DINSDAG 19 MEI 1936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het Gouden feest van Alphen's Parochiekerk. 27ste Jaargang No. 8423 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ie voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Inge|onden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 De Vrede. Gisteren hebben, naar schatting, 16.000 vrouwen in Amsterdam een optocht gehou den, besloten met een bijeenkomst op het Paleis van Volksvlijtterrein, waarvan de bedoeling was: te demomstreeren, dat de vrouwen den vrede willen, tegen den oorlog zijn; dat zij haar „vertrouwen schenken in den Volkenbond" (aldus een der spreek sters). Deputaties uit den stoet gingen dat verklaren op het Stadhuis te Amsterdam, aan minister Slingeniberg en op het Perma nente Hof van Internationale Justitie te den Haag. Een dergelijke betooging prijzen wij in de bedoeling Doch ons schijnt zij toe, overbodig te zijn. Overbodig, omdat de vredeswil en de oor- logsafkeer leeft in het Nederlandsche volk, doelbewust en energiek. Het overbodige schaadt niet! kan men ons hier tegenwerpen. En wij willen dit wel toegeven, als dat overbodige in zich niets omvat, wat ver keerd is. Wanneer dit wel het geval zou zijn, dan schaadt het overbodige zeker. Bij zoo'n vredesbetooging worden er echter zoo gemakkelijk beweringen ge daan, welke niet de algeheele instemming kunnen hebben. Daarom getuigt het ook van wijs beleid, dat de Katholieke Vrou wenbond niet heeft willen deelnemen aan dien vrouwen-vredesgang. Ook op dit ter rein moeten de beginselen scherp ge steld en zuiver gehouden worden. Dat kan slechts ten goede komen aan de berei king van het gemeenschappelijke doel. Wij allen willen den vrede. En in het ver langen naar vrede moeten alle Christenen, alle Katholieken vooraanstaan. Wij, Katholieken, bidden God en roepen in de voorspraak van de Koningin van den Vrede, opdat de wereld die onwaardeer bare schat, welke vrede heet, geschon ken zij. De Rijksmiddelen over j Aprii De directe belastingen brachten tot dius- j ver op f 43.830.098 tegen f 37.874.641 in de overeenkomstige periode van 1935, wat j f 5.955.457 meer is. Dit komt door de hooge- re belastingen en ten tweede door het iets j vlugger binnenkomen der uitgezonden aan- i slagen. Op zichzelf zegt deze verhooging j weinig over den gang van zaken. De „overige middelen" daarentegen mo- j gen wèl worden beschouwd als een baro meter voor het economische weer in het land. Ze bleven met f 115.017.689 niet minder dan f 8.823.977 beneden de raming terwijl de achteruitging ten opzichte van dezelfde periode van 1935 f 4.972.851 bedroeg. De achteruitgang in vergelijking met Januari/April 1935 was dus minder dan die ten opzichte van de raming. Hieruit volgt, dat de Regeering het nieuwe jaar 1936 nog met een te optimistischen bril heeft bezien. Het is ditmaal niet de omzetbelasting, die aanleiding is geweest tot den achteruitgang. Want deze blijft niet zoo sterk terug bij de raming. April j!. bracht weliswaar een be langrijke teruggang bij die raming f 4.325.802 bij een raming van f 5 millioen en een opbrengst van f 4.593.987 in April 1935, doch de uitkomsten over de eerste vier maanden van 1936 waren f 19.490.478 bij een raming van f 20 millioen. De opbrengst bleef zelfs hooger dan over dezelfde periode van 1935, toen er f 18.973.764 werd geind. Er moet dus meer zijn omgezet dian verleden jaar. Zou dit het gevolg zijn van de betere conj unctuurver- houdingen in Indië (dus meer verteringen van verlofgangers) en van de, zij het ook kortstondige beurshausse? Niets is zoo ge voelig voor den omzet in middenstands- kringen en vooral in de zaken, die luxe artikelen verkoopen, als betere beurskoer sen. Men beseft dit veel te weinig. Men rea liseert zich onvoldoende, hoe nauw specu latieve voordeelen samengaan met den af zet van den winkelier. Daarom is het voor den middenstander (en dus ook voor het revenu der omzetbelasting) van belang, wanneer de hausse-stemming op de inter nationale beurzen weer een aanvang zal gaan nemen. Waar dit verwacht mag worden, nu dte internationale politieke ver houdingen een verbetering vertonnen en dus gerekend mag worden op een nieuwe koersstijging ter beurze, is de kans op een niet te sterk teleurstellende opbrengst der J Huldigingsavond met Cantate Toespraken van den Bisschop Een Pontificale Hoogmis. NOTARIS Mr. H. M. A. COEBERGH. Zondag, 24 Mei a.s., zal Mr. H. M. A. Coebergh, notairis te Leiden, 25 jaar als notaris werkzaam zijn. Op 24 Mei 1911 volgde Mr. Coebergh zijn vader op in het notarisambt, dat reeds sinds 1869 in de familie Coebergh van vader op zoon is overgegaan. Mr. Coebergh was in die jaren ook plaats vervangend kantonrechter, lid van de com missie van toezicht op het M.O. en vervul de verschillende andere openbare en so ciale functies. De wereld in vogelvlucht De Italianen zijn in Abessynië begonnen met orde te stellen in den chaos, welke de Negus had achtergelaten. Zij gaan daarbij allesbehalve zachtzinnig te werk. Wie be trapt wordt op plunderen of aangetroffen wordt in het bezit van wapens, krijgt on- j herroepelijk de kogel. Zoo zijn reeds tien- tallen, misschien wel honderdtallen Abes- sijnen gefusilleerd. Men doet het in het groot. In groepen van 50 of 60 plaatst men ze bijeen en laat er een mitraileur op los. De eerste kennismaking met het Ita- liaansche bewind zal den Abessijnen op die manier wel niet meevallen. Dezer dagen werd gemeld, dat de Oos- tenrijksche regeering de eerste was, die de Italiaansche annexatie van Abessynië of ficieel zou hebben erkend. Dit blijkt een misverstand te zijn geweest, want te Rome is van een dergelijke erkenning niet be kend. Waarschijnlijk heeft het befaamde telegram van prins Starhemberg - waaraan deze zijn afzetting als vice-kanselier te danken heeft den indruk gewekt alsof de Oostenrijksche regeering de ennexatie erkende. Toen het bericht binnenkwam, meenden wij, dat het een handigheid van Schusch- nigg was tegenover Starhemberg. Achteraf doet het ons toch goed, dat dit onjuist is. geweest. In een kabinetsraad heeft de Engelsche minister Eden gisteren verslag uitgebracht van de gebeurtenissen te Genève. Op den terugweg heeft hij Parijs aangedaan en daar besprekingen gehad o. a. met den so cialistenleider Leon Blum, die de toekom stige premier van Frankrijk is, na de uit slag der jongste verkiezingen. Eden heeft den indruk gekregen, dat een nauwere aaneensluiting tusschen En geland en Frankrijk verwacht mag worden. De St. Bonifacius-kerk te Alphen a. d. Rijn is heden met goud bekroond. Vijftig jaar heeft deze, aan een der eerste ge loofsverkondigers toegewijde kerk, zijn to renspits fier opwaarts gedreven, als een steenen getuige in Rijnland's hart en mid delpunt van het geloof der vaderen, dat, na eeuwen van verdrukking herleefde uit de winterkoude en tot een nieuwe lente uitbloeide. Vroolijk wapperden en bolderden de kleuren van het zegevierend rood-wit-en- blauw in den stijven voorjaarswind; als een lentelied zongen de klokken met bron- Zen tong de feestvreugde uit over de da ken en spitsen van het jubileerende ge bouw en over het rustige Alphen. In groot getal gingen de Katholieke Alphenaren op naar hun in bloem entooi pralende kerk, om tegenwoordig te zijn" bij het plechtig dankoffer, dat door den Bis schop van Haarlem zou worden opgedragen. INTOCHT VAN DEN BISSCHOP. Reeds gisterenavond was het féést inge zet met een plechtige ontvangst van Mon seigneur. Te half zeven gisterenavond werd Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers aan de grens der parochie, nabij de villa Withof Keuss, be groet door de geestelijkheid van Alphen en door het feestcomité, dat gevormd was uit Kerk- en Armbestuur en andere parochia nen. Een lange rij van bevlagde auto's, waar in het begroetings-comité had plaats geno men, vormde het eeregeleide van den Bis schop op zijn tocht door het bevlagde Al phen. Tusschen een zwart-witte haag van tur ners en turnsters der Sportvereeniging „Wilskracht" reed de auto van Mgr. het kerkplein op naar de pastorie, waar de Harmonie „Leo XIII" stond opgesteld en haar koperen feestklanken voegde bij het blijde bronzen beieren der klokken. Mgr. Huibers dankte de Harmonie voor dit huldebetoon en sloeg vervolgens, de pastorie binnengegaan, voor een der vensters het defile gade van de tum-ver- eeniging. In de St. Joseph-zaal werd te 8 uur de feestviering voortgezet en op bijzonder ge slaagde wijze. Voor het met rood en wit doek georneer- de podium, waren drie zetels geplaatst ach ter een met roode azalea's gesierde tafel. Voor het podium prijkte een prachtig bloemstuk van witte lelies. Voor de huldigingsavond waren uitge- noodigd de besturen der verschillende pa- Dit nummer bestaat uit vier bladen. komende maanden, wat de omzetbelasting betreft, groot. Slechts vier posten waren hooger dan de raming; de andere lager. De vier gunstig bij de andere afstekende posten zijn: de invoerrechten (surplus f 1 millioen), de accijns op geslacht (meer dan f 240.000), de couponbelasting met f 230.000 en de loodsgelden met f 11.000. De rest is min of meer belangrijk lager. De grootste achteruitgang vertoont de post: rechten en boeten van successie met een vermindering van f 2.5 millioen, maar deze post is een wisselvallige. Men mag deze vermindering dan ook niet beschouwen als een symptoom. De suiker- en tabaksaccijnzen dalen. De suikerprijzen zijn niet veranderd, zoodat de daling bij den suikeraccijns wijst op een reëele vermindering van het verbruik. Bij de sigaren bestaat nog steeds een verschui ving van het verbruik naar de goedkoopere soorten. Vandaar, dat het hier nog mogelijk is, dat de hoeveelheid verrookte sigaren is gestegen, zonder dat de accijns, in geld uit gedrukt, erdoor is verhoogd. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De beweerde erkenning door Oostenrijk van de Italiaansche annexatie van Abessy nië berust op een misverstand. (2de blad). Honderden Abessijnen terecht gesteld. (2de blad). Bij gelegenheid van het Geheim Consis torie te Rome, zullen twee nieuwe kardi nalen benoemd worden. (2de blad). Eden over nauwere aansluiting bij Frankrijk. (2de blad). De spanning in Abessynië. (2de blad). De Deken van de Jubileerende Kerk, de hoogeerw. heer J. M. Hellegers. rochiale vereenigingen en afdeelingen vam landelijke bonden. Ook waren aanwezig de Pastoor van Bodegraven, de zeereerw. heer A. W. J. Lühn met zijn Kapelaan, den wel- eerw. heer L. v. Teylingen, de weleerw. heer J. A. Koopman, Kapelaan te Schiedam en de weleerw. pater Heyman O.Carm., de eerw. Moeder van het St. Josephgesticht met twee assistanten en het hoofd der school, de heer Böckling met het onderwij zend personeel au grand complet. BEGROETINGS-AVOND IN DE ST. JOSEPH-ZAAL. Onder hartelijk applaus der in de St. Joseph-zaal verzamelden, deed de Bisschop, die vergezeld was van zijn secretaris, den zeereerw. heer H. W. Agterof, zijn intrede, gevolgd door den Deken der jubileerende kerk, den hoogeerw. heer J. M. Hel legers, door den burgemeester van Alphen, den edelachtb. heer P. A. Colijn,' door de beide parochiekapelaans, de weleerw. hee- ren P. J. Jong en J. N. Kossen, en door eenige leden van het eere-comité. De leden van het comité werden aan Mgr. voorgesteld. De heer J. van Gils, onderwij zer aan de parochiale school, die een met veel zorg in gothische letters gecaili- grafeerd programma ten gebruike van den Bisschop had samengesteld, ontving per soonlijk den dank van Z. H. Exc. De Bisschop nam plaats in de voor hem BINNENLAND. Terugkomst van de Nederlandsche am bulance uit Abessynië. (1ste blad). De stand der Rijksmiddelen. (1ste blad). De boerderijen in de Wieringermeer. (2de blad). Ernstige brand te Stevensweert legt vier perceelen in de asch. (1ste blad). Rupsenplaag bij Rosmalen. (Gem. Ber. 3de blad). MGR. RUIBERS aanhoort met zijn secreta ris, den zeereerw. heer Agterof, de serenade hem door „Leo XIII" in het pastoriehuis gebracht. Achter den secretaris de Deken van Alphen. bestemde zetel met aan zijn rechterhand de Burgemeester en aan zijn linkerhand de Deken. Door een lid van de ontwikkelingsver- eeniging „Giovinezza", den heer H. van Deuren, werd een welkomswoord gespro ken. Welkom! Het is een groot voorrecht, dat wij, al dus spr., als leden van de „Giovinezza", door het comité in staat zijn gesteld, U op deze feestelijke bijeenkomst, namens ge heel onze parochie toe te spreken. Wij roepen U dan namens de geheele parochie een hartelijk welkom toe. Als uiterlijke teekenen van onze gevoe lens wapperden de vlaggen bij Uw intocht vanavond U reeds het welkom toe, maar wij geven U de verzekering, dat deze uiter lijke teekenen weergeven de innerlijke ge voelens van vreugde en blijdschap, dat U in ons midden wilt zijn en het 50-jarig be- staansfeest onzer Parochie wilt medevie ren. Wij zijn U daar van harte dankbaar voor. Door Uw komst in ons midden krijgt dit feest een bijzonder karakter, wordt on ze feestvreugde ten zeerste verhoogd. Gezien in het licht van het geloof, is er toch voor een parochie niets schooners, niets heerlijkers, dan den Bisschop te mogen ontvangen en met Hem, die door den H. Geest als onze leider gesteld is, met Hem, die is onze geestelijke Vader in Christus, te bidden tot den Gever van alle gaven, zooals wij morgen zullen doen in de Ponti ficale H. Mis. En om uitdrukking te geven aan de gevoelens van dankbaarheid en er kentelijkheid, dat U, ondanks Uwe zorg volle bezigheden, toch hier hebt willen ko men, ziet U hier rondom U vereenigd de vertegenwoordigers van al onze parochieele organisaties en vereenigingen, die alle ge komen zijn om van hun dankbaarheid je gens U te getuigen. Wij prijzen ons gelukkig, U in ons mid den te hebben, onze dank te kunnen betui gen, maar ook om U onze oprechte- en har telijke gelukwenschen aan te bieden met Uw hooge uitverkiezing tot Bisschop van Haarlem. Morgen in de H. Mis zullen onze gebe den opstijgen ten hemel, opdat God, U en j uw zware arbeid voor het heil der zielen i met Zijn rijksten zegen moge bevruchten. God geve U vele en gelukkige jaren, en dat Uw Bisschoppelijk bestuur voor geheel het Bisdom HaaHem, maar ook voor ieder van ons afzonderlijk de rijkste vruchten mogen afwerpen. Hoogw. Excellentie, vanavond zal hier te Uwer eer worden gezongen de cantate „De Kerk der Nederlanden en het Pausschap". Door de eeuwen heen was het Katholieke volksdeel van Nederland trouw en aanhan*

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1