SLAGERSPATROONS BIJEEN DE BLOEMBOLLENSANEERING WOENSDAG 13 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD PAG. 7 EERSTE KAMER CONTINGENTEERINGEN AAN DE ORDE In de gisteravond gehouden vergadering der Eerste Kamer stelde de voorzitter voor na het comité-generaal in de afdeelingen te doen onderzoeken de suppletoire begroo ting van Koloniën voor 1936 betreffende den Surinaamschen vaartuigendienst. Hierna werd een groot aantal contingen- teeringsontwerpen aangenomen. Bij de regeling van den invoer van glas werk bepleitte de heer Blomjous (R.K.) Terhooging van invoerrechten, liever dan weperklng der contingenteering. De heer Ter Haar (C.H.) wilde tot groote voorzichtigheid manen. Contingen teering is voor sommigen een groot kwaad, verhoogde invoerrechten is echter een nog grooter kwaad. Minister G e 1 i s se n was het in sommige opzichten eens met den heer Blomjous. Met contin gen teeringen' kan men in som- ge gevallen niet genoeg bereiken. Voor de bedrijven wordt de vrijheid grooter door verhoogde invoerrechten waarop van ver schillende zijden van den handel dan ook wordt aangedrongen. Binnenkort zal mis schien voor enkele artikelen worden ge gaan in de richting van den heer Blom jous. OE NED. BANK STAAT ƒ12 MILLIOEN GOUD AF. Dekkingspercentage hooger. De onrust op de internationale valuta markt, veroorzaakt door de onzekerheid omtrent den Franschen Franc heeft in de afgeloopen week tot goudonttrekkingen bij de Nederlandscne Bank geleid. Blijkens den jongsten weekstaat van de centrale bank beliepen deze in de verslagweek 12.7 millioen. De credietverleening is vermin derd met ƒ3.8 millioen, terwijl de circu latie met 24 millioen afnam tot 774.9 millioen. Als gevolg hiervan zijn ook de direct opeischbare verplichtingen gedaald en zijn deze thans voor 79.5 pet. tegen de vorige week 79.4 pet. door goud en zilver gedekt. GEZONDHEIDS- EN VOEDINGS TOESTAND WERKLOOZEN. De Minister van Sociale Zaken heeft een commissie ingesteld, aan welke wordt o*p- gedragen een onderzoek in te stellen naar den gezondheids- en voedingstoestand der werkloozen in Nederland en hem terzake rapport uit te brengen. Tot lid, tevens voorzitter van deze com missie is benoemd de heer R. N. M. Eijkel, arts, hoofdinspecteur van de volksgezond heid te 's Gravenhage. Tot leden zijn benoemd de heeren: Dr. S. A. ten Bokkel Huinin'k, te Rotterdam, dr. G. C. E. Berger, arts te Eindhoven, L. Hoejenbos, directeur van den gemeente lijken dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon te 's Gravenhage; G. W. F. van Hoe ven, hoofdinspecteur voor de steunverlee- ning te 's Gravenhage, H. L. Heijermans, arts, directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst te Amsterdam, R. Hornstra, arts, te Nijeveen, dr. H. P. J. Koenen, kinderarts te Maas tricht, dr. F. M. G. van Walsem, directeur van den Gemeentelijken Dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon te Rotterdam, prof. L. K. Wolff te Utrecht. Als secretaresse is aangewezen mejuf frouw mr. C. A. A. Bloemarts, commies bij Volksgezondheid. CONFERENTIE OP HET MINISTERIE INZAKE DISTRIBUTIE VAN BLIKVLEESCH. Heden heeft een conferentie plaats ge vonden van den minister van sociale za ken met de desbetreffende wethouders van de zeven grootste gemeenten van ons land, te weten, Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Gronin gen en Eindhoven. De conferentie werd ten departemente van sociale zaken ge houden en betrof de vraag, welke maat regelen wenschelijk worden geacht voor de werkloozen in verband met de beëin diging van die distributie van blikvleesch, welke op het oogenblik nog plaats vindt. Sommige wethouders waren door hoofd ambtenaren van hun gemeente vergezeld. Het ontwerp-vestigingswet. De Nederlandsche vereeniging van elek trotechnische werkgevers en de nationale bond van R. K. Elektrotechnische Werkge vers „St. Antonius" hebben in verband met het ingediende ontwerp vestigingswet een adres gezonden aan den minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, waarin zij eenige wijzigingen bepleiten. Verlangd wordt, dat in het ontwerp zal worden opgenomen, dat vestigingseischen, reeds bij onderling in het bedrijf getroffen regelingen vastgelegd, zullen worden eer- biedigd en de Kroon daarvan niet zal kun nen afwijken. Aangezien het reeds bestaande systeem in strijd komt met het voorgestelde, waar bij door de Kamers van Koophandel zal worden nagegaan of de aanvragen aan de gestelde eischen voldoet en requestranten van meening zijn, dat deze lichamen in deze niet volledig bevoegd zijn tot oordee- len achten zij het wenschelijk, dat het wets ontwerp alsnog de mogelijkheid zou ope nen, dat bij koninklijk besluit kan worden bepaald, dat in bijzondere gevallen gemel de beoordeeling zal worden opgedragen aan een bij dat K. B. in te stellen orgaan. In dit verband wordt aanbevolen het instel len van beoordeelings-commissies, bestaan de uit vertegenwoordigers der elektriciteits bedrijven, de Kamers van Koophandel en de installateursorganisaties. LETTEREN EN KUNST HET TOOROP-GEDENKTEEKEN. Door omstandigheden heb ik nu pas ge legenheid gehad, het veelbesproken Haag- sche Toorop-monument te gaan bezichti gen. Een monument kan men het bezwaarlijk noemen. Zoo'n buste in triplo, geplaatst op een houten paal, heeft ook al ware of wordt deze houten paal een steenen wei nig monumentaals, zelfs niet in ons op dit gebied gauw tevreden vaderland. Maar een gedenkteeken is het in ieder geval en indien het alleen Toorops buste vertoonde, zou er zelfs niets op aan te mer ken zijn, want des meesters karakteris tieke trekken ik heb den kunstenaar meermalen van nabij gezien, hem ook wel gesproken zijn waarlijk goed weerge geven. Hulde daarvoor den beeldhouwer! Die twee koppen echter, welke naast Toorops ooren de ruimte in staren.Heb ik goed onthouden, dan moeten zij voorstel len: de Verbeelding (rechts) en de Kracht (links). Deze symboliek is goed bedoeld, zeer aannemelijk zelfs, maar de manier waarop Toorop door deze twee koppen wordt geflankeerd, lijkt me toch wel wat onbeholpen. Loop eens om de paal heen het ge denkteeken bekwam een vrijstaande plaats in den tuin van het gemeentemuseum en zie dan, hoe zonderling die twee koppen achter Toorop te voorschijn komen. Zij doen daar denken aan een Siameeschen tweeling, die Toorop op den rug springt. De meester weerstaat echter den aanval en vandaar wellicht dat Kracht en Verbeel ding aan de voorzijde zoo verbaasd in de verte blikken in stede van den grooten kunstenaar bezielend toe te fluisteren, wat zij dan toch verondersteld moeten worden te doen. Waarlijk, in de uitwerking van zijn mooi bedoelde symboliek lijkt mij de beeldhou wer niet bijster gelukkig te zijn geweest. Wil men zijn schepping een dienst bewijzen, aan zoeke men de definitieve plaats ervoor niet op een paal in de vrijeruimte, maar in een nis, welke de achterzijde verbergt. De beoogde illusie kan dan niet door die verbijsterende achterzijde worden ver stoord. Ajo. LAND- EN TUINBOUW DE EERSTE „RöNTGENTULPEN" TE HAARLEM TETOONGESTELD. De Nederlandsche Vereeniging tot Be vordering der wetenschappelijke Verede ling van Siergewassen schijft ons: Een merkwaardige verzameling tulpen is Maandag, 11 Mei, naar de keuring der Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur te Haarlem gebracht. Ze bestaat uit z.g. „verloopingen", somatische kleurmutaties, door dr. W. E. de Mol, te Amsterdam ver kregen tengevolge van Röntgenbestraling. Van de verschillende soorten, waarbij de kleur op deze wijze veranderd is en zich reeds een zeker aantal jaren gedurende de bollenvermeerdering volkomen gehand haafd heeft, zijn twee darwintulpen geko zen, n.l. „Roi d'Islande" en „William Pitt". Van de eerste soort: twee bloemen, don kerder rood, een bloem, lichter rood, een bloem, meer violet dan de gewone: van de tweede soort drie bloemen, donkerder rood, twee bloemen, fraai rose, een bloem, welke donkerrood geworden is en een z.g. „vlinderhart" gekregen heeft, d.i. een blauwzwarte vlek aan de basis met er bo ven een witte zoom, scherp afgeteekend, zooals City of Haarlem dat bezit, een bloem, die dit nieuwe kenmerk voor de helft vertoont en voor de andere helft nog gewoon William Pitt is, twee bloemen, ge broken, wit met donkerrood, twee bloemen, gebroken, doch wit in gewoon rood. Ter vergelijking met deze zestien gemuteerde bloemen zijn twee gewone bloemen van Roi d'Islande en vijf gewone bloemen van William Pitt tentoongesteld. Van de eerst genoemde donkerroode William Pitt bloeien thans veertien bloemen, wel een bewijs, voor de constantheid der aangeno men kleur. Vooral is William Pitt door den onder zoeker intensief in zijn experiment betrok ken. Dit is een soort, welke in alle landen zeer in trek is. Toen eenige jaren geleden in verband met vroegbroei het koelen der bollen in gebruik - kwam, werd William Pitt hoe langer hoe meer gevraagd, in En geland enz. De onderzoeker heeft daar mee rekening gehouden. Voor de practijk is een veranderde en verbeterde bloem- kleur alleen van beteekenis bij een veel- verkochte soort. Het spreekt vanzelf, dat aan dit alles evenzeer een kant zit, van groot belang met betrekking tot de theorie der erfelijk heidsleer. Dr. de Mol tracht de besproken verschijnselen te verklaren met zijn z.g. ,d eelin gshypothese' In het kort gezegd, neemt hij aan, dat bepaalde erfelijke factoren, b.v. „de factor voor de roode kleur", samengesteld is uit een min of meer groot aantal elementaire factoren. Onder bijzondere uitwendige con dities, o.a. Röntgenbestraling kan nu het mechanisme der cel- en kerndeeling in zijn regelmaat gestoord worden, met gevolg, dat de eene dochtercel een „te veel", de andere een „te weinig" aan elementaire factoren ontvangt. Ook is verandering van de kleur der loof- bladeren niet uitgebleven bontbladig- heid treedt op en bovendien is reeds meermalen wijziging van den vorm waar genomen. De onderzoeker is de meening toegedaan, dat door X-stralen alleen die erfelijke ver anderingen kunnen worden opgewekt, wel- ACTIE TEGEN INBLIKKING De Ned. R.K. Hanzebond van Slagerspa- trons hield Dinsdag zijn algemeene, zeer drukbezochte jaarvergadering in het café restaurant Gebr. Brinkmann te Haarlem, onder voorzitterschap van den heer G. G. Scholtens uit Leids^hendam. Na openings- en welkomstwoord en jaar verslagen werd onder applaus van de ver gadering speciaal den directeur van het bondsbureau, den heer J. G. v. Eeden, dank gebracht voor zijn ijver in het be lang van den bond De begrooting 1936 werd goedgekeurd en de contributie 1936 vastgesteld op het zelfde bedrag als het vorig jaar. Bij de bestuursverkiezing werden de pe riodiek aftredende en herkiesbare bestuurs leden G. Th. Koekenbier en H. J. Offer- mans bij enkele candidaatstelling herko zen. De heer J. G. v. Eeden, directeur van het bondsbureau, hield hierna een toe spraak over liet in de laatste weken drei gend gevaar van „inblikken" van vleesch. De slagersbonden hebben hiertegen scherp stelling genomen. Op 25 Maart j.l. heeft minister Deckers aan de bonden verzocht plannen voor de distributie van versch vleesch aan de minst draagkrachtigen in te dienen. De bonden hebben toen voorgesteld, dat de regeering z.g. waardebons zal uitgeven, waarop de minst draagkrachtigen goed koop vleesch bij den vleeschhandel kunnen krijgen. Op 6 Mei j.l. is een conferentie met ir. Louwes, vertegenwoordigende den mi nister, gehouden. Vrijwel was men het er over eens, dat inblikken niet meer nood zakelijk is en dat versch vleesch verstrek ken de voorkeur verdient. Alleen over de wijze waarop bestond verschil van mee ning. Besloten werd dat de bonden de con trole maatregelen op öe verstrekking on der de oogen zouden zien en dat in vier groote steden een proef genomen zou wor den. Plotseling werden de slagers echter opgeschrikt, door het bericht, dat toch tot inblikking zou worden overgegaan. De minister van Landbouw heeft echter medegedeeld, dat hij van het bericht niets afweet, doch dat het waarschijnlijk af komstig is van den minister van Sociale Zaken. De secretaris-generaal van dit departe ment deelde desgevraagd mede, dat de bonden maar een briefje tot den minister moeten richten met de vraag of het bericht juist is. Daarvoor hebben de bonden be dankt. Wel hebben zij een conferentie met den minister van Sociale Zaken aange vraagd, welke Donderdag a.s. gehouden zal worden. Inmiddels is het bericht afgekomen dat reeds een bestelling voor inblikken van vleesch met vitaminen (gehakt) is gege ven. Spr. zeide dat het wel geen betoog be hoeft hoe de bonden denken over het ge val, dat de eene minister overleg pleegt over verstrekking van versch vleesch en de andere minister ondertusschen op dracht tot inblikking geeft! Of er van de proeforder iets terecht kan komen, wist spr. niet. De voorzitter beklemtoonde- nog eens den tegenstand van den bond tegen blik vleesch. Spr. bepleitte in de plaats daarvan le vering van versch vleesch op waardebons, hetgeen vele voordeelen heeft. Uit de vergadering werd dank gebracht aan het hoofdbestuur voor zijn bemoeiin gen en onder applaus scherpe critiek ge uit op dfe regeering. De voorzitter bracht echter hulde aan minister Deckers voor de wijze, waarop hij steeds overleg pleegt met de bonden. Overigens verklaarde spr. zich accoord met de bestrijding van de macht van het groot-kapitaal dat in deze kwestie z.i. den doorslag heeft gegeven. Eenig succes ver wachtte spr. van de conferentie met den minister niet. Spr. was er van overtuigd, dat minister Deckers tegen inblikking is. De minister moet echter rekening houden met Sociale Zaken. Tot inblikking zal toch wel worden overgegaan. Daarover heeft spr. geen illusies meer. Met protestverga deringen verknoeit men echter meer dan men bereikt. De regeering gaat immers niet voor dreigementen opzij. Het hoofd bestuur heeft hier een moeilijke taak. De vergadering ging na uitvoerige be sprekingen er mede accoord dat het hoofd bestuur verstrekking van versch vleesch voorstelt, door middel van z.g. waardebon nen. De voorzitter waarschuwde echter dat aan de slagers, aan wie de levering van versch vleesch zal worden opgedragen, zware waarborgen gesteld zullen worden, opdat daardoor een chaos, zooals die bij de verstrekking van blikvleesch thans ont sta an is, voorkomen wordt. Motie. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin erop wordt gewezen, dat de distri butie van blikvleesch groote schade aan het slagersbedrijf veroorzaakt, terwijl er mede geen algemeen belang wordt ge diend, voorts waardeering wordt geuit voor het beleid van het hoofdbestuur in dezen en aan de regeering wordt verzocht, dat indien tot vleeschdistributie moet wor den overgegaan, dan verstrekking van versch vleesch worde toegepast. Aan het hoofdbestuur werd vrij man daat in deze kwestie gegeven, Ordening Dr. E. J. Tobi, directeur van de inmid dels tot stand gekomen ordeningsorganisa tie: „Centrale Vleesch- en Veehandel" hield dan een lezing over den stand van zaken betreffende de ordening en saneering van het vleesch- en vleeschwarenbedrijf in land. Spr. deelde mede, dat de koninklijke goedkeuring op de statuten binnenkort te verwachten is. Er wordt thans onderhan deld met verschillende organisaties, opdat deze zich ook bij de Centrale zullen aan sluiten. Met de werknemersbonden hoopt men spoedig tot overeenstemming te ge raken. De Centrale wenscht vooralsnog niet di rect prijsregelend op te treden, wel al lerlei indirect met den prijs uitstaande vraagstukken te behandelen. SANEERING BESPROKEN. INLEVE RING VAN „LEVERBAAR" EN PLANTGOED. De Diocesane Tuinders vakbond van den L. T. B. hield Dinsdagmiddag zijn algemee ne vergadering in gebouw „St. Bavo" te Haarlem. De voorzitter, de heer Jac. Groen, zeide, dat deze vergadering hoofdzakelijk belegd is, om aangelegenheden rondom bloembol len en andere sierteelt te bespreken. Spr. heette speciaal welkom den rijkstuinbouw- consulent Volkersz uit Lisse en het hoofd van de tuinbouwschool te Beverwijk. De maatregelen, die voor de sierteelt zijn genomen, zijn onvoldoende, maar men moet zich niet aan defaitisme gaan over geven. Er is alle gelegenheid om van ge dachten te wisselen en wenschen te uiten. Allereerst kwamen dan aan de orde de voorstellen beti effende de uitbetaling tot 85 pet. van surplus-bollen. Het bestuur acht het absoluut noodzakelijk, dat de op genomen surplusbollen tot 85 pet. worden uitbetaald. Actie is en zal worden gevoerd om het thans nog ontbrekende aangevuld te krijgen. De afgevaardigde van Egmond Binnen meende, dat de regeering toch zeker de wetten moet nakomen en 85 pet. zal dienen uit te betalen. West-Friesland zeide, dat 56 pet. uitbe taling, minus 8 pet. veilingkosten veroor zaakt, dat men uitroept: Weg met de sa neering. De wanhoop dringt daartoe. De heer J. W. A. Lefeber uit Lisse raad de aan tot voorzichtigheid. Men moet de regeering tot vriend houden; ook al is er in Juni nog geen zekerheid, dan moet men nog vertrouwen op de belofte van minister Colijn, dat hij het vak uit de impasse zal helpen. Heer Hugowaard wilde het volgend jaar allereerst uitbetaling voor de vroege tul pen 1935. ke ook wel spontaan, maar dan in zeldzame gevallen, te voorschijn treden. De bestralingen hebben plaats gevonden in het Röntgenlaboratorium der universi teit van Amsterdam, directeur prof. dr. J. van Ebbenhorst Tengbergen. De planten worden te Lisse met groote zorg voortge- kweekt door den heer R. C. Segers (N.V. Gebrs. Segers). SCHIJNFIRMA'S In Amsterdam op de Keizersgracht is een oud-patriciërshuis ingericht voor kantoor gebouw van de federatie van schijnfirma's, waar een aantal jeugdige werklooze han dels- en kantoorbedienden als leden van schijnfirma's him activiteit ontplooien en hun practische kennis uitbreiden. Er bestaan, naar het A.N.P. ons meedeelt, op het Europeesche continent reeds 3000 (zegge drie duizend) van deze schijnfirma's, tusschen welke een opgewekt (schijn) za kenleven bestaat. De jongelui worden al naar branche, waarin zij zijn werkzaam ge weest, samengevoegd, tot een firma, die zich beweegt op het gebied, waarmee zij eenigszins vertrouwd zijn. Zelf moeten zij de stichtingsacte opmaken, een boekhouding inrichten, informaties omtrent prijzen in winnen en offertes maken. Jeugdige werk loozen, die in een bestaande „firma" willen worden opgenomen, moeten op de gebrui kelijke wijze solliciteeren. Degene, die daar de meest geschiktheid voor toont, wordt di recteur van de firma, en al naar gelang van de opleiding is men boekhouder, correspon dent, facturist of verricht men andere werk zaamheden. Op het oogenblik werken aan de Keizers gracht de schijnfirma's N.V. Impex, de ma chinefabriek Hollandia, de radiotoestellen- fabriek N.V. Wireless, de Nederlandsche schrijf- en pakpapierindustrie en de N.V. Neerlandia, een export-maatschappij voor rische en zuivelproducten, terwijl' een expeditie-onderneming juist is opgericht. Er komt elke week voor elk dezer firma's een groote post binnen van buitenlandsche schijnfirma's Tot zoover het A.N.P. Wij hebben het ver haal hier weergegeven, omdat wij het zoo buitengewoon tragisch vinden, zegt de „Gelderlander". Wognum verklaarde, dat de voormannen der afdeelingen de leden haast niet meer voor de saneering kunnen winnen. Er moet spoedig verandering komen. De voorzitter verklaarde, dat de regee- rong op het standpunt heeft gestaan, dat het vak zichzelf zou bedruipen. Dat is niet gelukt en daarop werd 500.000 voor het vak bestemd. Er moet in Den Haag op gewezen worden, dat het ontbrekende deel moet worden aangevuld, omdat anders de saneeringzou kunnen worden afgestemd, met nog veel meer financieele stroppen voor het land. Dan zal méér steun noodig zijn, omdat geen bedrijf, wegens de lage prijzen (de minimumprijzen vervallen dan) rendabel zal kunnen zijn. De heer D. W. Lefeber wees er op. dat de L. T. B. niet 5 ton gevraagd heeft, maar 85 pet. van het ingeleverde surplus. De minimumprijzen kunnen onmogelijk ge handhaafd worden, als het surplus niet be hoorlijk uitbetaald wordt. Spr. vreesde niet voor een anti-sanee- ringswoede op dit oogenblik, omdat het gezonde verstand daartegen in verzet komt. Alles op alles moet geprobeerd worden om volledige uitvoering van de maatregelen te krijgen, dus ook volledige betaling. De voorzitter verzocht den afgevaardig den er bij de leden op aan te dringen, dat ze niet beneden de minimumprijzen ver- koopen. Het is moeilijk om de overtreders te betrappen, maar er nog een moreele verplichting. De heer Goemans uit Hillegom zeide, dat de export het volgend jaar minder zal zijn, omdat de oogst van 1935 al buiten gewoon goed was. Daardoor komt men straks ook dichter bij de 85 pet. De voorzitter merkte op, dat de garan tie van de regeering niet inhoudt, dat de teelt voor 100 pet. gedekt is. Het aanbreng-systeem voor overtreders der minimum-prijzen moet gevolgd wor den, ter wille van het vak. De heer D. W. Lefeber voegde daarbij dat de correcte uitbetaling van het inge leverde surplus de beste „politie-agent" is tegen ontduiking. Het praeadvies werd daarna aanvaard. De overige maatregelen. Op een vraag betreffende maatregelen tegen teeltuitbreiding in het buitenland, antwoordde het bestuur, dat daartoe niet kan worden overgegaan. De uitbreiding is niet te voorkomen. De heer J. Lefeber meende, dat de valu ta-verschillen daar de oorzaak van zijn. Op een vraag van Driehuis-Velsen luid de het antwoord, dat ook dit jaar een split sing zal worden gehandhaafd tusschen be tere en minder goede kwaliteit bij het vast stellen der minimumprijzen. Naar de soor ten zal geen splitsing plaats vinden, maar de vergadering discussieerde langdurig over deze kwestie, waarbij de inzichten uiteenliepen. Getracht zal worden een be vredigende regeling vast te stellen voor het inleveren van narcissen, waarbij ver schil zal worden gemaakt tusschen grove en fijne narcissen. Op verzoek van Roelofarendsveen zal het bestuur trachten na te gaan of de mi nimumprijs voor narcissen verhoogd kan worden tot 15 en 20 cent per K.G. resp. voor grove en fijne narcissen. Er zijn echter vele gevaren. Ook in verband met export en valuta. Verschillende voorstellen kwamen ter ta fel, betreffende de reserveering van plant goed. Egmond-Binnen wilde geen reserve- bollen, althans geen plantgoed inleveren, Hoogkarspel in het geheel niet en West- Friesland- in plaats van 20 K.G. per Are, 6 K.G. per Are, te vergoeden bij inlevering. Het bestuur achtte een reserveering van 20 K.G. zwaar. Zij is goed bij een abnor maal mooi gewas, maar dient het niet- kweekersexportbedrijf etc. Het bestuur zal aandringen op een tij dige bekendmaking van de in te leveren hoeveelheden bloembollen. De afdeeling Driehuis-Velsen vroeg wat er wordt gedaan met dengene, die een ab normaal slecht gewas heeft en moet vol doen aan de inleveringsplicht. Het bestuur achtte het dan noodzake lijk, dat de voortzettingsmogelijkheid van het bedrijf niet in gevaar wordt gebracht. Verschillende afgevaardigden bevalen voorzichtigheid aan bij de inlevering van plantgoed. Dit moet niet van hoogerhand worden opgelegd, maar door de organisa ties worden vastgesteld. De voorzitter merkte nog op, dat de in levering ten nauwste met de saneering sa menhangt en dat men dus het goede met het kwade moet nemen. Een der afgevaardigden vroeg zich ech ter af, waarom plantgoed moet worden ingeleverd. De Jieer D. W. Lefeber noemde de kwes tie moeilijk. De geheele reserveering is in gesteld op basis van extra-goed gewas en normale export. De organisaties zullen pa raat moeten zijn, dat bij eventueele uit- voerbelemmering de reserveering niet ge bruikt wordt als hulpmiddel van het sur- plusfonds, want dan zal het bloembollen- bedrijf onmogelijk het surplus kunnen fi nancieren, waarop de regeering steun zal moeten verleenen. De zaak wordt ernstig bekeken en het advies voor de inlevering wordt door de organisaties gebaseerd op den werkelijken toestand, het zal den kweeker niet onmogelijk gemaakt wor den. De voorzitter stelt nu de vraag, of er zal moeten worden ingeleverd of niet. Het hart zegt neen, maar het verstand zegt ja. In principe stelde de vergadering vast, het leverbaar in te leveren. Daarna werd gestemd over de vraag of eventueele inlevering van eenige hoeveel heid plantgoed moet geschieden. De vergadering verklaarde zich daar met 2413 stemmen voor. De voorzitter vroeg den afgevaardigden daarna een kwantum vast te stellen. De meeningen liepen hierover uiteen, 20 K.G. per Are werd echter te veel genoemd. Het voorstel van het bestuur om nog geen hoeveelheid te noemen, maar 20 K.G. te veel te achten, werd verworpen met 23 tegen 11 stemmen. Het voorstel West-Friesland om de hoe veelheid op 6 K.G. te stellen werd daardoor met 2311 stemmen aangenomen. Ten slotte werden nog eenige interne kwesties besproken, waarna de vergadering werd gesloten.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7