23.- Uitvaart en begrafenis van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen Wat een coupe! Kreymborg ZONDAG, VERKIEZINGSDAG IN BELGIË VRIJDAG 22 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 Een innig medeleven met het verschei den van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, titulair-Aartsbisschop van Selimbria en voordien Aartsbisschop van Utrecht, uitte zich vandaag in de groote belangstelling, waaronder het stoffelijk hulsel van den door zijn langdurige ziekte zoo zwaar be proefden kerkvorst ten grave werd gedra gen. Werden gisteravond de Metten, waarbij Plebaan J. B. A. Batenburg agens was en die door de scola cantorum van het Groot Seminarie Rijsenburg werden gezongen, reeds door een talrijke schare geloovigen bijgewoond, vanmorgen was de metropoli- taankerk van St. Catharina aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht gevuld met een dichte menigte, waartoe talrijke kerkelijke en wereldlijke autoriteiten behoorden. Het koor was met zwaar rouwfloers be hangen, in het midden was de kist met het stoffelijk overschot van mgr. Jansen opgebaard met de teekenen der bisschop pelijke waardigheid, mijter en staf. Om tien uur vingein de Lauden aan, waarbij plebaan Batenburg als agens fun geerde. Hierop volgde te half elf de Uit vaart. Zacht klonken de stemmen der zangers, die de Gregoriaa nsche Mis voor de overldenen zongen: requiem aeternam dona eis domi- ne, Heer geef hem de eeuwige rust. Het H. Offer werd opgedragen door Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. dr. J. de Jong, geassisteerd door Mgr. J. G. van Schaik, proost van het metropo- litaan kapittel als presbyter-assistens. Troon-diakens waren de hoogeerw. hee- ren kanunnik H. J. Koopmans, president van het Klein Seminarie te Apeldoorn en kanunnik J. H. Scholten, deken en pastoor te Oldenzaal, als diaken fungeerde de hoogeerw. heer kanunnik F. A. H. van de Loo, officiaal van het aartsbisdom, als sub diaken de hoogeerw. heer kanunnik G. Vos kuilen, pastoor te Arnhem. De lagere functies werden verricht door theologanten van het groot-seminarie te Rijsenburg. In het priesterkoor hadden plaats geno men: Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, pauselijk internuntius, de bisschoppen van Breda, 's-Hertogenbosch, Roermond en Haarlem, HJi. H.H. Exes. Mgr. P. Hopmans, Mgr. A. F. Diepen, Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, en Mgr. J. P. Huibers; de hoogwaardige abten pater dom J. de Puniet van de St. Paulus- abdij te Ooster hout, pater Columbanus Tewe van de St. Benedictusabdij te Achel en pater Ga- briël v. d. Moosdijk van de abdij „Sion" te Diepenveen; De geheim kamerheeren van Z. H. den Paus, Mgr. dr. M. J. Schraeder, Mgr. prof. dr. J. H. E. J. Hoogveld, en Mgr. dr. Th. J. F. Verhoeven, de hoogeerw. heer en ka nunniken en eere-kanunniken van het me- tropolitaan kapittel. Op de voor hen gereserveerde plaatsen in de kerk werden opgemerkt: de hoogeerw. paters provinciaals van di verse orden en congregaties, de hoogeerw. heer G. C. Hartmann, president van het Groot-Seminarie te Rijsenburg, de hoog eerw. heeren dekens van het aartsbisdom: prof. dr. F. van Welie, rector-magnificus van de R.K. Universiteit te Nijmegen; de beide nog in leven zijnde klasgenoo- ten van den overleden oud-aartsbisschop, de zeereerw. heeren A. J. M. van Aken, pastoor te Werkhoven en W. G. J. de Haer, rector van het St. Elisabeth-gasthuis te Arnhem, de pastoors van de stad Utrecht, professoren van het Groot-Seminarie te Rij senburg en het Klein-Seminarie te Apel doorn, de oud-kapelaans van Z. H. Exc. Mgr. Jansen, gedurende de jaren van diens pastoraat, talrijke heeren pastoors en ka pelaans van parochies uit het aartsbisdom, prioren en rectoren van kloosters in het aartsbisdom gevestigd en de algemeene provincialen oversten van congregaties uit het aartsbisdom en de oversten van reli- gieuse huizen en instellingen uit de stad Utrecht. Van de wereldlijke autoriteiten noe men wij: de heeren Jhr. mr. C. A. J. van Sasse van Ysselt, en mr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen, vertegenwoordigers van de Sou- vereine Orde van Malta, Z. Exc. mr. J. R. H. van Schaick, curator van de R.K. Uni versiteit, Z. Exc. Waclaw Babinski, gezant van Polen, mr. J. P. Fockema Andreae, Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, oud-burgemeester van Utrecht; De te Utrecht woonachtige leden van de Eerste en Tweede Kamer der Sta ten-Gene raal, de R.K. leden van Ged. Staten van Utrecht, de burgemeester, wethouders en gemeente-secretaris en R.K. raadsleden van Utrecht, dr. H. Th. 's Jacob, oud-commis saris van de provincie Utrecht; de president-curator en curatoren van de R.K. Universiteit en mr. E. v. d. Hey- den, secretaris van den academischen se naat der R.K. Universiteit; de R.K. hoogleeraren van de Rijks Uni versiteit te Utrecht; de garnizoens-com- mandant van Utrecht en vele anderen. De lijkrede. Na de H. Mis hield de hoogeerw. heer Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het aartsbisdom de lijkrede, waarin hij vooreerst een levensschets gaf van Z. H. Exc. Monseigneur Joannes Hemricus Ge- rardus Jansen. De gewijde spreker zag den overledene als een man van groot geloof en onbe grensd godsvertrouwen, waarvan niet alleen zijn persoonlijk zieleleven, door drongen was, maar waarin voor hem ook de stuwkracht was gelegen van geheel zijn priesterlijken en bisschoppeüjken arbeid. Dat groote geloof droeg hij diep in het hart als het erfdeel der vaderen. De liefde voor de hem toevertrouwde zielen dreef hem tot gestadigen arbeid, een nooit rustende be drijvigheid. Zijn liefde was groot en breed genoeg om allen te omvatten zonder on derscheid, al ging zij dan vooral tot de ar men en behoeftigen in allerlei vorm, ook tot degenen, waaraan anderen wellicht te weinig dachten. Wie herinnert zich niet zijn groote rede voor de kruistocht der hel pende liefde, zijn persoonlijk collecteeren in de kathedraal, wie denkt niet aan zijn roerende zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind. Die liefde en toewijding deinsde voor geen persoonlijke offers te rug, hoe groot ook. Ik verraad geen gehei men, aldus Mgr. Huurdeman, wanneer ik hier zeg, dat schier geheel zijn persoonlijk venmogen door zijn handen is gegleden in de handen, die zich uitstrekten naar zijn helpende liefde. Het was zijn brandende liefde voor het heil der zielen, die aan zijn woord zoo groo te welsprekendheid gaf. Het was hem een behoefte de schare toe te spreken, waar en zoo dikwijls er maar gelegenheid voor was. Hij meende in zijh plicht te kort te schieten, wanneer hij zulk een gelegenheid liet voorbijgaan. Daar is menig woord van hem door ge heel de pers gegaan en niet enkel de ka tholieke, hetzy in toespraak, hetzij In her derlijk schrijven vervat, dat blijkbaar diep was doorgedrongen in de hoofden en har ten der toehoorders en verdiende met zorg bewaard te worden. Het was wederom de liefde voor het heil der zielen, die hem dreef tot de stichting van het nieuwe seminarie, tot de stichting van niet minder dan vijftien nieuwe paro chies. Liefde voor het heil der zielen was het, die zijn groote belangstelling deed uitgaan naar de jeugd, waarvoor hij en als pastoor en als aartsbisschop geheel de kracht van zijn persoonlijkheid heeft gegeven. Naar de pers, den radio-omroep, de goede film en zooveel andere middelen, die de zielzorg konden dienen. Hij was inderdaad de goede herder, die geheel zijn leven en al zijn levenskracht wegschonk aan zijn schapen. Datzelfde geloof, dat bij dezen Joannes zoo bijzonder in de liefde zich naar buiten toonde, was ook de bron en de grondslag tevens, waaruit zijn onbegrensd godsver trouwen voortkwam en waarop het be rustte. Menigeen is verrast geworden, wanneer hij bij dezen priester en bisschop soms een moed en durf ontwaarde, welke hij bij een man van zijn statuur nooit had vermoed. Geen overmoed of roekelooze durf moet men hier zoeken, het was zijn groote Gods vertrouwen, dat hem dan boven zijn eigen natuurlijk vermogen verhief en kracht gaf en tot moedige en gedurfde daden bracht. Deze bisschop is meermalen in zijn priesterlijke leven voor een moeilijke taak gesteld; maar altijd heeft hij ook de moei lijkste taak blijmoedig aanvaard in het volle vertrouwen, dat God zijn krachten zou schragen en Gods genade zou aanvul len wat hij meende of wilde dat hem ont brak. Ook wanneer de tegenslag en teleurstel ling zijn werk ten deel viel, dan kon hij daardoor zwaar getroffen worden en dat allersmartelijkst aanvoelen, maar zijn Godsvertrouwen werd nooit geschokt, zijn geloof in God's leidende voorzienigheid nooit aan het wankelen gebracht, integen deel scheen het dikwijls door tegenslag en teleurstelling juist te groeien en te bren gen tot een aigeheele berusting in en on derwerping aan Gods H. Wil. Zoo was het bij zijn leven, zoo was het bij zijn ziekte en dood. Wü allen voelen aan hoe tragisch dit le ven is geëindigd. Ook hier heeft hü den Wil Gods ten volle erkend en lief gehad en tot het bitter einde toe, het neerleggen van den herderstaf over zijn geliefd dio cees, het offer gebracht dat Gods Voorzie nigheid van hem vroeg. Men moet niet denken, dat zijn karakter hem dat gemakkelijk maakte. Integendeel, van nature was hij tot zwaarmoedigheid geneigd, hij tilde zwaar, hij leefde moeilijk en daarom moet men nog meer bewonderen de groote geloofskracht, die hem bezielde en die hem boven zijn natuurlijken aanleg en persoonlijke gesteldheid uit heeft op geheven tot dat groote Godsvertrouwen, dat geheel zijn leven kenmerkt en dat zijn ziel, by het breken van de banden des lichaams, zal hebben doen opgaan tot God, juichend met de H. Kerk, wier trouwe dienaar hij was tot den dood: „Op U, o God, heb ik gehoopt en in eeuwigheid zal ik niet beschaamd worden". De Vicaris-Generaal eindigde zijn lijk rede met het vragen van voortdurende ge beden voor de ziel van deen overleden Aartsbisschop. Na de plechtigheid gaven alle bisschop pen de absoute bij de baar. Daarna werd de kist naar buiten gedra gen, waar zich een groot aantal belangstel lenden had opgesteld. Velen, die den rouw dienst in de kerk hadden bijgewoond, voeg den zich in den stoet achter de rijtuigen en vergezelden den beminden aartsbisschop op zyn laatsten tocht. Via de Maliebaan, waar de leerlingen van het R.K. Lyceum zich voor de school hadden opgesteld, ging het naar de R.K. Begraafplaats aan de Bilt- straat waar alleen genoodigden toegang hadden. Een groot aantal deputaties van vereenigingen vormden hier met omfloerste vaandels een eerewacht. De beaardingsplechtigheden werden hier verricht door den oudste der Nederland- sche bisschoppen, Z. H. Exc. Mgr. P. A. W. Hopmans, bisschop van Breda. Tenslotte hebben de aanwezigen een laatsten groet aan den grooten doode gebracht. KERKNIEUWS Benoemingen Paters Dominicanen. Door Z.H.Exc. den Aartsbisschop van Utrecht is benoemd tot kapelaan te Utrecht H. Dominicus, den weleerw. pater J. Fréhe. Door Z.H.Exc. den Bisschop van den Bosch is benoemd tot pastoor te Neerbosch, H. Antonius, Abt, de zeereerw. pater A. Daniels, tot pastoor te Langenboom de zeereerw. pater J. Hillen en tot assistent in Langenboom de weleerw. pater A. Luijkx. Door Z.H.Exc. den Bisschop van Haar lem is benoemd tot pastoor te Rotterdam, O. L. Vr. v. d. H. Rozenkrans de zeereerw. pater H. Bartel, tot kapelaan te Ar- >r- dam H. Thomas van Aquino, de wr v. pater W. Tünnissen, tot kapelaan te t.ot terdam H. Hart van Jesus, de weleerw. pater P. Trooster, tot assistent te Alkmaar H. Joseph, de weleerw. pater F. Jansen en tot assistent te Schiedam H. Joannes Bap tist, de weleerw. pater J. van Gent. Ja, maar dat ia ook een van die over heel Nederland beroemde Waarborg-Costuums! In alle kleuren en alle maten, reeds vanaf Kreymborg's populaire costuumi 9/5 i2.50 14J5 17.50 Waarborg - costuums alléén verkrijgbaar WILT U IETS WETEN? Vraag: Hoeveel moet men bezitten, om aangeslagen te worden voor een dienstbode in de personeele belasting? Antwoord: De personeele belasting (ook wegens het houden van dienstboden) wordt geheven onafhankelijk van iemands inkomen of vermogen. Wel zijn er eenige gevallen, waarbij vrijstelling wordt ver leend van de personeele belasting wegens het houden van een dienstbode. Bijv. wanneer iemand slechts één vrou welijke dienstbode heeft en drie of meer kinderen beneden de 20 jaar bij zich heeft inwonen; of, wanneer iemand weduwnaar is of zijn vrouw wordt wegens ziekte elders ver pleegd, dan is de eenige vrouwelijke dienst bode vrij; dienstboden, die familie zyn in den eer sten, tweeden of derden graad van den ge ne, bij wien zij ln dienst zyn, zijn vrij; eveneens vrouwelijke dienstboden, die op 1 Jan. van het belastingjaar nog geen 18 jaar zijn of reeds 65 jaar zijn. Vraag: 1. Wat is de beteekènis van een vingerring met de afbeelding van een De omstandigheden laten geen optimistische verwachtingen voor de Katholieke Partij toe En dat, waar juist thans de Katholieke Partij en Vlaanderen sterke leiders dringend noodig hebben (Van onzen Correspondent) BRUSSEL, 21 Mei 1936. Zondag as. komt er gelukkig een einde aan den stormachtigen verkiezings strijd in België. Eenige millioenen kiezers zullen dan, na eenige maanden aan een op- zweepende propagandastorm te hebben blootgestaan, trachten een goede keuze te doen uit de 193 lijsten met meer dan dui zend namen die hen worden voorgelegd. Veel is er reeds over de politieke ver wachtingen in België geschreven. Daarvan is een belangrijk deel hypothese: de wensch is vooral in politiek opzicht de vader van de gedachte. Maar iets zekers is er toch wel: de zekerheid, dat deze verkiezingen een resultaat zullen hebben, dat voor de Katholieken in België onvoordeelig zal zijn. Als nuchtere, niet belanghebbende en zakelijk-objectieve waarnemer komen wij, na deze maanden de ontwikkeling der ver houdingen van nabij te hebben gevolgd, tot deze meening, dat er alle reden is om èn als Katholiek èn als Vlaming ernstig be ducht te zyn voor den afloop dezer Belgi sche kamerverkiezingen. Deze meening dienen we voor onze lezers wellicht te verdedigen. Daartoe voeren we dan aan eenige feiten, zooals die zich in den afgeloopen tijd hebben vastgezet. Anderhalf jaar geleden zijn voor het eerst in 't openbaar de toesstanden aangeklaagd die bestonden in kringen der hooge finan- cdeele wereld. Bij de debacle van eenige voorname bankinstellingen werd de eone Katholieke-politieke voorman na de andere gecompromitteerd. Toentertijd hebben wij in onze reportage erop gewezen, dat het ge lukkig was, dat men nog ruim een jaar van de kamerverkiezingen verwijderd was. Men had toen nog den tijd om groote schoon maak te houden, zoodat men weliswaar met gehavende, maar dan toch onbesmette Ka tholieke rangen in den strijd kon gaan. He laas, die kostbare tijd is niet gebruikt om te zuiveren, maar om te krakeelen zonder succes. De zuiveringsarbeid werd aan an deren overgelaten. Rex met zijn leider Degrelle kwam op de proppen, zette de zeilen naar den bollen wind en joeg sui zend rond, overal de aandacht trekkend, het publiek meesleepend, nieuwe verwachtin gen wekkend. „Christus Rex", dat was de leuze waarmee Degrelle zijn onpolitieke (berniieu wingsbeweging inzette, toen hij nog geen parlementaire aspiraties had. Toen kwam er de verzoeking. Degrelle droomde van Hitler, van diens veroveren van den staat door het parlement en Degrelle wierp zich midden in de politiek, d.w.z. verplicht te zichzelf -tot allerlei concessies en oom- promissen en het werd eenvoudig „Rex". De schandalen waren de olie waarmede hij zijn politieke racewagen stookte, hij raas de rond eerst door het Waalsche land, dan door het Vlaamsche, begeestering brengend bij de jeugd om het vuur zijner beweging, bij de ontgoochelde ouderen om de ver wachting die Rex wekte als wrekende ge rechtigheid. Bij het vorderen van den kiesstrijd is ook Rex niet onbesmeurd gebleven en zal zeker niet overal het succes behaald wor den dat men, gezien de belangstelling voor haar meetings, zou kunnen verwachten, maar zeker is het toch wel, dat Rex een flink aantal stemmen zal behalen. Ziedaar het eerste verlies, dat de Katho lieke Partij leiden zal. Een andere partij, die onmiskenbaar de wind in de zeilen heeft, is de socialistische, de Belgische Werklieden Partij. Het merk waardige is, dat deze partij ook haar bank schandalen heeft gehad, ook gecompromit teerde leiders heeft, doch dat dit schijn baar niet half zoo erg gevonden wordt als bij de Katholieke Partij. De socialisten echter hebben een jaar van geweldige pro paganda op staatskosten achter zich. Eerst heeft zij de massa gebiologeerd met haar propaganda voor het Plan van Arbeid. En na toegetreden te zijn tot de Regeering né de devaluatie is zij aan de uitvoering van dat Plan gaan werken. Zonder verantwoor delijk te zijn voor al of niet welslagen, de verantwoordelijkheid immers leggend op de schouders der drie-partij enregeering van Zeeland. Op de belangrijkste posten stonden en staan nog socialisten, die alle gunstig uitgevallen werken als socialistische suc cessen beschouwen, de minder gunstige dingen evenwel voor rekening der geheele regeering laten. Zoo is dit laatste jaar een propagandajaar voor de socialisten gewor den, waarbij de departementen, de regee- ringsdiensten tot het N.I.R. incluis een rol hebben moeten spelen. In Katholieke krin gen is dan ook niet ten onrechte deze regee ring van Zeeland het gratis-reclame insti tuut der socialisten genoemd. De socialisten, hebben het zoo bond durven maken, wijl ze beseften uiteindelijk van den heer van Zeeland weinig last te zullen hebben, omdat het diens belang was, dat deze regeering bij elkaar zou blijven om zijn devaluatie-expe riment niet te doen mislukken. Dat zal een tweede verlies voor de katholieke partij brengen. Resten nog de kansen, die de Vlaamsch- nationaldsten, georganiseerd in 't Vlaamscto- Nationaal Verbond hebben. In den allerlaatsten tijd heeft er in Vlaan deren een loutering inzake de Vlaamsche gedachten plaats. Waar Vlaamsch-Nationaal besef tot voor kort nog geen ingang kon vinden, daar dringt het thans onmiskenbaar door, zoodat de Vlaamsch-Nationale stem ook op vergaderingen door klinkt, waar zij vroeger niet werd geduld. Dit en de ont goocheling, die men met zoo menigen el ders staande politieken voorman heeft op- geloopen, heeft zeer zeker breeden kring doen inzien, dat het nuttiger is de conse quenties der Vlaamsch-nationale gedachte ook in het stemhokje te trekken, dan voort te blijven gaan met te hinken op twee ge dachten. Of het V.N.V. die mieuw-geaarden zal opvangen? De onderlinge twisten en verdeeldheden in het Vlaamsche nationale kamp hebben ongetwijfeld velen aanvan kelijk de lust benomen zich ermee in te laten. Doch nu in den laatsten tijd de eens gezindheid is hersteld en vooral, nu men in verschillende arrondissementen met flinke persoonlijkheden op de lijst is opgekomen, maakt het V.N.V. ongetwijfeld geen slechte kans om zijn rangen te versterken. Ook dit is een verlies, het derde, voor de Katholieke Partij. Wat dat worden moet? Wat hebben de Katholieken elders te ver wachten van een socialistische overwin ning? En zou het in België anders gaan, waar de socialistische heethoofden in anti- Katholiek optreden eveneens voor niets staan. Gesteld nu, dat het waar zal zijn, dat de socialisten een dusdanige overwin ning behalen, dat zij bijna alleen regeeren kunnen (de liberalen immers zullen hun gang naar het „niets" ongetwijfeld' voort zetten), gesteld, dat de Waalsche Rex-bewe ging erin slaagt ook in het Vlaamsche land candidaten verkozen te krij gen, welke Vlaamsche gekozenen mede den framskil- jonschen wagen zullen moeten vooruittrek ken, gesteld ook al dat het V.N.V. erin mocht slagen bij zijn weinige vertegenwoor digers in het parlement nog een paar nieuwe te voegen, wat hebben dan de Ka tholieken in België, wat hebben dan de Vlamingen in België te verwachten? De schandaal-critiefc heeft vooral slachtoffers gemaakt onder de gekozenen en in het Vlaamsche land. We laten ons hier niet er over uit of dit terecht of ten onrechte ge schied, we nemen echter het feit, dat poli tieke leiders van het voorplan verdreven worden, voor wien wij nog geen „eben- bürtige" plaatsvervangers zien komen. En dat in een tijd, dat wereldbeschouwingen ia geweldige botsing komen en dat op natio- naal-staatkundig gebied de nationale ge dachte hoe langer hoe sterker opborrelt. En niet dan met angstige beklemming denken we aan het sombere woord, dat de onvergetelijke leider der Kath. Party in België, Woeste z.g. eens sprak: „De Ka tholieke Partij zal aan de financiën ten on der gaan". Vraagt men ons thans om een concrete voorspelling van den uitslag, dan antwoor den wij die niet te kunnen geven. De poli tieke hartstochten zijn onberekenbaar. Wel begrijpt men na het voorgaande, dat wij voor de Katholieke partij geen lichtpunten zien. Geven we tot slot eenige cijfers der vorige verkiezingen, die onzen lezers toe laten zelf eenige verwachting te vormen. Het aantal kiezers bedroeg bij de laatste verkiezingen in 1932 precies 2.555.743, het aantal geldige stemmen dat werd uitge bracht: 2.335.203. Het aantal kiezers be draagt thans in 1936: 2.652.707. Het aantal stemmen bedroeg in 1932 als volgt: Katho lieken 904.561, liberalen 233.568, Socialis ten 809.486, Vlaamsch-Nationalisten 130.419, Communisten 65.905. Voor de katholieken beteekende zulks 38.7 procent der uitge brachte stemmen, voor de liberalen 14.3, socialisten 37.3, VI. Nat. 5.6, Communisten 2.8. Het aantal zetels in de Kamer bedroeg in 1932: Katholieken 79, liberalen 24, socia listen 73, VI. Nat. 8 en Communisten 3. doodskop op de bovenzijde. 2. Wat is het adres van den radio-ver slaggever Han Hollander? Antwoord: 1. De ring met doodskop schijnt haar bestaan te ontleenen aan een geheime Amerikaansche vereeniging uit de vorige eeuw, die den doodskop tot embleem koos, te dragen op een ring. Heel precies is dit nu niet meer na te gaan. Later is het dragen van zulk een ring naar Europa overgewaaid, waar het slechts als een mo degril is te beschouwen. 2. U kimt hem schrijven p/a Red. „De Telegraaf", Amsterdam. Vraag: Op welke wijze kan men een wit linnen tent waterdicht maken? Antwoord: Er is daarvoor een prepa raat in den handel verkrijgbaar „Furmoto", waarvan de kosten komen op 0.50 per M2. Daarmede Kan ook papier waterdicht ge maakt worden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 13