Mgr. J. H. G. JANSEN t DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De voormalige Aartsbisschop van Utrecht. 27ste Jaargang MAANDAG 18 MEI 1936 No. 8422 Ste Ceki&eh^Soii/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekt 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Een kerkvorst, rijk aan verdiensten, Zondagochtend te kwart over negen is Mgr. J. H. G. Jansen, tot het vorige jaar Aartsbisschop van Utrecht, op 68-jarigen leeftijd overleden. Hoewel Mgr. Jansen reeds lang lijdendie was en hij im verband met zijn ziekte zijm functie als Aartsbisschop heeft moeten neerleggen, is het overlijden Zondagochtend toch nog plotseling gekomen. Monseigneur Joannes Henricus Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, werd op 9 Mei 1868 te Leeuwarden geboren. In October 1881 ving hij zijn gymnasiale studiën te Rol- duc aan. In 1887 deed hij zijn intrede in het Groot Seminarie „Rijsenburg" te Drieber gen. Op 15 Augustus 1893 werd hij priester gewijd. Achtereenvolgens was hij daarna assistent te Heeg, sinds 30 Juni 1894 te Sneek, en sinds 14 Januari 1898 "kapelaan van de St. Walburgiskerk te Arnhem. In September 1900 werd hij benoemd tot hoog leeraar in de H. Schrift op „Rijsenburg". Ruim acht jaar lang heeft hij dezen leer stoel bekleed. Bekend zijn van hem zijn ontzag en liefde voor de H. Schrift en zijn serieuze studie. Op 16 October 1908 volgde zijn benoeming tot pastoor te 't Goy (gem. Houten). 23 Januari 1914 werd hij pastoor te Harlingen en op 27 September 1918 pas toor van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Utrecht. In het jaar 1920 volgde zijn be noeming tot kanunnik van het Metropoli- taan Kapittel. Als pastoor te Utrecht sticht te hij de St. Bonifaöusvereeniging ter bei- vordering van het middelbaar en voorbe reidend hooger onderwijs voor de R.K. jeugd te Utrecht, hetgeen tot resultaat had, dait in 1922 het R.K. Lyceum te Utrecht kon worden geopend. Als pastoor toonde hij reeds een levendi ge belangstelling in het jeugdwerk, waar voor hij later, tijdens zijn episcopaat, zoo veel zou ijveren. Zoo was pastoor Jansen voorzitter van de St. Cuneravereeniging, de Centrale van Meisjespatronaten in de stad Utrecht, ondervoorzitter van de R.K. Jeugdcentrale, bestuurslid van de Federa tie van Meisjespatronaten in het Aartsbis dom. Groote belangstelling toonde hij ook voor de jonge beweging der Katholieke Verkenners. Op sociaal terrein bewoog hij zich als geestelijk adviseur van de R.K. Werkge- vers-Vereeniging in haar beginstadium. In 1927 werd hij belast met de voorbe reiding van de oprichting van de nieuwe parochie van het H. Hart van Jezus onder de bestaande parochie van O. L. Vrouw ten Hemelopneming. Op 1 September 1927 werd de eerste spade in den grond gestoken, op Tweeden Paasöhdag 1928 werd de eerste steen gelegd door den Deken van Utrecht, Mgr. B. A. de Wit, en op 23 Mei werd de kerk door Mgr. H. v. d. Wetering geconsa creerd. Van deze parochie werd pastoor Jansen in 1929 de herder. Kort daarna volgde zijn benoeming tot Deken van Utrecht. Op 18 November 1929 stierf Mgr. H. van de Wetering en vaceerde de Aartsbisschop pelijke zetel. Den volgenden dag werd de Deken van Utrecht in een buitengewone vergadering van het kapittel benoemd tot Vicaris Kapitulaar. Na vijf maanden werd door den Pauselijken Internuntius, Mgr. L. Schioppa, aan pastoor Jansen medegedeeld, dat hij was uitgekozen als opvolger op den stoel van St. Willibrord. Op 5 Juni 1930, den feestdag van den H. Bonifacius, Apostel der Friezen, werd hem de bisschopswijding toegediend door Z. H. E. Mgr. L. Schioppa, geassisteerd door Z. H. E. Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roer mond, en Z. H. E. Mgr. P. Hopmans, bis schop van Breda. Bij deze gelegenheid schonk de nieuwe bisschop f 6000.aan de armen van de stad Utrecht. De keuze van den wijdingsdag was een uiting van de bijzondere vereering van den H. Bonifacius. Meermalen ondernam Z. H. E. een bedevaart naar het heiligdom van den Heilige te Dokkum, welke devotie hij sterk aan zijn diocees aanbeval. Als bisschop besteedde Z. H. E. veel aan dacht aan de sociale nooden van zijn dio- cesanen, die hij in zulk een ongunstigen tijd bestuurde. De algemeene liefdadigheid werd krachtdadig gestimuleerd. Zijn ka rakter en persoonlijke leefwijze deden hem echter den meesten nadruk leggen op de zuiver religieuze aangelegenheden van zijn ambt. Groot respect dwong hij af door zijn diepe vroomheid en gestrengheid tegenover zichzelf. Hij heeft velen door zijn voorbeeld gesticht. Zijn groot levenswerk mag wel genoemd worden de hervorming* van de zorg voor de rijpendie en rijpere jeugd. Door zijn voor schriften voor het mannelijk en vrouwelijk jeugdwerk in het Aartsbisdom werd een geheel nieuwe, centraal verbonden pa- rochieele organisatie opgebouwd, die in geschakeld werd in de Katholieke Actie Zijn eerste herderlijke vastenbrieven wa ren aan het jeugdvraagstuk gewijd. In 1931 nam Z. H. E. het initiatief tot de oprichting van een nieuw Klein Seminarie te Apeldoorn, dat thans voltooid is. In het zelfde jaar wijdde hij, ter gelegenheid van de Rerum Novarum-herdenking te Rome, het Nederlandsch Priester-College in. Op 15 Augustus 1933 werd hij te Utrecht Katholiek Nederland zal den gewezen Aartsbisschop blijven herdenken als een Herder, die met wijsheid en eenvoud de Kerk van Nederland heeft bestuurd. De uitvaart. De uitvaartplechtigheid voor wijlen den Aartsbisschop, Mgr. J. H. G. Jansen, zal plaats hebben in de Kathedraal in de Lange Nieuwstraat op Vrijdagochtend a.s. De be grafenis geschiedt op de R. K. Begraaf plaats te Utrecht in den grafkelder der Aartsbisschoppen. Gelegenheid tot bezoek. Het stoffelijk overschot van Mgr. Jansen ligt opgebaard in de chapelle ardente van het St. Antonius-gasthuis. Voor belangstellenden bestaat er gelegen heid heden en Dinsdag een laatsten blik te werpen op de betreurden doode. Daarna zal het stoffelijk omhulsel Woensdag wor den overgebracht naar het aartsbisschop pelijk paleis op de Maliebaan, vanwaar het Donderdagavond vervoerd zal worden naar de kathedrale kerk. Bij de uitvaartplech tigheid zal Mgr. Huurdeman, vicaris-gene raal van het Aartsbisdom den ontslapene herdenken. op grootste wijze gehuldigd bij zijn veertig jarig priesterfeest. Zijn ingespannen arbeid en zijn vele dienstreizen hebben zijn gezondheid ge sloopt. Op de "terugreis van het Eucharis tisch Congres te Buenos Aires, in October 1934, openbaarde zich een hart kwaal, die niet meer genezen is. Mgr. Jan sen zag zich genoodzaakt aan Rome de be noeming te verzoeken van een Coadjutor. Hoewel zijn gezondheid wankel was, onder nam hij nogmaals een bedevaart naar Dok kum, bij welke gelegenheid de sympathie der geloovigen voor den zieken Kerkvorst op hartelijke wijze tot uiting kwam. Midden Juli werd zijn toestand zoo ernstig, dat op name in het Sint Anthonius Gasthuis te Utrecht noodzakelijk werd. In tegenwoordigheid van de geestelijk heid der bisschopsstad ontving Mgr. Jansen, reeds geruim en tijd geleden, in de kapel van 't Ziekenhuis de Laatste H. Sacramen ten. Door bemiddeling van den Apostolischen Nuntius te s'-Gravenhage, Mgr. P. Giobbe, ontving Mgr. Jansen op 12 Maart j.l. de pauselijke bulle, waarin de Paus hem op zijn verzoek eervol ontslag verleende als Aartsbisschop van Utrecht en tegelijkertijd verhief tot titulair-aartsbisschop van Se- limbria. Op 14 Februari had zijn opvolger, Mgr. Dr. J. de Jong, plechtig bezit genomen van dien aartsbisschoppelijken zetel. Na een maandenlang ziekbed, waarbij herhaaldelijk hevige benauwdheden optra den, is Mgr. Jansen gisteren overleden. De wereld in vogelvlucht Tegenstrijdig Het auditorium op de "Vrijheidsbondsche vergadering j.l. Zaterdag te Utrecht moet 't toch wel gedwarreld hebben voor de oogen; het moet indien het zich niet al leen heeft laten pakken door suggestieve woorden, maar ook heeft nagedacht, zij 't dan ook slechts eenigermate zich hebben afgevraagd: Wie nu grove onwaarheid sprak, de luid-beapplaudiseerde voorzitter mr. Wendelaar of de, eveneens luid-'beap- plaudiseerde, liberale minister Van Lith de Jeude. Mr. Wendelaar zeide wij hebben er Zaterdag de aandacht op gevestigd dat voor een belangrijk deel de oorzaak van het feit, dat in ons land zoo weinig opleving uit de oeconomi- sche crisis kan worden geconstateerd, ligt in het feit, dat wij niet liberaal worden geregeerd. En na mr. Wendelaar sprak de geestver want minister Van Lidth de Jeude. Ook van diens rede hebben wij reeds Zaterdag een korte samenvatting gegeven. Doch wij wil len hier enkele alinea's even plaatsen naast de bovenstaande. De minister, oon- stateerend, dat de positie van de regeering dn dezen tijd niet gemakkelijk is, zeide: Eenerzijds de aanval door vrije cri- tiek, zonder verantwoordelijkheid, met een beroep op velerlei zwarigheden, als gevolg van de tegenwoordige om standigheden, waarvoor een willig oor wordt gevonden bij de getroffenen, die uiteraard zeer geneigd zijn, verwijten tot de regeering te richten. Anderzijds de verdediging, waarbij de regeering zich geplaatst ziet voor een reeks van moeilijkheden, zooals men zelden gekend heeft en rekening moet houden met tal van tegenstrij dige factoren op elk gebied, die dik wijls beletten datgene te doen of na te laten, waardoor ontstemming op be paald gebied zou voorkomen worden. Geen kabinet zal in de gegeven om standigheden kunnen ontkomen aan verwijten, die ook in ruime mate dit kabinet ten deel vallen. Deze toestand wordt verscherpt door de noodzakelijkheid op velerlei ge bied in te grijpen. Dom publiek maar dat zal er op die vergadering van den Vrijheidsbond wel niet geweest zijn kan twee zulke tegen strijdige verklaringen slikken. De verga dering van den Vrijheidsbond moet er ech ter ons inziens geestelijk onpasselijk van geworden zijn. Het groote nieuws uit Abessynië en rond de Abessijnsche kwestie is voor een tijdje geluwd. Wij zullen ons tevreden moeten stellen met minder sensationaal nieuws, al is dit op zichzelf belangrijk genoeg. De toestand in Palestina bijv. ontwik kelt zich op een wijze, welke de aandacht verdient. Zij wordt met den dag dreigen der en de aanwezigheid van Engelsche troepen Palestina is, zooals men weet, Britsch mandaat-gebied is meer dan noodzakelijk. Zaterdag heeft te Jeruzalem wederom een schietpartij plaats gehad, welke de grootste bezorgdheid wekt voor de toekomst. Gelukkig heeft de begrafenis der Joodsche slachtoffers plaats gehad zonder dat het tot incidenten is gekomen; bij zulke gelegenheden plegen de gebeur tenissen, die de oorzaak van de begrafenis waren, nogal eens vervolgen te hebben. In ieder geval is de Britsche hooge com missaris niet van plan om toe te geven aan den Arabischen eisch, dat de Joodsche im migratie zal worden stop gezet. De immi gratie zal op den ouden voet worden voortgezet. In Griekenland is de vroegere minister- pjresident Tsaldaris overleden. Er is daar den laatsten tijd veel sterfte onder de po litici. Veniselos is overleden, Kondylis is overleden en nu Tsaldaris weer. De oude republikeinsche garde verdwijnt. KERKNIEUWS Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. .De Italiaansche regeering heeft haar be schuldiging inzake de levering van dum- dum-kogels van Engelsoh fabrikaat inge trokken. (4de blad). Men verwacht op 31 Med as. de instel ling van een nieuwe Congregatie voor de Katholieke Actie door den Paus. (4de blad) De aartsbisschop van Rouaan weigert «Jjn paleis te verlaten. Freiwillige Schutzkorps in Oostenrijk paleis te verlaten. (4de blad). De Grieksche staatsman Tsaldaris over leden. (4de blad). De toestand in Palestina wordt steeds dreigender. (4de blad). BINNENLAND. Overleden is de voormalige Aartsbis schop van Utrecht Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen (1ste blad). Benoemingen hj het Bisdom Haarlem (Kerkn., 1ste blad). Gisteren en Zaterdag zijn drie kano's in zee afgedreven. Eén der inzittenden is ver dronken. (Gem. Ber. 3de blad). Verschillende ernstige verkeersongeluk ken. (Gem. Ber. 3de blad en 1ste blad). BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te 's-Gravenhage: den wel- eerw. heer W. B. Hermans, thans kapelaan te Noorden; tot kapelaan te Rotterdam (H. Willibror- dus) den weleerw. heer J. T. Th. van Woesik; tot kapelaan te Amsterdam (H. Hart) den weleerw. heer J. L. W. Witteman, thans kapelaan te Nieuwerkerk aan den I IJssel; tot assistent te 's-Gravenhage (H. Jaco bus) den zeereerw. zeergel. heer dr. A. C. Ramselaar, priester van het Aartsbisdom, Hoofdverkeruners-geestelij ke tot assistent te 's-Gravenhage (Zieken huis H. Joann. de Deo) den weleerw. heer C. Vlaar, thans kapelaan te Sloten. Een kwarteeuw Franciscanen te Venlo. Gisteren hebben de Eerw. Paters Fran ciscanen aan den Maagdenberg het feit her dacht, dat zij zich voor 25 jaren geleden te Venlo vestigden. Van de zijde der burgerij was de belang stelling voor deze plechtigheid zeer groot. Om 10 uur voorm. vond in deze kerk eene plechtige H. Mis plaats opgedragen door den Pater Provinciaal der Francis- SPORT EN WEDSTRIJDEN. 01ymp.Spelen:De K.N.V.B. zal geen voetbalploeg naar de Olympische Spelen zenden in verband met de loondervings kwestie. (2de blad). Zwemmen: Nieuw wereldrecord van Tine Wagner op de 440 yards vrije slag-, nieuw Ned. record van Maier op de 200 M. schoolslag. (2de blad). Athletiek: Brasser (A.A.C.) verbetert het Ned. record hoogspringen. (2de blad). Voetbal: I.V.C3.: Volendam wint van Spartaan, Brabantia en Treffers spelen ge lijk. K.N.V.B.: Nederlaag van Feyen- oord tegen Be Quick, van NAC tegen Ajax; Achilles blijft eerste klasser; ASC nog geen kampioen, Alphia wel. (2de blad). Schermen: Kunze Ned. kampioen flo ret. (2de blad). AUTO RIJDT WIELRIJDSTER AAN Aan gevolgen overleden Gisteravond ruim half zeven is in de nabijheid van Leeuwarden ter hoogte van den Boxumerweg onder Coutum een ern stig auto-ongeval gebeurd. De heer B. C. Vernimmen uit Heeren veen reed daar met zijn auto in de rich ting van zijn woonplaats. Hij lette te veel op een zich voor zijn auto bevindende wiel rijder en zag niet, dat rechts van hem twee dames den Overijsselschen Straatweg wildien oversteken. Eerst op het laatste oogenblik zag hij beiden, maar toen was het voor een van hen, de 19-jarige Tetje Tan ja, wonende te Leeuwarden te laat. Zij werd aangereden en kwam aan de over zijde van den weg in den berm terecht, waar zij bleef liggen met verbrijzeld on derbeen en een zware hersenschudding. Per auto is het meisje naar het Diacones- senhuis te Leeuwarden vervoerd, waar het hedenochtend om half zes is overleden. De wielrijder, die naar hij verklaard heeft, ook werd aangereden, kwam er met een wond aan den rechterwang af. canerorde. Pater Paulinus Hase O.F.M., Rector van het Klooster, hield een tref fende feestpredikatie. De kerkdienst werd door tal van autoriteiten bijgewoond. Ook het college van B. en W. met burgemeester mr. B. Berger woonde den kerkdienst bij. Ook waren vele geestelijke autoriteiten aanwezig. Tegen het middaguur zijn de jubileeren- de Paters in optocht naar het Concertge bouw „De Prins van Oranje" aan den Kal- denkerkerweg geleid. In dit gebouw vond toen een druk bezochte receütie Dlaats

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1