloop had. Door het afschieten van de revolvers door acht agenten en een inspecteur werden alle be woners van de Heerestraat en omgeving uit hun bed gehaald, zoodat er ondanks het nachtelijk uur veel publiek op de been was. Op het terrein van den brand waren mede aanwezig de burgemeester van Gro ningen, mr. Cort van der Linden. Brandende sigaret de oorzaak Nader wordt gemeld, dat de oorzaak moet worden gezocht in het achteloos weg werpen van een sigaret.op de eerste éta ge en nog wel op een'plek, waar zeer veel passage is, zoodat het niet te begrijpen is, dat de brand niet eerder is ontdekt. Nader is gebleken, dat zich bij het uit breken van den brand niet twaalf maar vijftien personen zich op de bovenste étage bevonden, die allen, gedeeltelijk in nachtgewaad, zijn gevlucht. De druk op de waterleiding, welke naar men weet, de Matste weken moeilijkheden opleverde, liet gelukkig tijdens het blusschingswerk niets te wenschen over. De toestand van den 21-jarigen huis knecht G. Bulstra, die eveneens in het vangzeil was gesprongen en daarbij een beschadiging aan een wervel opliep, was gisteiavond niet ongunstig. De heer Homan was een, vooral in kringen van de paardensport, zeer beken de persoonlijkheid. Den geheelen dag verdrongen zich drom men belangstellenden voor het uitgebran de perceel. Zware brand te Waalre. Drie boerderijen, twee landbouw- schuren en een hooimijt verbrand. De gemeente bezit geen brandweer Woensdagmiddag, even voor twee uur, ontdekten de bewoners van de boerderijen op het Timmereind 5 te Waarlre een be gin van brand. Daar het vuur door den sterken Noord-Oostenwind snel werd voort gejaagd, vatte spoedig het strooien dak vlam en korten tijd later was de boerde rij één vuurpoel. Het gezin van den land bouwer Martin Wijlaars, bestaande uit drie personen, kon zich ternauwernood in vei ligheid stellen. Daar niemand vermocht het vuur te stui ten de gemeente bezit geen brandweer werd na korten tijd de belendende boer derij, toebehoorende aan den landbouwer H. van Mol, aangetast. Deze hofstede was onbewoond en onderging hetzelfde lot als de eerste boerderij. De wind droeg het vernielende element toen verder naar de boerderij, bewoond door H. van Mol, welk pand eveneens tot den grond toe afbrandde. Bovendien brandden de aan de over zijde van den weg gelegen twee groote landbouwschuren en een hooimijt, alle het eigendom van den landbouwer Van Mol, af. De geheele landbouwinventaris en de in boedel van de, twee bewoonde boerderijen ging verloren. Van het huisraad van den landbouwer van Mol kon slechts een klein gedeelte worden gered. Eenig pluimvee kwam in de vlammen om. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak van den brand is niet bekend. De wereld in vogelvlucht Nu de verovering van Abessynië door Italië een voldongen feit is geworden en Italië dus tevreden is gesteld, stelt de Duce alle pogingen in het werk om weer goede maatjes te worden met den Volken bond en de samenwerking te herstellen met Frankrijk en Engeland. Zijn voor naamste tegenstander is natuurlijk Enge land en Mussolini doet alle mogelijke be loften en toezeggingen om Engelands vrees voor een uitbreiding van het nieu we Romeinsche Imperium ten koste van het Engelsche Imperium weg te nemen. De verzekering wordt gegeven, dat de Duce niet streeft naar uitbreiding van het Rijk in Noord-Afrika en Mussolini is zelfs bereid te overwegen, alle blanke troepen uit Lybië terug te trekken. Nu hebben verzekeringen en beloften slechts betrekkelijke waarde. Italië is voorloopig bevredigd, maar hoe lang zal dat duren? De man, die in dit opzicht het meest pessimistisch is, is Eden, de tegen woordige Engelsche minister van buiten- landsche zaken. Vandaar, dat van Ita- liaansche zijde wenken worden gegeven, dat Eden eèrst moet verdwijnen wil men tot overeenstemming komen Dat de on derhandelingen gemakkelijk zullen gaan, wordt niet verwacht, en men meent, in Engeland, dat als de Volkenbondsraad in Juni bijeenkomt, men nog weinig gevor derd zal zijn. Engeland is blijkbaar niet geneigd om het na de ernstige ruzie da delijk maar weer „af te zoenen". Brandstichtersbende te Eindhoven aan het werk Na een openbare school en het Chicago-Theater thans het R. K. Vereenigingsgebouw In vlammen op gegaan Schade f75.000 Hedennacht te omstreeks twaalf uur brak een felle brand uit in het gebouw van de R.K. Werkliedenvereeniging te Eind hoven, dat aan de voorzijde aan de Wal en aan de achterzijde aan de Paradij slaan ge legen is. Dit groote complex van gebouwen is grootendeels in vlammen opgegaan. Omwonenden hadden het vuur ontdekt en waarschuwden de brandweer, wier ge bouw vlak bij het brandende gebouw ge legen is. De brandweer rukte direct met al het beschikbare materiaal uit en tastte het vuur aan twee zijden tegelijk met vele stralen aan. De spuitgasten klommen op de aangrenzende gebouwen om de gewel dige vuurzee te bedwingen. Langzaam wonnen zij terrein en omstreeks kwart over twee kon, hoewel het vuur nog hevig woedde, aangenomen worden, dat de brand geen grooter omvang meer aan kon ne men. De groote zaal en het tooneel waren toen echter reeds totaal uitgebrand. Ook het café, dat aan den ingang is gelegen en de daarboven gelegen vergaderzalen als mede de bureaux van den secretaris wa ren deels door het vuur vernield. Het gebouw, dat vrij groot is en aan de R.K. Werklk-denvereeniging behoort, is verzekerd. Toen de brandweer ter plaatse ver scheen, ontdekte men op het tooneel een vuurhaard. Vermoedt wordt, dat men hier te doen heeft met het werk van een brandstichtersbende, door wier toedoen ook reeds de openbare school aan de kei zersgracht en het Chicago-theater in de Rechtestraat aan de vlammen ten prooi zijn gevallen. In het gebouw was op den avond tevo ren (Hemelvaartsdag) niet vergaderd, ter wijl omstreeks elf uur de laatste bezoekers het café hadden verlaten. Omstreeks twaalf uur, toen de brand reeds door omstanders was ontdekt, be merkte de bewoner van het café rook in de zaal, terwijl bleek, dat ook het toonel in de groote zaal reeds vlam had gevat. Het vuur vond daar gretig voedsel in op geslagen tooneel-materiaal, terwijl ook het vele houtwerk in de zaal een gemak kelijke prooi voor de vlammen was. Te goed half drie hedennacht was men 't vuur volkomen meester. Toen bleek, dat het café en de daarboven gelegen locali- teiten wel waterschade hadden gekregen, doch geen brandschade hadden opgeloo- pen. De totale schade wordt op 75.000 ge schat. Wat de oorzaak betreft, daaromtrent s+aat nog niets vast. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Kardinaal Leplcier overleden. (2de blad). Mgr. de la Villerabel verklaart zich te onderwerpen aan het kerkelijk gezag. (2de blad). Het overlijden van mgr. Diaz, aartsbis schop van Mexico. (2de blad). Nederlandsch schip op de Engelsche kust vergaan? (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. Uitvaart en begrafenis van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen. (4de blad). Mededeelingen inzake de ondermelk- regeling (2de blad). Het collectief contract in het bloembol- lenbedrijf (2de blad). Woensdag en gisteren hebben zich ge kenmerkt door zware branden. Te Gronin gen verbrandde het café-rest. „Suisse", waarbij de eigenaar, na een sprong uit de tweede verdieping, om het leven kwam. Te Eindhoven brandde het gebouw van de R.K. Werkliedenver. af, te Waalre gingen drie huizen in de vlammen op. (1ste blad). Dr. Veeneklaas bij auto-ongeluk te Er- melo gewond. (Gem. Ber. 4de blad). Meerdere verkeersongelukken. (Gem. Ber. 4de blad). LEIDEN. Ovctrleden is in de Missie van China' onze oud-stadgenoot de weleerw. pater Humilis Castelein O.F.M. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Triton wint de Varsity, Njord behaald twee eerste prijzen. (3de blad). Nieuw Ned. zwemrecord 10x100 M. vrije slag. (3de blad). Successen onzer Ned. ruiters te Brussel. (4de blad). fr r- Tjfr r* S A\ PATER HUMILIS CASTELEIN O.FJVL t Gisteren is bjj het Provincialiaat te Weert een telegram ontvangen, dat de weleerw. pater Humilis Castelein O.F.M., Missionaris in Zuid Shansi, overleden is. Nadere bijzonderheden werden niet ver meld. Den Pastoor van de „Hartebrug" werd dit bericht telephonisch vanuit Weert me degedeeld, om aan de zwaar-getroffen ouders van den Missionaris de droeve tij ding te gaan brengen. Pater Humilis Castelein, die 34 jaar oud was, heeft 7 April 1931 in de oude „Mon

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1